.„W zdrowym ciele, zdrowy duch”
17 czerwca 2025r. zorganizowany został Dzień Sportu. Z tej okazji uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w rozgrywkach międzyklasowych. Dzieci z Edukacji Wczesnoszkolnej miały okazję wykazać się w grach zespołowych: zbijak, rzucanka siatkarska i wyścigi na czas, które nadzorował pan Rafał Rozpara. Dziewczyny z klas IV-VIII wykazały się ogromnym zaangażowaniem podczas rozgrywek w piłkę ręczną. Natomiast chłopcy z klas IV-VIII toczyli zacięte boje podczas meczów w piłkę nożną, które sędziował pan Michał Wojtasik.
Najważniejszym wydarzeniem okazał się jednak mecz zorganizowany pomiędzy nauczycielami z naszej szkoły oraz klasami V i VIII. Wszyscy uczniowie nagrodzili siatkarzy gromkimi brawami.
Podczas podsumowania Dnia Sportu, przedstawiciele klas odebrali pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i słodki poczęstunek.
E. Pietrzyk, A. Kuranda, Z. Więckowski, M. Przygocka
.Zuzanna Węgrzyn z wyróżnieniem w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci ,,Wioski Bez Troski”
Z ogromną przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszej uczennicy. Zuzanna Węgrzyn z klasy 1 a została laureatka etapu wojewódzkiego XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci ,,Wioski Bez Troski”. Jej praca została wysoko oceniona przez jury i zakwalifikowała się do etapu centralnego, w którym Zuzanna zdobyła wyróżnienie. Uczennica wykazała się niezwykłą kreatywnością i starannością. Jej praca zachwyciła komisję, ale również udowodniła, że nawet najmłodsi artyści potrafią osiągnąć wysoki wyniki na szczeblu ogólnopolskim. Serdecznie gratulujemy Zuzannie wspaniałego osiągnięcia.
E. Wieczorek
.Od tańca do filmu…
PIRAMIDA w Alvernia Planet
Tuż przed długim czerwcowym weekendem, w uznaniu za całoroczną pracę i ogólnopolskie sukcesy, szkolna formacja taneczna „Piramida” odbyła wyjątkową wycieczkę do nowoczesnego centrum filmowego położonego między Krakowem a Katowicami. Uczennice klas II-VII miały możliwość zanurzyć się w niezwykły świat kina, odwiedzając wystawę poświęconą kultowej serii filmów o Harrym Potterze.
Tancerki miały niepowtarzalną szansę zobaczyć na żywo oryginalne rekwizyty, kostiumy oraz fragmenty scenografii, które trafiły na ekrany kin. To była prawdziwa uczta dla fanów magii i filmu, bo dziewczynki mogły nie tylko podziwiać, ale i poczuć na własnej skórze atmosferę, która towarzyszyła powstawaniu tych wyjątkowych produkcji. Wyjazd był także doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy z zakresu kinematografii. Tancerki wykazały się imponującą znajomością zawodów i pojęć związanych z produkcją filmową. Ich zaangażowanie zostało zauważone i docenione przez opiekunki wycieczki - nauczycielki, które również nie kryły zachwytu zarówno nad miejscem, jak i postawą uczennic. Ale to nie wszystko…. Ciekawość tancerek nie miała granic, a warsztaty, które odbyły się w trakcie wizyty, pozwoliły im odkryć tajemnice powstawania filmów. Jak rodzą się pomysły na scenografie? Kto stoi za efektami specjalnymi, które sprawiają, że wszystko na ekranie wygląda tak realistycznie? To były tylko niektóre pytania, na które znalazły odpowiedź.
Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników i zainspiruje ich do dalszego odkrywania tajników sztuki filmowej czy tanecznej. Alvernia Planet, poza swoją niezwykłą rolą jako centrum filmowe, to również prawdziwe miejsce, gdzie realizowane są produkcje filmowe – niedawno kręcono tam m.in. „Akademię Pana Kleksa”. Na zakończenie pobytu nie zabrakło także czasu na wspólne pamiątki- zdjęcie grupowe na tle piramid i Luwru w Paryżu, co dodało wyjazdowi wyjątkowego, artystycznego akcentu.
.PROJEKTUJEMY – „DOM Z KLIMATEM”
Dbanie o środowisko? Może wejść w nawyk… w ekoNawyk!
Działanie każdego z nas ma znaczenie. Bo klimat tworzą ludzie!
Uczniowie klas piątych w kwietniu i czerwcu 2025 roku na lekcjach geografii włączyli się w projekt ekologiczny Ministerstwa Klimatu i Środowiska nt.: „Przyjaciele klimatu”. Dzieci miały okazję przybliżyć w przystępny sposób kluczowe zagadnienia związanez ekologią, jak również działania podejmowane w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu dla gospodarki, społeczeństwa oraz środowiska.
W ramach projektu kształtowana była u piątoklasistów, postawa szacunku do środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz rozumienie potrzeby racjonalnego w nim gospodarowania. Podniesiona została świadomość młodych ludzi na temat przyczyn i konsekwencji zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Uczniowie definiowali nowe pojęcia: efektu cieplarnianego, gazów cieplarnianych czy odnawialnych źródeł energii. Wskazywali zachowania człowieka sprzyjające ochronie klimatu a także uzasadniali konieczność ochrony przyrody.
Piątoklasiści mieli okazję poczuć się projektantami „Domu z klimatem”. Zadaniem każdego ucznia było bowiem zaprojektowanie domu oraz jego pomieszczeń tak, aby znalazły się w nim rozwiązania ekologiczne. Dzieci miały stworzyć dom przyjazny środowisku, w którym uwzględnione zostaną: zagospodarowanie odpadów, wykorzystanie wody opadowej, oszczędzanie energii elektrycznej i pozyskiwanie jej z odnawialnych źródeł, oszczędzanie energii cieplnej czy oszczędzanie wody.
Uczniowie z entuzjazmem podeszli do zadania, wykazali się dużą kreatywnością. Stworzone projekty uwzględniały założenia oraz rozwiązania ekologiczne. Udział w projekcie sprawił, że piątoklasiści mieli okazję porozmawiać o ekologii oraz działaniach, jakie każdy człowiek może podejmować we własnym domu na rzecz środowiska. Uczniowie stali się bardziej wrażliwymi i świadomymi osobami w tematyce ochrony środowiska. Pokazane działania proekologiczne mogą zostać zastosowane w najbliższym otoczeniu. Prace zostały zaprezentowane starszym klasom w klasopracowni geograficznej.
Udział w projekcie uatrakcyjnił lekcje geografii, zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie już dopytują o realizację kolejnych projektów.
Nauczyciel geografii- Edyta Groszek
.AKCJA - "Czytanie pod chmurką"
Słoneczna, letnia pogoda zachęcała do wyjścia w plener. Uczniowie klasy 2b wyposażeni w książki, koce i dobry nastrój, czytali w ciszy i z uwagą przyniesione przez siebie książki.
.Czerwony Kapturek na wesoło
W ramach udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Talk and Roll, uczniowie koła języka angielskiego dla klas piątych przygotowali i zaprezentowali przedstawienie teatralne w języku angielskim pt. „A New Story of Little Red Riding Hood”/”Nowa historia Czerwonego Kapturka”.
Projekt Talk and Roll ma na celu rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi ustnych oraz reagowania językowego w języku angielskim. Dodatkowo pomaga uczniom w pokonywaniu stresu związanego z komunikacją ustną, tworzeniu przyjaznej i komfortowej atmosfery do mówienia, a także utrwalaniu przydatnych struktur gramatyczno-leksykalnych.
Uczniowie przygotowali przedstawienie na podstawie gotowego scenariusza, jednak dokonali w nim licznych modyfikacji, wzbogacając historię o nowe wątki, postacie i zabawne dialogi. W ten sposób powstała nowoczesna, kreatywna wersja znanej bajki o Czerwonym Kapturku. Wszystkie kwestie zostały przygotowane i odegrane w języku angielskim. Uczniowie uczestniczyli także w tworzeniu kostiumów, scenografii oraz w organizacji technicznej przedstawienia.
Dzięki pracy nad spektaklem uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób praktyczny i angażujący. Mieli możliwość ćwiczenia poprawnej wymowy, wzbogacenia słownictwa oraz oswajania się z wystąpieniami publicznymi w języku obcym. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, w której zasiedli uczniowie i nauczyciele. Aktorzy zaprezentowali się z dużą swobodą i entuzjazmem.
Udział w projekcie był cennym doświadczeniem, które połączyło naukę języka z kreatywną zabawą i współpracą. Przedstawienie było nie tylko okazją do utrwalenia wiedzy, ale także do przełamywania barier językowych i budowania pewności siebie w komunikacji ustnej.
Dziękuję wszystkim uczniom–aktorom za zaangażowanie, kreatywność i odwagę w przygotowaniu i wystawieniu przedstawienia. Mam nadzieję, że Wasz występ były nie tylko świetną rozrywką, ale również inspiracją dla innych do nauki języka angielskiego i przełamywania barier w komunikacji ustnej.
Opiekun koła A. Wrona
.Dni Języka Angielskiego w naszej szkole
W kwietniu i maju bieżącego roku w naszej szkole odbyły się Dni Języka Angielskiego, których celem było rozwijanie zainteresowania uczniów kulturą krajów anglojęzycznych, motywowanie do nauki języka angielskiego oraz promowanie kreatywności i współpracy między uczniami.
Jednym z głównych punktów obchodów był konkurs plastyczny dla uczniów klas 4–6, którzy mieli za zadanie wykonać prace przestrzenne 3D przedstawiające znane budowle i symbole krajów anglojęzycznych. Uczniowie mogli pracować indywidualnie lub w grupach. Do każdej pracy dołączony był krótki opis prezentowanego obiektu w języku angielskim. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów były imponujące – powstały m.in. modele Big Bena, Statuy Wolności, Białego Domu- The White House,Tower Bridge czy Opery w Sydney.
Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej na szkolnym holu, która była dostępna dla całej społeczności szkolnej. W czasie majowej wywiadówki ekspozycję mogli podziwiać także rodzice oraz pracownicy szkoły. Najlepiej ocenione prace zostały nagrodzone: autorzy otrzymali ocenę celującą cząstkową z języka angielskiego oraz pamiątkowe dyplomy.
Kolejnym elementem Dni Języka Angielskiego były konkursy wewnątrzszkolne z języka angielskiego i wiedzy o krajach anglojęzycznych, zorganizowane osobno dla każdego poziomu klas 4–8. W konkursach wzięło udział aż 90 uczniów, którzy wykazali się zarówno znajomością języka, jak i ciekawostek kulturowych. Nagrodzeni uczniowie otrzymali cząstkowe szóstki, które z pewnością wpłynęły pozytywnie na ich końcową ocenę, a także dyplomy oraz atrakcyjne nagrody książkowe – tzw. readersy, ufundowane przez wydawnictwo Oxford.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom! Dziękujemy nauczycielom języka angielskiego za organizację wydarzeń, a rodzicom za wsparcie i zaangażowanie. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!
Nauczyciele języka angielskiego
.BRĄZOWY PIOTREK dla PIRAMIDY
XII edycja Piotrkowskiej Panoramy Tanecznej o "Złotego Piotrka-Sport" odbyła się w sobotę 7 czerwca 2025 roku. W konkursie wzięło udział czterdzieści zespołów z całej Polski, które prezentowały przepiękne choreografie w różnych stylach tanecznych. Nasza szkolna formacja PIRAMIDA również brała udział w tegorocznej rywalizacji tanecznej.
W tym wyjątkowym dniu młodsze tancerki znakomicie zaprezentowały choreografię ,,Vaiana” w kategorii, Fantasy Show 9-11 lat. Z przepięknym motywem tanecznym opowiadającym o marzeniach, grupa zyskała uznanie jury w postaci tytułu BRĄZOWEGO PIOTRKA wraz z gratyfikacja finansową.
Druga prezentacja, starszych koleżanek, które startowały w kategorii, Show Dance 12-15 lat, w choreografii ,, Gdzie jesteś” wypadła znakomicie. Pośród grona zaawansowanych szkół tanecznych rywalizujących na scenie jury przyznało zespołowi WYRÓZNIENIE. Emocje, precyzja ruchu i zgranie całej grupy zostało nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność. Natomiast na najlepszych uczestników piotrkowskiej panoramy, czekały złote medale i puchary, które również powędrowały do naszej formacji tanecznej.
Bardzo nas cieszy ten sukces. Kolejne podium to nie przypadek to wytrwałość, ciężka praca, analiza, poświęcenie a przede wszystkim miłość do tego co robią nasze tancerki na scenie - podsumowała wydarzenie p. Anna Kuranda.
Sukces wywalczony nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie dyrektora szkoły p.Jacka Kuzi, za które dziękujemy.
Piramida
.Łucja Malicka z wyróżnieniem w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim
W pierwszy piątek czerwca na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni odbył się I Konkurs Recytatorski Słowo o Ojczyźnie, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Lena Kaczmarczyk z klasy VIII a i Łucja Malicka z klasy VII a. Reprezentowały nie tylko placówkę, ale również całą gminę, z dumą prezentując wybrane utwory o tematyce patriotycznej.
W wydarzeniu wzięło aż 57 uczestników z różnych szkół podstawowych ( z 16 gmin) z terenu powiatu kieleckiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a jury miało niełatwe zadanie w wyborze najlepszych recytatorów. Skład komisji to: wicestarosta kielecki Tomasz Dulny (przewodniczący), Małgorzata Krzywda - kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, prof. UJK Stanisław Cygan - językoznawca, Izabela Piasecka - dyr. Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego.
Łucja zaprezentowała poruszający wiersz Elegia o…( chłopcu polskim) autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jej występ został doceniony przez jury- otrzymała wyróżnienie za dojrzałą interpretację utworu i głębokie zaangażowanie emocjonalne.
Lena recytowała przejmujący utwór Alarm Antoniego Słonimskiego. Jej występ był również pełen zaangażowania i staranności, przemawiający do serca i wyobraźni. Udział naszych uczennic w konkursie to powód do dumy i dowód na to, że młodzież z naszej szkoły potrafi z pasją, odwagą, zaangażowaniem i dużą wrażliwością obcować z poezją.
Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i gminy. Nad trafnym doborem utworów i ich właściwą interpretacją czuwały panie: Anna Kozieł-Chodorek i Elżbieta Moskwa-Strąk.
.Emocje pod kontrolą - kinowe zajęcia z okazji Dnia Dziecka
W dniu 4 czerwca uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do kina Helios, gdzie wzięli udział w prelekcji pt. „Radzę sobie z trudnymi emocjami”. Podczas spotkania dowiedzieli się, czym są emocje, jak je rozpoznawać i w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach oraz zabawach zorganizowanych przez animatorów.
Po prelekcji obejrzeli film pt. „Lilo i Stich”, który opowiadała o samotnej dziewczynce Lilo i niezwykłym stworzeniu z kosmosu – Stichu. Ich przyjaźń pokazała, jak ważna jest rodzina, wsparcie i zrozumienie. Przekaz filmu był także lekcją, która ukazała wszystkim, że każdy z nas może mieć trudności z emocjami i że warto o nich rozmawiać.
Po seansie wszyscy udali się do restauracji McDonald’, gdzie uczniowie kształtowali praktyczne umiejętności matematyczne podczas odczytywania cen oraz robienia zakupów oraz przypomnieli sobie zasady kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
Kolejną wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.
Renata Dziewięcka, Ilona Kuzia
.Dzień Dziecka w Warszawie
1 czerwca 2025 roku uczestnicy koła teatralnego Feniks wraz z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę do stolicy. Grupa liczyła 50 osób. Wczesnym rankiem spotkaliśmy się przed szkołą, aby wyruszyć autokarem w podróż do Warszawy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Najpierw podzieliliśmy się na dwie grupy, które z przewodnikami zwiedzały wybrane części wystawy stałej. Młodsi uczestnicy poznawali zwyczaje, święta i tradycje żydowskie, rozwiązując zagadki i wykreślanki na kartach. Dowiedzieli się m.in. , jak wygląda synagoga, kim jest rabin i co jada się w szabat. Starsza grupa śledziła historię Polaków i Żydów od początków państwa polskiego aż po czasy współczesne.
Po zwiedzaniu udaliśmy się do restauracji „Warsze”, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Następnie w sklepie muzealnym kupiliśmy pamiątki i upominki.
W tym dniu w pobliżu muzeum odbył się festyn dla dzieci, w którym chętnie wzięliśmy udział.
Wieczorem udaliśmy się do Teatru Muzycznego Roma na spektakl „Wicked”. To był niesamowity musical, który zachwycił nas pięknymi kostiumami, efektami specjalnymi, scenografią oraz świetną grą aktorów, śpiewem i muzyką.
Drugiego dnia spacerowaliśmy główną ulicą Warszawy – ul. Marszałkowską. Zobaczyliśmy Pałac Kultury i odwiedziliśmy galerię handlową. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, a po przyjeździe opiekunowie częstowali nas pączkami z jednej z warszawskich cukierni.
.Finalistka VI Wojewódzkiego Konkursu z Biologii
Natalia Wiącek uczennica klasy VIII a uzyskała tytuł Finalistki VI Wojewódzkiego Konkursu z Biologii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2024/2025. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań, uzdolnień oraz pogłębianie wiedzy biologicznej i umiejętności badawczych, jak również rozwijanie zdolności twórczego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Ogromne zaangażowanie Natalii, jej systematyczna praca podczas przygotowań do każdego z trzech etapów konkursu zasługuje na słowa uznania. Udział w konkursie pozwolił uczennicy rywalizować z najlepszymi rówieśnikami ze szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego i był niezapomnianym doświadczeniem, które daje świadomość osobistego sukcesu. Tytuł finalistki niesie ze sobą nie tylko satysfakcję lecz również wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów w rekrutacji do szkoły średniej i celującego stopnia z przedmiotu biologia. Uczennica przygotowywała się do udziału w konkursie pod opieką pani Doroty Molendowskiej.
Serdecznie gratulujemy, życząc Natalii kolejnych sukcesów i dalszego rozwijania zainteresowań biologicznych w szkole średniej.
.Sukces Blanki Jasińskiej w XII Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego
Zakończyła się XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie z najwyższymi wynikami otrzymali prestiżowe tytuły laureata lub finalisty.
Z radością informujemy, że Blanka Jasińska z klasy 8b zdobyła tytuł finalistki w roku szkolnym 2024/2025.
Uczennica wykazuje szczególne uzdolnienia językowe. Co warte podkreślenia, nie korzysta z zajęć dodatkowych — uczy się samodzielnie, z dużą motywacją i zaangażowaniem. Do udziału w zmaganiach przygotowywała się pod kierunkiem pani Anny Litwin.
Rywalizacja była skierowana do uczniów szkół podstawowych wykazujących zainteresowanie językiem angielskim, a także geografią i kulturą krajów anglojęzycznych.
Konkurs przebiegał w trzech etapach. Wzięło w nim udział blisko 3,5 tysiąca uczniów z województwa, a do finału dotarło 300 z nich.
Zakres materiału znacznie wykraczał poza podstawę programową. Na każdym etapie sprawdzano m.in. znajomość gramatyki, słownictwa, rozumienie tekstu, reagowanie językowe oraz techniki samodzielnej nauki. W finale uczestnicy musieli również wykazać się znajomością lektury Romeo and Juliet, wyd. Macmillan.
Tytuł finalisty to nie tylko powód do dumy, ale też dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły średniej.
Serdecznie gratulujemy Blance i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach edukacji!
Anna Litwin
."Nałogom mówię - NIE"
Już po raz dwudziesty w Szkole Podstawowej w Obicach zorganizowane zostały warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE", w których wzięły udział trzyosobowe zespoły ze wszystkich szkół Miasta Gminy Morawica. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIa – Natalia Jabczyk, Aleksandra Orłowska i Nadia Tworek, które przygotowywały się do udziału w warsztatach pod kierunkiem nauczycielki biologii Pani Doroty Molendowskiej. Celem była promocja zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z sięganiem po środki odurzające i korzystanie z internetu, zachęcanie uczniów do zachowań asertywnych oraz wdrażanie do odpowiedzialności za własne czyny. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego przedstawienia się uczestników. Ćwiczenie to miało na celu integrację zespołów, przełamanie pierwszych lodów i zbudowanie pozytywnej atmosfery sprzyjającej współpracy. Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny na temat zasad zdrowego stylu życia przedstawiający najważniejsze elementy dbania o zdrowie, takie jak odpowiednia dieta, sen, aktywność fizyczna, unikanie używek, czy radzenie sobie ze stresem. Po seansie uczniowie pracując w grupach, tworzyli infografikę „Dekalog zdrowego stylu życia”, który prezentowali uczestnikom warsztatów. W dalszej kolejności układali przysłowia o zdrowiu - każda grupa otrzymała zestaw pociętych karteczek z pojedynczymi wyrazami, z których należało ułożyć znane polskie przysłowie. Po rozsypance przyszedł czas na prezentację krótkich scenek profilaktycznych przygotowanych wcześniej przez uczniów. Scenka przygotowana przez nasz zespół poruszała problem uzależnienia od internetu, gier i telefonu. Potem konkurencje sportowe, mające na celu promowanie zdrowego stylu życia, współpracy i aktywności fizycznej. Uczniowie brali udział w różnorodnych zabawach ruchowych, m.in. z wykorzystaniem chusty animacyjnej, odbicia piłki siatkowej sposobem górnym i dolnym czy zabawy z kijkami do unihokeja. Wszystkie aktywności przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji, wzajemnego wsparcia i dobrej zabawy. Na koniec na uczestników czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek. Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły.
Do zobaczenia za rok!
Dorota Molendowska
.Konkurs Literacko – Plastyczny "Wiersz dla Mamy”
Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs literacko – plastyczny ,,Wiersz dla Mamy” dla uczniów klas 1- 3. Dzieci przygotowały piękne wiersze i ilustracje, wyrażając swoją miłość i wdzięczność dla swoich mam. 2 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie nagród, autorzy najciekawszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentu i zaangażowania.
E. Wieczorek, A. Mularczyk
.Sukcesy Uczniów z klasy 1a w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Wioski Bez Troski”
Z radością informujemy o wspaniałych sukcesach uczniów klasy 1 a w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Wioski Bez Troski”. Konkurs miał na celu promowania zdrowego stylu życia oraz działań proekologicznych. Nasi młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem przygotowali prace plastyczne, które zachwyciły jury swoją kreatywnością, pomysłowością i dbałością o szczegóły. W etapie regionalnym nasze dwie uczennice zdobyły najważniejsze miejsca: Zuzanna Węgrzyn – I miejsce, Lena Kubicka – II miejsce. Zuzanna Węgrzyn wykazała się niezwykłym talentem, dzięki czemu zdobyła również I miejsce w etapie wojewódzkim.
To wyjątkowe osiągniecie potwierdza ogromne zaangażowanie dziewczynek oraz ich talent plastyczny. Serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
E. Wieczorek
.Przedstawienie pt. ”Królewna Śnieżka”
W dn. 28.05.2025r. w Świetlicy Szkolnej odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I-III oraz Przedszkola w Morawicy. Tym razem w przedstawieniu pt. ”Królewna Śnieżka”, podsumowującym projekt szkolny Klub Czytającego przyjaciela, zaprezentowali się uczniowie klasy IIIa. W bajkowy nastrój grą na skrzypcach wprowadziła nas pani Agata Korban. Następnie krasnoludki (Maja Domagała, Józef Malicki, Wiktoria Radomska, Aleksandra Skorodzień, Zuzanna Tworek, Alicja Wierzbicka i Maja Zawierucha) tańczyły i śpiewały piosenki wraz z Królewną Śnieżką (Magdalena Konopka). W rolę Złej Królowej wcieliła się Zuzanna Ciszewska, łowczym był Krzysztof Przewoźniak, a Księciem, który uratował naszą Śnieżkę - Szymon Krzysiek. Narratorem oraz Magicznym Zwierciadłem była Maja Laskowska.
Po przedstawieniu członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela – Agata Bugajska i Natalia Ostrowska z klasy IIIb przeczytali dzieciom bajkę „Szewc i elfy”. Baśń opowiada o tym, jak pracowite elfy pomagały szyć buty szewcowi, a w ramach podziękowania szewc i jego żona zrobiły dla nich nowe ubrania i buty. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania, a następnie wspaniale odpowiadały na pytania zadawane przez uczniów.
Marta Sylwar, Martyna Przygocka, Agata Korban
.Wyprawa śladami historii i kultury — niezapomniana wycieczka klas szóstych
W dniach 27–29 maja 2025 r. uczniowie klas 6a, 6b i 6c wyruszyli na trzydniową wycieczkę edukacyjno-integracyjną po wschodniej Polsce. Na trasie znalazły się: Czarnolas, Kazimierz Dolny, Zamość, Lublin i Kozłówka. Celem naszego wyjazdu było nie tylko poznanie atrakcji turystycznych naszego kraju, ale także promowanie pobytu na świeżym powietrzu oraz wspólna integracja.
Dzień 1 — Śladami Jana Kochanowskiego i uroki Kazimierza Dolnego
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Czarnolesie, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Jana Kochanowskiego. Spacerując po muzealnych salach, poznawaliśmy życie i twórczość jednego z najwybitniejszych poetów polskiego renesansu.
Kolejnym punktem programu był Kazimierz Dolny — miasteczko jak z bajki! Pod opieką przewodnika podziwialiśmy renesansowe kamieniczki, ruiny zamku dolnego i wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, skąd roztaczał się malowniczy widok na okolicę. Spacer po wąwozie był niezapomniany. Na zakończenie dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja — rejs statkiem po Wiśle. Widok Kazimierza Dolnego z pokładu statku na długo pozostanie w naszej pamięci. Po powrocie do hotelu czekała na nas pyszna obiadokolacja i chwila relaksu po pełnym wrażeń dniu.
Dzień 2 — Zamość, czyli podróż do serca renesansu
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Zamościu — mieście, które nie bez powodu nazywane jest „perłą renesansu” czy też „Padwą Północy”. Rynek Wielki, kolorowe kamienice ormiańskie, monumentalny ratusz — to prawdziwa uczta dla oka i świetna lekcja historii architektury.
Podczas spaceru po mieście odwiedziliśmy m.in. Rynek Wielki, Katedrę Zamojską, Twierdzę Zamość, Muzeum Zamojskie i Arsenał. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Bastionie VII, gdzie poznaliśmy sekrety dawnych systemów obronnych. Dzięki tej wyprawie Zamość stał się dla nas nie tylko kartką z podręcznika historii, ale prawdziwym, żywym świadectwem polskiego dziedzictwa.
Dzień 3 — Lublin pełen tajemnic i pałacowy blask Kozłówki
Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Lublina — miasta z niezwykłą historią i unikalnym klimatem. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy m.in. Stare Miasto, Zamek Lubelski, Bramę Krakowską i Plac Litewski. Ogromne wrażenie zrobiła na nas Kaplica św. Trójcy — prawdziwa perła sztuki gotyckiej i bizantyjsko-ruskiej.
Na zakończenie wyprawy odwiedziliśmy Kozłówkę. Pałac Zamoyskich zachwycił nas eleganckimi wnętrzami, pięknymi zbiorami i bajkowymi ogrodami, w którym było fotografowaliśmy się z uroczymi pawiami. To było idealne zwieńczenie naszej trzydniowej przygody.
Ta wycieczka stanowiła przede wszystkim wspaniałą lekcję historii. Była ona okazją do wspólnego przeżywania nowych doświadczeń, poznania pracy pilota wycieczek i przewodników, a przede wszystkim do budowania szkolnych przyjaźni wśród uczniów.
Dziękujemy wychowawczyniom: pani E. Pietrzyk, pani A. Litwin, pani L.Kubickiej za zorganizowanie wycieczki oraz panu Z. Więckowskiemu za sprawowaną opiekę oraz ogromną wyrozumiałość. Już nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych wypraw!
Uczestnicy wycieczki
.Kazimierz Dolny zachwycił piątoklasistów
Dnia 26 maja, w Dzień Matki, uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego, pod opieką nauczycieli - p. A.Wrony, p. A.Rozpary oraz p. Edyty Groszek. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania walorów historycznych, zawodowych oraz przyrodniczych tego malowniczego miasta oraz wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle. Pogoda sprzyjała, dzięki czemu mogliśmy podziwiać piękne widoki na miasto i okoliczne wzgórza z perspektywy rzeki. Rejs dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń i był świetnym początkiem dnia.
Następnie udaliśmy się na spacer po Kazimierzu Dolnym. Zwiedziliśmy ruiny zamku dolnego z XVI wieku oraz basztę obronną zamku górnego z XIV wieku. Weszliśmy również na wzgórze Trzech Krzyży, skąd rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na miasto i dolinę Wisły. Nie trudno było zauważyć, że większość budowli charakteryzuje się czerwoną dachówką, a wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku. Dzięki temu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.
Dużo radości sprawił nam także przejazd meleksami do Wąwozu Korzeniowy Dół, który zachwycił wszystkich swoim malowniczym i nieco tajemniczym wyglądem o charakterystycznych ścianach lessowych, porośniętych korzeniami drzew. Spacer tym wąwozem zrobił na wszystkich duże wrażenie.
Z okazji Dnia Matki wielu uczniów postanowiło kupić pamiątki i drobne upominki dla swoich mam – magnesy, rękodzieło, lokalne wypieki czy biżuterię z regionalnych stoisk. To był piękny gest, który pokazał, że nawet podczas wycieczki pamiętamy o bliskich.
Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do domu w godzinach wieczornych. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.
Uczestnicy wycieczki
.Dwudniowa wycieczka ósmoklasistów morawickiej szkoły w Beskid Śląski – regionalna tradycja, edukacja zawodowa, przygoda i integracja…
Tuż po egzaminach uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce w malownicze rejony Beskidu Śląskiego. Program wyprawy był intensywny i bogaty w atrakcje edukacyjne, przyrodnicze i kulturowe, co sprawiło, że każdy z uczestników znalazł coś interesującego dla siebie.
Pierwszym przystankiem na trasie były Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju – urokliwe miejsce, które zachwyciło uczniów różnorodnością roślin, klimatycznych zakątków i starannie zaprojektowanych kompozycji ogrodowych. Spacer wśród tematycznych ogrodów był okazją do wypoczynku, ale też do poznania roślinności z różnych zakątków świata.
Następnie uczestnicy udali się do Centrum Pasterskiego w Koniakowie, gdzie odbyły się warsztaty wełniane. Uczniowie mieli okazję poznać proces powstawania wyrobów z wełny, samodzielnie spróbować swoich sił w filcowaniu oraz dowiedzieć się więcej o tradycjach pasterskich regionu.
Po warsztatach przyszedł czas na pieszą wyprawę na Ochodzitą (894 m n.p.m.), z której roztacza się imponujący widok na Beskidy. Choć podejście było wymagające, wszystkim udało się zdobyć szczyt, co wywołało wiele satysfakcji i radości. Pogoda dopisała, a panorama gór nagrodziła trud wspinaczki.
Kolejnym punktem programu był przejazd do Jaworzynki, gdzie odbył się spacer na Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji. Uczniowie z zainteresowaniem poznawali historię tego miejsca i chętnie robili sobie zdjęcia na styku trzech państw.
Wieczorem grupa dotarła do miejsca zakwaterowania w Istebnej, gdzie po wspólnej kolacji był czas na integrację, gry zespołowe i dzielenie się wrażeniami z intensywnego dnia.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Wisłę, znane górskie miasteczko i rodzinne strony Adama Małysza. Jedną z głównych atrakcji były warsztaty pszczelarskie w Centrum Edukacji Ekologicznej, podczas których uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie pszczół, jakie znaczenie mają dla ekosystemu oraz jak powstaje miód. Mieli też okazję obejrzeć ule i spróbować naturalnych produktów pszczelich.
Kolejnym punktem programu była wizyta przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali imponującą konstrukcję obiektu sportowego, który na co dzień gości zawody Pucharu Świata i przypomina o sukcesach naszego wybitnego skoczka.
Pełni nowych doświadczeń, wiedzy i pięknych wspomnień, uczniowie wrócili do domu. Wycieczka nie tylko dostarczyła wielu emocji i przygód, ale również pozwoliła lepiej poznać kulturę, przyrodę i historię regionu Beskidu Śląskiego. Dla wielu była to ostatnia wspólna wyprawa przed zakończeniem szkoły podstawowej – i z pewnością pozostanie w pamięci na długo. Opiekę podczas eskapady sprawowały Panie: Ewa Bożek – Raćkos, Katarzyna Kowalska oraz Anna Kozieł-Chodorek.
|