Otwarcie nowoczesnego placu rekreacyjnego przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy
Oryginalny, funkcjonalny i atrakcyjny pod względem estetycznym - tak można określić plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy, który został oficjalnie otwarty 14 czerwca 2018r. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Marian Buras, w towarzystwie doradcy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pani Renaty Janik, oraz dyrektora ZPO w Morawicy, pana Jacka Kuzi.
Nowatorska wizja aranżacji przestrzeni przy szkole została zaprojektowana przez gimnazjalistki, które w roku szkolnym 2016/2017 zdobyły za swój projekt główną nagrodę, czyli 20 000zł w Ogólnopolskim Konkursie Architektonicznym "Zakręceni w Przestrzeni". Jury konkursowe uznało wówczas, że pomysł zagospodarowania terenu otaczającego obiekty rekreacyjno-sportowe przy ZPO w Morawicy zasługuje na sfinansowanie. Ponieważ ostatecznie koszt inwestycji wyniósł ponad 60 000 zł, pozostałą część tej kwoty pokryła szkoła.
Zamierzeniem autorek projektu: Weroniki Gajdy, Julii Grudzień, Izabeli Sulimy, Marietty Biesagi, Magdaleny Śnioch pracujących pod kierunkiem pana Pawła Strójwąsa, było wprowadzanie przyjaznych zmian w miejscach, z których uczniowie korzystają na co dzień, tak, by sprzyjały one tworzeniu więzi i zachęcały do spotkań budujących poczucie przynależności do społeczności szkolnej.
Efekt kilkumiesięcznych działań podjętych w celu realizacji inwestycji jest imponujący. Centralną część placu stanowi ,,zielona sala lekcyjna”, czyli oryginalna altana w kształcie ćwierćokręgu. W jej wnętrzu znajdują się ławeczki, na których może zmieścić się cała klasa, co umożliwia prowadzenie lekcji w plenerze. „Sala” przykryta jest dwoma płóciennymi żaglami, które dają przyjemny cień w upalne dni. Tuż obok znajduje się nowoczesna granitowa fontanna, od której na kształt promieni odchodzą alejki spacerowe. Wydzielone w ten sposób trójkątne poletka obsiane zostały mieszanką kwiatów polnych, które z czasem przeobrażą się w urocze, pachnące łąki kwiatowe. Ścieżki wytyczone wokół obiektów pozwalają na bezpieczne i komfortowe dotarcie do boisk i placu zabaw. Funkcjonalnie i estetycznie zagospodarowany teren przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce do nauki, zabawy i relaksu.
Funkcjonalnie i estetycznie zagospodarowany teren przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce do nauki, zabawy i relaksu.
|
NAUKOBUS, czyli stacje badawcze z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy.
W dniach 14–15 czerwca 2018 roku w naszej szkole gościliśmy NAUKOBUS, czyli objazdową, interaktywną wystawę Eksperymentuj – nowoczesne, mobilne laboratorium z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Naukobus składa się z osiemnastu interaktywnych eksponatów, dzięki którym uczniowie mogli przeprowadzać eksperymenty z zakresu biologii, fizyki, matematyki i chemii. Działanie urządzeń objaśniali wykwalifikowani edukatorzy z warszawskiego Centrum Nauki. Wystawa jest skierowana do różnych grup odbiorców – dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, młodzieży oraz dorosłych. W godzinach dopołudniowych korzystali z niej uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy i Zespołu Szkół w Brzezinach. Od godziny 15.00 w czwartek 14 czerwca 2018 roku zaprasiliśmy do zwiedzania wystawy i eksperymentowania mieszkańców Miasta i Gminy Morawica. Okazało się, że zdobywanie wiedzy poprzez zabawę to doskonały sposób spędzenia czasu z dzieckiem.
|
Wycieczka do gospodarstwa rolnego Państwa Doroty i Tomasza Wojtysiów
W dn. 14 czerwca 2018r kl. II uczestniczyła w niepowtarzalnych i niezwykle odkrywczych zajęciach w terenie: na polu, w lesie, w ogrodzie, których celem było poznanie pracy rolnika oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodą, aktywnym wypoczynkiem. Wycieczka do gospodarstwa rolnego w Wolicy, już po raz kolejny odbyła się z inicjatywy i dzięki uprzejmości Państwa Doroty i Tomasza Wojtysiów, rodziców, którzy wcielili się w rolę przewodników – rolników. Pan Tomasz interesująco opowiedział o historii Wolicy, jej tragicznych losach podczas II wojny światowej. Minutą ciszy, modlitwą i zapaleniem znicza oddaliśmy hołd bohaterom poległym w obronie Ojczyzny. Wędrując polami, łąkami , lasem podziwialiśmy krajobraz, piękno przyrody ojczystej , różnorodność fauny i flory poszczególnych ekosystemów. Uczniowie mieli okazję poznać budowę roślin, miejsce ich występowania , cykl rozwojowy od nasienia do owocu, oraz ich zastosowanie. Wspólne ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek , gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu były atrakcją tej jakże udanej imprezy wyjazdowej. Pamiątką po zajęciach jest pomoc dydaktyczna do klasy trzeciej - album roślin własnoręcznie wykonany przez uczniów. Dziękujemy P. Wojtysiom za zaproszenie, gościnność , profesjonalne przeprowadzenie zajęć.
|
Dni Języka Angielskiego w klasach I-III
13 czerwca w naszej szkole odbyło się podsumowanie Dni Języka Angielskiego
w klasach I-III. W tym dniu klasa II powitała wszystkich uczniów piosenką „Hello, hello”. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania, pt. „Anna and dolphin” zaprezentowanego przez nauczycieli. Kolejnym etapem uroczystości szkolnej było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu poznanego słownictwa. Wybrani uczniowie losowali wyrazy w języku angielskim, które musieli głośno odczytać oraz przetłumaczyć na język polski. Aby nie wkradła się nuda, uczniowie klas I zaprezentowali radosne piosenki w języku angielskim. Podczas podsumowania Dni Języka Angielskiego odbył się także konkurs na Mistrza Tongue Twisters w klasach III. Pierwsze miejsce zajęła Monika Rożkiewicz z klasy IIIa, która głośno, wyraźnie oraz bezbłędnie wypowiedziała łamańce językowe w języku angielskim. Gratulujemy J! Na zakończenie całego programu wszyscy wspólnie zatańczyli oraz zaśpiewali piosenkę, pt. „Head, shoulders, knees and toes”.
|
Czwartoklasiści w Sandomierzu
Dnia 8 czerwca 2018r. uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.
Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Ta budowla z XVII wieku została zbudowana w stylu palazzo in fortezza i w krótkim okresie swojej świetności była uważana za jeden z najpiękniejszych pałaców obronnych w Europie. Czwartoklasiści mogli zobaczyć salę balową, jadalnię oraz stajnię. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli do Sandomierza, gdzie wraz z przewodnikiem udali się na spacer uliczkami miasta, zwiedzili zabytkową Katedrę z 1360 r. W trakcie wędrówki uczniowie wysłuchali między innymi legendy o dzielnej Halinie Krępiance. Głosi ona, że dziewczyna uratowała Sandomierz przed Tatarami, a sama zginęła.
Niezapomnianym punktem wycieczki był półgodzinny rejs statkiem po Wiśle w trakcie którego można było podziwiać panoramę miasta. Po zjedzeniu wspólnego obiadu uczniowie klas czwartych nabrali sił do dalszego odkrywania uroków Sandomierza. Ogromne wrażenie wzbudziło na nich zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej oraz Zbrojowni Rycerskiej, gdzie mieli oni możliwość przebierania się w stroje z czasów panowania królów oraz obejrzenia narzędzi służących do średniowiecznych tortur. Wraz z przewodnikiem udali się na spacer wąwozem lessowym, zwiedzili oni Ratusz, Kościół św. Jakuba, Ucho Igielne i Bramę Opatowską oraz kamieniczki mieszczańskie.
Sandomierz to bardzo piękne miasto mające bogatą historię i jest miejscem, które warto odwiedzić.
|
|
Srebrny PIOTREK dla PiramidyNauka i zabawa na kole polonistycznym...
Miniony rok szkolny dla uczestników koła polonistycznego, którego opiekunem była E. Moskwa- Strąk, był bardzo pracowity. W I semestrze rozwijali zainteresowania czytelnicze. Zrealizowali dwa projekty: baśniowy i ortograficzny. W czasie zespołowej pracy ćwiczyli różne umiejętności. Połączenie nauki i zabawy sprawiło, że czwartoklasiści (z 4a i 4b) bardzo chętnie i licznie uczestniczyli w zajęciach. Uczyli się planowania własnej pracy, obowiązkowości, staranności, dokładności oraz wyszukiwania informacji z różnych źródeł. W II semestrze rozwijali zainteresowania teatralne. Zaprezentowali na forum szkoły (ucz. klas III-VII) oraz rodzicom "Bajkę o rybaku i złotej rybce" A. Puszkina, w tłumaczeniu Juliana Tuwima oraz balladę "Powrót taty" A. Mickiewicza. Na jednodniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie poznali region świętokrzyski i legendy z nim związane. Wędrowali z Nowej Słupi Drogą Królewską do tysiącletniego klasztoru, gdzie znajduje się relikwiarz z Drzewem Krzyża Świętego. Z wieży widokowej podziwiali niepowtarzalne piękno przyrody. Te historyczne miejsca i zabytki od niepamiętnych czasów są drogie sercu każdego Polaka. Przez wieki pielgrzymowali do klasztoru królowie, m.in. Władysław Jagiełło w 1410 r. Warto było tam pojechać!
|
Trzydniowa wycieczka szóstoklasistów do Wrocławia i na Dolny Śląsk
W dniach 6-8 czerwca 2018 r. szóstoklasiści z morawickiej szkoły mieli okazję wybrać się na wspaniałą, trzydniową eskapadę na Dolny Śląsk. W godzinach porannych, w środę 6 czerwca rozpoczęła się fantastyczna przygoda. Po przybyciu do Wrocławia, nastąpiło zwiedzanie tego pięknego miasta. Przewodnik pokazał nam Stare Miasto, Rynek, Ratusz, Katedrę, Ossolineum, Ostrów Tumski. Mieliśmy tego dnia również okazję zwiedzać miasto płynąc statkiem po Odrze. Równie ekscytujący był drugi dzień. Po śniadaniu udaliśmy się do ZOO z Afrykarium oraz Ogrodu Japońskiego. Następnie nastąpił przejazd na tańczące fontanny. Trzeci dzień to podróż do Świdnicy i Wałbrzycha. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Pokoju oraz zwiedzić Zamek Książ. Pełni wrażeń estetycznych, zasobni w wiedzę z zakresu dziedzictwa historycznego i kulturowego Wrocławia i Dolnego Śląska, wróciliśmy do Morawicy.
|
Warsztaty edukacyjne klas szóstych na Ponidziu
11 czerwca 2018 r. klasy szóste wraz z wychowawcami odbyły warsztaty edukacyjne na Ponidziu, dokładnie na terenie obszarów Natura 2000 – Ostoi Nidziańskiej i Kozubowskiej. Uczniowie zostali zaproszeni przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w związku z realizacją Projektu LIFE13 pn. „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu” Po dotarciu na miejsce uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Klasa VI b odbyła dwugodzinną sesję terenową w Krzyżanowicach Średnich obserwując m.in. gatunki roślin chronionych na plantacji nasiennej. W tym czasie pozostali szóstoklasiści przebywali w Młodzawach Dużych, gdzie mieli okazję obejrzeć ciepłolubne murawy kserotermiczne oraz przejść trasą ścieżki wytyczonej w obrębie siedliska chronionego, objętego projektem Life+.
Po wspólnym poczęstunku, składającym się z grillowanej kiełbaski i bułki z herbatką, dla uczestników warsztatów zorganizowano w siedzibie ZŚiNPK warsztaty tkackie.
Celem sesji terenowej oraz warsztatów było rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody, doskonalenie umiejętności jej obserwowania, kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody, propagowanie informacji o tradycjach i obyczajach mieszkającej tu od pokoleń ludności, kształtowanie umiejętności pracy w zespole oraz pozytywnych relacji, życzliwości i szacunku między uczestnikami.
|
Promocja tomiku wierszy Julii Krupy
10 czerwca w Samorządowym Centrum Kultury odbyła się uroczysta IV Gala Czytelnicza, podczas której miała miejsce promocja tomiku wierszy autorstwa Julii Krupy, uczennicy klasy 6 a Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy. Zgromadzona publiczność wysłuchała utworów młodej poetki recytowanych przez jej rówieśników: Magdę Krysińską, Jakuba Strąka, Oskara Włodarskiego, zaś Julia miała okazję odebrać gratulacje z rąk samego Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, p. Mariana Burasa. Słowa uznania skierowała do dziewczynki także przewodnicząca TPZM i Grupy Literackiej Bocianie Gniazdo, p. Daniela Kowalska, która pomogła w pracy nad ostatecznym kształtem tomiku. Posłowie do wydania napisała Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Morawicy, p. Marianna Parlicka-Słowik, a ilustracje wykonała absolwentka szkoły, obecnie uczennica Państwowej Szkoły Plastycznej w Kielcach – Zosia Olszewska. Wiersze opublikowane zostały z inicjatywy p. M. Jędrochy-Olszewskiej, nauczycielki języka polskiego. Fot. A. Radomski
|
Uroczyste poświęcenie i nadanie szkole sztandaru połączone z Jubileuszem 150 - lecia istnienia szkoły
Poświęcenie sztandaru
Dnia 29 maja 2018 r.( we wtorek), o godz. 10-tej, w kościele pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, ksiądz kanonik- Jan Ciszek, w asyście wikariuszy: ks. Dariusza Jarlińskiego i ks. Andrzeja Wojarskiego, poświęcił i pobłogosławił sztandar szkoły, po czym przedstawiciele rodziców: Ludwik Kumański, Dorota Szczykutowicz i Wioletta Kruk przekazali ten cenny dar Dyrektorowi szkoły. Następnie Dyrektor- Jacek Kuzia przekazał sztandar Pocztowi Sztandarowemu Szkoły, w skład którego weszli: Jakub Korban- chorąży, Zuzanna Gawryjołek i Zuzanna Trepka- asysta. Poczet rezerwowy tworzyli: Piotr Kuta- chorąży, Marlena Pietrzyk i Aleksandra Biesaga- asysta.
Złożenie Ślubowania na otrzymany sztandar
Po ceremonii poświęcenia sztandaru przedstawiciele uczniów klas I- VII ( w liczbie 35) w obecności zaproszonych gości, dyrekcji, rodziców, nauczycieli, wychowawców i kolegów ślubowali, że swoją postawą godnie będą reprezentować Szkołę Podstawową im. K. Makuszyńskiego oraz sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki oraz zdobywać jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy dla dobra naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej. Po ślubowaniu licznie zgromadzeni w kościele uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy świętej. Homilię wygłosił ks. proboszcz- Jan Ciszek. Eucharystię uświetniła Szkolno- Gminna Orkiestra Dęta i scholka parafialna.
Świętowanie 150-lecia szkoły
Dla całej społeczności szkolnej to wielkie szczęście i zarazem wyróżnienie, bowiem przypadło w Roku Jubileuszu Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W spektaklu przedstawiającym historię morawickiej szkoły ( począwszy od czasów zaborów po dzień dzisiejszy) brało udział ponad stu uczniów. Mistrzowsko dopracowany scenariusz, wspaniały wystrój sceny, trafnie dobrane stroje, pięknie zaśpiewane i zaaranżowane piosenki, perfekcyjnie przemyślane przejścia od jednej sceny do drugiej na tle prezentacji multimedialnej, sprawiały widzom wielką i niesamowitą przyjemność. Samo słuchanie i patrzenie na to wspaniałe widowisko, z imponująco opracowaną choreografią i na żywo grającą orkiestrą dętą, zapewniło wszystkim relaks i dobrą zabawę, a kiedy rodzice wcielili się w znanych i lubianych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego, zgromadzonych na sali wprawili w niebywały zachwyt. Choć było dość długie przedstawienie, nikt się nie nudził, chętnie i z zaciekawieniem oglądali to niezwykłe i niepowtarzalne przedstawienie. Występ dzieci i młodzieży wysoko ocenili zaproszeni goście: Poseł RP- Krzysztof Lipiec, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii- Zbigniew Wojciechowski, Burmistrz Miasta i Gminy Morawica- Marian Buras oraz Radna- Marianna Parlicka- Słowik, emerytowana polonistka. Wpisy do Księgi Pamiątkowej, z wyrazami uznania, dokonali również dyrektorzy szkół z terenu Gminy Morawica.
|
Fotorelacja z zielonej szkoły trzecioklasistówGóry Świętokrzyskie są wspaniałe
9 maja uczniowie klas pierwszych oraz klasa druga wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Dzień był słoneczny i bardzo ciepły. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom. Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi przy usytuowanej na skarpie figurze pielgrzyma. Razem z naszym przewodnikiem weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt góry nazywany Świętym Krzyżem (Łysa Góra). Zwiedziliśmy tam Klasztor. W kaplicy Oleśnickich widzieliśmy relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego. Nasz przewodnik przepięknie opowiadał o historii tego miejsca. Obejrzeliśmy też wystawy Muzeum Przyrodniczo - Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Gorąco polecamy wszystkim pasjonatom przyrody to nowoczesne multimedialne muzeum. Następnie podziwialiśmy gołoborze. A później było już tylko z górki, aż do Huty Szklanej, gdzie czekał na nas autokar. Żałujemy, że czas tak szybko mija i wycieczka już się skończyła. To była wspaniała lekcja dla nas wszystkich. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju oraz podziwialiśmy piękno polskiej przyrody. Szkoda, że musieliśmy wracać.
|
„Ekspedycja Smaków” w hipermarkecie Tesco w Kielcach
Uczniowie klasy IV A wraz z nauczycielem przyrody p. Dorotą Molendowską uczestniczyli w emocjonującej przygodzie podczas „Ekspedycji smaków”, która odbyła się w hipermarkecie Tesco w Kielcach. Wyprawa realizująca podstawy nauczania zasad prawidłowego żywienia oraz codziennego nawadniania organizmu to jeden z elementów programu edukacyjnego Tesco „Od uprawy do potrawy 2017”. Na początku wyprawy przywitaliśmy się z klientami sklepu robiącymi właśnie zakupy. Wyruszyliśmy ze stoiska warzywnego. Tam mogliśmy zobaczyć, dotknąć, posmakować znane i mniej znane warzywa. Potem udaliśmy się na dział owoców, gdzie na mapie świata odszukaliśmy ich pochodzenie. Kolejny etap naszej wyprawy to owoce suszone - okazało się, że nie gorsze od słodyczy, a nawet niektóre znacznie lepsze, a przede wszystkim zdrowsze! Następny przystanek to przyprawy- tutaj poznając zapach staraliśmy się odgadnąć nazwę wykorzystywanych w kuchni ziół. Kolejny punkt naszej ekspedycji to dział kasz i makaronów, gdzie szukaliśmy zdrowych produktów przygotowanych z mąki z pełnego ziarna. Szlak wyprawy doprowadził nas do jogurtów - tu nauczyliśmy się odczytać znajdujące się na opakowaniach oznaczenia. Potem przyszedł czas na stoisko z jajkami. Naszym zadaniem, z którym poradziliśmy sobie doskonale, było odkodowanie stempli na jajkach. Ostatni etap wyprawy to dział z wodą mineralną. Tu poznaliśmy różne rodzaje wody i dowiedzieliśmy się, że woda i soki ze świeżych owoców powinny zastąpić kolorowe i słodkie oranżady, cole i podobne produkty. W czasie całej wędrówki rozwiązywaliśmy zagadki, odpowiadaliśmy na pytania Prawda - Fałsz, odgadywaliśmy kalambury, za rozwiązanie których otrzymywaliśmy naklejki tworzące piramidę pokarmową. Żadna wyprawa nie może odbyć się bez posiłku. Samodzielnie przygotowaliśmy pastę jajeczną ze szczypiorkiem, twarożek z truskawkami oraz twarożek z rzodkiewką - przygotowane przez nas produkty zjedliśmy z ciemnym pieczywem. Wszystko było pyszne! Wycieczka była wspaniała. Odkryliśmy nowe warzywa, owoce, smaki i zapachy. Próbowaliśmy, jak smakuje kalarepa, melon, kokos, ananas i żurawina. Chrupaliśmy migdały i orzechy laskowe. Każdy z nas otrzymał książeczkę edukacyjną zawierająca ciekawe informacje dotyczące zdrowego odżywiania, a dla klasy boks edukacyjny zawierający materiały potrzebne do wykonania ciekawych eksperymentów podczas lekcji przyrody. Pouczająca podróż po hipermarkecie Tesco pozwoliła nam zgromadzić zdrowe produkty, które można zabrać na każdą wyprawę i pokazała nam na co zwracać uwagę podczas zakupów.
|
Finał III edycji Konkursu pięknego czytania „Czytanie to moja pasja”
16 maja 2018 r. już po raz trzeci odbył się finał Konkursu czytelniczego. Wzięli w nim udział wybrani uczestnicy I etapu- klasowego. Dzieci dały popis pięknego czytania fragmentów lektury „Piątka z zakątka” Krystyny Drzewieckiej oraz wiersza pt. „Ala i Ola” pochodzącego z książki „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Ich zmagania poprzedziła krótka inscenizacja przygotowana przez pierwszaków z klasy I A i kl. I B . Prawdziwą ucztą dla naszych uszu było wysłuchanie czytanego fragmentu ww. lektury przez zaproszonego gościa – panią Mariannę Parlicką- Słowik.
Następnie Jury kierując się następującymi kryteriami: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, prawidłowa dykcja, intonacja czytanego fragmentu, ogólny wyraz artystyczny wyłoniło najlepszych.
Mistrzem pięknego czytania z klas I została Lena Kaczmarczyk, uczennica klasy I A, zaś z klas II-III- Bartosz Wojtyś, uczeń klasy II. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ciekawe książki ufundowane przez Dyrektora Szkoły- pana Jacka Kuzię i panią Katarzynę Gwóźdź. Imprezę dodatkowo uświetniły quizy i zagadki muzyczne przygotowane przez organizatorów konkursu , tj. panią Danutę Bogusz i Zofię Taf- Gryń.
|
Piramida wywalczyła srebro na Spontanie
Ogólnopolskie Spotkania Taneczne SPONTAN odbyły się w dniu 5 maj 2018 roku na scenie teatru "Roma" w Warszawie. Celem imprezy była popularyzacja różnorodnych form ruchowo - tanecznych wśród młodzieży. Był to pokaz artystycznych konfrontacji zespołów tańca i ruchu z całej Polski. Spotkali się tam ludzie z pasją, kochający taniec. Jadąc do Warszawy Piramida miała jedno marzenie - stanąć na podium. 15 Ogólnopolskie Spotkania Taneczne zaszczyciło profesjonalne jury w składzie: Sonia Mirpuri, Bartosz Figurski, Michał Piróg. Jury obejrzało 44 prezentacje w wykonaniu 37 zespołów tanecznych z 17 miast Polski. Za brawurowo wytańczoną choreografię "Dogonić marzenia" Piramida otrzymała zaszczytne II miejsce wraz z nagrodą finansową, walizką i upominkami.
"To ogromny zaszczyt móc reprezentować Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy i być wśród najlepszych, tańczyć na scenie, na której tańczyło wielu słynnych tancerzy i aktorów, czuć magię teatru Roma" - podzieliła się swymi wrażeniami Natalia, tancerka Piramidy.
|
Dni Języka Angielskiego
Tradycją Szkoły Podstawowej stało się organizowanie corocznych obchodów Dni Języka Angielskiego. W dniach od 23 do 27 kwietnia 2018r. uczniowie brali udział w atrakcyjnych zajęciach, w trakcie których poznawali oni kulturę Wielkiej Brytanii poprzez filmy, piosenki, quizy i konkursy językowe. Pracowali oni także nad projektem pt. „Fascynująca Wielka Brytania”. Wszyscy nauczyciele uczący języka angielskiego w klasach 4-7 zaprosili uczniów zdolnych do udziału w konkursach: „Quiz gramatyczno-leksykalny połączony z wiedzą o Wielkiej Brytanii” oraz „Mistrz Słownictwa”. Do rywalizacji przystąpiło łącznie 79 uczniów. Nagrody książkowe ufundowało wydawnictwo Oxford University Press.
27 kwietnia 2018r. podczas apelu odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji Dni Języka Angielskiego. Uczestnicy kół językowych z klas 4-6 zaprezentowali bogaty program artystyczny. Impreza została przygotowana pod kierunkiem pani Anetty Wrona i pani Anny Litwin.
Przedstawienie rozpoczęło się od scenki pt. „At the Zoo”. Aktorzy z kl.4b zaprosili wszystkich do zoo, wcielając się w rolę rodziców, dzieci oraz zwierzątek. Uczniowie z klas 4a i 4b powitali wszystkich piosenką pt. „Hello Everyone” urozmaicając występ odpowiednio przygotowanym układem choreograficznym, co wzbudziło aplauz publiczności. Następnie Karol Pabian, utalentowany młody saksofonista z kl.4a, wykonał utwór pt. „What’s the weather like today?”
Potem uczniowie z klas 5-6 zaprosili wszystkich do udziału w niezwykłą podróż po Europie. Wcielili się w charakterystyczne postacie kultury krajów europejskich przedstawiając geografię, muzykę i ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów tj. Anglii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Włoch i Francji. Program artystyczny został wzbogacony piosenkami w języku angielskim, włoskim, francuskim i niemieckim. Tomasz Majkowski wcielił się w postać Włocha i zaśpiewał piosenkę „L’italiano”, Wiktoria Orlińska zaprezentowała piosenkę niemieckiego zespołu Modern Talking „You’re my Heart, You’re my Soul”, natomiast Natalia Kosmala wprowadziła wszystkich w nostalgiczny nastrój wykonując piosenkę „S.O.S”. Wędrówkę po Europie zakończyły uczennice klas 5, brawurowo wykonując piosenkę „Euphoria”.
Kolejnym punktem programu artystycznego było zaprezentowanie zaskakującej historii Kopciuszka w krótkim przedstawieniu pt. „Cinderella the Model”. Młodzi aktorzy perfekcyjnie wcielili się w rolę króla, królowej, wróżki i złych sióstr. Na szczególne wyróżnienie zasługują kostiumy, wspaniała gra aktorska oraz umiejętności językowe.
Po prezentacji talentów przyszedł czas na rozstrzygnięcie wyników konkursów w poszczególnych kategoriach. Laureaci otrzymali z rąk pani dyrektor Wiesławy Cecot oraz pani Anetty Wrony pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Na zakończenie uczennice kl.4a Weronika Kowalska i Hanna Pater poprzez układ taneczny do utworu pt. „7 Years old” wyraziły marzenia dziecka, jego dążenia i aspiracje. W rolę konferansjera wcieliły się Agata Wojtyś i Alicja Gwoźdź.
Dni Języka Angielskiego mają na celu zachęcenie młodych ludzi do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed całą społecznością szkolną; propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.
|
Podwójne podium dla Piramidy na XIII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych - Suchedniów 2018
W dniu 14 kwietnia 2018 na parkiecie Suchedniowskiej Hali Sportowej wystąpili tancerze z całej Polski. Na parkiecie można było zobaczyć łącznie aż 75 układów choreograficznych w różnych kategoriach tanecznych. Trzynasta edycja turnieju tanecznego zgromadziła rekordową liczbę artystów: 1200 tancerek z 28 formacji tanecznych. Był to niesamowity maraton tańca. Piramida dwukrotnie występowała na scenie: w widowisku tanecznym pt. "Piękna i Bestia" i w tańcu współczesnym pt. "Dogonić marzenia". Technika taneczna na wysokim poziomie, znakomita fabuła, scenografia, bogactwo kostiumów wpłynęło na wyjątkowy charakter widowiska. Dodatkowe efekty świetlne w postaci czerwonej poświaty pozwoliły przenieść widza w świat bajki.....Piękna i Bestia. Wrażenie artystyczne przytykało dech w piersiach, a publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami. Oczekiwanie na werdykt było wielkim przeżyciem. Wszyscy czuli niesamowitą atmosferę, kiedy każda formacja liczyła na zwycięstwo. Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęliśmy werdykt jury: w kategorii inscenizacja taneczna przyznano Piramidzie II miejsce, natomiast w kategorii widowisko taneczne - III lokatę. Do domu wróciliśmy z przepięknymi pucharami, medalami i ogromną satysfakcją.
|
SP w Morawicy laureatem europejskiej odznaki „Szkoła eTwinning”
"Moment, na który wszyscy czekaliśmy! Odznaki Szkoły eTwinning zostały przyznane! 1 211 szkół w całej Europie świętuje sukces szkolnych zespołów eTwinning, w tym 70 polskich placówek! Jest to uznanie nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także docenienie działań, zaangażowania i osiągnięć całego zespołu eTwinning działającego w danej szkole. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!" – poinformowało Biuro Kontaktowe programu eTwinning w Polsce.
Cieszymy się, że w gronie szkół, które otrzymały tę prestiżową odznakę znalazły się Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego oraz Gimnazjum w Morawicy. Jesteśmy jedynymi szkołami z województwa świętokrzyskiego, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie!
Lista wszystkich nagrodzonych placówek dostępna jest na oficjalnej stronie programu: www.etwinning.net
Warto zauważyć, że w programie eTwinning zarejestrowanych jest 191070 szkół z całej Europy, w tym 15474 placówek oświatowych z Polski.
Wyróżnienie „Szkoła eTwinning” zostało przyznane po raz pierwszy. Jest ono wyrazem uznania nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także docenieniem działań, zaangażowania i osiągnięć całego zespołu eTwinning działającego w szkole. Każda z nagrodzonych szkół wzięła udział w dwustopniowym procesie weryfikacyjnym.
Laureaci tej specjalnej odznaki zostali uznani za pionierów i liderów w takich dziedzinach jak:
- praktyka cyfrowa
- praktyka w zakresie eBezpieczeństwa
- twórcze i innowacyjne podejście do nauczania
- promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry
- promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy jest zaangażowana w realizację programu eTwinning od 2015 roku. Projekty pt.”Playground Fun- a European Day of Languages project” oraz „My country- your country. Learning about different cultures” zostały wyróżnione Krajowymi i Europejskimi Odznakami Jakości. Do tej pory zrealizowano trzy projekty, a cztery są w trakcie wdrażania.
W skład szkolnego zespołu eTwinning wchodzą nauczyciele języków obcych: pani Anna Litwin, pani Edyta Siwek, pani Anetta Wrona oraz pani Katarzyna Sikora- Gorzelańczyk. Na portalu programu wykazują się aktywnością: pan Jacek Kuzia (dyrektor), pani Wiesława Cecot (wicedyrektor) oraz pani Mariola Kosztołowicz (wicedyrektor).
Odznaka „Szkoła eTwinning jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, lecz również wyzwaniem, by nadal rozwijać się i podnosić jakość podejmowanych działań projektowych, a także by promować ideę programu w środowisku lokalnym.
|
Kangur Matematyczny 2018
15 marca 2108r., dziesięcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego. Czwartoklasiści rozwiązywali test konkusowy w kategorii "Maluch". Bardzo dobry wynik (110pkt) uzyskał Jakub Klimczak, uczeń klasy IVc, a wyróżnienie przypadło uczennicy klasy IVd – Alicji Idzik. Piątoklasiści i szóstoklasiści zmagali się z testem "Beniamin". Wyróżnienia w tej kategorii uzyskali : Szymon Kołbus(Va), Olszewska Hanna (VIb), Tomasz Majkowski (VIb), Michał Kaczmarski (VIb), Jakub Więckowski (VIa). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zabawki logiczne z drutu, a wyróżnieni uczniowie pamiątkowe dyplomy oraz książki. Kuba za wysoki wynik dodatkowo dostał słuchawki.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!
|
|