Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Wielkie Serca Społeczności Szkolnej - akcja "Paczka na Święta 2019"

    Społeczność naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w akcji pod hasłem „Paczka na Święta 2019”. Pomocą objęliśmy samotną mamę z córką. Przez okres dwóch tygodni uczniowie przynosili potrzebne rodzinie środki czystości, żywność, kosmetyki, przybory szkolne, słodycze oraz upominki jako specjalne zamówienia, które spełniliśmy. W paczce nie zabrakło maskotek, gier edukacyjnych, pomocy plastycznych i wielu pięknych niespodzianek, z których z całą pewnością mała dziewczynka ogromnie się ucieszy. Szkolni darczyńcy stanęli na wysokości zadania. Zaangażowanie oraz ofiarność dzieci i dorosłych sprawiły, że dla samotnej mamy z córką przygotowano aż 32 ogromne paczki o wartości ponad 5 tysięcy złotych. W sobotę 7 grudnia paczki zostały spakowane przez uczniów z naszej szkoły i przewiezione przez rodziców do Centrum Samorządowego. Następnie opisane i pięknie zapakowane trafiły do rodziny. Serdeczne podziękowania składamy  wszystkim klasom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom  oraz wszystkim  darczyńcom zaangażowanym w akcję!

     Szkolne koordynatorki : Dorota Molendowska i Edyta Groszek

  • Mikołajki w klasach I-III

        Mikołajki to niezwykle radosny czas dla każdego człowieka, jest to czas do obdarowywania się prezentami, a także składania sobie życzeń. W ramach tegorocznych mikołajek uczniowie klas I-III wybrali się na koncert mikołajkowy do Filharmonii Świętokrzyskiej, pt.  „O dwóch takich, co grali na wszystkim”. Uczniowie ubrani w mikołajkowe czapeczki i odświętne stroje mieli przyjemność obejrzeć studentów Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz Orkiestrę Symfoniczną FŚ pod batutą Miłosza Kuli. Na koniec koncertu publiczność wraz z orkiestrą zaśpiewała kolędę, która wprawiła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój.
       W tym radosnym dniu nie zabrakło także prezentów od Świętego Mikołaja oraz życzeń i upominków od przedstawicieli Małego Samorządu Uczniowskiego. Mikołajki w naszej szkole były pełne atrakcji i przyniosły wszystkim uczniom wiele radości oraz uśmiechu na twarzy.

  • Paczka dla zwierzaczka ze schroniska

       Na początku grudnia zakończyła się  coroczna akcja pomocy zwierzętom ze schronisk dla bezdomnych zwierząt. W akcji wzięło udział  130 uczniów Szkoły Podstawowej klas I – VIII. Zebrano i przekazano do schronisk karmę, przysmaki dla psa i kota, koce, kołdry,  ręczniki,  miski, smycze, zabawki.
    W dniu 16 grudnia 2019 r. Mały i Duży Samorząd Uczniowski oraz klasa 4 wraz z opiekunami przekazali zebrane dary do schroniska „Przytulisko – Hotelik” oraz do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dyminach. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda codzienna praca opiekunów zwierząt oraz  pomoc niesiona przez wolontariuszy wolontariat. Uczniowie  mieli  okazję zwiedzić schronisko, pobawić się ze spragnionymi kontaktu z człowiekiem psami, wyprowadzić wybrane psiaczki na spacer.
    Wszystkim darczyńcom,  miłośnikom i przyjaciołom zwierząt:  uczniom, rodzicom, nauczycielom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!  Mały i Duży Samorząd Uczniowski

  • Akcja "Paczka dla zwierzaczka”

    W ramach mikołajkowej zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt „Paczka dla zwierzaczka”, która trwała na terenie naszej szkoły cały listopad, zgromadziliśmy ogromną ilość smakołyków, karmy i akcesoriów dla zwierząt, tj. miski, koce, ręczniki oraz smycze. Wszystkie podarunki zostały przekazane właścicielom schroniska: "Przytulisko-Hotelik” w Lisowie oraz "Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt” w Dyminach, przez przedstawicieli Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, a także uczniów klasy IIc i IV.
                 Serdeczne podziękowania składamy dla klas, wychowawców i rodziców zaangażowanych w akcję!
                                                                                                                                          Opiekunowie SU

  • Wyczaruj własną bombkę – warsztaty w Fabryce Bombek w Staszowie

        Dnia 04 i 05 grudnia 2019 roku uczniowie klasy czwartej oraz klas piątych pod opieką wychowawczyń byli na przedświątecznej wycieczce w Fabryce Bombek w Staszowie. Nasi uczniowie zwiedzili zakład produkcyjny, zapoznali się z etapami wytwarzania bombek oraz poznali zawody związane z powstawaniem tych magicznych ozdób choinkowych – dmuchacza, srebrzacza i dekoratora. Z zaciekawieniem oglądali jak ze szklanych rurek rozgrzanych do wysokiej temperatury powstają ozdoby o różnych kształtach, później poddawane są one srebrzeniu, lakierowaniu, malowaniu farbami i ręcznemu ozdabianiu. Najciekawszym punktem wycieczki były warsztaty, na których każdy własnoręcznie ozdobił bombkę choinkowa. Powstały niepowtarzalne dzieła sztuki. Ogromne wrażenie wywarły na uczestnikach wycieczki ozdoby choinkowe oferowane w przyzakładowym sklepie. Trudno było od nich oderwać wzrok i zdecydować, jaką pamiątkę zakupić. Z wycieczki  uczniowie wrócili pełni nowych wiadomości, wrażeń i doświadczeń.

  • Święty Mikołaj u Pierwszaków

    5 grudnia klasę 1 A i 1 C odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj. W niecodziennym stroju rozdał dzieciom wspaniałe prezenty.  W podziękowaniu za wizytę uczniowie wręczyli św. Mikołajowi śliczne, własnoręcznie narysowane świąteczne rysunki, pyszne czekoladki oraz zaśpiewali mu piosenkę.  Święty Mikołaju mamy nadzieję, że za rok również nas odwiedzisz.

  • Karliku, Karliku, co tam niesiesz w koszyku … czyli Barbórka w naszej szkole

        Jak co roku, Dzień Górnika obchodziliśmy uroczyście w szkole i w Kopalni Wapienia w Morawicy. Wychowankowie świetlicy zaprezentowali program artystyczny w formie biesiady górniczej. Jak to zapowiedziała Lena Kaczmarczyk, uczennica klasy 3 a, było trochę na poważnie, trochę na wesoło, trochę gwarą, trochę do potańczenia, trochę do pośpiewania.  Zaprezentowany program artystyczny zachwycił uczniów, nauczycieli i oczywiście brać górniczą. Pięknie wykonane piosenki biesiadne, takie jak „Poszła Karolina”, „Karliku, Karliku”, „Szła dzieweczka”, „Starzyk” zachęciły publiczność do zabawy i wspólnego śpiewania, poprawiły humor. Wszyscy bawili się wspaniale.  Podziwiali talenty muzyczno- wokalne naszych małych artystów, nagradzając ich gromkimi brawami i wyrażając słowa uznania. Szczególne były podziękowania ze strony księdza biskupa- Mariana Florczyka, wypowiedziane podczas wywiadu, udzielonego jednej ze stacji Polskiego Radia. Program artystyczny uatrakcyjnił występ zespołu instrumentalno- perkusyjnego „Kornele”, prowadzonego przez p. Kingę Posłowską. Zespół zaprezentował utwór Bradley’ a Coopera i Lady Gagi pt. „Shallow”. Do obchodów Dnia Górnika włączyli się również wychowankowie  Przedszkola w Morawicy i wykonali artystyczny taniec.
       Tegoroczna biesiada górnicza została przygotowana przez panie: Kingę Posłowską, Ewę Ozimirską, Agatę Putko i Martę Sylwar.

  • Zabawa andrzejkowa – „W zaczarowanym świecie magii”

       27 listopada w naszej szkole odbyła się tak długo wyczekiwana przez wszystkich uczniów klas I-III zabawa andrzejkowa. Magiczna atmosfera towarzyszyła dzieciom od pierwszych godzin lekcyjnych.  Każdy uczeń uczestniczył w andrzejkowych zabawach. Dzieci przekłuwały papierowe serca, losowały magiczne kubeczki z wróżbami na przyszłość, kręciły czarodziejską butelką przepowiadającą przyszły zawód oraz poznawały znaczenie swojego ulubionego koloru. Główną atrakcją dnia było przedstawienie o młodziutkiej czarownicy, która bardzo chciała iść na bal, przygotowane przez wychowawców edukacji wczesnoszkolnej. Po spektaklu wszystkie dzieci bawiły się świetnie w rytmie największych hitów muzyki tanecznej. W tym wyjątkowym dniu przyznano również wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. „Maska – niejedną kryje tajemnicę”. Uczniom, którzy stworzyli najpiękniejsze maski i otrzymali dyplomy z rąk dyrektora naszej szkoły serdecznie gratulujemy.
       Po południu odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 4-8. Dzieci uczestniczyły w andrzejkowych zabawach i wróżbach. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców zabawę uświetnił DJ Radek. 

  • Siódmoklasiści odkrywają tajemnice ludzkiego szkieletu.

       Dnia 27 listopada 2019 r. w ramach zajęć z biologii siódmoklasiści uczestniczyli w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach pod nazwą „206 kości”. Laboratorium warsztatowe to umieszczony w specjalnej kapsule  „Generator Mocy” jako połączenie pracowni chemicznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów nasi uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego szkieletu, poznali budowę i jego funkcje. Specjalna budowa tkankowa i chemiczna kości sprawia, że są one twarde i wytrzymałe na odkształcenia, a archeologom dostarczają cennych informacji na temat naszej przeszłości. Uczniowie wskazywali na modelu szkieletu poszczególne kości, rozwiązywali logiczne łamigłówki oraz budowali ruchomy model dłoni. Warsztaty połączone były ze zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie opowiadającej o energii, a interaktywne stanowiska, przeznaczone do samodzielnego eksperymentowania sprawiły, że uczniowie przeżyli wspaniałą, naukową przygodę. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich siódmoklasistom.

  • Zgłębiamy tajemnice energii – warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach

        Dnia 22 listopada 2019 roku uczniowie klas 5a i 5b  wraz z wychowawcami Edytą Groszek i Dorotą Molendowską realizujący w ramach innowacji programowej  „W trosce o Świat. Uczymy celów zrównoważonego rozwoju”  pakiet o energii uczestniczyli w fascynujących  warsztatach pod nazwą „Eko bateria” w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Laboratorium warsztatowe to umieszczony w specjalnej kapsule  „Generator Mocy” jako połączenie pracowni fizycznej, chemicznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów nasi uczniowie odkrywali skąd się bierze prąd. Piątoklasiści wykazali w jaki sposób działa bateria, dowiedzieli się czym jest prąd i jak zbudować obwód elektryczny, aby nie doprowadzić do zwarcia, poznali materiały, które przewodzą prąd i te, które go izolują. Na koniec samodzielnie zbudowali obwód elektryczny zasilany sokiem z ziemniaka - uruchomili włączony w obwód zegar i  żaróweczkę!  Warsztaty połączone były z samodzielnym zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie opowiadającej o energii. Trzy tworzące ją strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść, a interaktywne stanowiska, przeznaczone do samodzielnego eksperymentowania sprawiły, że zgłębianie energetycznych tajemnic stało się naprawdę fascynujące. Obowiązkowym elementem zwiedzania było oglądanie filmu w technologii 3D dotyczącego energii w przyrodzie.  Kolejny punkt wycieczki to lekcja biblioteczna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach pod tytułem „Kornel Makuszyński - pisarz ze słońcem w herbie”.  Piątoklasiści utrwalili wiadomości dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły, poznali jego utwory utrwalone na różnych nośnikach pamięci oraz obejrzeli fragment filmu o przygodach Koziołka Matołka. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich uczniom. Nauka przez zwiedzanie, zabawę i eksperymentowanie jest super!


  • „Pasja – profesja- powołanie”

  • EDUKIDO – WSPANIAŁA ZABAWA

       W naszej szkole odbyły się niecodzienne warsztaty  z wykorzystaniem klocków Lego. W zajęciach, których tematem przewodnim było Święto Niepodległości wzięli udział uczniowie klas I-III. Dzieci pracując w grupach budowały symbole narodowe oraz  ekspozytory, tworzyły ruchome skrzydła orła, konstruowały mechanizm prezentacyjny, następnie instalowały symbole narodowe na platformie, by w końcu wprawić maszynę w ruch za pomocą silników. Wspaniałą zabawę z klockami poprzedziła prezentacja instruktorów, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jaka była historia Polski. Uczniowie utrwalili sobie poznane dotychczas pojęcia takie jak:  godło, flaga, hymn, zabory, niepodległość, legionista. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z warsztatów, które pokazały, jak w oryginalny sposób można nauczyć się historii.

  • Zostań dawcą szpiku

       Dnia 14 listopada 2019 r w Szkole Podstawowej w Morawicy przeprowadzono  akcję "Zostań dawcą szpiku" zorganizowaną  we współpracy z Fundacją DKMS.
       Statystyki podają, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
       Mieszkańcy miasta i gminy Morawica  byli bardzo zainteresowani akcją, w którą zaangażowali się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Okazało się, że wiele osób jest już zarejestrowanych w  bazie danych, a niektórzy, mimo chęci, nie mogą zostać dawcą, gdyż nie spełniają warunków wiekowych bądź zdrowotnych. Organizatorom udało się zarejestrować 14 nowych dawców, którym serdecznie dziękujemy. Każdy dawca to szansa na uratowanie komuś życia.
       Koordynatorką przeprowadzonej akcji była pani Anna Radziszewska.
    W przeprowadzeniu akcji pomogły pani Beata Wiśniewska, Edyta Siwek oraz Sandra Strzelec, absolwentka Gimnazjum w Morawicy.

  • Spotkanie z Cukiernikiem

       13 listopada w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach cukierniczych. Zajęcia poprowadził pan Szczepan, który z zaciekawieniem opowiadał dzieciom na czym polega praca cukiernika, a także jakie należy spełnić warunki, aby móc w przyszłości pracować w tym zawodzie. Po krótkiej prelekcji i prezentacji narzędzi cukierniczych nastąpiły zajęcia praktyczne, które sprawiły uczniom wiele radości. Dzieci chętnie dekorowały według własnego pomysłu przygotowane przez pana Szczepana babeczki. Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja ukierunkuje rozwój zawodowy naszych wychowanków w przyszłości 😊.

  • Poczet Sztandarowy w miejsko-gminnych obchodach Święta Niepodległości

       W poniedziałek,  11 listopada Poczet Sztandarowy (w składzie: Patryk Mielczarek, Natalia Kosmala, Katarzyna Winiarska oraz Kornel Soja, Zuzanna Dziewięcka i Magdalena Kamizela) wziął udział we Mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy, a następnie w korowodzie udał się pod pomnik „Bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę”, gdzie złożył wiązankę w barwach biało-czerwonych, oddając w ten sposób hołd żołnierzom, dzięki którym możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie. Po raz kolejny nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, wykazali się należytą postawą, traktując  poważnie powierzone im funkcje, a tym samym udowadniając, że są patriotami. Szkoła może być dumna, że w młodzieży nie gaśnie zapał do krzewienia patriotyzmu i więzi z regionem, szczególnie w tym symbolicznym dniu, jakim jest 11 listopada.
       Po części oficjalnej mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z ostatnim żyjącym kombatantem- Stanisławem Śmietaną.

     

  • "Moja Ojczyzna” - koncert pieśni patriotycznych

       Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, po raz kolejny zorganizowano w naszej szkole koncert pieśni patriotycznych, pt. "Moja Ojczyzna”. W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie klasy IIc: Katarzyna Bentkowska oraz Filip Piecyk. Podczas koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie pieśni patriotyczne oraz wojskowe, które zaprezentowali uczniowie klas I-III. Poprzez śpiew mali artyści oddali hołd, tym którzy walczyli w obronie naszego kraju, dzięki którym Polska stała się wolnym i niezależnym państwem.  Dla nas wszystkich była to niezwykła i niezapomniana lekcja patriotyzmu.

  • Międzynarodowy Dzień Jeża

       10 listopada wypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Te cudowne kolczaste ssaki nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, bo wtedy śpią już zwinięte  w kłębuszek w swoim gnieździe z opadłych liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi. W naszej szkole także obchodzono jeżowe święto.
       Jeże są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jest to spowodowane rozwojem cywilizacyjnym i ingerencją człowieka w środowisko naturalne. W ramach projektu eTwinning „Ryś Ryszard i Jeż Jerzy na tropie zaginionych gatunków” uczennice klasy IIa wraz z opiekunem przedstawiły pozostałym uczniom Jeżowe ABC - najważniejsze informacje oraz ciekawostki na temat jeży. Dzieci rozwiązały również quiz i zdobyły jeżowe odznaki.
       Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali prace plastyczne związane z jeżami: maski, jeże przestrzenne, ilustracje. Ponadto, zmierzyli się z zagadkami oraz zadaniami, których bohaterami były jeże.

  • Microsoft Global Learning Connection

       Microsoft Global Learning Connection 2019 to światowy maraton lekcji z wykorzystaniem narzędzi takich jak: Skype, Teams oraz Flipgrid; w formie  spotkań z prelegentami oraz  wirtualnych wycieczek terenowych.  Szkoła Podstawowa im.Kornela Makuszyńskiego przyłączyła się do akcji poprzez organizację zajęć edukacyjnych  dla nauczycieli i uczniów w formie wideokonferencji.
       We wtorek 5 listopada 2019r. o godz.10.00  za pośrednictwem Skype gościliśmy panią Agatę Kapicę, pełniącą funkcję
    Managera Programu Microsoft dla Edukacji w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy  5a oraz 7b wraz z  wicedyrektor Mariolą Kosztołowicz oraz Anną Litwin, Microsoft Innovative Educator Experts na lata 2019-2020. Zajęcia te odbyły się w bardzo miłej atmosferze.  Uczestnicy mieli niecodzienną szansę do zapoznania się z nowościami technologicznymi w programie Microsoft. Prelegentka zaprezentowała, m.in. Gogle VR,  HoloLens, nowy Surface Pro X laptop, omówiła szerokie możliwości pracy w Chmurze, wykorzystywanie Skype  w procesie nauczania-uczenia się. W trakcie tej niezwyklej lekcji  uczniowie zadawali ekspertowi wiele interesujących pytań, na które uzyskali odpowiedzi.
       W tym samym dniu SP w Morawicy, jako jedyna w Polsce, przyłączyła się do akcji Skype Collaboration pt. ‘Music Around the World’, w której wzięło udział  80  szkół z 27 krajów. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa Balatonboglár z Węgier. W ramach tej inicjatywy, uczestnicy spotkania mieli za zadanie wykonać 2 piosenki ludowe bądź ulubione piosenki młodzieży. Po przywitaniu uczestników sesji na Skype rozpoczęła się część artystyczna.  Ten niezwykły koncert muzyczny rozpoczął utalentowany uczeń Karol Pabian z klasy 6a, który na klarnecie brawurowo wykonał piosenkę pt. „Szła dzieweczka do laseczka”. Jego występ przypadł do gustu rówieśnikom z Węgier i został on nagrodzony gromkimi brawami. Następnie uczennice klasy 6b oraz 5a  wykonały piosenkę pt. „Stokrotka”, która również spodobała się publiczności zza granicy. Uczestnicy spotkania z naszej szkoły mieli okazję do poznania kultury węgierskiej poprzez wysłuchanie dwóch utworów muzycznych.
       6 listopada 2019r. o godz.14.00 specjalną lekcję języka angielskiego dla uczniów klasy 6b za pośrednictwem poprowadziła siostra Arlene Trant ze Stanów Zjednoczonych. Temat zajęć ‘One World - One Family’ poruszał zagadnienia edukacji globalnej. Prelegentka zaprosiła uczniów w wirtualną podróż po czterech kontynentach omawiając problemy, z którymi zmagają się obecnie wybrane kraje na świecie. Uczniowie dowiedzieli się, że w Nowym Jorku mieszkańcy codziennie zmagają się z korkami ulicznymi, zanieczyszczeniem powietrza oraz ze zmianami klimatycznymi.  Z kolei, w Gwatemali, ogromnym problemem jest przemoc, stąd ludzie sprzeciwiają się temu zjawisku organizując protesty. A.Trant zwróciła uwagę na nierówne szanse edukacyjne na przykładzie Tanzanii, gdzie do szkoły mogą jedynie uczęszczać chłopcy. Uczniowie dowiedzieli się, że prelegentka jest zakonnicą ze zgromadzenia Maryknoll Sisters i na co dzień pracuje ona z osobami niesłyszącymi. Poprzez swoją codzienną postawę   pomaga ona ludziom z ułomnościami, zachęca do pokonywania trudności, prowadzi dodatkowo zajęcia dla szkół na całym świecie inspirując je do czynienia dobra. W czasie lekcji Skype prelegentka zachęciła uczniów kl.6b do interakcji poprzez zadawanie im wielu pytań, na które błyskawicznie odpowiadali w języku angielskim. Panowała bardzo życzliwa atmosfera. To była kolejna już lekcja poprowadzona przez edukatorkę Arlene Trant  dla uczniów naszej szkoły i mamy nadzieję, że nie ostatnia.
       Udział naszej szkoły w projekcie Microsoft Global Learning Connection jest dowodem na to, że współczesna edukacja, dzięki odpowiednim wykorzystaniu nowoczesnych technologii i zaangażowaniu nauczycieli-innowatorów, nie  zna granic. Pokonywanie wirtualnych mil bez wychodzenia z sali lekcyjnej jest możliwe.

  • Widowisko patriotyczne „W drodze do Niepodległości”

       Widowisko patriotyczne, które miało miejsce dnia 8 listopada 2019 r. w morawickiej szkole, było dziełem uczniów klas 8b, 8a,6a,6d,5b,3a i 3c pod kierunkiem pań nauczycielek historii, muzyki, matematyki i biologii.
        Prowadzący całą uroczystość Maja Banak i Miłosz Kubicki z klasy 8b przedstawili wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii – od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Motywem przewodnim stała się oczywiście 101 Rocznica Narodowego Święta Niepodległości, ale do montażu słowno - muzycznego włączono także 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej, uwzględniając przy tym ogólnopolską akcję “Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy zaangażowani uczniowie ubrani w okazyjne czerwone koszulki z białym orłem na piersi, zaintonowali odśpiewanie czterech zwrotek naszego hymnu narodowego. W ten sposób cała społeczność szkolna morawickiej szkoły miała możliwość, w sposób niezwykle uroczysty, włączyć się w śpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego”.
       W dalszej kolejności widowiska patriotycznego rozpoczęła się melorecytacja wierszy w wykonaniu uczniów klas 6a, 5b i 6d przy pięknym akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina. Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, na tle pieśni “Orzeł Biały”, “Dla Niepodległej szli” odbyły się, w wykonaniu najstarszych uczniów naszej szkoły,  symboliczne sceny – obrazy oddania czci bohaterom walczącym za wolność Ojczyzny. Ósmoklasiści oddali hołd Ojcom Niepodległości, Wieszczom Narodowym, Wielkim Emigrantom, Powstańcom, Powstańcom Warszawskim – dzieciom biorącym udział w walkach – synom Orderu Virtutti Militari.
        Pieśń “Kolęda Warszawska” brawurowo wykonała Wiktoria Orlińska, w trakcie której pojawiła się scena stateczna – obraz matek cierpiących i oddających swoje dzieci do walki
    o wolność Ojczyzny. W tę rolę wcielili się Rodzice naszej szkoły.
        Uczennice z klasy 3a i 3c pięknie zatańczyły układ do pieśni patriotycznej “Wojenko, wojenko...”, natomiast uczennice 5b i 6d zaprezentowały się w widowiskowym układzie tańca z flagami. Harcerze z klasy 5b na czele z Jakubem Bielawskim uświetnili uroczystość wykonaniem pieśni “Uwierz Polsko”.
        W fazie końcowej widowiska, na tle pieśni “Miejcie Nadzieję” wszyscy występujący, na czele z uczniem klasy 8b Krzysztofem Gwóźdź, ubranym w płaszcz z namalowanym białym orłem, złożyli znicze pod symboliczną kamienną płytą, wykonaną, wraz z innymi elementami dekoracji przez p. Pawła Strójwąsa.
       Przygotowaniem tej niezwykłej lekcji historii kierowały panie Katarzyna Kowalska, Elwira Kondracka, Dorota Molendowska i Aneta Rozpara. Montaż słowno - muzyczny “W drodze do Niepodległości” został także zaprezentowany 11 listopada w trakcie uroczystości w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy.
      Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym Rodzicom, za pomoc w przygotowaniu dekoracji, osobisty udział w widowisku, ufundowanie zakupu koszulek oraz zniczy, Radzie Rodziców za zakup okolicznościowych beretów, oraz za rejestrację akademii i obecność podczas jej prezentacji, wsparcie i słowa uznania. Dziękujemy szczególnie Państwu Ewie i Tomaszowi Kubickim, Wioletcie Kruk, Agnieszce Purgał, Marii Malickiej, Renacie Rabiej i p. Bartoszowi Kruk.

      ZOBACZ FILM

  • XI Kwesta na cmentarzu w Brzezinach z udziałem wolontariuszy morawickiej szkoły

        1 listopada na cmentarzu parafialnym w Brzezinach odbyła się kolejna już, cykliczna, zbiórka pieniędzy do puszek na odnowę brzezińskiej nekropolii. Organizatorem kwesty jest Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola wraz ze Scholą Parafialną im. św. Stanisława Kostki. Kolejny raz w tej cennej inicjatywie wzięli udział wolontariusze z morawickiej szkoły. Pieniądze do puszki zbierali następujący ósmoklasiści: Kasia Winiarska, Zuzia Dziewięcka, Miłosz Kubicki, Natalia Baran, Natalia Kosmala, Maja Banak, Amelia Dudajek, Julia Ryk, Agata Wojtyś, Jan Malicki, Szymon Stefańczyk, Patryk Mielczarek i Jakub Więckowski.

strona: