Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Oliwia Kraj laureatem konkursu plastyczno - językowego pt.‘My Advent Calendar 2023’

    Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia było: popularyzowanie zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz rozwijanie kreatywności wśród uczniów.
    Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie kalendarza adwentowego, w którym 24 magiczne okienka skrywały wyjątkowe wyrażenia i zadania w języku angielskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż wpłynęło 112 prac uczniów. Jury, złożone z ekspertów, oceniało nie tylko pomysłowość młodych artystów, ale również estetykę, wkład i walory językowe.
    Cieszymy się, że w zaszczytnym gronie laureatów znalazła się Oliwia Kraj, utalentowana uczennica klasy 5c. Zdobyła ona I miejsce w kategorii wiekowej 11-12 lat. Jej zwycięska praca znajduje się na specjalnej wystawie przygotowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. W trakcie przygotowania kalendarza adwentowego dziewczynka była wspierana przez panią Ewelinę Kraj.

    Gratulacje dla Oliwii za osiągnięcie tego wspaniałego sukcesu!

    Anna Litwin

  • .

    140 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego

       8 stycznia 2024 r. obchodziliśmy 140 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której spotkaliśmy się z samym Kornelem Makuszyńskim (w tej roli Michał Olejarski – uczeń klasy 4a) oraz znanymi bohaterami jego książek.

       Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu, a następnie rozpoczęła się część przedstawienia, podczas której dziennikarze i redaktorzy lokalnej telewizji „Morawianka” (Karol Tworek, Wiktor Tworek, Mikołaj Perkowski, Gabriel Rozpara – klasa 4a) przeprowadzili wywiad z patronem naszej szkoły. W ten sposób przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego.

       Później przyszedł czas na oficjalne przejście pocztu sztandarowego i delegację uczniów z klasy 4b (Ewa Cieślikiewicz, Maja Rozpara, Oskar Zarychta), którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą patrona znajdującą się w naszej szkole.

       W dalszej części przedstawienia na scenie pojawiły się postacie Małpek Fiki-Miki (Lena Kruk, Śnioch Julia – klasa 4a; Zofia Klusek, Sandra Ogorzałek, Klaudia Ruchała, Zuzanna Miernik, Zuzanna Radomska, Michalina Zawierucha, Pawełkiewicz Amelia, Julia Kmiecik – klasa 4b), które zatańczyły taniec do muzyki w klimatach afrykańskich i zagrały na talerzach do utworu Trepak, Piotra Czajkowskiego. A zaraz potem przyszedł czas na pojawienie się przezabawnych kóz i koziołków (Adam Bisaga, Mikołaj Boroń, Igor Ślusarczyk, Maciej Wójcik, Maciej Todorowski), którzy rozbawili publiczność swoim ekscentrycznym układem tanecznym do melodii pochodzącej ze „120 przygód koziołka Matołka”.

       Z uczniami i nauczycielami przywitali się również kultowi Jacek (Krzysztof Biesaga – 4b) oraz Placek (Ernest Majkowski – 4b), którzy w rytm muzyki z filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” przenosili tytułowy ogromny księżyc. Dowiedzieliśmy się również, co przydarzyło się Irence i Jasiowi (Amelia Pawełkiewicz, Piotr Biesaga – 4b), bohaterom „Panny z mokrą głową”, oraz poznaliśmy Ewę (Zuzanna Radomska – 4b), która przez Makuszyńskiego nazywana była „urwisem”.

       Ostatnimi gośćmi w szkole w Morawicy byli profesor Gąsowski (Patryk Szałas – 4a) i Adaś Cisowski (Bartosz Łakomiec – 4a). Na koniec dziewczęta z klasy 7b zachwyciły wszystkich obecnych układem tanecznym do piosenki „Lato, lato”, zaś uczniowie klas czwartych zaśpiewali piosenkę „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu". Tekst tej piosenki inspiruje do czytania książek i dostrzegania wartości, jakie mają w swoim przekazie. Dyrektor szkoły Jacek Kuzia podziękował osobom biorącym udział w akademii za występ, zaangażowanie oraz wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.

    W roli prowadzących sprawdzili się Iza Dziwoń (4b) i Patryk Kowalski (4b).

    Akademię przygotowały p. Aneta Rozpara, p. Anetta Wrona, p. Elwira Kondracka.

    Organizatorzy

  • .

    Współpraca ze szkołą w Turcji

    „Merhaba” i „Hello”, tak przywitali się uczniowie klas czwartych ze swoimi tureckimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej w mieście Mersin, położonym nad Morzem Śródziemnym.

    W ramach realizowanego projektu z Panią Relvą Caroline Turk, obydwie szkoły obrały za cel nawiązanie znajomości z uczniami z zagranicy poprzez wymienienie się własnoręcznie napisanymi listami. Uczniowie klasy 4a i 4b wysłali swój pierwszy w życiu list w języku angielskim do wybranych uczniów ze wspomnianej szkoły z Turcji.

    Nasi uczniowie opisali siebie, swoje zainteresowania i rodzinę. Mieli również możliwość zastosowania w praktyce leksyki i struktur gramatycznych, które poznali na lekcjach języka angielskiego. W tym samym czasie ich tureccy koledzy przygotowywali dla nich odpowiedź listowną. Dzięki temu obydwie strony na początku grudnia mogły się wzajemnie wymienić kolorowo zdobionymi listami. Wielu uczniów było zaskoczonych dowiadując się, że ich zagraniczni rówieśnicy są do nich bardzo podobni i mają takie same zainteresowania.

    Dodatkową niespodzianką okazało się spotkanie wszystkich uczniów biorących udział w tym projekcie, które obyło się w formie online za pośrednictwem aplikacji Zoom. 19 grudnia 2023 roku podczas wspólnej lekcji podopieczni mieli szansę porozmawiania na żywo ze swoimi korespondencyjnymi kolegami.

    Tego dnia obydwie szkoły zaprezentowały piosenki świąteczno-noworoczne oraz poznały codzienne zwroty po turecku i po polsku. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni spotkaniem i już nie mogą doczekać się kolejnego listu od swojego „penfriend’a”, czyli przyjaciela korespondencyjnego. Nad realizacją projektu czuwa nauczycielka jęz. angielskiego – A. Wrona.

  • .

  • .

    Jasełka Bożonarodzeniowe

        W dniu 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe Widowisko  Bożonarodzeniowe. We wspaniałych, odpowiednich do granych ról, kostiumach, w pięknej scenografii, młodzi aktorzy, ich rodzice oraz dziadkowie przedstawili sceny z życia współczesnej, wielopokoleniowej rodziny. Wspólne ubieranie choinki, przygotowanie potraw świątecznych, dzielenie się opłatkiem to tradycyjna wigilia w polskim domu, która przypomniała i uświadomiła wszystkim, że święta  Bożego Narodzenia są tuż, tuż … Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad "cudem świętej nocy’’, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus.

       Tegoroczne, biblijne wydarzenie sprzed dwu tysięcy lat, na scenie odtworzyli uczniowie z klasy 2a i 6a. Piękny śpiew kolęd i taniec w wykonaniu aniołów i pasterzy ogłosił całemu światu radosną nowinę narodzin Chrystusa „...bo jedna radość i jedno nas łączy wesele, dlatego śpiewamy Ci Jezu z ochotą i śmiele...".  Z darami do stajenki przybyli Trzej Królowie ze swoją karawaną. Pokłon złożyły też polskie i ukraińskie dzieci, ofiarowując pluszowego misia oraz czyste serca

    z dobrymi uczynkami. Na scenie pojawiły się zastępy rozśpiewanych i roztańczonych aniołów. Utalentowane tancerki zespołu Piramida przepięknie wykonały choreografię do utworu ,,Alleluja”,  podkreślając rangę tak spektakularnego  wydarzenia. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy z ogromną pasją przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku…

       Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły p.Jacek Kuzia, który podziękował uczniom za wspaniały występ oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Burmistrz p. Marian Buras, podkreślając znaczenie tradycji wigilijnej w naszych domach. Proboszcz parafii pw. M.B.N.P w Morawicy ks. Jan Ciszek życzył nam, abyśmy żyli wiarą i innym dawali przykład chrześcijańskiej postawy.

       Życzenia świąteczne złożył też wszystkim zebranym przewodniczący samorządu uczniowskiego, a następnie aniołowie wręczyli zaproszonym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły pierniki, które upiekły: p.Anna Kudełka, p. Magda Matuszewska, p. Paulina Tworek i p. Sylwia Wierzbicka.

       W godzinach popołudniowych zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe dla rodziców i całej społeczności naszej gminy.

      Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w widowisku i zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych pod kierunkiem wychowawców: p.Ewy Korban, p. Anny Kurandy oraz katechetki p. Beaty Kowalskiej i p. Michała Wieczorka.

       Serdeczne podziękowania organizatorzy składają: Państwu Marii i Pawłowi Malickim,  p. Andrzejowi Kowalskiemu, p. Irenie Starz, p. Krystynie Radomskiej oraz p. Gabrieli Kruk, którzy ukazali obraz wieczerzy wigilijnej w polskiej, wielopokoleniowej rodzinie. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do rodziców, którzy zatroszczyli się o odpowiednie stroje dla swoich dzieci oraz rekwizyty i elementy scenografii wykorzystane w przedstawieniu. Dziękujemy także p. Bartoszowi Kruk za przepiękne zdjęcia, które z całą pewnością będą wspaniałą pamiątką w niejednym, rodzinnym albumie.

    Organizatorzy

    Foto: Bartosz Kruk

  • .

    ROK 2023 – ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA - CZAS PODSUMOWANIA

        Senat Rzeczpospolitej Polski ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Data powiązana została z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu w 1473 r., a zmarł w 1543 r. we Fromborku. Swoje wykształcenie zdobywał między innymi w Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński), jak również na uniwersytetach włoskich m.in. w Padwie. Poza astronomią Kopernik zajmował się medycyną, prawem, ekonomią i pracą administracyjną. W związku z powyższym w naszej szkole uczniowie klas VI – VII poznawali życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika poprzez oglądanie produkcji filmowych, projektów oraz prezentacji. Podjęte zostały działania przybliżające postać uczonego, między innymi szkolny konkurs pt.: „Mikołaj Kopernik – Wielkim Odkrywcą”. Zwycięzcami konkursu zostały:
    - Amelia Ślusarczyk z klasy 6b - I miejsce,
    - Lena Banak z klasy 6c - II miejsce,
    - Nadia Tworek z klasy 6a - III miejsce,
    - Agata Zawadzka z klasy 6a – wyróżnienie.
       Uczniowie klas szóstych wykonywali projekty przedmiotowe pt.: „Planety w Układzie Słonecznym”. Wykazali się dużą wiedzą, zdolnościami plastycznymi, pomysłowością, innowacyjnością oraz umiejętnościami współpracy w grupie. Prezentowali duże zaangażowanie i kreatywność w przygotowywane projekty a ich publiczne wystąpienia wypadły imponująco.  Młodzież ponadto odbyła wirtualne wycieczki do miast związanych z Kopernikiem, uczestniczyli w wirtualnym spacerze po domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieli okazję poznać on-line dzieło Kopernika - „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich” prezentowane na wystawie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w którym astronom prezentuje teorię heliocentryczną, zakładającą, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a planety obiegają je. Ponadto poznali obraz Jana Matejki, "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem", który powstał w 1873 r. namalowany techniką olejną na płótnie. Obraz znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Serdecznie dziękuję naszym uczniom za aktywne włączenie się w działania w roku 2023, uświetniające postać znamienitego Polaka – Mikołaja Kopernika.

    Organizator: Edyta Groszek.

  • .

    WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

     

    Dziś rano uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w uroczystym poranku muzycznym, podczas którego zabrzmiał wspaniały repertuar bożonarodzeniowy. Maluchy zebraly się w sali, prezentując swoje umiejętności w grze na instrumentach i śpiewie.

    W atmosferze radosnej wspólnoty dzieci wykonujące świąteczne piosenki sprawiły, że poranek stał się wyjątkowy. Ich urocze głosy przypominały o nadchodzących świętach, wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

    Niezwykle wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie piosenki "Feliz Navidad", gdzie uczniowie razem z nauczycielami stworzyli wspaniałą harmonię dźwięków i atmosferę pełną radości. Wydarzenie to nie tylko uświetniło ostatnie dni przed feriami, ale również umożliwiło dzieciom wyrażenie swoich artystycznych talentów i poczucia wspólnoty podczas tego magicznego okresu.

    ¢

  • .

    Uczniowie o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, czyli drużyna
    „Paczki na Święta 2023” w Mieście i Gminie Morawica

    Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy to osoby o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, które włączyły się do akcję „Paczka na Święta 2023”. Już po raz dwunasty przygotowane zostały świąteczne paczki dla potrzebujących wsparcia mieszkańców naszej gminy. Pomocą objęliśmy trzyosobową rodzinę z terenu Miasta i Gminy Morawica, aby stać się jej świętymi Mikołajami. Do zbiórki niezbędnych produktów przyłączyli się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Aby spełnić prośby rodziny, z pomocą przyszli rodzice naszych uczących się darczyńców. Przez okres jednego tygodnia pomocnicy świętego Mikołaja przynosili potrzebną żywność, słodycze, środki czystości, kosmetyki oraz ubrania i artykuły gospodarstwa domowego. Każdego dnia rosła liczba dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania - okazało się, że społeczność Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowała 59 paczek o wartości ponad 8, 5 tysiąca złotych. W czwartek i piątek- 14 i 15 grudnia 2023 paczki zostały spakowane, opisane i pięknie zapakowane prezenty trafiły do rodziny. Udało nam się zrealizować potrzeby wybranej rodziny. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi!
    W sobotę 16 grudnia 2023 dzięki pomocy taty naszej siódmoklasistki pana Wojciecha Staweckiego dostarczyliśmy paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras oraz wolontariusze koordynujący akcję serdecznie podziękowali wszystkim za bezinteresowną pomoc, dobre serce, olbrzymie zaangażowanie i włączenie się w lokalną akcję dobroczynną. Przekazane Paczki wolontariusze wspólnie ze strażakami dostarczyli do wybranej rodziny. Z ich relacji dowiedzieliśmy się, że obdarowana przez nas rodzina była bardzo szczęśliwa z prezentów, a zapasy żywności i środków czystości wystarczą im na wiele miesięcy. Okazało się więc, że cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy to cudowni pomocnicy świętego Mikołaja spełniający życzenia w ramach akcji „Paczka na Święta” Miasta i Gminy Morawica. Podziękowania składamy wszystkim uczestniczącym w akcji dobroczynnej uczniom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji naszej placówki za pomoc i wsparcie w organizacji tej szlachetnej akcji.

    Dorota Molendowska, Edyta Groszek

  • .

    Uczeń Antoni Kruk laureatem Wojewódzkiego Konkursu „Prekursorki, konspiratorki, buntowniczki – Polki w XX wieku”

    Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie pod hasłem „Prekursorki, konspiratorki, buntowniczki - Polki w XX wieku” odbyło się 12 grudnia 2023 roku w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5    w Kielcach. Konkurs został zorganizowany przez Delegaturę IPN w Kielcach pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. W inicjatywie łącznie dostarczono 240 prac konkursowych z 52 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego, stąd wyróżnienie dla ucznia morawickiej szkoły bardzo cieszy. Gratulujemy i życzymy Antkowi dalszych sukcesów.

                                                                                      Katarzyna Kowalska

  • .

    „Na Olimpie – w świecie greckich bogów i herosów”

    W miesiącu listopadzie uczniowie klasy 5b realizowali projekt przedmiotowy na lekcjach historii.

    Zadaniem piątoklasistów było, w miarę możliwości, a nadto pomysłowości, upodobnienie się do wybranej przez siebie postaci z mitologii greckiej, wykonanie jej atrybutu a także przygotowanie krótkiego wystąpienia dotyczącego wybranego boga bądź bogini. Efektem tego było pojawienie się na lekcji kilku Zeusów, Posejdona, Aresa, Afrodyt oraz Aten. Obecni byli także: Hera, Hestia, Artemida, Hefajstos, Hermes. Piątoklasiści wspaniale wywiązali się z powierzonego im zadania, byli bardzo kreatywni i zaangażowani.

                                                                                                                Katarzyna Kowalska

  • .

    Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach

    Dzisiaj dzieci z naszej szkoły miały niezwykłą przyjemność uczestniczyć w wyjeździe do Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga na koncert z cyklu "Mikołajki w Filharmonii - Poszukiwacze Zaginionej Trąbki". Wydarzenie to nie tylko dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń muzycznych, ale także pozwoliło im zgłębić tajniki świata instrumentów. Koncert stanowił doskonałą okazję do rozwijania pasji muzycznych oraz poszerzania horyzontów kulturowych najmłodszych. Inicjatywa ta z pewnością przyczyniła się do budowania ich zainteresowań artystycznych i rozwijania wrażliwości muzycznej.

    ¢

  • .

    Mikołajkowa wycieczka czwartoklasistów

      Dnia 1 grudnia 2023r. uczniowie klas czwartych byli na mikołajkowej wycieczce  w Kielcach. W świąteczny nastrój wprowadził czwartoklasistów film w kinie Helios pt: "Jak zostać Mikołajem3?". Główna bohaterka filmu - Łucja wraz ze swoimi przyjaciółmi odwiedziła wspaniałe i magiczne miejsca.... A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w świętach najważniejsze. Po obejrzeniu filmu uczniowie przenieśli się do "Magii Karmelu".
       Podczas warsztatów zapoznali  się z procesem tworzenia karmelków od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie kształtu, barwy i smaku aż do pakowania gotowego produktu. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wykonali lizaka, za co zdobyli dyplom "Małego Karmelarza". Skosztowali  ciepłych karmelków  prosto z produkcji oraz zakupili różnego rodzaju słodycze wyprodukowane w Manufakturze Słodyczy.

    Wychowawcy klas czwartych     

  • .

    II Bożonarodzeniowy Jarmark w Morawicy

    W niedzielę, 3 grudnia, odbył się  II Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego uczniowie naszej szkoły swoimi występami umilali czas wystawcom oraz wszystkim przybyłym gościom. Na początku w swoim solowym występie zaprezentowała się Julianna Jabczyk z piosenką pt.”Święty Mikołaju”. Następnie na scenie pojawiła się Małgosia Metryka w cudownym stroju Śnieżynki. Wykonała piosenkę „Santa Claus In Coming To Town”.  Towarzyszyły jej uczennice z klasy Ib i IIb  w przepięknej mikołajkowej choreografii tanecznej. W rolę Mikołaja wcielił się Piotr Bedla z kl. 2b. Na zakończenie 90 uczniów klas 1-3  wraz z nauczycielkami - p. Kingą Posłowską oraz p. Renatą Dziewięcką wspólnie odśpiewali utwór „Feliz Navidad”.  

    Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym uczniom i ich rodzicom, za obecność w tym dniu.

                                                                                                                          Renata Dziewięcka, Kinga Posłowska

  • .

    „Zostań Mistrzem Słówek ” z Lingos

       W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w Programie Lingos dla Szkół. Jest to bezpłatna platforma do nauki języka obcego. Dzięki niej uczniowie klas 4  z przyjemnością uczą się nowych słówek i wyrażeń w atrakcyjny  i nowoczesny sposób, kiedy chcą i gdzie chcą. Uczniowie uczą się regularnie, podejmują wyzwania, zdobywają punkty i odznaki. Taki sposób nauki jest bardzo wciągający i przynosi dobre efekty.
       W listopadzie 2023 roku uczniowie klas 4-8 w Morawicy wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie „Zostań Mistrzem Słówek”, którego organizatorem była platforma do nauki słownictwa  Lingos. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do poszerzania wiedzy i doskonalenia sprawności językowych, jak również zwiększenie motywacji do nauki nowych angielskich słówek i wyrażeń. W rywalizacji wzięło udział 38 uczniów z klas 4-8. Najlepsze wyniki w szkole uzyskali następujący uczniowie:
    Julia Kmiecik 4b, Monika Kołbus 5a, Aleksandra Brożyna 6c, Filip Rabiej 7c, Franciszek Malicki klasa 8

    Wszystkie wyniki zostały wprowadzone na platformę Lingos. Na raport ogólnopolski musimy jednak poczekać aż do końca stycznia 2024. Trzymamy kciuki!

     A.Wrona, E.Siwek, A. Litwin

  • .

    V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

    Dnia 27 listopada, w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się V Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji naszej szkoły. Dziewczynki: Agata Bugajska, Natalia Ostrowska, Lily Łebek, Lena Rolecka i Hanna Stępień z kl. 2b pod przewodnictwem p. Renaty Dziewięckiej  zaprezentowały utwór pt. "Uwierz Polsko", zaś solowy występ przygotowywany przez p. Ilonę Kuzię  zaprezentowała Laura Ziółkowska z kl.3a. Zaśpiewała ona piosenkę pt. „Dziś idę walczyć mamo”.
    Uczennice naszej szkoły zajęły zaszczytne miejsca: zespołowo - miejsce II, solistka – miejsce III.
    Konkurs był dla uczniów doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań wokalnych.

                                                                                                  R. Dziewięcka, I. Kuzia

  • .

    Ogólnopolski projekt edukacyjny NASK
    „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” 

       W listopadzie uczniowie klasy 4b wzięli udział w wykładach online poprowadzonych przez ekspertów Cyberprofilaktyki NASK. Podczas webinarów poruszano tematy dotyczące dezinformacji, nadużywania nowych technologii i zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi.
       W ramach tych działań 14 listopada 2023 r. odbyło się  pierwsze spotkanie profilaktyczne na temat: "Nadużywanie nowych technologii” na podstawie Cyberlekcji 3.0. prowadzone przez ekspertów Ewę Domańską i Natalię Wójcicką. Podczas webinaru uczniowie zostali zapoznani z takimi pojęciami jak Fomo, Phubbing, Smombie czy syndrom smso-wej szyi.  Obejrzeli pierwszy odcinek cyklicznych spotkań „Plik i Folder – Odkrywcy Internetu”, w którym poruszono problem nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, nadużywania gier komputerowych oraz cyberprzemocy.
       Kolejne spotkanie za pośrednictwem platformy clickmeeting odbyło się 21 listopada 2023 r. Spotkanie zatytułowane  „Co łączy sok pomarańczowy i dezinformację?” poprowadziła pani Nadia Rybczyńska. Sprawdzone informacje są jak 100% sok pomarańczowy, bez żadnych dodatków.  Natomiast dezinformacja jest podobna do napoju pomarańczowego, który ma co prawda nieco prawdziwego soku, ale także cukier i barwniki, które mają imitować prawdziwy smak; podobnie jak szkodliwe treści, które wykorzystują manipulację, by udawać prawdziwe wiadomości. W obu przypadkach uważność i ostrożność pomogą nam dokonać słusznych wyborów.

    Wśród kwestii, które zostały omówione z uczniami znalazły się:

    • pojęcie dezinformacji, jej cele i charakterystyka,
    • niebezpieczeństwo w mediach społecznościowych,
    • źródła i metody dezinformacji,
    • jak rozsądnie korzystać z internetu,
    • czy TikTok to bezpieczne źródło informacji,
    • co zrobić, kiedy napotykamy fałszywą informację.
                                                                                                                                                      Ewelina Kraj
  • .

    Z wizytą w teatralnej krainie Narnii…

        W czwartek, 23 listopada, uczniowie klas piątych wyjechali do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach na spektakl pt. „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” na motywach lektury brytyjskiego autora - C. S. Lewisa. Teatr, podobnie jak literatura, pobudza wyobraźnię ucznia, pozwala  przeżyć emocje razem z bohaterami. Piątoklasiści znali lekturę, dlatego mogli porównać jej treść ze sceniczną wizją zaprezentowaną przez aktorów. Duże wrażenie na naszych uczniach zrobiły postacie: Białej Czarownicy stojącej jakby na lodowej górze i Lwa Aslana lśniącego złotem. Była to ogromna figura animowana przez trzech aktorów. Imponująca scenografia  sprawiła, że widzowie czuli się, jakby sami stąpali po niezwykłej zimowej krainie Narnii, pełnej niezwykłych mówiących stworzeń, zniewolonej mocą Białej Czarownicy, a dobro nieustannie walczy ze złem. Widowisko trwające półtorej godziny okazało się bardzo interesujące, ponieważ wzbogacone było wspaniałymi efektami świetlnymi, dźwiękowymi i multimedialnymi, a w podsumowującej części spektaklu wykorzystano nawet  język migowy. Aktorzy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności. Spektakl był na tyle fascynujący, że zainteresował z pewnością każdego. Warto poświęcić czas i oddać się tej pożytecznej rozrywce.

        Wyjazd do teatru zorganizowany został w ramach edukacji teatralnej, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Anna Litwin, p. E. Moskwa-Strąk, p. Ewa Ozimirska i p. Michał Wieczorek.

    Wychowawcy wraz z uczestnikami

  • .

    Eko - Drużyna 2023

    Uczniowie klas piątych zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne uczestnicząc w Miejsko Gminnym Konkursie Ekologicznym ”Eko - Drużyna 2023″, który odbył się w listopadzie w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Konkurs został zrealizowany w ramach Programu edukacji ekologicznej mieszkańców Miasta i Gminy Morawica w 2023 r. dofinansowanego ze środków budżetu gminy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Głównym tematem poruszonym w przedstawieniu pod nazwą „Eko, eko, ekologia” była ochrona naszego środowiska, czyli co możemy zrobić aby zapobiec zanieczyszczeniu ziemi, powietrza i wody. Młodzi aktorzy w otoczeniu własnoręcznie przygotowanej scenografii doskonale przedstawili zagrożenia dla naszej planety i sposoby na jej uratowanie. Doskonały podkład muzyczny dopełnił całość, a efekty dźwiękowe podkreślały dynamikę akcji. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas piątych: Milena Pietruch, Maria Pisarek, Julia Synowiec, Gabriela Biesaga, Angelika Boksa, Marcelina Charabin, Oliwia Kraj, Małgorzata Metryka, Liliana Siewiorek, Adam Chudy, Antoni Kuzia i Mateusz Masternak. Nad całością czuwała nauczycielka biologii Pani Dorota Molendowska. Nasi aktorzy zajęli III miejsce w konkursie. Dyplomy, statuetki i nagrody młodym artystom wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras. Gratulujemy!

    D. Molendowska

  • .

    XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Dnia 17 listopada 2023r. odbył się w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas czwartych i piątych. Patrole Egzaminacyjne podczas przerw śródlekcyjnych sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia u koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w myśl hasła "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Egzaminatorzy i ich asystenci przepytali w sumie 115  osób. Rozdano 92 odznaki "Eksperta tabliczki mnożenia". W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju ćwiczenia i łamigłówki doskonalące umiejętność mnożenia.

    Wszystkim uczniom zaangażowanym w tą niecodzienną akcję dziękujemy, "ekspertom" gratulujemy !!! Zapraszamy do wzięcia udziału w "Dniu Tabliczki Mnożenia" za rok.

    Nauczyciele matematyki

  • .

    „Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”

    Uczniowie klas czwartych w czasie lekcji przyrody z Panią Dorotą Molendowską realizowali projekt edukacyjny Fundacji Ziko dla Zdrowia „Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”, objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Projekt w ciekawy i przyjazny dla czwartoklasistów sposób pomógł im poszerzyć wiadomości dotyczące zagrożeń związanych  z patogenami przenoszonymi na rękach oraz utrwalił umiejętność prawidłowego mycia rąk. Instruktaż mycia rąk został poparty ciekawostkami i eksperymentami. Główną postacią i tytułowym „antybohaterem” projektu jest bajkowy smok Brudo, którego nasi uczniowie samodzielnie wykonywali z pięciopalczastej rękawiczki w domu, a prezentowali swoim koleżankom i kolegom podczas lekcji przyrody. Trójgłowy smok Brudo przekazał uczniom wiedzę o drobnoustrojach, które zagrażają naszemu zdrowiu. Możemy skutecznie z nimi walczyć poprzez dokładne mycie rąk. Dbałość o higienę rąk to ważny i aktualny temat od zawsze i na zawsze, bowiem wyrobienie dobrych nawyków higienicznych  w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu.

    Dorota Molendowska

strona: