„Europa dla obywateli”

to program Unii Europejskiej wspierający organizacje pozarządowe i samorządy, a także inne organizacje i instytucje nienastawione na zysk, działające w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, kultury i edukacji, w realizacji projektów związanych z tematyką obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej.

Program zarządzany jest w Brukseli przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA.

Tytuł projektu:

Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych.

Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej.

Akronim: shareEU

Cele ogólne projektu to promowanie obywatelstwa europejskiego oraz poprawa warunków społecznego i demokratycznego zaangażowania na poziomie Unii.

Ponadto celami są: pogłębianie świadomości obywatelskiej na temat pamięci europejskiej, wspólnych wartości i celów Unii poprzez stymulowanie debaty, refleksji i tworzenie sieci kontaktów, a także zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa Europejczyków w tworzeniu polityk poprzez włączanie ich do procesów decyzyjnych, promowanie możliwości społecznego i międzykulturowego zaangażowania oraz wolontariatu w skali całej Unii.

Nauczycielem multiplikatorem projektu z ramienia naszej szkoły jest n-l historii i wiedzy o społeczeństwie Katarzyna Kowalska.

Szkoła Podstawowa w Morawicy w bieżącym roku szkolnym realizuje projekt: Kształtowanie obywatelstwa europejskiego
w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej.

Akronim: shareEU

- https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl/ - strona internetowa projektu.

Nauczycielem multiplikatorem projektu z ramienia naszej szkoły jest n-l historii i wiedzy o społeczeństwie Katarzyna Kowalska, która dotychczas, w ramach realizacji projektu, wzięła udział w wykładzie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusza Kopysia  nt. przełomowych wydarzeń na Węgrzech, oraz dr UJ  G. Pożarlika pt. „Społeczeństwo obywatelskie w Polsce po 1989 roku na tle przemian europejskich” oraz przeszkoliła Radę Pedagogiczną co do założeń i intencji projektu ShareEU. Z jej inicjatywy działania podjęli również wybrani uczniowie klas ósmych, którzy wezmą udział w warsztatach przygotowanych dla nich przez n-la multiplikatora, dotyczących projektu, a także sami przygotowują własne inicjatywy, mieszczące się w jego celach i założeniach.

W ramach tegoż samego projektu nauczyciel multiplikator oraz nauczyciele wolontariusze z naszej szkoły, tj. panie Aneta Rozpara i Ewa Bożek- Raćkos wzięły udział w szkoleniu pt. „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie ShareEU  inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”, w ramach którego powstały urocze, własnoręcznie wykonane, będące promocją projektu gadżety- rękodzieła, w postaci magnesów, koralików, czy ozdobnych wkładek na podgrzewacze „tealighty”.