Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Sprzątanie Świata 2024

    Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Na straży czystej Ziemi”.W dniach 16-20 września 2024 r. uczniowie klas 1-3 przystąpili do 31. finału ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata – Polska 2024. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta i Gminy Morawica, uczestnicy, zaopatrzeni w jednorazowe rękawice i worki na śmieci, z zaangażowaniem wyruszyli w teren. Ku naszemu zdziwieniu i zadowoleniu, śmieci było jeszcze mniej niż przed rokiem. Cieszymy się, że edukacja ekologiczna przynosi efekty. Dbamy o swoją małą ojczyznę, a dzięki temu żyjemy w coraz czystszym środowisku.

    Koordynatorzy akcji: Ewa Korban i Dorota Molendowska

  • .

    Zbiórka darów dla powodzian z gminy Głuchołazy –
    podsumowanie akcji pomocy

    W ostatnich dniach cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w szlachetną akcję pomocy dla mieszkańców gminy Głuchołazy, dotkniętych tragicznymi skutkami powodzi. Zorganizowaliśmy zbiórkę niezbędnych produktów żywnościowych oraz środków czystości i higieny osobistej. Inicjatywa spotkała się z ogromnym odzewem ze strony uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

    Dzisiaj strażacy z lokalnej jednostki Straży Pożarnej odebrali wszystkie zebrane dary, aby dużym samochodem ciężarowym przetransportować je do wyznaczonego miejsca, gdzie trafią bezpośrednio do poszkodowanych. Wśród przekazanych produktów znalazły się artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, takie jak konserwy, makarony, ryż, mąka, woda butelkowana, a także środki czystości i higieniczne, w tym mydła, środki do dezynfekcji i ręczniki.

    Cała społeczność szkolna zareagowała z wielkim sercem. Darczyńców było bardzo wielu – każdy chciał dołożyć swoją cegiełkę do tej szlachetnej inicjatywy, by pomóc mieszkańcom gminy Głuchołazy, którzy w wyniku powodzi stracili dorobek swojego życia. Dzięki tej akcji mogliśmy nie tylko wesprzeć osoby w potrzebie, ale także pokazać, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć wiele.

    Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą zbiórkę. Szczególne podziękowania kierujemy do strażaków za pomoc w transporcie darów. Dzięki Waszej ofiarności i zaangażowaniu powodzianie z gminy Głuchołazy mogą liczyć na naszą solidarność i wsparcie w tych trudnych chwilach.

    Razem możemy więcej!                                                                                                                                  ¢

  • .

    Z wizytą w  Muzeum im. Orła Białego

    13 września 2024 r. uczniowie klas drugich, czwartych i piątych wraz z wychowawcami: Zofią Taf- Gryń, Anną Mularczyk, Elwirą Kondracką, Edytą Siwek, Anetą Rozparą i Anettą Wroną wybrali  się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej. Celem wizyty  było wprowadzenie dzieci w tematykę związaną z historią naszego kraju oraz wzbogacenie ich wiedzy na temat uzbrojenia z czasów II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli  wystawę  plenerową, składającą się z części lotniczej, pancernej, morskiej, artylerii lufowej i rakietowej.  Poznali wiele ciekawostek na temat dawnego sprzętu i uzbrojenia.  Mieli  możliwość wejścia  do wnętrza największego samolotu transportowego oraz na pokład kutra  rakietowo-torpedowego.
    Pobyt na strzelnicy sprawił  im również wiele radości. Na koniec zobaczyli ruiny starego pieca hutniczego, dowiedzieli się o przemysłowej historii Doliny Kamiennej. Wspólne ognisko oraz zabawy integracyjne  wprawiły uczestników  w dobry nastrój. Pełni wrażeń, z  zakupionymi pamiątkami powrócili do szkoły.

    Z. Taf-Gryń

  • .

     

    Rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025

     

    W poniedziałek, 2 września 2024 roku, w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Mimo upalnego poranka, wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w przestronnej sali, aby wspólnie rozpocząć kolejny rok pełen wyzwań i nowych możliwości.

    Na sali obecnych było ponad 400 uczniów, a szczególną uwagę poświęcono pierwszoklasistom, którzy po raz pierwszy dołączyli do naszej społeczności szkolnej. Ich sympatyczne, podekscytowane twarze wprowadziły ciepłą i pozytywną atmosferę, a starsi uczniowie z życzliwością powitali swoich młodszych kolegów.

    Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, który serdecznie powitał wszystkich zebranych – uczniów, ich rodziców oraz całe grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierował do nauczycieli, którzy właśnie rozpoczynają pracę w naszej szkole, wyrażając nadzieję na dobrą współpracę, wzajemne zrozumienie i wsparcie w nadchodzących miesiącach.

    Dyrektor złożył wszystkim uczniom życzenia pomyślnego roku szkolnego, zachęcając ich do wytrwałości w nauce i rozwijania swoich zainteresowań. Podkreślił także, jak ważna jest współpraca między nauczycielami, uczniami i rodzicami, by ten rok przyniósł jak najlepsze rezultaty i radość z osiąganych sukcesów.

    Po części oficjalnej, uczniowie udali się do swoich klas na pierwsze spotkania z wychowawcami, rozpoczynając tym samym nowy rok szkolny pełni energii i nadziei na wiele wspaniałych doświadczeń.                   

    ¢

  • Aktualizacja danych

    Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
  • .

    ROK SZKOLNY 2023/2024

  • .

    „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło,
    wtedy dopiero wszystko się zaczyna…”-
    uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

        Dnia 21 czerwca 2024r. społeczność uczniowska szkoły podstawowej zakończyła rok szkolny 2023/2024. Uczniowie klasy VIIIa przywitali przybyłych na uroczystość gości: Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Pana Mariana Burasa, Dyrekcję Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Przewodniczą Rady Rodziców Panią Monikę Wierzbicką oraz rodziców, grono pedagogiczne, pracowników szkoły, uczennice i uczniów. Zakończenie roku szkolnego to ważny moment w uczniowskim życiu podsumowujący wyniki całorocznej pracy. Rokrocznie Burmistrz Miasta i Gminy Morawica oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy doceniając olbrzymi wkład pracy związany ze zdobywaniem wiedzy przyznaje uczniom, którzy uzyskali bardzo wysoką średnią z nauczanych przedmiotów stypendia za wybitne wyniki w nauce. W tym roku stypendia z rąk Burmistrza Pana Mariana Burasa oraz Dyrektora Pana Jacka Kuzia otrzymały - Monika Kołbus z klasy Va, Natalia Jabczyk i Nadia Tworek z klasy VIa oraz Natalia Makowska uczennica klasy VIIa. W gronie tegorocznych absolwentów znajdował się Bartosz Wojtyś - Finalista IV Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, któremu Pan Dyrektor wręczył nagrodę książkową. Część artystyczną uroczystego zakończenia roku szkolnego uświetnił występ amatorskiego zespołu Pieśni i Tańca „MRIYA” z miasta Bershad na Ukrainie, gościnnie przebywający w naszej gminie. Ósmoklasiści kierowali wiele słów podziękowań do dyrekcji, wychowawcy klasy Pani Doroty Molendowskiej, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy absolwenci z rąk dyrektora i wychowawcy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, wyróżnieni absolwenci nagrody książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne oraz podziękowania za zaangażowanie w życie klasy i szkoły. Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy Pan Jacek Kuzia, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Pani Zofia Taf – Gryń oraz przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali za wieloletnią współpracę odchodzącym na emeryturę nauczycielom naszej szkoły: Pani Marioli Kosztołowicz – wicedyrektor, nauczycielce matematyki i informatyki oraz Pani Marii Mikorskiej – nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej.

    Drodzy Absolwenci, życzymy Wam, abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was drzemią siła, odwaga i zdolności, które pozwolą odnosić sukcesy.

    Wychowawca klasy 8a

  • .

    "Trzymaj Formę" - Sportowe wyzwania i zabawa

  • .

    Zielona Szkoła we Wrocławiu

    W dniach 3–6 czerwca 2024 r. uczniowie klas trzecich przebywali na Zielonej Szkole we Wrocławiu. Każdy z czterech dni obfitował w wiele atrakcji. Bogaty program rozpoczęli spacerem po Starym Mieście, a następnie udali się do multimedialnego muzeum wody „Hydropolis”, gdzie dowiedzieli się, jak ważna jest woda w życiu naszej planety oraz o konieczności jej oszczędzania.

    Następnego dnia obejrzeli „Panoramę Racławicką” i udali się z przewodnikiem, aby odkryć ciekawe miejsca na Ostrowie Tumskim i Starym Mieście. Wspaniałą atrakcją okazało się liczenie krasnali, które zdobią całe miasto. Dzieci naliczyły ich ponad 60, a dowiedziały się, że w mieście jest ich nawet ponad 300.

    Trzeciego dnia uczniowie oglądali rzeźby i obrazy w Muzeum Sztuki Współczesnej oraz przepiękne rośliny i oryginalne budowle w Ogrodzie Japońskim. Atrakcją wieczoru był pokaz grających fontann.

    Ostatniego dnia rano podziwiali panoramę miasta z najwyższego budynku Wrocławia - „Sky Tower”. Następnie udali się do zoo, aby zobaczyć egzotyczne zwierzęta. Wszystkim szczególnie podobało się Afrykarium, gdzie rekiny oraz płaszczki pływały nad głowami zwiedzających. Wiele emocji wzbudziło ryczenie tygrysów oraz spacer żyraf, słoni i nosorożców.

    Cały czas towarzyszył dzieciom dobry humor, co widać na wielu pamiątkowych zdjęciach. Wieczorami dzieci integrowały się na wspólnych zabawach, rozmawiały o najciekawszych atrakcjach, wykonywały rysunki do kroniki obrazkowej i rysownika. Ważną sprawą była również nauka samodzielności, układania ubrań i pakowania bagaży, która przyda się małym podróżnikom na innych wyjazdach. Uczniami opiekowali się wychowawcy: p. Ilona Kuzia, p. Maria Mikorska, p. Ewa Korban i p. Henryka Ozimirska.

  • .

    Wycieczka klas czwartych do Kielc

    Kim jest Niko? Czy istnieje jeden dobry przepis na przyjaźń? Jak dobrze wypaść, by ktoś cię polubił?

    Na te i inne pytania odpowiedź znaleźli uczniowie klas 4a i 4b, uczestnicząc w przedstawieniu teatralnym pt. „Niko, czyli prosta zwyczajna historia” w teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.  Spektakl pokazał jak trudno w obecnych czasach zawrzeć nową znajomość i ile w związku z tym trzeba pokonać trudności. Problemy te są o wiele większe w przypadku osoby autystycznej. Lęk przed samotnością i brakiem akceptacji może dotknąć każdego z nas, tak jak głównego bohatera, Niko, który nie był akceptowany przez innych. Autorka sztuki Joanna Mueller w bardzo skrótowej formie pokazała, na czym polega odmienność w pojmowaniu rzeczywistości i reagowaniu na nią osób autystycznych. Przesłanie sztuki wygłoszone przez głównego bohatera jest bardzo jasne: „ najważniejsze jest zrozumienie”. Co my z tym zrobimy, zależy tylko od nas.

    Po obejrzeniu spektaklu, czwartoklasiści udali się do Muzeum Stefana Żeromskiego, gdzie uczestniczyli w lekcji pt. „Szkoła moich przodków’. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądały zajęcia w XIX-wiecznej szkole, usiąść na drewnianych ławach i oprzeć dłonie na pulpicie, w których znajdują się otwory na szklane kałamarze. Oprócz tego poznali nazwy oraz przeznaczenie przedmiotów, które dziś wyszły z użycia, jak np. dyscyplina, stalówka, obsadka. Dowiedzieli się jak i za co karano uczniów w szkole oraz dlaczego noszenie mundurków to nie był „obciach”.

    Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: A. Rozpara, A. Wrona oraz p. E. Groszek.

    Wychowawcy klas  4

  • .

    MISTRZOWIE TAŃCA SPORTOWEGO

    8 czerwca w XII Piotrkowskiej Panoramie Tanecznej "Złoty Piotrek" wzięło udział 500 młodych tancerek i tancerzy z całej Polski. Jury obejrzało 72 prezentacje sceniczne w czterech kategoriach tanecznych i wiekowych, spośród których wyłoniono zwycięzców. W tym dniu na parkiecie dominował taniec sportowy, połączony z akrobatyką i gimnastyką artystyczną, wymagający niezwykłej precyzji i ogromnego wysiłku. Efekty naszej pasji i pracy zostały nagrodzone. Medale, puchary i nagrodę finansową zdobyli nasi utalentowani tancerze z formacji tanecznej PIRAMIDA z ZPO w Morawicy. Różnorodność choreografii, barwne kostiumy, muzyka i olbrzymia energia, którą przekazywali tancerze, tworzyły wspaniałe widowisko i niepowtarzalną atmosferę. Widać to było w poszczególnych prezentacjach, ale także w przerwach, gdzie wszyscy uczestnicy wspólnie świetnie się bawili. Parkiet na hali zamieniał się w kolorowe, energetyczne szaleństwo pulsujące radością i beztroskim luzem.

    TVP Łódź - oglądaj nas w 17.26 min. programu

  • .

    Świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

       Dnia 1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami przystąpiła do Unii Europejskiej. Dla Wspólnoty było to jej największe rozszerzenie w historii.
    Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany. Dziś nasz kraj stanowi mocny filar Europy. W ciągu dwudziestu lat członkostwa, Polska skorzystała z ogromnych środków finansowych przeznaczonych m.in. na rozwój infrastruktury energetycznej czy gazowej.
       Fundusze unijne przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju naszego kraju i przyniosły wymierne korzyści. Wsparcie projektów w ramach programów dofinansowywanych z Funduszy Europejskich w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco wpłynęło na: ochronię środowiska, wsparcie gospodarki odpadami i gospodarki wodnej czy projekty edukacyjne otaczające opieką przyrodę.

       Członkostwo w Unii Europejskiej otworzyło przed obywatelami Polski szerokie możliwości edukacyjne, pozwalając m.in. na korzystanie z programów wymiany międzynarodowej Comenius, Erasmus+, współpracę naukową oraz dostęp do unijnych funduszy przeznaczonych na szkolenia i rozwój zawodowy.
       Nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły również brali udział w programach unijnych. Przeprowadzono wiele inwestycji wspartych funduszami, dzięki czemu placówka stała się nowoczesnym miejscem spełniającym europejskie standardy.
       W maju 2024r.  uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Licznie brali udział w konkursach, w których wyłoniono najciekawsze prace związane z powyższym wydarzeniem oraz z Dniem Europy.
       W placówce promowano idee europejskie, ukazano korzyści z członkostwa Polski w UE. Rozbudzano zainteresowania uczniów ww. tematyką. Promowano także twórczą aktywizacje społeczności szkolnej. Przygotowane zostały prezentacje przybliżające początki powstania Unii Europejskiej. Pani Edyta Groszek przeprowadziła lekcje geografii na temat krajów członkowskich i wspólnie z uczniami opracowała quizy unijne. Podczas zajęć informatyki klasa 7c pod kierunkiem pani Eweliny Kraj wykonała foldery informacyjne.
       W dniu 29 maja 2024r. odbył się szkolny festyn połączony z dniem sportu. Zostało przygotowane stoisko informacyjne – 20 lat Polski w Unii Europejskiej, dzięki któremu można było pozyskać wiele cennych informacji na temat Wspólnoty Europejskiej czy poczęstować się słodkimi babeczki upieczonymi przez dziewczęta. Zorganizowano również miejsce do dekorowania twarzy oraz tworzenia fantazyjnych fryzur. Przeprowadzono konkurs unijny z nagrodami.
       Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów klas młodszych i starszych. Młodzież miała okazję przybliżyć całej społeczności szkolnej przygotowane przez siebie informacje na temat historii powstania UE oraz korzyści płynących z członkostwa dla kraju oraz naszej placówki
       Przedsięwzięcie wymagało dużego nakładu pracy uczniów i organizatorów, który przełożył się na oczekiwane efekty, a także wspaniałą atmosferę. Aktywnością zasługującą na pochwałę wyróżnili się wszyscy uczniowie klasy 7c.
       Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji naszej szkoły, rodzicom, dzieciom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w obchody 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

    Koordynatorki: Edyta Groszek i Ewelina Kraj

  • .

    Bezpieczne wakacje 
    Warsztaty z pokazami dla młodzieży
    z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego
    i zasad pierwszej pomocy w OSP Morawica

        Uczniowie klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w dniu 7 czerwca 2024 r. w warsztatach z pokazami prowadzonych przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy. Temat przewodni brzmiał: Bezpieczeństwo w czasie wakacji.
       Celem wydarzenia było zainteresowanie uczniów ochroną przeciwpożarową i wdrożenie w zagadnienia oraz działania służące podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. 
    Uczestnicy warsztatów zapoznali się z charakterystyką funkcjonowania jednostek ochotniczych straży pożarnej, poznali zasady bezpieczeństwa pożarowego, a także korzystania z nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, ale również przećwiczyć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i w jaki sposób prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Uczniowie poznali zasady postępowania strażaków podczas wypadków komunikacyjnych, jak również sposób wykorzystania defibrylatora w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Strażacy przeprowadzili pokaz zakładania szyn Kramera pozwalających na szybkie i skuteczne unieruchomienie kończyn po złamaniu lub zwichnięciu. Ósmoklasiści chętnie zakładali bezpieczne kombinezony, aby przez chwilkę móc poczuć się jak prawdziwi strażacy. Z dużym zainteresowaniem oglądali nowy sprzęt gaśniczy i ratowniczy stosowany podczas akcji, a także nowoczesne samochody strażackie. Wspaniała atmosfera oraz otwartość prowadzących sprawiły, że młodzież chętnie włączyła się do ćwiczeń praktycznych, sprawdzając posiadane wiadomości oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, jak również nabyła nowe.
        Strażacy OSP w Morawicy chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz profesjonalnie prezentują własne umiejętności dzieciom i młodzieży, okazując przy tym dużą życzliwość. Poświęcają własny czas, a służbę traktują jak pasję. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy od wielu lat goszczą w swoich murach młodzież Szkoły Podstawowej  oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Morawicy.
         Dyrekcja szkoły i nauczyciele kierują serdeczne podziękowania na ręce Druha Michała Stokowskiego - Naczelnika OSP w Morawicy, a także biorących udział w wydarzeniu Strażaków: Druha Mateusza Groszka, Druha Waldemara Rygelskiego oraz Druha Wiesława Szczepanka.
                                                                                                                Koordynator wydarzenia - Edyta Groszek

  • .

    Wycieczka klas piątych do Pałacyku Henryka Sienkiewicza
    w Oblęgorku

    W słoneczną środę, 5 czerwca 2024 roku uczniowie klas piątych odwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Podczas wycieczki uczestniczyli oni w lekcji muzealnej, w trakcie której poznali życie i twórczość Henryka Sienkiewicza oraz oglądali jego osobiste przedmioty. Szczególnie interesujące były opowieści o afrykańskich podróżach Sienkiewicza, które zainspirowały go do napisania powieści pt."W pustyni i w puszczy".
    Po zwiedzaniu muzeum, uczniowie spędzili miło czas w ogrodach pałacyku, delektując się kiełbaskami  z ogniska i przebywając na świeżym powietrzu. Na zakończenie wycieczki mogli zakupić pamiątki.
    Wycieczka była udana; uczniowie poszerzyli wiedzę o naszym nobliście i spędzili miło czas na łonie natury. Była to doskonała okazja do nauki poza murami szkoły oraz integracji klasowej.
    Opiekę nad uczniami sprawowali: panie: Elżbieta Moskwa – Strąk, Anna Litwin, Lilla Kubicka oraz pan Michał Wieczorek.

               Wychowawcy klas 5

  • .

    Wyjazd edukacyjny do Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Promniku

    W czwartek 30 maja 2023r.,  z inicjatywy Dyrektora Szkoły - pana Jacka Kuzi, uczniowie klas czwartych  brali udział w wycieczce do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku.
    Celem wyjazdu było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi w zakresie segregacji odpadów i możliwości ich ponownego wykorzystania.

    Zostaliśmy powitani przez prezesa ZUO oraz pracowników. Organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę sportową – spotkanie z utytułowanymi zawodnikami  Barlinek Industria Kielce. Następnie laborant, przy pomocy piłkarzy ręcznych, zademonstrował nam pokaz oczyszczania odcieków ze środowiska. Miłą niespodzianką było otrzymanie kart z autografami zawodników oraz możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Organizatorzy przygotowali dla nas zagadki dotyczące plastiku oraz recyklingu.

    W trakcie zwiedzania Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, mieliśmy okazję do przejścia przez całą ścieżkę edukacyjną, która pozwoliła nam zaobserwować, jakie etapy przechodzą odpady po przywiezieniu ich do zakładu w Promniku. W ramach wizyty zapoznaliśmy się z maszynami oraz technologiami stosowanymi w procesie przetwarzania odpadów.

    Na zakończenie otrzymaliśmy drobne upominki z okazji Dnia Dziecka.

    Dziękujemy panu Dyrektorowi za sfinansowanie wyjazdu oraz paniom wychowawczyniom: Elżbiecie Moskwie – Strąk, Annie Litwin, Lilli Kubickiej  za zorganizowanie wycieczki oraz pani Kindze Kałandyk za pomoc w sprawowaniu opieki.

     Czwartoklasiści   

  • .

    W krainie Smerfów - bajkowy poranek w świetlicy

    W dniu 22.05.2024 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I-III oraz Przedszkola Samorządowego w Morawicy. Dzieci zostały zaproszone do wioski Smerfów, gdzie mogły przeżyć wspaniałe przygody - schwytanie Smerfów przez czarownicę Hogatę i uwolnienie ich za pomocą czarów przez dzielnego Papę Smerfa. Wielu emocji dostarczył uczniom czarownik Gargamel, który z żalem musiał wypuścić schwytane i związane liną Smerfy. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy IIIb, należących do Klubu Czytającego Przyjaciela i realizujących szkolny projekt „Poczytajmy”.

    W inscenizacji brali udział:

    • Zosia Chruścińska jako Gargamel
    • Julia Pasek jako czarownica Hogata
    • Klara Charabin jako Klakier
    • Aleksander Brzeziński jako Papa Smerf
    • Hania Nowak jako Sasetka
    • Natalka Król jako Smerfetka
    • Julia Sobierajska jako Ważniak
    • Zosia Siarek jako Laluś
    • Natalka Prokop jako Poeta
    • Martyna Wtorkiewicz jako Łasuch

    Jako narratorki wspaniale spisały się Zuzia Tarka i Hania Kusak. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą oglądały przedstawienie, przeżywając ze Smerfami ich przygody.

    W drugiej części spotkania uczennice: Julia Pasek, Klara Charabin oraz Natalka Prokop i Zuzia Tarka przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę pt. „Wyścig Smerfów” oraz wiersz „W krainie Smerfów”. Następnie dziewczynki przeprowadziły quiz czytelniczy. Zarówno uczniowie klas I-III, jak i przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki.

    Spotkanie czytelnicze dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i było okazją do wspaniałej zabawy z książką.

    Agata Putko, Marta Sylwar       

  • .

    Szóstoklasistka- Łucja Malicka wyrecytowała II  miejsce

       Cztery uczennice, tj. Lena Kaczmarczyk (7a), Maja Szczykutowicz (7c), Łucja Malicka i Agata Zawadzka (6a) reprezentowały naszą szkołę i Gminę Morawica w XIV  edycji Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w liryce”, który odbył się w siedzibie Gospodarstwa Nasienno- Szkółkarskiego w Sukowie. Organizatorem konkursu jest rokrocznie  Nadleśnictwo Daleszyce.
      Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka i otaczającej przyrody, popularyzacja poezji i rozbudzenie zainteresowań literackich. Jury złożone z przedstawicieli środowiska kultury i nadleśnictwa przyznało Łucji Malickiej II miejsce za oryginalną interpretację utworu o. Sergiusza Ślęzaka „Spacerkiem Po Puszczy Świętokrzyskiej”.
       Nad prawidłowym doborem tematyki  i właściwą interpretacją prezentowanych utworów czuwały panie: Anna Kozieł-Chodorek i Elżbieta Moskwa-Strąk.
       Słowa podziękowania kierowane są dla pani Agaty Putko, która sprawowała opiekę piątego  czerwca nad uczennicami podczas drogi docelowej, jak i zmagań konkursowych.

    Gratulacje!

  • .

    Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 3

    24 maja uczniowie klas 3 zmierzyli się w Szkolnym Konkurs Języka Angielskiego. Uczniowie pracowali w trzyosobowych zespołach. Rozwiązywali wspólnie krótki test z języka angielskiego, dopasowywali pytania i odpowiedzi, mówili w języku angielskim łamańce językowe, rozwiązywali interaktywny quiz w aplikacji Kahoot. Uczniowie klas 3 wykazali się imponującymi umiejętnościami językowymi, umiejętnością współpracy zespołowej, znajomością zasad zdrowej rywalizacji.

    Justyna Makowska-Jabczyk

  • .

    „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”

    Dnia 21 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły już po raz 15 wzięli udział w XV Wojewódzkim Konkursie wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Najgodniejszy”, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brzezinach. Konkurs skierowany był do klas czwartych. Głównym jego celem  było poszerzenie wiedzy na temat życia i działalności papieża, poznanie dorobku życiowego Ojca Świętego oraz uczczenie pamięci naszego rodaka. W konkursie wzięło udział dwadzieścia szkół, z których trzyosobowe grupy uczniów zmierzyły się z różnorodnymi zadaniami. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę: Karol Tworek, Wiktor Tworek i Gabriel Rozpara z klasy 4 a zajęli zaszczytne II miejsce, otrzymując tym samym puchar dla szkoły i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczniom, którzy przystąpili do konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pracę, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Beata Kowalska

  • .

    Drużyna dziewcząt SP Morawicy 
    II zespołem w półfinałach wojewódzkich w mini piłce ręcznej.

    W dniu 22 maja rozegrano półfinał mini piłki ręcznej dziewcząt w ramach Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięło udział sześć drużyn ze Szkół Podstawowych w Masłowie, Stąporkowie, Kostomłotach, Królewcu, Brzezinach i Morawicy.

    W fazie grupowej zawodniczki z SP Morawica zmierzyły się z rówieśniczkami z SP Brzeziny i SP Stąporków. Przeciwniczki w pierwszym meczu z SP Brzeziny miały nadzieję zrewanżować się drużynie z Morawicy za porażkę w gminnym turnieju mini piłki ręcznej. Od początku spotkania dziewczyny z Morawicy kontrolowały wydarzenia na boisku. Fantastyczne rzuty Agaty Zawadzkiej wyprowadziły zespół na kilkubramkową przewagę, której już nie oddały do końca. Dobra organizacja gry całej drużyny w obronie i kapitalna dyspozycja bramkarki Nikoli Zygadło sprawiły, że zawodniczki zwyciężyły oba mecze. W półfinale drużyna z Morawicy zagrała z SP Kostomłoty. Spotkanie miało podobny przebieg jak dwa poprzednie mecze, co zagwarantowało awans do finału!

    Drugi mecz półfinałowy odbył się bez niespodzianki, w którym wygrał zespół SP Królewiec. To z tą drużyną przyszło powalczyć o zwycięstwo w finale. Mecz od początku miał całkowicie inny przebieg niż trzy poprzednie, ponieważ spotkały się dwa równorzędne zespoły. W pierwszej połowie Morawica miała mecz pod kontrolą, wypracowując przewagę dwóch bramek. Jednakże w drugiej połowie zmiany i kontuzje dwóch zawodniczek wybiły drużynę z rytmu. Mecz zakończył się remisem 5:5 po regulaminowym czasie gry, więc aby wyłonić zwycięzcę, były potrzebne rzuty karne. Niestety zakończyły się one porażką drużyny z Morawicy. Ostatecznie turniej finałowy zakończyły na bardzo dobrym, drugim miejscu.

    Wielkie brawa należą się wszystkim dziewczynom! We wszystkich meczach widać było mnóstwo zaangażowania i poświęcenia.

    Organizatorem turnieju był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach.

    Trener: Anna Kuranda

    Skład drużyny: Nikola Zygadło, Zawadzka Agata, Natalia Jabczyk, Natalia Kudełka, Oliwia Matuszewska, Łucja Malicka, Aleksandra Kaczyńska, Amelia Perczak, Lena Kwiecień, Amelka Ślusarczyk, Maja Radek, Małgorzata Zając

strona: