.Czwartoklasiści na lekcji w kinie
W słoneczny czwartek, 20 października, uczniowie klas czwartych wybrali się do kieleckiego kina na lekcję filmową, której organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej. Prowadząca zajęcia – aktorka w sposób jasny i przystępny opowiadała o różnych kategoriach efektów specjalnych, jakie są stosowane w kinematografii. Uczniowie mieli możliwość , na przykładzie różnych ekranizacji filmowych, dowiedzieć się , jak i z czego artyści robią efekty specjalne na planach filmowych. Niewątpliwym zaskoczeniem dla wszystkich zgromadzonych na widowni była zimowa sceneria w „Opowieściach z Narnii”, bo jak się okazało, puszysty śnieg wykonano z papieru. Warsztaty aktywizowały, pobudzały nie tylko wyobraźnię uczniów, alei również wzbogaciły ich słownictwo w tym zakresie, po czym z zaciekawieniem obejrzeli film „Wilczy gang”. Jeszcze przed wizytą w kinie, przy sprzyjającym rześkim powietrzu, udaliśmy się na przyjemny spacer do ozdobnego ogrodu włoskiego rozpościerającego się na tyłach barokowego Pałacu Biskupów Krakowskich i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy obecnym Muzeum Narodowym w Kielcach, najlepiej zachowanej oryginalnej rezydencji pałacowej z pierwszej połowy XVII wieku.
Uczestnicy wycieczki
.Świętujemy Europejski Dzień Języków
Wzorem lat ubiegłych 26 września uczniowie SP w Morawicy wraz ze swoimi nauczycielami języków obcych świętowali Europejski Dzień Języków.
Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klas 4-8 poznali wiele ciekawostek związanych z językami europejskimi, rozwiązywali quizy związane z tematyką tego święta. Dowiedzieli się z nich, miedzy innymi, że Europejski Dzień Języków jest obchodzony od 2001 roku, a więc już 21 lat i został ustanowiony przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu. Przypomnieli sobie europejskie kraje, stolice oraz ich położenie geograficzne. Przedstawiciele klas 5-8 prezentowali wybrane łamańce językowe przy użyciu aplikacji Flipgrid. Uczniowie klasy 4b i 4c tworzyli plakaty na temat: „Różne języki - jedna Europa”. Ciekawym zadaniem dla uczniów było wyszukiwanie różnych zwrotów w kilku europejskich językach. Wiele radości przyniosły również próby nauczenia się wymowy pozdrowienia „Dzień dobry” po czesku, portugalsku czy hiszpańsku. Uczniowie z klasy 6 i 8 realizujący projekt eTwinning pt. „Let’s Bond” ponadto nagrali na Flipgrid kilka wybranych zwrotów w trzech językach: polskim, angielskim i portugalskim. Pomimo prowadzenia lekcji w formie zdalnej uczczono ten ważny dzień w sposób bardzo interesujący dla uczniów.
Nauczyciele języka angielskiego
.„Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”
Dnia 27 X 2022 r. wszyscy uczniowie klas 1-3 wzięli udział w programie Bezpieczny Przejazd „Szlaban na ryzyko!”, przygotowanym przez pracowników Polskich Linii Kolejowych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo – drogowych. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, co to jest przejazd kolejowo-drogowy i jak bezpiecznie powinni zachowywać się piesi, rowerzyści i kierowcy w jego pobliżu. Omawiane były różne niebezpieczne sytuacje, które na przejazdach zdarzają się codziennie. Szczególną uwagę prowadząca zajęcia zwróciła na zachowania będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu kolejowo-drogowego. Podczas projekcji krótkiego filmu uczniowie obejrzeli tragiczne skutki nieodpowiedzialnego postępowania zarówno kierowców jak i pieszych. Zajęcia dostarczyły też uczniom wiedzy na temat znaków drogowych, znajdujących się niedaleko przejazdów kolejowych. Mamy nadzieję, że w podobnych sytuacjach każde dziecko będzie pamiętało o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na zakończenie czekała na wszystkich miła niespodzianka. Aby utrwalić zdobytą wiedzę dzieci otrzymały materiały edukacyjne z zestawem ćwiczeń, które obrazują zasady ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych oraz odblaskowy worek na obuwie. Nauka poprzez zabawę jest bowiem najlepszym sposobem na utrwalenie i pogłębianie wiedzy. Dziękujemy p. Małgorzacie Ochab za wizytę w naszej szkole.
Koordynator spotkania: Karina Banasik
.Nowe książki w bibliotece!
W bieżącym roku Biblioteka Szkoły Podstawowej w Morawicy otrzymała dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - priorytet 3. W związku z tym do biblioteki zakupiono ponad 440 nowych książek, w tym lektury, znane i lubiane serie dla dzieci: Basia, Już Czytam, Pierwsze Czytanki, Zaopiekuj się Mną; książki patrona szkoły- Kornela Makuszyńskiego oraz poczytne książki młodzieżowe. Biblioteka została wyposażona w nowy komputer, drukarkę oraz regał na czasopisma. Z myślą o najmłodszych czytelnikach, utworzono kącik czytelniczy z kolorowymi, pięknie wydanymi książeczkami.
Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i przeżycia wspaniałej przygody z książką.
Bibliotekarz: Marta Sylwar
.Program profilaktyczny Archipelag Skarbów
W dniach 18.10 - 19.10.2022 w sali Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, z inicjatywy dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, p. Jacka Kuzia oraz pedagoga szkolnego, odbyła się realizacja programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. W wydarzeniu brała udział młodzież klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Morawicy oraz Woli Morawickiej i Obic wraz z wychowawcami. W sumie stu uczestników. Program prowadzony był przez trenerów Fundacji Profilaktyka i Wychowanie Busko Zdrój. Trenerzy w przystępny i atrakcyjny dla młodzieży sposób przekazali treści na temat zagrożeń, takich jak: narkotyki, alkohol, pornografia. Celem programu było również wypromowanie dojrzalszych postaw wobec miłości i seksualności, a także poprawa relacji między uczniami w klasie. Podczas realizacji programu na sali panowała atmosfera skupienia i zaciekawienia. Młodzież brała udział w licznych symulacjach, inscenizacjach, scenkach improwizowanych oraz konkursach; była nagradzana, zadawała mnóstwo pytań i wykazywała ogromne zainteresowanie przekazem programu. Po spotkaniu z uczniami odbyło się spotkanie z nauczycielami i rodzicami, podczas którego trenerzy służyli pomocą i wskazówkami do pracy z nastolatkami.
Biorąc pod uwagę, że okres dorastania dla nastolatków, jego opiekunów i rodziców jest nie lada wyzwaniem i bardzo trudnym czasem, dziękujemy Fundacji Profilaktyka i Wychowanie za przekazanie nam tak ważnych i cennych wskazówek życiowych.
Pedagog szkolny ZPO Morawica
.Pasowanie na Świetliczaka
21 października odbyło się uroczyste pasowanie na Świetliczaka, które miało na celu przyjęcie nowych uczniów do grona społeczności świetlicowej. Dzieci z klasy 3b oraz 4c wspólnie z wychowawcami świetlicy szkolnej przygotowali program artystyczny, w którym można było podziwiać inscenizację wierszy Jana Brzechwy pt: „Leń”, „Samochwała” oraz „Kaczka Dziwaczka”. Po części artystycznej nowo przybyli uczniowie musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej, który składał się z 5 prób: znajomości regulaminu świetlicy, wygimnastykowania języka, smaku oraz aktywnego słuchania muzyki i tańca. Na zakończenie uroczystości nowo przyjęci do świetlicy uczniowie złożyli przysięgę, którą przypieczętowali odciskiem palca. Na pamiątkę pasowania każdy Świetliczak otrzymał upominek w postaci odznaki.
SAMOCHWAŁA - FILM KACZKA DZIWACZKA - FILM
K. Posłowska
.Lekcja w kinie W czwartek, 20 października uczniowie klas I – III już po raz kolejny wzięli udział w lekcji w kinie organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”. Dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane i jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy. Miały możliwość odkrycia, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Przekonały się, co łączy konturówkę z filmem animowanym. Zobaczyły także, jak ożywić postać z bajki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji, po której była krótka przerwa na „małe co nieco”. Na koniec naszego spotkania obejrzeliśmy komedię pt. „Urwis”. Bajka ta, to opowieść o miłości, przyjaźni, uczciwości i chciwości. Ogólnie rzecz biorąc jest ciepła, odrobinę wzruszająca i z całkiem sporą ilością delikatnego humoru. Wpisuje się doskonale w plan pracy wychowawczej w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów. Dzisiejsza lekcja z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. FILM Koordynator spotkania: Ewa Korban .Szansa na sukces
18 października odbył się szkolny konkurs piosenki „Szansa na sukces”. W przedsięwzięciu wzięło udział 18 uczniów z klas I-III. W tym dniu na świetlicowej scenie królowały znane i lubiane utwory muzyczne słynnych artystów, m.in. Cleo „Za krokiem krok” , Sanah „Ale jazz”, Sanah i Kwiat Jabłoni „Szary świat”, a także Daj To Głośniej „Mama Ostrzegała”. Zwycięzcą I edycji „Szansy na Sukces’’ została Agata Bugajska uczennica klasy Ib. W jury zasiedli nauczyciele z naszej placówki: Zofia Taf-Gryń, Ilona Kuzia, Maria Mikorska, Justyna Makowska-Jabczyk oraz Kinga Kałandyk.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów wokalnych!!
K. Posłowska
.Spotkanie z Filharmonią Świętokrzyską
. W trosce o bezpieczeństwo
10 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych pod hasłem: „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i poza nią” zorganizowanych przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy. Spotkanie to odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy Morawica, a prowadzącymi byli ratownicy medyczni i policjanci. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia stroju służbowego ratowników medycznych, dowiedzieć się na czym polega praca poszczególnych służb ratunkowych, poznać zasady postępowania w przypadku zranienia lub urazu, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i jakich informacji należy udzielać dyspozytorowi w razie wzywania pomocy medycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem obserwowały praktyczne ćwiczenia na fantomie, aktywnie w nich uczestniczyły. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska, jak wygląda karetka pogotowia ratunkowego. Dowiedzieli się, co oznaczają symbole „S” i „P” umieszczone na nich. Mieli możliwość obejrzenia tego pojazdu od środka, a także włączenia sygnałów dźwiękowych.
Po krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przypomnieli zasady ruchu drogowego, zasady zachowania się w szkole i poza nią. Zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, mówili o cyberprzemocy oraz roli elementów odblaskowych podczas przemieszczania się po drogach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na zakończenie każdy uczeń został obdarowany pięknymi znaczkami odblaskowymi oraz książeczkami edukacyjnymi.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Elwiry Mróz, która zorganizowała to przedsięwzięcie.
Koordynator spotkania: Ilona Kuzia
.Konkurs pt. „ZABAWKA Z RECYKLINGU” rozstrzygnięty
11 października w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs pt. „Zabawka z recyklingu”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy dzieci na temat zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozbudzenie wyobraźni oraz fantazji, a także wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i rodziców poprzez umożliwienie wspólnego tworzenia.
Wybór laureatów konkursu był niezwykle trudny, ponieważ każda praca była wyjątkowa, ciekawa i oryginalna. Do konkursu zgłoszono 46 przepięknych prac. Do ich oceny powołano specjalne Jury, które brało pod uwagę: pomysłowość, dobór materiałów odpadowych, a także technikę wykonanej pracy. Po wnikliwej obserwacji przyznano trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Laureaci wyłonieni przez komisję konkursową:
I miejsce : Jakub Goraj
II miejsce: Barbara Ozga
III miejsce: Oskar Kubicki
Wyróżnieni uczniowie: Patryk Szałas, Tymoteusz Moćko, Gabriel Rozpara.
Organizator konkursu: Renata Dziewięcka
.XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
„Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Pod takim hasłem 7 października 2022 r., obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Święto tabliczki mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości, natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość przypadków mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki.
Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, rysowali potwory matematyczne, rozwiązywali trójkątne tabliczki mnożenia – piramidy, krzyżówki matematyczne oraz odgadywali hasła z tabliczki szczęścia. Znajomość tabliczki mnożenia sprawdzana była nie tylko wśród uczniów, ale również wśród dorosłych. Uczniowie - Egzaminatorzy odpytywali nauczycieli, dyrekcję, pracowników szkoły oraz rodziców, którzy zdali nasz egzamin i otrzymali certyfikaty oraz tytuły Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
Wszystkim dziękujemy za wspaniała zabawę, a tym którzy zdali egzamin GRATULUJEMY.
Ewelina Kraj
.Wycieczka do Ogrodzieńca
W dniu 28 września 2022 r. uczniowie klasy IIa i IIb wraz z wychowawcami Iloną Kuzia i Marią Mikorską udali się na wycieczkę do Ogrodzieńca, największego i najbardziej znanego obiektu zamkowego Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Poznali historię zamku, podziwiali piękno ruin oraz poznali wiele legend związanymi z zamkiem. Uczniowie skorzystali również z wielu atrakcji parku rozrywki pod zamkiem Ogrodzieniec. Świetnie bawili się na torze saneczkowym. Odwiedzili Park Doświadczeń Fizycznych, gdzie poznali podstawowe prawa fizyki. W Parku Miniatur podziwiali makiety zamków i warowni wykonane w skali 1:25 oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Po całym dniu pełnych atrakcji uczniowie zmęczeni ale zadowoleni wrócili do Morawicy. Wycieczka była bardzo udana.
Serdecznie dziękujemy p. Joannie Durdyń-Ozga za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
Ilona Kuzia
.Europejski Dzień Języków na lekcjach języka niemieckiego
Dzień Języków to dobra okazja, aby zwrócić uczniom uwagę na to, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się w języku innym niż ojczysty.W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas 8 obejrzeli filmik o ciekawostkach na temat Niemców, a także grali w gry, które miały na celu naukę nowych słówek i powtórzenie nauczonego już słownictwa. Do tego celu nauczycielka języka niemieckiego Katarzyna Sikora-Gorzelańczyk zastosowała materiały z pakietu "Erlebnisreise mit Deutsch" (Goethe Institut) oraz gry edukacyjne do nauki języka niemieckiego własnego autorstwa. Warto dodać, że wspomniane gry edukacyjne to wygrana uczniów - absolwentów, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Dlaczego niemiecki?" w ramach projektu "Z niemieckim w drogę" organizowanym przez Instytut Goethego. Katarzyna Sikora-Gorzelańczyk
.Wycieczka drugoklasistów do stadniny koni „Dialog”.
Uczniowie klasy 2a i 2b rok szkolny rozpoczęli od wycieczki integracyjnej do stadniny koni. Była to lekcja z przyrody połączona z zabawą. Na początku Panie Ewa Krupa – właścicielka stadniny zapoznała uczniów z zasadami chowu i pielęgnacji koni. Uczniowie oglądali stajnie i boksy, mieli także okazję wyczyścić, pogłaskać konie. Wysłuchali wielu ciekawych informacji o zwierzętach znajdujących się w stadninie, jak również o hodowli koni. Po oprowadzaniu po stajniach był czas na wspólne ognisko i zabawę. Wycieczka była bardzo udana. Spędziliśmy miło czas, jednocześnie pogłębiając naszą wiedzę na temat zwierząt hodowlanych. Uczniowie bardzo szybko się zintegrowali w szczególności nowo przybili uczniowie Romek i Miłosz.
Ilona Kuzia
.VIII Spartakiada Lekkoatletyczna za nami
24 września 2022r. na stadionie w Morawicy grupa uczniów naszej szkoły i rodziców brała udział w VIII Spartakiadzie Lekkoatletycznej. Spragnieni ruchu i chęci udziału w zawodach podjęli walkę o najwyższe lokaty. Najszybsi sportowcy rywalizowali w kategoriach uczniów klas VII-VIII, IV-VI, I-III, przedszkoli oraz rodziców z terenu gminy Morawica. Tegoroczni uczestnicy zmierzyli się w biegu sztafetowym i indywidualnym na 60m, 100m, 200m, 400m. Uroczystego otwarcia Spartakiady dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica - Marian Buras.
W tegorocznej edycji łącznie zdobyliśmy 17 pucharów. Do najszybszych naszych zawodniczek należą: Maja Szczykutowicz w biegu na 200m, Julia Lasecka w biegu na 200m, Łucja Malicka w biegu na 60m i Emilka Pietrzyk w biegu na 400m. Najlepszymi zawodnikami okazali się: Ksawery Kraska w biegu na 400m, Patryk Domagała na dystansie 100m oraz Mikołaj Stęplewski w biegu na 60m.
Podczas tegorocznych zmagań sportowych nasi rodzice również spisali się na medal. Wspaniała kondycja i charyzma podczas biegu zaowocowała pierwszą lokatą. Złoty medal i najwyższe podium wybiegali w sztafecie oraz w indywidualnych dystansach p. Artur Dąbrowski w biegu na 60m i 200m, p. Paweł Bentkowski w biegu na 60m, p. Marzena Kwiecień w biegu na 100m i 400m.
Przedstawiciele klas I-III również aktywnie wzięli udział w tegorocznej edycji Spartakiady Lekkoatletycznej. Uczniom i ich rodzicom udało się wywalczyć trzecie miejsca w sztafetach. Uczniów reprezentowali Michalina Zawierucha, Klaudia Ruchała, Izabela Dziwoń, Hanna Nowak, Julia Śnioch, Lena Kruk, Aleksander Białek, Igor Ślusarczyk, Mikołaj Boroń, Maciej Wójcik, Jan Malicki, Piotr Orłowski, Bartosz Perczak, Krzysztof Biesaga oraz Jakub Wieczorek. Rodziców natomiast reprezentowali p. Andrzej Radek, p. Przemysław Malicki, p. Łukasz Nowak, p. Ilona Ruchała, p. Emilia Wieczorek, p. Łukasz Wieczorek, p. Marta Perkowska oraz p. Bożena Boroń.
Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wspólna rywalizacja, wspaniała atmosfera, dużo uśmiechu i wiele radości, sprawiło, że dzień ten można uznać za niezwykle udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje tego wyjątkowego przedsięwzięcia, a dziś gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
A. Kuranda, K. Banasik
.Powitanie polskiej złotej jesieni w Kompleksie Świętokrzyska Polana
W piątkowy poranek, tj. 23 września, uczniowie klas czwartych wraz z nowo poznanymi wychowawczyniami: p. E. M.-Strąk, p. A. Litwin, p. L. Kubicką i p. pedagog E. Ozimirską wybrali się na integracyjną wycieczkę do Chrustów, k. Zagnańska. Zorganizowana wycieczka w pierwszym dniu jesieni zagwarantowała wszystkim uczestnikom moc wrażeń i zabawy. Wyjątkową atrakcję stanowiły akwaria Oceanika ze zwierzętami wodnymi z całego świata, a Park Miniatur pozwolił uczniom poznać tajemnice najważniejszych budowli regionu świętokrzyskiego. Cieszymy się, że to właśnie w taki sposób mogliśmy przeżyć pierwszą wycieczkę na II etapie kształcenia.
Czwartoklasiści
.International Dot Day
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Dnia 15 września przypomnieliśmy w klasach 2 historię Vashti, która nie wierzyła, że potrafi coś namalować. Na szczęście ktoś uwierzył w nią i odkrył jej talent.
Na zajęciach nie brakowało kropek. Dzieci, pracując w grupach, rozwiązywały zadania logiczne, zamieniały kropki i koła w różne postaci i przedmioty, łączyły kropki, aby odkryć obrazek, odkodowywały zakropkowane słowa, układały kropkowane puzzle, opowiadały o swoich talentach rysując je w magicznym kole.
Justyna Makowska-Jabczyk
|