.XXIV Rajd Świętokrzyska Baba Jaga
.Wycieczka do przeszłości
W dniu 28 września 2023 r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Parku Etnograficznego w Tokarni. Celem wycieczki oprócz integracji zespołów klasowych było poznanie tradycji i kultury ludowej oraz warunków życia ludzi w dawnych czasach. Uczniowie klas drugich zwiedzając skansen przenieśli się do przeszłości. Z ogromnym zainteresowaniem podziwiały „chałupy” z dawnych czasów oraz ich regionalne wyposażenie. Panie przewodniczki opowiadały dzieciom o dawnym życiu na wsi, opisywały jak wyglądał dzień, codzienna praca, a także, do czego służyły ludziom poszczególne narzędzia i maszyny. Na zakończenie nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że trudno byłoby dziś przenieść się do dawnego stylu życia, a ta żywa lekcja historii na długo zapisze się w ich pamięci.
Wychowawcy klas 2
."Biegnij po więcej" –
spotkanie profilaktyczne z panem Tomaszem Sobania
W dniu 17.10.2023 naszą szkołę odwiedził ciekawy gość - pan Tomasz Sobania - biegacz ekstremalny, pisarz i podróżnik. Pan Tomasz spotkał się z uczniami klas 4-8, by opowiedzieć o swoich przygodach, sukcesach, podróżach, a tym samym rozbudzić u młodych ludzi pęd do wyznaczania sobie celów, mierzenia wysoko, poznawania świata i bycia kreatywnym. Spotkanie zorganizowane przez pedagoga szkolnego, sfinansowane przez MGOPS w Morawicy, zatytułowane "Biegnąć po więcej" miało na celu promowanie pozytywnych zachowań u młodzieży, wzbudzenie chęci do działania, motywacji do wytrwałej pracy i brania odpowiedzialności za własne życie - w tym sukcesy i porażki. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści pana Tomasza o procesie pisania książek (pierwszą książkę napisał w wieku 14 lat!) i ich wydawania, o biegu przez całą Polskę, biegu z Częstochowy do Rzymu, czy wyprawie biegowej do Barcelony, której zwieńczeniem było spotkanie z Robertem Lewandowskim. Pan Tomasz opowiedział o podróży żaglowcem "Dar Młodzieży" oraz planowanej podróży przez całe Stany Zjednoczone. Po prelekcji dzieci długo stały w kolejce po autograf czy wspólne zdjęcie ze sportowcem. Pod koniec wizyty nasz gość przeprowadził z chętnymi uczniami krótką rozgrzewkę biegową. Oby jak najwięcej tak pobudzających do działania spotkań!
.Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – p. Marian Buras oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Część artystyczną (oficjalną i humorystyczną), pod kierunkiem p. Renaty Dziewięckiej, p. Anny Kozieł-Chodorek oraz p. Michała Wieczorka, zaprezentowali uczniowie klas 2b, 6b, a także przedstawiciele 7a, 7c i 8a. Występ wprawił w dobry nastrój zarówno nauczycieli jak i dzieci. Dodatkową atrakcję stanowił układ taneczny wykonany przez dziewczynki z grupy Piramida, do którego choreografię ułożyła p. Anna Kuranda.
Podczas apelu, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy obsługi usłyszeli od p. Burmistrza wiele ciepłych słów. Rada Rodziców również podziękowała pracownikom szkoły za trud włożony w edukację ich dzieci obdarowując dyrekcję kwiatami oraz zapraszając pracowników szkoły na słodki poczęstunek. O całej szkolnej kadrze pamiętali tego dnia także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy złożyli życzenia i przygotowali słodkie upominki. To był piękny i wypełniony radością dzień.
A. Kozieł-Chodorek
.XXII Rajd "Siedmiomilowe Buty"
2 października 2023 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w XXII pieszym rajdzie „Siedmiomilowe Buty”. W tym roku wybraliśmy się do Ostoi Czarownic w Nidzie. Celem wędrówki było poznanie nowych zakątków naszej gminy oraz jej walorów przyrodniczych, propagowanie turystyki pieszej, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu, integracja i wspólna zabawa.
Na miejscu zbiórki uczniowie spotkali się z panem dyrektorem Jackiem Kuzia oraz z panią wicedyrektor Wiesławą Cecot, którzy życzyli wszystkim przybyłym pięknej pogody i wytrwałości w drodze.
Pierwszoklasiści wędrowali trasą krótszą (ok. 3 km), natomiast uczniowie klas II i III trasą dłuższą (ponad 6 km.) Wszyscy spotkaliśmy się w miejscowości Nida, w pięknym i tajemniczym miejscu zwanym Ostoją Czarownic.
Na miejscu podzieliliśmy się na grupy i braliśmy udział w zabawach integracyjnych, wysłuchaliśmy pogadanki na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz posililiśmy się własnoręcznie upieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami. Chłopcy z klas trzecich rozegrali mecz piłki siatkowej, pierwszoklasiści i trzecioklasiści zbudowali szałasy z gałęzi i mchu, drugoklasiści rywalizowali w zabawach szybkościowych i zręcznościowych. Przez cały czas nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy oraz rodzice, którzy licznie przybyli na rajd, wędrowali razem ze swoimi dziećmi, pomagali w przygotowaniu posiłku. Na zakończenie rajdu wszyscy otrzymali okolicznościowe przypinki i pełni wrażeń wrócili do szkoły autokarem.
Serdecznie dziękujemy Pani Justynie Salwa - właścicielce ośrodka „Ostoja Czarownic” za zaproszenie nas do siebie, pokazanie atrakcji ośrodka oraz bezpłatne udostępnienie placu do zabaw, sprzętu sportowego, miejsca na ognisko i opału. Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie rajdu.
Organizatorki rajdu: Ilona Kuzia i Maria Mikorska
.Niezapomniana wycieczka uczniów klas 5
do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej
29 września 2023 roku uczniowie klas 5 wraz z wychowawczyniami oraz panią Ewą Ozimirską wyruszyli w fascynującą podróż w czasie do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania malowniczej Osady Średniowiecznej, gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się średniowiecznej architekturze i poznać życie codzienne ludzi z tamtych czasów.
Podczas wyjazdu uczestnicy brali udział w warsztatach zielarskich, w trakcie których dowiedzieli się, jakich ziół i roślin używano w średniowieczu do leczenia różnych dolegliwości, co zachęciło do rozwijania tajemnic z zakresu zielarstwa. Dodatkową atrakcją było wypiekanie podpłomyków na palenisku oraz ich degustacja.
W czasie pobytu w osadzie odbyło się spotkanie z kowalem i szewcem, które pozwoliły młodym ludziom zrozumieć, jakie umiejętności i technologie były potrzebne w średniowieczu.
Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w ognisku, w trakcie którego mieli okazję samodzielnie upiec kiełbaski.
Wycieczka do Huty Szklanej była doskonałą okazją do nauki historii i niezapomnianym przeżyciem dla uczniów klas 5. To podróż w czasie, która na pewno na długo pozostanie w ich wspomnieniach, pełna atrakcji i ciekawostek, które połączyły zabawę z nauką.
Wychowawcy klas 5
.Wycieczka siódmoklasistów do Warszawy
28 września 2023 roku siódmoklasiści wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę do naszej pięknej stolicy. Grupa liczyła 45 osób, zebrała się przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do miasta stołecznego. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęło się od Stadionu Narodowego. Przewodnik zaprowadził nas na trybuny, gdy weszliśmy na ich szczyt, wtedy w całej okazałości mogliśmy podziwiać obiekt, który zrobił na nas ogromne wrażenie.
Zwiedzaliśmy szatnie, pomieszczenia, w których odpoczywa kadra piłkarska. W trakcie oprowadzania usłyszeliśmy wiele ciekawostek o stadionie, typu, iż na trybunach areny znajduje się ponad 58 tysięcy miejsc dla kibiców. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że podczas koncertów, PGE Narodowy może jednorazowo zgromadzić w swoich przestrzeniach nawet 80 tysięcy gości. Na tymże obiekcie odbywają się różnego rodzaju imprezy: od meczów piłki nożnej począwszy po koncerty światowych gwiazd np. Paul McCartney, Beyonce, Depeche Mode, The Rolling Stones. Arenę otacza promenada o długości 1 km, którą dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy spacerować.
Kolejnym punktem tej eskapady było zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez naszego ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie oraz rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych aktorów dramatycznych. Maszerując aleją ciągnącą się od Białego Domku do Pałacu na Wodzie zachwycaliśmy się jesienną przyrodą, widokiem między innymi wiewiórek i pawi.
Całość tego dnia dopełniła wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Zwiedziliśmy także Rynek Starego Miasta.
Wizyta w naszej Warszawie upewniła nas, o czym i tak już wcześniej wiedzieliśmy, że mamy piękną, malowniczą i ciekawą stolicę, z zarówno urokliwymi zabytkami, jak i nowoczesnymi, imponującymi obiektami.
Wychowawcy klas siódmych
.Świętujemy Europejski Dzień Języków
pod hasłem „Ucz się języków. Odkrywaj świat”
Jak co roku, 26 września uczniowie w Morawicy wraz ze swoimi nauczycielami języków obcych świętowali Europejski Dzień Języków. Uczniowie klas 4-8 podczas zajęć przygotowywali okolicznościowe plakaty na temat: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” Wśród zaprezentowanych powodów wskazywano, że dzięki umiejętności posługiwania się językami obcymi, ludzie mają szansę poznania ciekawych ludzi i nawiązania nowych przyjaźni, również poza krajem zamieszkania. Komunikowanie się pozwala również na poznawanie tradycji i zwyczajów panujących w innych krajach. Dzięki dobrej znajomości języków można bez problemu czytać książki, oglądać filmy, a także rozumieć przesłanie utworów obcojęzycznych. Młodzież dostrzegła również, że nauka języków poprawia pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia, co w przyszłości może mieć duże znaczenie w pracy, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy. Uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoją wiedzę nt. języków i wziąć udział w quizie, przeprowadzonym tego dnia podczas przerw śródlekcyjnych przez uczniów klasy 7c.Za każdą dobra odpowiedź czekał na wszystkich odważnych uczniów słodki poczęstunek.Uczniowie klasy 7a i 8a dodatkowo nagrali swoje wypowiedzi w języku angielskim na temat: „Dlaczego warto uczyć się w języków obcych” w aplikacji Flipgrid. Plakaty wykonane przez wychowanków zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej w salach lekcyjnych oraz na korytarzu szkolnym.
Europejski Dzień języków obcych to dobra okazja, aby zwrócić dzieciom uwagę na to, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się w języku innym niż nasz ojczysty. Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłanie, które powinno nam w tej kwestii towarzyszyć. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych uczniowie na lekcjach języka niemieckiego przy grach i zabawach dydaktycznych mogli się przekonać, że dzięki znajomości języków obcych nawet odległe zakątki świata mogą się stać nam bliższe, a odmienne kultury – bardziej zrozumiałe.
Uczniowie obejrzeli filmik o ciekawostkach na temat Niemców, a także grali w gry, które miały na celu naukę nowych słówek i powtórzenie nauczonego już słownictwa. Do tego celu zostały wykorzystane materiały z pakietu „Erlebnisreise mit Deutsch” (Goethe Institut) oraz gry edukacyjne do nauki języka niemieckiego własnego autorstwa.
Nauczyciele języków obcych
.Z wizytą w Miejsko-Gminnej Publicznej Bibliotece
im. Jana Pawła II w Morawicy
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, uczniowie klas pierwszych wspólnie z wychowawcami udali się z wizytą do Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki im. Jana Pawła II w Morawicy. Celem wizyty w czytelni było przybliżenie zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek, a także kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie wysłuchali bajki o zawodach oraz podjęli próby samodzielnego czytania.
Dziękujemy za miłe przyjęcie w czytelni oraz poświęcony czas!
Z. Taf-Gryń, K. Posłowska
.Nowe instrumenty dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej
w Morawicy
Orkiestra otrzymała 5 nowych instrumentów w ramach realizacji projektu pn. Rozwinąć skrzydła - doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta i Gminy Morawica.
Zasoby materialne zespołu zostały wzbogacone o 5 instrumentów zakupionych za kwotę 28 200zł. Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy pozyskało na to zadanie 21 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz 6 000 zł od Miasta i Gminy Morawica, zaś pozostałe 1200 zł to wkład własny organizacji. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia Orkiestra zyskała saksofon tenorowy, 2 flety poprzeczne oraz 2 waltornie.
Jest to kolejny etap doposażania Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej działającej w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Nowe, atrakcyjne instrumenty sprawiają, że poszerza się oferta edukacyjna Orkiestry, co znaczy, że obecnie mogą się do niej zgłaszać osoby, które chciałyby rozpocząć naukę gry na flecie poprzecznym, saksofonie tenorowym czy waltorni, jak również na innych instrumentach, którymi zespół dysponuje. Warto podkreślić, że nauka ta jest prowadzona nieodpłatnie i stanowi doskonałą propozycję rozwoju zainteresowań muzycznych dzieci, młodzieży, a także dorosłych z terenu Miasta i Gminy Morawica.
Z nowego sprzętu cieszy się kapelmistrz, Paweł Czekaj, w opinii którego Orkiestra zyska większe możliwości artystyczne i oryginalne brzmienie, m.in. dzięki waltorniom, których nie posiadała dotąd w swoich zasobach materialnych. To z kolei umożliwi poszerzenie repertuaru muzycznego o utwory wymagające bardziej złożonego instrumentarium.
Realizacja zadania Rozwinąć skrzydła - doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy przyczynia się zatem do rozwoju Orkiestry w różnych aspektach jej działalności, podnosi jakość artystyczną, poszerza możliwości edukacyjne, umożliwia wzbogacenie repertuaru muzycznego. To wszystko sprawia, że społeczność Miasta i Gminy Morawica może cieszyć się tym, że ma własną Orkiestrę Dętą, która prezentuje wysoki poziom artystyczny i godnie uświetnia najważniejsze lokalne uroczystości.
.Wycieczka integracyjna klas czwartych do Kurozwęk
Dnia 22 września uczniowie klas 4a i 4b wybrali się na wycieczkę integracyjną do Kurozwęk. W piękny, słoneczny dzień rozpoczęliśmy naszą wyprawę od gry terenowej w labiryncie z kukurydzy, gdzie każdy mógł sprawdzić swą zdolność orientacji w terenie i wiedzę o Mikołaju Koperniku. Następnie udaliśmy się westernowskim wozem „safari bizon”, na łąkę pomiędzy bizony, gdzie mogliśmy obserwować stado pasących się bizonów w ich naturalnych warunkach. Podczas tej unikatowej na skalę kraju atrakcji przewodnik opowiedział nam o historii stada, oraz zwyczajach bizonów. Po emocjach związanych z buszowaniem w labiryncie w kukurydzy i spotkaniu się „oko w oko” z bizonem, każdy mógł się posilić zjadając pyszna kiełbaskę z grilla. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie pięknego Pałacu Popielów z XV wieku, poznanie jego historii i obejrzenie lochów pełnych tajemnic. W dobrych humorach, z pamiątkami dla najbliższych, pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o wiedzę wróciliśmy do domu. Nad wycieczką opiekę sprawowały wychowawczynie wraz z trojgiem rodziców.
A. Wrona
.IX Spartakiada Lekkoatletyczna
W sobotę, 23 września uczniowie z naszej szkoły wspólnie z rodzicami wzięli udział w IX edycji Spartakiady Lekkoatletycznej, która odbyła się na Miejsko-Gminnym Stadionie Sportowym Klubu Moravia. W konkurencjach rywalizowało ze sobą, aż 520 uczestników. Celem przedsięwzięcia było promowanie biegu, jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego. Zawodnicy w zależności od wieku pokonywali następujące dystanse – bieg na 40m, 60m, 100m, 200m, 400m oraz uczestniczyli
w sztafecie, której trasa była podzielona na odcinki. Tegoroczne zawody zakończyły się wielkimi sukcesami dla uczniów naszej szkoły oraz rodziców. Wśród najmłodszych na podium stanęli: Piotr Bedla (kl. 2b) – bieg na 60m, Oskar Kubicki (kl. 3a) – bieg na 100m, Natalia Bisaga (kl. 3a) – bieg na 100m.
W sztafecie zespołowo drugie miejsce zajęli: Natalka Bisaga (kl. 3a), Oskar Kubicki (kl.3a), Sebastian Puskarz (kl.3a) oraz Lena Pater (kl. 3a). Wśród dorosłych znaczące miejsca zajęli: Tomasz Puskarz, Przesmysław Bedla, Michał Prokop oraz Jan Malicki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły za uczestnictwo w Spartakiadzie, a zwycięzcom gratulujemy sukcesów!
K. Posłowska
.Wielka integracja Pierwszaków
21 września 2023 r. uczniowie z klasy I a i I b wraz z wychowawcami mieli możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu o charakterze edukacyjno- profilaktycznym pt. „Kochane Pierwszaki”. Była to już XIV edycja tej akcji.
W ogromnej Hali Legionów spotkało się około 3000 pierwszaków z całego województwa. Najmłodsi bawili się przy muzyce, śpiewali piosenki, uczestniczyli w krótkich zajęciach Zumby oraz pogadankach na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Oglądali pojazdy pożarnicze, policyjne i wojskowe znajdujące się na placu przed budynkiem. W czasie uroczystości biskup pomocniczy diecezji kieleckiej-Marian Florczyk pobłogosławił pierwszoklasistów i poświęcił ich tornistry. Wszystkim uczniom wręczono znaczki odblaskowe i materiały edukacyjne.
Zofia Taf- Gryń
.„Sprzątanie świata łączy ludzi!”
„Sprzątanie świata – Polska 2023" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
W tym roku kolejny raz uczniowie klas 1 – 3 wraz ze swoimi wychowawcami w dniach 13 – 15 września wyruszyli w teren, aby dołączyć do 30 edycji akcji sprzątania świata organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Uczniowie najmłodszych klas zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci, pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia, wyruszyli z zapałem, aby oczyścić przydzielony im teren. Pogoda dopisała. Dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości dzieci w mig udało się zapełnić puste worki. Mali przyjaciele przyrody dumni ze swoich osiągnięć wrócili do szkoły na kolejne zajęcia z jednym postanowieniem: Nie będę zaśmiecał środowiska! Udział w akcji z całą pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie. Uczniowie za swoją ciężką pracę zostali nagrodzeni przez wychowawców. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie dziękujemy pracownikom UMiG Morawica za zaopatrzenie nas w rękawiczki i worki na śmieci oraz szybki odbiór odpadów.
Koordynatorzy akcji: Ewa Korban i Dorota Molendowska
.Udział uczniów w XII odsłonie Narodowego Czytania
- „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Czytanie jest bardzo ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka, jest kluczem do wiedzy, rozbudza wyobraźnię, a zarazem kształtuje większą wrażliwość.
W tym roku, w odpowiedzi na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Morawica oraz Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w corocznej akcji wspólnego czytania wybranej książki. Wśród czytających byli: Klaudia Prokop, Laura Kuzia, Maja Tarka, Karolina Pęczkiewicz, Małgorzata Zając, Katarzyna Jamrożek, Filip Radomski i Olivier Odej.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była pozytywistyczna powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący problematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w tym roku. Podczas głośnego czytania nasi uczniowie zrobili wrażenie na słuchających, ponieważ zaprezentowali z podziałem na role fragment rozdziału II. Doskonale wcielili się w przydzielone kwestie, wyrażając swoje emocje.
Całe wydarzenie promujące czytanie miało miejsce w słoneczną sobotę, 9 września, w pięknej scenerii Zabytkowego Parku Dworskiego w Morawicy. Sami uczniowie przekonali się, że czytanie na świeżym powietrzu może pełnić również funkcję relaksacyjną i może działać odprężająco w sobotnie wrześniowe popołudnie. Mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze więcej chętnych do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.
.INAUGURACJA ROKU SZKONEGO 2023/2024
.Rozwinąć skrzydła –
doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy
Orkiestra otrzyma kolejne instrumenty muzyczne, które zostaną zakupione dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowaniu projektu przez Miasto i Gminę Morawica.
Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy realizuje obecnie zadanie pod nazwą Rozwinąć skrzydła - doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy. Zasoby materialne zespołu wkrótce powiększą się o 5 nowych instrumentów: saksofon tenorowy, 2 flety poprzeczne oraz 2 waltornie. Na ich zakup stowarzyszenie pozyskało 21 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz 6 000 zł od Miasta i Gminy Morawica. Z własnego budżetu organizacja przeznaczyła na ten projekt 1 200 zł, zatem całkowity planowany koszt realizacji zadania to 28 200 zł.
Zakup kolejnej partii instrumentów ma na celu zapewnienie optymalnych warunków dla aktywności artystycznej Orkiestry, działającej w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Orkiestra ta ma istotne znaczenie dla życia kulturalnego Miasta i Gminy Morawica, zapewnia bowiem oprawę muzyczną wielu uroczystości patriotycznych, religijnych czy związanych z kultywowaniem lokalnych tradycji. Występuje również podczas festynów czy imprez okolicznościowych. Wymaga to od zespołu przygotowania szerokiego repertuaru, od pieśni patriotycznych i religijnych po współczesną muzykę rozrywkową. Nowe instrumenty sprawią, że Orkiestra zyska większe możliwości wykonawcze, czemu będą sprzyjać m.in. waltornie - instrumenty o oryginalnym brzmieniu, których nie posiadała dotąd w swoich zasobach.
Realizacja zadania Rozwinąć skrzydła… sprawi, że oferta edukacyjna Orkiestry poszerzy się o kilka nowych propozycji. Warto skorzystać z tej okazji i dołączyć do zespołu, gdyż umożliwia on członkom lokalnej społeczności rozwijanie zdolności muzycznych na bardzo atrakcyjnych warunkach. Należy zauważyć, że Orkiestra, poza nauką gry na instrumentach, kształtuje w młodych ludziach umiejętności społeczne, uczy współpracy w grupie, odpowiedzialności i sprzyja tworzeniu więzi. Umocnieniu pozytywnych relacji w zespole służą dodatkowo wspólne koncerty, warsztaty wyjazdowe (np. wakacyjny pobyt nad morzem), ogniska czy okolicznościowe spotkania integracyjne.
Dzięki realizacji przez stowarzyszenie kolejnych zadań dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto i Gminę Morawica zespół systematycznie poszerza swe zasoby materialne o nowe, atrakcyjne instrumenty, wzbogaca ofertę edukacyjną i podnosi poziom artystyczny, co mogą usłyszeć i zaobserwować wszyscy pośredni beneficjenci tych projektów, czyli mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica.
.„Wędrówką życie jest człowieka…” -
uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/20223
Dnia 23 czerwca 2023r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/20223. Uczniowie klas ósmych przywitali przybyłych gości zastępcę Burmistrza Pana Marcina Dziewięckiego, Pana Dyrektora Jacka Kuzia, Panią Dyrektor Mariolę Kosztołowicz, Panią Dyrektor Wiesławę Cecot, Panią Dyrektor Agnieszkę Koźbiał, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, rodziców oraz koleżanki i kolegów. Następie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru szkoły i ślubowanie nowego Pocztu Sztandarowego. Dyrektor szkoły Jacek Kuzia złożył podziękowanie i wręczył pamiątkowe dyplomy dla uczniów ustępującego Pocztu Sztandarowego. W gronie tegorocznych absolwentów znajdowało się wielu laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych w eliminacjach ogólnopolskich i wojewódzkich. Należą do nich: Natalia Pasek, uczennica klasy 8a - Finalistka V Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego, Laureatka IV Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego; Antoni Zawadzki, uczeń klasy 8a - Finalista III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego; Oliwia Majchrzyk, Magdalena Śnioch, Jakub Wierzbicki uczniowie klasy 8b - Finaliści IV Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego; Maciej Zając, uczeń klasy 8b – Finalista III Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego oraz Bartosz Wojtyś, uczeń klasy 7a - Finalista IV Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Pan Dyrektor wręczył wyróżnionym uczniom nagrody oraz pamiątkowe statuetki zwycięzcom plebiscytu „Uczeń Roku”. Uczniem Roku w kategorii klas ósmych została Klaudia Machulska, w kategorii klas siódmych – Franciszek Malicki, zaś wśród szóstoklasistów – Lena Kaczmarczyk. Za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce z rąk zastępcy Burmistrza Pana Marcina Dziewięckiego uczniowie Natalia Pasek, Jakub Wierzbicki, Mateusz Ozga oraz Oliwia Majchrzyk odebrali nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Morawica. Dalszą część artystyczną uświetnił występ Macieja Zająca, który zagrał na trąbce oraz taniec towarzyski Ksawerego Kraski z partnerką Natalią Ździebło. Ósmoklasiści kierowali wiele słów podziękowań do Dyrekcji, Pań wychowawczyń; klasy 8a Pani Edyty Groszek, klasy 8b Pani Doroty Molendowskiej, klasy 8c Pani Ewy Pietrzyk oraz wszystkich nauczycieli, pracowników naszej szkoły i rodziców. Podczas uroczystości Dyrektor szkoły Jacek Kuzia złożył podziękowanie za wieloletnią współpracę odchodzącym na emeryturę pracownikom Pani Annie Radziszewskiej - nauczycielce fizyki oraz Paniom Elżbiecie Dziubińskiej i Elżbiecie Paszkowskiej z administracji i obsługi szkoły. Na zakończenie uroczystości absolwenci z rąk Dyrektora i Wychowawców otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, rodzice listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły, życzliwość i współpracę.
Drodzy Absolwenci, Życzymy Wam, abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was drzemią siła, odwaga i zdolności, które pozwolą odnosić sukcesy.
Wychowawcy klas 8
.GMINNY KONKURS WIEDZOWY DLA KLAS 3
SZKOLNY OMNIBUS
7 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyła się I edycja gminnego konkursu wiedzowego Szkolny Omnibus 2023 dla uczniów klas 3. Powodem, dla którego zorganizowano konkurs jest fakt, iż uczniowie tej grupy wiekowej z terenu naszej gminy nie mieli dotychczas możliwości sprawdzenia wiedzy i umiejętności w formie konkursu pozaszkolnego. Celem konkursu było m.in.: rozbudzanie wszechstronnych zainteresowań uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, posługiwanie się zdobytą wiedzą, kształcenie współpracy i komunikacji, integracja uczniów z różnych szkół podstawowych, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem angielskim oraz nawiązanie współpracy między szkołami z terenu miasta i gminy Morawica.
W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych w Bilczy, Obicach, Woli Morawickiej, Lisowie oraz Dębskiej Woli. Zgodnie z regulaminem konkursu każda ze szkół mogła zgłosić trzech uczniów z klasy 3. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Julia Kmiecik, Amelia Pawełkiewicz oraz Igor Ślusarczyk z klasy 3b. Nad przebiegiem Szkolnego Omnibusa czuwała komisja konkursowa, której przewodniczyła pani dyrektor Wiesława Cecot. Konkurs miał formę rozgrywek zespołowych. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z zadaniami z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej, wiedzy o środowisku lokalnym. Uczniowie wystartowali również w konkurencjach sportowych, wykonywali eksperymenty chemiczne w kąciku młodego chemika, rozwiązywali interaktywny quiz z języka angielskiego oraz demonstrowali swoje umiejętności językowe podczas rundy na rozgrzewkę, która zawierała łamańce językowe. Na wszystkich czekał również słodki poczęstunek w szkolnej kawiarence.
Komisja konkursowa jednogłośnie zdecydowała, że w tym roku wszystkie drużyny zaprezentowały się na równie wysokim poziomie. Każdy uczestnik wrócił do domu z pamiątkowym dyplomem oraz wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy pana Jacka Kuzia oraz pozyskanych sponsorów. Serdeczne podziękowania składamy: Urzędowi Miasta i Gminy Morawica, Pływalni „Koral” w Morawicy, Kopalni Wapienia w Morawicy, firmie Lewiatan oraz firmie NILTECH. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Szkolnego Omnibusa. Było nam bardzo miło gościć tylu wspaniałych uczniów oraz ich opiekunów w naszej szkole.
Justyna Makowska-Jabczyk, Agata Putko, Karina Banasik
|