Korneliada 2020 Jak co roku, w styczniu odbywa się w naszej szkole konkurs poświęcony życiu i twórczości patrona- Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie przygotowują się do konkursu czytając wspaniałe książki pisarza, takie jak: Przygody koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki Fiki- Miki, O wawelskim smoku, Bezgrzeszne lata, Panna z mokrą głową, Szatan z siódmej klasy. Korneliada dla uczniów klas starszych odbyła się w dniu 16.01. 2020 r. Po bardzo wyrównanej rywalizacji Jury wyłoniło zwycięzców. Okazali się nimi uczniowie klasy V b - Adam Derda, Filip Ciszewski, Jakub Wierzbicki oraz uczniowie klasy VI b – Pola Embingier, Wiktoria Krzysztofek, Krystian Pyk. Drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy IV – Franciszek Malicki, Bartosz Wojtyś, Kacper Zygadło. Korneliada dla uczniów klas młodszych odbyła się w dniu 17.01. 2020 r. Zwycięzcami konkursu okazali się uczniowie klasy III b – Laura Kuzia, Klaudia Prokop i Aleksandra Smutek. Drugie miejsce przypadło w udziale uczniom klasy II a – Łucji Malickiej, Mateuszowi Więckowskiemu, Natalii Jabczyk oraz uczniom klasy III c – Paulinie Robak, Kornelii Iwan i Lenie Staweckiej. Jury przyznało również nagrody publiczności za najładniejsze przebranie za postać z książki Kornela Makuszyńskiego uczniom: Fabianowi Gajkowskiemu z klasy II b (w przebraniu Murzynka Goga- Goga), Laurze Kuzi z klasy III b (w przebraniu królewny Wandy) i Paulinie Robak z klasy III c (w przebraniu małpki Fiki- Miki). Wszyscy zwycięzcy Korneliady otrzymali piękne nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora szkoły- pana Jacka Kuzię.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Koziołek Matołek spotyka królową nauk” i przygotowali wspaniałe, kolorowe prace plastyczne. Nagrody w postaci pięknie wydanych książek, ufundowane również przez pana dyrektora, zdobyli uczniowie:
- w kategorii klas pierwszych: Oliwia Kraj (I c), Małgorzata Metryka (I c), Oliwia Cerazy (I c)
- w kategorii klas drugich: Krystian Nogajczyk (II c), Łucja Malicka (II a), Karol Mikołajczyk (II b)
- w kategorii klas trzecich: Piotr Zawadzki (III c), Nikodem Gwóźdź (III c), Natalia Makowska (III a).
Wszystkim miłośnikom twórczości naszego patrona serdecznie gratulujemy!
Zabawa choinkowa Karnawał to czas balów i radosnej zabawy. Bawią się nie tylko dorośli, ale także dzieci. Tegoroczna zabawa choinkowa dla uczniów klas 1-3 odbyła się w naszej szkole we wtorek, 21 stycznia. Już o godzinie dziesiątej dzieci w przebraniach postaci ze świata baśni i bajek rozpoczęły imprezę taneczną. Oprawę muzyczną oraz dobrą zabawę zagwarantował DJ Tomek. Dodatkową atrakcją dla uczniów były zabawy, konkursy oraz malowanie twarzy. W uatrakcyjnienie imprezy włączyli się również rodzice, którzy przygotowali poczęstunek dla swoich pociech.
W świcie muzykoterapii…
24 stycznia odbyła się lekcja otwarta dla uczniów klas drugich z edukacji muzycznej z elementami muzykoterapii. Zajęcia zostały przeprowadzone przez wychowawcę klasy 2c. W lekcji wzięło udział 42 uczniów oraz 3 nauczycieli. Celem zajęć było doskonalenie poczucia rytmu oraz uregulowanie napięcia psychofizycznego dziecka. Lekcja została przeprowadzona metodą Mobilnej Rekreacji Muzycznej stworzoną przez Macieja Kieryła. Metoda ta charakteryzuje się modelem zajęć typu: OZURA, czyli powiązania ze sobą pięciu ważnych faz: „odreagowanie", „zrytmizowanie", „uwrażliwienie", „relaksacja" i „aktywizacja".
Spotkanie z pielęgniarką szkolną W styczniu uczniowie klas II w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości na temat zawodu pielęgniarki. Zajęcia poprowadziła pani Bożena Skrzypek– pielęgniarka szkolna, która ubrana w swój służbowy strój, pokazała uczniom gabinet pielęgniarski oraz narzędzia wykorzystywane w czasie swojej pracy. Pani Bożena podczas zajęć opowiedziała dzieciom na czym polega zawód pielęgniarki oraz pokazała w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali pani pielęgniarki oraz chętnie wzięli udział w zajęciach praktycznych, podczas których uczyli się udzielania pomocy na fantomie.
Ślubowania nadszedł czas… Pod takim hasłem pierwszaki z Zespołu Placówek Oświatowych im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy zostali włączeni do braci uczniowskiej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To właśnie 8 stycznia br. od godz. 16.30 w naszej szkole panowała odświętna atmosfera. Prowadzące uroczystość Karina Banasik oraz Katarzyna Sobaś (wychowawczynie klasy 1a i 1b) szczególnie gorąco przywitały bohaterów uroczystości - uczniów klasy 1a, 1b i 1c, a także zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Morawica - Mariana Burasa, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców. Ten uroczysty moment został poprzedzony nietypowym wydarzeniem. Na ślubowanie została również zaproszona pani Zima, która miała za zadanie sprawdzić wiedzę i umiejętności pierwszoklasistów (w rolę pani Zimy wcieliła się wychowawczyni klasy 1c - Renata Dziewięcka). Odświętnie ubrani pierwszoklasiści w przepięknej scenerii przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności.
Podczas części artystycznej uczniowie udowodnili, że nie tylko potrafią pięknie recytować wiersze oraz bezbłędnie odpowiadać na szereg bardzo ważnych pytań, ale także pięknie zaśpiewać piosenkę razem z panią Zimą. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Punktem kulminacyjnym wydarzenia było złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania na ucznia, którego dokonał dyrektor szkoły, pan Jacek Kuzia.
Dyrektor życzył uczniom sukcesów w nauce, zapewniając jednocześnie o tym, że szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym na pewno będą czuć się dobrze. Ciepłe i miłe słowa skierował do dzieci także Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od pana Burmistrza upominki.
Po części oficjalnej dzieci oraz zebrani goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Drodzy Rodzice dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc w tym wielkim i ważnym dla Waszych pociech dniu! Wychowawcy klas pierwszych.
„Dzisiaj dzień wesoły - mamy przecież Święto szkoły!” Ósmy stycznia, to dzień urodzin naszego Patrona- Kornela Makuszyńskiego. Co roku obchodzimy Święto Szkoły. W tym roku po raz 24 świętowaliśmy Dzień Patrona.
Był to dzień pełen radości, uśmiechu i beztroski, ale także możliwość spotkania z Kornelem Makuszyńskim i bohaterami jego książek. Większość swojej twórczości pisarskiej Kornel Makuszyński poświęcił najmłodszym. Jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. Makuszyński wyrabiał w swoich czytelnikach poczucie humoru i zachęcał do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Chociaż nasz Patron nie żyje od 67 lat, jest ciągle żywy w naszych sercach i szkolnej codzienności.
Od 29 maja 2018 roku w sposób szczególny czcimy naszego Patrona, ponieważ nasze marzenia się spełniły i otrzymaliśmy sztandar, na którym centralne miejsce zajmuje portret Kornela Makuszyńskiego.
Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz uczniów przybyłych na uroczystość przywitali uczestnicy Koła Polonistycznego z klasy 6a - Karol Pabian oraz Julita Orlińska. Następnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego, poczet sztandarowy złożył kwiaty pod tablicą Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie klas 6a i 7a przedstawili ciekawostki związane z postacią pisarza, a Magdalena Krysińska wyrecytowała przepiękny wiersz poety rozpoczynający się od słów: „Jesteśmy słonecznikiem uśmiechu, na dobroć naszą świat czeka...”.
W kolejnych odsłonach uczniowie klas 7a i 3b zaprezentowali scenki teatralne inspirowane powieściami Kornela Makuszyńskiego. W rolę pisarza wcielił się Jakub Mazur z klasy 7 a. Zobaczyliśmy fragmenty: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki ", „Przygód Koziołka Matołka”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc” oraz „Szatana z siódmej klasy”.
Uroczystość uświetniły występy zespołu "Kornele", uczestników Koła Polonistycznego, Koła Języka Angielskiego, a także uczennicy kl. 7b - Agaty Korban, która wykonała hymn państwowy oraz piosenkę Varius Manx "Pocałuj noc", nie zabrakło również perfekcyjnie wykonanego kankana.
Na zakończenie uroczystości wszyscy wykonali utwór Majki Jeżowskiej pt. "Na raz, na dwa...". Głos zabrała pani wicedyrektor Wiesława Cecot, dziękując organizatorom oraz wykonawcom za przygotowaną akademię, odniosła się również do słów Kornela Makuszyńskiego: " Bohaterowie moich książek ruszajcie w świat, do dzieci! Zanieście im radość i uśmiech...", życząc wszystkim tej radości i uśmiechu na co dzień!
Walking with Dinosaurs Biorąc pod uwagę zainteresowania językowe oraz przyrodnicze uczniów naszej szkoły po raz kolejny zorganizowano zajęcia z ekspertem zza granicy. Uczestnikami zajęć byli uczestnicy kół językowych z klas 5b, 6a, 6b oraz zainteresowani uczniowie z klasy 7b.
9 stycznia 2020 odbyła się lekcja w formie wirtualnej wycieczki terenowej pt. ‘Walking with Dinosaurs’. Specjalnie dla nas, na żywo, z Parku Jurajskiego w Indiach prowadził zajęcia pan Ranjit Dinsale. Połączyliśmy się z nim za pomocą oprogramowania Skype. W trakcie wideokonferencji edukator zapoznał uczniów z wybranymi gatunkami dinozaurów, omawiając ich cechy fizyczne. Zaprezentował on także wiele ciekawostek. Do prezentacji materiału wykorzystał on film oraz rysunki. Następnie odbyła się sesja pytań. Na początku prowadzący przygotował dla uczniów zagadkę polegającą na rozpoznaniu dinozaurów znajdujących się na obrazku. Bez problemu rozpoznali oni Tyranosaurusa Rexa oraz Triceratopsa. Następnie uczniowie zadawali pytania m.in. o sposoby rozmnażania się dinozaurów, o to, czy dany przedstawiciel był zwierzęciem roślinożernym, czy mięsożernym. Interesowały ich także ciekawostki, który dinozaur był największy, a który najwięcej ważył, co było powodem wyginięcia. Prelegent R.Dinsale był pod wrażeniem wiedzy uczniów naszej szkoły, a zwłaszcza Adama Derdy z kl.5b oraz Bartosza Malickiego z klasy 6b, którzy byli szczególnie zafascynowani tematyką lekcji. Na zajęciach byli dodatkowo zaopatrzeni w liczne atlasy oraz modele dinozaurów.
Link do filmu: https://spark.adobe.com/video/UkzDfQ651jJLg
Szkolne jasełka, uroczystość celebrowania Świąt Bożego Narodzenia „Na początku było Słowo… a Słowo ciałem się stało. Słowo przyszło do swoich a swoi Go nie przyjęli…” Te Biblijne słowa były myślą przewodnią wydarzenia celebrującego Święta Bożego Narodzenia, które odbyło się w naszej szkole 20 grudnia 2019 roku.
Świat się zapędził, świat się zapętlił… W pogoni dnia codziennego wielu ludzi zapomina o tym, co najważniejsze. Czekamy na święta, bo to czas wolny od pracy i szkoły, odpoczynek od stresu, chwile lenistwa, otrzymywanie prezentów. A przecież nie taka jest idea obchodzenia Świat Bożego Narodzenia. To nie tylko obficie zastawiony stół i piękne dekoracje. Organizatorzy tegorocznych Szkolnych Jasełek (panie Renata Juśkiewicz, Lilla Kubicka, Beata Kowalska, Maria Mikorska oraz Paweł Strójwąs) postanowili dokonać wśród widowni swego rodzaju przewartościowania, uświadomienia im, że Chrystus narodził się, by poświęcić swoje życie dla dobra innych ludzi – zupełnie mu obcych i często nieprzychylnych. Maryja – młoda kobieta, która mogła myśleć o swoim szczęściu osobistym, z ufnością poddała się woli Boga i pokornie wyrzekła Aniołowi Gabrielowi słowa: „Oto ja służebnica Pańska…” a następnie w ubóstwie, cierpieniu fizycznym, wystawiona na szyderstwa złośliwych ludzi, poszukiwała miejsca, aby wydać na świat Syna Bożego. Józef to skromny cieśla, który szczerze kochał Maryję i pomimo tego, że nosiła ona w łonie nie jego syna, otoczył Ją troską, miłością i opieką, a następnie uczucia te podzielił wobec Syna, który był nie z tego świata. Historia prosta… ale jakże trudna do zrozumienia.
W postać Maryi wcieliła się Wiktoria Orlińska, poselstwo Boże głosił Anioł Gabriel – Ksawery Kraska, a wiernym towarzyszem cierpienia i radości Maryi był Józef – Patryk Mielczarek.
W spektaklu nie zabrakło Proroków, którzy głosili nadejście Boga Mocnego, Czcigodnego Doradcy. Byli to: Mikołaj Tworek, Jakub Wierzbicki, Mateusz Ozga, Jakub Klimczak. Scenie zwiastowania towarzyszył zastęp Aniołów (uczennice klasy 2a, 5b i 5c), który stał się świadkiem i podporą dla Maryi i Józefa. Ponadto Aniołowie, jako pierwsze postacie na scenie, pokazały uwielbienie dla narodzonego Chrystusa. Maryja, od początku świadoma swojej misji, wyniosła Dziecko do świata, Anioły głaskały Je po główce i z wdzięcznością spoglądały na Maryję. To samo robili widzowie, naśladując anielski zastęp. W tej symbolicznej scenie uczestniczył również Józef, który nie odstępował swojej żony ani dziecka na krok.
Zanim jednak nadeszła radosna chwila obwieszczenia światu narodzin Zbawiciela, był czas pogardy, trudu, lęku i zwątpienia. Bo Dziecię narodziło się w ubogiej grocie, z dala od ludzi, osłonięte tajemnicą. Józef w Betlejem usilnie poszukiwał schronienia i miejsca spoczynku dla swojej ciężarnej żony. Ludzie jednak spoglądali na niego z pogardą, szydzili z jego ubóstwa, rzucali w jego stronę obelżywe słowa, zamykali przed nim drzwi swoich domostw. W role mieszkańców miasta Betlejem wcielili się uczniowie klasy 6c, a wśród nich Patrycja Wróbel, Mikołaj Kosałka, Piotr Majchrzak, Bartek Kamizela. Pozostali uczniowie tej klasy wiernie odtworzyli sceny zbiorowe, uwydatniając ludzką obojętność, pogardę i brak empatii.
Kolejną grupą uczniów, która bez wątpienia wzbudziła zachwyt publiczności, byli Pastuszkowie (uczniowie klasy 2a, 5b i 5c) – prości, skromni ludzie, którzy z ufnością i z radosną pieśnią na ustach podążyli powitać Pana i oddać Mu pokłon. Z hołdem do Dzieciątka podążyli także Trzej Królowie (Mateusz Ozga, Jakub Wierzbicki i Jakub Klimczak), którzy wcześniej spotkali się z podstępnym i wrogim Herodem (Wiktor Bielawski) oraz jego dworzanami ((Dawid Szczykutowicz i Bartek Kwiecień).
Widowisko zamknięte było w kompozycji ramowej. Rozpoczynało się krótką sceną ukazującą współczesną rodzinę – matkę (Patrycja Śnioch), ojca (Miłosz Kubicki), syna (Kornel Haba) i babcię (Katarzyna Winiarska) w trakcie przygotowań do Wigilijnej Wieczerzy. Mama zajęta była nakrywaniem do stołu, tata ukradkiem podjadał z półmisków, babcia była pogrążona w tęsknocie za zmarłym mężem i utraconym światem wartości, a syn – celowo spóźniał się do domu, bo jak sam twierdził, nienawidził tych szopek i dzielenia się Opłatkiem. Przyszedł tylko zwabiony pokusą otrzymania porządnego smartwatcha. Napięcie rodzinne przerwała babcia, która „zaprosiła” swojego wnuka do zapoznania się z Biblijną historią Narodzenia Pańskiego.
Piotruś (Kornel H.), ale i cała jego rodzina, podczas widowiska zrozumiał, że Wigilia nie tak ma wyglądać jak dotychczas, dlatego podczas ostatniej sceny Jasełek Szkolnych znów pojawił się stół, a na nim uroczyste nakrycie. Mama pojawiła się przy stole z Opłatkiem, tata z Biblią, babcia ze Świecą Wigilijną… a Piotruś przyszedł co prawda spóźniony, ale szczęśliwy. Wszyscy wspomnieli nieżyjącego dziadka, a potem podzielili się prezentami, które znaleźli pod choinką – miłość, dom, rodzina, zaufanie, wiara, szacunek.
Ostatnim akcentem silnego powrotu do tradycji było zabranie głosu przy Wigilijnym Stole przez pana dyrektora Jacka Kuzia– gospodarza naszej szkoły. Powitał on zgromadzonych gości i symbolicznie podzielił się Opłatkiem z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz całą społecznością szkoły. Składając życzenia świąteczne i noworoczne pan dyrektor podkreślił ponadczasowość wspomnianych powyżej wartości i przypomniał prawdę, o której także na co dzień bardzo szybko zapominamy – że wigilijny stół to miejsce, przy którym zmienia się skład osób – czasami ktoś przybywa, a czasami ktoś ubywa…
Tegoroczne Jasełka zostały mocno osadzone w Biblii, ale pokazane przez pryzmat współczesności, dlatego wiele osób, po ich obejrzeniu powiedziało, że potrzeba w pędzie życia czasami się tak mocno zatrzymać.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie: https://ckinfo.pl/pod-choinka-znalezli-milosc-wiare-rodzine-dom-szacunek-i-zaufanie/
Kiermasz BożonarodzeniowyTuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w dniach 17-19 grudnia, w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Panie: Justynę Makowską-Jabczyk, Agatę Putko, Ewę Ozimirską. Podczas kiermaszu sprzedawano ozdoby świąteczne: bombki, choinki, stroiki, aniołki z masy solnej, bałwanki. Kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli Kiermasz upłynął w przedświątecznej, miłej atmosferze. Dochód z kiermaszu ozdób świątecznych został przekazany na potrzeby świetlicy szkolnej i SU.
Szóstoklasiści na warsztatach w Ostoi Dworskiej Dnia 12 i 13 grudnia 2019 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Kultywowanie dawnych tradycji Świąt Bożego Narodzenia" w Zagrodzie Edukacyjnej mieszczącej się w Ostoi Dworskiej. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia stajenki betlejemskiej wykonanej z darów natury. Podczas pogadanki w Izbie Regionalnej uczniowie mieli możliwość porównania dawnych zwyczajów wigilijnych z obecnymi, panującymi w ich rodzinnych domach. W scenerii wigilijnego stołu i pięknie ozdobionej choinki uczestnicy warsztatów śpiewali kolędy, degustowali świąteczne pierniczki oraz samodzielnie wykonali świątecznego bałwanka.
W drugim dniu wycieczki klasy 6b oraz 6d brały dodatkowo udział w imprezie mikołajkowej. Wszyscy uczniowie zostali hojnie obdarowani przez św. Mikołaja.
Na prezenty musieli jednak sobie zapracować, odpowiadając na pytania quizowe z wielu dziedzin. Mikołajki zorganizowane w czasie wycieczki były ciekawym doświadczeniem
i dostarczyły one szóstoklasistom wielu niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu upominków.
Wielkie Serca Społeczności Szkolnej - akcja "Paczka na Święta 2019"Społeczność naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w akcji pod hasłem „Paczka na Święta 2019”. Pomocą objęliśmy samotną mamę z córką. Przez okres dwóch tygodni uczniowie przynosili potrzebne rodzinie środki czystości, żywność, kosmetyki, przybory szkolne, słodycze oraz upominki jako specjalne zamówienia, które spełniliśmy. W paczce nie zabrakło maskotek, gier edukacyjnych, pomocy plastycznych i wielu pięknych niespodzianek, z których z całą pewnością mała dziewczynka ogromnie się ucieszy. Szkolni darczyńcy stanęli na wysokości zadania. Zaangażowanie oraz ofiarność dzieci i dorosłych sprawiły, że dla samotnej mamy z córką przygotowano aż 32 ogromne paczki o wartości ponad 5 tysięcy złotych. W sobotę 7 grudnia paczki zostały spakowane przez uczniów z naszej szkoły i przewiezione przez rodziców do Centrum Samorządowego. Następnie opisane i pięknie zapakowane trafiły do rodziny. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim klasom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim darczyńcom zaangażowanym w akcję!
Szkolne koordynatorki : Dorota Molendowska i Edyta Groszek
Mikołajki w klasach I-III Mikołajki to niezwykle radosny czas dla każdego człowieka, jest to czas do obdarowywania się prezentami, a także składania sobie życzeń. W ramach tegorocznych mikołajek uczniowie klas I-III wybrali się na koncert mikołajkowy do Filharmonii Świętokrzyskiej, pt. „O dwóch takich, co grali na wszystkim”. Uczniowie ubrani w mikołajkowe czapeczki i odświętne stroje mieli przyjemność obejrzeć studentów Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz Orkiestrę Symfoniczną FŚ pod batutą Miłosza Kuli. Na koniec koncertu publiczność wraz z orkiestrą zaśpiewała kolędę, która wprawiła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój.
W tym radosnym dniu nie zabrakło także prezentów od Świętego Mikołaja oraz życzeń i upominków od przedstawicieli Małego Samorządu Uczniowskiego. Mikołajki w naszej szkole były pełne atrakcji i przyniosły wszystkim uczniom wiele radości oraz uśmiechu na twarzy.
Paczka dla zwierzaczka ze schroniska Na początku grudnia zakończyła się coroczna akcja pomocy zwierzętom ze schronisk dla bezdomnych zwierząt. W akcji wzięło udział 130 uczniów Szkoły Podstawowej klas I – VIII. Zebrano i przekazano do schronisk karmę, przysmaki dla psa i kota, koce, kołdry, ręczniki, miski, smycze, zabawki.
W dniu 16 grudnia 2019 r. Mały i Duży Samorząd Uczniowski oraz klasa 4 wraz z opiekunami przekazali zebrane dary do schroniska „Przytulisko – Hotelik” oraz do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dyminach. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda codzienna praca opiekunów zwierząt oraz pomoc niesiona przez wolontariuszy wolontariat. Uczniowie mieli okazję zwiedzić schronisko, pobawić się ze spragnionymi kontaktu z człowiekiem psami, wyprowadzić wybrane psiaczki na spacer.
Wszystkim darczyńcom, miłośnikom i przyjaciołom zwierząt: uczniom, rodzicom, nauczycielom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Mały i Duży Samorząd Uczniowski
Akcja "Paczka dla zwierzaczka”W ramach mikołajkowej zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt „Paczka dla zwierzaczka”, która trwała na terenie naszej szkoły cały listopad, zgromadziliśmy ogromną ilość smakołyków, karmy i akcesoriów dla zwierząt, tj. miski, koce, ręczniki oraz smycze. Wszystkie podarunki zostały przekazane właścicielom schroniska: "Przytulisko-Hotelik” w Lisowie oraz "Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt” w Dyminach, przez przedstawicieli Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, a także uczniów klasy IIc i IV. Serdeczne podziękowania składamy dla klas, wychowawców i rodziców zaangażowanych w akcję! Opiekunowie SU
Wyczaruj własną bombkę – warsztaty w Fabryce Bombek w Staszowie Dnia 04 i 05 grudnia 2019 roku uczniowie klasy czwartej oraz klas piątych pod opieką wychowawczyń byli na przedświątecznej wycieczce w Fabryce Bombek w Staszowie. Nasi uczniowie zwiedzili zakład produkcyjny, zapoznali się z etapami wytwarzania bombek oraz poznali zawody związane z powstawaniem tych magicznych ozdób choinkowych – dmuchacza, srebrzacza i dekoratora. Z zaciekawieniem oglądali jak ze szklanych rurek rozgrzanych do wysokiej temperatury powstają ozdoby o różnych kształtach, później poddawane są one srebrzeniu, lakierowaniu, malowaniu farbami i ręcznemu ozdabianiu. Najciekawszym punktem wycieczki były warsztaty, na których każdy własnoręcznie ozdobił bombkę choinkowa. Powstały niepowtarzalne dzieła sztuki. Ogromne wrażenie wywarły na uczestnikach wycieczki ozdoby choinkowe oferowane w przyzakładowym sklepie. Trudno było od nich oderwać wzrok i zdecydować, jaką pamiątkę zakupić. Z wycieczki uczniowie wrócili pełni nowych wiadomości, wrażeń i doświadczeń.
Święty Mikołaj u Pierwszaków5 grudnia klasę 1 A i 1 C odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj. W niecodziennym stroju rozdał dzieciom wspaniałe prezenty. W podziękowaniu za wizytę uczniowie wręczyli św. Mikołajowi śliczne, własnoręcznie narysowane świąteczne rysunki, pyszne czekoladki oraz zaśpiewali mu piosenkę. Święty Mikołaju mamy nadzieję, że za rok również nas odwiedzisz.
Karliku, Karliku, co tam niesiesz w koszyku … czyli Barbórka w naszej szkole Jak co roku, Dzień Górnika obchodziliśmy uroczyście w szkole i w Kopalni Wapienia w Morawicy. Wychowankowie świetlicy zaprezentowali program artystyczny w formie biesiady górniczej. Jak to zapowiedziała Lena Kaczmarczyk, uczennica klasy 3 a, było trochę na poważnie, trochę na wesoło, trochę gwarą, trochę do potańczenia, trochę do pośpiewania. Zaprezentowany program artystyczny zachwycił uczniów, nauczycieli i oczywiście brać górniczą. Pięknie wykonane piosenki biesiadne, takie jak „Poszła Karolina”, „Karliku, Karliku”, „Szła dzieweczka”, „Starzyk” zachęciły publiczność do zabawy i wspólnego śpiewania, poprawiły humor. Wszyscy bawili się wspaniale. Podziwiali talenty muzyczno- wokalne naszych małych artystów, nagradzając ich gromkimi brawami i wyrażając słowa uznania. Szczególne były podziękowania ze strony księdza biskupa- Mariana Florczyka, wypowiedziane podczas wywiadu, udzielonego jednej ze stacji Polskiego Radia. Program artystyczny uatrakcyjnił występ zespołu instrumentalno- perkusyjnego „Kornele”, prowadzonego przez p. Kingę Posłowską. Zespół zaprezentował utwór Bradley’ a Coopera i Lady Gagi pt. „Shallow”. Do obchodów Dnia Górnika włączyli się również wychowankowie Przedszkola w Morawicy i wykonali artystyczny taniec.
Tegoroczna biesiada górnicza została przygotowana przez panie: Kingę Posłowską, Ewę Ozimirską, Agatę Putko i Martę Sylwar.
Zabawa andrzejkowa – „W zaczarowanym świecie magii” 27 listopada w naszej szkole odbyła się tak długo wyczekiwana przez wszystkich uczniów klas I-III zabawa andrzejkowa. Magiczna atmosfera towarzyszyła dzieciom od pierwszych godzin lekcyjnych. Każdy uczeń uczestniczył w andrzejkowych zabawach. Dzieci przekłuwały papierowe serca, losowały magiczne kubeczki z wróżbami na przyszłość, kręciły czarodziejską butelką przepowiadającą przyszły zawód oraz poznawały znaczenie swojego ulubionego koloru. Główną atrakcją dnia było przedstawienie o młodziutkiej czarownicy, która bardzo chciała iść na bal, przygotowane przez wychowawców edukacji wczesnoszkolnej. Po spektaklu wszystkie dzieci bawiły się świetnie w rytmie największych hitów muzyki tanecznej. W tym wyjątkowym dniu przyznano również wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. „Maska – niejedną kryje tajemnicę”. Uczniom, którzy stworzyli najpiękniejsze maski i otrzymali dyplomy z rąk dyrektora naszej szkoły serdecznie gratulujemy.
Po południu odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 4-8. Dzieci uczestniczyły w andrzejkowych zabawach i wróżbach. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców zabawę uświetnił DJ Radek.
Siódmoklasiści odkrywają tajemnice ludzkiego szkieletu. Dnia 27 listopada 2019 r. w ramach zajęć z biologii siódmoklasiści uczestniczyli w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach pod nazwą „206 kości”. Laboratorium warsztatowe to umieszczony w specjalnej kapsule „Generator Mocy” jako połączenie pracowni chemicznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów nasi uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego szkieletu, poznali budowę i jego funkcje. Specjalna budowa tkankowa i chemiczna kości sprawia, że są one twarde i wytrzymałe na odkształcenia, a archeologom dostarczają cennych informacji na temat naszej przeszłości. Uczniowie wskazywali na modelu szkieletu poszczególne kości, rozwiązywali logiczne łamigłówki oraz budowali ruchomy model dłoni. Warsztaty połączone były ze zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie opowiadającej o energii, a interaktywne stanowiska, przeznaczone do samodzielnego eksperymentowania sprawiły, że uczniowie przeżyli wspaniałą, naukową przygodę. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich siódmoklasistom.
Zgłębiamy tajemnice energii – warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach Dnia 22 listopada 2019 roku uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawcami Edytą Groszek i Dorotą Molendowską realizujący w ramach innowacji programowej „W trosce o Świat. Uczymy celów zrównoważonego rozwoju” pakiet o energii uczestniczyli w fascynujących warsztatach pod nazwą „Eko bateria” w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Laboratorium warsztatowe to umieszczony w specjalnej kapsule „Generator Mocy” jako połączenie pracowni fizycznej, chemicznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów nasi uczniowie odkrywali skąd się bierze prąd. Piątoklasiści wykazali w jaki sposób działa bateria, dowiedzieli się czym jest prąd i jak zbudować obwód elektryczny, aby nie doprowadzić do zwarcia, poznali materiały, które przewodzą prąd i te, które go izolują. Na koniec samodzielnie zbudowali obwód elektryczny zasilany sokiem z ziemniaka - uruchomili włączony w obwód zegar i żaróweczkę! Warsztaty połączone były z samodzielnym zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie opowiadającej o energii. Trzy tworzące ją strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść, a interaktywne stanowiska, przeznaczone do samodzielnego eksperymentowania sprawiły, że zgłębianie energetycznych tajemnic stało się naprawdę fascynujące. Obowiązkowym elementem zwiedzania było oglądanie filmu w technologii 3D dotyczącego energii w przyrodzie. Kolejny punkt wycieczki to lekcja biblioteczna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach pod tytułem „Kornel Makuszyński - pisarz ze słońcem w herbie”. Piątoklasiści utrwalili wiadomości dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły, poznali jego utwory utrwalone na różnych nośnikach pamięci oraz obejrzeli fragment filmu o przygodach Koziołka Matołka. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich uczniom. Nauka przez zwiedzanie, zabawę i eksperymentowanie jest super!
|