Świetlica Biblioteka

marzec 2023
kwiecień 2023

Biblioteka Zespołu Placówek Oświatowych

„Człowiek więdnie bez dobrej książki
i bez słonecznej jej iluzji, bez przeczystej jej poezji
  i bez śpiewu jej serca, jak więdnie kwiat bez słońca”

Kornel Makuszyński

ROK SZKOLNY 2022/2023

Godziny pracy biblioteki

Piedziałek 7.35 - 14.00
Czwartek  7.35 - 13.00

konsultacje 13.00 - 14.00

ROK SZKOLNY 2021/2022

SZTUKA PISANIA - ŁATWA CZY TRUDNA?

Wywiad z uczennicą klasy 5a, Leną Kaczmarczyk, autorką opowiadania „Poszukiwania Emilki”,
wyróżnionego w konkursie literackim o Kielcach lub kielczanach.

Uczennice klasy 5 a:

- Twoje opowiadanie  „Poszukiwania Emilki” zdobyło wyróżnienie i zostało wydane w pokonkursowym zbiorze opowiadań „Takie rzeczy tylko w Kielcach. Śladem opowiadań Herlinga Grudzińskiego”. W konkursie brało udział  dwieście osób, a ty byłaś najmłodszą uczestniczką projektu. Czy możesz nam opowiedzieć, co skłoniło Cię do napisania opowiadania?

Lena:

- Wszystko zaczęło się od mojej babci, która zadzwoniła do mnie z informacją o konkursie dla młodych pisarzy. Postanowiłam więc spróbować swoich sił. Zaczęłam pisać i pisać… Miałam bardzo dużo tekstu. W ostatni dzień przed konkursem dałam opowiadanie mojej mamie,  żeby przesłała je do siedziby. Niestety, ilość wyrazów nie mieściła się w regulaminowym limicie znaków i musiałam znacznie skrócić opowiadanie. Na szczęście wszystko udało się  skończyć  przed terminem.

Uczennice klasy 5 a:

- Jak się czułaś podczas uroczystej gali i promocji książki, w której znalazło się Twoje opowiadanie?

Lena:

- Podczas gali nieco się stresowałam,  ale była tam ze mną moja rodzinka,  więc czułam się lepiej. Dostałam dwa egzemplarze książki. Jeden z nich ofiarowałam do biblioteki szkolnej. Moja rodzina również zaopatrzyła się w kolejne egzemplarze książki.

Uczennice klasy 5 a:

- Ile miałaś lat, jak zaczęłaś pisać swoje opowiadanie?

Lena:

- Byłam najmłodszą uczestniczką konkursu. Kiedy napisałam opowiadanie, miałam dziewięć, prawie dziesięć lat. Główną nagrodę zdobyła dziewiętnastolatka.

Uczennice klasy 5 a:

- Możesz nam zdradzić o czym jest twoje opowiadanie?

Lena:

- Akcja rozgrywa się w Kielcach, gdzie tytułowa Emilka wraz ze swoim misiem jedzie zwiedzać miasto. Miś niezauważalnie wypada z plecaka. Chce  zrobić wszystko, by znaleźć  dziewczynkę, lecz czy mu się to uda?

Uczennice klasy 5 a:

- Nie zdradzamy zakończenia i  zachęcamy wszystkich do przeczytania twojego opowiadania. Książka, z dedykacją dla ulubionej szkoły znajduje się w bibliotece. Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

- Dziękuję.

Uczennice klasy 5 a: Maria Tarka, Zuzanna Rolecka, Lena Nachyła

Uczniowie klas pierwszych w bibliotece

„Za górami, za lasami, w bajecznej krainie…”- takimi słowami powitali uczniów klas pierwszych ich starsi koledzy z klasy 4 a, należący do Klubu Czytającego Przyjaciela. Dzieci wysłuchały krótkiej inscenizacji o książce, następnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach i wierszykach. Zgodnie stwierdziły, że książka może stać się naszym przyjacielem, jeśli będziemy często z niej korzystać. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się po złożeniu przez dzieci przyrzeczenia, że będą często odwiedzać bibliotekę i szanować wypożyczone książki. Na zakończenie uczniowie wypożyczyli do domu kolorowe, pięknie wydane książeczki.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Harmonogram zwrotu książek
i podręczników do biblioteki szkolnej

Informacja dla czytelników:

W okresie zdalnego nauczania czytelnicy mogą składać zamówienia książek przez pocztę dziennika elektronicznego. Zamówione książki można odbierać w łączniku szkoły w wyznaczone dni - wtorki i czwartki w godz. od 8.00 do 14.00. Odbiór książek należy pokwitować czytelnym podpisem.

Propozycja dla młodych czytelników,
uczniów klas I – III

Zasady korzystania z biblioteki w czasie epidemii koronawirusa

ROK SZKOLNY 2019/2020

Biblioteka cyfrowa poleca:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym liczne lektury szkolne. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. ( Projekt fundacji Nowoczesna Polska).

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.( Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej).

Propozycja dla młodych czytelników,
uczniów klas I – III

Propozycje czytelnicze
dla uczniów klas IV - VIII:

Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W części pomieszczenia wydzielono czytelnię, w której można korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism, zbiorów audiowizualnych. Czytelnia wyposażona jest w osiem stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, skanery, drukarki oraz kserokopiarkę.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad sześć tysięcy woluminów, w tym liczne encyklopedie, słowniki, wydawnictwa informacyjne, lektury szkolne, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, publikacje dla nauczycieli. Dostęp do zbiorów jest wolny.

Rodzicu! Dowiedz się więcej o wpływie czytania na rozwój dziecka

Biblioteka czynna jest w następujących godzinach:

7.30– 13.00

Zajęcia czytelniczo – plastyczne dla uczniów klas III:

Czwartek  8.50 – 9.35