Klub Aktywnego Przyrodnika

Projekt Klub Aktywnego Przyrodnika skierowany jest do nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych, zainteresowanych efektywnym nauczaniem poprzez zaciekawienie ucznia światem przyrody, praktyczne wykorzystanie wiedzy przyrodniczej, poszanowanie przyrody i wykorzystanie obserwacji, doświadczeń i pomiarów podczas lekcji przyrody.

Celem spotkań w bieżącym roku szkolnym będzie doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela przyrody, współpraca, wymiana doświadczeń, przykłady „dobrych praktyk” na lekcji przyrody ukierunkowanych na efektywne nauczanie.

W roku szkolnym 2015/2016 zaplanowano 4 spotkania:

1. Jak zaciekawić uczniów światem przyrody? – zajęcia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.- 30 września 2015 r. – pierwsze spotkanie,
2. Dobra lekcja, czyli jaka? – techniki motywacyjne, angażujące, mobilizujące uczniów do pracy. - listopad/grudzień 2015 r. – drugie spotkanie,
3. Przykład dobrej praktyki – obserwacja lekcji. Wykorzystanie metody edukacyjnego projektu badawczego w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.- luty/marzec 2016 r. – trzecie spotkanie,
4. Zajęcia terenowe w wąwozie lessowym "Rocław" w Wąchocku.- maj 2016 r. – czwarte spotkanie.

Podstawową formą zajęć będą zajęcia warsztatowe prowadzone metodami aktywizującymi.

W roku szkolnym 2014/2015 zaplanowano 4 spotkania:

30 września 2014 r. zajęcia odbyły się w Centrum Geoedukacji Geoparku
Program spotkania był następujący:
1. Zwiedzanie Galerii Ziemi.
2. Podróż kapsułą 5D "Podróż do wnętrza Ziemi".
3. Prezentacja oferty dydaktycznej Geoparku Kielce.
4. Warsztaty terenowe w obrębie rezerwatu Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego.

1 grudnia 2014r. tematem zajęć były "Doświadczenia i eksperymenty na lekcjach przyrody".

Program:
1. Obserwacje i doświadczenia według podstawy programowej nauczania przyrody.
2. Doświadczenie a eksperyment. Rola doświadczeń i eksperymentów w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.
3. Przykładowe doświadczenia na lekcjach przyrody.

Dwa kolejne spotkania odbędą się w miesiącach: luty/marzec 2015 r. i kwiecień/maj 2015 r.

Tematyka zajęć będzie wynikać z potrzeb członków klubu i zostanie ustalona na spotkaniach.

W roku szkolnym 2013/2014 odbyły się 4 spotkania:

1. 10 października 2013 r. zajęcia odbyły się w rezerwacie geologicznym Kadzielnia. Temat spotkania: „Dlaczego zajęcia w terenie są konieczne na lekcjach przyrody?".

W programie:

1. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej na Kadzielni.
  2. Zwiedzanie rezerwatu geologicznego – przykłady lekcji terenowych w rezerwacie.

2. 09 grudnia 2013 r. Temat spotkania: „Wspieranie uzdolnień dzieci i młodzieży. Indywidualizacja nauczania na przykładzie fińskiego systemu edukacji.

W programie:

1. Jak odkrywać i rozwijać zdolności dziecka?

2.  Model pracy z uczniem zdolnym w szkole podstawowej.

3. Indywidualizacja nauczania na przykładzie fińskiego systemu edukacji.

3. 18 luty 2014 r. – Temat spotkania: Multimedia na lekcjach przyrody. – zajęcia odbyły się w pracowni komputerowej.

W programie:

1. Jak szybko ułożyć krzyżówkę z hasłem czy wykreślankę? –wykorzystanie Generatora krzyżówek.
  2. Jak udokumentować lekcję w terenie? - wykorzystanie programów: Photoscape i Video Conwerter.

4. Kwiecień/maj 2014 r. – zajęcia warsztatowe w Geoparku Kielce