.I miejsce wśród Teatrów!
30 marca 2023 r. po raz kolejny odbył się Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych w ramach projektu ŚCDN - TEATR DZIAŁA!
Spośród 12 konkursowych prezentacji scenicznych przedstawionych przez zespoły teatralne działające w przedszkolach i szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, jury wybrało naszą prezentację i uznało ją za bezkonkurencyjną.
Zostaliśmy nagrodzeni za kunszt, wyjątkowe walory sceniczne, brawurowo wykonaną choreografię.
Za ogromny sukces „świeżego przedsięwzięcia”, czyli stworzenia teatru w naszej szkole odpowiadają Panie: Elwira Kondracka i Zofia Taf-Gryń, Są one także autorkami scenariusza zwycięskiego przedstawienia. Opracowały do niego scenografię i choreografię.
Grupa teatralna „Nemezis” liczy obecnie 34 uczniów z klas III, VI i VIII. Rozpoczęła swoją działalność we wrześniu tego roku szkolnego. Pracowała nad etiudą zatytułowaną „Czy warto było?!” nawiązującą do znanego mitu o Prometeuszu.
Pokaz spektaklu uświetnił również uroczystość podsumowania Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Szkół Podstawowych, która miała miejsce 18 kwietnia 2023 r. w Centrum Kongresowym Targi Kielce.
Zofia Taf- Gryń, Elwira Kondracka
.Warsztaty profilaktyczne
"Nałogom mówię - NIE" w Szkole Podstawowej w Obicach
W bieżącym roku już po raz osiemnasty w Szkole Podstawowej w Obicach zorganizowane zostały miejsko – gminne warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE", w których wzięły udział trzyosobowe zespoły. Naszą szkołę reprezentowały Natalia Pasek i Monika Rożkiewicz (uczennice klasy VIII a) oraz Natalia Szałas – uczennica klasy VIII c, które przygotowywały się do udziału w warsztatach pod kierunkiem nauczycielki biologii Doroty Molendowskiej. Celem była promocja zdrowego stylu życia, uświadomienie zagrożeń związanych z uzależnieniami, zachęcanie uczniów do zachowań asertywnych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej. Warsztaty rozpoczęto od prezentacji krótkich scenek profilaktycznych przygotowanych wcześniej przez uczniów. Wszyscy uczestnicy pięknie się zaprezentowali ukazując różne problemy – scenka przygotowana przez nasz zespół dotyczyła sięganie po środki psychoaktywne i napoje energetyczne. Istotne było to, że w każdej scence bohaterowie potrafili znaleźć właściwe rozwiązanie. Następnie uczniowie sprawdzali się w konkurencjach sportowych, których celem było rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, podejmowania szybkich, logicznych decyzji oraz integracja zespołów i rozwijanie kreatywności. Przyszedł czas na zajęci warsztatowe. Uczniowie opracowali i zaprezentowali infografikę pod hasłem „Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu”. Zadanie to, choć dosyć trudne, nie sprawiło uczniom większych problemów i dostarczyło wiele pozytywnych emocji. Podobnie było z kolejnymi zagadnieniami. Uczniowie z rozsypanek wyrazowych błyskawicznie układali cytaty prozdrowotne oraz wykazali się ogromną wiedzą na temat zdrowego stylu życia i szkodliwego działania środków psychoaktywnych na organizm człowieka rozwiązując quiz na platformie „Nie, bo tak” dotyczący szkodliwego działania alkoholu na organizm człowieka. Na koniec układali niedokończone dialogi oraz rozpoznawali zachowania asertywne w myśl zasady „Jak oprzeć się namowom i nie stracić przyjaciół”. Zarówno warsztaty jak i rywalizacja sportowa odbywały się w duchu fair play, miłej i przyjaznej atmosferze. Na koniec na uczestników czekała niespodzianka – wszyscy zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły.
Uczestniczki warsztatów
.Czwartoklasiści w Mieście Królów Polski
W połowie maja, (tj. 18-19) gościliśmy w dawnej stolicy Polski, gdzie mogliśmy bliżej poznać polską historię i krakowskie tradycje. Na początku, z panią przewodnik, podążaliśmy do legendarnego smoka ziejącego ogniem u podnóża wzgórza wawelskiego, po czym zwiedziliśmy Katedrę, Dzwon Zygmunta oraz znajdujące się tam groby dawnych władców Polski i pary prezydenckiej. Mimo deszczowej pogody ruszyliśmy na Rynek pod Pomnik Adama Mickiewicza, gdzie zakupiliśmy pamiątki. Tam wysłuchaliśmy sławnego hejnału i zwiedziliśmy kościół Mariacki, a następnie Barbakan i Bramę Floriańską.
O tajemnicach piekarskich i sposobach wypiekania popularnego krakowskiego obwarzanka dowiedzieliśmy się podczas wizyty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Pobyt w tym miejscu to godzinne warsztaty, z częścią edukacyjną oraz praktyczną, po której każdy uczestnik zadowolony wyszedł z dyplomem czeladnika i własnoręcznie zrobionym obwarzankiem, który był ulubioną przekąską królowej Jadwigi.
Drugiego dnia udaliśmy się na Kopiec Kościuszki, przy którym znajduje się również rozgłośnia radiowa RMF FM. Z wierzchołka Kopca rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice. Kolejnym punktem zwiedzania była rezydencja królewska w Niepołomicach, nazywana “drugim Wawelem”. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach, których hasłem przewodnim był “Renesans”. Nieopodal zamku jest Muzeum Fonografii, który również odwiedziliśmy. Jedyne w Polsce tego typu muzeum opowiada historię zapisu i odtwarzania dźwięku. Poczuliśmy wyjątkowy klimat minionych czasów. W sali odsłuchowej daliśmy się porwać muzyce, odtwarzanej z płyt winylowych.
Wycieczka do Krakowa pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Dziękujemy naszym opiekunom (A. Litwin, L. Kubickiej, E. Moskwie- Strąk i Z. Więckowskiemu) za umożliwienie nam wyjazdu edukacyjnego poza mury szkoły. Słowa uznania należą się za całodobową opiekę nad nami, cierpliwość i dużą wyrozumiałość.
Uczestnicy wycieczki
.„Marzenia się spełniają”- do wielkiej sławy jeden krok…
Agata Bugajska, Małgorzata Metryka oraz Antoni Kuzia zostali finalistami Plebiscytu „Muzyczne Wyzwanie Chrumasa’’ promującego unijny „Program dla szkół” . Młodzi artyści w ramach nagrody wzięli udział w profesjonalnych nagraniach do teledysku piosenki, pt. „Marchewkowo-owocowo”, którą napisali i skomponowali pod opieką pani Kingi Posłowskiej. Nagrania odbyły się w studio, w główniej siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Uczniowie w trakcie realizacji projektu muzycznego współpracowali z reżyserem programów telewizyjnych, panem Pascalem Pawliszewskim oraz znanym kompozytorem tworzącym muzykę do polskich filmów, panem Filipem Kuncewiczem. Nasi wychowankowie mieli możliwość poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, poznać atmosferę wielkiego świata filmu i estrady.
18 maja w kinie „Wisła” w Warszawie odbyła się uroczysta premiera teledysków sześciu najlepszych utworów „Muzycznego Wyzwanie Chrumasa”, w tym naszej piosenki – „Marchewkowo-owocowo”. Dyplomy finalistom wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Rafał Romanowski. Podczas spotkania w warszawskim kinie naszym artystom gorąco dopingowali uczniowie klasy 1b oraz 4c.
Nasz teledysk możecie obejrzeć na stronie: https://wyzwaniechrumasa.tvp.pl/69900571/marchewkowoowocowo
Biuletyn Informacyjny KOWR 1/2023
.Wielki sukces formacji tanecznej Piramida
Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych to XV z kolei konkurs o ugruntowanej pozycji w tanecznym świecie, zorganizowany przez Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kużnica.” Celem imprezy była popularyzacja różnorodnych form ruchowo-tanecznych, wśród młodzieży z całej Polski. Turniej zainagurowany został paradą przybyłych zespołów. Wszystkie formacje wyposażone zostały w tablice zawierające nazwy zespołów oraz reprezentowanych miejscowości. Był to ogromny zaszczyt dla Piramidy rozpocząć korowód i tanecznym krokiem zaprezentować się przed publicznością. Po paradzie nadszedł czas na prezentacje konkursowe. Profesjonalna komisja sędziowska w składzie: Joanna Tesla ( tancerka, choreograf, która wielokrotnie występowała w Musicalu Metro, a także w teatrach zagranicznych m.in. w Chicago, Berlinie, Monachium czy Kijowie. Ivo Pomorski (Międzynarodowy sędzia i choreograf Królewskiego Towarzystwa Nauczycieli Tańca Wielkiej Brytanii, założyciel „Dance Vision World Fundation”) oraz Aleksandra Kwapisz, utytułowana tancerka tańca towarzyskiego.
Występ Piramidy w kategorii inscenizacja do 10 lat i 11-15 lat - był prawdziwym show. Choreografia pt. „W świecie Księżniczek” nie dała najmniejszych szans konkurencji. Niesamowita oprawa sceniczna oraz pokaz umiejętności tanecznych, atmosfera jubileuszowych spotkań artystycznych zaowocowała, najwyższym podium, które było najskrytszym marzeniem Piramidy. Kolejna choreografia w wykonaniu starszej grupy, oparta na znakomitej fabule, technice tańca w kategorii taniec współczesny do 11 lat i 12-15 lat, w choreografii „Stand –up” uplasowała się na drugim miejscu. Każda tancerka otrzymała pamiątkowe medale i puchary, które będą przypominały o tak prestiżowej imprezie.
-To był nasz dzień, a suchedniowskie święto tańca na długo pozostanie w pamięci naszej formacji. Bardzo nas cieszy ten sukces. To jest nagroda za ogromną pracę, jaką dziewczyny wkładają w to, co robią. W myśl powiedzenia Marty Graham „Wielcy tancerze nie są świetni ze względu na swoją technikę; są świetni ze względu na swoją pasję.”- jeżeli jedno i drugie idzie w parze to powstają świetne choreografie-podsumowała wydarzenie p. Anna Kuranda.
Sukces wywalczony przez tancerki nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie dyrektora szkoły p. Jacka Kuzi. Naukę nowych kroków i pracę z tancerkami p. A. Kurandy i p. K Błaszczyk- choreografa, instruktora i opiekuna grup tanecznych. Dziękujemy
Piramida
.Bajkowy poranek w świetlicy
5.05.2023 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie czytelnicze, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Czytelniczego “PoczytajMy”. Uczniowie klasy III b pod kierunkiem wychowawcy świetlicy p. Agaty Putko i bibliotekarza – p. Marty Sylwar przygotowali wspaniałe przedstawienie pt. “Czerwony Kapturek”, które zaprezentowali dla społeczności naszej szkoły z klas I-III, a potem dla dzieci i wychowawców Przedszkola Samorządowego w Morawicy. W bajkowy świat wprowadziła dzieci tego dnia przepiękna sceneria, muzyka i słoneczna pogoda.
Uczniowie zachwycili publiczność swoją grą aktorską, muzykalnością, pięknymi strojami i urokiem osobistym. W inscenizacji brały udział: Sandra Ogorzałek jako Czerwony Kapturek, Julia Kmiecik - babcia, Zuzanna Miernik jako mama. Postać groźnego i przebiegłego wilka zagrał Krzysztof Biesaga, rolę bohaterskiego i odważnego leśniczego, który uratował babcię i Czerwonego Kapturka odegrał Bartłomiej Kaleta, a zajączkiem, który pomagał i przestrzegał Kaptura był Piotr Biesaga. Narratorkami, które z zainteresowaniem opowiadały treść bajki były Klaudia Ruchała i Ewa Cieślikiewicz. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą oglądały bohaterów, a także przeżywały z nimi ich przygody. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, czego potwierdzeniem były gromkie brawa po występie.
W drugiej części spotkania odbyło się głośne czytanie bajki. Uczennice klasy III b, Iza Dziwoń i Zuzanna Miernik, reprezentujące Klub Czytającego Przyjaciela przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę pt. “Mały bohater”. Następnie dziewczynki przeprowadziły quiz czytelniczy. Zarówno uczniowie klas I-III, jak i przedszkolaki chętnie odpowiadali na pytania dotyczące treści bajki.
Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród uczniom wyróżniającym się w czytelnictwie. Dzieci otrzymały z rak Pani wicedyrektor Wiesławy Cecot dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący aktywny udział w realizacji projektu „PoczytajMy”.
Spotkanie czytelnicze dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i było okazją do wspaniałej zabawy z książką.
Agata Putko, Marta Sylwar
.Sukcesy Ksawerego Kraska
Przewodniczący Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Ksawery Kraska z klasy 8c jest popularną postacią nie tylko w naszej szkole. Prywatnie od trzech lat, wraz ze swoją partnerką taneczną Natalią Ździebło, spełnia swoją paję trenując taniec towarzyski. Ich wrodzone predyspozycje, ciężka praca i poświecenie rodziców, bardzo szybko pozwoliły im zajmować wysokie miejsca na turniejach, czyli zdobywać punkty które przekładały się na awans do coraz wyższych klas tanecznych. Obecnie, wraz z Natalią, tańczą w klasie tanecznej D i pracują na awans do wyższej klasy C.
Warto dodać, iż Ksawery i Natalia podczas swoich pokazów tanecznych wykazują się nadzwyczajną kondycją, poczuciem rytmu, koordynacją, wdziękiem i opanowaniem technik tanecznych.
W ostatni weekend mogliśmy podziwiać Ksawerego i jego partnerkę na I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Morawicy, który rozegrany został 6 maja w Bilczy. Para zaprezentowała się znakomicie, zajmując 2 miejsce w tańcach standardowych i 3 miejsce w tacach latynoamerykańskich. To ogromny sukces!!!
Podczas zawodów Ksawery i Natalia mogli liczyć na gorący doping, m.in. przedstawicieli grona pedagogicznego. Obserwatorzy natomiast, na niezapomniane wrażenia, jakie towarzyszyły tej profesjonalnej imprezie!
Życzymy Ksaweremu i Natalii dalszych sukcesów!!!
.Wirtualne zajęcia z uczniami z Serbii
4 maja 2023r. uczniowie klasy 5a wzięli udział w lekcji typu Mystery Skype wraz z ich rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły z Serbii. Zajęcia te odbyły się przy użyciu aplikacji Skype. W trakcie lekcji wykorzystano zgadywankę, a zadaniem uczniów było zadawanie pytań swym kolegom zza granicy oraz odgadnięcie ich kraju. Bardzo przydatne okazały się atlasy geograficzne, mapy oraz smartfony. Następnie Łucja Malicka zaprezentowała naszą szkołę, region oraz kraj. Dowiedzieliśmy się, że nasi rówieśnicy są z klasy 4, mieszkają oni w mieście Pirot, uczęszczają do szkoły Vuk Karadzic, a ich placówka odnosi wiele sukcesów. Uczniowie poznali kilka zwrotów grzecznościowych w języku serbskim.
Na zakończenie zajęć, uczestniczące w spotkaniu szkoły, wzięły udział w quizie na żywo przygotowanym w aplikacji Kahoot, który sprawdzał wiadomości z gramatyki w języku angielskim. Najwyższy wynik z naszej szkoły zdobył Aleksander Makowski, który zajął III miejsce w całej grze.
Lekcja ta odbyła się w ramach programu MIEE Expert oraz eTwinning.
Anna Litwin
.III Gminny Konkurs Pieśni Folklorystycznej
27 marca w Szkole Podstawowej im. J.Szelesta w Dębskiej Woli odbył się III Gminny Konkurs Pieśni Folklorystycznej „Cudzie chwalicie, swego nie znacie…”. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie wśród najmłodszych pieśni i przyśpiewek ludowych. W konkursie miały możliwość zaprezentować swoje zdolności wokalne uczennice z naszej szkoły – Laura Ziółkowska (kl.2a) ora Julia Pasek (kl.2b), które pod przewodnictwem p. Ilony Kuzia oraz p. Kingi Posłowskiej przygotowały utwory: „Czerwone jagody”, „W moim ogródecku”. Obie uczennice zajęły zaszczytne I miejsca – GRATULUJEMY!
.Morawicka szkoła uroczyście podkreśliła doniosłość świąt majowych.
28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy, Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedsięwzięcie to uświetniła Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy.
Montaż słowno – muzyczny został przygotowany przez klasy 2a, 4c oraz 6b wraz z wychowawczyniami: p. Ilonę Kuzia, Lillę Kubicką i Katarzynę Kowalską. Jego najważniejszym celem było to, aby wszyscy oglądający zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 maja. Ponadto organizatorzy, a nade wszystko uczniowie uczestniczący w przedstawieniu, starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność…
Pięknie recytowane wiersze, brawurowo wykonany przez uczennice klasy 2a taniec z biało – czerwonymi szarfami, scenka ukazująca doniosłość reform Ustawy Rządowej z 1791 roku zostały przeplecione patriotycznymi utworami muzycznymi w wykonaniu Szkolno -Gminnej Orkiestry Dętej.
Okoliczność świąt majowych była także inspiracją do ogłoszenia przez organizatorów szkolnego konkursu fotograficznego pt. "Zabierz Orła na majówkę". Zadanie jakie postawiono przed chętnymi uczniami – uczestnikami konkursu było wydrukowanie lub narysowanie symbolu narodowego: Godła, następnie zrobienie jemu zdjęcia na tle wybranego, pięknego morawickiego krajobrazu. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ( w kategorii klas 1-3 i klas 4-8 ) nastąpiło podczas uroczystego apelu.
Jury konkursu uznało iż:
W kategorii klas 1-3 zwyciężyli:
I miejsce: Barbara Ozga, klasa 2a
II miejsce: Zuzanna Tworek, klasa 1a
III miejsce: Tymoteusz Moćko, klasa 1a
Wyróżnienie: Lily Łebek, klasa 1b
W kategorii klas 4-8 zwyciężyli:
I miejsce: Laura Kuzia, klasa 6b
II miejsce: Kamil Orliński, klasa 6a
III miejsce: Lena Ziółkowska, klasa 7a
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz specjalnie przygotowane na tę okoliczność, spersonalizowane koszulki z nadrukowanym zwycięskim zdjęciem, ufundowane przez Dyrektora naszej szkoły p. Jacka Kuzię, za co serdecznie dziękujemy.
Po zakończeniu części głównej akademii, Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta zagrała kilka utworów, chcąc zachęcić przez to oglądających uczniów do wstępowania w jej szeregi. Następnie przedstawiciele klasy 2 a w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy złożyli serdeczne podziękowanie za uświetnienie uroczystości zorganizowanej z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Podziękowali za pasję w krzewieniu kultury muzycznej wśród uczniów naszej szkoły. Życzyli także dużo zdrowia i dalszej owocnej pracy w szczepieniu miłości do muzyki następnym młodym pokoleniom.
Organizatorzy mają nadzieję, że to spotkanie zachęciło wszystkich do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomniało ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
Wychowawcy klas: 2a, 4c, 6b
.Doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy
w Szkole Podstawowej w Morawicy
W dniu 25.04.2023 w Szkole Podstawowej w Morawicy odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Spotkanie uroczyście otwarł dyrektor ZPO Morawica i jednocześnie inicjator zajęć, pan Jacek Kuzia oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy pani Magdalena Krawat – Kosina. Podczas zajęć młodzież usłyszała wiele cennych wskazówek, porad i informacji dotyczących przyszłych wyborów. Przedstawiono ofertę szkół ponadpodstawowych, zwrócono uwagę na czynniki wyboru zawodów, zawody deficytowe i nadwyżkowe na rynku pracy. Dzięki takim inicjatywom młodzież uzyskuje wsparcie w swoich trudnych decyzjach dotyczących przyszłości zawodowej.
.STEAM-owy projekt
Wychowankowie świetlicy szkolnej uczęszczający do klasy 3b wzięli udział w projekcie „STEAM-owe zajęcia w edukacji wczesnoszkolnej”. Tematem realizowanych zajęć projektowych były dźwięki – „Dźwięki wokół nas”. Scenariusze lekcji projektowych zostały w pełni opracowane przez wychowawców świetlicy szkolnej: panią Agatę Putko oraz Kingę Posłowską. Koncepcją projektu było szerzenie idei nauki poprzez doświadczanie, eksperymentowanie oraz dokonywanie obserwacji. Ponadto zamiarem lekcji projektowych było przybliżenie dzieciom świata muzyki, rozbudzenie zainteresowań, wrażliwości muzycznej oraz stymulowanie wszechstronnego rozwoju przy pomocy dźwięków.
W ramach projektu uczniowie dowiedzieli się co to jest dźwięk oraz jaka jest droga przepływu fali dźwiękowej do ucha, wykonali instrumenty muzyczne, stworzyli własną melodię, dokonywali obserwacji różnych środowisk, w których mierzyli natężenie dźwięku, a także eksperymentowali w celu wyjaśnienia czy dźwięk jest widzialny. Efekty z realizacji projektu były zaprezentowane w postaci wystawy prac uczniów oraz przedstawienia lekcji pokazowej dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, a także podczas konferencji podsumowującej „STEAM-owe zajęcia” w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
.Finał III edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode - ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV-VIII
szkół podstawowych
21 kwietnia 2023 roku odbył się finał III edycji wojewódzkiego konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. W konkursie składającym się z 3 etapów wzięło udział 145 uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowano 20 uczestników, wśród których znalazła się uczennica naszej szkoły Maria Bonarek z klasy 8b. Podczas finału uczestnicy prezentowali w języku niemieckim przygotowane wcześniej stroje nawiązujące do mody współczesnej wykonane na bazie ekologicznych materiałów oraz mówili (również po niemiecku) o sobie, swoich zainteresowaniach, hobby, rodzinie.
Mimo, że Maria nie została laureatką konkursu, odniosła sukces, ponieważ tak, jak powiedziała podczas udzielanego wywiadu dla TVP3 Kielce Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, gdzie odbył się finał „do trzeciego etapu konkursu dotarli najlepsi z najlepszych”. Warto podkreślić, że w pierwszym etapie konkursu polegającym na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego Maria uzyskała 70 na 75 punktów. Drugi etap konkursu polegał na wykonaniu prezentacji w języku niemieckim dotyczącej ochrony środowiska.
Konkurs „Ökomode” odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego.
Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Zwycięzców konkursu wyłoniło jury w składzie: Pani dr Donata Wójcik, Pan Ralph Arzt – Wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Pani Ewa Stachura – nauczycielka języka niemieckiego oraz współtwórczyni pierwszych edycji konkursu „Ökomode” oraz Pani Ewa Łukawska - projektantka mody.
Marię Bonarek do konkursu przygotowała Katarzyna Sikora – Gorzelańczyk
.Warsztaty edukacyjne w Państwowym Instytucie Geologicznym
.
Trzecie miejsce w OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ
pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Dnia 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 11.00 na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się zmagania dzieci i młodzieży szkolnej w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Celem turnieju było zachęcanie młodzieży do zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na wypadek pożaru, popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności i ekologii.
W rywalizacji uczestniczyły 42 osoby w 3 kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się dużą wiedzą. Do eliminacji powiatowych przystąpili najlepsi z najlepszych, którzy z sukcesem zakończyli etapy gminne.
W II grupie – uczniów klas V-VIII trzecie miejsce zdobył Mateusz Ozga z klasy 8b Szkoły Podstawowej w Morawicy.
Na zakończenie turnieju uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Lasy Państwowe, a laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i Zarząd Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kielcach. Nagrody wręczyli zwycięzcom Członek Zarządu Starostwa Powiatowego Mariusz Ściana, Komendant Miejski PSP w Kielcach bryg. Mariusz Góra i Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP druh Ireneusz Żak.
Organizatorzy konkursu to Komenda Miejska PSP w Kielcach oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej.
Serdecznie gratulujemy Mateuszowi osiągniętych wyników i życzymy wielu sukcesów.
Edyta Groszek
.Konkurs „Wielkanocny witraż”
05.04. 2023r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na pracę techniczną „Wielkanocny witraż”. Celem konkursu było kultywowanie i podtrzymywanie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Przedsięwzięcie kierowane było do uczniów klas I-III. Zwycięzcami zostali: I miejsce Aleksandra Szrek, II miejsce Oskar Kubicki, III miejsce Hanna Nowak. Uczniowie wyróżnieni to : Barbara Ozga, Laura Ziółkowska i Patryk Szałas. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności.
Ilona Kuzia
.Muzyczne Wyzwanie Chrumasa
Agata Bugajska (kl.1b), Małgorzata Metryka (kl.4c) oraz Antoni Kuzia (kl.4b) zaprezentowali swój talent muzyczny podczas Plebiscytu Muzyczne Wyzwanie Chrumasa, którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Uczniowie pod przewodnictwem pani Kingi Posłowskiej stworzyli autorski utwór muzyczny pt.: „Marchewkowo-owocowo” promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Zaprezentowana piosenka znalazła się wśród 12 najlepszych nadesłanych prac z całej Polski i została wytypowana przez jury do II etapu.
Już w piątek 7 kwietnia rozpocznie się II etap - głosowanie na finałową szóstkę, które zakończy się 17 kwietnia. Codziennie będzie można oddać głos na naszą piosenkę poprzez głosowanie internetowe klikając w link https://wyzwaniechrumasa.tvp.pl/65874061/wybierz-kandydata-i-oddaj-swoj-glos?fbclid=IwAR0WWbwOAZDsElW0Gbnu81RMefUVCsJs-_tFsoRVq6l_iGmXA5ePY9vWP7Y
Zachęcamy do głosowania na „Marchewkowo-owocowo”!!!!!
LINK do pracy konkursowej
.„Szkoła w Morawicy kluczem do sukcesu”
Gmina Morawica/Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy realizuje projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 pn. „Szkoła w Morawicy kluczem do sukcesu”
Okres realizacji projektu: 01.08.2022 – 31.05.2023
Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych wśród 120 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy oraz rozwój kompetencji zawodowych 31 nauczycieli. Powyższe osiągnięte zostanie poprzez realizację zajęć dodatkowych dla uczniów, wsparcie dla nauczycieli w formie szkoleń z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w nauczaniu oraz doposażenie placówki w sprzęt TIK oraz pomoce dydaktyczne.
W ramach projektu realizowane są zajęcia rozwijające i wyrównujące w zakresie:
laboratorium informatyczno-przyrodnicze
zajęcia matematyczne
zajęcia z języka angielskiego
zajęcia w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
zdalna pomoc w nauce na platformie e-learningowej
W ramach indywidualizacji pracy z uczniem zorganizowane zostały:
indywidualne zajęcia z pedagogiem szkolnym
zajęcia terapeutyczne w zakresie radzenia sobie z agresją
zajęcia terapeutyczne w zakresie trudności w uczeniu się
konsultacje psychologiczne
Każde z zajęć realizowane są w wymiarze ok. 2 godzin lekcyjnych w tygodniu, poza godzinami nauki szkolnej. Podczas nich wykorzystywane są narzędzia TIK zakupione w ramach projektu.
Na zakończenie działań projektowych, 20 kwietnia 2023 r uczestnicy projektu będą uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Nauki Kopernik.
Budżet projektu:
Koszty ogółem: 393 805,50 PLN, w tym wkład własny w wysokości 41 038,00 PLN.
Koszt przypadający na jednego uczestnika: 2 607,98 PLN.
.Szkolny Mistrz Skakanki
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu zorganizowano w naszej placówce II Szkolny Konkurs Skoków na Skakance – „Mistrz Skakanki”. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas I-VIII. Celem konkursu było: propagowanie zdrowego oraz aktywnego stylu życia, a także kształtowanie zdrowej rywalizacji wśród uczniów. Zawody składały się z dwóch etapów: klasowego oraz szkolnego. Szkolnymi Mistrzami Skakanki zostali uczniowie, którzy w czasie 1 min. wykonali największą ilość skoków.
Mistrzowie:
- w kategorii klas I-III: Michalina Zawierucha (kl. 3b) – 124 skoki, Szymon Krzysiek (kl.1a) – 130 skoków;
- w kategorii klas IV-VI: Lena Iwanowska (kl. 4a) - 102 skoki, Mikołaj Stęplewski (kl.6a)- 97 skoków;
- w kategorii klas VII-VIII: Emilia Masternak (kl.8c)- 101 skoków, Antoni Zawadzki (kl. 8a) – 111 skoków.
Dziękujemy wychowawcom klas I-III oraz nauczycielom wychowania fizycznego za przeprowadzenie eliminacji klasowych. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy i życzymy wielu sukcesów sportowych.
K. Posłowska, Z. Więckowski
|