Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
CYFROWA SZKOŁA w MORAWICY Bezpieczna+ eTwinning - A. Litwin eTwinning - A. Wrona eTwinning - J. Makowska-Jabczyk eTwinning - K. Sikora-Gorzelańczyk eTwinning - E. Siwek PoczytajMy Mistrzowie Kodowania Innowacje pedagogiczne MegaMisja Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze Interdyscyplinarny projekt IPNI Klub Aktywnego Przyrodnika Zachowaj równowagę Bezpieczny Puchatek Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu Anioły ze szkoły Mały Mistrz Horyzonty Aktywności Fizycznej KornelJa - gazetka szkolna ShareEU Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki? SZKOŁA W MORAWICY KLUCZEM DO SUKCESU

Projekty/Innowacje pedagogiczne

Bezpieczna+

    W Szkole Podstawowej wraz z klasami gimnazjalnymi od września do grudnia realizowany był  projekt „Bezpieczna +” ukierunkowany  na zapobieganie aspołecznym zachowaniom dzieci i młodzieży poprzez dostarczenie uczniom, nauczycielom i rodzicom wiedzy o sposobach radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz przygotowanie ich do rozwiązywania konfliktów w drodze mediacji. Realizację programu rozpoczęto od szkolenia grupy młodzieży (15 osób) do prowadzenia mediacji rówieśniczych. Uczniowie odbyli 20 godzinne szkolenie zorganizowane przez edukatorów z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II w Busku – Zdroju w dniach od 25.09.17-27.09.2017. Przygotowano i wyposażono pokój mediacji, w którym systematycznie pełnili dyżur mediatorzy. Uczniowie korzystali z metody mediacji, a mediatorzy wykazali się umiejętnościami rozwiązywania konfliktów rówieśniczych tą metodą  Zakupiono koszulki dla mediatorów.
    Podwyższono kompetencje nauczycieli w czasie odbytego szkolenia Rady Pedagogicznej (41 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu)  oraz podczas dodatkowego szkolenia  przeznaczonego dla nauczycieli wychowawców stanowiących wsparcie dla działań mediatorów. Nauczyciele przeprowadzili w zespołach klasowych warsztaty na temat mediacji rówieśniczych, wdrożyli w szkole tę metodę oraz zachęcali uczniów do rozwiązywania konfliktów również w ten sposób. Rodzice wszystkich uczniów szkoły zostali zapoznani z programem „Mediacje rówieśnicze” na wywiadówce, która odbyła się 25.09.2017. Na kolejnym spotkaniu z rodzicami edukatorzy z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka w Busku Zdroju zrealizowali temat: „Relacje rodziców z dorastającymi dziećmi i sposoby radzenia sobie z przejawami ich agresji”. Ponadto grupa rodziców uczestniczyła w dodatkowym szkoleniu dotyczącym pomocy i wsparcia dla mediatorów. Nastąpił wzrost wiedzy uczniów na temat zjawiska cyberprzemocy oraz wiedzy o tym, jak się przed nią chronić i jakie działania podjąć, gdy zostanie się ofiarą tego typu zachowań. Nauczyciele wychowawcy, nauczyciele informatyki przeprowadzili cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie „Bądź bezpieczny w Internetowej Chmurze”.  2.11.2017 uczniowie uczestniczyli w spektaklu  profilaktycznym „Stop agresji- stop przemocy”, natomiast klasy gimnazjalne w spektaklu „Dopalacze”. Swoją wiedzę i postawy wyrazili w pracach pisemnych z języka polskiego na temat problematyki poruszanej w spektaklach. W podsumowaniu spektaklu przedstawiali sposoby radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami.  11.12.2017 odbył się Dzień Przeciw Przemocy z udziałem zaproszonych gości: funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Morawicy, Straży Miejskiej oraz rodziców. Uczniowie zaprezentowali samodzielnie opracowane scenki promujące pożądane zachowania w różnych trudnych sytuacjach. Tego samego dnia zorganizowano Festiwal Twórczości Uczniowskiej pod hasłem „Walczymy z agresją i przemocą w świecie wirtualnym i rzeczywistym”- była to druga część spotkania poświęcona podsumowaniu projektu. Uczniowie swoją wiedzę, przekonania i postawy wyrazili za pomocą różnorodnej twórczości: prace plastyczne, prace literackie, filmy, grafika komputerowa, prezentacje, plakaty. W festiwalu aktywnie uczestniczyło 89 uczniów.  Nagrodzonych w poszczególnych kategoriach zostało 55 uczniów, a w 5 przypadkach były to nagrody zbiorowe. Wytwory twórczości uczniowskiej świadczyły o zaangażowaniu i wiedzy uczniów, nauczycieli i rodziców dotyczącej problemu agresji i przemocy w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Zostały one zaprezentowane całej społeczności szkolnej. W szkole zorganizowano dyżur psychologa podczas którego z indywidualnych konsultacji korzystali uczniowie, rodzice i nauczyciele.