.MISTRZ ORTOGRAFII
29 marca 2023 r. odbył się finał konkursu ortograficznego „ Mistrz ortografii”. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny oraz rozbudzenie motywacji do poznawania i utrwalania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
W pierwszym etapie konkursu wzięli udział wszyscy uczniowie z klas drugich i trzecich. Spośród nich wyłoniono najlepiej piszących. Do dyktanda konkursowego na II etapie przystąpiło sześciu drugoklasistów i siedmiu trzecioklasistów. Tekst dyktanda okazał się dla nich nie lada wyzwaniem, bowiem zawierał wiele ortograficznych pułapek. Wyłoniono Mistrza Ortografii klas drugich oraz Mistrza Ortografii klas trzecich. Zostali nimi: Julia Pasek- z kl. II B oraz Michał Olejarski z klasy III A. Gratulujemy doskonałej znajomości ortografii.
Zofia Taf- Gryń
.„Majsterkowo” w Castoramie
17 lutego 2023r. uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Majsterkowo” zorganizowanych przez Castoramę w Kielcach. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności manualnych, pobudzenie kreatywności, zachęcenie dzieci do samodzielnego majsterkowania. W pierwszej części zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest recykling, jak mądrze gospodarować odpadami, jak segregować śmieci. Kolejnym punktem było wykonanie karmników dla ptaków pod okiem profesjonalistów pana Karola Molendy i pani Moniki Żak. Podsumowaniem zajęć warsztatowych był quiz dla uczniów oraz doświadczenie z butelką plastikową. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki od pracowników Castoramy.
Ilona Kuzia
. VII Memoriał Urszuli Marciniak –
Oliwia Kraj finalistką Wielkiego Finału
Tuż przed feriami zimowymi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach szkolnych VII Memoriału Urszuli Marciniak. Memoriał ten, to konkurs łamigłówek diagramowych. Jego patronką jest Urszula Marciniak –założycielka pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI. Zawody mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie jej dzieła - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Do eliminacji zgłosiło się kilkadziesiąt osób! Byli wśród nich zarówno zaawansowani, jak i początkujący łamigłówkowicze. Uczestnicy z kategorii - Młodzicy (uczniowie klas 3-5) i Juniorzy (klasy 6-8) zmierzyli się nie tylko z sudoku - najbardziej znaną łamigłówką diagramową, ale też z łamigłówkami o nazwach: Parkiet, Od 0 do 9, Łamigłówka architekta i Piramidy. Do Finału zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły – Oliwia Kraj (klasa 4c) oraz Kornelia Iwan (klasa 6c). Finał rozegrany został w sobotę 25 marca (przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak), na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozgrywki finałowe składały się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności. Po przeliczeniu punktów wyłoniono uczestników Wielkiego Finału, do którego zostało zakwalifikowanych 10 najlepszych uczestników z każdej z kategorii. Zadania finałowe zawierały rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłówki geometryczne, topologiczne oraz strategiczne. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że Oliwia Kraj została Finalistką Wielkiego Finału zdobywając drugie miejsce na podium. Gratulujemy.
Ewelina Kraj – szkolny koordynator
.Realizacja założeń projektu Krokus w morawickiej szkole
Projekt Krokus to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych i młodych ludzi w wieku od dziesięciu lat. Realizacja Projektu rozpoczęła się w Irlandii w 2005 r. i jest kontynuowana w dwunastu krajach europejskich. Organizacja Holocaust Education Ireland jest odpowiedzialna za dostarczenie cebulek żółtych krokusów, które są sadzone jesienią w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu, oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa.
Krokusy kwitną mniej więcej w czasie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającego na 27 stycznia.
Uczniowie klas ósmych naszej szkoły, na zajęciach wiedzy o społeczeństwie, również podjęli się realizacji założeń projektu. Podczas gdy przechodzący podziwiają zakwitłe niedawno kwiaty, młodzież miała szansę wyjaśnić ich symbolikę i usłyszeć, podczas specjalnie przygotowanych zajęć, a także w trakcie pobytu studyjnego w Auschwitz – Birkenau, tragiczną historię zabitych dzieci.
Udział w Projekcie Krokus dał możliwość wprowadzenia młodych ludzi w historię Holokaustu poprzez konkretne działanie oraz zwiększenia świadomości na temat zagrożeń płynących z postaw rasistowskich i innych form uprzedzenia i dyskryminacji. Młodzi dowiadują się, jak ważna jest integracja społeczna i szacunek dla wszystkich ludzi.
Katarzyna Kowalska
.Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca nasza świetlica obchodziła Międzynarodowy Dzień Teatru. Podczas zajęć omówiliśmy rodzaje teatrów, obejrzeliśmy „Teatrzyk cieni” przedstawiający bajkę o Rybaku i Złotej Rybce, zapoznaliśmy się z pracą osób pracujących w teatrze, a także wykonaliśmy kukiełki przedstawiające bohaterów z różnych bajek. Aby zapamiętać ten wyjątkowy dzień, świetlicowa grupa teatralna zaprezentowała przedszkolakom oraz uczniom klas 1-3 sztukę teatralną, pt. „Kopciuszek w wersji na wesoło”.
FILM
. Mistrzostwa Polski w Badmintonie
W dniu 11.03.2023 r. w Staszowie odbyły się Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, Trenerów i Instruktorów w Badmintonie poświęcone pamięci Zbigniewa Wojciechowskiego, dyrektora wydziału nadzoru pedagogicznego i strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach. Organizatorem mistrzostw był Świętokrzyski Związek Badmintona w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Powiat Staszowski. Patronat honorowy sprawowali Minister Edukacji i Nauki, Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta Staszowski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.
Z przyjemnością informujemy, że Pani Anna Kuranda nauczyciel wychowania fizycznego naszej szkoły zdobyła dwa medalowe miejsca: II miejsce w grze podwójnej oraz III miejsce indywidualnie.
Gratulujemy!
Medialne informacje o mistrzostwach.
.„Młodzież zapobiega pożarom”
Dnia 15 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Oliwia Kraj, Gabreirl Rozpara, Oskar Iwanowski i Mateusz Ozga wzięli udział w eliminacjach na szczeblu gminnym do Ogólnoposkiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Głównym celem turnieju jest zachęcanie młodzieży do zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na wypadek pożaru, popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętnośći w zakresie ochrony ludności i ekologii.
Nasi uczniowie wykazali się bardzo duża wiedzą i znaleźli się w ścisłej czołówce zdobywając: I ( Mateusz Ozga kl. 8b) i II (Gabriel Rozpara kl.3a) miejsce w gminie.
Do eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zakwalifikował się uczeń klasy 8 – Mateusz Ozga .
Na zakończenie turnieju Burmistrz Miasta i Gminy Morawica pogratulował każdemu z uczestników i wraz z członkami jury uhonorował laureatów konkursu, otrzymali oni dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.
E. Groszek, R. Dziewięcka
.Uczniowie klas ósmych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau
1 marca uczniowie klas ósmych, realizujący na lekcjach wiedzy o społeczeństwie projekt Muzeum Galicja w Krakowie pn. Krokus, mieli okazję zrealizowania bezpłatnego pobytu studyjnego w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. W ramach wizyty ósmoklasiści przez 3,5 godz. zwiedzali samo muzeum, następnie uczestniczyli w ponad dwugodzinnych warsztatach w Centrum Edukacyjnym Teatru Starego pn. „Los dzieci w AL Auschwitz”. Pobyt zorganizowała nauczycielka wiedzy o społeczeństwie p. Katarzyna Kowalska, natomiast uczniom towarzyszyły panie wychowawczynie: p. Edyta Groszek oraz p. Dorota Molendowska.
Dla naszych uczniów przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
W czasie wizyty w Miejscu Pamięci zobaczyć można jedynie najważniejsze miejsca i wystawy. Ogrom przestrzeni poobozowej wymagałby wielodniowego pobytu. Natomiast bezcenne okazało się być dla ósmoklasistów osobiste zagłębienie się w historię i przestrzeń obozu gdyż Auschwitz stawia po powrocie, przed każdym z nas, wiele egzystencjonalnych pytań …
Katarzyna Kowalska
.Lekcja online z uczniami z Hiszpanii
W dniu 7 marca w ramach projektu eTwinning pt: ”The New King” uczniowie klasy 3b wzięli udział w lekcji online, podczas której spotkali się z uczniami z Hiszpanii.
Podczas lekcji uczniowie obejrzeli prezentację oraz film pt. „Legenda o londyńskich krukach”. Uczniowie zagrali wraz z rówieśnikami z Hiszpanii w grę online w aplikacji Kahoot, w której pojawiły się pytania dotyczące rodziny królewskiej. Podsumowaniem lekcji był quiz w aplikacji Mentimeter, gdzie uczniowie wyrazili swoją opinię na temat lekcji.
Justyna Makowska-Jabczyk
.Walentynkowy Konkurs Recytatorski
15 lutego, w świetlicy szkolnej odbył się Walentynkowy Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Celem konkursu było odkrywanie i prezentacja talentów językowych i aktorskich.
Jury w składzie: pani Ewa Ozimirska, pan Zofia Taf-Gryń, pani Justyna Makowska- Jabczyk miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ poziom konkursu był niezwykle wysoki. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Michał Olejarski z klasy 3a, drugie Gabriel Rozpara - klasa 3a i trzecie miejsce Zofia Klusek - klasa 3b. W czasie recytacji wierszy uczniowie wykazali się wspaniałą dykcją oraz wykorzystali pomysłowe rekwizyty.
Justyna Makowska-Jabczyk
.ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
10 stycznia 2023 r. uczniowie klas pierwszych zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Uczniowie uczyli się wierszy i piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Swoje umiejętności zaprezentowali w czasie apelu pięknie śpiewając, mówiąc o przyjaźni, koleżeństwie i potrzebie edukacji. Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Jacek Kuzia dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej” – mówił pani dyrektor, dotykając piórem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Na koniec dyrektor szkoły skierował kilka ciepłych słów do Pierwszaków, przyjętych tego dnia w grono braci uczniowskiej. Dzieci usłyszały również życzenia od przybyłego na uroczystość Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Mariana Burasa, starszych koleżanek i kolegów oraz Rodziców. Uroczystość zakończyło rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Ten dzień na długo zostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Wychowawcy klas pierwszych: K. Banasik, E. Korban.
.NASI UCZNIOWIE WOLONTARIUSZAMI WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W niedzielę 29 stycznia odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!
Zgodnie z tradycją wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy włączyli się bardzo chętnie w szlachetną akcję WOŚP. W naszej placówce kwesta rozpoczęła się na kilka dni przed oficjalnym finałem. Uczniowie wrzucali do puszek pieniądze, a na spotkaniu z rodzicami podsumowującym pierwszy semestr nauki większymi kwotami wsparli WOŚP dorośli.
W niedzielę wolontariusze od wczesnych godzin porannych przemierzali ulice ze skarbonkami, a ludzie o wielkich sercach aktywnie wspomagali zbiórkę. Wolontariuszami jak zawsze byli najstarsi uczniowie szkoły, czyli ósmoklasiści: Aleksander Komendołowicz 8a, Mateusz Ozga 8b, Natalia Pasek 8a, Wiktoria Brzoza 8a, Filip Ciszewski 8b, Zuzanna Sornat 8a, Emilia Masternak 8c, Karolina Kuta 8b, Małgorzata Zawadzka 8c, Natalia Szałas 8c, Anastasiia Chelak 8a, Oskar Iwanowski 8a, Bartłomiej Kwiecień 8c. Prawie każdemu z nich towarzyszyli koledzy lub koleżanki: Monika Rożkiewicz 8a, Martyna Zawierucha 8c, Klaudia Machulska 8c, Tomilina Valeriia 8a, Maja Młynarczyk 8a, Mateusz Kapusta 8a. Opiekunami wolontariuszy byli Anna Radziszewska i Zbigniew Więckowski.
Mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica po raz kolejny okazali ogromne serca. Dzięki ich hojności i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się uzbierać 10 783,28 złotych oraz złotą obrączkę i złoty łańcuszek.
A. Radziszewska
.W karnawale wszyscy urządzają bale
W naszej szkole również nie mogło być inaczej. Na ten dzień dzieci czekały od dawna. Na czas zabawy dziewczynki zamieniły się w księżniczki, kotki, myszki, wróżki, a chłopcy w policjantów, piratów i wiele innych postaci bajkowego świata. Prowadząca Pani Kasia pięknie prezentowała się w błyszczącym fraku i z burzą kolorowych loków na głowie. Zaprosiła uczestników balu do świata pana Kleksa. Zadaniem ich było zdobyć jak największą liczbę piegów w trakcie zabaw i konkursów. Muzyka zachęcała do tańca, tworzenia wężyków, pociągów , itp. W trakcie balu nie mogło też zabraknąć słodkiego poczęstunku i chwili wytchnienia. Po przerwie wróciliśmy znów do karnawałowych szaleństw. Wybraliśmy Króla i Królową balu- Antka Chodura i Zosię Makowską. Te niezapomniane chwile, na długo pozostaną w naszej pamięci.
Zofia Taf- Gryń
.Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 priorytet 3 w naszej szkole
W bieżącym roku szkolnym biblioteka Szkoły Podstawowej w Morawicy, dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, wzbogaciła się o 479 nowych książek. Zakupy były dokładnie przemyślane, a lista proponowanych książek uzgodniona z nauczycielami, Radą Rodziców i Samorządem Szkolnym. Uczniowie z dużym entuzjazmem powitali nowości z serii: Zaopiekuj się Mną, Basia, Już Czytam, Magiczne Drzewo, Chcę być Kimś i inne. Najbardziej zaangażowanymi czytelnikami, którzy wypożyczyli najwięcej nowości, okazali się uczniowie klas drugich. Średnia wypożyczeń w pierwszym semestrze wynosi w tych klasach 7 książek, a średnia wypożyczeń w pozostałych klasach młodszych - 4 książki. Uczniowie dzielą się wrażeniami po przeczytaniu książki ze swoimi rówieśnikami, polecają sobie nawzajem książki do czytania. Prowadzą lekturniki, w których odnotowują przeczytane utwory.
W związku z realizacją programu w bibliotece zorganizowano liczne działania promujące czytelnictwo: lekcje biblioteczne, na których uczniowie czytali na głos i omawiali interesujące książki, konkursy czytelnicze, wystawy nowości. Uczniowie biorą udział w projekcie PoczytajMy, czytają na głos dzieciom przebywającym w świetlicy bajki. Bibliotekę odwiedzają również dzieci z Przedszkola w Morawicy. Podczas tych spotkań starsi uczniowie, należący do Klubu Czytającego Przyjaciela czytają dzieciom bajki i wypożyczają książeczki z Biblioteczki dla Najmłodszych. Uczniowie brali udział w przygotowaniu spotkania czytelniczego i inscenizacji bajki “Trzy małe świnki’ (dla klas I-III) oraz uroczystego Pasowania na Czytelnika dla uczniów klas pierwszych. Działania promujące czytelnictwo będą kontynuowane w drugim semestrze roku szkolnego 2022/23.
Bibliotekarz: Marta Sylwar
.KORNELIADA 2023
W dniu 13.01. 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony życiu i twórczości patrona- Kornela Makuszyńskiego. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich, wytypowani przez wychowawców. Zgodnie z tradycją, mieli oni za zadanie zapoznać się z biografią Kornela Makuszyńskiego oraz przeczytać książeczki naszego patrona dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją dla uczestników był konkurs na najładniejsze przebranie za postać z książki pisarza. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani i wspaniale odpowiadali na zadawane pytania. Chętnie brali udział w konkurencjach, takich jak przygotowanie podkówek, czy zdobienie brody koziołka Matołka.
Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy 2 b w składzie: Julia Pasek, Zuzanna Tarka i Hanna Kusak. Na drugim miejscu znalazły się drużyny z klas 2 a (Julia Malicka, Barbara Ozga, Miłosz Wrona) i 3 a (Patryk Szałas, Adam Dziewięcki, Michał Olejarski). Trzecie miejsce zdobyli uczniowie klasy 3 b (Iza Dziwoń, Zuzanna Miernik, Krzysztof Biesaga).
Jury wytypowało również najładniejsze przebrania za bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie: Iza Dziwoń jako Wanda oraz Barbara Ozga jako Koziołek Matołek. Na drugim miejscu znaleźli się: Zuzanna Tarka przebrana za Basię, Michał Olejarski w stroju Koziołka Matołka i Patryk Szałas, przebrany za Małpkę Fiki Miki.
Zwycięzcy Korneliady zostali obdarowani nagrodami w postaci pięknie wydanych książek oraz pamiątkowymi dyplomami. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.
Marta Sylwar, Agata Putko
.Święto Patrona z „Szatanem z siódmej klasy”
Dzień Patrona to ważne święto wpisane w tradycję naszej szkoły. Służy ono upamiętnieniu wydarzenia, jakim było nadanie Szkole Podstawowej w Morawicy imienia Kornela Makuszyńskiego.
W tym roku akademię poświęconą życiu i twórczości Patrona przygotowały klasy 7a i 5a pod kierunkiem pań: Anny Kurandy, Marty Sylwar i Moniki Pabian. W tworzenie dekoracji włączył się także pan Michał Wieczorek.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie na scenie pojawił się Kornel Makuszyński (Igor Pietrzyk) w towarzystwie dwóch dziennikarek (Agaty Zawadzkiej i Leny Ziółkowskiej), które pytały pisarza o genezę jego utworów, o pierwszy wiersz czy o debiut prasowy. Chciały również wiedzieć, dlaczego na adresatów swoich książek wybrał dzieci i młodzież. Zdaniem Makuszyńskiego dzieci są wyjątkowo wdzięcznymi czytelnikami, niecierpliwie wyczekującymi na „kolejną książeczkę do pękania ze śmiechu”. Żegnając się z uczniami, pisarz zachęcał ich do przeżywania przygód z bohaterami jego utworów.
Drugą część akademii stanowił spektakl oparty na fragmentach powieści „Szatan z siódmej klasy”. Akcja pierwszej sceny rozgrywała się w szkole podczas lekcji historii prowadzonej przez profesora Gąsowskiego (Bartosza Wojtysia), niezwykle dumnego z imponującego poziomu wiedzy klasy 7. Nagle ufność nauczyciela w rzetelną pracę uczniów legła w gruzach, bo okazało się, że wywołani do odpowiedzi Kaczanowski (Piotr Nowak) i Ostrowicki (Kacper Dziewięcki) są nieprzygotowani do zajęć, choć dotąd odpowiadali śpiewająco. Sytuację wyjaśnił nauczycielowi Adaś Cisowski (Franciszek Malicki), który odkrył metodę stosowaną przez nauczyciela podczas egzaminowania, co sprawiło, że uczniowie wiedzieli, kiedy będą pytani i uczyli się tylko na tę lekcję. Pomyłka profesora przypadkowo ujawniła ten proceder. Zdenerwowany pedagog nazwał Adama „Szatanem”, ale jednocześnie postanowił poprosić inteligentnego młodzieńca o pomoc w rozwiązaniu rodzinnej zagadki dotyczącej tajemniczego znikania drzwi. Pełne humoru sceny rozgrywające się w szkole przeplatały się z obrazami z salonu państwa Cisowskich czy profesora Gąsowskiego. Publiczność miała okazję poznać bliskich Adama – mamę (Kornelia Nogajczyk) oraz rodzeństwo (Mateusz Więckowski, Antoni Kruk i Cezary Zawierucha), a także zaobserwować przedstawione z przymrużeniem oka relacje rodzinne widoczne podczas śledztwa w sprawie kradzieży lodów.
Muzycznym komentarzem do scenek teatralnych były piosenki w wykonaniu Łucji Malickiej ilustrowane tańcem zespołu Piramida. Podczas występu finałowego do tancerek dołączyli piątoklasiści przebrani za popularnych bohaterów książek K. Makuszyńskiego.
Spotkanie z okazji Dnia Patrona zakończył pan dyrektor Jacek Kuzia, który podkreślił rangę tego święta w tradycji naszej szkoły oraz podziękował młodym artystom za przybliżenie publiczności biografii Kornela Makuszyńskiego oraz jego twórczości pełnej humoru, dynamizmu, ale też głębokich życiowych refleksji.
M. Pabian
.Kolejne sukcesy w programie eTwinning
Krajowe Odznaki Jakości za rok szkolny 2021/2022 zostały przyznane, a listy gratulacyjne trafiły do nauczycieli i dyrektorów szkół. W gronie wyróżnionych innowacji prowadzonych na skalę europejską znalazło się 7 projektów eTwinning ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy realizowanych pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego: p. Anetty Wrona, p. Edyty Siwek oraz p. Anny Litwin.
Celem przyznawania Odznaki Jakości jest: wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach programu eTwinning reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły - publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.
Nagrodzone Krajowymi Odznakami Jakości eTwinning projekty, które zostały zrealizowane pod kierunkiem p. Anetty Wrona to:
„My DIY Educational Games” - celem projektu było uczenie się przez zabawę. Uczniowie koła języka angielskiego z klas 5 mieli możliwość nawiązania współpracy w międzynarodowych zespołach uczniów oraz rozwinięcia swoich kompetencji językowych, technicznych i plastycznych.
Projekt „Games of the Schools” miał na celu międzynarodową interakcję między uczniami z różnych krajów europejskich. Zajęcia prowadzone były wśród uczniów biorących udział w zajęciach świetlicowych. Uczniowie tworzyli gry planszowe, nagrywali do nich filmiki instruktażowe i wymieniali się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów.
„Meet Europe and learn languages” to projekt, który realizowany był przez uczniów klasy 5c z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość odkryć różnice i podobieństwa pomiędzy językami europejskimi.
Nagrodzone Krajowymi Odznakami Jakości eTwinning projekty realizowane pod kierunkiem p. Edyty Siwek to:
„My dreams and my school” – projekt wdrożony wraz z uczniami klasy 5a oraz „Around the world” zrealizowany przez uczniów klasy 7c.
Projekty te zostały wyróżnione za kreatywne i innowacyjne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej, różnorodność podejmowanych działań, szeroką współpracę ze szkołami partnerskimi, integrację z programem nauczania oraz wypracowanie wielu wspólnych rezultatów.
Krajową Odznaką Jakości eTwinning zostały wyróżnione także innowacje, które zostały zrealizowane pod kierunkiem p.Anny Litwin:
‘Play2Learn’ to projekt eTwinning, który połączył 5 szkół z Europy celem wzajemnego doskonalenia się w zakresie wykorzystania gamifikacji w trakcie działań projektowych. W oparciu o powstałe wypracowane materiały realizatorzy przygotowali zestaw gier w różnych aplikacjach. Trwałymi rezultatami współpracy są: escape room na temat tradycji w krajach partnerskich, gry, prezentacje, książeczki elektroniczne, wirtualna wycieczka. Niektóre zadania wymagały od uczniów wcielenia się w role: autora, projektanta gier, map, tłumacza oraz lidera.
‘Let’s Discover Europe’ to projekt, który połączył 3 szkoły z Europy celem stworzenia przewodnika turystycznego prezentującego ciekawe miejsca w Hiszpanii, Polsce oraz we Włoszech. W oparciu o powstałe materiały realizatorzy przygotowali przewodnik turystyczny w aplikacji Book Creator. Inne efekty pracy to: logo projektu, tablica Padlet, prezentacje, filmy, komiksy, plakaty, zdjęcia, quizy, ankiety.
Projekty te były realizowane z klasami 7b, 8a oraz 8b.
Z niecierpliwością czekamy na Europejskie Odznaki Jakości za rok 2022, które nie zostały jeszcze przyznane.
Nauczyciele języka angielskiego
.Przedstawienie Jasełkowe 2022
FILM
„Oby przychodzący Chrystus – Król ogrzał się w naszych kochających sercach i zastał ich drzwi otwarte – nie tylko teraz w czasie świątecznym, ale przez całe nasze życie”
Każdego roku jest taki czas, w którym wszyscy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Na szkolnej scenie 22 grudnia 2022 roku uczniowie klas: 2 b, 5 b, 8 c wystawili Jasełka w zupełnie nowej odsłonie..
Myślą przewodnią wspólnego świętowania stały się słowa pastorałki Tak! On jest królem! Widzowie mogli przeżyć na nowo historię Marii i Józefa w scenkach z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, Krakowiaków, dzieci z różnych stron świata oraz aniołów i gwiazd.
Wymowna scenografia, zagospodarowanie przestrzeni teatralnej, barwne kostiumy oraz ogromne zaangażowanie młodych aktorów, wychowawców i rodziców przyniosło efekty. Przedstawienie wywarło olbrzymie wrażenie i poruszyło serca licznie zgromadzonej publiczności. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za pięknie przygotowane widowisko. Ogromne podziękowania należą się mamom uczniów klasy 2 b: p. Kamili Dudajek, p. Ewie Ignacak-Krupa, p. Iwonie Orłowskiej oraz p. Annie Radek za wspólny występ na scenie. Przedstawienie uświetniła nasza absolwentka p. Kamila Pałasz śpiewając cudowną, nostalgiczną pieśń „Maryjo, Czy Już Wiesz…”. Inscenizacja przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: p. Marii Mikorskiej, p. Beaty Kowalskiej, p. Ewy Pietrzyk, p. Iwony Szachowicz, p. Michała Wieczorka uprzyjemniła każdemu przedświąteczne chwile.
Wśród licznie zgromadzonej widowni zasiadali m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. Marian Buras, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Na zakończenie spotkania świąteczne życzenia złożył pan Dyrektor Jacek Kuzia, zaproszeni goście oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Aktorzy z przyjemnością pozowali do pamiątkowych zdjęć. Przedstawienie nagrał pan Michał Król, któremu składamy serdeczne podziękowania.
Organizatorzy
.Lekcje poza murami szkoły...
Jak poradziliśmy sobie po pandemicznej izolacji???
Wspomnienia uczniów klasy 5A i 5C z roku 2022.
Nie trzeba po raz kolejny powtarzać, że pandemiczna izolacja uchroniła zdrowie fizyczne, zaś nadszarpnęła psychiczne i mocno odbiła się na relacjach społecznych młodych ludzi. Szczególnie trudno było odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości uczniom, którzy połowę okresu edukacji wczesnoszkolnej spędzili w domach, pozbawieni kontaktu z rówieśnikami. Po powrocie do szkolnej rzeczywistości obserwowaliśmy (wychowawcy) nadmiar niespożytkowanej energii i euforii wśród uczniów, którą należało „zagospodarować” w sposób rozsądny i przede wszystkim z korzyścią dla dzieci. Dlatego uczniowie klasy 5A i 5C cyklicznie, począwszy od klasy czwartej, uczestniczyli w lekcjach poza murami szkoły, które spełniały wiele celów dydaktycznych i wychowawczych, były okolicznością do nawiązania lub odbudowania relacji koleżeńskich oraz integrowania zespołów klasowych.
Spośród lekcji poza murami szkoły wymienić należy:
- warsztaty artystyczne w Fabryce Bombek w Staszowie oraz zwiedzanie ruin zamku w Krzyżtoporze;
- trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej ( a tu min. zwiedzanie Twierdzy Kłodzko, Średniowiecznego Parku Techniki, kopalni złota w Złotym Stoku, Kaplicy Czaszek w Czermnej, uzdrowiska w Kudowej Zdroju, Zamku Książ w Wałbrzychu, Minieurolandu w Kłodzku, wędrówki po Górach Stołowych – Błędne Skały);
- rajd integracyjny i rozgrywki międzyklasowe na boisku Orlik w Łabędziowie;
- zwiedzanie Kompleksu Świętokrzyska Polana OCEANIKA w Chrustach oraz zabawy na „dmuchańcach” z okazji Dnia Chłopaka;
- edukacja zawodoznawcza – warsztaty graficzne w Muzeum Narodowym w Kielcach, zwiedzanie wystawy stałej w tymże muzeum;
- warsztaty przedsiębiorczo - integracyjne w Muzeum Zabawek w Kielcach, udział w grze „Chłopska Szkoła Biznesu”;
- Mikołajki z Geonaturą – udział w grze i warsztatach dydaktycznych „SEKRETny CHRONOS” - zwiedzanie wystawy w Geoparku w Kielcach oraz udział w seansie filmowym w Multikinie.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, wspomnienia zabieramy dla siebie :)
Wychowawcy i uczniowie klas piątych.
|