Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
CYFROWA SZKOŁA w MORAWICY Bezpieczna+ eTwinning - A. Litwin eTwinning - A. Wrona eTwinning - J. Makowska-Jabczyk eTwinning - K. Sikora-Gorzelańczyk eTwinning - E. Siwek PoczytajMy Mistrzowie Kodowania Innowacje pedagogiczne MegaMisja Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze Interdyscyplinarny projekt IPNI Klub Aktywnego Przyrodnika Zachowaj równowagę Bezpieczny Puchatek Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu Anioły ze szkoły Mały Mistrz Horyzonty Aktywności Fizycznej KornelJa - gazetka szkolna ShareEU Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki? SZKOŁA W MORAWICY KLUCZEM DO SUKCESU

Projekty/Innowacje pedagogiczne

Interdyscyplinarny projekt IPNI

                 

Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego

z przedmiotów matematyczno-przyrodnicznych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

           

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

12 lutego 2015r. odbyło się podsumowanie prac projektowych wykonanych w ramach realizacji projektu Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.

    Czwartoklasiści zajęli się projektem „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”.  W listopadzie zapoznali się z metodą projektu, dowiedzieli się co będą robić na poszczególnych przedmiotach, podpisali  kontrakt  i poznali liderów grup projektowych, a  także skład grup.
    Na przyrodzie poznali, co to jest pogoda, jakie są  jej składniki, czym się je mierzy i w jakich jednostkach wyraża. Każda grupa wykonała plakat dotyczący składników pogody, który później zaprezentowała na forum klasy.
    
Przez tydzień obserwowali pogodę. Wyniki obserwacji wpisywali w dzienniczki pogody, które wykonali na  zajęciach komputerowych. Wiatromierze powstały na zajęciach technicznych.
    
Na matematyce czwartoklasiści odczytywali dane z przeprowadzonych obserwacji, przedstawiali  je na wykresach, rozwiązywali zadania związane z tematem pogody oraz próbowali układać swoje zadania. Każda grupa zaprezentowała swój wykres na forum klasy. Rodzice mogli obejrzeć wytwory pracy swoich dzieci podczas wywiadówki

          

„Znak drogowy do kwadratu” zakończył realizację projektu unijnego Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.

Praca nad  projektem  rozpoczęła się na zajęciach technicznych, gdzie czwartoklasiści poznali podstawowe zasady rysunku technicznego i rysowali różne figury geometryczne. Na matematyce obliczali pole i obwód prostokąta. Poznane  własności podstawowych  figur geometrycznych uczniowie wykorzystywali  do rozwiązywania zadań związanych z modelem znaku. Model znaku wykonany został  na zajęciach technicznych. Zasady ruchu drogowego  i znaki drogowe obowiązujące pieszych i rowerzystów zostały praktycznie wykorzystane podczas egzaminu na kartę rowerową. Informacje na temat wybranych znaków drogowych wyszukano w Internecie. Na przyrodzie czwartoklasiści  analizowali niebezpieczne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się uczestnikom ruchu drogowego podczas poruszania się po drodze. Nauczyli się udzielać pierwszej pomocy w niektórych urazach, świadomie korzystać z numerów alarmowych. Podsumowaniem projektu  była prezentacja plakatów z wybranymi znakami drogowymi. 

         

 

  Klasy piąte realizowały projekt "Polska – nasza Ojczyzna"

    W ramach tego projektu  uczniowie na lekcji przyrody poznawali Polskę  i kraje sąsiadujące z naszą ojczyzną oraz państwa należące do Unii Europejskiej. Prowadzili obserwacje i proste doświadczenia mające na celu  określenie stanu  najbliższego otoczenia. Wykazali doświadczalnie,  jaki wpływ na środowisko mają różne substancje i ich mieszaniny.
    W czasie realizacji projektu grupy projektowe odbyły matematyczną podróż po krajach sąsiadujących z Polską.  Uczniowie układali zadania do danych tekstowych i danych zawartych w tabeli. Wybrane zadania wykorzystano do quizu matematycznego, w którym rywalizowali ze sobą wybrani liderzy z obu klas. Przedstawiciele klas z takim samym wynikiem ukończyli „wyścig z zadaniami”.
    
Na lekcji zajęć technicznych uczniowie wykonali poduszeczki, które ozdobili własnoręcznie wykonanym haftem przedstawiającym flagę kraju należącego do Unii Europejskiej.
    
Przygotowując prezentację multimedialną wyszukiwali z różnych źródeł informacje i grafiki związane z tematem projektu. Korzystając z zasobów internetowych przestrzegali prawa autorskiego. 

       

 

 

    ROK SZKOLNY 2013/2014

 Jesteśmy uczniami klasy czwartej. W tym roku rozpoczęliśmy  realizację projektu unijnego, o bardzo długiej  i trudnej  nazwie, a brzmi ona następującoOpracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.  

    Jesteśmy jedną z 50 szkół województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, w których projekt jest realizowany.

    Jak mówi sama nazwa, projekt ten jest realizowany na 4 przedmiotach, a mianowicie: matematyce, przyrodzie, zajęciach komputerowych i zajęciach technicznych. Podczas realizacji tematów projektowych mamy wykorzystywać  w praktyce, takie metody nauczania, jak: projekt, metaplan i metodę tekstu przewodniego.

A w jaki sposób? -  postaramy się Wam, to przybliżyć.

26 września napisaliśmy interdyscyplinarny test diagnozujący nasz poziom wiadomości i umiejętności z przedmiotów wiodących, takich jak: matematyka, przyroda. 7 listopada 2013r. na matematyce poznaliśmy, czym tak naprawdę jest metoda projektu i jakie są fazy realizacji projektu. Wtedy pani wprowadziła nas  w temat naszego pierwszego projektu „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”. 
Na kolejnej lekcji matematyki dowiedzieliśmy się co będziemy robić na poszczególnych przedmiotach, ponadto podpisaliśmy kontrakt i poznaliśmy liderów grup projektowych, a  także skład grup. I wtedy zaczęliśmy pracę na przyrodzie. Wykonywaliśmy doświadczenia, odkrywaliśmy tajemnice zjawisk przyrodniczych, obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i teraz już wiemy, co to jest pogoda, jakie są jej składniki, czym je mierzymy i w jakich jednostkach wyrażamy. Każda grupa wykonała plakat dotyczący składników pogody, który później prezentowała na forum klasy. Przez tydzień obserwowaliśmy pogodę. Wyniki obserwacji zapisywaliśmy na jednym wspólnym arkuszu, oddzielnym dla każdej klasy, jak również w swoich dzienniczkach pogody.
Dzienniczki pogody wykonaliśmy na zajęciach komputerowych. Do naszych pomiarów wykorzystywaliśmy wiatromierze wykonane na zajęciach technicznych, jak również  Interfejs Cobra4.
Następnie na matematyce  odczytywaliśmy dane z przeprowadzonych obserwacji i przedstawiliśmy je na wykresach. Każda grupa zaprezentowała swój wykres na forum klasy. Na kolejnych lekcjach matematyki układaliśmy różne typy zadań do danych z przeprowadzonych obserwacji
i rozwiązywaliśmy zadania związane z tematem pogody. Zadania związane z tematem pogody tworzą rozdział naszego zbioru zadań.

 

Tak  wygląda krótkie sprawozdanie z realizacji naszego pierwszego projektu „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”

 

Kolejny projekt czwartoklasistów

„Znak drogowy do kwadratu” – to interdyscyplinarne zadanie czwartoklasistów  zrealizowane w ramach projektu unijnego Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.

 A  tak wygląda krótkie sprawozdanie, z tego co robiliśmy podczas realizacji projektu „Znak drogowy do kwadratu”.  Jeszcze przed feriami na zajęciach technicznych poznaliśmy podstawowe zasady rysunku technicznego i rysowaliśmy różne figury. Tuż po feriach na matematyce poznaliśmy zakres projektu  i podpisaliśmy kontrakt. Nauczyliśmy się obliczać obwód i pole prostokąta, poznaliśmy jego własności.  Nasze umiejętności wykorzystaliśmy do układania   i rozwiązywania  zadań związanych z modelem znaku drogowego. Model znaku wykonaliśmy na zajęciach technicznych. Ponadto poznaliśmy podstawowe zasady ruchu drogowego  i znaki drogowe obowiązujące pieszych i rowerzystów. Informacje na temat wybranych znaków drogowych wyszukiwaliśmy na zajęciach komputerowych. Na przyrodzie analizowaliśmy niebezpieczne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się nam, uczestnikom ruchu drogowego podczas poruszania się po drodze. Nauczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy w niektórych urazach, świadomie korzystać z numerów alarmowych.

Wytworem naszej pracy jest wystawa fotografii i plakatów, które powstały w trakcie realizacji projektu.

 

To już trzeci projekt czwartoklasistów, tym razem pt: „Wodnik Szuwarek zaprasza do gry”

     W maju realizowaliśmy kolejny projekt interdyscyplinarny, którego efektem końcowym było powstanie gry planszowej „Z wizytą u Wodnika Szuwarka”. Najwięcej zadań wykonywaliśmy na przyrodzie. Poznając warunki życia w rzece,  jeziorze, morzu i oceanie oraz organizmy żyjące w tych ekosystemach tworzyliśmy zbiory pytań i odpowiedzi, które były niezbędne do stworzenia wspomnianej gry planszowej. Na matematyce układaliśmy zadania  z rozsypanki wyrazowej do gry oraz zadania do danych zawartych w tabeli. Na zajęciach techniki powstały barwne plansze, pionki, kostki. Plansza musiała przedstawiać odpowiedni, wybrany przez grupę zadaniową ekosystem z niezbędnymi elementami biotopu i biocenozy należącego do tego ekosystemu. Na zajęciach informatycznych powstał regulamin gry, który jednoznacznie wyjaśniał  zasady obowiązujące graczy. W sumie powstało 11 barwnych gier związanych z ekosystemem wodnym. Projekt zakończył się prezentacją gier. Wszystkie grupy zadaniowe wykazały się pomysłowością przy tworzeniu gier. Wykorzystali różnorodne materiały, przygotowali dziesiątki pytań i odpowiedzi a podczas samej prezentacji można było wysłuchać ciekawostek, piosenek, samodzielnie przygotowanych inscenizacji.

Samodzielne przygotowanie gry  ułatwiło nam przyswojenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności na temat poznawanych ekosystemów.