Mały Mistrz

Program „Mały Mistrz” skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego idą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

MAŁY MISTRZ 2016”

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy uczestnikami Ogólnopolskiego Programu "Mały Mistrz", który  jest współfinansowany przez  Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego ideą jest propagowanie aktywnej postawy, monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów szkół, oraz zintegrowanie zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.  Program ma się przyczynić do zwiększenia zainteresowania kulturą fizyczną wśród najmłodszych oraz ich rodziców i opiekunów.  W klasie I jedną godzinę wychowania fizycznego tygodniowo prowadzą wspólnie nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – Małgorzata Waszkiewicz i nauczyciel wychowania fizycznego – Anna Kuranda.

Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. Bloki te to: Rowerzysta – Turysta, Gimnastyk – Tancerz, Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz, Piłkarz, Lekkoatleta, Pływak, Wodniak. Zaproponowane sprawności mogą być poszerzane przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I–III. Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza. Program  Mały Mistrz daje także możliwość udziału rodzicom, którzy włączą się w cykl przygotowań dzieci do zdobywania poszczególnych umiejętności i  prób zaliczeniowych, a także będą informowani przez nauczycieli na bieżąco o stanie sprawności dziecka i postępach.

Szkoła, klasa i nauczyciele realizujący  program otrzymali komplet sprzętu sportowego dostosowanego do wieku dzieci o wartości 1500 zł, oraz legitymacje i wlepki dla dzieci. Szkoły, które będą kontynuować  program przez trzy lata otrzymają komplet sprzętu sportowego o wartości 750 zł w klasie II