.„O bohaterskich Dzieciach z Wrześni pamięć wciąż żywa…”
8 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym roku uczniowie klas 4a, 4b, 7a, 8a, 8b i 8c, należący do koła teatralnego, uczcili pamięć strajku szkolnego „Dzieci z Wrześni”. Zaprezentowana sztuka opisywała protest uczniów Katolickiej Szkoły Elementarnej, który miał miejsce w 1901 roku i był szczególnym przejawem walki o polskość w okresie zaborów.
Grupa teatralna przedstawiła losy dzieci, które stanęły w obronie nauczania religii w języku polskim, za co były poddawane okrutnym karom chłosty. Trzyaktowy spektakl stał się symbolem walki z germanizacją oraz walki o polską tożsamość narodową.
Uczniowie, utożsamiając się z postaciami, odegrali z ogromną dojrzałością sceniczną niezwykłą odwagę, jaką wykazały się dzieci i młodzież tamtych czasów. Ich postawa ukształtowała obraz bohaterskiego pokolenia, któremu my, w dzisiejszych czasach, jesteśmy wdzięczni. Patosu i dramaturgii spektaklu dopełniła wyjątkowa oprawa muzyczna, w której zabrzmiały utwory podkreślające polskość i patriotyzm. W spektaklu wykorzystano również przesłania wielkich polskich pisarzy tamtego okresu: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Marii Konopnickiej, której słynna „Rota”, odśpiewana a cappella, zabrzmiała wyjątkowo, stając się symbolem i wyrazem sprzeciwu wobec polityki zaborców, represji i prześladowań.
Po uroczystej akademii głos zabrał dyrektor szkoły, Jacek Kuzia, który skierował do uczniów piękne słowa, zawierające ważne przesłanie: „Naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała ponad 100 lat, a mimo to pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę i siłę walki. Nie zapominajcie, że nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność…”
E. Kondracka, E. Siwek, K. Sikora - Gorzelańczyk
.ŚLUBOWANIE
24 października pierwszoklasiści przeżyli niezwykłą uroczystość ślubowania. W obecności zaproszonych gości, rodziców oraz dyrekcji szkoły zaprezentowali swoje umiejętności w krótkim występie artystycznym. Tego dnia przenieśli się do niezwykłego świata „Akademii Pana Kleksa”, gdzie pod okiem samego mistrza, Pana Ambrożego Kleksa, zdawali egzamin na ucznia. Jak się okazało, egzamin do szkoły zdali „śpiewająco”. Doniosłym momentem uroczystości był akt pasowania, którego dokonał Dyrektor szkoły – Pan Jacek Kuzia. Tym samym wychowankowie zostali włączeni do społeczności szkolnej.
Po uroczystej ceremonii ślubowania głos zabrali Dyrektor szkoły Jacek Kuzia oraz Wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marcin Dziewięcki. Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.
Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów klasy IVa oraz klasy VIIb, którzy wcielili się w postacie z „Akademii Pana Kleksa”. Doskonale utożsamili się oni z bohaterami świata Ambrożego Kleksa.
E. Wieczorek, I. Kuzia
.XVI Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Brzezinach
z udziałem wolontariuszy z morawickiej szkoły
W dniach 31 października – 3 listopada 2024 r. odbyła się XVI Kwesta na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Jak co roku wzięli w niej udział również uczniowie z naszej szkoły. Ósmoklasiści chętnie zaangażowali się w tak wspaniałą i potrzebną inicjatywę, mającą na celu odnowę zabytkowych pomników na wspomnianym cmentarzu. Kwestowali następujący uczniowie: Weronika Przewoźniak, Sebastian Stokowski, Maja Biernat, Julia Lasecka, Adam Pękalski, Miłosz Góźdź, Radek Wróblewski, Tymoteusz Mazur, Maja Klimczak, Kornelia Iwan, Natalia Skorodzień, Maja Purgał, Oliwia Tworek, Klaudia Gwóźdź, Maja Detka, Zuzia Stefańczyk, Ola Opałka, Michał Galus, Filip Pila, Kamil Orliński oraz Mateusz Głowacki.
Katarzyna Kowalska
.Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy z koncertami w szkołach
Dnia 22 października odbyły się trzy koncerty Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej, która zagrała w Szkole Podstawowej w Obicach, w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli i Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Orkiestra pod batutą Pawła Czekaja zaprezentowała repertuar ukazujący różnorodność utworów, jakie mogą być wykonywane przez orkiestrę dętą - od klasyki po muzykę filmową i biesiadną. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła także prezentacja poszczególnych instrumentów muzycznych i grup sekcyjnych w orkiestrze.
Koncerty w szkołach stanowiły zwieńczenie projektu pod nazwą: Warsztaty muzyczne dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy współfinansowanego ze środków Województwa Świętokrzyskiego. Na realizację tego zadania Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy pozyskało 4000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz przeznaczyło 2500 zł z własnego budżetu. Dzięki temu odbyły się prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę warsztaty przeznaczone dla trzech grup sekcyjnych: instrumentów dętych blaszanych, instrumentów dętych drewnianych oraz instrumentów perkusyjnych. Zostały również zakupione materiały nutowe dla Orkiestry.
Zdaniem kapelmistrza, Pawła Czekaja, tego rodzaju projekty znacząco wpływają na rozwój umiejętności muzyków oraz przyczyniają się do podniesienia poziomu artystycznego całego zespołu, dlatego warto kontynuować organizację warsztatów sekcyjnych dla naszej Orkiestry.
.25 JUBILEUSZOWY RAJD ŚWIĘTOKRZYSKI
UCZNIÓW, NAUCZYCIELI I ABSOLWENTÓW NASZEJ SZKOŁY
W dniach 18 – 20 października po raz 25 w naszej szkole odbył się Rajd Świętokrzyski. Uczestnikami było 58 uczniów, 19 absolwentów i 2 nauczycieli SP im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Niektórzy spośród absolwentów są już rodzicami tegorocznych rajdowiczów i wraz ze swoimi dziećmi wędrowali szlakami malowniczych Gór Świętokrzyskich. Tegoroczna trasa rozpoczynała się w Nowej Słupi, skąd niebieskim, a później czarnym szlakiem wyruszyliśmy przez Starą Słupię i Nowy Skoszyn na pokrytą gołoborzami górę Szczytniak (554 m n.p.m.). Dla niektórych z nas było to spore wyzwanie, gdyż podejście czarnym szlakiem na tę najwyższą górę Pasma Jeleniowskiego jest bardzo strome, a w końcówce prowadzi po rumowisku skalnym. Po odpoczynku na Szczytniaku ruszyliśmy do miejscowości Piórków. Kilkugodzinny marsz pierwszego dnia sprawił, że nasze aplikacje mierzące dystans, wskazały ponad 20 kilometrów! Zasłużony odpoczynek i nocleg miał miejsce w przyjaznej Szkole Podstawowej w Piórkowie, gdzie powitał nas sam Pan Dyrektor, który zadbał o to, abyśmy mieli wszystko, co jest nam niezbędne do regeneracji: miejsce i sprzęt do przygotowania posiłku oraz snu. Dodatkową atrakcją tego wieczoru była możliwość obserwacji na pogodnym niebie Starlinków, czyli sztucznych satelitów Ziemi, które tej nocy w liczbie kilkudziesięciu były wyjątkowo dobrze widoczne.
Drugi dzień rajdowej wędrówki poprowadził nas z Piórkowa ponownie w kierunku Pasma Jeleniowskiego. Tu wędrując szlakiem czerwonym, zaliczaliśmy kolejno Góry: Chocimowską, Wesołówkę i Truskolaska. Towarzysząca nam od pierwszego dnia piękna, słoneczna pogoda nastrajała wszystkich uczestników rajdu bardzo pozytywnie, pomagała w marszu i podczas postojów. Po całym dniu wędrówki dotarliśmy w miejsce kolejnego noclegu, do Szkoły Podstawowej w Modliborzycach. Tu również spotkaliśmy się z wyjątkową gościnnością Gospodarzy. Do dyspozycji mieliśmy pięknie odnowioną szkołę, a w tym – prysznice, które na rajdzie są prawdziwym luksusem! Wieczorem odbyła się tradycyjna ceremonia pasowania nowych Radowiczów – przyjęcie ich w poczet Starszej Rajdowej Braci.
Trzeciego dnia pokonaliśmy około 10km kontynuując marszrutę czerwonym szlakiem do miejscowości Ujazd z malowniczymi ruinami Zamku Krzyżtopór, gdzie zakończyła się nasza tegoroczna wędrówka po pięknym regionie Gór Świętokrzyskich. Wspomnienia z tego rajdu oraz umiejętności, które zdobyliśmy pozostaną z nami na bardzo długo, być może do końca życia. Wielu z nas już planuje udział w kolejnym rajdzie pieszym „Wiosna na Ponidziu”, który odbędzie się po raz 31 w maju. Jest też bardzo prawdopodobne, że niektórzy z nas będą kontynuować tradycje rajdowe już jako absolwenci morawickiej podstawówki.
Do zobaczenia na szlaku!
.Światowy Dzień Drzewa
Dnia 10 października, w ramach obchodów Dnia Drzewa, uczniowie klas I i III posadzili lipy na terenie placu szkolnego. Podczas lekcji obejrzeli film edukacyjny, który przybliżył im budowę drzew, ich różnorodne gatunki oraz znaczenie dla człowieka, zwierząt i całego ekosystemu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematyką drzew.
Serdecznie dziękujemy Gospodarstwu Nasienno-Szkółkarskiemu w Sukowie oraz panu Januszowi Pacholcowi – leśniczemu, który podarował nam drzewa lipy. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do pani Doroty Błaszczyk i pana Krzysztofa, pracowników naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego wydarzenia.
DZIĘKUJEMY! I. Kuzia
.„Zdrowo żyjemy” – tygodniowy projekt edukacyjny
Uczniowie klas I-III włączyli się w akcję propagowania zdrowego stylu życia. Wzięli udział w tygodniowym projekcie „Zdrowo żyjemy”. Głównym celem było kształtowanie zmian nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie ucznia. Podczas pracy w kuchni uczniowie zapoznali się z zasadami BHP oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy podczas skaleczeń, oparzeń i innych wypadków w domu. Poznali różne sposoby opatrywania ran.
Propagując zdrowe odżywianie się, uczniowie wykonali:
- gazetkę tematyczną na korytarz szkolny,
- plakaty o zdrowym jedzeniu,
- prace plastyczno – techniczne „Zdrowo i kolorowo”
- piramidę żywieniową,
- sałatkę jarzynową,
- zdrowe kanapki,
- poznali pracę dietetyka.
Do kącika tematycznego przynosili dary sadu i ogrodu, dzięki temu uczniowie poznali nietypowane rodzaje dyni, warzywa korzeniowe, cebulowe i liściaste oraz owoce sadu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z różnymi zdrowymi przekąskami tj bakalie. Podsumowaniem była prezentacja oraz niespodzianka dla uczniów w postaci owoców. Każda klasa otrzymała dyplom za zaangażowanie, kreatywność i udział w projekcie.
I. Kuzia, R. Dzięwiecka
.Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
15 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji odwiedził nas Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras, oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Część artystyczną, pod kierunkiem nauczycielek Anetty Wrony i Anety Rozpary, przygotowali uczniowie klas 5a i 5b. Młodzi artyści uświetnili ten dzień swoim humorystycznym występem, prezentując scenki z życia szkoły, odwołując się zarówno do współczesności, jak i dawnych epok.
Na początku uczniowie klasy 5a zaprezentowali krótką historię z morałem – przestrogą dla uczniów, którzy mają tendencję do niebezpiecznych i tajemniczych wyborów. W rolę ucznia, który symuluje chorobę i nie chce iść do szkoły, wcieliła się Nina Juszkiewicz, uczennica klasy 5a. Jej aniołem stróżem był Patryk Szałas.
Następnie mieliśmy okazję zobaczyć szkolnego reportera, Michała Olejarczyka, który przeprowadził wywiady z napotkanymi uczniami i pracownikami szkoły. Na zakończenie występu uczniowie przenieśli nas w inny wymiar edukacyjnej rzeczywistości, gdzie ludzkich nauczycieli zastąpiono robotami. W rolę nauczyciela-robota wcieliła się Zofia Klusek, a uczniów zagrali dziewczęta i chłopcy z klasy 5b. Była to zaskakująca wizja przyszłości, jednak czy pozytywna? Wszyscy mogliśmy się przekonać, że „…roboty zwiastowały same smutne kłopoty. Nie było żadnego ludzkiego współczucia, tylko technika i sztywne odczucia.”
W trakcie akademii nie zabrakło również pięknych piosenek w wykonaniu naszych piątoklasistów. Na zakończenie uczniowie wyrazili wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę, jakie otrzymują od swoich nauczycieli. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali drobne upominki – własnoręcznie wykonane laurki.
Na zakończenie głos zabrali Burmistrz Marian Buras oraz Dyrektor Jacek Kuzia, którzy podkreślili, jak trudna, ale jednocześnie piękna jest praca nauczyciela. Obaj wyrazili bardzo pozytywne wrażenia po obejrzeniu przedstawienia i pochwalili pracę młodych artystów. W tym szczególnym dniu o pracownikach oświaty pamiętała również Rada Rodziców, której przedstawiciele złożyli wszystkim serdeczne życzenia oraz podziękowania.
A. Wrona, A. Rozpara
.Czy social media mogą być toksyczne? –
wyjątkowa lekcja w kinie
4 października uczniowie klas czwartych naszej szkoły wzięli udział w niezwykle ciekawej wycieczce do Kielc. Program dnia był zróżnicowany i pełen atrakcji, dzięki czemu nasi uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć ważne miejsca w stolicy województwa świętokrzyskiego, ale również wziąć udział w interesujących warsztatach i projekcji filmowej.
Pierwszym punktem wycieczki był spacer po centrum Kielc, gdzie uczniowie, pod opieką wychowawców, odwiedzili kilka znanych pomników. Podczas spaceru mieli okazję zobaczyć m.in. Pomnik Solidarności, który upamiętnia ważne wydarzenia z okresu walki o wolność i demokrację w Polsce. Następnie odwiedzili Pomnik Józefa Piłsudskiego, kluczowej postaci w historii odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spacer zakończył się przy pomniku Henryka Sienkiewicza, wybitnego polskiego pisarza i noblisty, który w swoich dziełach przybliżał historię naszego kraju młodszym pokoleniom.
Po spacerze uczniowie udali się do Kina Moskwa, gdzie czekała na nich wyjątkowa lekcja połączona z warsztatami. Głównym tematem spotkania była rola mediów społecznościowych we współczesnym świecie. Uczniowie brali udział w warsztatach zatytułowanych "Czy social media mogą być toksyczne?", podczas których dyskutowali o wpływie mediów na ich życie codzienne, relacje międzyludzkie oraz samopoczucie. Celem warsztatów było zwiększenie świadomości młodych ludzi o zagrożeniach związanych z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych i promowanie zdrowych nawyków w tym zakresie.
Po warsztatach nadszedł czas na odpoczynek i rozrywkę. Uczniowie obejrzeli film pt. "Dancing Queen", który dostarczył im mnóstwo śmiechu i wzruszeń. Opowieść o przyjaźni, tańcu i marzeniach spotkała się z ciepłym przyjęciem przez młodych widzów, a niejedna osoba wyszła z kina zainspirowana do rozwijania swoich pasji.
Wycieczka do Kielc była nie tylko okazją do poznania historii miasta i refleksji nad rolą mediów społecznościowych, ale również do integracji klasy i dobrej zabawy. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników!
E. Kondracka, E. Siwek
.Raz, dwa, trzy… może w tym roku konkurs wygrasz TY!
Nauczyciele języka polskiego zachęcają uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych “Z ortografią na co dzień” i “Z poprawną polszczyzną na co dzień”.
Uczniowie zgłaszają chęć uczestnictwa w rywalizacji swoim polonistom, którzy przekazują informacje szkolnemu koordynatorowi konkursów - pani Annie Kozieł-Chodorek.
Oba konkursy składają się z dwóch etapów. W pierwszej części konkursu “Z ortografią na co dzień” uczniowie mierzą się z testem jednokrotnego wyboru dotyczącym zawiłości polskiej pisowni. Kolejny etap opiera się na napisaniu bardzo trudnego dyktanda, którego tekst znacząco wykracza poza treści objęte podstawą programowa z języka polskiego.
Pierwsza część konkursu ”Z poprawną polszczyzną na co dzień” polega na rozwiązaniu testu dotyczącego znajomości poprawnego posługiwania się językiem polskim (jego fleksją, składnią, fonetyką, słowotwórstwem oraz frazeologią). Ostatni etap rywalizacji to napisanie twórczego opowiadania inspirowanego przesłanymi obrazkami w ciągu sześćdziesięciu minut. Jurorami ogólnopolskiego finału konkursu są nauczyciele akademiccy, dziennikarze, aktorzy, ludzie ze świata nauki i kultury.
Być może któremuś z uczestników uda się powtórzyć sukces Natalii Makowskiej, która w ubiegłym roku szkolnym uzyskała pierwsze miejsce, zdobywając tym samym tytuł laureatki XX Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego ,,Z ortografią na co dzień”. Uczennicę przygotowywała do udziału w poszczególnych etapach rywalizacji pani Anna Kozieł-Chodorek.
Kto wie, może uczeń/uczennica naszej szkoły znajdzie się w drugim etapie XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego ,,Z poprawną polszczyzną na co dzień” i uzyska tym samym miano finalisty, tak jak Angelika Boksa, Marcelina Charabin czy Maja Szczykutowicz. Dwie pierwsze dziewczynki przygotowywały się do udziału w rywalizacji pod kierunkiem polonistki, Elżbiety Moskwy-Strąk, natomiast ostatnia z wymienionych dziewczynek to uczennica pani Anny Kozieł-Chodorek.
Terminy:
- 4.11.2024 r. (poniedziałek) – pierwszy etap konkursu “Z poprawną polszczyzną na co dzień”;
- 5.11.2024 r. (wtorek) – pierwszy etap konkursu “Z ortografią na co dzień”.
Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać od nauczycieli języka polskiego.
Anna Kozieł-Chodorek
."Cudze chwalicie, swego nie znacie..." -
wycieczka piatoklasistów po Ziemi Świętokrzyskiej
Dnia 27 września 2024 r. nasza klasa 5b wraz z klasą równoległą 5a, wychowawczyniami – panią Anetą Rozparą i Anettą Wroną oraz panią Edytą Groszek, wybraliśmy się na wycieczkę do nietypowego miejsca w Nowej Słupi – Parku Legend. Odwiedziliśmy także osadę średniowieczną oraz Świętokrzyską Zagrodę Kultury – Harmonia w Hucie Szklanej.
Park Legend to nowoczesny, a jednocześnie zbudowany z naturalnych elementów obiekt, w którym magia przeplata się z rzeczywistością. Wnętrze podzielone jest na kilka stref, takich jak sala edukacyjna, kino 3D czy amfiteatr. Jest to miejsce, w którym możemy poznać baśnie, legendy, podania, opowieści i folklor Gór Świętokrzyskich przedstawiony w tajemniczy i wyjątkowo ciekawy sposób.
Przy zwiedzaniu osady średniowiecznej poznaliśmy jej XII-wieczną historię. W osadzie spotkaliśmy jej mieszkańców, którzy wykonywali swoją pracę. Mieliśmy możliwość poznać warsztat szewca, kowala, stolarza oraz chatę zielarki.
W „Harmonii” znajdują się sale wyposażone w multimedia, które pobudzają różne zmysły. Dzięki nim mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i doświadczyć życia w dawnej wsi świętokrzyskiej. Każda sala odwzorowuje inną porę roku. Tu mogliśmy też poznać historię Władzia i Mani, a przez to dowiedzieliśmy się, co robili dawniej ludzie i jakie mieli zwyczaje. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak im się żyło na wsi, jakie mieli obrzędy i tradycje.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Z pewnością zapadnie nam w pamięć. Dowiedzieliśmy się dużo nowych, ciekawych rzeczy. Najbardziej ze wszystkiego, jednogłośnie, podobał nam się symulator latania na miotle. Mogliśmy się przez chwilę poczuć jak Harry Potter.
Julia Kmiecik, klasa 5b
.Obchodzimy Europejski Dzień Języków pod hasłem: „Języki na rzecz pokoju”.
26 września aż 700 milionów Europejczyków z 46 państw członkowskich Rady Europy obchodziło Europejski Dzień Języków (EDJ). Jego celem jest zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych oraz promowanie zalet różnorodności językowej.
Po raz kolejny podopieczni naszej szkoły oraz nauczyciele języków obcych włączyli się w obchody tego święta. W dniach 23-27 września 2024 r. uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość poszerzenia wiedzy o innych kulturach. Jednym z wyzwań było przygotowanie przez każdą klasę plakatów przedstawiających różne aspekty kultury wybranego kraju Europy. Dzięki pracy w grupach uczniowie mogli rozwijać umiejętności twórczego działania, korzystania ze źródeł internetowych, krytycznego myślenia oraz analizy informacji.
Na korytarzu szkolnym zostały wyeksponowane kolorowe i pomysłowe prace uczniów. Plakaty pełne są informacji, ciekawostek oraz podstawowych zwrotów w różnych językach. Dzięki nim również koledzy z innych klas mogli dowiedzieć się czegoś nowego o krajach europejskich.
Uczniowie koła języka angielskiego dla klas ósmych wzięli udział w zadaniu w ramach projektu eTwinning pt. „Connected lives”, które polegało na dyktowaniu na czas zdań w grupach oraz powtarzaniu zwrotów w różnych europejskich językach.
W ramach realizacji projektu eTwinning pt. „Let’s cook healthy” uczniowie klas 6b oraz 6c zaangażowali się w zadanie polegające na nagraniu pozdrowień dla przyjaciela w językach polskim i tureckim. Na zajęciach poznawali oni również nazwy owoców i warzyw w różnych językach oraz wykonywali ćwiczenia interaktywne.
Dodatkową atrakcją tego święta był zorganizowany quiz językowy, przeprowadzony podczas przerw śródlekcyjnych przez uczniów koła języka angielskiego dla klas piątych. Podczas zabawy uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat różnych państw Europy.
Nauczyciele Języków Obcych
.Ach, co to była za wycieczka…
Nic tak nie integruje młodzieży jak wspólny wyjazd. Z tego powodu w dniach 3-5 października odbyła się wycieczka klas siódmych w Bieszczady. Pełni entuzjazmu, wyposażeni w ciepłe ubrania i prowiant, wyruszyliśmy w czwartek tuż po siódmej w kierunku Beskidów Lesistych. Podróż nie należała do najkrótszych, ale za sprawą dwóch postojów nie odczuliśmy dyskomfortu.
Po dotarciu na miejsce, najpierw powędrowaliśmy w kierunku Doliny Rabskiego Potoku, gdzie poznawaliśmy tajniki przyrody. W trakcie wspaniałego spaceru natrafiliśmy na wyjątkowe, naturalne pamiątki – kryształy górskie. Zmęczeni, lecz zadowoleni, przejechaliśmy autokarem do miejsca naszego zakwaterowania – kompleksu rekreacyjno–wypoczynkowego „Natura Park” w Stężnicy.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy śniadaniem, po którym udaliśmy się do Parku Miniatur w Myczkowcach, gdzie zwiedziliśmy Centrum Kultury Ekumenicznej. Następnie przejechaliśmy autokarem w kierunku zapory wodnej nad Jeziorem Solińskim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu dotyczącego działalności tego obiektu.
Po założeniu kasków przeszliśmy do wnętrza największej w Polsce zapory. Jej oglądanie wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Po spacerze rozpoczęliśmy godzinny rejs statkiem, podczas którego odpoczęliśmy i zrobiliśmy wiele wyjątkowych zdjęć. Następnie dobraliśmy się w kilkuosobowe grupy, aby przejechać Kolejką Gondolową nad Soliną. Widoki zdecydowanie zapierały dech w piersiach. Po dniu pełnym wrażeń powróciliśmy do naszego ośrodka, by posilić się i nabrać energii na ostatni etap naszego wyjazdu.
Trzeciego dnia wycieczki, po wczesnym, obfitym śniadaniu, wyruszyliśmy do Miasteczka Galicyjskiego w Sanoku, by zwiedzić skansen. Ostatnim punktem na trasie naszej wyprawy stał się urokliwy zamek w Łańcucie, który po dziś dzień stanowi jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju. Nie mogliśmy nie skorzystać również z okazji, by zobaczyć dawną oranżerię oraz powozownię. Pełni wrażeń i wspomnień wyruszyliśmy w kilkugodzinną drogę powrotną. Zmęczenie nie przeszkodziło nam, by na zakończenie wycieczki odśpiewać kilka piosenek.
Jesteśmy wdzięczni Ministerstwu Edukacji Narodowej za dofinansowanie naszej podróży kwotą 30 tys. zł.
R. Juśkiewicz, A. Kozieł-Chodorek, A. Kuranda, Z. Więckowski
.Podaruj uśmiech – relacja z obchodów Światowego Dnia Uśmiechu w szkole
Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto, zapoczątkowane przez artystę Harvey’a Balla, który w 1963 roku stworzył smiley’a, czyli słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Jego dzieło stało się rozpoznawalne na całym świecie jako symbol dobrej woli i radości, co zainspirowało do ustanowienia Światowego Dnia Uśmiechu. W naszej szkole dzień ten został zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Celem obchodów było podarowanie uśmiechu drugiej osobie. Z okazji tego święta na szkolnym korytarzu czekała na wszystkich fotobudka uśmiechu. Dzięki tej inicjatywie pragniemy zainspirować wszystkich do dzielenia się uśmiechem i tworzenia radosnej atmosfery, która sprzyja nauce i przyjaźni.
Opiekun MSU - E. Wieczorek
.Magiczna przygoda szóstoklasistów – wycieczka do Parku Legend
4 października 2024 r. uczniowie klas 6a, 6b i 6c odwiedzili Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi, znany jako Park Legend. Dzięki multimedialnej ścieżce edukacyjnej poznali oni lokalne baśnie i legendy. Spotkali tam m.in. Cyklopów, czarownice z Łysej Góry i Zbója Madeja, a także poznali historię założenia Kielc.
Największą atrakcją był lot na miotle w technologii VR, który dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Następnie obejrzeli oni film 3D, ukazujący piękno regionu, oraz wzięli udział w warsztatach mydlarskich, gdzie stworzyli własne pachnące mydełka. Zajęcia te uświadomiły im, że ręcznie wykonane mydło może być niepowtarzalnym dziełem sztuki! Szóstoklasiści zdobyli także wiedzę na temat składu i właściwości mydeł oraz dowiedzieli się, że przyprawy kuchenne i zioła są doskonałymi dodatkami do ich tworzenia.
Dzień pełen emocji zakończył wspólny grill, sprzyjający integracji. Wycieczka była wyjątkową okazją do poznania lokalnych legend i nowoczesnych technologii.
Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Ewa Pietrzyk, p.Anna Litwin, p.Lilla Kubicka oraz dodatkowo p.Elżbieta Moskwa-Strąk.
E.Pietrzyk, A.Litwin, L.Kubicka
.Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego
27 września 2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Było to bardzo ważne wydarzenie dla małej społeczności uczniowskiej, w którym uczniowie klas I–III świadomie wybrali swoich kandydatów. Osoby kandydujące przygotowały plakaty wyborcze, na których przedstawiły swoje pomysły, propozycje oraz działania dotyczące samorządności. O prawidłowy przebieg wyborów zadbał opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie było tajne, a każdy uczeń mógł oddać jeden głos. Na zakończenie Komisja Wyborcza otworzyła urnę i podliczyła głosy.
Nowy skład Małego Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:
Przewodnicząca: Weronika Iwan
Zastępca: Julia Smorenda
Skarbnik: Lily Łebek
Sekretarz: Szymon Krzysiek
Opiekun MSU: Emilia Wieczorek
.Powitanie jesieni
Od ponad dwudziestu lat najmłodsi uczniowie naszej szkoły corocznie uczestniczą w rajdach pieszych na powitanie jesieni. Rajdy te odbywają się w najbliższej okolicy, a ich głównymi celami są: poznawanie nowych zakątków naszej gminy oraz jej walorów przyrodniczych, propagowanie turystyki pieszej, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz integracja społeczności szkolnej – uczniów, rodziców i nauczycieli.
Tegoroczny, XXIII Rajd Integracyjny „Siedmiomilowe Buty” dla uczniów klas I-III odbył się 23 września, a jego celem była Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Pani wicedyrektor Wiesława Cecot, wyprawiając nas w drogę, życzyła wszystkim uczestnikom rajdu pięknej pogody i wytrwałości. Wyruszyliśmy pełni zapału i dobrego humoru. Po długiej wędrówce, wiodącej głównie przez las, gdzie podziwialiśmy piękno jesiennego krajobrazu, zostaliśmy serdecznie powitani przez panią dyrektor tamtejszej szkoły, Monikę Pabian, wraz z gronem pedagogicznym i uczniami.
Na miejscu podzieliliśmy się na grupy, aby w pełni wykorzystać dostępne atrakcje i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Szkolny plac oferował bogatą gamę zabaw i sprzętu sportowego, co zapewniło uczestnikom wiele radości. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy oraz rodzice, którzy licznie przybyli, aby wspólnie wędrować z dziećmi. Dzięki wsparciu opiekunów i zaangażowaniu Trójek Klasowych, upiekliśmy pyszne kiełbaski na ognisku. Powrót do szkoły odbył się już autokarami.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli za gościnne przyjęcie, udostępnienie placu zabaw, sprzętu sportowego oraz miejsca na ognisko. Słowa wdzięczności kierujemy również do wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie rajdu i wspierali nas podczas tego wydarzenia.
Organizatorzy: Renata Dziewięcka i Ewa Korban
.Szkolne spotkania z filharmonią
Za nami pierwszy z koncertów przygotowanych przez muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej pt. „Savoir-vivre w filharmonii, czyli jak Koziołek mądra głowa w filharmonii wylądował”, który poprowadziła pani Agnieszka Nowak-Zagóra. Czy wiecie, jak należy zachować się na koncercie w filharmonii, operze czy podczas przedstawienia teatralnego? W poznaniu zasad savoir-vivre pomógł nam Koziołek Matołek, który w drodze do Pacanowa po raz pierwszy, przez przypadek, znalazł się na koncercie. Podczas wydarzenia poznaliśmy również budowę oraz brzmienie klarnetu i saksofonu altowego. Przy akompaniamencie fortepianu usłyszeliśmy przepiękne utwory muzyczne.
Zajęcia te to lekcje muzyki prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Są one realizowane w dwóch grupach wiekowych (klasy 1–3 oraz klasy 4–7). Cały cykl obejmuje 10 spotkań rocznie, które mają na celu przybliżenie uczniom instrumentów, kompozytorów i ich utworów oraz naukę świadomego słuchania muzyki.
E. Korban
.Spartakiada Lekkoatletyczna 2024
W sobotę, 21 września, na Stadionie Miejsko-Gminnym w Brzezinach odbyła się X edycja Spartakiady Lekkoatletycznej. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zarówno sportowej rywalizacji, jak i aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W zawodach wzięły udział przedszkolaki, dzieci, młodzież oraz dorośli. Uczestnicy zmierzyli się w biegach na dystansach 40 m, 60 m, 200 m, 400 m (w zależności od kategorii wiekowej) oraz w biegu sztafetowym. Niezależnie od zajętego miejsca, zwycięzcami byli wszyscy, którzy wzięli udział w Spartakiadzie. Głównym celem imprezy było wspólne, rodzinne spędzanie czasu, oderwanie się od telewizora i komputera, a także aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Symbolicznym dowodem tego był złoty medal, który otrzymał każdy uczestnik. Wspólna rywalizacja, wspaniała atmosfera, uśmiechy i radość sprawiły, że dzień ten można uznać za wyjątkowo udany.
A oto nasze wyniki:
Klasy I – III
* uczniowie:
Piotr Bedla z kl.3b – I miejsce bieg na 60m
Jakub Wieczorek z kl.3b – II miejsce bieg na 60m
Weronika Iwan z kl.3b – I miejsce bieg na 200m
Oskar Warianek z kl.3a – I miejsce bieg na 200m
Szymon Kojacz z kl.3a – II miejsce bieg na 200m
Józef Malicki z kl.3a – III miejsce bieg na 200m
I miejsce – sztafeta uczniów w składzie: Weronika Iwan, Magdalena Konopka, Oskar Warianek i Józef Malicki.
* rodzice:
Przemysław Bedla – I miejsce bieg na 60m i III miejsce na 200m
Tomasz Puskarz – I miejsce bieg na 200m
III miejsce – sztafeta rodziców w składzie: Kamila Skorodzień, Anna Mularczyk, Tomasz Puskarz i Bartłomiej Chłąd.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom znakomitej kondycji, a zwycięzcom czołowych miejsc na podium.
Ewa Korban
|