.„Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”
Uczniowie klas czwartych w czasie zdalnych lekcji przyrody z panią Dorotą Molendowską realizowali projekt edukacyjny Fundacji Ziko dla Zdrowia „Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”, objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Projekt w ciekawy i przyjazny dla czwartoklasistów sposób pomógł im poszerzyć wiadomości dotyczące zagrożeń związanych z patogenami przenoszonymi na rękach oraz utrwalił umiejętność prawidłowego mycia rąk. Instruktaż mycia rąk został poparty ciekawostkami i eksperymentami. Główną postacią i tytułowym „antybohaterem” projektu jest bajkowy smok Brudo, którego nasi uczniowie samodzielnie wykonywali z pięciopalczastej rękawiczki w domu, a prezentowali swoim koleżankom i kolegom podczas lekcji przyrody. Trójgłowy smok Brudo przekazał uczniom wiedzę o drobnoustrojach, które zagrażają naszemu zdrowiu. Możemy skutecznie z nimi walczyć poprzez dokładne mycie rąk. Dbałość o higienę rąk to ważny i aktualny temat od zawsze i na zawsze, bowiem wyrobienie dobrych nawyków higienicznych w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu.
Dorota Molendowska
.XXI Rajd "Siedmiomilowe Buty"
Dnia 14.09.2022 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy wzięli udział w XXI pieszym rajdzie na powitanie jesieni. Po dwóch latach przerwy związanych z pandemią, wraz z wychowawcami i rodzicami wesoło wyruszyli na szlak. Celem wędrówki było poznanie zakątków naszej gminy oraz jej walorów przyrodniczych, propagowanie turystyki pieszej i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu a także kształtowanie u dzieci poczucia więzi z najbliższym środowiskiem, z ich "Małą Ojczyzną" poprzez poznanie historii, kultury, tradycji i zwyczajów.
Po przybyciu na miejsce zbiórki, pan dyrektor Jacek Kuzia wraz z panią wicedyrektor Wiesławą Cecot uśmiechem przywitali uczniów, życząc wszystkim przybyłym pięknej pogody i wytrwałości w drodze do celu.
Uczniowie dzielnie wędrowali nowymi szlakami odkrywając piękno zmieniającej się przyrody. Po przybyciu na miejsce serdecznie powitał nas kustosz Muzeum Garncarstwa w Chałupkach – pan Józef Głuszek , który z niesamowitą pasją i zaangażowaniem opowiadał uczniom o tym , jak dawniej wyglądała praca garncarzy oraz oprowadzał po muzeum prezentując niezwykłe dzieła garncarzy. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wyrobu glinianych naczyń prowadzonych przez panią Elżbietę Klimczak – regionalną garncarkę.
Na zakończenie tego jakże udanego dnia rodzice zadbali o to, aby uczniowie po wyczerpującym spacerze mogli się posilić grillowanymi kiełbaskami, a wychowawcy klas zadbali o integrację klas podczas wspólnych zabaw.
Pełni wrażeń z glinianymi pamiątkami wróciliśmy autokarem do szkoły.
Serdecznie dziękujemy kustoszowi – panu Józefowi Głuszkowi za przygotowanie i udostępnienie placu dla naszych uczniów oraz wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie rajdu.
Organizatorzy rajdu:
Renata Dziewięcka, Zofia Taf–Gryń
.XXIII RAD ŚWIĘTOKRZYSKI 16 -18 września 2022 r.
Jędrzejów - Złotniki - Żarczyce Duże - Małogoszcz
.„Wszystkie śmieci są nasze”
Pod takim właśnie hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania świata, w której wzięli udział uczniowie klas 1 – 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci zostały zapoznane z celem akcji i ochoczo wyruszyły w teren. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta i Gminy Morawica uczestnicy zaopatrzeni w jednorazowe rękawice i worki, podobnie jak w latach ubiegłych, udały się w wyznaczone miejsca i od razu przystąpiły do działania. Musimy przyznać, że z roku na rok społeczność szkolna wykazuje się coraz większą świadomością ekologiczną i chęcią poprawy stanu naszej planety. Dbanie o środowisko, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami nie są im obce.
Niech hasło: "Sprzątamy, nie śmiecimy, przykładem dla innych świecimy" będzie zachętą do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Ziemi.
Organizatorzy: Ewa Korban i Dorota Molendowska
."Kochane Pierwszaki"
W dniu 6 września 2022 r. w Hali Legionów w Kielcach odbyła się XIII edycja akcji edukacyjno-profilaktycznej „Kochane Pierwszaki”. Spotkanie zorganizował Świętokrzyski Kurator Oświaty przy współudziale Biskupa Pomocniczego Diecezji Kieleckiej, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, z najważniejszymi, podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadomienie uczniom zagrożeń i skutków wypadków drogowych.
W uroczystości wzięło udział ok. 1640 uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego. W czasie wspólnej zabawy dzieci pogłębiały wiedzę na temat bezpieczeństwa, a policjanci, strażacy i żołnierze praktycznie uczyli jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym, zaprezentowali też specjalistyczny sprzęt. Dzieci miały możliwość oglądania wozów pożarniczych, policyjnych i wojskowych, sprzętu jakim posługują się strażacy podczas akcji, pokazu motocykli, pokazu tresury psów policyjnych. Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk poświęcił dzieciom tornistry i przybory szkolne oraz pobłogosławił na progu nauki szkolnej. Uczniowie otrzymali odblaski ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Zabawy muzyczno-ruchowe poprowadziła p. Katarzyna Kramarczyk z Zumba Kids. Spotkanie przebiegło bezpiecznie, atrakcyjnie i sprawnie. Wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Serdecznie dziękujemy rodzicom pierwszoklasistów za pomoc i czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, a Panu Dyrektorowi za zapewnienie uczniom bezpiecznego transportu.
Wychowawcy klas pierwszych
.Rajd pierwszoklasistów
2 września 2022r. przywitał pierwszaków piękną, słoneczną pogodą. Uczniowie klasy Ia i Ib razem ze swoimi wychowawczyniami i przedstawicielami rodziców udali się na rajd pieszy połączony z piknikowaniem i zabawami ruchowymi nad zalew w Morawicy. Celem imprezy była integracja zespołów klasowych, możliwość poznania się bliżej oraz podziwianie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy. Rajd był w pełni udany i spełnił swoje zadania. Spędziliśmy ten czas bardzo przyjemnie, bawiąc się świetnie.
Ewa Korban i Karina Banasik
.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
.Nowe instrumenty
dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy
Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy zrealizowało kolejny projekt, dzięki któremu Orkiestra Dęta, objęta jego patronatem, zyskała nowe instrumenty muzyczne. Zadanie pod nazwą Między awangardą a klasyką – doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta i Gminy Morawica.
Całkowity koszt zakupu 7 nowych instrumentów wyniósł 47 500zł, w tym 35 000zł to dotacja ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, 10 000zł stanowiło dofinansowanie uzyskane od Miasta i Gminy Morawica, zaś 2 500zł to wkład własny stowarzyszenia.
W efekcie realizacji zadania Orkiestra otrzymała małą, poręczną tubę 1/4, 2 saksofony altowe, talerze marszowe, charakteryzujący się ciepłym i melancholijnym brzmieniem flugehorn oraz 2 kornety – instrumenty nieco mniejsze od trąbek, zakupione z myślą o najmłodszych muzykach.
Kolejny etap doposażenia Orkiestry przyczynia się do rozwoju zespołu, który odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu życia kulturalnego i w edukacji artystycznej na terenie Miasta i Gminy Morawica. Dzięki finalizacji projektu Orkiestra może zaprosić do współpracy nowych adeptów, gdyż dysponuje większą liczbą sprzętu, z którego muzycy nieodpłatnie korzystają. Ponadto poszerza swą ofertę, proponując naukę gry na instrumentach, których nie było dotąd w jej zasobach, to znaczy flugehornie i kornetach.
Między awangardą a klasyką – doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy to działanie mające na celu m.in. aktywizację dzieci i młodzieży po trudnym okresie pandemii. Młodzi ludzie dzięki ofercie Orkiestry mają możliwość rozwijania talentu artystycznego oraz kompetencji społecznych poprzez naukę gry i uczestnictwo w występach artystycznych o różnorodnym charakterze. Warto podkreślić, że gra na instrumentach muzycznych rozwija wyobraźnię, kształtuje myślenie abstrakcyjne dzieci oraz wpływa na ich wrażliwość. Ponadto uczestnictwo w próbach i koncertach Orkiestry sprzyja budowaniu więzi społecznych, przynosi dużo satysfakcji i jest bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego przez uczniów szkół podstawowych, młodzież i dorosłych.
Kolejna partia wysokiej jakości instrumentów to szansa na przyjemną i bardziej efektywną pracę dla muzyków, którzy nie muszą już borykać się z defektami starego wysłużonego sprzętu. Bogate zaplecze instrumentalne zapewnione Orkiestrze dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta i Gminy Morawica umożliwia powiększenie składu osobowego zespołu, który ogłasza nabór i zachęca członków lokalnej społeczności do rozpoczęcia niezwykłej przygody z muzyką orkiestrową.
.Zakończenie roku szkolnego
2021/2022
.I Świętokrzyski Szkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej
23 czerwca odbył się finał I Świętokrzyskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego przez ŚCDN w Kielcach we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury. Celem Festiwalu było promowanie idei wielojęzyczności w świętokrzyskich szkołach, wspieranie wychowania poprzez działalność artystyczną oraz doskonalenie kompetencji językowych. Podczas konkursu jury oceniało umiejętności wokalne uczestników, a także sprawność posługiwania się językiem obcym. Na scenie miały możliwość zaprezentować swoje zdolności muzyczne uczennice klasy 3c: Małgorzata Metryka oraz Marcelina Charabin, które wykonały utwory w języku angielskim. Dziewczynki swoim występem oczarowały jury, które ostatecznie nagrodziło je zaszczytnymi miejscami: Marcelina Charabin zdobyła II miejsce, zaś Małgorzata Metryka III.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów muzycznych!!
Kinga Posłowska
.Jakub Klimczak wśród najlepszych w Polsce
Dnia 20 czerwca 2022r. Jakub Klimczak, uczeń klasy 8c Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, godnie reprezentował województwo świętokrzyskie w uroczystym zakończeniu III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Gala wręczenia dyplomów i nagród dla uczniów oraz listów gratulacyjnych dla nauczycieli odbyła się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie.
Jakub Klimczak znalazł się w gronie 26 Laureatów z całej Polski. Serdecznie gratulujemy i życzymy, by następne lata przyniosły wiele sukcesów na kolejnych etapach kształcenia.
.Wizyta w salonie fryzjerskim
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To dobry moment na wyjście ze szkoły i integrację ze środowiskiem lokalnym. Dlatego 21 czerwca uczniowie klasy 3a odwiedzili pobliski salon fryzjerski „Studio Fryzur”. Celem tej wizyty było zapoznanie uczniów z zawodem fryzjera. Dzieci poznały specyfikę pracy stylisty fryzur, przybory, jakie wykorzystuje podczas swoich codziennych działań, rodzaje strzyżeń i możliwości koloryzacji. Dowiedziały się, jakie umiejętności trzeba posiadać, by być dobrym fachowcem w tej dziedzinie oraz jakie są zalety wykonywania tego zawodu. Wizyta w salonie sprawiła uczniom wiele radości, wzbogaciła ich o nowe doświadczenia i wiadomości. Serdecznie dziękujemy Paniom z salonu fryzjerskiego „Studio Fryzur” za wspaniałe spotkanie, zaproszenie i przybliżenie zawodu fryzjera.
Po wizycie w salonie fryzjerskim postanowiliśmy skorzystać z ładnej pogody i udaliśmy się do pięknego zabytkowego Parku Dworskiego usytuowanego w centrum Morawicy. Po krótkim spacerze krętymi alejkami postanowiliśmy zatrzymać się przy placu zabaw i jeszcze chwilę wspólnie się pobawić. To był bardzo miły poranek.
K. Banasik
.Majsterkowo – warsztaty z Castoramą
Uczniowie klasy 1a wzięli udział w niezwykłych warsztatach pod okiem specjalistów z Castoramy, których celem jest edukowanie młodych ludzi, współpraca dorosłych i dzieci jak i wzajemna tolerancja wobec siebie. Zajęcia rozpoczęły się warsztatami poświęconymi tematyce drewna, dzieci zobaczyły jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa, aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. Kolejnym tematem był smog. Dzieci dowiedziały się, co to takiego i jak zanieczyszcza powietrze w miastach. Wprowadzone było pojęcie tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń, które tworzą się na małej wysokości i których spaliny są szkodliwe dla zdrowia. Po lekcji teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W ramach tych zajęć uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać pudełko na skarby z drewnianych deseczek. Kolejnym krokiem było ozdobienie pudełka, kolorowymi tapetami, naklejkami, mini płytkami itp.
Dzięki wspólnemu majsterkowaniu dzieci dowiedziały się, jak na co dzień dbać o środowisko i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych i popsutych przedmiotów. Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pana Karola Molendy i Pani Moniki Żak, którzy przyjechali do nas i w ciekawy sposób zorganizowali lekcję.
Ilona Kuzia
.Legendy ziemi świętokrzyskiej – wizyta w teatrze
Dzięki uprzejmości Miejsko -Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy uczniowie klas I mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu Teatru Lalki i Aktora w Kielcach pt. „Legendy ziemi świętokrzyskiej” oraz udziału w warsztatach z aktorem. Uczniowie poznali historię teatru lalek oraz zawód aktora.
Przedstawienie rozpoczęła historia, która miała miejsce w sercu Gór Świętokrzyskich, na Świętym Krzyżu, a skończyła na zamku w Chęcinach. Uczniowie zobaczyli pięć legend z naszego regionu. W pierwszej, wraz z księciem Emerykiem, byli w pradawnej puszczy świętokrzyskiej, potem poznali sekret sandomierskich lip, dowiedzieli się, kim był bohater z Karczówki – Hilary Mala, odkryli sekret złota w Ossolinie, a na koniec zobaczyli kulturalnych diabłów, którzy wyszli na spotkanie królowej Bony. Po wspaniałym spektaklu i spotkaniu z aktorem wybraliśmy się na lody do Pijali Czekolady Wedel.
Ilona Kuzia, Maria Mikorska
.Wizyta w salonie fryzjerskim
Uczniowie klasy 2a oraz klasy 2b, dzięki uprzejmości p. Ilony Ruchała mamy uczennicy klasy 2b mieli możliwość uczestniczenia w ciekawej lekcji w salonie fryzjerskim „Gracja”. Celem zajęć było umożliwienie uczniom poznanie zawodu fryzjera oraz zapoznanie z funkcjonowaniem salonu.
Dzieci miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem salonu oraz oglądały urządzenia służące do stylizacji włosów. Pani Ilona szczegółowo opowiedziała o kulisach tego zawodu, który jak sama powiedziała jest także jej pasją oraz cierpliwie odpowiadała na wszystkie zadane pytania. Wizyta w salonie sprawiła uczniom wiele radości, wzbogaciła je o nowe doświadczenia i wiadomości oraz kształtowała właściwe zachowania w miejscach użyteczności publicznej.
Składamy serdeczne podziękowania pani Ilonie za przeprowadzenie ciekawej lekcji zawodoznawczej oraz miłe przyjęcie.
Renata Dziewięcka
.Integracyjny rajd pieszy klas drugich
20.06.2022 r. odbył się Rajd Integracyjny, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich, wychowawcy i rodzice.
Celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej, kształtowanie pozytywnych postaw wobec przyrody, wzbudzanie uczuć estetycznych, propagowanie ruchu na świeżym powietrzu, rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych.
Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy zbiórką w naszej szkole i przypomnieniem zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu drogowym, następnie przeszliśmy obok urokliwego Zalewu w Morawicy oraz przez tereny leśne aż do boiska wielofunkcyjnego znajdującego się w Łabędziowie. Po przybyciu na miejsce, lekko zmęczeni mogliśmy odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy widokiem pięknego lasu. Na miejscu na uczniów czekało moc atrakcji. Swoją zabawę uczniowie rozpoczęli od szalonych zjazdów na tyrolce oraz sprawdzali swoje siły na wspinaczce. Uczniowie samodzielnie piekli kiełbaski i pianki oraz zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Do aktywnych zabawa na świeżym powietrzu zachęcał dzieci p. Rafał Rozpara, który przygotował niezwykle ciekawe konkurencje sportowe. Rywalizacja między klasami była duża, ale wspólnie ustaliliśmy, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie i przyjaznej atmosferze wspólnie spędzony czas dał wszystkim uczestnikom dużo uśmiechu i radości.
Serdecznie dziękujemy rodzicom klas drugich za przygotowanie atrakcji i poczęstunku dla dzieci.
Renata Dziewięcka
.ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SUSHI
Z okazji Międzynarodowego Dnia Sushi, który przypada 18 czerwca, uczniowie klasy 3a postanowili samodzielnie przyrządzić ten wyśmienity specjał kuchni Japońskiej. Zgodnie z tradycją na sushi składają się różne dodatki oraz surowa ryba włożona w środek przyprawionej garstki ryżu. Każdy miłośnik sushi wie, że w praktyce sushi to coś więcej – pięknie wygląda, wyśmienicie smakuje i co najważniejsze jest zdrowe i dietetyczne. Uczniowie klasy 3a przekonali się, że proces przygotowywania sushi to zarazem świetna zabawa i relaksujące zajęcie. Wymaga skupienia i wyciszenia, ale nie jest aż tak trudny jak się wydaje. Można dać upust swojej kreatywności, kulinarnej fantazji oraz wykazać się zmysłem artystycznym. Dzieci przygotowały hosomaki (wąskie rolki z jednym składnikiem w środku) oraz futomaki (grubsze rolki z kilkoma składnikami w środku). To była dla nas świetna zabawa.
K. Banasik
.Bajkowy poranek w świetlicy
3.06.2022 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie czytelnicze, w ramach projektu “PoczytajMy”. Spotkanie miało bardzo wyjątkowy charakter, ponieważ odbywało się po długiej przerwie, spowodowanej sytuacja pandemiczną. Uczennice klasy III b i III c pod kierunkiem wychowawcy świetlicy p. Agaty Putko i bibliotekarza – p. Marty Sylwar przygotowały wspaniałe przedstawienie pt. “Trzy małe świnki”, które zaprezentowały dla społeczności naszej szkoły z klas I-III, a potem dla dzieci i wychowawców Przedszkola Samorządowego w Morawicy. W bajkowy świat wprowadziła dzieci przepiękna sceneria. Na pierwszym planie umieszczone zostały trzy piękne chatki- słomiana, drewniana i murowana, wykonane przez nauczycielkę plastyki p. Katarzynę Matysiak. W dalszej części było widać chlewik i owocowy sad.
Uczennice zachwyciły publiczność swoją grą aktorską, muzykalnością, pięknymi strojami i urokiem osobistym. W inscenizacji brały udział trzy najpiękniejsze, różowe i pełne wdzięku świnki. W role te wcieliły się uczennice: Julia Synowiec, Maja Jaroń i Nikola Nogajczyk. Postać groźnego i złego wilka zagrała Lena Brzezińska, która swoją grą aktorską rozbawiła i rozśmieszyła dzieci. W wyniku tego, wilk okazał się miłą, sympatyczną i przyjazną postacią. Narratorkami, które z zainteresowaniem opowiadały treść bajki były Oliwia Kraj i Marcelina Charabin. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, czego potwierdzeniem były gromkie brawa po występie.
W drugiej części spotkania odbyło się głośne czytanie bajki dzieciom. Uczennice klasy IV a, Natalia Jabczyk i Łucja Malicka, reprezentujące Klub Czytającego Przyjaciela przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom bajkę pt. “Franio i Tomcio”. Następnie dziewczynki przeprowadziły quiz czytelniczy, z którym dzieci porodziły sobie doskonale.
Spotkanie czytelnicze dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i było okazją do wspaniałej zabawy z książką.
.Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 3
4 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 3. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania językiem angielskim, doskonalenie jego znajomości, wzbogacanie wiedzy o kulturze i tradycji krajów anglojęzycznych, motywowanie uczniów do nauki języka. Uczestnicy grupowo rozwiązali test leksykalno-gramatyczny. Kolejnym etapem był test na temat kultury krajów anglojęzycznych. Miał on formę quizu i został rozwiązany za pomocą tabletów i telefonów komórkowych w edukatorze Kahoot. Uczniowie byli zachwyceni wykorzystaniem nowoczesnych technologii w swojej pracy. Na zakończenie konkursu, uczestnicy zmierzyli się z łamaczami językowymi (tongue twisters). Ukryte były one w kolorowych balonach. Aby rozpocząć te konkurencję, uczniowie wspólnie przebili balony i starali się poprawnie wypowiedzieć wspomniane łamacze językowe. I tym razem wszystkim poszło świetnie, a nauka przez zabawę okazała się strzałem w dziesiątkę. Pomimo wytężonej pracy i atmosfery rywalizacji uczestnicy stworzyli przyjazny, sprzyjający uczeniu się klimat. Gdy emocje związane z rywalizacją o zwycięstwo opadły, przyszedł czas na ogłoszenie wyników.
Laureatami I miejsca zostali uczniowie klasy 3a. II miejsce, z różnicą jednego punktu, przypadło uczniom klasy 3b. Na III miejscu uplasowali się uczniowie klasy 3c.
J. Makowska-Jabczyk
|