.Wśród nocnej ciszy...
16 grudnia uczniowie Edukacji Wczesnoszkolnej oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Morawicy wzięli udział w uroczystym Koncercie Kolęd i Pastorałek pt. ”Wśród nocnej ciszy” w Świetlicy Szkolnej.
W atmosferze radosnej wspólnoty dzieci wykonujące świąteczne piosenki sprawiły, że poranek stał się wyjątkowy. Ich urocze głosy przypominały o nadchodzących świętach, wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Uczniowie razem z nauczycielami stworzyli wspaniałą harmonię dźwięków i atmosferę pełną radości. Wydarzenie to nie tylko uświetniło ostatnie dni przed przerwą świąteczną, ale również umożliwiło dzieciom wyrażenie swoich artystycznych talentów i poczucia wspólnoty podczas tego magicznego okresu.
Martyna Przygocka
."Carols and Greetings” – Międzynarodowe Kolędowanie
11 grudnia 2024 roku uczniowie klasy 6b uczestniczyli w wideokonferencji pt. „Carols and Greetings” w ramach projektu eTwinning „Let’s Cook Healthy”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 14 szkół z 9 krajów Europy.
Nasi uczniowie zaprezentowali kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, a następnie wysłuchali świątecznych utworów z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Estonii, Rumunii, Litwy oraz piosenki z Turcji. Na zakończenie wszyscy uczestnicy złożyli sobie świąteczne życzenia w swoich językach ojczystych, co podkreśliło bogactwo kulturowe Europy i stworzyło prawdziwie świąteczną atmosferę.
To było niezapomniane spotkanie!
Anna Litwin
.Wielka wrażliwość i wielkie serce, czyli drużyna „Paczki na Święta 2024”
w Mieście i Gminie Morawica
Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy włączyła się do akcji dobroczynnej „Paczka na Święta 2024”. Już po raz trzynasty przygotowane zostały świąteczne paczki dla potrzebujących wsparcia mieszkańców naszej gminy. Pomocą w tym roku objęliśmy trzy rodziny z terenu Miasta i Gminy Morawica.
Do zbiórki produktów przyłączyli się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Aby spełnić prośby rodzin,
z pomocą przyszli rodzice naszych uczących się darczyńców, osoby o wielkim sercu. Przez okres jednego tygodnia pomocnicy świętego Mikołaja przynosili potrzebną żywność, słodycze, środki czystości, kosmetyki. Każdego dnia rosła liczba dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Społeczność Szkoły Podstawowejw Morawicy przygotowała 62 paczki o wartości ponad 8900 zł. W czwartek i piątek - 12i 13 grudnia 2024 paczki zostały spakowane, opisane i zapakowane prezenty. Do paczek dołączyliśmy wykonane kartki z życzeniami. Udało nam się zrealizować potrzeby wybranych rodzin. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi!
W sobotę 14 grudnia 2024 dzięki pomocy taty naszej ósmoklasistki pana Wojciecha Staweckiego dostarczyliśmy paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras oraz wolontariusze koordynujący akcję serdecznie podziękowali wszystkim za bezinteresowną pomoc, dobre serce, olbrzymie zaangażowanie i włączenie się w lokalną akcję dobroczynną. Przekazane Paczki wolontariusze wspólnie ze strażakami dostarczyli do wybranych rodzin. Z ich relacji wiemy, że obdarowane przez nas rodziny były bardzo szczęśliwe z prezentów, a zapasy żywności i środków czystości wystarczą im na wiele miesięcy. Kolejny już raz cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy została wspaniałymi pomocnikami świętego Mikołaja, którzy spełniają życzenia w ramach akcji „Paczka na Święta” Miasta i Gminy Morawica.
Podziękowania składamy wszystkim uczestniczącym w akcji dobroczynnej uczniom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji naszej placówki za pomoc i wsparcie w organizacji tej szlachetnej akcji.
Dorota Molendowska, Edyta Groszek.
Wielki finał gminnej akcji "Paczka na Święta" w Morawicy.
https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&artykul=7497&akcja=artykul
.Nietypowe spotkanie mikołajkowe
W piątek 6 grudnia klasę 8a odwiedzili wyjątkowi goście - górnicy z Kopalni Dolomitu Radkowice, którzy podziękowali za udział w programie edukacyjnym ,,Zielone Laboratorium Holcim”. Termin spotkania zbiegł się z ich najważniejszym świętem – Barbórką, dlatego delegaci przybyli do nas w swoich galowych mundurach.
Przedstawiciele kopalni zaprezentowali film dotyczący tajników pracy górników, udzielili odpowiedzi na wszystkie zadane przez uczniów pytania oraz obdarowali dzieci słodkościami. Ponadto zaprosili naszych wychowanków do odwiedzenia Kopalni Dolomitu Radkowice na wiosnę, co wywołało niemały entuzjazm wśród ósmoklasistów.
Ewa Bożek-Raćkos
.A letter to Santa Claus- praca projektowa na lekcjach języka angielskiego
O tym, że pisanie listu do Świętego Mikołaja w języku angielskim to nie tylko okazja do użycia języka w praktycznym kontekście sytuacyjnym, ale także sposób na naukę nowych słów, budowanie zdań i rozwijanie umiejętności komunikacyjnych mogli przekonać się uczniowie klasy 8a i 8c. Ich listy do Świętego Mikołaja zdobią nasz korytarz i są inspiracją dla młodszych uczniów do rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Nauczyciele języka angielskiego
.Mikołajkowa wycieczka do Kielc
We wtorek 3 grudnia 2024 roku uczniowie z klas 5a i 5b pod opieką swoich wychowawców p. Anetty Wrony i p. Anety Rozpary oraz p. Edyty Groszek wyjechali autokarem do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zwiedziliśmy tam więzienie i bibliotekę, w której poznaliśmy drogę, jaką Polska musiała przejść by odzyskać niepodległość. Ten sam temat został poruszony na warsztatach, na których wyklejaliśmy puzzle, malowaliśmy czapki powstańców, a następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną.
Po wizycie w muzeum pojechaliśmy do kina ,,Helios” na film komediowy pt.: "List do Świętego Mikołaja”. W filmie tuż przed świętami Święty Mikołaj ulega wypadkowi, więc na swoje zastępstwo wybiera złego mężczyznę o imieniu Salva. Mężczyzna musi: znaleźć renifery, nauczyć się prowadzić sanie, ale przede wszystkim zmienić się na lepsze. Czy Mikołaj zdążył dotrzeć do wszystkich dzieci?
Film wprowadził nas w świąteczną atmosferę, dostarczył dużą dawkę śmiechu, zabawy i pozytywnych emocji! Nasze uśmiechy na zdjęciach są dowodem na to, że wycieczka się udała.
Patryk Szałas, klasa 5a
.Andrzejkowe zabawy
27 listopada w naszej szkole uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zabawach andrzejkowych, które były podzielone na etapy. Na początku uczennice klasy 3b, zaprezentowały przedstawienie pt. „ O małej czarownicy i zagubionej miotle”, a następnie dzieci kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłoś. Na zakończenie uczniowie tańczyli i bawili się wspólnie przy dzwiękach ulubionych piosenek. Zwieńczeniem zabawy anadrzejkowej był poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ilona Kuzia, Renata Dziewięcka
.VI Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej
23 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się VI Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Jak podkreślili organizatorzy i jury wszyscy uczestnicy obecni na konkursie, prezentowali bardzo wysoki poziom wokalny. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji naszej szkoły. W kategorii wiekowej klas 1-3 naszą szkolę reprezentowali uczniowie klasy 3b. Jako solistka w piosence pt. „Żołnierzu panienko” wystąpiła Lena Rolceka, zaś zespół w składzie: Piotr Bedla, Agata Bugajska, Ewelina Jankowska, Bartosz Kraj, Lily Łebek zaśpiewał piosenkę pt. „Niepodległa, niepokorna”. Reprezentacja naszej szkoły w tej kategorii wiekowej wyśpiewała sobie zaszczytne I miejsca.
W kategorii soliści klas 4-6 - I miejsce zajęła Lena Ziółkowska, zaś w kategorii zespoły II miejsce wyśpiewali uczniowie klasy 4A, którą reprezentowała Barbara Ozga, Aleksandra Szrek, Gabrysia Ślusarczyk i Natalia Biesaga.
Uczennice Lena Kaczmarczyk, Laura Kuzia, Maria Tarka, Maja Szczykutowicz i Zuzanna Rolecka, które należą do Koła teatralnego wyśpiewały zaszczytne I miejsce w kategorii zespół klas 7-8
Gratulujemy uczestnikom i zachęcamy do rozwijania talentów wokalnych.
Renata Dziewięcka, Elwira Kondracka
.Krajowa i Europejska Odznaką Jakości eTwinning za projekt pt. „Storytelling and Rewriting”
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości oraz Europejską Odznakę Jakości za realizację projektu eTwinning pt. „Storytelling and Rewriting”. Projekt ten, koordynowany przez panią Annę Litwin, został wdrożony w roku szkolnym 2023/2024. Po zakończeniu wszystkich zadań innowacja została oceniona przez ekspertów w pięciu kryteriach: innowacje pedagogiczne i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich, wykorzystanie technologii oraz rezultaty, wpływ i dokumentacja.
Działania w projekcie zyskały także uznanie na arenie europejskiej w postaci uhonorowania go Europejską Odznaką Jakości. W uzasadnieniu dołączonym do Odznaki znalazła się wiadomość: “Your work, the work of your students and the collaboration with your partners met the Quality Label Framework criteria and received a high score”.
Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali uhonorowani Uczniowską Krajową Odznaką Jakości. Należą do nich: Agata Aftanas (kl.6b), Marcelina Charabin (kl.6c), Ada Juśkiewicz (kl.7a), Natalia Jabczyk (kl.7a) oraz Łucja Malicka (kl.7a).Wyróżniono także uczniów klasy 6b, 7a, 7b oraz 8b.
Głównym celem projektu było doskonalenie umiejętności językowych i informatycznych poprzez twórczą pracę nad popularnymi bajkami, takimi jak pt. ‘Hansel and Gretel’ (Jaś i Małgosia), ‘Rapunzel’ (Roszpunka) oraz ‘Little Red Riding Hood’ (Czerwony Kapturek). Uczniowie współpracowali w międzynarodowych zespołach, tworząc elektroniczne książeczki, zakładki do książek, quizy oraz dubbing do historyjek.
Projekt pt. „Storytelling and Rewriting” wyróżniała efektywna współpraca pomiędzy szkołami z Polski i Turcji. Dzięki metodzie projektowej uczniowie rozwijali kreatywność, myślenie krytyczne i umiejętności pracy w grupie oraz doskonalili technikę storytellingu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie i twórczą pracę!
Anna Litwin
.Nauka jest ciekawa
„Planety Układu Słonecznego”
Uczniowie klas szóstych w listopadzie 2024 r., w ramach przedmiotu geografii wykonywali projekt przedmiotowy pt.: „Planety Układu Słonecznego”. Wykazali się dużą pomysłowością, wiedzą, innowacyjnością, zdolnościami plastycznymi oraz umiejętnościami współpracy w grupie. Praca w zespole jest kluczowa podczas wspólnego realizowania projektów. Szóstoklasiści z dużą odpowiedzialnością wykonywali swoje zadania, potrafili rozwiązywać w sposób konstruktywny pojawiające się trudności.
Prezentacja prac przestrzennych przygotowanych projektów na forum klas wypadła imponująco. Kolejny raz uczniowie pokazali, że potrafią się zaangażować i wspaniale realizować powierzone zadania geograficzne.
Gratuluję. Edyta Groszek
.Niesamowita przygoda.
Na tropie skamieniałego świata, skały i minerały
w świętokrzyskim - Centrum Geoedukacji.
W dniu 26 listopada uczniowie klas 7b oraz 7a pod opieką pań Edyty Groszek i Anny Kozieł Chodorek wybrali się na wycieczkę do Centrum Geoedukacji w Kielcach. To miejsce łączy nowoczesne metody nauczania z pasją do geologii i historii Ziemi. Uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę „Chronos”, która ukazuje dziedzictwo geologiczne Gór Świętokrzyskich. Ekspozycja składa się ze stanowisk interaktywnych, dioram z modelami podwodnych stworzeń, skał i skamieniałości, ukazuje podwodne życie sprzed milionów lat. Dzięki zastosowaniu interaktywnych narzędzi edukacyjnych, młodzież miała okazję głębiej zrozumieć procesy geologiczne zachodzące we wnętrzu i na powierzchni Ziemi, które kształtowały Góry Świętokrzyskie, odkryć tajemnice dawnych raf koralowych oraz zapoznać się z życiem zwierząt, które już dawno wyginęły.
Przewodnik, towarzyszący grupie, w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał o różnych rodzajach skał oraz skomplikowanej geologii regionu. Każdy z uczniów mógł poczuć się jak prawdziwy badacz, zgłębiając tajniki Ziemi. Okazało się, że geologia, choć wydaje się trudnym tematem, potrafi być niezwykle fascynująca.
Po zwiedzeniu wystawy edukacyjnej, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w krótkim seansie filmowym, kina 5D. Podczas 10-minutowej wirtualnej podróży do wnętrza naszej planety przenosimy się w czasie, poznajemy jej historię i procesy zachodzące na naszej planecie przez miliony lat. Film zapewnił wiele wrażeń. Kolejną częścią wycieczki były warsztaty na których osobiście Pan Michał Papros - przekazał wiele cennych informacji na temat „Skał i minerałów w regionie świętokrzyskim” następnie uczniowie uczyli się szlifować kamienie, co pozwoliło im na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Każdy z uczniów był bardzo dumny ze swojego wykonania, a efekty pracy zachwyciły wszystkich.
Po całym dniu pełnym wrażeń, wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że to była niesamowita przygoda, którą chętnie powtórzą w przyszłości. Wyjazd do Parku Geoedukacji z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów jako inspiracja do dalszego zgłębiania tajemnic naszej planety. Zwieńczeniem wydarzeń były przygotowane przez uczniów prace projekowe pt.:” Na tropie skamieniałego świata. Skały i minerały w świętokrzyskim.”
Wycieczka poprzedzona była informacjami przekazywanymi w październiku na lekcjach geografii podnoszących świadomość młodzieży na temat znaczenia przyrody nieożywionej dla dobrobytu i pomyślności wszystkich żywych istot na naszej planecie. Dzień 6 października obchodzony jest bowiem jako Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności.
Ponadto nauczyciel naszej szkoły Pani Edyta Groszek uczestniczyła w Ogólnopolskiej konferencji popularnonaukowej „Surowce mineralne w służbie człowieka. Geologia-Górnictwo-Geoedukacja”, która miała miejsce w Centrum Geoedukacji w Kielcach w dniach 7-8 października i składała się z sesji panelowo-warsztatowej w Centrum Geoedukacji oraz sesji terenowej. Konferencja była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji geologicznej, którą można wykorzystać w pracy z młodzieżą oraz do nawiązania kontaktów z innymi nauczycielami i edukatorami.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Michałowi Paprosowi Przewodniczący Zarządu Geoparku Świętokrzyskiego Światowego Geoparku UNESCO za poświęcony czas oraz współpracę z naszą szkołą.
Uczniowie i nauczyciele: Edyta Groszek i Anna Kozieł Chodorek.
.Sukces naszej uczennicy w konkursie recytatorsko-plastycznym!
Z radością informujemy, że Lilianna Chłąd, uczennica klasy 2b, zdobyła wyróżnienie w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorsko-Plastycznego "Polska - Moja Ojczyzna", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 28 w Kielcach.
W konkursie udział wzięło aż 24 uczestników, którzy zaprezentowali wysoki poziom zarówno w recytacji utworów patriotycznych, jak i w wykonaniu prac plastycznych ilustrujących ich treść. Obrady jury, złożonego z przedstawicieli kieleckich instytucji kultury, były pełne emocji i uznania dla talentu młodej artystki.
Gratulujemy Liliannie sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły! Trzymamy kciuki za jej kolejne osiągnięcia artystyczne!
.Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasach piątych
W dniach 21–22 listopada 2024 r. uczniowie klas piątych uczestniczyli w praktycznej lekcji pierwszej pomocy. Warsztaty poprowadził ratownik medyczny i strażak Tomasz Klimczak. Pierwszego dnia w zajęciach klasy 5b wziął udział również strażak i ratownik Mateusz Groszek, który krok po kroku ćwiczył z uczniami udzielanie pomocy poszkodowanym.
Podczas warsztatów uczniowie uczyli się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. Utrwalili numery telefonów ratunkowych i poznali procedurę zgłaszania wypadku. Ćwiczyli, jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i czy oddycha, a także jak prawidłowo ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, by bezpiecznie oczekiwać na przyjazd karetki pogotowia. Dzieci uczyły się również, jak kontrolować stan poszkodowanego.
Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem defibrylatora AED. Ratownicy zwracali szczególną uwagę na poprawne ułożenie dłoni oraz odpowiednią siłę ucisku klatki piersiowej. W trakcie zajęć zademonstrowano również, jak udzielać pomocy w przypadku zadławienia.
Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową, aby być lepiej widocznym na drodze podczas powrotów ze szkoły.
Dziękujemy absolwentom naszej szkoły za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów!
Aneta Rozpara, Anetta Wrona
.XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 15 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu podczas przerw śródlekcyjnych egzaminatorzy z klas czwartych i piątych sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród swoich kolegów i koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. Główne hasło dnia brzmiało Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Z okazji tego święta na lekcjach matematyki uczniowie klas IV - VI rozwiązywali łamigłówki mądrej sówki. Starsi uczniowie sprawdzili się z tabliczki mnożenia podczas pisemnego mnożenia i dzielenia. Wszystkim uczniom zaangażowanym w tą niecodzienną akcję dziękujemy. Zapraszamy do wzięcia udziału w Dniu Tabliczki Mnożenia za rok.
Nauczyciele matematyki
.„Rozkwitały pąki białych róż…” Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej
W tym roku przypadała 106. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji najmłodsi uczniowie, ubrani w odświętne stroje wzięli udział w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Uczniowie siedzący na widowni z zapartym tchem słuchali występów swoich kolegów i koleżanek. Wybrane przez uczestników pieśni konkursowe były bardzo poruszające.
Laureaci Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej:
I miejsce - Lena Rolecka z piosenką „Żołnierzu Panienko” oraz zespół z kl. IIIb piosenką „Niepokorna niepodległa”
II miejsce – Julianna Jabczyk z piosenką „Dziewczyna z granatem w ręce”
III miejsce – duet z kl. IIIa Maja Zawierucha i Szymon Kojacz z piosenką „Pałacyk Michla”
Finaliści zaprezentowali swoje utwory jeszcze raz podczas Gminnego Konkursu Patriotycznego.
M. Przygocka, A. Korban, E. Korban
.Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
W październiku chętni uczniowie z klas I-III uczestniczyli w konkursie fotograficznym pt. „Morawica w obiektywie”. Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do rozwijania zainteresowania fotografią, jako ciekawą formą spędzania czasu wolnego. Fotografia bowiem inspiruje oraz wzbudza emocje u odbiorców.
Każde oddane zdjęcie było wyjątkowe i piękne.
Po tajnym głosowaniu jury konkursowe postanowiło nagrodzić 3 najpiękniejsze fotografie. Oto wyniki:
Miejsce I: Antoni Schulz z klasy IB
Miejsce II: Piotr Cygan z klasy IIa
Miejsce III: Mikołaj Rozpara z klasy Ia
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Organizator konkursu – Martyna Przygocka
.„O bohaterskich Dzieciach z Wrześni pamięć wciąż żywa…”
8 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym roku uczniowie klas 4a, 4b, 7a, 8a, 8b i 8c, należący do koła teatralnego, uczcili pamięć strajku szkolnego „Dzieci z Wrześni”. Zaprezentowana sztuka opisywała protest uczniów Katolickiej Szkoły Elementarnej, który miał miejsce w 1901 roku i był szczególnym przejawem walki o polskość w okresie zaborów.
Grupa teatralna przedstawiła losy dzieci, które stanęły w obronie nauczania religii w języku polskim, za co były poddawane okrutnym karom chłosty. Trzyaktowy spektakl stał się symbolem walki z germanizacją oraz walki o polską tożsamość narodową.
Uczniowie, utożsamiając się z postaciami, odegrali z ogromną dojrzałością sceniczną niezwykłą odwagę, jaką wykazały się dzieci i młodzież tamtych czasów. Ich postawa ukształtowała obraz bohaterskiego pokolenia, któremu my, w dzisiejszych czasach, jesteśmy wdzięczni. Patosu i dramaturgii spektaklu dopełniła wyjątkowa oprawa muzyczna, w której zabrzmiały utwory podkreślające polskość i patriotyzm. W spektaklu wykorzystano również przesłania wielkich polskich pisarzy tamtego okresu: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Marii Konopnickiej, której słynna „Rota”, odśpiewana a cappella, zabrzmiała wyjątkowo, stając się symbolem i wyrazem sprzeciwu wobec polityki zaborców, represji i prześladowań.
Po uroczystej akademii głos zabrał dyrektor szkoły, Jacek Kuzia, który skierował do uczniów piękne słowa, zawierające ważne przesłanie: „Naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała ponad 100 lat, a mimo to pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę i siłę walki. Nie zapominajcie, że nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność…”
E. Kondracka, E. Siwek, K. Sikora - Gorzelańczyk
.ŚLUBOWANIE
24 października pierwszoklasiści przeżyli niezwykłą uroczystość ślubowania. W obecności zaproszonych gości, rodziców oraz dyrekcji szkoły zaprezentowali swoje umiejętności w krótkim występie artystycznym. Tego dnia przenieśli się do niezwykłego świata „Akademii Pana Kleksa”, gdzie pod okiem samego mistrza, Pana Ambrożego Kleksa, zdawali egzamin na ucznia. Jak się okazało, egzamin do szkoły zdali „śpiewająco”. Doniosłym momentem uroczystości był akt pasowania, którego dokonał Dyrektor szkoły – Pan Jacek Kuzia. Tym samym wychowankowie zostali włączeni do społeczności szkolnej.
Po uroczystej ceremonii ślubowania głos zabrali Dyrektor szkoły Jacek Kuzia oraz Wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marcin Dziewięcki. Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.
Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów klasy IVa oraz klasy VIIb, którzy wcielili się w postacie z „Akademii Pana Kleksa”. Doskonale utożsamili się oni z bohaterami świata Ambrożego Kleksa.
E. Wieczorek, I. Kuzia
.XVI Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Brzezinach
z udziałem wolontariuszy z morawickiej szkoły
W dniach 31 października – 3 listopada 2024 r. odbyła się XVI Kwesta na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Jak co roku wzięli w niej udział również uczniowie z naszej szkoły. Ósmoklasiści chętnie zaangażowali się w tak wspaniałą i potrzebną inicjatywę, mającą na celu odnowę zabytkowych pomników na wspomnianym cmentarzu. Kwestowali następujący uczniowie: Weronika Przewoźniak, Sebastian Stokowski, Maja Biernat, Julia Lasecka, Adam Pękalski, Miłosz Góźdź, Radek Wróblewski, Tymoteusz Mazur, Maja Klimczak, Kornelia Iwan, Natalia Skorodzień, Maja Purgał, Oliwia Tworek, Klaudia Gwóźdź, Maja Detka, Zuzia Stefańczyk, Ola Opałka, Michał Galus, Filip Pila, Kamil Orliński oraz Mateusz Głowacki.
Katarzyna Kowalska
.Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy z koncertami w szkołach
Dnia 22 października odbyły się trzy koncerty Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej, która zagrała w Szkole Podstawowej w Obicach, w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli i Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Orkiestra pod batutą Pawła Czekaja zaprezentowała repertuar ukazujący różnorodność utworów, jakie mogą być wykonywane przez orkiestrę dętą - od klasyki po muzykę filmową i biesiadną. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła także prezentacja poszczególnych instrumentów muzycznych i grup sekcyjnych w orkiestrze.
Koncerty w szkołach stanowiły zwieńczenie projektu pod nazwą: Warsztaty muzyczne dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy współfinansowanego ze środków Województwa Świętokrzyskiego. Na realizację tego zadania Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy pozyskało 4000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz przeznaczyło 2500 zł z własnego budżetu. Dzięki temu odbyły się prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę warsztaty przeznaczone dla trzech grup sekcyjnych: instrumentów dętych blaszanych, instrumentów dętych drewnianych oraz instrumentów perkusyjnych. Zostały również zakupione materiały nutowe dla Orkiestry.
Zdaniem kapelmistrza, Pawła Czekaja, tego rodzaju projekty znacząco wpływają na rozwój umiejętności muzyków oraz przyczyniają się do podniesienia poziomu artystycznego całego zespołu, dlatego warto kontynuować organizację warsztatów sekcyjnych dla naszej Orkiestry.
|