Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    ROK SZKOLNY 2023/2024

  • .

    II miejsce dla Franciszka Malickiego w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „Scena jest dla nas”

    18 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  III edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Teatralnego „Scena jest dla nas”.

    Tegoroczna edycja  przebiegała pod przewodnim hasłem: „Silne osobowości w powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. Uczniowie wcielali się w wybraną przez siebie postać powieściową i odgrywali krótkie sceny, nawiązujące do realiów życia starożytnego Rzymu, w którym ścierały się dwa światy: Sacrum i Profanum.

    Uczestnicy konkursu mieli możliwość zagłębienia się w literaturze, odkrywania w niej tego, co ciekawe, interesujące, a przede wszystkim ponadczasowe. Dzięki występom scenicznym młodzież budowała pewność siebie, kreatywność oraz otwarcie na wyzwania.

    Finałowej części konkursu, objętego honorowym patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, przewodniczyła Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele powyższych instytucji. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich wystąpień wyłoniono laureatów oraz uczniów szczególnie wyróżnionych.

    Franek Malicki, uczeń klasy 8a, który odegrał postać Nerona – władcy Rzymu, został laureatem tego konkursu i zajął II miejsce, zyskując tym samym dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły średniej.

    Szczególne wyróżnienie otrzymały uczennice klasy 6c i 7b Katarzyna Bentkowska (Ligia) oraz Lena Kaczmarczyk (Poppea Sabina).

    Uczniowie zostali przygotowani przez panią Renatę Juśkiewicz.

  • .

    Katarzyna Bentkowska na planie filmowym „Sami swoi. Początek”

       Kasia Bentkowska, uczennica klasy 6c, rozwija swoją niezwykłą pasję. Interesuje się filmem i teatrem. Uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, rozwijające grę aktorską, a na swoim koncie ma już pierwsze sukcesy. Zagrała w filmie jako statystka oraz w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym zdobyła szczególne wyróżnienie.

    Oto jak wspomina swoją przygodę.

    „Moja przygoda na planie filmowym”

       W 2022 roku statystowałam w filmie „Pan Kleks i wynalazek Filipa Golarza”, gdzie grałam z aktorem Tomaszem Kotem, który wcielał się w postać Pana Kleksa. Obserwowałam także pracę na planie dwóch seriali: „Minuta Ciszy” oraz „Korona Królów. Jagiellonowie”. 23.05.2023 roku podekscytowana udałam się na mój pierwszy dzień na planie filmu „Sami Swoi. Początek”. Tego dnia pojawiłam się na planie około godziny siódmej, poszłam do garderoby, by wybrano mi kostium do charakteryzacji. Tam zrobiono mi piękną fryzurę, po czym zaprowadzono na sam plan. Gdy weszłam do kościoła, bo właśnie tam była kręcona ta scena,  zauważyłam aktorów takich jak: Paulina Gałązka, Karol Dziuba, Adam Bobik, Anna Dymna czy Zbigniew Zamachowski. Byłam wprost zachwycona. Spotkałam także reżysera -Artura Żmijewskiego, scenarzystów, charakteryzatorów, kostiumografów, operatorów kamer i wiele innych osób z ekipy filmowej, którzy odpowiadają za stworzenie filmu. Zrobiliśmy około ośmiu dubli. Po każdym z nich przychodziły osoby z ekipy i poprawiały wiele detali. Tego dnia poznałam dwie dziewczyny, które wcielały się w siostry Pawlaka. Były bardzo sympatyczne. Drugiego dnia nagrywaliśmy scenę w szkole, więc było dużo dzieci. Było wesoło, choć robiliśmy wiele dubli. W tej scenie jestem bardzo widoczna, ponieważ kamera była skierowana wprost na mnie. Najlepiej wspominam dzień, w którym była nagrywana scena festynu z okazji zakończenia wojny polsko- bolszewickiej. Zostałam dobrana do dziewczyny, z którą miałam tańczyć.  Jak się okazało, była ona w moim wieku, więc świetnie się dogadywałyśmy, spędziłyśmy razem cały ten dzień. Później dołączyły do nas dziewczyny, które poznałam pierwszego dnia i tańczyłyśmy razem we czwórkę. Na Planie filmu „Sami Swoi. Początek” spędziłam sześć dni, poznałam mnóstwo wspaniałych osób, z którymi się zaprzyjaźniłam. Wiele się nauczyłam i śmiało mogę powiedzieć, że przeżyłam najlepszą przygodę w swoim życiu, do której wspomnieniami zawsze będę wracać z wielkim sentymentem.

    Katarzyna Bentkowska, uczennica klasy 6c

  • .

    Aktorski debiut piątoklasistów

       W czwartkowy poranek, 11 kwietnia, ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów klas piątych   wcieliła się w postacie mitologiczne i zaprezentowała dla klas V-VII inscenizację pt. „W pałacu Zeusa”.  Na tle odpowiednio przygotowanej dekoracji, nawiązującej do starożytnej Grecji, młodzi aktorzy w ciekawy i zabawny sposób prezentowali swoje przydzielone kwestie, tańczyli Zorbę, śpiewali piosenki o mitologicznej treści, a publiczność uczniowska świetnie się bawiła, utrwalając sobie wiedzę z zakresu mitologii. Każdy występujący na scenie miał identyfikator, odpowiedni kostium czy atrybut, więc łatwo można było określić  i przyporządkować postać do poznanych na lekcjach mitów, które należą do naszego dziedzictwa kulturowego. Przez wieki opowieści starożytnych Greków inspirowały artystów,  pobudzały ludzką wyobraźnię i przenikały do języka w formie związków frazeologicznych, np. paniczny strach, ambrozja,  nektar, róg obfitości, itp. Mitologia była i jest źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy czy nawet malarzy. Inspiracjom mitologicznym nie oparła się również muzyka.
       Uczniowie lubią czytać mity, rozmawiać o nich, a  nawet odgrywać scenki dramowe. Pomysł na większe widowisko mitologiczne wziął się z oczekiwań uczniów podczas zajęć koła polonistycznego. Była to trzymiesięczna solidna praca. Uczniowie chętnie przychodzili na próby, sami zaprojektowali sobie kostiumy, rekwizyty, a nawet układ taneczny, podawali propozycje rozwiązań inscenizacyjnych na zasadzie „burzy mózgów”.
       Wielkie gratulacje i podziękowania należą się wszystkim występującym na scenie, jak i również Ich Rodzicom, którzy odpowiedzialnie zadbali o strój dla swojego dziecka.  Podziękowanie kierowane jest również dla p. Anetty Wrony za nieocenioną pomoc  w przygotowaniu dekoracji,  p. Ilonie Kuzi  za dostarczenie  owoców cytrusowych i soków owocowych, które posłużyły jako elementy dekoracyjne podczas tego niezwykłego widowiska. W takim teatralnym przedsięwzięciu wszystko jest ważne, np. robienie pamiątkowych zdjęć, rejestrowanie kamerą, projektowanie zaproszeń. Uczniowie potrafią więcej niż nam się wydaje… To była naprawdę wspaniała mitologiczna przygoda, niebywała podróż do starożytnego greckiego świata.

         Uczestnicy koła polonistycznego pod kierunkiem:

    Elżbiety Moskwy- Strąk

  • .

    Piramida na podium podczas XVI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca

    To już szesnasta odsłona Ogólnopolskiego Turnieju Formacji Tanecznych, zorganizowanego przez Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie. Zainteresowanie było ogromne, a do udziału zgłosiło się 24 zespoły, które w sumie liczyły 1100 tancerzy. Widownia miała okazję podziwiać aż 71 prezentacji podzielonych na sześć kategorii tanecznych. Prace oceniali doświadczeni członkowie jury: Aleksandra Kwapisz, Joanna Tesla i Jakub Pankowski. W swoim werdykcie eksperci podkreślili niezwykłe choreografie, doskonałą technikę tancerzy, znakomite stroje oraz scenografie. Zespół taneczny Piramida z Morawicy zajął drugie miejsce w kategorii widowisko taneczne dla grup wiekowych od 12 do 15 lat, natomiast zespół stanowiący z dzieci młodszych otrzymał wyróżnienie.

    Gratulujemy!

     

  • .

    XIX Warsztaty profilaktyczne pod hasłem
    "Nałogom mówię - NIE" w Szkole Podstawowej w Obicach

          W bieżącym roku już po raz dziewiętnasty w Szkole Podstawowej w Obicach zorganizowane zostały miejsko – gminne warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE", w których wzięły udział trzyosobowe zespoły ze wszystkich szkół z naszego terenu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIa - Lena Kaczmarczyk i Natalia Rożkiewicz oraz Maja Szczykutowicz - uczennica klasy VII c, które przygotowywały się do udziału w warsztatach pod kierunkiem nauczycielki biologii Pani Doroty Molendowskiej. Celem była promocja zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z sięganiem po środki odurzające i korzystanie z internetu, zachęcanie uczniów do zachowań asertywnych oraz wdrażanie do odpowiedzialności za własne czyny. Warsztaty rozpoczęto od prezentacji scenek profilaktycznych przygotowanych przez uczestników. Wszystkie szkolne grupy pięknie się zaprezentowały ukazując różne problemy, a scenka przygotowana przez nasz zespół dotyczyła zakupoholizmu, czyli uzależnienia od zakupów. Istotne było to, że w każdej scence bohaterowie potrafili znaleźć właściwe rozwiązanie. Następnie uczniowie sprawdzali się w konkurencjach sportowych. Potem przyszedł czas na zajęcia warsztatowe. Uczniowie z rozsypanek układali prozdrowotne i profilaktyczne hasła. Wykazali się ogromną wiedzą na temat zdrowego stylu życia i szkodliwego działania środków psychoaktywnych na organizm człowieka rozwiązując zadania dotyczące uzależnień na platformie Wordwall. Ostatnie zadanie polegało na układaniu niedokończonych dialogów oraz rozpoznawaniu zachowań asertywnych, agresywnych i uległych. Wszystkie konkurencje warsztatowe odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze, w duchu fair play. Na koniec na uczestników czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek. Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły. Do zobaczenia za rok!

    Dorota Molendowska

  • .

    III Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych
    w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

    4 kwietnia 2024r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się III Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W konkursie uczestniczyło dwanaście szkolnych grup teatralnych. Wszyscy artyści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności. Występy były wspaniałe, pełne emocji i wzruszeń, dlatego na długo  pozostaną  w pamięci.

    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowali pod przewodnictwem pani Elwiry Kondrackiej i pani Zofii Taf–Gryń spektakl na podstawie mitologii słowiańskiej pt. „Sabatina dobiegła końca... czyli Noc Kupały”. Młodzi aktorzy włożyli w wykonanie przedstawienia całe swoje serce, pokazując na scenie emocje, pasję, profesjonalizm  oraz talent, co zostało docenione przez komisję konkursową, która przyznała im zaszczytne drugie miejsce.

    Artyści nie kryli wzruszeń, bo robili to, co najbardziej kochają w życiu - występować na scenie. Wydarzenie zorganizowane przez ŚCDN
    w Kielcach stało się dla nich szkołą życia. Bycie na podium to wspaniała rzecz, wielka satysfakcja i duma dla uczniów, ich rodziców oraz szkoły.

    Uczniowie przygotowywali występ od września. Każdy poniedziałek był dla nich ważny, bo wtedy o ósmej odbywały się próby. Mimo że czasem bywało ciężko, zawsze  z ochotą ćwiczyli. Rekwizyty do spektaklu dzieci wykonały same. Niektórych zaś przedmiotów użyczyli ich dziadkowie. Wspaniałe, barwne wianki powstały pod kierownictwem pani Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy - Hanny Kuty. Pomysł strojów i dekoracji narodził się w sercach każdego z młodych artystów, a osobami, które „dodawały skrzydeł” były panie Elwira Kondracka i Zofia Taf – Gryń.

    To one otworzyły uczniom drzwi do świata teatru, a Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli stworzyło możliwość zmierzenia się ze sceną, bo właśnie na niej odkrywają swoje talenty.

  • .

    I miejsce w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych

       27 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Bilczy odbył się IV Międzyszkolny Przegląd Teatrów Szkolnych. Naszą Szkołę reprezentowała, i zdobyła I miejsce, grupa teatralna z klasy IVB, która na scenie przedstawiła opowiadanie J.J. Sempe i R. Goscinny'ego z serii „Mikołajek”, pt. „Niezwykła pamiątka”. W inscenizację zaangażowanych było aż 19 uczniów i uczennic, którzy z niezwykłą precyzją i artyzmem odegrali swoje sceniczne role, zachwycając komisję konkursową, organizatorów oraz widownię. Szczególne wyróżnienie za grę aktorską otrzymała Ewa Cieślikiewicz, a pozostali młodzi aktorzy to: Krzysztof Biesaga, Piotr Biesaga, Iza Dziwoń, Bartek Kaleta, Zosia Klusek, Julia Kmiecik, Patryk Kowalski, Zuzia Miernik, Sandra Ogorzałek, Amelka Pawełkiewicz, Zuzia Radomska, Zosia Rajczyk, Maja Rozpara, Klaudia Ruchała, Iza Stefańczyk i Martyna Zawierucha.

    Uczniowie przygotowani zostali do konkursu przez polonistkę, Panią Renatę Juśkiewicz.

     

  • .

    Z TYGODNIEM KULTURY JĘZYKA ZA PAN BRAT

    Tydzień Kultury Języka Polskiego zagościł na stałe w kalendarzu naszych szkolnych imprez. Od 11 do 15 marca trwały w ZPO w Morawicy obchody XXXII TKJ, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia stał się cytat Marka Hłaski: "Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”.

    Obchody Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole miały na celu uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie możliwości wzięcia udziału w propozycjach różnych form celebrowania powyższego wydarzenia.

    12 marca wszyscy uczniowie pisali dyktando. Następnego dnia przekonali się, że czytanie nie jest trudne – rozwiązali testy doskonalące umiejętność cichego czytania i sprawdzające stopień rozumienia treści w oparciu o różne teksty literackie. 14 marca chętni uczniowie przystąpili do konkursu z wiedzy mitologicznej. Ostatniego dnia TKJ piątoklasiści pisali test z gramatyki, szóstoklasiści zmierzyli się z frazeologią, klasy siódme ze słowotwórstwem, a uczniowie klasy ósmej musieli wykazać się wiedzą ze składni. Prace uczniów sprawdzały panie: Renata Juśkiewicz, Elżbieta Moskwa Strąk, Marta Sylwar i Anna Kozieł-Chodorek. 15 marca nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Wkręceni we frazeologizmy”, polegającego na interesującym zobrazowaniu wybranych związków wyrazowych.

    25 marca odbył się w naszej szkole apel podsumowujący Tydzień Kultury Języka, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów przez Pana Dyrektora Jacka Kuzię. Wydarzenie pozwoliło również czwartoklasistom zaprezentować przedstawienie zrealizowane w oparciu o lekturę pt. "Mikołajek”, przygotowane pod czujnym okiem pani Renaty Juśkiewicz. Ponadto szkolna formacja taneczna "Piramida”, której opiekunką  jest pani Anna Kuranda, przeniosła wszystkich w świat mitologii, ukazując choreografię pt. "Klątwa Ateny”.

    Dziękujemy młodzieży za aktywny udział w konkursach organizowanych w ramach TKJ. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • .

    Przegląd Piosenki Ludowej

    Tuż przed  przerwą świąteczną odbył się  w naszej szkole Konkurs Piosenki Ludowej. Wykonawcami były dzieci z klas I-III. Celem konkursu było rozpowszechnianie muzycznej kultury ludowej wśród najmłodszych, rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i muzyki oraz kultywowanie polskiej tradycji. Po przesłuchaniu  solistów i zespołów Jury zakwalifikowało uczestników do przesłuchań finałowych.
    Rozpoczną się one  18 kwietnia 2024 r. w  Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej  Woli. Spośród siedmiu  solistów i dwóch zespołów wyłoniono  naszych reprezentantów. Są nimi: Laura Ziółkowska z klasy 3a  oraz Zespół  z  klasy 2a.

     Gratulujemy !

    Z. Taf- Gryń, E. Korban

  • .

    Mistrz szkolnej ortografii

    W Tygodniu Kultury Języka Polskiego najlepsi uczniowie z klas drugich i trzecich, tj. ci, którym nie obce są zasady ortograficzne napisali dyktando. W ortograficznej corridzie wzięło udział aż 15 uczniów. Poziom był bardzo wyrównany. W dyktandach dostrzeżono niewiele błędów. Uczniowie, którzy najlepiej opanowali zasady pisowni i zasłużyli na tytuł Mistrza ortografii wymienieni są  poniżej. 
    Jakub Halik- kl. IIa
    Maja Laskowska- kl. IIa
    Julia Pasek –  kl. IIIb
    Liwia Gajkowska- kl. IIIa
    Natalia Mróz- kl. IIIa
    Laura Ziółkowska – kl. IIIa
                                                                                                                                                   Brawa dla najlepszych!

    Z. Taf-Gryń

  • .

    Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

    Dnia 20 marca 2024 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Głównym celem turnieju jest popularyzowanie i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Gabriel Rozpara z klasy 4a i Patryk Szałas z klasy 4a przygotowywani przez p. Renatę Dziewięcką. Starszą grupę wiekową reprezentował Bartosz Wojtyś z klasy 8a przygotowywany przez p. Edytę Groszek. Podczas eliminacji nasi uczniowie prezentowali dużą wiedzę oraz umiejętności i znaleźli się w czołówce:
    I miejsce- Bartosz Wojtyś z klasy 8a oraz II miejsce - Gabriel Rozpara z klasy 4a.

    Do eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zakwalifikował się uczeń Bartosz Wojtyś z klasy 8a.
    Na zakończenie turnieju Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras pogratulował uczestnikom i wraz z członkami jury uhonorował laureatów konkursu, otrzymali oni dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.

    Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, życząc dalszych sukcesów.
    Edyta Groszek i Renata Dziewięcka.

  • .

    Sukces Leny Staweckiej w Wojewódzkim Konkursie z Geografii

    Finalistką V Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiegow roku szkolnym 2023/2024 została uczennica Lena Stawecka z klasy 7c. Celem wymienionego konkursu jest rozwijanie zainteresowań, uzdolnień oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie geografii, jak również rozwijanie zdolności twórczego myślenia oraz kreatywnego rozwiązywania problemów. Udziałw konkursie wymaga od uczniów zdobycia gruntownej wiedzy oraz szeregu umiejętności z przedmiotu geografii. Na słowa uznania zasługuje ogromne zaangażowanie ze strony Leny, jej intensywna i systematyczna praca podczas przygotowań.
    Zaangażowanie pokazuje innym, że trudne cele można osiągać, jeśli tylko poświęci się im wystarczającą ilość czasu i wysiłku. Udział w konkursie pozwala ponadto rywalizować z najlepszymi rówieśnikami z województwa i jest zawsze niezapomnianym doświadczeniem. Dodaje pewności siebie i niewątpliwie umożliwia sprawdzenie posiadanej wiedzy i umiejętności z przedmiotu na tle innych uczestników. Tytuł finalisty konkursu przedmiotowego niesie ze sobą satysfakcjęoraz wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.

    Serdecznie gratuluję, życzę kolejnych sukcesów i dalszego rozwijania zainteresowań geograficznych w klasie ósmej.

    Edyta Groszek

  • .

    Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych w Kielcach – Edukacja i Kariera

    Dnia 12 marca 2024 roku uczniowie klasy 8A pod opieką wychowawcy Pani Doroty Molendowskiej oraz doradcy zawodowego Pani Henryki Ozimirskiej uczestniczyli w Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych- Edukacja i Kariera, która zorganizowana została w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach. Wydarzenie miało na celu przybliżenie bogatej oferty edukacyjnej kieleckich szkół ponadpodstawowych uczniom klas ósmych umożliwiając im bezpośredni kontakt z przedstawicielami szkół technicznych, branżowych oraz liceów ogólnokształcących. Każda ze szkół miała swoje stoisko, gdzie prezentowała innowacyjne programy nauczania, specjalizacje oraz perspektywy zawodowe. Poza tradycyjnymi prezentacjami szkół ponadpodstawowych, ósmoklasiści mogli indywidualnie skonsultować się z doradcami zawodowymi w zakresie wyboru ścieżki kształcenia i planowania przyszłej kariery. Dodatkową atrakcją był panel warsztatowy z wykorzystaniem okularów VR, który pozwolił uczniom na wirtualne poznawanie środowisk zawodowych związanych z ich zainteresowaniami. Na giełdzie obecne były firmy patronackie związane z CKZiU. Ich obecność była doskonałą okazją, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności są poszukiwane przez pracodawców i jak mogą się one przełożyć na przyszłą karierę zawodową. Nasi ósmoklasiści z ogromnym zainteresowaniem poznawali kolejne prezentowane szkoły ponadpodstawowe, rozmawiali z ich uczniami, gromadzili oferty reklamowe rozdawane na giełdzie. To był bardzo potrzebny wyjazd ze względu na wybór dalszej drogi kształcenia naszych uczniów.

  • .

    Sportowe  zmagania

    Dnia 2 marca 2024 r. w hali sportowej w Bilczy odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw.  W rywalizacji wzięły udział dzieci z klas I-IV ze wszystkich szkół z terenu gminy. Wzorem poprzednich edycji do konkurencji przystępowały na zmianę reprezentacje  klas I i II oraz III i IV.  Zadania były bardzo zróżnicowane. Zawodnicy musieli wykazać się szybkością, zwinnością, zręcznością. Zawody miały na celu przede wszystkim dobrą zabawę, zachęcały do współpracy oraz przestrzegania zasady fair-play. Jak zwykle towarzyszył im ogromny doping kibiców i emocje zawodników. Rywalizacja była bardzo zacięta. Po podliczeniu czasu, jaki  uzyskały drużyny, ogłoszono wyniki.  Burmistrz Miasta  i Gminy Morawica - Pan Marian Buras wręczył puchary, dyplomy i nagrody. Naszej drużynie przypadło zaszczytne II miejsce. Dzięki determinacji, profesjonalizmowi i duchowi sportowej rywalizacji, zasłużyliśmy na to zaszczytne wyróżnienie. Jest to dowód na naszą ciężką pracę oraz poświęcenie w treningach i przygotowaniach do turnieju. Mamy nadzieję, że nasza postawa będzie inspiracją dla innych i pokaże, że prawdziwa siła tkwi nie tylko w zwycięstwie, ale także w szacunku i fair play.

    Gratulujemy!

    Z. Taf- Gryń, R. Dziewięcka, I. Kuzia, E. Kondracka

  • .

    Sukces naszych uczennic w II edycji
    Ogólnopolskiego Konkursu „Zostań Mistrzem Słówek”

       Pod koniec listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanym przez platformę Lingos, pod hasłem „Zostań Mistrzem Słówek”. To wyjątkowe przedsięwzięcie zgromadziło kilka tysięcy uczestników z całego kraju. Konkurs został podzielony na trzy poziomy: Poziom I (A1) dla uczniów klas IV-V, Poziom II (A2) dla klas VI-VII oraz Poziom III (A2+/B1) dla klasy VIII.
       Jury przyznało  9 tytułów laureata w poszczególnych kategoriach. Miłą niespodzianką jest to, że w gronie osób  wyróżnionych przez Organizatora znalazły się trzy uczennice z naszej szkoły: Agata Aftanas (klasa 5b), Łucja Malicka (klasa 6a) oraz Blanka Jasińska (klasa 7b). Dziewczęta intensywnie pracowały nad poszerzaniem swojego słownictwa i umiejętności komunikacyjnych, korzystając z wirtualnej klasy na platformie Lingos.

    Gratulacje dla naszych mistrzyń słówek oraz życzenia dalszych sukcesów  w nauce języka angielskiego!

    Anna Litwin

     

  • .

    Korneliada 2024

    W dniu 24.01.2024 r. odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony życiu i twórczości patrona - Kornela Makuszyńskiego. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Zgodnie z tradycją, mieli oni za zadanie zapoznać się z biografią Kornela Makuszyńskiego oraz przeczytać książki naszego patrona dla najmłodszych. Nastepnie wychowawcy wytypowali trzyosobową drużynę, która reprezentowała klasę podczas konkursu. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani i wspaniale odpowiadali na zadawane pytania. Dodatkową atrakcją dla uczestników był konkurs na najładniejsze przebranie za postać z książki pisarza.

       Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy 3a w składzie: Aleksandra Szrek, Liwia Gajkowska i Barbara Ozga. Na drugim miejscu znalazły się drużyny z klas: 2a – Szymon Krzysiek, Alicja Wierzbicka, Laskowska Maja, 2b- Hanna Stępień, Lili łebek i Agata Bugajska oraz 3b - Hanna Kusak, Antoni Dudajek i Julia Pasek. Zwycięzcy Korneliady zostali obdarowani nagrodami w postaci pięknie wydanych książek oraz pamiątkowymi dyplomami.

       Wszyscy uczestnicy Korneliady byli przebrani za bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego. Pojawiły się postacie: Koziołka Matołka, Małpki Fiki Miki, Basi, Szatana z 7 klasy i Ewy. W nagrodę za piękne stroje każdy uczeń otrzymał nagrodę książkową.

    Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.

    M. Sylwar, A. Putko

  • .

    Bal Karnawałowy 2024

        Dnia 15 stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia uczniowie wyglądali inaczej niż zwykle. Dziewczynki i chłopcy zamienili się w księżniczki, strażaków, policjantów, wróżki i wiele innych ciekawych postaci z ulubionych bajek.
      Zabawę karnawałową poprowadził wodzirej, który zachęcał dzieci do wspólnych zabaw. Największym zaskoczeniem dla uczestników tegorocznego balu były odwiedziny ogromnego białego pluszowego misia, który bawił się razem z dziećmi w rytm muzyki.
       W czasie balu odbyła się również sesja zdjęciowa, podczas której uwieczniono na pamiątkę wspaniałe przebrania naszych wychowanków. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw podczas krótkiej przerwy, wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

    R. Dziewięcka, E. Korban

  • .

    Dwie Europejskie Odznaki Jakości Etwinning
    dla Szkoły Podstawowej w Morawicy

    Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli ogłosiło listę najlepiej zrealizowanych projektów w roku szkolnym 2022/2023 i przyznało realizatorom prestiżowe Europejskie Odznaki Jakości. Wśród laureatów tego wyróżnienia znalazły się aż dwa projekty ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Europejska Odznaka Jakości eTwinning jest  przyznawana tylko tym projektom, za które co najmniej  dwóch partnerów z różnych krajów  otrzymało już Krajową Oznakę Jakości. Te prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane naszym projektom "A Hero's Journey" i "Let's Bond: Portugal/Poland", które wcześniej otrzymały właśnie Krajowe Odznaki Jakości. Eksperci programu eTwinning ocenili je pod kątem pięciu kryteriów merytorycznych: innowacje pedagogiczne i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich, wykorzystanie technologii oraz rezultaty, wpływ i dokumentacja.

    Oba projekty były realizowane w r szk.2022/23  na kole języka angielskiego w klasie 6a i 8c w składzie :Lena Kaczmarczyk, Natalia Makowska, Natalia Wiącek, Zuzanna Rolecka, Amelia Krąż, Natalia Rożkiewicz, Maria Tarka, Lena Nachyła, Michał Galus, Filip Pila, Kamil Orliński, Maciek Głuszek, Mikołaj Stęplewski( kl.6a) i Małgosia Zawadzka, Nikola Strójwąs, Szałas Natalia, Mikołaj Tworek, Klaudia Machulska, i Szałas Natalia (kl 8c) prowadzonym przez Edytę Siwek.  Podejmowane działania miały na celu nie tylko rozwój umiejętności językowych, ale także promowanie międzykulturowej współpracy i wzajemnego zrozumienia.

    Projekt „A Hero’s journey „ bazował  na koncepcji podróży, pozwolił uczniom na tworzenie własnych propozycji wycieczek , czerpiąc inspiracje z różnych kultur i tradycji. Te działania sprzyjały rozwojowi kreatywności oraz umiejętności porozumiewania się w języku obcym i prezentacyjnych w języku angielskim.

    Let’s bond: Poland / Portugal- inicjatywa ta umożliwiła uczniom z Polski i Portugalii wspólne poznawanie swoich kultur, języków i tradycji, budując mosty zrozumienia i przyjaźni między młodymi ludźmi z różnych krajów.

    Udział uczniów  w realizacji projektów eTwinning znacząco przyczynił się do rozwoju cyfrowych i komunikacyjnych kompetencji uczniów.

    Otrzymanie Europejskich Odznak Jakości eTwinning to nie tylko potwierdzenie wysokiego poziomu naszych projektów, ale także symbol międzynarodowego uznania dla naszej szkoły. Wyróżnienia te podkreślają, że nasza placówka jest miejscem, gdzie kwitnie innowacyjność, kreatywność i międzynarodowa współpraca.

    E.Siwek

  • .

    Oliwia Kraj laureatem konkursu plastyczno - językowego pt.‘My Advent Calendar 2023’

    Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia było: popularyzowanie zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz rozwijanie kreatywności wśród uczniów.
    Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie kalendarza adwentowego, w którym 24 magiczne okienka skrywały wyjątkowe wyrażenia i zadania w języku angielskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż wpłynęło 112 prac uczniów. Jury, złożone z ekspertów, oceniało nie tylko pomysłowość młodych artystów, ale również estetykę, wkład i walory językowe.
    Cieszymy się, że w zaszczytnym gronie laureatów znalazła się Oliwia Kraj, utalentowana uczennica klasy 5c. Zdobyła ona I miejsce w kategorii wiekowej 11-12 lat. Jej zwycięska praca znajduje się na specjalnej wystawie przygotowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. W trakcie przygotowania kalendarza adwentowego dziewczynka była wspierana przez panią Ewelinę Kraj.

    Gratulacje dla Oliwii za osiągnięcie tego wspaniałego sukcesu!

    Anna Litwin

strona: