.Dwukrotne zwycięstwo dla PIRAMIDY
W sobotę 10 maja w sali widowiskowej Koneckiego Centrum Kultury odbył się II Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych. W wydarzeniu uczestniczyło około siedmiuset tancerzy z różnych zakątków Polski. Ten wyjątkowy dzień wypełniony był rywalizacją sceniczną na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Każda formacja miała możliwość zaprezentowania talentu scenicznego poprzez precyzję ruchu, dynamikę i bogactwo figur akrobatycznych.
W tegorocznej edycji zespół PIRAMIDA z ZPO w Morawicy, dwukrotnie prezentował się na scenie z oryginalnym programem artystycznym. Wyrazistość emocji, interpretacja muzyki oraz zgranie całej grupy, wywarły ogromne wrażenie na jurorach i publiczności. Perfekcyjne wykonanie obu choreografii oraz kreatywność tancerek zapewniły formacji PIRAMIDA miejsca na podium!
Za wspaniałe i oryginalne pokazy taneczne, jury dwukrotnie uplasowało nasze tancerki na drugim zaszczytnym miejscu. Puchary i medale trafiły do młodszej grupy za debiut formacji w choreografii "Vaiana” oraz starszych tancerek za układ taneczny "Gdzie jesteś…”
Anna Kuranda
Więcej informacji o II Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Końskich pod linkiem:
https://konskie.naszemiasto.pl/tancerze-z-calej-polski-rywalizowali-w-koneckim-centrum-kultury/ar/c13p2-27573305
Fot Koneckie Centrum Kultury
.Wśród najlepszych w Polsce i Europie
- cztery finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka
Polskiego dla Szkół Podstawowych
VI edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych kolejny już raz zakończyła się ogromnym sukcesem uczennic naszej szkoły. Laura Kuzia, Aleksandra Smutek, Lena Kaczmarczyk oraz Alicja Siewiorek zdobyły tytuł finalistek tejże Olimpiady, której zakres uczestników rozciągał się na teren Polski i Europy. Uczennice z tytułem finalisty są zwolnione z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, otrzymują w rekrutacji do szkół średnich pierwszeństwo przyjęcia, otrzymują ocenę celującą z przedmiotu, a przede wszystkim mają świadomość osobistego sukcesu. Warto podkreślić, że do finału OLiJPSP w Warszawie z terenu województwa świętokrzyskiego dostały się trzy osoby, z czego dwie z naszej szkoły. Dydaktycznie i merytorycznie uczennice pracowały do udziału w konkursie pod pieczą pani Renaty Juśkiewicz i Anny Kozieł-Chodorek.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy ma na swoim koncie już 14 finalistów i jednego laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych na przestrzeni pięciu lat. To wynik, jakim nasza placówka może się szczycić nie tylko na terenie Miasta i Gminy Morawica, ale uplasować w czołówce szkół podstawowych całego województwa świętokrzyskiego.
O swoim doświadczeniu w zmaganiach edukacyjnych podczas Olimpiady piszą tegoroczne finalistki – Laura Kuzia i Ola Smutek – uczennice klasy 8b, które pokonały długą drogę przez wszystkie etapy tego konkursu: od szkolnej ławki w Morawicy do Pałacu Staszica w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z ich artykułem.
NASZA PRZYGODA Z OliJP-SP
Początek naszej przygody z Ogólnopolską Olimpiadą Literatury i Języka Polskiego rozpoczął się już we wrześniu 2024 roku.
Pierwszy etap polegał na napisaniu przez nas pracy pisemnej w oparciu o książki, które zostały podane na liście zagadnień do olimpiady – i nie były to lektury szkolne. Każdy uczestnik musiał wybrać co najmniej 3 pozycje z dowolnego zagadnienia, związanego tematycznie z biografiami sławnych postaci lub rolą zwierząt w życiu człowieka. Na podstawie przeczytanych utworów wszyscy uczestnicy z naszej szkoły (12 osób) pisali wypracowanie na podany przez Komitet Główny temat. Wyniki tego etapu ukazały się miesiąc później i wszyscy uczniowie z naszej szkoły, którzy brali w nim udział, zostali zakwalifikowani do kolejnej części konkursu. Byliśmy podekscytowani!
Drugi etap odbył się w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i był nieco trudniejszy, ponieważ składał się AŻ z trzech części - dwie pisemne i ustna. Były to: wypowiedź argumentacyjna, test językowy oraz głosowa interpretacja wiersza. Wszyscy poczuliśmy wyższy poziom trudności tego etapu, gdyż nie tylko musieliśmy się wykazać znajomością tekstów literackich i umiejętnością tworzenia poprawnej wypowiedzi pisemnej, ale i rozwiązać test językowy, który swoim zakresem obejmował całą wiedzę, jaką nabyliśmy w szkole podstawowej.
Osoby, które uzyskały wystarczającą liczbę punktów z dwóch pierwszych części, zostały zakwalifikowane do trzeciej - ustnej. Z naszej szkoły udało się to czterem uczennicom – Lenie Kaczmarczyk oraz Alicji Siewiorek, które były przygotowywane przez Panią Annę Kozieł-Chodorek oraz nam – Laurze Kuzia i Aleksandrze Smutek. My zostałyśmy przygotowane przez Panią Renatę Juśkiewicz.
Część ustna była według nas najtrudniejsza, ponieważ musiałyśmy się wykazać biegłością w analizie i interpretacji tekstów poetyckich wskazanych poetów różnych epok literackich, z uwzględnieniem zagadnień z poetyki oraz teorii literatury, a ponadto wejść w intelektualny dialog z Okręgową Komisją Olimpiady, w której zasiadali profesorowie Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wszystkie cztery uczennice uzyskałyśmy z wysokimi notami kwalifikacje do trzeciego – ostatniego już etapu, który również składał się z trzech części. Pierwsze dwie – podobnie jak to było na drugim etapie, polegały na napisaniu wypowiedzi argumentacyjnej oraz rozwiązaniu testu językowego, którego poziom znacząco wykraczał poza podstawę programową. Zdecydowanie odczułyśmy wzrost trudności zadań. Nie było łatwo! Z czterech osób, które brały udział w tej części zawodów, tylko nam dwóm udało się uzyskać kwalifikację do ostatniej części Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.
W odróżnieniu do poprzednich etapów, miała ona miejsce w Warszawie, a nie w Kielcach. Do tej części zakwalifikowali się tylko NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH!
Ostatni etap olimpiady odbywał się w Pałacu Staszica w centrum Warszawy i miał charakter ustny. Polegał na rozmowie z Komisją na określony temat. Jedna z nas omawiała role wartości w zmieniającym się świecie na podstawie utworów literackich takich jak: „Doktor Piotr” Stefana Żeromskiego, „Nawrócony" Bolesława Prusa, „Święty" Jana Józefa Szczepńskiego, „Pianista" Władysława Szpilmana, przemówienia Mariana Turskiego „Auschwitz nie spadło z nieba" oraz „Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Druga z nas wypowiadała się na temat ponadczasowości różnych bajek Ignacego Krasickiego i dowodziła, że dydaktyzm oświeceniowy ma odzwierciedlenie we współczesnym świecie.
Tę część Olimpiady z pewnością zapamiętamy na całe życie. Po pierwsze, miejsce - wyjątkowe i prestiżowe. Po drugie - poziom intelektualny zgromadzonych tam osób pozwalał czuć się wyjątkowymi. Po trzecie - świadomość, że osiągnęłyśmy sukces. Po czwarte - poznałyśmy wielu uczestników z Polski i z Europy, którzy podobnie jak my, zjechali się do Pałacu Staszica w Warszawie, by zdobyć tytuł laureata lub finalisty VI Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.
Podczas oczekiwania na naszą kolej rozmowy z Komisją, postanowiłyśmy zintegrować się z innymi uczestnikami tego konkursu. Poznałyśmy wiele interesujących i niezwykle ambitnych osób z Polski i z Europy. Mamy nadzieję na utrzymanie się tych znajomości.
Po zakończeniu konkursowej części zawodów odbyła się Uroczysta Gala, na której zostały ogłoszone wyniki.
Dzięki temu, że jesteśmy finalistkami, nie musimy pisać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz mamy pierwszeństwo w przyjęciu do wybranej przez nas szkoły średniej.
Z tego powodu chciałybyśmy zachęcić wszystkich Uczniów do udziału w tej olimpiadzie, ponieważ daje to dużo korzyści oraz uczy nas poznawania piękna literatury polskiej, a także mowy ojczystej. Nade wszystko buduje pewność siebie i daje możliwość zasmakowania sukcesu, na który, przy pomocy pań polonistek, ciężko pracowałyśmy. Jednak z perspektywy czasu szczerze oświadczamy – naprawdę było warto!
Finalistki OliJPS
Laura Kuzia i Aleksandra Smutek
uczennice klasy VIII b
. Gminny Turniej Wiedzy Ogólnej
6 maja w naszej szkole odbyła się III edycja Gminnego Turnieju Wiedzy Ogólnej, w której udział wzięły drużyny klas III ze szkół w: Bilczy, Brzezinach, Dębskiej Woli, Lisowie, Morawicy, Radomicach i Woli Morawickiej.
Celem konkursu było m.in.: rozbudzanie wszechstronnych zainteresowań uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, posługiwanie się zdobytą wiedzą, kształcenie współpracy i komunikacji, integracja uczniów z różnych szkół podstawowych, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem angielskim oraz nawiązanie współpracy między szkołami z terenu miasta i gminy Morawica.
Konkurs miał formę rozgrywek zespołowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klasy
IIIa: Alicja Wierzbicka, Szymon Krzysiek i Jakub Halik. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z zadaniami z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, polonistycznej, matematycznej oraz wiedzy o środowisku lokalnym. Uczniowie wystartowali również w konkurencjach sportowych, wykonywali eksperymenty chemiczne w kąciku młodego chemika i rozwiązywali interaktywny quiz z języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą oraz kreatywnością.
Oto laureaci Gminnego Turnieju Wiedzy Ogólnej:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Morawicy im. Kornela Makuszyńskiego
II miejsce Szkoła Podstawowa w Brzezinach im. Św. Jana Pawła II
II miejsce Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli im. Jakuba Szelesta
III miejsce Szkoła Podstawowa w Lisowie
Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wspaniałe nagrody ufundowane przez dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy pana Jacka Kuzia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji turnieju oraz ich opiekunom, którzy byli zaangażowani w przygotowania swoich reprezentantów.
Justyna Makowska-Jabczyk, Agata Putko,
Martyna Przygocka, Agata Korban
.Nasze złotka z ZPO w Morawicy
26 i 27 kwietnia Małogoszcz stał się centrum ogólnopolskiej sceny tanecznej, na której odbyły się XXIX Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych.
W tegorocznej edycji formacja PIRAMIDA zaprezentowała się dwukrotnie z oryginalnym programem artystycznym, zdobywając złote i brązowe medale.
W wydarzeniu wzięło udział trzydzieści osiem najlepszych szkół tańca z całej Polski, które przedstawiły łącznie aż trzysta sześćdziesiąt siedem choreografii w różnych kategoriach oraz stylach tanecznych. Technika wszystkich zespołów podczas konfrontacji była na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Znakomite fabuły i scenografie, bogactwo kostiumów oraz cała oprawa prezentacji miały wyjątkowy charakter małogoskiej sceny.
W pierwszym dniu konfrontacji w kategorii acro dance dziewczęta pokazały choreografię pt. ,,Vaiana” z przepięknym motywem tanecznym opowiadającym o marzeniach. Ich taniec pozwolił przenieść widza w kolorowy bajkowy świat. Dodatkowe efekty świetlne w postaci niebieskiej poświaty oraz oryginalna fabuła zapierały wręcz dech w piersiach.
Publiczność doceniła show w wykonaniu naszych tancerek, nagradzając je gromkimi brawami. Jednakże oczekiwanie na werdykt było dla członkiń formacji wielkim przeżyciem. Wszystkie czułyśmy tę niesamowitą atmosferę. Każdy zespół liczył na zwycięstwo, dlatego z wielką radością przyjęłyśmy werdykt jury w postaci tytułu ZŁOTEGO LAUREATA.
Prezentacja starszych koleżanek, które startowały w kategorii taniec współczesny z choreografią pt. ,,Gdzie jesteś?..., również wpadła znakomicie. Dziewczęta brawurowo wytańczyły układ o poszukiwaniu, zyskując uznanie jury w postaci tytułu BRĄZOWEGO LAUREATA.
Na najlepszych uczestników XXIX Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych czekały pluszowe maskotki, puchary i medale, które powędrowały do naszej formacji.
Anna Kuranda
Medialne echa konfrontacji:
https://www.youtube.com/watch?v=JRQuSQmGkXc&t=4s
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/29-ogolnopolskie-konfrontacje-taneczne-w-malogoszczu-tysiace-tancerzy-na-parkiecie-zobaczcie-nowe-zdjecia/ar/c1p2-27512803
.Teatralna podróż „Pod adresem marzeń”
Dnia 23 kwietnia 2025 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Pod adresem marzeń”. Przedstawienie, pełne ciepła i humoru, przeniosło widzów w magiczną podróż przez historię kamienicy przy ul. Dużej 9, gdzie mieści się teatr. To poruszające, pełne emocji widowisko zabrało młodych widzów w świat wyobraźni, przyjaźni i spełniania marzeń. Dzieci z zachwytem śledziły losy bohaterów, reagując żywiołowo na każdą scenę. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali grę aktorską , doceniając kunszt i zaangażowanie artystów. Po wizycie w teatrze udaliśmy się na spacer edukacyjny po rezerwacie przyrody Kadzielnia. To malownicze miejsce, położone w samym sercu Kielc, zachwyciło uczniów swoimi wapiennymi skałami, jaskiniami i pięknymi widokami. Podczas wędrówki dzieci poznawały ciekawostki geologiczne i przyrodnicze związane z regionem Gór Świętokrzyskich.
Wycieczka była nie tylko doskonałą okazją do kontaktu ze sztuką i przyrodą, ale także do integracji i wspólnego przeżywania pięknych chwil. Zarówno przedstawienie, jak i spacer po Kadzielni na długo pozostaną w pamięci uczniów. Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń.
E. Kondracka, E. Siwek
.„Millenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski”
– Szkolne Koło Historyczne w akcji!
W roku 2025 przypada symboliczne tysiąclecie koronacji dwóch pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego (1025) i Mieszka II Lamberta (również 1025). Z tej okazji Szkolne Koło Historyczne przy morawickiej szkole zrealizowało projekt edukacyjno-historyczny pod tytułem „Millenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski”, który zgromadził społeczność szkolną wokół bogatej i inspirującej przeszłości naszego kraju.
Warsztaty historyczne – spotkanie z epoką Piastów
Projekt rozpoczął się od warsztatów historycznych, prowadzonych przez uczniów Koła Historycznego, dla poszczególnych klas. Uczniowie mieli okazję poznać szczegóły koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II, zrozumieć ich znaczenie dla kształtowania się polskiej państwowości oraz porozmawiać o symbolice władzy królewskiej w średniowieczu. Pracując w grupach, uczestnicy rozwiązywali karty pracy i okolicznościowe quizy.
Dzień z Bolesławem Chrobrym
Jednym z najważniejszych punktów programu był Dzień z Bolesławem Chrobrym. Szkoła tętniła życiem – uczniowie przebrani w stroje z epoki odegrali scenkę rodzajową z życia pierwszego króla Polski, przeprowadzili symulację koronacji. Salę gimnastyczną ozdobiono okolicznościowymi dekoracjami – sali koronacyjnej i gnieźnieńskiej katedry.
W ramach „Dnia z Bolesławem Chrobrym” podczas przerw członkowie Koła Historycznego organizowali mini-zagadki historyczne – uczniowie losowali pytania, na które odpowiadali, zdobywając punkciki w postaci ”koronek”. W ramach projektu ogłoszono również szkolny konkurs na nowy banknot bądź monetę z wizerunkiem króla, w którym uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych 1-3 oraz 4-8. Finał konkursu odbył się w sali gimnastycznej i zakończył się uroczystym wręczeniem pamiątkowych dyplomów przez dyrekcję.
Escape room „Tajemnice Korony Chrobrego”
Projekt Millenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski był okazją do powstania oryginalnego escape roomu zatytułowanego „Tajemnice Korony Chrobrego”. Uczniowie musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z historią Polski, aby „odnaleźć zaginioną koronę”. Każda łamigłówka opierała się na faktach historycznych – od znajomości kronik Galla Anonima po okres panowania i śmierci pierwszego króla Polski. Escape room został przez czwartoklasistów oceniony jako świetna forma nauki przez zabawę.
Symulacja koronacji króla
Jednakże kulminacyjnym punktem programu była symulacja koronacji Bolesława Chrobrego, którą przygotowali i odegrali członkowie koła. Wydarzenie odbyło się w auli szkolnej, w obecności całej społeczności szkolnej. Przygotowano bogatą scenografię – repliki regaliów królewskich, tkaniny, a nawet „dokument koronacyjny”. Całość opatrzono komentarzem historycznym, dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i zrozumieć, jak wyglądała taka ceremonia tysiąc lat temu.
Projekt „Millenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski” okazał się nie tylko ciekawą formą nauczania historii, ale też doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i pracy zespołowej. Zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania opiekuna Koła Historycznego, a pozytywne reakcje całej społeczności szkolnej potwierdziły, że historia może być żywa, fascynująca i bardzo aktualna.
Katarzyna Kowalska
.Uczniowie klasy VIIc laureatami Wojewódzkiego
Konkursu Teatralnego „Scena jest dla nas”
16 kwietnia 2025 r uczniowie klasy VII c – Lena Banak, Katarzyna Bentkowska oraz Dominik Wieczorek wzięli udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Teatralnego „Scena jest dla nas”.
Jak co roku, celami konkursu było przede wszystkim kształcenie umiejętności publicznych wystąpień, rozwijanie zdolności teatralnych, motywowanie do wystąpień publicznych oraz kształtowanie kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich. Honorowym Patronatem przedsięwzięcie objęte zostało przez: Urząd Marszałkowski i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. W pracach Komisji Konkursowej wzięły udział: pani Magdalena Kurkowska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz pani Inga Pamuła – główny specjalista ds. współpracy z instytucjami kultury przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Piętnastu uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego (powiat konecki, sandomierski i kielecki) na scenie „Trzynastki” w Kielcach przedstawiało fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry – lektury szkolnej, która przekazuje wiele aktualnych prawd o życiu, choćby takie, że w konflikcie żyje się źle, a nienawiść do ludzi jest zaraźliwa, dlatego trzeba jej unikać.
Gra aktorska uczniów klas siódmych i ósmych z różnych szkół, pozwoliła młodej publiczności odkryć komizm utworu Fredry, który często pozostaje niezrozumiały podczas lekcji języka polskiego. Wszyscy z uśmiechem na ustach przyglądali się Cześnikowi, Papkinowi, Rejentowi i Podstolinie. Widownia oraz Komisja Konkursowa była zauroczona barwnymi strojami młodych aktorów, scenografią, i oczywiście profesjonalną grą sceniczną. Wśród występujących Komisja Konkursowa dostrzegła wybitne talenty aktorskie (między innymi wśród uczniów naszej szkoły).
Kasia, Lena oraz Dominik zajęli III miejsce i dzięki temu zyskali punkty przy rekrutacji do szkoły średniej, która czeka ich już za rok. Należy przyznać, że poziom konkursu był bardzo wysoki, Komisja Konkursowa miała naprawdę trudne zadanie, a samo wydarzenie zostało opisane na stronie Wojewódzkiego Domu Kultury pik.kielce.pl (Znamy już laureatów IV Wojewódzkiego Konkursu „Scena jest dla nas) – tam można też obejrzeć filmiki i zdjęcia z występu naszych uczniów, którzy przygotowani zostali przez polonistkę, panią Renatę Juśkiewicz.
.Pamięć nie milknie
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkile”#Łączy Nas Pamięć”#, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Celem tej społeczno-edukacyjnej inicjatywy jest uczczenie pamięci powstania w getcie warszawskim. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Odwaga”.
14 kwietnia cała społeczność szkolna przypięła do ubrań symboliczne żółte żonkile – wyraz pamięci, szacunku i uznania dla bohaterów powstania. Kwiaty te nierozerwalnie związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania, który przez lata dbał o pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z 1943 roku.
W dniach poprzedzających główne obchody uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych tematyce Holokaustu. Oglądali filmy dokumentalne oraz odwiedzili wystawę ukazującą nie tylko zbrojny opór, ale również codzienne życie w getcie, cywilne formy sprzeciwu i przygotowania do powstania.
Centralnym punktem uroczystości było performatywne czytanie „Pamiętnika Dawida Rubinowicza” w wykonaniu nauczycieli. Przejmujące zapiski żydowskiego chłopca, urodzonego w Kielcach, mieszkającego w Krajnie, a następnie przesiedlonego do getta w Bodzentynie, poruszyły wszystkich obecnych. Dziennik ten zawiera wstrząsające relacje o prześladowaniach Żydów, brutalnych realiach okupacji oraz zmianach w relacjach sąsiedzkich w małych miejscowościach.
Cennym elementem obchodów była także prelekcja dr. Michała Zawiszy z Delegatury IPN w Kielcach, która przybliżyła młodzieży losy polskich Żydów, zwłaszcza w kontekście Zagłady podczas II wojny światowej.
Wyjątkowe emocje wzbudził spektakl pt. „Echa zgaszonych głosów” w wykonaniu grupy teatralnej Feniks. Przedstawienie, według słów Pani Hanny Kuty – Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy – doskonale oddało brutalność wojennej rzeczywistości i dramat życia w warszawskim getcie.
To wyjątkowe wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów jako ważna lekcja historii. Zakończyło się ono poruszającym apelem pana Marcina Dziewięckiego, Zastępcy Burmistrza Morawicy, który podkreślił konieczność przeciwdziałania przemocy oraz promowania wartości takich jak tolerancja, akceptacja i przyjaźń między ludźmi różnych kultur i religii.
#ŁączyNasPamięć#Akcja Żonkile
Zofia Taf- Gryń, Elwira Kondacka
Martyna Przygocka, Agata Korban, Zbigniew Więckowski
.Spotkanie z gościem z Anglii
11 kwietnia 2025 r. podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 5a mieli wyjątkową okazję spotkać się z rówieśnikiem pochodzącym z Anglii – Davidem, kuzynem jednej z uczennic naszej szkoły. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali o nadmorskim mieście Pool, w którym David mieszka od urodzenia ze swoją rodziną.
Uczniowie zadawali zagranicznemu koledze pytania o jego kraj, szkołę, zainteresowania i ulubione zajęcia. Byli ciekawi, jak bardzo może różnić się ich życie codzienne. Dzięki przygotowanej przez Davida prezentacji, wszyscy mogli „przenieść się” do jego szkoły Ocean Academy Poole, aby zobaczyć, jak wyglądają sale lekcyjne, boisko i plac zabaw, a także mundurki uczniów, które są obowiązkowym elementem brytyjskiej edukacji. Piątoklasiści mieli również okazję opowiedzieć nowemu koledze o sobie, swojej szkole i ulubionych przedmiotach. Rozmowa przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.
Spotkanie z naszym gościem było ciekawym doświadczeniem, podczas którego wszyscy uczniowie doskonalili umiejętność mówienia i rozumienia ze słuchu w języku angielskim, poznali realia życia ich rówieśnika w Anglii, przełamali barierę językową i zyskali większą pewność siebie, a także uczyli się otwartości i szacunku wobec innej kultury.
To inspirujące doświadczenie pokazało uczniom, że język angielski to nie tylko szkolny przedmiot, ale narzędzie do nawiązywania prawdziwych relacji i poznawania świata.
Serdeczne podziękowania kieruję do wujka Davida, p. Piotra, który zainicjował i umożliwił zorganizowanie tego spotkania. Dzięki jego zaangażowaniu uczniowie mieli okazję przeżyć niezwykłą lekcję, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Anetta Wrona
.Formacja PIRAMIDA w brązowym blasku
XI edycji Otwartego Turnieju Tańca
6 kwietnia w Pińczowie, na parkiecie hali sportowej przy ulicy Republiki Pińczowskiej zaprezentowało się około 1200 zawodniczek i zawodników z różnych stron Polski. Cykliczną imprezę o ogromnej renomie tanecznej, oceniała komisja konkursowa w pięciu kategoriach tanecznych i wiekowych. Przewodniczącą jury była Aleksandra Kwapisz ze Szkoły Tańca "Charleston". Towarzyszyli jej Grzegorz Pańtak, szef Kieleckiego Teatru Tańca oraz Jirina Nowakowska, tancerka, choreograf i pedagog.
W tegorocznej edycji zespół PIRAMIDA, zaprezentował się na scenie z oryginalnym programem artystycznym, czerpiąc inspiracje z albumu Pieśni Współczesnych Zespołu Śląsk w wykonaniu Natalii Grosiak pt.,,Chmury”.
Podczas XI edycji Otwartego Turnieju Tańca, w kategorii Inne formy z układem pt. ,,Gdzie jesteś?.. tancerki brawurowo wytańczyły choreografię o poszukiwaniu, która zyskała uznanie jury w postaci tytułu Brązowego Laureata.
Gratulacje!
."Na ludową nutę" - wokalne sukcesy Naszych uczniów
W środę, 9 kwietnia uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w V Festiwalu Folklorystycznym pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Morawica oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
W Festiwalu bierzemy udział już piąty rok. Śpiewanie folkloru daje nam poczucie przynależności do społeczności i kultury, wzmacnia Naszą tożsamość i pomaga zrozumieć historię ludu przekazywaną „z pokolenia na pokolenie”. Propagowanie tradycji ludowych zawarte w pieśniach pisanych gwarą jest przejawem pradawnych zwyczajów i wierzeń.
Uczniowie Naszej szkoły zawsze wracają z sukcesami oraz czołowymi miejscami w różnych kategoraich.
....uwielbiamy tę formę artystyczną, która daje nam mnóstwo swobody, a zarazem zabawy.... - wypowiadają się uczniowie IIIB, IVA i VB.
...to wielka przyjemność pracować z tak zolnymi artystami...- wypowiadają się nauczyciela, którzy przygotowali uczniów do Festiwalu - Agata Korban i Elwira Kondracka
W tym roku zaprezentowaliśmy utwory w których gwara ludowa była nie lada wyzwaniem! „Zgineła nom pasterecka”, „Łoj kołys mi się kołys”, „Polka Kłoniona”, „Jednego miłego”. Uplasowaliśmy się w czołówce zajmując:
W kategorii solista klas I – III:
I miejsce: Lena Rolecka
W kategorii solista klas IV –VIII:
I miejsce: Laura Ziółkowska
W kategorii zespół klas I - III: II miejsce
W kategorii zespół klas IV - VIII: II miejsce
Członkowie zespołu klas I-III:
Agata Bugajska, Lily Łebek, Piotr Bedla, Ewelina Jankowska, Zosia Tworek
Członkowie zespołu klas IV-VIII:
Krzysztof Biesaga, Ewa Cieślikiewicz, Iza Dziwoń, Zosia Klusek, Antek Kuzia, Zuzia Miernik, Sandra Ogorzałek, Amelia Pawełkiewicz, Zuzia Radomska, Zosia Rajczyk, Maja Rozpara, Klaudia Ruchała, Iza Stefańczyk, Michalina Zawierucha, Małgosia Zając
Wielkie Gratulacje!
Jesteśmy z Was dumne!
.Triumf uczennic w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Ludowej w Dębskiej Woli
W środę, dziewiątego kwietnia, dwie uczennice: Aleksandra Szrek z klasy 4a i Agata Zawadzka z klasy 7a godnie reprezentowały naszą szkołę w V edycji Gminnego Festiwalu Folklorystycznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, recytując wiersze Kaśki Zaborowskiej spod Łysicy. Ich występ wyróżniał się nie tylko doskonałą dykcją, przekazanymi emocjami podczas interpretacji, ale również głębokim zrozumieniem recytowanych gwarą świętokrzyską utworów poetyckich.
Agata Zawadzka za wygłoszony utwór „ Kukoj, kukułecko” zajęła I miejsce, w kategorii klas: VII-VIII, natomiast Aleksandra Szrek recytowała wiersz pt. „Żol mi wos ptoskowie”, zdobywając III miejsce. Uczennice przygotowywały się do konkursu przez kilka tygodni, poświęcając wiele czasu na ćwiczenia i konsultacje z nauczycielkami języka polskiego. Siódmoklasistkę- Agatę Zawadzką przygotowywała Elżbieta Moskwa- Strąk, a czwartoklasistkę- Aleksandrę Szrek- Anna Kozieł-Chodorek.
Uczennice, reprezentując swoją szkołę w gminnym konkursie, przyniosły dumę nie tylko sobie, ale również całej społeczności szkolnej. Z pewnością ich sukcesy staną się inspiracją dla innych uczniów do rozwijania swoich talentów artystycznych.
Gratulacje!
.Podwójny sukces zespołu PIRAMIDA
Działająca w naszej szkole Formacja taneczna PIRAMIDA odniosła wielki sukces, zdobywając złoto i srebro na XVII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych.
To niezwykłe wydarzenie odbyło się 5 kwietnia 2025 r. w Suchedniowie. Organizatorem konkursu był Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica”. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział sześćdziesiąt formacji, co łącznie przełożyło się na dziewięciuset tancerzy rywalizujących o miano najlepszych.
Poziom konkursu był niezwykle wysoki, a oceny dokonywało jury w składzie:
Hanna Liaskovich - tancerka, specjalistka w dziedzinie tańca współczesnego, choreografka, reżyserka spektakli tanecznych. Uczestniczka castingowych odcinków dziesiątej edycji "You Can Dance - Po prostu tańcz!".
Rafał Lebiest - doświadczony tancerz i instruktor, trener uczestników oraz finalistów programów telewizyjnych: "You Can Dance", "Mam Talent", "Super Dzieciak", "Got to dance" i "World of dance".
Jakub Pankowski - tancerz międzynarodowej klasy S, sędzia I kategorii Polskiej Federacji Tańca oraz World Artistic Dance Federation.
Zespół taneczny PIRAMIDA dał niesamowite popisy taneczne. Zaprezentował choreografie pt.: "Gdzie jesteś...” oraz "Vaiana". Emocje, precyzja ruchu i zgranie całej grupy wywarły ogromne wrażenie na jurorach i publiczności. Złoty medal przyznano choreografii "Gdzie jesteś…” natomiast srebrny medal trafił do młodszej grupy za debiut sceniczny pt. "Vaiana”. Perfekcyjne wykonanie choreografii oraz ogromne zaangażowanie tancerek zapewniły zespołowi pierwsze miejsce na podium! Dziewczęta zostały mistrzyniami w kategorii taniec współczesny i wicemistrzyniami w kategorii inscenizacja taneczna XVII Ogólnopolskiego Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2025.
Sukces zespołu PIRAMIDA to efekt ciężkiej pracy, determinacji i pasji, dlatego pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego zwycięstwa. Największe gratulacje należą się oczywiście naszym utalentowanym tancerkom – za zaangażowanie, pasję oraz wyjątkową energię na scenie.
Anna Kuranda
Fot. Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica”
.Wycieczka ósmoklasistów na trasie Pustynia Błędowska
- były niemiecki obóz Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu
2 kwietnia 2025 roku uczniowie morawickiej szkoły udali się na wycieczkę, której trasa prowadziła przez dwa niezwykłe miejsca w południowej Polsce: Pustynię Błędowską oraz były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wycieczka miała na celu edukację historyczną, przyrodniczą oraz duchową, a także rozwój wrażliwości na tematy związane z historią Polski i Europy.
Pierwszym punktem wycieczki była Pustynia Błędowska, położona na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. Jest to największy w Polsce obszar piaszczysty, który zyskał miano "polskiej Sahary". Pustynia Błędowska powstała w wyniku działalności lodowca w okresie plejstocenu. Jej charakterystyczny krajobraz, z piaskami, wydmami i rzadką roślinnością, stanowi unikalny przykład ekosystemu, który wykształcił się w Polsce.
Podczas wizyty na Pustyni Błędowskiej uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób ten obszar zmienia się pod wpływem działalności człowieka, a także jak adaptują się do niego rośliny i zwierzęta. Wycieczka była także okazją do omówienia zagrożeń związanych z nadmiernym eksploatowaniem takich terenów oraz działań ochronnych, mających na celu zachowanie tego unikalnego miejsca.
Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem Holokaustu i zbrodni wojennych II wojny światowej. Miejsce to nie tylko stanowi tragiczną część historii Polski, ale jest również jednym z najważniejszych punktów edukacji o Holokauście na świecie.
W Auschwitz-Birkenau uczniowie wzięli udział w lekcji historii prowadzonej przez przewodników, którzy szczegółowo opowiadali o historii obozu, warunkach życia więźniów, a także o tragedii, jaką przeżyli ludzie deportowani do tego obozu. Zwiedzanie tego miejsca było czasem refleksji nad brutalnością wojny i zagrożeniami związanymi z nietolerancją i uprzedzeniami.
Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau jest również miejscem, które organizuje liczne wydarzenia edukacyjne, mające na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej i ich wpływie na współczesny świat. Z okazji wizyty w tym szczególnym miejscu uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pn. “Obywatele polscy w KL Auschwitz” oraz “Historia ukryta w przedmiocie”.
Wycieczka szkolna miała na celu nie tylko edukację historyczną i przyrodniczą, ale również rozwój wrażliwości młodzieży na kwestie związane z naturą, historią i pamięcią. Ósmoklasistom towarzyszyli nauczyciele: p. Katarzyna Kowalska, p. Lilla Kubicka oraz p. Michał Wieczorek.
.Teatralny sukces Piątoklasistów
w VI Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Bilczy
27 marca uczniowie klasy 5a wzięli udział w VI Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych, które organizuje Szkoła Podstawowa im. Ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były legendy polskie.
Grupa uczniów (Lena Kruk, Julia Śnioch, Nina Juszkiewicz, Gabryś Rozpara, Karol Tworek, Igor Ślusarczyk, Michał Olejarski, Patryk Szałas, Jan Płonka) wcieliła się w postacie z legendy o Piaście. Uczniowie wyśmienicie stworzyli atmosferę przeszłości oraz oddali klimat pradawnych wierzeń i obyczajów. Wszystkie role odegrane przez naszych uczniów zachwyciły komisję oceniającą delegacje szkół z gminy Morawica. Lena Kruk z wielkim zaangażowaniem wcieliła się postać Rzepichy, a Patryk Szałas w rolę Piasta Kołodzieja. Postrzyżynom podlegał Jan Płonka, a wstępu do zamku strzegł dzielnie Michał Olejarski. Zgromadzeni goście na obrzędzie postrzyżyn oraz wędrowcy, którzy przynieśli do chaty Piasta Boże Błogosławieństwo to: Gabryś Rozpara, Nina Juszkiewicz, Igor Ślusarczyk i Karol Tworek.
Nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami tego konkursu, a mimo to zdobyli zaszczytne II miejsce. Przygotowania do publicznego występu odbywały się pod kierunkiem pani Renaty Juśkiewicz.
Gratulujemy im sukcesu i czekamy na kolejne!
.Wideospotkanie w ramach projektu eTwinning
"Connected Lives"
26 marca 2025 roku odbyło się wyjątkowe wideospotkanie w ramach międzynarodowego projektu eTwinning "Connected Lives". W wydarzeniu wzięli udział rówieśnicy z Grecji, Francji i Polski wraz ze swoimi nauczycielami języka angielskiego. Polską grupę reprezentowali uczniowie klasy 8a, uczestnicy koła prowadzonego przez panią Edytę Siwek. Z kolei uczniów z Francji wspierała pani Celine Paul, a grupą z Grecji opiekowała się pani Thekla Kafkia.
Podczas wideokonferencji uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Wzięli udział w dwóch quizach w aplikacji Kahoot. Z każdego kraju wybrano po osiem osób do rywalizacji. Pierwszy quiz dotyczył wiadomości na temat krajów partnerskich, co pozwoliło uczestnikom lepiej poznać kulturę i tradycje swoich rówieśników. Drugi quiz dotyczył wiedzy zdobytej podczas realizacji projektu eTwinning "Connected Lives" i skupiał się na bezpieczeństwie w sieci. Oba quizy wzbudziły wiele pozytywnych emocji, a moment ogłaszania podium dostarczył uczestnikom szczególnych wrażeń i radości.
Na zakończenie spotkania uczniowie z Polski zaproponowali swoim rówieśnikom wyzwanie językowe, mające na celu lepsze poznanie kultur oraz integrację uczestników. Każdy uczestnik miał nauczyć się, jak powiedzieć "cześć" po polsku, a w zamian uczniowie z Polski poznali to słowo w językach swoich zagranicznych kolegów. Wszyscy byli zachwyceni tą interaktywną zabawą, która dodatkowo zbliżyła uczestników i umocniła więzi międzykulturowe.
Wideospotkanie na pewno pozostanie w naszej pamięci jako inspirujące i pełne pozytywnych emocji wydarzenie, które pokazało, że współpraca międzynarodowa może być nie tylko pouczająca, ale także bardzo angażująca i radosna.
E.Siwek
 .Prestiżowa Odznaka "Szkoła eTwinning 2025-2026"
dla SP w Morawicy – kolejne wielkie wyróżnienie!
Z radością informujemy, że nasza szkoła została uhonorowana prestiżową Odznaką Szkoły eTwinning na lata 2025-2026! To wyróżnienie przyznawane jest przez Centralne Biuro programu eTwinning w Brukseli w dwuetapowym procesie weryfikacyjnym.
SP w Morawicy znalazła się w elitarnym gronie 58 laureatów z Polski oraz 2773 szkół z całej Europy. Odznaka potwierdza wyjątkowe osiągnięcia całej społeczności szkolnej, efektywną pracę zespołu nauczycieli oraz innowacyjność i zaangażowanie w rozwój nowoczesnej edukacji.
Odznaka Szkoły eTwinning przyznawana jest od 2018 roku na okres dwóch lat. Aby ją uzyskać, placówka musi przejść szczegółowy proces selekcyjny, a następnie wypełniając specjalną aplikację dokumentującą realizowane projekty, innowacje oraz działania na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa. Istotnym kryterium jest także praca zespołowa nauczycieli oraz wykazanie, że działania te są realizowane w sposób systemowy i trwały, zgodnie z misją Szkół eTwinning.
Nasza szkoła zdobywa to prestiżowe wyróżnienie nieprzerwanie od 2018 roku, co świadczy o wysokim poziomie zaangażowania nauczycieli w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych. W szczególności na wyróżnienie zasługują nauczycielki języka angielskiego: pani Anna Litwin, pani Edyta Siwek, pani Justyna Makowska-Jabczyk oraz pani Anetta Wrona.
To dla nas ogromny zaszczyt i motywacja do dalszego rozwoju oraz promowania programu eTwinning w środowisku lokalnym.
Anna Litwin
.Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież zapobiega pożarom" 2025
W piątek, 21 marca br. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii ruchu strażackiego.
W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze Szkół Podstawowych w Morawicy, Brzezinach, Woli Morawickiej, Dębskiej Woli, Obic oraz VII LO w Kielcach. Uczniowie naszej szkoły wystąpiliw składzie: Maja Klimczak, Kornelia Iwan oraz Szymon Nogajczyk.
Nasi uczniowie wykazali się duża wiedzą i umiejętnościami zdobywając:
II miejsce w gminie - Kornelia Iwan klasa 8c w grupie wiekowej (klas V-VIII)
IV miejsce w gminie - Szymon Nogajczyk klasa 4b.
Na zakończenie turnieju Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras pogratulował każdemu z uczestników i wraz z członkami jury w składzie przewodniczący - mł. bryg. Paweł Nyk, sekretarz - Andrzej Kusaj, Komendant Miejsko-Gminny OSP Jerzy Rożkiewicz oraz inspektor Ewa Król, uhonorował laureatów konkursu, którzy otrzymali dyplomy oraz vouchery.
Edyta Groszek, Michał Wieczorek
.Kolejny sukces teatru szkolnego
20 marca 2025r. odbyła się IV edycja Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Szkolnych. Grupa teatralna Feniks zaprezentowała na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach spektakl pt. „Echa zgaszonych głosów”. Młodzi artyści zajęli II miejsce w kategorii: szkoły podstawowe, klasy IV–VIII. W sumie wystąpiło 13 grup teatralnych z 11 szkół.
Gratulacje i podziękowania naszym wspaniałym Uczniom!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Zofia Taf - Gryń, Elwira Kondracka
.Konkurs czytelniczy klas pierwszych
Dnia 19 marca odbył się konkurs dla uczniów klas pierwszych ,,Mistrz Pięknego Czytania”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności płynnego czytania oraz promowanie zdrowej rywalizacji wśród najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści z zaangażowaniem wzięli udział w zmaganiach, prezentując swoje umiejętności czytelnicze. Każdy uczestnik zaprezentował się na wysokim poziomie, wykazując się, starannością oraz pięknym głośnym czytaniem. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców szkolnego Konkursu czytelniczego:
- I MIEJSCE – Kornelia Szałas kl.1b
- II MIEJSCE – Ignacy Malicki kl. 1a
- III MIEJSCE – Izabela Zawiślak kl. 1b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie.
I.Kuzia, E.Wieczorek
|