Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MORAWICY

.

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MORAWICY

 

Początki

   Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Morawicy sięgają końca lat sześćdziesiątych XIX wieku i pojawiają się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Czytamy o tym w  tomie VI - ym, wydanym w Warszawie w 1885 roku, skąd dowiadujemy się, że szkoła powszechna, a także wielki, najnowocześniejszy w regionie młyn wodny ze spichlerzem, powstały z inicjatywy Edwarda Oraczewskiego, który pieniądze uzyskane za uwłaszczenie chłopów przeznaczył na „cele ogólnorozwojowe”.

W aktach Kieleckiej Dyrekcji Szkolnej w Kielcach z lat 1864-1917, począwszy od 1873 r. znajdują się zapisy dotyczące szkoły, jak również od 1880 roku regularne sprawozdania, dotyczące jej działalności.

   Barbara Szabat w pozycji pt.: Szkolnictwo początkowe Kielc i powiatu kieleckiego w latach 1864 – 1915  podaje, że w orzeczeniu architektonicznym o stanie budynków szkolnych w powiecie kieleckim z 1903 r. Morawica znalazła się w wykazie miejscowości, w których należy postawić nowe budynki. Warunkiem było dobrowolne opodatkowanie. Mieszkańcy nie wyrazili zgody na budowę, decyzją Rady Szkolnej następuje tylko nieznaczny remont, gdyż  w  1906 r. kieleckie władze szkolne sporządziły nowy wykaz szkół, które wymagały natychmiastowej budowy pomieszczeń. Dotyczył on również szkoły w Morawicy. Chłopi znów nie wyrazili zgody na nowe wydatki szkolne. W tym czasie w szkole uczyło się 60 dzieci, mając do dyspozycji 0,81m powierzchni na jednego ucznia (rozmiar sali lekcyjnej w metrach wynosił 48,40). Dzieci uczyły się średnio przez cztery miesiące, rozpoczynając naukę w listopadzie, a kończąc przed świętami wielkanocnymi.

    Na początku XX wieku szkoła w Morawicy posiadała 7,5 rubla środków rządowych przeznaczonych  na cele biblioteki szkolnej. W latach 1875 – 1879 pobory nauczyciela ludowego pracującego w morawickiej szkole wynosiły 121 rubli i 25 kopiejek, pod koniec XIX w. (1899 r.) wzrosły
o 4 rb. Tak niskie uposażenie powodowało, iż dorabiał on sobie użytkując w 1877 roku 2 morgi ziemi szkolnej, w 1912 roku 5 mórg. Dodatkowo morawicki nauczyciel  polepszał swoją sytuację materialną wykonując obowiązki stróża. Źródła Dyrekcji Szkolnej Kieleckiej podają, iż z tego tytułu pobierał wynagrodzenie  w kwocie 12 rubli rocznie. Nauczyciel zależał całkowicie od władz rządowych – w 1884 roku naczelnik Dyrekcji Szkolnej zwolnił Stefana Klefasińskiego z Morawicy  z powodu jego wyjazdu bez wymaganej przepustki, czyli specjalnego pozwolenia. W 1881 oraz w 1885 roku chłopi z Morawicy skarżą się na nauczycieli: Władysława Jezierskiego i Karola Budzyńskiego ze względu na złe traktowanie dzieci i niemoralne prowadzenie się.

   W1869 roku Dyrekcja Kielecka zaleciła nauczycielom  szkół jednoklasowych  nauczanie przez 30 godzin tygodniowo: w I oddziale – religii, alfabetu i czytania w języku rosyjskim, alfabetu i czytania w języku polskim, pisania cyfr i liczb, liczenia pamięciowego, nauki gospodarstwa wiejskiego, kaligrafii, śpiewu kościelnego oraz czytania powiastek i opowiadań. Od początku lat 70 – ych  XIX wieku przyspieszono rusyfikację szkolnictwa początkowego z inicjatywy A. Apuchtina. Na mocy reskryptu carskiego wydanego 5/17 marca 1885 r. nauka w szkołach miała się odbywać w języku rosyjskim, z wyjątkiem religii. W szkole w Morawicy wykładał w tym czasie Rosjanin o nazwisku Perz. Jednocześnie jednoklasowe szkoły w Królestwie Polskim miały nauczać według programu rosyjskich szkół ludowych z 1874 r. Polityka rosyjskich  władz oświatowych skutecznie zniechęcała chłopów do szkoły rządowej, a szczególnie do świadczeń na rzecz szkół elementarnych.

I wojna światowa i okres dwudziestolecia międzywojennego

    W latach 1914-1926 w Morawicy istniała szkoła jednoklasowa, a pierwszą polską nauczycielką , która zapisała się na kartach Kroniki Szkolnej, była Maria Sikorska. W APK znajduje się także unikatowy Dziennik Morawickiej Szkoły Ludowej na rok szkolny 1915/16. W roku 1917 w gminie Morawica istniało 11 szkół elementarnych publicznych, w których 11 nauczycieli uczyło 633 uczniów. W porównaniu z 1914 rokiem wzrost szkół powszechnych w gminie Morawica był dziesięciokrotny. W tym czasie gmina Morawica zajmowała już 4 miejsce w powiecie kieleckim pod względem liczby szkół, nauczycieli  i uczniów za Górnem, Bodzentynem i Suchedniowem.

W latach dwudziestych XX w wójtem gminy jest Władysław Herod, za jego czasów zaczęto budowę szkoły w Morawicy i Brzezinach.

    Reforma szkolnictwa wprowadzona w 1932 roku podzieliła szkoły powszechne siedmioletnie na trzy stopnie organizacyjne w zależności od liczby uczęszczających do nich uczniów, liczby nauczycieli i ilości izb lekcyjnych. W tym czasie szkoła w Morawicy miała już 5 oddziałów, ale klasa VI musiała znaleźć miejsce w Woli Morawickiej, a klasa VII w Bilczy. Szkoła nadal mieściła się w budynku wynajętym, toteż czyniono starania, aby przenieść ją do budynku dworskiego. Po wielu dyskusjach kierownik szkoły Antoni Pryszlak wraz z mieszkańcami podjął decyzję
o wzniesieniu nowego budynku. Jednakże ówczesne władze powiatowe nie godziły się na budowę oddzielnego gmachu dla placówki szkolnej. Dlatego też budynek miał mieć charakter Domu Ludowego, w którym praca szkolnictwa skupiałaby się na kształtowaniu świadomości narodu, na treściach: „Polska i jej kultura”. Ostatecznie w nowo powstałym budynku  znalazły swoją siedzibę Ochotnicza Straż Pożarna i szkoła. Budynek oddano do użytku w 1933 roku.

II wojna światowa i czasy powojenne

    Do wybuchu II wojny światowej kadra Szkoły Powszechnej w Morawicy składała się generalnie z 1 lub 2 nauczycieli. W roku 1938 / 1939 uczęszczało do szkoły 147 uczniów.
    Okres II wojny światowej zahamował rozwój szkolnictwa w całej Polsce. Większość szkół została zamknięta, a te, które funkcjonowały, stały się obiektem celowej, niszczycielskiej działalności wojska niemieckiego.
Budynek szkoły w Morawicy zajęli  Niemcy, więc nauka odbywała się w wynajętym domu. Kierowniczką szkoły była wówczas Natalia Szyndler.
Koniec wojny odkrył obraz Polski pełen zgliszczy i strat zarówno pod względem materialnym jak i osobowym. W samym powiecie kieleckim zostało zamordowanych w czasie wojny aż 94 nauczycieli. Ze szkoły morawickiej zginęły niemal wszystkie dokumenty, pomoce szkolne i tablice pamiątkowe, a dawny budynek został całkowicie zniszczony przez okupanta.                 

    W latach 1948 –1949 Szkoła Podstawowa w Morawicy nie spełniała warunków, by zostać pełną szkołą zbiorczą. Nauka odbywała się
w 5 oddziałach, w 2 salach, na wyposażeniu było zaledwie kilka ławek, a dzieci uczyły się przy stołach pożyczonych od miejscowych gospodarzy. Kierowniczką szkoły była wówczas Leokadia Marcinkowska. Wtedy też szkole został przydzielony jeszcze jeden etat, który objął Czesław Zyz, późniejszy wieloletni kierownik placówki. W tych latach uczniowie pobierali naukę w klasach od I do VII, przy czym klasa V mieściła się w Woli Morawickiej, a klasa VII w Bilczy. Szkoła nadal borykała się z problemami powojennych zniszczeń. Budynek szkolny był
w dużej mierze zdewastowany, brakowało w nim  podstawowych pomocy naukowych. Jednak zalecenia inspektora oświaty, środki przeznaczone na poprawę warunków pracy szkół, jak również mobilizacja tutejszych mieszkańców spowodowały, że stopniowo naprawiono
i uzupełniono wyposażenie placówki.

    Ważnym wydarzeniem było powstanie w 1949 roku pierwszej organizacji szkolnej – Związku Harcerstwa Polskiego, którą zainicjował Czesław Zyz. Organizacja ta miała wówczas służyć nie tylko rozwijaniu zainteresowań i aktywności uczniów, ale też jej celem było współdziałanie ze szkołą w realizacji zadań ideowo – wychowawczych, czego odpowiednikiem były późniejsze wytyczne w Statucie Szkoły Podstawowej. Z Kroniki szkolnej dowiadujemy się, że w tym samym roku uczniowie tej szkoły odbyli jedną ze swoich pierwszych wycieczek
w Góry Świętokrzyskie. 

 Polska Ludowa

    Rok szkolny 1952/53 to przełom w Szkole Podstawowej w Morawicy. Została ona pełną 7-klasową szkołą, w której uczyło się 122 uczniów. Placówka nadal dysponowała tylko 2 salami. Z tego powodu nauka musiała odbywać się na trzy zmiany, lekcje trwały do godziny 18-ej. Po długich staraniach udało się uzyskać trzecią salę w budynku Gminnego Komitetu PZPR. Niebawem jednak pozyskano stary budynek podworski, który postanowiono przebudować na sale lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. Dokonano kapitalnego remontu starych murów i 31 sierpnia 1954 roku w obecności władz powiatowych  i kierownika Wydziału Oświaty w Kielcach – Jana Mikody, oddano budynek szkolny do użytku.
W wyremontowanym gmachu znajdowały się już 4 sale wykładowe, świetlica, kancelaria i pokój nauczycielski. Ponadto nauczyciele otrzymali mieszkania na facjatach. Zadbano też o dostateczne wyposażenie, a nawet urządzono warsztat stolarski dla uczniów.
    W roku szkolnym 1956 / 57 powstał pierwszy zespół muzyczny pod kierunkiem Franciszka Kubasa. Jednak zarówno nauczyciele jak
i uczniowie mieli jeszcze jeden powód do radości, gdyż w tym samym roku podłączono w budynku prąd. W 1959 roku w szkole uczy się 174 uczniów.

    W roku szkolnym1961/1962 w budynku szkoły mieściła się Zasadnicza Szkoła Asystentek Pielęgniarstwa Psychiatrycznego. W tym czasie uchwalono „Ustawę o rozwoju systemu oświaty i wychowania”, która wnosiła m.in. obowiązek nauki od 7 roku życia oraz  przebudowę struktury szkolnictwa – pierwsze 4 lata nauki przeznaczono na nauczanie początkowe, a kolejne 4 na nauczanie systematyczne. Szkoła Podstawowa w Morawicy dostosowała swój program dydaktyczno – wychowawczy do zaleceń reformy i odtąd praca uczniów skupiała się nie tylko na rozwoju intelektualnym, ale też kulturalnym i społeczno – obywatelskim. W latach 1961-65 zaczęły powstawać w szkole kolejne organizacje uczniowskie: Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Szkolny Klub Sportowy i Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Radzieckiej. 
   W myśl idei „Dziecko bliżej szkoły” podjęto próby przebudowy placówki w Morawicy na tzw.  „Zbiorczą Szkołę Gminną” . Pomysł ten był zgodny z koncepcją utworzenia  „10-latki” . Miała to być szkoła jednolita pod względem programowym w mieście i na wsi oraz podzielona na cykle nauczania początkowego (kl. I-III) i systematycznego (kl. IV-X).  Placówką tego typu stała się również Szkoła Podstawowa w Morawicy,
a jej nowym dyrektorem został wówczas   Zbigniew Hajdenrajch. W  1967 roku szkolne mury opuszczają pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły. W 1969 r. zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy nowego gmachu szkolnego. Mieszkańcy Morawicy podjęli uchwałę o opodatkowaniu się kwotą 1000 zł. na rzecz budowy. Cztery lata później powstała Zbiorcza Szkoła Gminna z siedzibą w Morawicy, której dyrektorem został Zbigniew Hajdenrajch.

    Od momentu wprowadzenia reformy i zmiany statutu placówki, ważnym zadaniem stało się zwrócenie uwagi na problem jednostki w szkole. Zaczęto otaczać szczególną troską dzieci nienadążające za wymaganiami programowymi, jak również z problemami rozwojowymi, organizując im dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Ponadto zaczęto wspomagać uczniów wybitnie uzdolnionych, pomagając im właściwie wykorzystać talent
i zainteresowania. Swoje zdolności uczniowie mogli prezentować na rozmaitych uroczystościach szkolnych, które w tych latach obchodzone były w sposób szczególnie ceremonialny. Należały do nich między innymi obchody: Dnia Wojska Polskiego, Dzień Zwycięstwa, Święto 1- go Maja, rocz. Rewolucji Październikowej oraz Dzień  Matki, Dzień Dziecka i Dzień Nauczyciela.                        
                                               
Uczniowie zaczęli odnotowywać swoje pierwsze poważne sukcesy pozaszkolne:
- II miejsce w gminie w IX Alercie ZHP i tytuł Drużyny Sztandarowej,
- wygrana w  konkursie recytatorskim pod hasłem „Żołnierz nasz przyjaciel”            
Natomiast w roku szkolnym 1975/76 harcerze zdobyli:
- I miejsce w gminie w VII Turnieju Wiedzy Obywatelskiej i Manewrach   Techniczno– Obronnych,
- III miejsce w XIII Alercie ZHP,
- II miejsce w województwie w Festiwalu Kultury „Kielce 76”.

  W roku szkolnym 1977/78 harcerze w nagrodę za zdobycie I miejsca w występach artystycznych wyjechali do Czechosłowacji na Międzynarodowy Obóz Pionierski. Natomiast młodzież szkoły otrzymała nagrodę w postaci wyjazdu na wycieczkę do Warszawy, młodsze klasy odbyły wycieczkę do Krakowa.
Nauczyciele nieustannie pracowali nad rozszerzeniem programu dydaktyczno – wychowawczego. Ponadto szkoła liczyła z roku na rok coraz więcej uczniów, toteż podjęto decyzję o budowie nowego gmachu.
W roku szkolnym 1978/79 oddano do użytku pierwsze skrzydło budynku szkoły wraz z mieszkaniami dla nauczycieli. Szkoła była już 2–piętrowa, z 14 salami lekcyjnymi. Ponadto posiadała salę gimnastyczną, harcówkę, pomieszczenie dla dyrekcji oraz nauczycieli, gabinet lekarski, stołówkę i świetlicę. Dodatkowym plusem było to, że szkoła wyposażona była kanalizację i centralne ogrzewanie.
W tym samym czasie uległy reorganizacji szkoły w Woli  Morawickiej i Brudzowie, a uczniowie tych placówek (klasy V-VIII) zostali przeniesieni do szkoły w Morawicy.
W początkowym okresie istnienia nowej szkoły zdarzały się pewne kłopoty, np. awarie ogrzewania. Ponadto silne mrozy powodowały, że zajęcia lekcyjne musiały być na jakiś czas zawieszone. Nie przyczyniło się to jednak do obniżenia jakości pracy nauczycieli, którzy poważnie traktując swoje powołanie dążyli do uzyskania jak najlepszych wyników swoich podopiecznych. Skutkiem tych starań były coraz to liczniejsze sukcesy wychowanków, i tak np. w roku szkolnym 1980/81 najważniejszym osiągnięciem uczniów jest udział w finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Skarżysku oraz I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach w tenisie stołowym na IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Sportowej także w Skarżysku. Warto zaznaczyć, że w  tym roku zorganizowano dwie wycieczki: do Krakowa, Ojcowa, Wieliczki i do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Liczba uczniów w latach 80-ych wynosiła ok. 400.                                                                   
W 1983 roku zespół artystyczny ze szkoły w Morawicy brał udział w Wojewódzkich Przeglądach Zespołów w Piosence Harcerskiej. Ponadto uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w eliminacjach miejskich „Małego Konkursu Piosenki Radzieckiej” zorganizowanego dla uczniów kieleckich szkół podstawowych i z pobliskich gmin. W kategorii: zespół wokalny najwyżej oceniono występ grupy uczniów z Morawicy.
O wydarzeniu tym ukazała się w „Echu Dnia” notatka pt.: ”Najlepsi w „Małym Konkursie”.

Współczesność  – kalendarium wydarzeń

    W 1991 roku funkcjonujące od 1974 r. Państwowe Przyzakładowe Przedszkole przeszło pod Urząd Gminy i zmieniło nazwę na Samorządowe Przedszkole w Morawicy. Pierwszą dyrektorką placówki była Helena Karaś, która ze stanowiska odeszła w 1977 roku. Od tego czasu funkcję tę zaczęła pełnić Zofia Adamczyk, później Soboń, która prowadzi przedszkole do dnia dzisiejszego. Obecnie przedszkole wchodzi w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy.
    22 listopada 1993 roku uczennica klasy VII, Marzena Rozpara, zwyciężyła konkurs na herb gminy Morawica i w ten sposób zdobyła pieniądze na pierwszy komputer – 20 mln zł. Za te pieniądze i z funduszy Komitetu Rodzicielskiego kupiono komputer IBM 386 DX za 24 miliony złotych. Radni przyznali szkole resztę pieniędzy potrzebnych na zakup sprzętu i 21 grudnia otworzono pierwszą w gminie szkolną  pracownię komputerową, z której korzystać mogły  także dzieci z innych placówek oświatowych. Z tego powodu w szkole gościła regionalna telewizja krakowska. Reporterzy filmowali wypowiedź wójta na temat przejęcia szkół przez samorządy. W Kurierze Krakowskim można było obejrzeć reportaż, który informował o zamiarze wprowadzenia w II semestrze nowego przedmiotu i elementów informatyki dla klas ósmych. W związku
z nowymi możliwościami technicznymi ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej.

    Rok 1994 obfitował w ważne dla życia szkoły wydarzenia: 24 stycznia po raz pierwszy w historii szkoły podpisane zostało porozumienie między Radą Pedagogiczną reprezentowaną przez dyrektora szkoły i uczniami. Porozumienie uregulowało sprawy najbardziej stresujące wychowanków, a mianowicie częstotliwość i zakres zadań klasowych i sprawdzianów z bieżącego materiału. 28 lutego  miało miejsce otwarcie siłowni przy sali gimnastycznej, w pomieszczeniu, które wcześniej stanowiło magazyn. Siłownia służyć miała głównie dorosłym mieszkańcom Morawicy. Gmina zakupiła za 30 mln zł wieloczynnościowy przyrząd do ćwiczeń York. 5 marca  szkołę odwiedziła delegacja z Chin
z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej, Liu Yansunem i jego małżonką w towarzystwie poseł Zofii Grzebisz-Nowickiej i wójta Gminy Morawica, Mariana Burasa. 17 września miały miejsce wybory do Samorządu Uczniowskiego, warte odnotowania ze względu na fakt, że
w Komisji Wyborczej jako przewodniczący zasiadł wójt gminy – Marian Buras, który także brał udział w liczeniu głosów i odczytał protokół
z wyborów. Obecny był tak że wizytator Józef Cesarz.     W tym roku pierwszy raz przygotowano akademię pod hasłem: Spotkanie z Kornelem Makuszyńskim – przyszłym patronem szkoły. Równocześnie jako dodatek do Wiadomości Morawickich wydany został pierwszy numer gazetki Kornelki, której pomysłodawczynią była p. T. Grzybek. Poczyniono starania, by powstała drużyna harcerska.

  8 stycznia 1996 r. Szkoła Podstawowa w Morawicy obchodziła uroczystość nadania imienia Kornela Makuszyńskiego. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: przedstawiciele MEN, Kuratorium Oświaty oraz wójt gminy, Marian Buras, który odczytał akt nadania szkole imienia i wręczył go dyrektorowi – Jackowi Kuzi. Dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, którego słowa napisała uczennica kl. VII – Aneta Dulińska.

W 1998 roku placówka Samorządowego Przedszkola w Morawicy została przeniesiona do nowego budynku i włączona do Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy.

W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku reformy edukacji  powstało Publiczne Gimnazjum w Morawicy. W latach 1997 – 2004 na przygotowanym do tego celu III piętrze szkoły funkcjonowało Liceum Ekonomiczne, przekształcone w roku szkolnym 2001/2002 na Liceum Profilowane. Liczba absolwentów kolejno wyniosła 175  i 128. Liceum istniało do 2009 r. i uzyskało prestiżowy tytuł „Szkoła z klasą”.

W latach 2000 – 2012 w ZPO w Morawicy działała formacja taneczna Re-flex, prowadzona przez p. Elwirę Kondracką. Zespół wziął udział
w ponad 100 imprezach i odniósł liczne sukcesy w konkursach na poziomie województwa i kraju.

W 2001 roku powstała Piramida - drugi zespół taneczny w szkole, prowadzony przez p. Annę Kurandę. Formacja od początku swego istnienia do dziś prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny, który potwierdzony został czołowymi lokatami w przeglądach o randze ogólnopolskiej
i międzynarodowej.

W kwietniu 2005 roku grupa 10 pedagogów z kilku krajów Europy obserwowała zajęcia lekcyjne prowadzone przez nauczycieli z naszej szkoły. Organizatorem tej wizyty było ŚCDN w ramach programu ARION. O wizycie Międzynarodowej Delegacji głośno było w prasie: ukazały się artykuły w „Słowie Ludu”, „Gazecie Wyborczej” i ‘Echu Dnia”.

W latach 2007-2009 w szkole był realizowany projekt Comenius pod nazwą „Europa bez barier” – EUWIBA, na który uzyskano  grant
w wysokości 16 tys. euro. Przedsięwzięcie to było wdrażane wraz ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Bułgarii oraz Turcji. Po zakończeniu projektu szkoła otrzymała zaszczytny tytuł „Przykład Dobrej Praktyki”.

W 2009 roku, w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich szkoła pozyskała nowoczesne pomoce –  interaktywny zestaw multimedialny o wartości 15790 zł. , w skład którego weszły: Notebook Asus B50A-AP 126 E wraz
z programowaniem, Tablica SMART Board, projektor i głośniki.

W listopadzie 2009 roku  czteroosobowa grupa dziewcząt wraz z nauczycielem, p. A. Wroną przebywała w Grimsby. Wyjazd był odpowiedzią na zaproszenie partnerskiej szkoły Laceby Acves Primary School. Organizatorem pierwszej studyjnej wizyty grupy nauczycieli z Anglii było ŚCDN
w Kielcach. Istotą wymiany młodzieży zawsze  jest przełamanie barier, poznanie zwyczajów i kultury krajów anglosaskich, nawiązanie przyjaźni oraz pogłębienie znajomości języka angielskiego.

W 2010 roku  w ramach realizacji idei szkoły bezpiecznej i przyjaznej uczniom, wyrażonej w Rządowym Programie MEN „Radosna Szkoła” - SP w Morawicy otrzymała wsparcie finansowe na utworzenie i urządzenie szkolnego placu zabaw, który umożliwia dzieciom  podejmowanie aktywności fizycznej w sposób pozwalający rozładować napięcie emocjonalne i fizyczne, wynikające z ograniczenia spontanicznej aktywności
w trakcie zajęć prowadzonych w klasach. Powstały miejsca zabaw zachwycające zarówno najmłodszych uczniów, jak i nauczycieli. Szereg znakomicie zaprojektowanych barwnych pomocy daje dzieciom niepowtarzalną okazję świetnej i pożytecznej zabawy.

29 kwietnia 2011 roku miało miejsce posadzenie  „Jodły Papieskiej” jako żywego pomnika upamiętniającego dzień beatyfikacji Ojca Świętego. Realizując tę ideę szkoła przystąpiła do  Projektu Edukacyjnego Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.  W hołdzie Wielkiemu Rodakowi odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową.

W tym samym roku udało się uzyskać fundusze z budżetu Komisji Europejskiej w wysokości 15 tys. euro na wdrożenie projektu LLP Comenius pt.: ”Let”s play together like grandpa!”. Partnerami projektu były szkoły z Beligii, Portugalii, Estonii oraz Słowenii. Zaangażowani w realizację przedsięwzięcia nauczyciele uczestniczyli wielokrotnie w wizytach zagranicznych, natomiast uczniowie brali udział w wymianie młodzieży
w Hiszpanii oraz Estonii.

W 2013 roku miała miejsce I Dziecięca Sesja Rady Gminy Morawica pod hasłem: „Morawica – moja Ojczyzna”. Uczniowie uczestniczyli
w ciekawej i bezpośredniej lekcji samorządności. Mieli też możliwość zaprezentowania własnych pomysłów na funkcjonowanie lokalnej demokracji.

20 listopada 2014 roku – oddano do użytku trzy wielofunkcyjne boiska do gier zespołowych: w dwa ognie, piłkę siatkową i badmintona.

We wrześniu 2015 roku – powstał zespół Kornele – jedyny taki zespół w woj. świętokrzyskim. W skład grupy muzycznej wchodzi 29 uczniów
z klas I-III. Głównym atrybutem zespołu jest gra na instrumencie perkusyjnym, tzw. dzwonkach chromatycznych. Pierwszy występ miał miejsce
4 lutego 2016r.

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego  i Gimnazjum w Morawicy, jako jedyne w województwie świętokrzyskim  mogą  poszczycić się prestiżowym sukcesem w zakresie pracy w europejskim programie e-Twinning. W kwietniu 2018 roku  zostały uhonorowane prestiżową odznaką eTwinning School, stając się liderem w praktyce cyfrowej, edukacji w zakresie e-Bezpieczeństwa, twórczym i innowacyjnym podejściu do nauczania, promowaniu ustawicznego rozwoju zawodowego kadry i współpracy wśród nauczycieli i uczniów. Nauczyciele wraz z uczniami współpracują ze szkołami z krajów europejskich, tworzą innowacyjne zasoby edukacyjne, doskonalą swój warsztat pracy, organizują zajęcia w formie wideokonferencji. Ogromnym sukcesem placówki jest uzyskanie 6 Krajowych Odznak Jakości oraz 5 Europejskich Odznak Jakości.

Obecnie w trzypiętrowym budynku mieści się Zespół Placówek Oświatowych, w skład którego wchodzi Samorządowe Przedszkole i Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego z klasami gimnazjalnymi.  Na czele wykwalifikowanej, 52-osobowej kadry pedagogicznej od 26 lat stoi dyrektor – mgr Jacek Kuzia. W siedmiu grupach przedszkolnych jest 172 dzieci, w szkole podstawowej w 20 oddziałach uczy się 413 uczniów, a do trzech klas gimnazjalnych uczęszcza 76 wychowanków,  mających do dyspozycji wygodne szatnie, dużą salę gimnastyczną, salę lustrzaną, bibliotekę, siłownię, dwie świetlice oraz 19 sal lekcyjnych wyposażonych w wysokiej jakości sprzęt multimedialny. Wszyscy nauczyciele korzystają ze służbowych laptopów, a rodzice mają wgląd do ocen swoich dzieci dzięki dziennikowi elektronicznemu. Uczniowie, przebywając
w szkole, mogą korzystać z pomocy pedagoga i dyżurującego raz w miesiącu psychologa, pielęgniarki oraz stomatologa. W placówce działa Rada Bezpieczeństwa, składająca się z przedstawicieli Policji, Straży Gminnej, nauczycieli, uczniów i rodziców.

Szkoła może poszczycić się takimi tytułami jak: Szkoła Odkrywców Talentów, Modelowa Szkoła Smart Technologies, Dobrze ZaProjektowana Szkoła, Lepsza Szkoła.

Dobre warunki lokalowe, nowoczesne pracownie, bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, wykwalifikowana kadra pedagogiczna, bezpieczny
i przyjazny klimat w szkole to czynniki, które sprzyjają rozwojowi  młodego człowieka.

 

Kierownicy i dyrektorzy szkoły

Imię i nazwisko

okres pełnienia funkcji

pełniona funkcja

Rudkowa Antonina

1924 - 1926

kierownik szkoły

Antoni Pryszlak

1926 - 1940

kierownik szkoły

Szyndler Natalia

1940 - 1945

kierownik szkoły

Radomska (Witek) Stefania

1945 - 1947

kierownik szkoły

Marcinkowska Leokadia

1948 - 1952

kierownik szkoły

Czesław Zyz

1952/53 - 1972/73

kierownik szkoły

Zbigniew Handenrajch

1973/74 - 1983/84

dyrektor szkoły

Krystyna Kwiecińska

1984/85 - 1989/90

dyrektor szkoły

Jacek Kuzia

1990/'91 - 1992/93

dyrektor szkoły

Zbigniew Kuś

1993/94 - 1994/95

dyrektor szkoły

Jacek Kuzia

1995/96 - nadal

dyrektor szkoły

Wicedyrektorzy

Imię i nazwisko

okres pełnienia funkcji

Krystyna Kwiecińska

1980/81 - 1984/85

Krystyna Klikowicz

1984/85 - I sem. 1986/87

Józef Cesarz

II sem. 1986/87 - I sem. 1987/88

Jadwiga Poznańska

II sem. 1987/88

Bogdan Nowak

1988/89

Anna Jurkowska

1989/90 - 1992/93

Jadwiga Poznańska

1993/94 - 2014/15

Wiesława Cecot

2015/16 - nadal

Mariola Kosztołowicz

1998/1999 - nadal