Korowód Świętych W środę 30 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Korowodzie Świętych dla uczczenia nadchodzącego Święta Wszystkich Świętych. Na długiej przerwie wszyscy chętni zebrali się na korytarzu w szatni i wyruszyli w korowodzie reprezentując swój strój, a także rekwizyty związane z postacią danego Świętego. Barwny korowód przeszedł korytarzami szkoły śpiewając znaną pieśń: „Taki duży, taki mały może świętym być”… Uczniowie wraz z rodzicami włożyli dużo wysiłku i pracy, aby przygotować tak piękne i ciekawe stroje świętych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Szkoła Podstawowa otrzymała Certyfikat „Znak Jakości - Szkoła Otwarta i Kreatywna 2019” Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Morawicy już po raz drugi, podczas Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji w Kielcach, organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego została laureatem konkursu i otrzymała Certyfikat „Znak Jakości - Szkoła Otwarta i Kreatywna 2019”, za realizację projektów: „Cyfrowa Szkoła w Morawicy” i „Klub Czytającego Przyjaciela”.
Gala rozdania dyplomów Znaku Jakości odbyła się 25.10.2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, w obecności licznie przybyłych gości z całego województwa: Dyrektora Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Macieja Długosza, Wiceprezydenta Kielc Marcina Różyckiego, pracowników naukowych UJK - prof. UJK dr hab. Sławomira Kozieja, prof. UJK dr hab. Mirosława Babiarza, Przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. Profesorowie UJK, wchodzący w skład Jury, nagrodzili projekty realizowane w Szkole Podstawowej w Morawicy za kreatywność, nowoczesne formy edukacyjne, otwartość nauczycieli na rozwijanie edukacyjnych pasji dzieci i młodzieży. Uhonorowali osoby, które, poświęcając swój wolny czas i energię, pracowały z potrzeby serca, rozbudzając w uczniach pasję poznawczą i pragnienie zdobywania wiedzy. Za wykonaną pracę Laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci książek.
Projekt „Cyfrowa Szkoła w Morawicy” realizowali następujący nauczyciele: dyrektor Jacek Kuzia, wicedyrektor Wiesława Cecot, wicedyrektor Mariola Kosztołowicz, Aneta Rozpara, Dorota Molendowska, Anna Litwin, Edyta Siwek i Anna Radziszewska. Natomiast projekt „Klub Czytającego Przyjaciela” został zrealizowany przez Martę Sylwar i Ewę Ozimirską oraz grupę uczniów, do której należeli: Wiktoria Krzysztofek, Pola Embingier, Natalia Jędrzejowska, Magdalena Gajda, Marcelina Wieczorek, Aleksandra Kuta, Paulina Wąsik, Jakub Więckowski, Aleksandra Jędrzejowska, Aleksandra Paszkowska, Julia Karkocha, Aleksandra Fałdzińska, Patrizia Fegatili.
Serdecznie gratulujemy Laureatom Festiwalu Aktywnej i Kreatywnej Edukacji! To dzięki ich zaangażowaniu i edukacyjnej pasji młodzi ludzie mogli się przekonać, że „nauka jest jak niezmierna morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony…”
Sportowy Festyn Rodzinny W dniach 23 – 30 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy realizowaliśmy działania w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pod nazwą Europejski Tydzień Sportu. Za cel postawiliśmy sobie zaangażowanie w różnorodne przedsięwzięcia sportowe, rekreacyjno – ruchowe i propagujące zdrowy styl życia.
Od poniedziałku 23 września odbywały się szkolne eliminacje w grach i zabawach dla klas 1-3, piłce ręcznej dziewcząt oraz piłce nożnej chłopców. Kulminacyjnym elementem szkolnych obchodów ETS był zorganizowany 27 września Sportowy Festyn Rodzinny, podczas którego odbyły się m.in. szkolne finały ww. rozgrywek.
Ale wszystko zaczęło się od planowania…
„Główny sztab” nauczycieli, odpowiedzialny za zorganizowanie ETS w naszej szkole, spotkał się ze szkolną Radą Rodziców, w celu ustalenia zasad współpracy podczas realizacji tego przedsięwzięcia. W wyniku burzy mózgów powstawały różne pomysły, ustalono ogólny zarys działań oraz podział obowiązków pomiędzy rodziców i nauczycieli podczas przygotowania i przeprowadzenia Festynu. Rada Rodziców sfinansowała i zorganizowała zdrowy poczęstunek w formie owocowego bufetu dla wszystkich uczniów, połączonego z quizem o zdrowym odżywianiu. Klasy, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały dyplomy na zakończenie imprezy z rąk szkolnej Rady Rodziców, a wszyscy uczniowie – owoce i wodę mineralną.
Podczas Festynu każda klasa uczestniczyła w pokazach prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów klas 6-8, dotyczących zdrowego trybu życia, znaczenia aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania i higieny umysłu.
Dla uczniów, we współpracy z instytucjami i organizacjami pozaszkolnymi (Komenda Miejska Policji w Kielcach, Ochotnicza Straż Pożarna w Morawicy, ratownicy wodni pływalni „Koral” w Morawicy), przygotowaliśmy szereg stanowisk, na których mogli zdobyć wiedzę z zakresu ochrony zdrowia (resuscytacja, reanimacja, poruszanie się w ruchu drogowym i pieszym, profilaktyka zachowań ryzykownych itp.). Dzięki uprzejmości Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, dysponowaliśmy akcesoriami i sprzętem do gier i zabaw plenerowych (szczudła, maxi-bierki, kręgle, mini-curling, fińska gra molkky, serso), które cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców. Jak zawsze emocjonujące były rywalizacja skoki na gigantycznej skakance i rywalizacja w przeciąganiu liny. Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych, cieszyły się Fotobudka oraz "strefa piękna" ( malowanie twarzy, włosów i paznokci, układanie fryzur i wodne tatuaże), w której do pomocy zaangażowali się rodzice, uczennice klasy VIIa i VIIIa oraz absolwenci szkoły. Uczniowie chętnie korzystali z nadmuchiwanej zjeżdżalni –zamku, która również wymuszała ciągłą aktywność.
Na zakończenie imprezy puchary i dyplomy za rywalizację sportową wręczył nasz gość, wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marcin Dziewięcki, a wyjątkową atrakcją finału był pokaz pole dance (tzw. tańca na rurze) w wykonaniu naszej absolwentki i instruktorki tej nowej dyscypliny sportowej - Emilii Strójwąs.
Wycieczka do stadniny koni Dialog W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” klasy drugie wybrały się na wycieczkę do stadniny koni Dialog w Brudzowie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zawodem instruktora jazdy konnej oraz stajennego. Podczas wycieczki czekało na dzieci wiele atrakcji. Uczniowie zwiedzili całą stadninę, dowiedzieli się na czym polega praca instruktora jazdy konnej oraz stajennego. Poznali wiele ciekawostek dotyczących życia koni oraz hodowli i pielęgnacji tych pięknych zwierząt. Pani Ewa Ignacak – Krupa, właścicielka i instruktorka jazdy konnej udzieliła dzieciom cennych rad, jak bezpiecznie zachowywać się w trakcie spotkania z koniem, jakich zasad przestrzegać w trakcie jazdy konnej. Dzieci wykonały proste czynności pielęgnacyjne, czesały i karmiły konie. Największą atrakcją dla uczniów była przejażdżka konna, która sprawiła dzieciom wiele radości. Na zakończenie pobytu w stadninie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku oraz zabawę na świeżym powietrzu. Smaczne pieczone kiełbaski z ogniska smakowały wybornie, zwłaszcza że pogoda była dla dzieci łaskawa.
Manewry strażackie - niezwykła edukacja w terenie W dniu 4 października 2019 r, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Morawicy, w ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa uczestniczyli w manewrach strażackich nad morawickim zalewem. Manewry zostały zorganizowane przez Komendę Miejską PSP z Kielc i Zarząd Miejsko-Gminny OSP z Morawicy. Celem akcji było usprawnienie koordynacji służb oraz przeszkolenie druhów na wypadek zaistnienia prawdziwego zagrożenia. W manewrach wzięło udział osiemdziesięciu druhów z trzynastu zastępów OSP z terenu Miasta i Gminy Morawica.
Manewry odbywały się według epizodów. W pierwszym Strażacy walczyli z pożarem lasu tuż za plażą. Do akcji gaszenia przystąpiły wszystkie jednostki OSP z terenu Miasta i Gminy Morawica. Druhowie przetłoczyli wodę na odległość jednego kilometra. Punktem czerpania wody był zbiornik w Morawicy. Drugim epizodem było utonięcie dwóch osób. W ich poszukiwania zaangażowano dwie jednostki wyposażone w łodzie ratunkowe, były to jednostki z Morawicy i z Woli Morawickiej. Strażacy musieli znaleźć poszkodowane osoby i zastosować procedury związane z ratownictwem medycznym, czyli reanimację. Po przywróceniu czynności życiowych poszkodowani przekazani zostali służbom medycznym pogotowia ratunkowego. Trzecim epizodem był wypadek na parkingu przy zalewie. Tu zderzyły się dwa samochody. Jeden z nich zapalił się, a drugi przewrócony został na bok. W obu uwięzieni zostali ludzie. Do akcji pospieszyli druhowie z OSP w Brudzowie i z OSP w Brzezinach. Strażacy z Brzezin musieli wydobyć człowieka spod samochodu leżącego na boku, a strażacy z Brudzowa ratowali za pomocą sprzętu hydraulicznego osoby uwięzione w płonącym samochodzie.
Podczas manewrów, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach bryg. Krzysztof Ciosek i Komendant Miejski PSP z Kielc, Sławomir Karwat, obserwujący całą akcję, chwalili druhów, byli pod wrażeniem organizacji ćwiczeń i sprzętu, jakim dysponują strażacy z terenu Miasta i Gminy Morawica. Obserwacja poszczególnych epizodów, była niezwykłą lekcją dla uczniów. Mieli okazję zobaczyć i poznać procedury postepowania strażaków podczas akcji ratowniczych, skoordynowane działania i profesjonalizm. Ponadto ogromne wrażenie robiły wspaniale wyposażone wozy strażackie. Wszystkie jednostki straży pożarnej sprawdziły się doskonale. Uczniowie mogli osobiście przekonać się, że druhowie z Miasta i Gminy Morawica są świetnie wyszkoleni i wyposażeni w potrzebny sprzęt, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica mogą czuć się bezpiecznie.
Poznajemy pracę Oczyszczalni Ścieków w Brzezinach. Dnia 17 października 2019 roku uczniowie klas 5a i 5b realizujący innowację programową „W trosce o Świat. Uczymy celów zrównoważonego rozwoju” wraz z wychowawczyniami Edytą Groszek oraz Dorotą Molendowską uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Brzezinach. Zajęcia przeprowadziła pani Agnieszka Grudzińska, która bardzo dokładnie omówiła uczniom wszystkie etapy oczyszczania ścieków przychodzących z terenu Miasta-Gminy Morawica. Piątoklasiści najpierw zobaczyli przepompownie główną i sito-piaskownik jako pierwsze urządzenia w procesie mechanicznego oczyszczania ścieków. Potem przyszła kolej na oczyszczanie biologiczne z bakteriami tlenowymi stanowiącymi osad czynny w reaktorach biologicznych. Po oczyszczeniu biologicznym należy doczyścić ścieki, czyli uzdatnianą wodę oddzielić od osadu czynnego, co jest realizowane w osadnikach wtórnych. Osady pościekowe, powstające w procesach sedymentacji w osadnikach po odwodnieniu są wykorzystywane jako kompost. W brzezińskiej kompostowni wytwarzany jest atestowany nawóz organiczny zawierający składniki pokarmowe dla roślin, który świetnie nadaje się do kształtowania terenów zieleni, trawników, boisk, w gospodarce leśnej, uprawie roślin ozdobnych, krzewów. Oczyszczona woda po przepłynięciu „laguny” sztucznej rzeki wpływa do Nidy. Szczegółowe wyjaśnienia pani Agnieszki dotyczące pracy oczyszczalni, jej znaczenia dla mieszkańców naszego terenu oraz środowiska naturalnego pomogły uczniom uzupełnić karty pracy i ankiety związane z procesem oczyszczania ścieków. Wycieczka była bardzo fascynująca, a uczestniczący w niej piątoklasiści poznali nowe wiadomości i umiejętności dotyczące edukacji globalnej.
Trzydniowy Rajd ŚwiętokrzyskiCertyfikat „LABORATORIUM KULTURY UCZENIA SIĘ” dla Szkoły Podstawowej w Morawicy. 15 października 2019 roku w Kieleckim Parku Technologicznym w Kielcach odbyła się konferencja, zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pod nazwą „O tym, jak koniec staje się początkiem, czyli Projekt „Kultura Uczenia się” na mecie i na starcie”. Podczas uroczystej gali, podsumowującej kilkumiesięczny projekt przeznaczony głównie dla oświatowej kadry kierowniczej województwa świętokrzyskiego, wręczono Dyrekcji i Nauczycielom naszej szkoły certyfikaty.
Szkoła otrzymała certyfikat „Laboratorium Kultury Uczenia się”, gdyż podczas wizyty studyjnej delegacji 40 dyrektorów i nauczycieli z województwa świętokrzyskiego była „przykładem dobrej praktyki” – w kwestii zarządzania, nauczania oraz kształtowania wśród uczniów kompetencji kluczowych.
Certyfikaty „Mistrza Kultury Uczenia się” otrzymała Dyrekcja ZPO w Morawicy – pan dyrektor Jacek Kuzia, oraz panie wicedyrektor: Mariola Kosztołowicz i Wiesława Cecot. Pani Mariola Kosztołowicz podczas wizyty studyjnej przeprowadziła dla goszczących w murach morawickiej placówki szkolenie nt. „Kompetencje kluczowe w praktyce szkolnej, czyli jak uczyć TU i TERAZ z myślą o TAM i WTEDY”.
Certyfikatem ”Mistrza Kultury Uczenia się” zostali także nagrodzeni nauczyciele: pani Edyta Groszek, pani Renata Juśkiewicz, pani Katarzyna Kowalska, pani Lilla Kubicka, pani Anna Kuranda, pani Ilona Kuzia, pani Anna Litwin, pani Dorota Molendowska oraz pani Aneta Rozpara, za przeprowadzenie otwartych lekcji, a przy tym zaprezentowanie autorskich pomysłów metodycznych.
Realizatorzy projektu niejednokrotnie podkreślali, że niewiele jest takich szkół jak nasza. „To prawdziwa „szkoła otwartych drzwi”, gdzie pokazuje się innym to, co potrafi się osiągnąć.” – mówiła Małgorzata Jas, koordynatorka projektu. Zwieńczeniem wydarzenia niech pozostaną sentencje zamieszczone na przyznanych nauczycielom certyfikatach: „Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi” (Albert Einstein) oraz „I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś” (Milton Erickson).
Medale Komisji Edukacji Narodowej dla nauczycieli Szkoły Podstawowej w Morawicy Anna Kuranda i Anna Litwin, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, otrzymały prestiżowe medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Uroczyste uhonorowanie zasłużonych pracowników oświaty z województwa świętokrzyskiego, w gronie których znalazły się Anna Litwin i Anna Kuranda, miało miejsce 11 października 2019 roku w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Organizatorami gali połączonej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej byli Wojewoda Świętokrzyski, Agata Wojtyszek, oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik.
Nagrodzone reprezentantki ZPO w Morawicy to nauczycielki, które traktują swój zawód jako życiową pasję, pracujące z ogromnym zaangażowaniem, potrafiące dostrzec potencjał intelektualny czy artystyczny w swoich uczniach oraz umiejętnie motywujące dzieci do wytężonej pracy. Dzięki takim pedagogom młodzi ludzie mogą poznać smak sukcesu oraz doświadczyć satysfakcji płynącej z realizacji marzeń i indywidualnych aspiracji.
Dzięki pracy Anny Kurandy, nauczycielki wychowania fizycznego, która od 18 lat prowadzi szkolną formację taneczną Piramida, wiele uczennic ZPO w Morawicy rozwija swój talent artystyczny, odnosząc sukcesy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Atutem Piramidy są układy taneczne oparte na nowatorskiej fabule połączonej z przesłaniem skierowanym do widza oraz oryginalne kostiumy, rekwizyty i opracowane perfekcyjnie choreografie. Powodem do dumy dla członków zespołu są liczne osiągnięcia, wśród których można wymienić: tytuł LAUREATA XIII Ogólnopolskich Konfrontacji Tanecznych Małogoszcz; GRAND PRIX w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Rytmiczne Pląsy” w Skarżysku – Kamiennej; tytuł LAUREATA XVI Ogólnopolskiego Festiwalu w Gorzowie Wielkopolskim; Brązowa Miotła Baby-Jagi w Ogólnopolskim Sabacie Tanecznym; III miejsce Międzynarodowym Festiwalu w Gorzowie Wielkopolskim; III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Tańca o "Laur Rzecha”; II miejsce w XIII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2018 w kategorii widowisko taneczne; SREBRNY PIOTREK w VII Piotrkowskiej Panoramie Tanecznej o "ZŁOTEGO PIOTRKA" - Ogólnopolski Konkurs Tańca pod patronatem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego; II miejsce w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych SPONTAN - TANIEC JAZZOWY.
O niekonwencjonalnym podejściu A. Kurandy do dydaktyki świadczy również realizacja innowacji pedagogicznych, których efektem było powstanie choreografii tanecznych do spektaklu słowno-muzycznego "Co nam w duszy gra” oraz do musicalu "Mały Książę”.
Równie spektakularne sukcesy w dziedzinie edukacji odnosi anglistka, Anna Litwin, która należy do międzynarodowej społeczności nauczycieli działających na rzecz programów: eTwinning, Smart Technologies oraz Microsoft Education. W sierpniu 2019r. otrzymała prestiżowy tytuł Microsoft Innovative Educator Expert 2019/2020. Dzięki udziałowi w programie Skype in the Classroom zaprasza edukatorów z całego świata do współpracy, w efekcie czego wielokrotnie nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych prowadzili za pośrednictwem Skype zajęcia na żywo dla uczniów SP w Morawicy.
Od lat A. Litwin wdraża innowacje wraz z nauczycielami z krajów europejskich w ramach programu eTwinning. Do tej pory zrealizowała 17 innowacji, a wysiłki podejmowane przez nią oraz przez jej uczniów zostały docenione przez ewaluatorów Krajowego Biura programu eTwinning Polska, bowiem aż 10 projektów zostało wyróżnionych Krajową Odznaką Jakości eTwinning, a 5 Europejską Odznaką Jakości. Zostały one także wpisane na listę dobrych praktyk. Anna Litwin podejmuje liczne inicjatywy, w tym przedsięwzięcia o szerokim zasięgu. Jest współautorem wielostronnego partnerskiego projektu Comenius pt. „Europa bez barier” oraz projektu LLP Comenius pt. „Let’s play together like grandpa”. Od 2012r. uczestniczy w międzynarodowym programie Smart Exemplary Educator, co oznacza, że zamieszcza lekcje na platformie Smart Exchange, wymieniając się w ten sposób doświadczeniami z edukatorami z całego świata.
Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane Annie Litwin i Annnie Kurandzie to szczególny wyraz uznania dla nauczycieli, którzy wprowadzają w swojej pracy nowatorskie rozwiązania i otwierają przez swoimi uczniami szerokie perspektywy edukacyjne.
Nasze talenty dla Was - Festiwal Talentów z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dnia 15 października br. w Szkole Podstawowej w Morawicy odbył się Festiwal Talentów, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Wpisaną w tradycję szkoły imprezę uświetnili swoją obecnością znani jurorzy: Agnieszka Chylińska ( Wiktor Bielawski), Kamil Bednarek (Kornel Haba) oraz Augustin Egurrola (Jakub Młynarczyk), którzy bardzo trafnie ocenili prezentację sceniczną i niezwykłe umiejętności wszystkich uczestników.
Pokaz rozpoczął się od występu najmłodszych uczniów z klas 3a i 3b, którzy w piosence „The Penguin song” udowodnili, że mają niewątpliwy talent do nauki języków obcych. Wśród występujących świetnie zaprezentowali się muzycy Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy: Karol Pabian, Julita Orlińska, Filip Chruściński i Miłosz Kubicki. Publiczność nagrodziła brawami również Łukasza Moskwę, który uczy się gry na instrumentach klawiszowych w Szkole Muzycznej w Kielcach. Nadzwyczajne umiejętności akrobatyczne i taneczne zaprezentowały także młodziutkie uczennice naszej szkoły: Amelia Perczak z klasy 2, Emilia Masternak i Monika Rożkiewicz z klasy 5a, Róża Łysak, Maria Bonarek i Karolina Kuta z klasy 5b , Zofia Cieślicka z klasy 6a oraz grupa dziewcząt z zespołu Piramida. Natalia Pasek z 5a i Magdalena Krysińska z 7a udowodniły, że są wspaniale zapowiadającymi się wokalistkami. Nie sposób pominąć występu przyszłego Davida Copperfielda, czyli Rafała Śniocha z kl. 5b, dla którego sztuczki karciane nie mają tajemnic. Wspaniałą pamięcią, dykcją i umiejętnością interpretacji tekstu wykazali się Jakub Wierzbicki i Bartek Wojtyś, którzy recytowali wiersze polskich poetów: „Lokomotywę” Juliana Tuwima i „Ptasie plotki” Jana Brzechwy.
Jurorzy nie szczędzili pochwał występującym i wróżyli niektórym międzynarodową karierę. Nad organizacją tegorocznego Festiwalu Talentów czuwały Anna Radziszewska i Edyta Siwek.
„Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” 16 października pierwszoklasiści wzięli udział w akcji „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” przeprowadzonej w Galerii Korona Kielce. Celem przygotowanego przez Echo Dnia przedsięwzięcia było przede wszystkim przekazanie dzieciom najistotniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Podczas spotkania odbyła się prelekcja pielęgniarki, ratownika PCK, policjanta i strażaka. Gwiazdą spotkania był bramkarz kieleckiego klubu PGE VIVE Kielce - Mateusz Kornecki, który z radością robił sobie zdjęcia z pierwszakami. Podczas spotkania uwagę pierwszoklasistów przyciągnął pokaz umiejętności karateków z Kieleckiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin, który poprowadził sensei Piotr Kęćko. Energia biła mocno i pozytywnie. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do Multikina na bajkę oraz wspólne zdjęcie klasowe, które ukażą się w specjalnym dodatku do "Echa Dnia" 5.11.2019 r. Wszystkie Pierwszaki dostały w prezencie od przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odblaski.
Wyrazy wdzięczności z okazji zaszczytnego święta Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 15 października. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i podziękowania złożył Burmistrz Miasta i Gminy Morawicy - Pan Marian Buras oraz Dyrektor szkoły – Pan Jacek Kuzia, a także przedstawiciele Rady Rodziców - Pani Dorota Szczykutowicz i Pan Tomasz Wierzbicki.
Przepiękną laurką przygotowaną na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: IIIa i VId oraz rodziców.
Artyści przedstawili wesoły program muzyczny. Były piosenki, wiersze i tańce. Trzecioklasiści popisali się orientalnym tańcem brzucha , zaś starsi uczniowie grecką Zorbą. Wszystkim zebranym bardzo spodobała się instrumentalizacja znanych melodii m. in. z filmu” Bonanza” i” Muppet show” w wykonaniu szóstoklasistów. Zachwyt wzbudził też solowy występ Wiktorii Orlińskiej, która przepięknie zaśpiewała utwór Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”.
Serca widzów tym razem skradły niewątpliwie popisy trupy cyrkowej złożonej z kilkunastu rodziców. Ci ubrani w barwne stroje dali prawdziwy upust swoim umiejętnościom akrobatycznym, tanecznym i wokalnym. Ogólny aplauz wzbudził zaprezentowany przez nich walc z filmu Maskarada.
Szczególne słowa uznania należą się Pani Elwirze Kondrackiej i Zofii Taf- Gryń- organizatorkom tej wyjątkowej imprezy.
"Noc w szkole” W nocy z 5 na 6 października odbył się kolejny nocny biwak w szkole, w którym wzięli udział uczniowie i wychowawcy klas: IIb i IIc. Punktualnie o 19.45 drugoklasiści, dźwigając swoje bagaże stawili się na zbiórce w szkole. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia "Regulaminu nocowania", który zawierał zasady zachowania się podczas nocy w szkole. Następnie dzieci w radosnych nastrojach wzięły udział w zabawach muzycznych, dydaktycznych i relaksacyjnych, po których zjedli kolację i przygotowali sobie miejsca do noclegu. Na zakończenie wieczoru dzieci obejrzały bajkę dydaktyczną i wysłuchały słuchowiska dla najmłodszych. W sobotę rano po porannej toalecie i wspólnym śniadaniu uczniowie, pod opieką swoich rodziców udali się do domu .
"Zdrowo żyjemy-wygrywamy!” Od 30 września do 5 października obchodziliśmy w naszej szkole "Tydzień Zdrowego Żywienia”. W akcji szkolnej wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Celem projektu było promowanie zdrowego odżywiania, zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia oraz wdrażanie uczniów do dbałości o prawidłowe nawyki żywieniowe. W pierwszym dniu akcji uczniowie obejrzeli film i prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania oraz zrobili Lapbooki i plakaty związane z omwianym tematem. W kolejnych dniach uczniowie wykonywali zdrowe sałatki/kanapki, przygotowywali rymowanki promujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz tworzyli owocowe i warzywne kukiełki. W ramach podsumowania projektu dzieci wysłuchały opowiadania, pt. "Witaminki”, zaprezentowanego przez organizatorki akcji, odgadywały zagadki, a także posmakowały produktów z kącika witaminkowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom klas I-III za uczestnictwo w akcji szkolnej. Mamy nadzieję, że realizacja zaplanowanych zadań zachęciła uczniów do regularnego i zdrowego odżywiania.
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Dnia 4 października 2019r. odbył się w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Poprzedziły go wcześniejsze przygotowania, podczas których uczniowie klas 4a oraz 5b i 5c wykonali prace plastyczne, plakaty związane z tabliczką mnożenia. Najpiękniejsze prace zostały zebrane, nagrodzone i wystawione na ogólnodostępnej gazetce szkolnej.
W dniu akcji pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” członkowie trzech dwuosobowych Patroli Egzaminacyjnych, w składzie Egzaminator i Asystent, podczas przerw śródlekcyjnych sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia u kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Egzaminatorzy i Asystenci przepytali wiele osób i większość z nich uzyskała tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia". Uczniowie klas starszych oprócz możliwości uzyskania tytułu mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych podczas lekcji, które przebiegały pod hasłem: „80 zadań z rachowania w rocznicę wybuchu wojny do rozwiązania”.
To matematyczne święto weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom oraz uczestnikom zabawy! Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji za rok!
Wybory do Samorządu Uczniowskiego W dniu 20 września 2019 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów zostało zgłoszonych 35 kandydatów spośród uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej. Zagłosowano również na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W celach wyborczych powołano Komisję Wyborczą, która zajęła się sprawami organizacyjnymi: pilnowanie harmonogramu wyborów, rozdawanie kart do głosowania, obliczanie głosów. W wyborach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, a także pracownicy szkoły. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji wyborczej przystąpili do liczenia głosów oddanych na kartach. Komisja Wyborcza ustaliła, iż w głosowaniu wzięło udział 294 osoby. Wśród oddanych głosów, 4 okazały się nieważne. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Paweł Bochenek, który uzyskał 35 głosów. Zastępcą przewodniczącego został Patryk Mielczarek – 19 głosów, Sekretarzem - Franciszek Malicki - 14 głosów, Skarbnikiem – Natalia Pasek - 13 głosów. Natomiast Igor Kogut został członkiem sekcji pomocniczej. Opiekunem SU został Pan Zbigniew Więckowski zdobywając 101 głosów oraz Pani Justyna Makowska - Jabczyk. Gratulujemy!
„BohaterON” W drugiej połowie września, już po raz kolejny, uczniowie klas I - III oraz kl. 5a i 5b włączyli się do akcji BohaterON - wyślij kartkę do Powstańca.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczną wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja ta pozwala uczniom naszej szkoły wyrazić to w symboliczny sposób.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Akcja ta ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej oraz buduje wrażliwość społeczną.
Aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy ich heroizm i poświecenie wysłaliśmy 161 własnoręcznie zrobionych przez uczniów naszej szkoły kartek.
Drodzy Powstańcy!
Pamiętamy o Was i dziękujemy za Wasz przykład oddania najważniejszym wartościom, jakimi są: „Bóg Honor Ojczyzna”
„Sprzątanie świata – Polska 2019” - razem możemy więcej! We września br. roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w sprzątaniu okolicy szkoły, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję sprzątania świata będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Tegorocznej edycji programu przyświecało hasło: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Uczniowie klas 1 – 4 zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice po pogadance na temat zasad bezpieczeństwa oraz zapoznaniu z głównymi celami akcji, pozytywnie zmotywowani wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie uczniów udało się zebrać pełne worki śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonym punkcie odbioru odpadów. Uczniowie zakończyli akcję z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.
International Dot Day 2019Podobnie jak w ubiegłym roku, w Szkole Podstawowej w Morawicy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki, będący świętem kreatywności, odwagi w pokonywaniu trudności i zabawy. Historia małej dziewczynki Vashti, bohaterki książki Petera Reynoldsa pt. ‘The Dot’, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i odkryła swój talent artystyczny, zainspirowała nauczycieli matematyki oraz języka angielskiego do zorganizowania ciekawych form zajęć dla uczniów, których tematem przewodnim była kropka. Na zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez Annę Litwin w klasach 4 – 6 uczniowie obejrzeli film pt. „The Dot”, a następnie rozmawiali o potrzebie odkrywania i rozwijania talentów. Rozwiązywali oni rebusy z wykorzystaniem QR kodów oraz alfabetu Morse’a odgadując słówka i zwroty. Uczniowie wykonali plakaty prezentując na nich słownictwo z motywem kropki. W sali lekcyjnej powstała galeria prac. Uczniowie tworzyli także własne krzyżówki oraz zagadki łączące wiadomości z różnych dziedzin Na lekcjach matematyki pod kierunkiem pani wicedyrektor Marioli Kosztołowicz uczniowie rozwiązywali kropkowane zadania, poznali alfabet Braille, rozkodowywali zadania matematyczne zapisane alfabetem Braille i kodowali swoje odpowiedzi do zadań. Na zajęciach można było zaobserwować ogromne zaangażowanie uczestników oraz ich kreatywność podczas wykonywania prac. To był wspaniały i niezapomniany dzień!
|