Nauczyciel XXI wieku
26 stycznia 2012 roku w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej odbyła się konferencja kończąca projekt edukacyjny „Nauczyciel XXI wieku”, na której wręczono dyplomy i wyróżnienia dla nauczycieli, którzy stworzyli najciekawsze scenariusze lekcji z użyciem tablicy interaktywnej.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazło się aż 6 nauczycieli z naszej szkoły: p. Anna Radziszewska, p. Wiesława Cecot, p. Aneta Rozpara, p. Małgorzata Waszkiewicz, p. Dorota Molendowska i p. Paweł Strójwąs.
Dotychczas był to największy projekt doskonalący świętokrzyskich nauczycieli. Trwał dwa lata. Przeszkolono około 1600 nauczycieli z województwa świętokrzyskiego.
W konferencji uczestniczyli m.in. Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz kurator świętokrzyski Małgorzata Muzoł. 11 stycznia 2012 roku uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
W sali gimnastycznej , zgromadzili się najmłodsi uczniowie, rodzice, dyrekcja szkoły i przedszkola oraz nauczyciele. O profesjonalny wystrój tego pomieszczenia oraz świetlicy szkolnej zadbała p. Hanna Kuta- jedna z mam pierwszoklasistów . Uroczystość poprowadziły wychowawczynie klasy Ia i Ib - p. Zofia Taf- Gryń i p. Teresa Grzybek. Dzieci, w trakcie swojego „ pierwszego egzaminu”, zaprezentowały wiedzę dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomości zasad, jakich należy przestrzegać w szkole . Obie klasy poradziły sobie z zadaniami śpiewająco. Jury i wszyscy zebrani na sali wydali jednogłośnie werdykt, że uczniowie mogą zostać przyjęci do braci szkolnej. Pani dyrektor Jadwiga Borowiecka-Poznańska wygłosiła okolicznościowy wiersz, a Pan dyrektor Jacek Kuzia podkreślił znaczenie dzisiejszego dnia oraz tradycji i wartości związanych z patronem. Oboje życzyli pierwszakom wytrwałości i samych szóstek w zeszytach. Kulminacyjnym momentem było ślubowanie na flagę państwową oraz pasowanie na ucznia. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci wraz z wychowawcami i zaproszonymi gośćmi udały się na słodki poczęstunek do świetlicy szkolnej. Korneliady
Korneliady - konkursy czytelnicze dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. W tym roku Korneliada dla dzieci młodszych miała formę zabawy. Zwycięska drużyna z klasy IIIa ( Magda Śnioch, Lidia Bracichowicz i Wiktoria Bisaga) otrzymała pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Uczniowie klas IV-VI mieli nieco trudniejsze zadania. Mimo wszystko wykazali się znakomitą znajomością życia i twórczości patrona. Po raz trzeci zwyciężyła klasa VIb w składzie: Ola Kamizela, Magda Sołtys, Justyna Biesaga. Gratulujemy!!!! Konkursy czytelnicze przygotowały panie Marta Sylwar i Ewa Ozimirska. Święto Patrona
Święto Patrona w naszej szkole obchodzone jest 8 stycznia – w dniu urodzin Kornela Makuszyńskiego. W tym roku panie Marta Sylwar i Ewa Ozimirska przygotowały z tej okazji uroczystą akademię. W przedstawieniu zatytułowanym ,,Dzieci Kornela” wzięli udział uczniowie klasy IVa. W postać Kornela Makuszyńskiego wcielił się Marcel Kubicki – uczeń klasy Vb. Akademię urozmaiciły tańce i piosenki oraz animacja muzyczno – ruchowa do ,,Marsza Rodeckiego” J. Straussa w wykonaniu klasy IIa. Bajkową scenerię do przedstawienia przygotowała pani Hanna Kuta wraz z rodzicami klas I.
Klasowe przedstawienie jasełkowe
23 grudnia, w środę wieczorem odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klas piątych pod czujnym okiem pań wychowawczyń, tzn. p. W. Cecot i p. M. Jędrochy-Olszewskiej.
To małe dzieło teatralne zadedykowaliśmy Rodzicom, którzy licznie zgromadzili się w sali gimnastycznej. Miło było nam widzieć wśród publiczności także Babcie i Dziadziusiów. Wśród gości zasiadł dyrektor naszej szkoły, p. J. Kuzia i wicedyrektor p. J. Poznańska.
Przybyli mieli okazję obejrzeć jasełka, ukazujące piękno świąt Bożego Narodzenia w humorystyczny sposób. Za sprawą stosownego żartu i miłego tematu staraliśmy się wprowadzić publiczność w nastrój wyjątkowego okresu, jakim jest oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Aktorzy spisali się rewelacyjnie. Ponieważ wszyscy uczniowie klas piątych zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia, nie sposób teraz ich tu wymienić. Nadmienić jednak trzeba koniecznie, że nikt nie zawiódł, nikt nie zapomniał roli i każdy doskonale spełnił powierzone mu zadanie.
Organizatorzy i uczniowie kierują serdeczne podziękowania do p. H. Kuty, p. Pióro, p. Kubickiego, p. Pabian, p. Orlińskiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Wielkie dzięki należą się także mamom, które upiekły przepyszne paszteciki, rogaliki i co tam jeszcze z domowego rękodzieła.
Szczególnie wdzięczni jesteśmy p. Pióro za nagranie wideo, a p. Dulińskiemu za zmontowanie filmu. Certyfikat Bezpieczeństwa dla naszej szkoły
Dnia13.12.11 Szkoła Podstawowa im.K.Makuszyńskiego w Morawicy otrzymała Certyfikat Bezpieczeństwa na lata 2012-2016 przyznawany przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Certyfikat Bezpieczeństwa został przyznany w uznaniu przedsięwzięć w zakresie podniesienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży realizowanych wspólnie przez nauczycieli, rodziców, przedstawicieli Policji, KRUS-u, SANEPID-u.
Szkoła zrealizowała program prewencyjno-profilaktyczny pod nazwą ,,Raz, dwa, trzy-bądź bezpieczny i Ty''. W ramach programu odbywały się cykliczne spotkania Rady Bezpieczeństwa Szkoły złożonej z nauczycieli, rodziców, uczniów i przedstawicieli Policji. Pielęgniarka szkolna prowadziła zajęcia z uczniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Znacząca liczba uczniów brała udział w różnego rodzaju konkursach z zakresu bezpieczeństwa.
W eliminacjach powiatowych konkursu ,,Bezpieczeństwo na piątkę" uczniowie zajęli pierwsze miejsce i zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, w którym to otrzymali czwartą lokatę. W gminnym konkursie ,,Bezpiecznie na wsi'' uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsca. Organizowane były również szkolne konkursy, których celem było upowszechnianie znajomości zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Systematycznie odbywały się spotkania uczniów
z funkcjonariuszami Policji, pracownikami KRUS-u i SANEPID-u. Wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe i wdrażani do noszenia odblasków. W salach lekcyjnych i na korytarzach powstały kąciki bezpieczeństwa. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spektaklach teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora,,Kubuś" w Kielcach. Przedstawienie ,,Tajemnicze znaki'' jak również spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w Kielcach miało wpływ na podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Po raz dwunasty zorganizowany został w szkole Dzień Przeciw Przemocy. Prowadzone były warsztaty profilaktyczne na temat ,, Nie uczcie nas przemocy...my i massmedia''.
Szkoła posiada opracowane procedury postępowania w sytuacjach zaistnienia czynu chuligańskiego bądź przestępczego, regulaminy obowiązujące w klasopracowniach, oznakowane drogi i wyjścia ewakuacyjne, monitoring wizyjny. Podczas zajęć przygotowujących uczniów do egzaminu na kartę rowerową i motorowerową wykorzystywane jest przenośne miasteczko ruchu drogowego oraz skuter będące własnością szkoły.
W czasie przerw lekcyjnych istnieje dobrze zorganizowany stały nadzór pedagogiczny nad uczniami. Systematycznie monitorujemy poziom bezpieczeństwa uczniów w szkole W opinii uczniów i rodziców Szkoła Podstawowa w Morawicy należy do bezpiecznych.Bardzo cieszymy się,że ocena pracy szkoły uzyskała także uznanie komisji wizytującej szkołę, a nagrodą było przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa.
Sukces Karoliny Żołądek
„Simply the Best” zapewniło Karolinie Żołądek II miejsce w Regionalnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w Małogoszczu. W dniu 14 grudnia 2011 r odbył się Regionalny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej w Małogoszczu, którego celem była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów. Jurorzy mieli niezwykle trudne zadanie związane z wyłonieniem zwycięzców, gdyż w konkursie wzięło udział wielu wykonawców z całego regionu, którzy reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Ostatecznie jednak nasza uczennica ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, Karolina Żołądek zajęła II miejsce za brawurowe wykonanie piosenki zatytułowanej „ Simply the Best” Tiny Turner pokonując ponad 20 rówieśników. Jesteśmy dumni z jej osiągnięć . Serdecznie gratulujemy uczennicy i życzymy dalszych sukcesów. Wyróżnienia Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „LIDER innowacyjności w szkole” 28 listopada 2011 r. w Gimnazjum w Woli Jachowej Świętokrzyski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Muzoł wręczyła certyfikaty i wyróżnienia „LIDER innowacyjności w szkole”. Wśród 28 nauczycieli, wyróżniających się w zakresie zastosowania innowacyjnych metod, technik i form nauczania byli nasi nauczyciele.
Nagrodę otrzymały panie: dyr. Mariola Kosztołowicz i Wiesława Cecot.
Działanie to odbyło się w zakresie realizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach pierwszego w województwie świętokrzyskim innowacyjnego projektu edukacyjnego pod nazwą „Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania”.
Spotkanie z kulturą angielską
Jak co roku uczniowie koła języka angielskiego SP w Morawicy wzięli udział w cyklu spotkań z kulturą angielską. Podczas tegorocznego spotkania uczennice klasy VI b przybliżyły wszystkim uczniom tradycje związane z brytyjskim świętem zwanym ‘Guy Fawkes’ Night’ czyli Nocą Guya Fawkes’a. Co roku w całej Wielkiej Brytanii 5 listopada, niebo rozbłyska światłem ogni sztucznych i fajerwerków, które upamiętniają próbę wysadzenia parlamentu. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych świąt w Europie -bowiem niewiele krajów świętuje rocznice nieudanego zamachu na swojego króla i parlament. Przekazane informacje zostały wzbogacone pokazem multimedialnym. W drugiej części dzieci z klasy Va i IVb wystąpiły w przedstawieniu angielskojęzycznym pt. „Smok Krakowski’, natomiast młodsi uczniowie z klasy IIa i IIIb a przedstawili inscenizację pt. „Czerwony Kapturek”. Wszyscy uczniowie wykazali się talentem aktorskim oraz umiejętnościami językowymi. Nad przygotowaniami czuwały nauczycielki języka angielskiego: p. Anetta Wrona i p. Justyna Makowska-Jabczyk.
Najlepsi w gminie

W bieżącym roku szkolnym do Gminnego Konkursu Języka Angielskiego przystąpili uczniowie z 6 szkół z Gminy Morawica. Uczestnicy konkursu zmagali się z testem sprawdzającym zagadnienia leksykalno- gramatyczne, rozumienie ze słuchu oraz znajomość kultury krajów anglosaskich. Dwa pierwsze miejsca przypadły uczennicom naszej szkoły. Na pierwszym miejscu uplasowała się Emilia Strójwąs- kl. 5a, a na drugim Weronika Mielczarek- kl. 5a. Ponadto zdobyliśmy najwięcej punktów zespołowo i tym samym zajęliśmy pierwsze miejsce jako najlepsza szkoła. Bajkowy Korowód - Pacanów 2011
W niedzielę 5 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się na Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Wśród uczestników były dzieci z "0". klas I, II, IV i V. Braliśmy udział w Bajkowym Korowodzie. Przygotowaliśmy się starannie. Nasz korowód ubarwiły postaci z różnych bajek, kolorowy baner z hasłem, które wykrzykiwaliśmy idąc w pochodzie oraz emblemat szkoły. Byliśmy świadkami wielu wydarzeń na scenie i poza nią. Na scenie odbywały się zmagania Mistrzów Muzyki. Galę prowadzili znani z telewizji aktorzy. Przygotowano dla nas różne atrakcje również poza sceną. W strefie wiedzy poznaliśmy prawa fizyki, oglądaliśmy pokaz robotów, braliśmy udział w warsztatach artystycznych. Bawiliśmy się na mini placu zabaw. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ze Zbójem Madejem, który opowiadał legendy. Pełni wrażeń, skąpani w promieniach słońca wróciliśmy do Morawicy. SP w Morawicy znów najlepsza w gminie

W ramach programu edukacji ekologicznej na rok 2011 "Zielone dzieciaki - Festiwal recyklingu w Morawicy" zorganizowany został konkurs pt: Ekologia na co dzień. przeznaczony dla uczniów kl. IV-VI. Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Morawicy zajęli I miejsce wykazując się największą wiedzą w zakresie ekologii. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Va: Emilka Strójwąs, Amelka Kumańska i Karolina Żołądek. Dzień Ziemi
„Ziemię mamy tylko jedną,
a jej przyszłość zależy od każdego
na pozór niewielkiego
ludzkiego działania
zależy od każdego z nas…”
W dniu Święta Ziemi uczniowie klasy IVa zaprezentowali przedstawienie pt: „Las całkiem blisko nas”. Mali ekolodzy udowodnili, że każdy może zrobić coś, by pomóc naturze. Uzmysłowili kolegom, że ich życie jest częścią życia Ziemi.
Organizatorzy Dnia Ziemi mają nadzieję, że taka forma edukacji sprawi, że dzieci zmienią choć trochę sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. I miejsce dla SP w Morawicy w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim
W dniu 22 marca 2011 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się V Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim. Wystąpiły dzieci z 12 szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego.
Grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowana przez p. Anettę Wrona i p. Edytę Siwek przedstawiła bajkę pt. „Piękna i Bestia”. Ciężka praca i liczne próby przyniosły oczekiwane efekty. Jury oceniło naszą pracę bardzo wysoko przyznając nam I miejsce. Oprócz nagrody głównej uczennica Karolina Żołądek otrzymała wyróżnienie za najlepszą grę aktorską.
W przedstawieniu wzięły udział uczennice koła języka angielskiego: K. Żołądek, W. Mielczarek,
D. Skiba, E. Strójwąs, A. Kumańska, A. Kamizela, P. Król, A. Daszuta, Z. Juśkiewicz, K. Błaszczyk, K. Chwaścikowska,
W. Dziewięcka i A. Król. Tańczyły: O. Gawryjołek, J. Haba, N. Malicka, Z. Pióro, G. Kucharczyk i K. Malicka.
"Jestem zadowolona ze swojej pracy i dumna z moich podopiecznych. Uważam, że praca nad przedstawieniem i wystawienie sztuki jest znakomitym sposobem nauki języka angielskiego. Mam nadzieję, iż udział uczniów w spektaklu będzie motywacją i zachętą do pogłębiania wiadomości z zakresu literatury i nauki języka."- powiedziała opiekun koła p. Anetta Wrona
Tydzień Kultury Języka Polskiego
Dzisiaj, tj. 30 marca na uroczystym apelu został podsumowany Tydzień Kultury Języka Polskiego. To wspaniałe przedsięwziecie organizowane jest w naszej szkole już od 15 lat. W ciagu całego ubiegłego tygodnia uczniowie i nauczyciele zmagali sie z błędami w ogólnoszkolnym dyktandzie, konkursach: recytatorskim, redakcyjnym, plastycznym, czytelniczym. Uczniowie brali udział w zajęciach w bibliotece w Kielcach, uczestniczyli w wycieczce do Oblę gorka, gdzie zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza. Ponadto obejrzeli spektakl teatralny pt. "W Krainie Narnii". Ubiegły tydzień to wspaniała uczta dla ducha.
CORRIDA ORTOGRAFICZNA FINAŁ TYGODNIA KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO
 Bezpieczne ferie zimowe
Już kolejny raz w tym roku uczniowie klas I-III spotkali się z aspirantem Tomaszem Królakiem z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach- Sekcja Ruchu Drogowego. Celem prowadzonych zajęć było przypomnienie dzieciom prawidłowych nawyków związanych z ruchem na drogach i umiejętnością zachowania bezpieczeństwa w czasie zabawy ze szczególnym uwzględnieniem okresu zimowego. Święto Patrona
Od lat towarzyszą nam książki naszego patrona, które czytamy ze wzruszeniem i radością poznając nowych przyjaciół i ich wspaniałe przygody. Bohaterowie powieści Kornela Makuszyńskiego niosą nam radość i uśmiech. Uczą, że warto być dobrym, mieć szczere i otwarte serce, że ważny jest każdy człowiek, nawet ten, który wydaje się zły i niedostępny. Serce każdego człowieka otwiera się złotym kluczem miłości i serdeczności. Dobroć ludzka jest niezmierzona, a porywy szlachetnych serc mogą czynić cuda. Twórczość naszego patrona jest pogodna, krzepiąca i wesoła. Jest w niej humor, jest współczucie dla pokrzywdzonych, a przede wszystkim jest w niej słońce, radość i pogoda ducha.
W ciągu ostatnich lat prezentowaliśmy naszym widzom inscenizacje bajek Kornela Makuszyńskiego. Były to historie: „O tym, jak Krawiec Niteczka został królem” a także „O królewnie Marysi, czarnym łabędziu i lodowej górze” oraz „O dzielnym Janku i jego psie”. Tegoroczne obchody Święta Patrona uświetniło przedstawienie „O Wawelskim smoku” w wykonaniu uczniów klasy 2b. Dzień Sportu
W sobotę 6 listopada cała Szkoła Podstawowa bawiła się na sportowo. Zorganizowanej w tym dniu imprezie przyświecało hasło: „Może mama, babcia, tata razem z dzieckiem biegać skakać”. Sportowe zmagania rozpoczęły się prezentacją klas, które przygotowały hasła, okrzyki, plakaty. Mury szkolne już dawno nie słyszały tak gorącego dopingu, jaki panował podczas zawodów. Wśród nich były nietypowe konkurencje rozgrywane zarówno przez uczniów, jak i przez rodziców: przeciąganie liny, biegi z misiem, rzuty do celu kulami wykonanymi z gazet, wyścigi na piłkach, wyścigi z dziećmi niesionymi „na barana”. Uczniowie ścigali się w workach, były biegi z gazetą i z jajkiem, kwiz wiedzy o sporcie, grupowe rysowanie portretów Dyrektora. Licznie przybyli rodzice chętnie uczestniczyli zawodach w ubieraniu dzieci, „wieszaniu prania”, rzucie do celu „byle czym” czy wyścigach w płetwach. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Sport w oczach dziecka”. Cztery godziny bardzo szybko minęły na śmiechu i wspólnej zabawie. Imprezę zorganizowały panie Małgorzata Kotwica i Beata Znój. X Jesienny Rajd „Siedmiomilowe Buty”do Nidy.
8 października 2010 roku uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Morawicy po raz dziesiąty uczestniczyli w pieszym jesiennym rajdzie. Tym razem trasa wiodła w Morawicy ulicą Górnicza, przez rzekę Czarna Nida, lasy, pola i wieś Nidę. W rajdzie wzięło udział 103 uczniów, rodzice oraz wychowawcy. Miał on charakter edukacyjno- turystyczny.Na trasie uczestnicy odkrywali osobliwości najbliższej okolicy i aktywnie wypoczywali. Wędrując przez las podziwiali piękno jesiennej przyrody. Po dotarciu na miejsce spotkali się z uczniami i nauczycielami małej szkoły w Nidzie oraz zaproszonymi gośćmi. Dużą atrakcją okazał się występ zespołu folklorystycznego „Nidzianecki”. Poetka ludowa -Cecylia Korban interesująco opowiedziała o dawnym życiu mieszkańców wsi Nida i zabytkach związanych z tą miejscowością. Artystka ludowa zaprezentowała także pokaz wyplatania koszyków z wikliny. Wspólnie wysłuchaliśmy pięknej recytacji wierszy Pani Danieli Kowalskiej, która obdarowała zebranych tomikami swojej poezji. Uwieńczeniem wspólnego wędrowania było ognisko przygotowane przez gospodarzy przy , którym upiekliśmy kiełbaski i dobrze się bawiliśmy się.Powyższe przedsięwzięcie to atrakcyjna forma zajęć w terenie, podczas której młodzi turyści odkrywali piękno najbliższej okolicy, dokonywali obserwacji przyrodniczych oraz aktywnie wypoczywali. Sprzyjało to również integracji uczniów, rodziców i nauczycieli zaprzyjaźnionych szkół.
|