Zakończenie roku szkolnego Oliwia Paliwoda Laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Pióro Stefana” Oliwia Paliwoda z kl. 7b zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O Pióro Stefana” i zyskała tytuł laureata zarezerwowany dla autorów trzech najlepszych prac literackich.
Konkurs, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Kielcach, był adresowany do ósmoklasistów i siódmoklasistów podejmujących próby literackie. Zadaniem uczestników było napisanie trzech fraszek tematycznie związanych z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego. Komisja konkursowa, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę m.in. zgodność z tematem w zakresie treści i gatunku, oryginalność utworów, walory literackie, poprawność językową oraz bogactwo środków stylistycznych.
Dla Oliwii trzecie miejsce w konkursie ogólnopolskim to duże osiągnięcie, tym bardziej, że zapewnia ono dodatkowe punkty uwzględniane przy rekrutacji do szkoły średniej. Sukcesem swojej uczennicy cieszy się także przygotowująca ją do udziału w rywalizacji Monika Pabian.
I Turniej Tańca Everybody Dance Online. To co w sercu gra, a nogi niosły dalej…. To wyjątkowe wyzwanie rozpoczęło się od komunikatu w sieci w dniu 20 maja 2020 roku. Dotyczyło wszystkich tancerzy z całej Polski, zarówno początkujących oraz zaawansowanych, młodszych i starszych. Turniej dla każdego kto lubi tańczyć i chce pokazać, że robi to na dobrym poziomie technicznym. Wielki niedosyt tegorocznych zmagań scenicznych, wywołanych przez pandemię zaowocował własnymi solowymi choreografiami. Nasze tancerki z Piramidy podjęły się nie lada wyzwań tanecznych dokonując nagrania filmiku z własnym układem tanecznym. Solówki konkursowe wykonały nasze utalentowane tancerki Katarzyna Dudajek, Hanna Pater oraz Emilka Masternak wraz z zaangażowaniem i pomocą rodziców.
Panel sędziowski turnieju tańca EDO prezentowali czołowi tancerze teatrów tańca i choreografowie: Nikola Zientarska z Warszawy, Mateusz Pietrzak z Gdyni, Stefan Herzog z Austrii, Mikołaj Nowoświat z Krakowa i Bartłomiej Łącki z Łodzi.
Każda z przesłanych konkursowych solówek była w innej aranżacji, z podziałem na kategorie i wiek tancerza. Profesjonalne jury przydzielało jawne noty sędziowskie. W ocenie brano pod uwagę kreatywność, technikę, inwencję twórczą oraz ogólne wrażenie artystyczne, a wszystko odbywało się na żywo poprzez live stream. W każdej kategorii tanecznej i wiekowej zostały przydzielone miejsca na podium oraz wyróżnienia. Taneczne zmagania rozpoczęły się w piątkowe popołudnie i trwały do późnych godzin wieczornych. Znów można było poczuć atmosferę turniejową i posmak emocji w oczekiwaniu na werdykt. Wielki podziw i szacunek dla naszych dziewczyn za odwagę, pomysłowość oraz chęci. Tak ciężkie czasy nie pozwoliły im zapomnieć o prawdziwej pasji jaką jest taniec. Wielki upór w dążeniu do celu poparty cierpliwością podczas nagrań opłacił się. Gratulujemy dziewczynom nagród i wyróżnień.
Linki z filmikami: https://www.youtube.com/watch?v=P1jzxEeS2hA-KASIA
https://youtu.be/iVNa9VWKJPo -EMILKA
https://www.youtube.com/watch?v=YrgD23hZ8kM-HANIA
CZYTAM Z KLASĄ - Lekturki spod chmurki Uczniowie klasy 1 c w roku szkolnym 2019/2020 przystąpili do udziału w ogólnopolskim projekcie „ Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Głównym celem projektu było rozbudzenie ciekawości literackiej, aktywności czytelniczej, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz integracja zespołu klasowego.
Udział w projekcie był wspaniałą przygodą nie tylko dla uczniów, ale także dla wychowawcy klasy i rodziców. Praca nad projektem w końcowej fazie przebiegała w innych warunkach niż dotychczas, przeniosła się ze szkoły do domu. Okazało się jednak, że zadania wykonywane w domowych warunkach stały się wartością dodaną naszego czytelniczego projektu. Dzieła, które stworzyły dzieci są nie tylko wynikiem ich indywidualnych pomysłów, ale również rezultatem wspólnych rodzinnych działań. Mimo przeciwności było wesoło i kolorowo. Dzieci dzielnie i z niezwykłą starannością pracowały nad zadaniami. Czytały i recytowały wiesze, wzięły udział w pokazie mody baśniowej i stworzyły sylwetki głównych bohaterów, wykorzystując różne techniki.
Na zakończenie projektu klasa 1 c otrzymała cetyfikat i dyplomy.
Serdeczne podziękowania kieruję w stronę rodziców. To dzięki Państwa wsparciu i zaangażowaniu udało nam się dokończyć realizację projektu. Z całego serca dziękuję – Renata Dziewięcka
Zdalne życzenia z okazji Dnia Matki i OjcaDrodzy Rodzice!
Brakuje nam słów, aby podziękować Wam za opiekę, cierpliwość, dobroć i zrozumienie.
Bardzo jesteśmy Wam wdzięczni za to, że z nami jesteście.
Z okazji zbliżającego się Święta Mamy i Taty serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmiku.
Mamy nadzieję, że sprawi Wam on wiele radości i uśmiechu na twarzy.
Wszystkiego najlepszego!
Uczniowie i wychowawca klasy II c
LINK do FILMU
Nauka piosenek, wierszyków i rymowanek po angielsku w okresie pandemii? Czy to jest możliwe? Tak! O tym przekonali się uczniowie naszej szkoły z klasy 3c uczestniczący od kilku miesięcy w międzynarodowym projekcie eTwinning pt. ‘Songs, poems and riddles: Let’s share the fun!’. Celem projektu jest motywowanie uczniów do nauki poprzez śpiewanie, recytowanie wierszy i zadawanie zagadek dzieciom z Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Grecji i Turcji. Dla większości uczniów śpiewanie piosenek i słuchanie muzyki to przyjemne doświadczenia. Angażując się w śpiewanie, uczniowie są zrelaksowani, a ich ewentualna niechęć do nauki języka obcego jest redukowana, co prowadzi do większej otwartości na uczenie się, przyswojenie nowego słownictwa i struktur gramatycznych. O tym z pewnością przekonali się nasi młodzi wykonawcy, śpiewając piosenki angielskojęzyczne tj. ‘Head and shoulders’, ‘The Family Finger’, ‘ The Pizza song’, ‘Germs’. W realizację projektu zaangażowali się także ich rodzice - „ …bez pomocy, których realizacja projektu w okresie pandemii byłaby niemożliwa” mówi nauczycielka A. Wrona, opiekunka przedsięwzięcia. Rodzice motywowali swoje pociechy do nauki piosenek, nagrywali występy swoich dzieci, a następnie wykorzystując znajomość narzędzi TIK, przesyłali do nauczyciela nagrane piosenki, które zostały umieszczone na stronie projektu.
Nie tylko uczniowie, ale również opiekunowie projektu, nauczyciele z 4 krajów, postanowili przygotować dla wszystkich uczniów niespodziankę, w postaci swojej interpretacji wiersza Urszuli Dubosarsky, australijskiej pisarki dla dzieci i młodzieży. Wiersz o kotku, który mył łapki został napisany przez autorkę w odpowiedzi na obecną sytuację, pandemię Covid-19. Efektem końcowym i podsumowaniem projektu jest film zamieszczony na stronie projektu i portalu internetowym https://youtu.be/oa4WNb_H0L4
Siódmoklasista, Szymon Zygadło, finalistą I Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Szymon Zygadło, uczeń klasy 7b Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, uzyskał tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, dzięki czemu ma zapewnione zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty oraz pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej. Niestety, ze względu na epidemię wirusa COVID 19 został odwołany ostatni etap konkursu, w którym finaliści z całej Polski walczyliby o prestiżowy tytuł laureata.
Głównym celem Olimpiady, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Instytut Badań Literackich PAN, był rozwój zainteresowań humanistycznych, a w szczególności zainteresowań literaturą, językiem i kulturą polską, w środowisku uczniów szkół podstawowych. Konkurs był adresowany do osób szczególnie uzdolnionych polonistycznie, które musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową szkoły podstawowej.
Zgodnie z założeniami konkursu kolejne etapy przebiegały równocześnie w całym kraju. W eliminacjach II stopnia, czyli wojewódzkich, rywalizacja składała się z części pisemnej i ustnej. Część pierwsza polegała na napisaniu rozprawki oraz testu z nauki o języku. Jeżeli uczestnik uzyskał określoną w regulaminie liczbę punktów, mógł przystąpić do części ustnej, czyli analizy i interpretacji wylosowanego wiersza. Za ustną wypowiedź na temat jednego z wierszy ks. Jana Twardowskiego Komisja Konkursowa, której przewodniczył prof. Janusz Detka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przyznała Szymonowi maksymalną liczbę punktów. Ponieważ siódmoklasista z Morawicy najlepiej poradził sobie również z rozprawką, ostatecznie na pierwszym miejscu zakwalifikował się do zawodów III stopnia.
Choć pozostaje pewien niedosyt związany z niemożnością zmierzenia się z wyzwaniami ostatniego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, uzyskane wyniki z pewnością mogą być źródłem dumy i satysfakcji zarówno dla Szymona, jak i przygotowującej go polonistki, Moniki Pabian.
Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia
28 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej.
Do każdego pytania w teście podane były 4 odpowiedzi od A do D. Wśród podanych do pytań odpowiedzi żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie mogły być prawidłowe. Każdy uczeń miał do rozwiązania 26 pytań o różnym stopniu trudności. Za poprawną odpowiedź można było zdobyć 1 punkt, za fałszywą (-1) punkt. Dodatkowo uczeń miał możliwość wstrzymania się od odpowiedzi na wybrane pytania nie uzyskując ani nie tracąc punktów. Do konkurencji przystąpiło piętnastu uczniów. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani E. Kraj. Najlepszy wynik w szkole w swojej kategorii uzyskał Jakub Klimczak z klasy VIc zajmując 3 miejsce w Polsce. Jakub otrzymał tytuł laureata, dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” oraz nagrodę książkową. Warto dodać, że Jakub zdobył 200 punktów na 204 możliwych. Na równie wysokim 12 miejscu uplasowała się Weronika Pindral z klasy VIb, uzyskując 182 punkty, a tym samym wyróżnienie i dyplom „Eksperta Logicznego Myślenia”. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania. Serdecznie gratuluję i zapraszam za rok na kolejna edycję!
Jak widać, myślenie nabiera wymiernej wartość. Pożytek z myślenia i wspomnienia bezcenne!
Poznajemy zawód stolarza W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Gdy dorosnę-zawody przyszłości” uczniowie klas II mieli wybrać się na wycieczkę do profesjonalnego warsztatu stolarskiego prowadzonego przez Pana Artura. Niestety z racji panującej pandemii wycieczka została odwołana. W celu kontynuowania innowacji pojawił się pomysł nakręcenia filmu edukacyjnego umożliwiającego uczniom pogłębienie wiedzy na temat zawodu i pracy stolarza. Film został nakręcony na terenie zakładu stolarskiego produkującego meble. W realizacji filmu ogromną rolę odegrała Gabrysia – uczennica szkoły licealnej o profilu dziennikarskim, która wcieliła się w rolę przewodniczki. Gabrysia z zaciekawieniem opowiedziała o pracy stolarza, etapach powstawania mebli, a także maszynach znajdujących się na terenie zakładu. Mamy nadzieję, że nagrany filmik spodoba się uczniom oraz wzbogaci ich wiedzę na temat zawodu stolarza.
W imieniu uczniów i wychowawców klas II składamy serdeczne podziękowania Gabrysi za poświęcony czas, Panu Arturowi za udostępnienie biura i warsztatu stolarskiego oraz Panu Marcinowi za zmontowanie nagranego filmu.
Wychowawcy klas II
LINK DO FILMU
Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy laureatem Odznaki Szkoła eTwinning na lata 2020-2021 Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy otrzymał Odznakę Szkoła eTwinning na lata 2020-2021. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest w dwuetapowym procesie weryfikacyjnym przez Centralne Biuro programu eTwinning w Brukseli. ZPO w Morawicy znalazł się w elitarnym gronie 85 szkół z Polski, które zostały uznane za pionierów i liderów w takich dziedzinach jak: praktyka cyfrowa, praktyka w zakresie eBezpieczeństwa, twórcze i innowacyjne podejście do nauczania, promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry oraz promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy nauczycieli i uczniów. Jest to jedyna szkoła z terenu województwa świętokrzyskiego, która w tegorocznej edycji przyznawania odznaki uzyskała to zaszczytne wyróżnienie!
Warto zauważyć, że w programie eTwinning zarejestrowanych jest
205 766 szkół z całej Europy, w tym 18 171 placówek oświatowych z Polski. Dla Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy to już kolejna uzyskana Odznaka Szkoła eTwinning.
W skład szkolnego zespołu eTwinning wchodzą nauczyciele języków obcych: Anna Litwin, Edyta Siwek, Anetta Wrona, Justyna Makowska-Jabczyk oraz Katarzyna Sikora-Gorzelańczyk. Na portalu programu aktywnością wykazują się także dyrektor Jacek Kuzia, wicedyrektor Wiesława Cecot oraz wicedyrektor Mariola Kosztołowicz.
- Bycie szkołą eTwinning to ogromne wyróżnienie oraz wyzwanie dla całego zespołu realizującego projekty międzynarodowe w naszej szkole. Cieszę się, że nauczyciele podejmują kolejne innowacje na skalę europejską, uczniowie przełamują bariery językowe, a ZPO w Morawicy, dzięki realizowanym inicjatywom, zapewnia ciekawą ofertę edukacyjną - przyznaje dyrektor Jacek Kuzia.
ZPO w Morawicy uczestniczy w programie eTwinning od 2013 roku i może poszczycić się 14 Krajowymi Odznakami Jakości oraz 7 Europejskimi Odznakami Jakości. Do tej pory nauczyciele języków obcych zrealizowali łącznie 39 projektów, a kolejne 12 jest w trakcie wdrażania.
Szkoły eTwinning stanowią wzór do naśladowania, tworząc sieć wiodących placówek oświatowych z całej Europy, stanowiących źródło inspiracji dla rozwoju programu w przyszłości. Efekty pracy zespołów szkolnych są popularyzowane na poziomie europejskim, a w swoich materiałach promocyjnych nagrodzeni realizatorzy projektów mogą zamieszczać Odznakę Szkoła eTwinning.
Szczegółowe informacje o nagrodzonych placówkach znajdują się na stronach programu eTwinning:
ODZNAKA - SZKOŁA eTwinning MISJA SZKOŁY eTwinning
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w morawickiej szkole 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym świętem wybrani, chętni uczniowie klas siódmych i ósmej morawickiej szkoły wzięli udział w VII Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Żołnierze Niezłomni. Pamięci Zapomnianym Bohaterom Naszego Regionu” organizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Delegaturę IPN w Kielcach. Uczennica naszej szkoły, Oliwia Paliwoda, zdobyła w wyżej wymienionym konkursie, zaszczytne I miejsce w kategorii: szkoły podstawowe.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 marca 2020 roku w KCK w Kielcach odbyło się VII Spotkanie Edukacyjne pt. „Bohaterom Pamięć”. Laureatka nagrody wraz z nauczycielką historii, uczestnicząc w owym spotkaniu edukacyjnym, miały okazję wysłuchać wykładów: dr Marka Maciągowskiego pt. Józef Chmielewski ps. „Aleksander” oraz Marka Jończyka z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach, który mówił o Kieleckim Podziemiu Niepodległościowym. Po gali wręczenia nagród laureatom VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni. Pamięci Zapomnianym Bohaterom Naszego Regionu” zebrani wysłuchali koncertu "Gloria Victis" w wykonaniu zespołu "Lustro". Zobacz TVP3
Wycieczka do banku W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Banku Pekao S.A. mieszczącego się przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Drugoklasiści wzięli udział w krótkiej pogadance na temat specyfiki funkcjonowania banku oraz zostali oprowadzeni po banku przez Pana Janusza Krupę. Podczas wycieczki wychowankowie dowiedzieli się na czym polega praca bankowca, kasjera, prezesa oraz dyrektora banku. Dzieci miały również możliwość zapoznania się z formami płatności i dowiedziały się jak ważne jest posiadanie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie. Ponadto uczniowie zapoznali się z różnego rodzaju banknotami krajowymi i zagranicznymi oraz ze sposobami przeliczania, oszczędzania, gromadzenia, lokowania i przechowywania pieniędzy. Wycieczka do banku okazała się dla uczniów cenną lekcją odkrywania świata finansów.
Serdecznie dziękujemy dyrektorowi banku Panu Januszowi Krupie za poświęcony nam czas, przyjemną atmosferę i przekazaną wiedzę.
Uczniowie i wychowawcy klas II.
„Jesteśmy najlepsi” W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Folklorystycznego zorganizowanego pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” w Dębskiej Woli wzięli udział soliści oraz zespoły ze szkół podstawowych z terenu Gminy Morawica.
Przesłuchania były podzielone na dwie tury. W pierwszej zaprezentowali się uczniowie z klas I-III , w drugiej z klas IV-VIII. Przegląd był połączony z paradą ludowych strojów.
Zdaniem jurorów zespoły śpiewacze prezentowały wyrównany poziom artystyczny, soliści zaś niejednokrotnie popisali się profesjonalnymi umiejętnościami wokalnymi oraz umiejętnością gry na instrumencie. O zwycięstwie zdecydował wybór repertuaru. Tylko nielicznym udało się dotrzeć do utworów unikatowych, napisanych gwarą.
Zespoły ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Morawicy zaśpiewały mało znane pieśni z naszego regionu, tj. „Jednego miłego” oraz „Polka Drypciocha” i sięgnęły po najwyższe laury.
Doceniono również występy solistów z tej Szkoły. W tej kategorii II miejsce zajęła Małgorzata Zając – uczennica klasy II b, a III miejsce przypadło Magdalenie Krysińskiej z kl. VIIa. Gratulujemy.
Szczególne słowa uznania należą się nauczycielom: Elwirze Kondrackiej, Danucie Bogusz, Zofii Taf- Gryń oraz Ilonie Kuzi za przygotowanie dzieci do występów.
Wizyta u fryzjera Pod koniec lutego uczniowie klas II w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” udali się na wycieczkę do pobliskiego zakładu fryzjerskiego prowadzonego przez Panią Aleksandrę Buras. Pani fryzjerka opowiedziała dzieciom o swojej profesji, a także zapoznała ich z akcesoriami i urządzeniami służącymi do pielęgnacji i stylizacji włosów. Pani Ola uświadomiła uczniom, jak ważne jest właściwe oraz higieniczne użytkowanie przyborów i sprzętu wykorzystywanego w swojej pracy. Wizyta w salonie fryzjerskim przebiegła w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a także wzbogaciła wiedzę uczniów na temat zwodu fryzjera.
Dziękujemy serdecznie Pani Aleksandrze Buras za poświęcony nam czas. Uczniowie i wychowawcy klas II.
Walentynki Obchodzone corocznie walentynki stały się już tradycją naszej szkoły. Aby uczcić ten dzień, wiele osób ubrało się na czerwono lub zadbało o czerwony akcent w swoim ubiorze. Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego oraz Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8 zorganizowali pocztę walentynkową. Na korytarzu przygotowano piękną dekorację oraz ustawiono skrzynkę, do której uczniowie przez dwa dni wrzucali kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie członkowie SU odpowiednio posegregowali pocztę i rozdali wszystkim adresatom.
Walentynkowe spotkanie z poezją w języku angielskim Z okazji Walentynek nauczyciele języka angielskiego zaprosili uczniów do udziału w konkursie recytatorskim. Celem przedsięwzięcia była promocja literatury w języku obcym, pomoc w odkrywaniu talentów językowych oraz doskonalenie umiejętności prezentacji.
Do udziału w rywalizacji przystąpiło 13 uczniów. Najchętniej wybieranymi wierszami były: ‘Homework’ (J.Prelutsky), ‘Please Mrs. Butler’ (A.Ahlberg) oraz ‘Cats’ (E.Farjeon). Jury w składzie: Anna Litwin oraz Justyna Makowska- Jabczyk miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzcy, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. W czasie prezentacji wierszy uczniowie zaskakiwali nienaganną wymową, bardzo ciekawą interpretacją oraz odpowiednio dobranymi rekwizytami udowadniając, że nie brakuje im pomysłowości oraz talentów językowych oraz aktorskich.
Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 14 lutego 2020r. Pani wicedyrektor Mariola Kosztołowicz wręczyła laureatom pamiątkowe dyplomy oraz pogratulowała sukcesów zachęcając do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Na zakończenie uroczystości uczniowie: Maciej Zając (kl.5b), Magdalena Śnioch (kl.5b) oraz Jakub Klimczak (kl.6c) zaprezentowali swoje wiersze.
Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie zimowe” Przed zbliżającymi się feriami odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas 1-3 pod tytułem „Bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych”. Sierżant Katarzyna Maj i starszy sierżant Jakub Dobosz – funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Morawicy szczegółowo omówili przykładowe zagrożenia z którymi mogą spotkać się dzieci podczas zabaw zimowych na świeżym powietrzu. Przestrzegli przed jazdą na łyżwach na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz ostrzegli przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Przypomnieli o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętów zimowych tj. sanki, narty czy snowboard. Spotkanie zakończyło się bajką edukacyjną o bezpiecznych zabawach na świeżym powietrzu. Uczniowie, którzy aktywnie brali udział w zajęciach otrzymali drobne upominki.
„Archipelag Skarbów” – najważniejsza podróż ósmoklasistów morawickiej szkoły W dniach 21 i 22 stycznia uczniowie klasy 8a i 8b ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, wraz ze swoimi wychowawcami, uczestniczyli w programie profilaktycznym opartym na badaniach naukowych Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów.” Program ten jest skierowany do młodzieży w wieku 14-16 lat i ma na celu uczyć ich zdrowego i mądrego stylu życia, a także jak unikać alkoholu, narkotyków i przemocy.
Archipelag Skarbów pokazuje młodym jaki mają ogromny i pozytywny potencjał. Przekazywana jest tam młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Trenerzy dają uczniom konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem, złością i gniewem. Ważną częścią warsztatów jest trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczą, jak umieć się przeciwstawić presji rówieśników. Nasi uczniowie wynieśli wiele cennych wskazówek na przyszłość. Wśród nich na uwagę zasługują następujące stwierdzenia: „ Prawdziwa miłość to czyny, wzajemna troska i pomoc, nie ma miłości bez szacunku dla drugiej osoby i jej zasad” oraz „ Odważnie idź szlakiem życia , korzystaj ze śladów ludzi, którym możesz zaufać”.
Warsztaty zakończyły się Festiwalem Talentów, podczas którego uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich prac obrazujących poruszane przez trenerów treści. Wśród zgromadzonej młodzieży z całej gminy, uczniowie właśnie naszej szkoły okazali się być najaktywniejsi. Zaprezentowali swoje talenty artystyczne i poetyckie a także informatyczne. Zaangażowali się m.in.: Maja Banak, Miłosz Kubicki, Patryk Mielczarek, Jakub Więckowski. Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca plastyczna uczennicy klasy 8b - Katarzyny Winiarskiej, która namalowała relację, w tańcu, dwojga ludzi trzymających wspólnie „gwiazdę” – symbol najważniejszych sił „pozytywnego człowieka” – Rozum, Miłość, Ciało, Duch i Więzi – dodatkowo zobrazowała tę relację wymownym wierszem pt. „Miłosna pasja”. Festiwal Talentów zakończył występ Wiktorii Orlińskiej z kl.8a, w piosence pt. „ Say Something”, który spotkał się z ogromnym aplauzem zgromadzonej młodzieży.
Archipelag Skarbów wyposażył młodzież we właściwe wskazówki przed wyruszeniem w najważniejszą podróż czyli własne, dorosłe już życie.
Wirtualna wycieczka terenowa „Sea Turtle Rehab at the South Carolina Aquarium” Dnia 16 stycznia 2020r uczniowie klas 6d,6c i 5c ze Szkoły Podstawowej w Morawicy wzięli udział w wirtualnej wycieczce terenowej w formie wideokonferencji za pomocą Skype. Niezwykłą lekcję na żywo prowadziła z South Carolina Aquarium w Stanach Zjednoczonych pani Susan McLaughlin. Zajęcia były zrealizowane dzięki programowi Microsoft Education.
Celem lekcji było zabranie uczniów na niezapomnianą wycieczkę do centrum rehabilitacji dla żółwi morskich, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Poznaliśmy historie kilku młodocianych żółwi morskich ,które zostały znalezione przez rybaków lub przypadkowych turystów wędrujących po plażach nad oceanem Atlantyckim. Trafiły one do tego ośrodka rahabilitacyjnego z różnych powodów. Niektóre odniosły rany w wyniku ataków rekinów inne zostały poturbowane przez łodzie, statki lub zaplatane w sieci rybackie. Każdy z żółwi wymaga wielu miesięcy leczenia, zaangażowania zespołu specjalistów ,zanim jego stan będzie na tyle dobry, aby zwierzę mogło być wypuszczone na wolność. Uczniowie przełamali barierę językową i zadawali naszej prelegentce Susan wiele pytań. Dowiedzieliśmy się do jakich gatunków należały prezentowane żółwie, jakich urazów doznały w ciągu życia i w jaki sposób są leczone. Pani McLaughlin powiedziała nam, że ogromnym zagrożeniem dla życia tych pięknych stworzeń jest zanieczyszczenie oceanu plastikiem, śmieciami, które są zjadane przez te zwierzęta morskie.
Lekcja za pomocą Skype była cennym doświadczeniem dla młodzieży z naszej szkoły. Dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym przez panią E. Siwek uczniowie poznali słownictwo tematyczne potrzebne do komunikacji na lekcji oraz brali aktywny udział w wirtualnej wycieczce. LINK-informacja o lekcji
Nasi uczniowie wolontariuszami 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy W 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzięło aktywny udział dwudziestu wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. W niedzielę 12 stycznia 2020 r., pod opieką Anny Radziszewskiej kwestowali uczniowie: Natalia Baran, Natalia Kosmala, Maja Banak, Magdalena Kamizela, Katarzyna Winiarska, Zuzanna Dziewięcka, Malwina Kumańska, Piotr Rabiej, Miłosz Kubicki, Patrycja Śnioch, Daniel Dybiński, Patryk Mielczarek, Szymon Stefańczyk, Amelia Dudajek, Kinga Łapanowska, Jakub Więckowski, Maciej Tarka, Szymon Zygadło i Wiktoria Orlińska. Wolontariuszy z kolorowymi puszkami i serduszkami w rękach można było spotkać przed kościołem, nad zalewem, na stacji benzynowej i na ulicach Morawicy. Dzięki hojności darczyńców udało się uzbierać kwotę 10213,1 zł (średnio u każdego wolontariusza w puszce było aż 537,53 zł), która będzie przeznaczona na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej.
|