Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Gminny Konkurs Zawodoznawczy

        Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Franciszek Kruk z klasy VIIa został bezkonkurencyjnym zwycięzcą I edycji Gminnego Konkursu Zawodoznawczego "Mój wymarzony zawód". Uczennica tej samej klasy - Magdalena Durło zajęła miejsce III. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli, a jego celem było zaplanowanie przez uczniów swojej przyszłości zawodowej. Konkurs składał się z dwóch części. Uczestnicy zobligowani byli przygotować teczkę portfolio o wybranym zawodzie. Oczywiście musiała ona swą zawartością i oprawą graficzną zachwycić jury. Następnym, bardzo trudnym i stresującym dla uczniów etapem było zaprezentowanie przed komisją i pozostałymi uczestnikami konkursu swojego wymarzonego zawodu. Należało to zrobić w sposób dowolny, aczkolwiek ciekawy i zaskakujący. Tak zrobił reprezentant naszej szkoły, zwycięzca konkursu - Franek Kruk, który swoim opowiadaniem o chłopcu spełniającym marzenia zachwycił nie tylko jury, ale również wszystkich uczestników. Magda Durło przygotowała szczegółową i bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat zawodu, który sobie wymarzyła. Magda i Franek zasługują na wielkie brawa, ponieważ włożyli dużo pracy w przygotowanie się do konkursu zawodoznawczego. Bogate nagrody odebrali z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. Mariana Burasa i Dyrektor SP Dębska Wola p. Ireny Biesaga.
       Życzymy wszystkim czytającym ten artykuł, aby w ich życiu spełniały się słowa Konfucjusza: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować  nawet przez jeden dzień w twoim życiu". 

           

     

  • Na warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki

        

       Dnia 18.04.2018 r. klasy  pierwsze  wzięły udział w warsztatach tematycznych Mikroobserwacje makroświata- Pod mikroskopem” w Energetycznym Centrum Nauki.  W trakcie warsztatów dzieci oglądały wystawę interaktywną, a także miały możliwość samodzielnego eksperymentowania. Każdy uczeń  zamienił się w prawdziwego biologa samodzielnie wykonując preparat mikroskopowy i bez wyciskania łez, dowiedział się, jak powstało powiedzenie „ubrany na cebulkę”.

     

  • Szkolny Konkurs Matematyczny

    W dniu 23. 04.2008 r. odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu  Matematycznego  dla klas I-III „Magiczne liczby”, zorganizowanego  przez p. Danutę Bogusz,  p. Marię Mikorską  oraz p. Małgorzatę Waszkiewicz.

    Przez tydzień realizowano zadania wynikające z założeń projektu. Każda klasa wykonała plakat do „Trójkątnej bajki” Danuty Wawiłow, opanowała i pięknie prezentowała piosenkę pt. „Figury i kształty”, rozwiązywała zadania matematyczne. W efekcie wyłoniono klasowych mistrzów biegłego liczenia. W Finale  każdą klasę reprezentowało 2 przedstawicieli, którzy w konkursach klasowych osiągnęli najlepsze wyniki.

    Klasa pierwsza

    Maciej Głuszek I a
    Lena Kaczmarczyk I a
    Laura Kuzia I b          
    Aleksandra Smutek I b
    Nikodem Gwóźdź I c
    Lena Stawecka I c

    Klasa druga

    Kornelia Majkowska
    Kacper Dziewięcki

    Klasa trzecia

    Aleksander Komendołowicz III a
    Monika Rożkiewicz III a
    Jakub Wierzbicki III b
    Filip Ciszewski III b
    Dawid Szczykutowicz III c
    Jakub Krzysztofek III c

        Młodzi mistrzowie – reprezentanci klas, przez godzinę zmagali się z zadaniami, łamigłówkami matematycznymi, na wesoło sprawdzającymi biegłość liczenia oraz stopień opanowania wiadomości i umiejętności praktycznych z zakresu matematyki. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był specjalny zestaw zadań. Dzieci mogły wykazać się logicznym myśleniem, wiadomościami i umiejętnościami z zakresu sprawnego liczenia, rozumienia pojęć matematycznych, praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym. Poprawność wykonania poszczególnych zadań oceniała komisja i publiczność. Za każdą konkurencję przyznawano punkty. Była to doskonała nauka przez zabawę. Miłym przerywnikiem podczas zmagań konkursowych była zabawa muzyczno – ruchowa dla publiczności oraz  taniec w wykonaniu uczniów klasy I c pt.: „Figury i kształty”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje od  pani Dyrektor – Wiesławy Cecot.

    Mistrzem tabliczki mnożenia został Jakub Wierzbicki z kl. IIIb
    Mistrzem szybkiego liczenia Maciej Guszek z kl. La
                                                                                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     

  • W Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy rosną poeci

        W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Klub Młodych Twórców”, realizowanej na Kole Polonistycznym, uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego od września ub. r. mają możliwość uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach literackich odbywających się w szkole i poza nią, a zorganizowanych przez Civitas Christiana w Kielcach, p. Danielę Kowalską i grupę poetycką skupioną wokół czasopisma literackiego Bocianie Gniazdo Grupa Literacka TPZM. Celem zajęć jest opublikowanie wierszy napisanych przez uczniów, budzenie kreatywności, rozwijanie zainteresowania językiem jako składnikiem dziedzictwa  kulturowego, doskonalenie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce i kształcenie u uczniów tożsamości  lokalnej i narodowej. 
    Uczniowie poznają sylwetki twórców i ich dzieła. Pod kierunkiem współczesnego poety  pracują nad napisaniem tekstu  o charakterze poetyckim, nadającym się do publikacji. Odbyły się spotkania z p. Lidią Jędrochą-Kubicką, p. Marią Ireną Piotrowicz, p. Andrzejem Barwickim, p. Bogumiłą Skórą, p. Danielą Kowalską. Zaproszeni do szkoły goście w sposób niezwykle interesujący, a zarazem rzeczowy i przystępny opowiadali o swoich wierszach i etapach ich powstawania, na koniec zaś wszyscy uczestnicy zostali mile zaskoczeni podarunkami w formie tomików poezji autorstwa p. M. I. Piotrowicz i p. M. Jędrochy-Kubickiej, p. B. Skóry.
       Młodzi adepci słowa uczestniczyli również w II edycji Warsztatów Poetyckich przygotowanych przez twórców Bocianiego Gniazda.
       Napisane przez dzieci  wiersze i opowiadania, poddane zostały krytyce doświadczonych poetów, ocenione przez nich. Utwory dziecięce  w formie, wyrazie, zapisie i edycji są zgodne z najnowszymi standardami publikacji słowa. Uczniowie zaczęli sięgać po dotąd nieznane im formy poetyckiej wypowiedzi, jak również poszerzyli bazę lektur.
       Spośród piszących uczniów szczególnie wyróżnia się Julia Krupa, uczennica klasy szóstej. Poetycki świat wykreowany przez tę młodziutką osóbkę mieni się różnością tematów, bogactwem słownictwa, ciekawym i odmiennym spojrzeniem na rzeczy dnia powszedniego. Wszystkie utwory Julii zdradzają jej dużą wrażliwość, głębokie spojrzenie na sprawy codzienne i przede wszystkim – lekkość pióra. To właśnie jej teksty zostaną wydane w formie tomiku antologii dziecięcej  i zaprezentowane czytelnikom w czasie kolejnej edycji Gali Czytelniczej, odbywającej się w Centrum Kultury w Morawicy. Nowatorstwem jest tu więc rzeczywisty debiut dziecka piszącego do tej pory tylko do szuflady.

     

  • Z wizytą w Oblęgorku

       Dnia 18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas szóstych pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Było to miejsce w którym mieszkał i tworzył jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX, Henryk Sienkiewicz. Z okazji 25-lecia pracy literackiej naród polski ofiarował nobliście dworek, który obecnie pełni funkcję muzeum.
       Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzić gabinet Sienkiewicza, w którym znajdują się oryginalne meble należące do pisarza, a wśród nich  solidne dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i puszczy”, salon z wieloma oknami i drzwiami, galerią obrazów, jadalnię, palarnię oraz  sypialnię pisarza. Na piętrze uczniowie obejrzeli wystawę biograficzno-literacką poświęconą patronowi muzeum. Dużym walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z licznymi podróżami Sienkiewicza.
    Dworek otoczony jest parkiem w stylu angielskim, w którym dominują stare  dęby i lipy.

                         

     

  • Konkurs Recytatorski

    19 marca 2018r. w naszej szkole odbył się  II etap Konkursu  Recytatorskiego dla kl. I – III „Z Brzechwą i Tuwimem na wesoło”. Organizatorem konkursu, który cieszył się dużą popularnością wśród wszystkich uczniów była p. D Bogusz i p. M Waszkiewicz.
    Celem konkursu było rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas I-III, wyłonionych podczas eliminacji klasowych. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Barwnie,  w sposób mistrzowski zaprezentowali znane i lubiane wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie: p. Marianna Parlicka Słowik,  p. dyr. Wiesława Cecot oraz p. Marta Sylwar.
    Jury konkursowe oceniało stopień opanowania teksu, jego interpretację, sposób zaprezentowania. Po burzliwych obradach  wyłoniono zwycięzców:
    I miejsce - Jakub Wierzbicki kl. IIIb
    II miejsce - Maja Szczykutowicz  kl. Ic
    III miejsce - Amelia Łomińska kl. IIa
    Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy wyróżnienia.
    Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.
    Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Życzymy  sukcesów w  kolejnych edycjach Konkursu Recytatorskiego.

     

  • Pierwszy Dzień Wiosny 

       21 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość  z okazji powitania wiosny. Impreza rozpoczęła się inscenizacją przygotowaną przez uczniów z klasy IIIb pod kierunkiem p. Kingi Posłowskiej. W krótkim spektaklu nie zabrakło śpiewów, tańca oraz dialogu, w którym dzieci przekomarzały się z Panią Zimą. W rolę odchodzącej Pani Zimy wcieliła się p. Ilona Kuzia (wychowawca klasy IIIa). Po przedstawieniu uczniowie oraz nauczyciele przystąpili do zadań konkursowych, podczas których panowała radosna atmosfera. Punktem końcowym pożegnania zimy, a przywitania wiosny było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Marzannę. Uczniowie z klas IIIb i IIIc udali się z wygraną kukłą nad pobliski zalew, gdzie została ona spalona, a następnie utopiona przez tzw. Morsów.      
        W uroczystości powitania wiosny oraz w konkursie na najładniejszą Marzannę uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami, za co serdecznie dziękujemy!

     

  •    21 marca spotkaliśmy się na apelu, by w wyjątkowy sposób przywitać wiosnę w naszej szkole. W  tym roku  wróciliśmy do tradycji i pożegnaliśmy zimę topiąc marzannę  w morawickim zalewie.
       Każda klasa wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą kukłę ubraną w świętokrzyski strój ludowy. Przedstawiciele klas prezentowali swoje marzanny przed publicznością szkolną. W ten sposób przybliżony został jeden z elementów tradycji naszej Małej Ojczyzny.
    Jury, które  brało pod uwagę takie elementy jak: estetyka wykonania słomianej lalki, pomysłowość, strój świętokrzyski i sposób zaprezentowania, miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykonali nie marzanny, a cuda. Zachwyt budziły także opisy, ponieważ cechowały się nie tylko bogatym słownictwem, ale także poetyckością, a w niektórych wykorzystano nawet gwarę świętokrzyską.
       Ostatecznie zdecydowano, że na I miejsce zasługuje praca klasy 4 „d”. Gratulujemy!

     

     

  • Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka

       21 marca  podsumowaliśmy  XXVI Tydzień Kultury Języka, w czasie którego w naszej szkole odbyło się wiele konkursów, rozgrywek gramatycznych, językowych i literackich zorganizowanych w nawiązaniu do tegorocznego hasła przewodniego, które  brzmiało: „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”
    Celem Tygodnia Kultury było: uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.
       Uczniowie naszej szkoły mieli wiele okazji, by zrealizować założone cele i tak np. w poniedziałek miało miejsce ogólnoszkolne przedsięwzięcie pod hasłem: „Czytanie jest przygodą” .        
       W  klasach IV- VII uczniowie poznawali  wybrane utwory: klasy czwarte: czytały baśń „Piękna i Bestia”, klasy piąte: fragmenty „Pana Tadeusza”, klasy szóste i siódme: fragmenty „Przedwiośnia”.
       We wtorek odbyły się klasowe konkursy z języka polskiego, w wyniku których wyłoniono Klasowego Mistrza Czytania, a  w środę uczniowie klas piątych zmierzyli się z testem z gramatyki, a szóstoklasiści walczyli o tytuł  Klasowego Mistrza Słowa i Klasowego Mistrza Pióra. W piątek  przeprowadzony został Szkolny Konkurs Ortograficzny. W potyczkach językowych i ortograficznych brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VI w łącznej liczbie 182 osoby, sprawdzono 364 prace i na ich podstawie wyłoniono 21 najlepszych uczniów. Z ortografii najlepsi okazali się: Wiktor Stawecki – 4a, Hanna Pater – 4a, Krystian Pyk – 4b, Patrycja Wróbel – 4c, Wiktoria Rozpara – 4c, Kamil Ślusarczyk – 4d, Szymon Kołbus – 5a, Szymon Zygadło – 5b, Julia Krupa – 6a, Michał Kaczmarski – 6b i  Marlena Pietrzyk – 7a, Wiktoria Malicka- 7b.
       Ze zrozumieniem najlepiej czytają: Patrycja Wróbel – 4c, Wiktoria Krzysztofek – 4b, Pola Embinger – 4b, Hanna Pater – 4a, Amelia Wójcik – 4a, Amelia Brzoza – 4a, Kamil Ślusarczyk – 4d, Borys Król – 4d.
    Mistrzami Słowa w klasach szóstych zostali: Tomasz Majkowski, Gabriela Markulis. Mistrzowie Pióra to: Ewelina Robak – 6b, Kinga Łapanowska 6a. Tytuł Mistrza Gramatyki trafił do: Szymona Kołbusa – 5a i Darii Zawadzkiej – 5b. Mistrzami Literatury zostały: Marlena Pietrzyk i Amelia Biesaga.
                                                                                                                              Gratulujemy!
       Wszyscy uczniowie otrzymali pozytywne oceny, dyplomy i drobne upominki.

    Organizatorami tegorocznego Tygodnia Kultury Języka były panie: E. Moskwa-Strąk, M. Jędrocha-Olszewska i M. Pabian.

     

  • Szymon Zygadło finalistą XXIII  DIECEZJALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO

    Szymon Zygadło, uczeń klasy V „B” został finalistą XXIII  DIECEZJALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z ODDZIAŁAMI KLAS GIMNAZJALNYCH 2017/2018. Aby osiągnąć swój sukces Szymon wykazał się doskonałą znajomością Ewangelii wg św. Marka oraz rozdziałami 6-10 Księgi Estery, dzięki czemu wygrał on etap szkolny i awansował do etapu rejonowego. Tam w gronie 37 uczniów szkół podstawowych awansował do finału etapu diecezjalnego, który zostanie przeprowadzony w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, 21 kwietnia b.r. Naszemu uczniowi już teraz  serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i życzymy powodzenia w finale.    

     

  • Matematyczne zmagania uczniów klas IV-VII.

       Dnia 12 marca 2018r. uczniowie klas czwartych i piątych uczcili "Dzień matematyki".  Z tej okazji odbył się apel, na którym w telegraficznym skrócie zaprezentowano projekty grupowe:"Czwartoklasiści  o czwartoklasistach w liczbach" oraz "Matematyczna podróż po Mieście i gminie Morawica". W tym dniu  pani dyrektor Mariola Kosztołowicz przeprowadziła konkurs dla uczniów klas V-VII  pod hasłem "Przysłowia polskie w zadaniach matematycznych''. Zwycięzcami tego konkursu został dwuosobowy zespół z klasy Va, w składzie:Szymon Kołbus i Jakub Mazur. Chłopcy, jak i również inni uczestnicy tego konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
        Na apelu Pan dyrektor Jacek Kuzia wręczył dyplomy dla uczniów, którzy w przeprowadzonych klasowych konkursach matematycznych odnieśli zwycięstwo.

    W klasch czwartych  zwycięzcami konkursu "Zadania z kluczem rozwiązuję  w mig" zostali: Karol Pabian (IVa), Natalia Jędrzejowska (IVb), Jakub Klimczak (IVc), Alicja Idzik (IVd). Mistrzem pamięciowego liczenia w klasie Va została Weronika Kozera, a w klasie Vb – Weronika Brożek. Tytułem "Mistrza pisemnego liczenia" mogą się poszczycić Szymon Kołbus z Va i Krzysztof Błoniarz z klasy Vb.  Szóstoklasiści  i siódmoklasiści zmagali się z zadaniami tekstowymi w konkursie pod hasłem "Cóż to dla nas za wyzwanie, rozwiązać tekstowe zadanie". Zwycięzcami tego konkursu zostali: Jakub Więckowski (VIa), Michał Kaczmarski (VIb), Patrycja Zawierucha(VIIa), Zuzanna Trepka (VIIb).

       W czwartek – 15 marca 2018r. dziesięcioro uczniów z klas IV-VI  wzięło udział  w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Z niecierpliwością czekamy na wyniki tego konkursu 

                Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY !

     

     

     

  • Franciszek Kruk laureatem I Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego

        Uczeń klasy VIIa, Franciszek Kruk, znalazł się  w zaszczytnym gronie laureatów I Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla reprezentantów szkół podstawowych.
         Rywalizacja konkursowa przebiegała na trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim. Uczestnicy musieli się wykazać gruntowną wiedzą i umiejętnościami w zakresie: literatury, analizy i interpretacji tekstów kultury, kształcenia językowego, teatru, filmu, publicystyki oraz redagowania różnych form wypowiedzi. Na etapie wojewódzkim uczniowie rozwiązywali test i pisali wypracowanie. Franek doskonale poradził sobie ze wszystkimi zadaniami, żadne z nich nie było w jego ocenie „zbyt trudne”. Tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego przynosi nie tylko satysfakcję, ale też jest ważnym atutem, uwzględnianym przy rekrutacji do szkoły średniej.
                                                 Gratulujemy Frankowi i życzymy mu sukcesów w kolejnych konkursach!

     

  • Piątoklasiści rozwijają kompetencje językowe

        8 marca w ramach obchodów XXVI Tygodnia Kultury Języka, odbywającego się w tym roku pod hasłem: „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie” uczniowie klas piątych uczestniczyli  w warsztatach na temat: „Dźwięk w roli głównej, czyli sztuka przemawiania” poprowadzonych przez pracowników Kieleckiego Parku Technologicznego. Dzięki ciekawemu połączeniu wiedzy z zakresu nauki o języku z nauką o przyrodzie zajęcia cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem dzieci, które z dużym zaangażowaniem wykonywały doświadczenia fizyczne, wyjaśniające czym jest dźwięk, gdzie i jak powstaje oraz czy można go zobaczyć. Uczniowie wskazywali najważniejsze cechy dobrego wystąpienia publicznego, pracowali nad artykulacją, szukali sposobu na tremę, poznawali możliwości swojego głosu i wyobraźni. Na koniec szczęśliwcy wylosowali nagrody w postaci książek popularno-naukowych, a wszystkie dziewczęta otrzymały drobny upominek z okazji Dnia Kobiet, przygotowany przez organizatorów warsztatów.
       Korzystając z propozycji organizatorów Tygodnia Kultury Języka uczniowie klasy 5 „a” spotkali się jeszcze tego dnia w Aptece Wyobraźni z Joanną Krzyżanek, autorką książek dla dzieci, która prowadząc warsztaty literacko-plastyczne opowiedziała o swojej najnowszej książce. W tym samym czasie uczniowie klasy 5 „b” wzięli udział w równie ciekawych zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Zgaduj zgadula – bohater czy mistrz pióra?” odbywających się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

     

  • Muzyczno - magiczny show KORNELI

    8 lutego zespół  muzyczny Kornele zaprezentował dla rodziców uczniów naszej szkoły spektakl muzyczno-ruchowy, opierający się nie tylko na muzyce, ale także na magicznym show. Uczniowie zagrali na dzwonkach chromatycznych utwory: „Can you feel the love tonight ” z filmu „Król Lew”, marsz imperialny z  filmu „Star Wars” oraz muzykę z filmu ,,Harry Potter”. Spektakl miał przenieść widzów w trzy różne, ale za to ciekawe światy. Pierwszym utworem, który zaprezentowali uczniowie był marsz imperialny. Grupa rozpoczęła swój występ układem tanecznym do muzyki z filmu „Star Wars”, następnie zagrała utwór na instrumentach. Kolejnym etapem muzycznego show było przeniesienie widzów w świat czarów i magii, gdzie zespół nie tylko grał utwór z filmu „Harry Potter”, ale także przedstawił magiczne sztuczki. Ostatnim utworem zagranym przez małych artystów była piękna, spokojna melodia – „Can you feel the love tonight”. To właśnie ten końcowy utwór miał wprowadzić widzów w świat pełen miłości.

     

  • Dzień Bezpiecznego Internetu. Włączamy się do międzynarodowej akcji!

        6 lutego 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy włączyła się w obchody Dnia  Bezpiecznego Internetu (DBI)  odbywającego się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim: inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
    W klasach IV-VII Szkoły Podstawowej zorganizowano spotkanie z policjantem oraz zajęcia edukacyjne poświęcone cyberprzemocy i zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu w trakcie których wykorzystano filmy, gry interaktywne, puzzle. W działania włączyli się nauczyciele oraz wychowawcy klas.
    Uczniom klas 4a i 4b przypadł do gustu film pt. „Sieciaki”. Na godzinie z wychowawcą w kl.6 odbyła się projekcja filmu pt. „Cyberprzemoc”.  Klasy  piąte obejrzały film „Gdzie jest Mimi?”, który miał  na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy i jej konsekwencji. Po projekcji filmów odbyła się dyskusja  na temat zagrożeń w Internecie, metod rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą oraz bezpiecznego używania narzędzi TIK.
    W popularyzacji DBI oraz właściwych zachowań w sieci przydatny okazał się quiz   opracowany w learning apps. Bardzo atrakcyjne dla uczniów klasy 4b okazało się układanie puzzli interaktywnych na czas. Najszybciej zadanie to wykonały: Oliwia Kamizela i Wiktoria Krzysztofek. 
    Pod kierunkiem wychowawców uczniowie klas 4-7 przygotowali scenki promujące właściwe zachowanie w różnych sytuacjach oraz plakaty na temat radzenia sobie w różnych sytuacjach w świecie realnym i rzeczywistym.
    Działaniem bardzo ważnym dla całej społeczności szkolnej było wypracowanie jasnych zasad dotyczących
    postępowania w przypadku stwierdzenia stosowania cyberprzemocy w szkole. Duży wkład w przygotowaniu ww. procedur mieli członkowie Samorządu Uczniowskiego.
    W grudniu uczniowie klas IV-VII wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020
    . Wyniki badań można zobaczyć na stronie internetowej fundacji lub LINK.

     

  • „Życie na krawędzi” - młodzi przyrodnicy z Morawicy na Nocy Biologów

       W styczniu nasi młodzi odkrywcy – uczniowie klas piątych i szóstych rozwijający swoje zainteresowania na zajęciach kółek przyrodniczych brali udział w Ogólnopolskiej Nocy Biologów!  W godzinach  wieczornych w  murach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się kolejna edycja pod hasłem „Życie na krawędzi”.  W ramach imprezy nasi uczniowie uczestniczyli w  warsztatach naukowych, przeprowadzali eksperymenty i oglądali liczne wystawy, pokazy i prezentacje. Młodzi naukowcy poznali tajemnice komórki widoczne w mikroskopie kontrastowo – fazowym i w mikroskopie interferencyjnym, obserwowali fascynujący świat owadów oraz mikroświat mrówek,  zbadali promieniowanie swojego organizmu,  podziwiali „wampiry roślinne”, czyli unikatowe rośliny pasożytnicze światowej flory oraz przeprowadzali eksperyment, w czasie którego dowiedzieli się jak wykorzystać drobnoustroje dla własnej korzyści . Chętnych do zapoznania się z naukowymi ciekawostkami nie zabrakło- zabrakło tylko czasu na obejrzenie wszystkich atrakcji. Nasi przyrodnicy doskonale uczyli się i bawili  na uczelni i nikt nie zauważył, że pora wracać do domu. W doskonałych humorach, pełni  emocji związanych z naukowymi działaniami, pod opieką nauczycielek  przyrody pani Wiesławy Cecot i pani Doroty Molendowskiej późnym wieczorem wracaliśmy do Morawicy. To była wspaniała wycieczka dla nas wszystkich! Serdecznie dziękujemy pani Annie Kołbus za pomoc w organizacji wyjazdu, a Dyrektorowi Szkoły panu Jackowi Kuzia za pokrycie kosztów dojazdu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną Noc Biologów!

       

     

  • Korneliada w naszej szkole

       Obchody Święta Szkoły wiążą się z organizacją konkursów czytelniczych dotyczących życia  i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Jak co roku, konkursy zostały zorganizowane w dwóch kategoriach: dla klas II – III i dla klas IV – VII. Okazało się, że zawodnicy z poszczególnych klas prezentują ogromną wiedzę na temat twórczości naszego patrona.
       Zwycięzcami Korneliady dla Najmłodszych okazali się uczniowie klas III b i III c. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy III a , natomiast trzecie miejsce przypadło reprezentacji klasy II. 
       
    Uczniowie biorący udział w konkursie przebrani byli za postacie z książek Kornela Makuszyńskiego, a za najładniejszy strój przewidziana była nagroda publiczności. Pierwszą nagrodę otrzymał uczeń klasy III b- Adam Derda, przebrany za smoka wawelskiego. Drugie miejsce publiczność przyznała uczniowi klasy III b – Jakubowi Wierzbickiemu - w stroju koziołka Matołka, a trzecie miejsce- Wiktorowi Dziewięckiemu z klasy III a, również  w przebraniu Matołka.
       W kategorii klas IV – VII zwycięzcami zostali ex aequo uczniowie klas VII a, IV a  i IV b. Natomiast II miejsce, po dogrywce, zdobyli uczniowie klasy IV c.
       Wszystkim zawodnikom gratulujemy dużej wiedzy na temat naszego patrona i życzymy wspaniałych wrażeń podczas czytania jego kolejnych książek.

     

  • Święto Szkoły

    Dnia 8 stycznia 2018 r. obchodziliśmy Święto Szkoły, czyli 22 rocznicę nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. Organizacją tej ważnej uroczystości zajął się Klub Czytającego Przyjaciela (uczniowie klasy 6 b) oraz Samorząd Uczniowski.  Członkowie Samorządu zaprezentowali scenkę przenoszącą nas do przeszłości i zapoznającą  z ciekawostkami z życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Natomiast członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela przedstawili inscenizację legendy „O wawelskim smoku”,  napisanej przez naszego patrona. Wszyscy uczestnicy byli wspaniale przygotowani do odgrywanych ról i wprowadzili widzów  w radosny, pogodny świat, widziany oczami wielkiego pisarza. Inscenizacje przeplatały piosenki w wykonaniu Wiktorii Orlińskiej  z klasy 6 a (Rzeka marzeń)  i Oli Strąk z klasy 2 c gim.  (Alleluja).  Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły- p. Jacek Kuzia oraz wicedyrektor- p. Wiesława Cecot przypomnieli wszystkim motto  K. Makuszyńskiego: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu” i zaapelowali, abyśmy stosowali je wżyciu.

     

  • Ślubowanie klas pierwszych

        Dnia 8 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy odbyło  się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.
    Prowadząca - Pani Danuta Bogusz szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy Ia, Ib i Ic a także zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Morawica - Mariana Burasa, Ks. Kanonika – Jana Ciszka, funkcjonariuszy Straży Miejskiej - Bogdana Metrykę i Wojciecha Nowaka, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców.
    Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Długo przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem wychowawczyń: Zofii Taf- Gryń, Ewy Korban i Danuty Bogusz.
    Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy, rytmiczne wystukanie melodii czardasza oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Zebrani goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty".
    Doniosłym  momentem uroczystości było ślubowanie , które wzbudziło wiele emocji. Po nim Dyrektor – Pan Jacek Kuzia dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły...” – mówił Pan Dyrektor, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych.  Tym samym pierwszak przystępował do grona braci  uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy.
    Pan Dyrektor życzył uczniom sukcesów w nauce, zapewniając jednocześnie o tym, że szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym na pewno będą czuć się dobrze.
    Ciepłe i miłe słowa skierował do dzieci także Burmistrz Miasta i Gminy Morawica- Pan Marian Buras. Wręczył najmłodszym okazałe upominki.
    Uczniowie otrzymali również  tarcze szkolne,  słowniki ortograficzne ufundowane przez Radę Rodziców, słodycze, ozdobne ołówki od zaproszonych gości i legitymacje od dyrekcji szkoły.

    Po części oficjalnej na wszystkich uczestników uroczystości czekał przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
    To było wydarzenie obfitujące w duże emocje. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i wychowawców.

    Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Rodzicom dziękujemy za bardzo duże zaangażowanie w przygotowanie tak pięknej uroczystości.


    Fot. B. Kruk


     

     

     

     

  • Przedstawienie jasełkowe "Cała prawda o Bożym Narodzeniu"

        Niezwykłym świętem jednoczącym całą społeczność szkolną jest Boże Narodzenie. Tegoroczne jasełka były  nietypowe  z teatralną scenografią i wspaniałą grą aktorską uczniów. Połączyły współczesny świat sporów, często rozstrzyganych w sądach, ze światem sprzed dwóch tysięcy lat, w którym narodziło się Dzieciątko Jezus. Reżyserami niezwykłego spektaklu byli nauczyciele:  ksiądz Andrzej Wojarski, pani Beata Kowalska oraz pani Edyta Groszek.
       Spektakl rozpoczął chór „Wigilijną pastorałką”. Następnie widzowie przenieśli się na salę rozpraw, gdzie Sędzia (Maciej Skiba) otworzył posiedzenie sądu. Sprawa: „Cała prawda o Bożym Narodzeniu”. Oskarżonymi byli: król Herod (Tomasz Bielecki), gospodarz z Betlejem (Patryk Żelazny) oraz mieszkanki Betlejem (Weronika Dziewięcka i Natalia Baran). Prokurator (Paweł Bożek) kolejno przedstawiał  wobec oskarżonym, powoływani zostali świadkowie. Każdego wezwanego zapowiadał pracownik sądu (Hubert Jaroń) i wprowadzała eskorta (Michał Cichoński i Mateusz Orliński). Pierwszymi wezwanymi byli pasterze, którzy relacjonowali wydarzenia rozgrywające się w Betlejem w dzień narodzenia Zbawiciela – (Patryk Kaczyński, Miłosz Pasierbek i Bartłomiej Ptak). Biblijne opowieści pasterzy przeniosły słuchaczy w klimat sprzed dwóch tysięcy lat. Dopełnieniem był śpiew w wykonaniu Aniołów – (Patrycja Wąsik, Wiktoria Dudajek, Gabriela Pasierbek, Żaneta Śnioch, Daria Nowak) kolędy „Mizerna cicha, stajenka licha” i występ dzieci z klasy 1B. Dziewczynki ubrane w stroje aniołków, a chłopcy przebrani za pasterzy, wykonali w ujmujący sposób wspaniałą pastorałkę „Świeć Gwiazdeczko mała świeć”. Kolejnymi wezwanymi świadkami byli trzej Królowie, którzy przy kolędzie „Mędrcy Świata” zaśpiewanej przez chór zajęli miejsce przy sądowej mównicy. Swą opowieść rozpoczął Król Kacper (Kornel Kumański), opisując czas wędrówki ze Wschodu do Jerozolimy, aby oddać pokłon Synowi Bożemu. Król Melchior (Maciej Pabian) informował o przerażeniu Króla Heroda na wieść o narodzeniu Mesjasza, a Król Baltazar (Jakub Korban) przedstawił scenę ofiarowania darów złota, kadzidła i mirry. Sprawa sądowa toczyła się dalej, aż Sędzia powołał ostatnich świadków, Świętego Józefa – (Kacper Malicki) i Maryję (Aleksandra Strąk), która po złożonej przysiędze wypowiedziała się w kolędzie „Tobie mały Panie”. Wysoki Sąd udał się na naradę, a w tym czasie uczniowie z klasy1C przebrani za góralki i górali, zaprezentowali układ taneczny w rytmach kolędy „Gore gwiazda Jezusowi”. Po góralskim występie znów przenieśliśmy się w sądową scenerię, gdzie Ławnicy (Marietta Biesaga, Julita Janaszek, Julia Malicka) wydali wyrok w sprawie: „Cała prawda o Bożym Narodzeniu”. Była wina i kara, sprawa zakończona. I tu zabiera głos Maryja, (Aleksandra Strąk) przypominając o drodze miłości i przebaczenia, o której należy szczególnie pamiętać w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach fanfar  ukazała się szopka ze Świętą Rodziną. Maryja przedstawiła Syna Swojego tuląc go w ramionach, odśpiewała kolędę „Lili, li laj…”. Uczniowie klasy 1A zatańczyli z dziecięcym wdziękiem w rytmach pastorałki „Jest taki dzień”. W duchu pokoju wszyscy zebrani w sądzie wyszli złożyć pokłon Jezusowi. Nie zabrakło wspólnej radości kolędowania i dzielenia się opłatkiem, a z ust reprezentantów samorządu szkolnego (Jakub Sabat, Wiktoria Malicka, Filip Kruk, Wojciech Stokowski i Patryk Mielczarek) popłynęły w kierunku zebranych ciepłe słowa życzeń. Na zakończenie pan dyrektor Jacek Kuzia, pan burmistrz Marian Buras oraz pan prezes Józef Dąbek wszystkim zebranym złożyli życzenia bożonarodzeniowe. Goście gratulowali występu aktorom
     i oryginalnego pomysłu reżyserom. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów pomogło poczuć świąteczny klimat, a atmosfera zbliżających się świąt bez wątpienia udzieliła się wszystkim.
       W tym roku Boże Narodzenie świętowali z nami: burmistrz Gminy Morawica, pan Marian Buras, proboszcz Parafii w Morawicy, ks. Jan Ciszek, prezes Kopalni Wapienia „Morawica”, pan Józef Dąbek, pan dyrektor Jacek Kuzia, pani dyrektor Jadwiga Borowiecka – Poznańska, pani dyrektor Wiesława Cecot, pani dyrektor Mariola Kosztołowicz, kierownik Krytej Pływalni  Koral, pan Wojciech Ostrowski, pani dyrektor Zofia Soboń.
       Jasełka zostały wystawione również 21 grudnia o godzinie 18.00 dla rodziców uczniów oraz dla lokalnej społeczności.
        Reżyserzy przedstawienia,  ks. Andrzej Wojarski, Beata Kowalska i Edyta Groszek, składają serdeczne podziękowania nauczycielom: panu Pawłowi Strójwąsowi za przygotowanie dekoracji i scenografii, pani Krystynie Gąsiorek za przygotowanie chórku, wychowawczyniom klas pierwszych, paniom Ewie Korban, Danucie Bogusz, i Zofii Taf - Gryń,  za wszelką pomoc. Dziękujemy również Dyrekcji za okazywane wsparcie i życzliwość oraz rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania do uroczystości, a wśród nich byli: Wioletta Kruk, Mariola Biesaga, Krzysztof Dudajek, Stanisław Kowalski, Jacek Pisarek Ewa Domagała oraz rodzicom klas pierwszych. Nie byłoby tego przedstawienia, gdyby oczywiście nie zaangażowanie naszych wspaniałych uczniów, którzy pięknie zaprezentowali swoje możliwości aktorskie.

     

     

strona: