Akcja BohaterOn w roku szkolnym 2017/2018
Po raz drugi uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji BohaterOn mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ponad stu dziesięciu kartkach znalazły się słowa podziwu, szacunku, zapewnienia o pamięci, a przede wszystkim podziękowania. Uczniowie zadbali również o estetykę pocztówek, tak aby czytającym je Bohaterom było przyjemnie także je oglądać.
Za patriotyczną postawę, podjęcie trudu obrony Ojczyzny, poświęcenie, pokazanie jak należy walczyć o Niepodległą… Za to wszystko dziękujemy w symboliczny sposób…
|
Podróż kl. II do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.
Z okazji Dnia Chłopaka rodzice uczniów kl. II ufundowali swoim pociechom niezwykle interesującą wycieczkę oraz warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Na miejscu obejrzeli wystawę Energia, gdzie eksperymentowali na specjalnie przygotowanych interaktywnych stanowiskach. Samodzielnie wytwarzali prąd, transportowali surowce, zatankowali samochód, uruchomili siłą własnych mięśni ogromny kołowrót, relaksowali się na łóżku wodnym … W kinie 3D zobaczyli jak powstaje energia, jak obiega w przyrodzie, jak ją wykorzystywana. W laboratorium, pod okiem fachowców odbyły się warsztaty popularnonaukowe nt. ucha. Poznali budowę ucha, eksperymentowali z dźwiękiem i straszliwymi decybelami. Na koniec była zabawa i eksperymentowanie w Energetycznym ogrodzie w plenerze: na siłowni, zjeżdżalni, nożnej karuzeli, trampolinie, literach do wpinania.
W opinii wychowawcy p. M. Waszkiewicz, Rodziców i uczniów była to cudowna nauka przez zabawę, polisensoryczne odkrywanie i działanie.
|
Powitanie Pierwszaków w naszej szkole!!!
W dniu 27.10.2017 r. mały Samorząd Uczniowski powitał Pierwszaków wstępujących w mury naszej szkoły.
Dla wszystkich przygotowaliśmy krótki występ artystyczny pt. ” Cztery żywioły” i drobny upominek.
Kochane Pierwszaki życzymy Wam, abyście w naszej szkole czuli się wspaniale, osiągali sukcesy i rozwijali swoje pasje. Mały Samorząd Uczniowski.
|
XV Rajd Świętokrzyska Baba Jaga już za nami...
Tegoroczna wędrówka odbyła się w dniach 6-7 października. Rozpoczęła się na szlaku w Łącznej, a zakończyła w Bodzentynie. Największą atrakcją szlaku był odcinek biegnący wierzchołkami Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich.
W kroplach deszczu, pokonując trudy pieszej wspinaczki zdobyliśmy Bukową Górę. Utrudzeni, ale szczęśliwi i zachwyceni jesienną aurą odpoczęliśmy na szczycie. Następnie korowaliśmy się w kierunku wsi Psary – Podlesie. Po drodze zbieraliśmy grzyby, podziwialiśmy przyrodę i krajobrazy. Dotarliśmy do miejsca, które zwróciło naszą uwagę. Był to ogromny kamień upamiętniający szkołę podstawową, do której uczęszczał Stefan Żeromski.
Nasza wędrówka zbliżała się do końca, bo przed nami ukazał się Bodzentyn. Zatrzymaliśmy się w Schronisku Młodzieżowym. Tam też przeżyliśmy wspaniałe chwile: wspólne zabawy, śpiew, otrzęsiny. Noc minęła szybko, tym bardziej, że dla niektórych była ona bardzo krótka J.
Rano znów wyszliśmy w trasę. Dotarliśmy do granic Puszczy Jodłowej. Zaczęliśmy zdobywać szczyt Góry Miejskiej. Podejście było dość wymagające, ze względu na strome zbocze. Ale za to później…. to już tylko z górki!. Szlak prowadził nas do Doliny Czarnej Wody. Miejsce to zachwyciło nas swą malowniczością i mnogością strumieni, licznymi, drewnianymi kładkami, dywanami usłanymi ze spadających, kolorowych liści.
Tegoroczny rajd pieszy zakończyliśmy w Świętej Katarzynie. Opiekunami byli miłośnicy pieszych wędrówek: p. A. Kuranda, Z. Więckowski i E. Ozimirska.
|
Dzień Chłopaka w Kurozwękach
Tegoroczne Święto Chłopaka klasy V spędziły w Kurozwękach – malowniczo położonym zakątku w powiecie staszowskim. Największą atrakcją wycieczki było Safari Bizon, dzięki któremu można było zobaczyć amerykańskie bizony, oraz niezwykły labirynt z kukurydzy z wizerunkiem T. Kościuszki na koniu. Piątoklasiści, spacerując krętymi ścieżkami labiryntu mogli sprawdzić swoją orientację w terenie, a także wiedzę historyczną. W labiryncie każdego czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Uczniowie podziwiali również XIV – wieczny zamek rycerski, komnaty, sale balowe, lochy. Wycieczka zakończyła się posiłkiem na dziedzińcu zamkowym.
|
Projekt "Ogólnopolska Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego" zakończony.
Nasza szkoła brała udział w 24. edycji konkursu pod nazwą Ogólnopolska Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronat nad wydarzeniem objęła Miejska Biblioteka im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu, która w czerwcu 2016 roku ofiarowała nam 10 powieści. Są to utwory polskich autorów, opublikowane w ubiegłym roku, przeznaczone dla młodego czytelnika, a nominowane do wspomnianej nagrody. Czytelnicy z całej Polski, w tym właśnie nasi uczniowie, brali udział w głosowaniu na najciekawszą powieść współczesnego polskiego pisarza.
29 września w Pacanowie miało miejsce uroczyste zakończenie konkursu. Rozstrzygnięto kto, według młodych odbiorców literatury, został najlepszym pisarzem książek dla dzieci w 2017 roku. Nagroda główna trafiła do Kasi Nawratek za jej powieść pt.: „ Bartek, Kresek i całkiem zwyczajny początek”.
Wśród naszych uczniów najwięcej sympatii wzbudzili bohaterowie powieści K. Borysa pt.: ”Lawendowa czarownica”, wielu sympatyków zyskał także w naszej szkole „Teatr niewidzialnych dzieci” M. Szczygielskiego, który w ogólnopolskim rozliczeniu otrzymał najwięcej głosów i zdobył Nagrodę Czytelników. W bieżącym roku do projektu przystąpiło blisko tysiąc uczniów ze szkół im. K. Makuszyńskiego z całej Polski. W naszej szkole głosowali uczniowie obu klas piątych i jednej czwartej w liczbie 76 osób.
Udział w tak ważnym przedsięwzięciu był niewątpliwie ciekawą przygodą dla młodych czytelników, którzy mieli okazję nie tylko poznać najnowsze utwory, ale także mogli wyrazić swoją opinię na temat świata przedstawionego i w ten sposób wpłynąć na decyzję jury konkursu. W przyszłym roku powtórka! Czekamy na kolejne tytuły!
|
|
Mediacje rówieśnicze- droga do pojednania.
W dniach 25, 26, 27 września w szkole został zrealizowany program przeznaczony dla młodzieży klas VI, VII oraz klas II gimnazjalnych. Wytypowani uczniowie uczestniczyli w treningu mediacyjnym, odbyli także ćwiczenia praktyczne w prowadzeniu mediacji rówieśniczych w szkole. Celem programu jest rozpowszechnienie na terenie szkoły pokojowych sposobów rozwiązywania sporów rówieśniczych. W szkole mediacja to prowadzenie pertraktacji w przypadku konfliktów między dwoma lub więcej uczniami, którzy nie potrafią się ze sobą porozumieć. Mediatorzy będą organizować także akcje mające na celu podniesienie bezpieczeństwa i miłej atmosfery w szkole.
Mediatorów wspierać będą przeszkoleni rodzice i nauczyciele.
|
XVIII Rajd pieszy „Siedmiomilowe buty” pod hasłem: „W poszukiwaniu darów jesieni”
27 września 104 uczniów z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Morawicy wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyło w corocznym, już XVIII, rajdzie integracyjnym do leśniczówki w Bilczy.
Celem rajdu było: obserwacja fauny, flory, piękna najbliższej okolicy, dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie wczesną jesienią, wdrażanie do aktywnego wypoczynku oraz integracja uczniów, rodziców i nauczycieli. Trasa rajdu wiodła przez najpiękniejsze zakątki Morawicy, Bieleckich Młynów, tj. przez pola, łąki, lasy do leśniczówki w Bilczy.
Uczniowie dzielnie pokonali ponad 5 km trasę, podziwiając przy okazji uroki jesiennego krajobrazu. Około południa nieco strudzeni dotarli do celu. Na miejscu czekało na nich już rozpalone ognisko, przy którym upiekli kiełbaski. Po posiłku i krótkim odpoczynku wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych przygotowanych przez wychowawców. Następnie leśniczy – Pan Mariusz Mazur zabrał wszystkich do lasu na zajęcia w terenie. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, o zachowaniu w lesie, o roślinach i zwierzętach tam żyjących. Podkreślił jak dużą rolę odrywa las w życiu człowieka. Zaprezentował budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, ambonki i miejsca buchtowania dzików. Na zakończenie odbyło się wielkie grzybobranie. Około 13.00 uczestnicy wyprawy zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i z darami lasu wrócili autokarem do szkoły.
|
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2017r. odbył się w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Poprzedziły go wcześniejsze przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykonali plakaty oraz pisali rymowanki na ten temat. Wybarani uczniowie koła matematycznego zdali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia i uzyskali prawo egzaminowania innych. W dniu akcji egzaminatorzy przepytywali na dwóch przerwach chętnych uczniów. Tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia" uzyskało 58 uczniów klas IV -VII. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji za rok!
|
Szóstoklasiści w średniowiecznych Chęcinach…
W słoneczny czwartek 28 września szóstoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę integracyjną, połączoną z klasowymi obchodami Dnia Chłopaka, do średniowiecznego miasteczka w Chęcinach, a następnie do Podzamcza Chęcińskiego. Najbardziej znanym tutejszym zabytkiem są ruiny gotyckiego zamku królewskiego z XIV wieku, wznoszące się ponad miastem na Górze Zamkowej. Tutaj z pomocą lokalnego przewodnika uczniowie mieli okazję przekonać się jak zmieniła się ta budowla po jej rewitalizacji. Spacer po chęcińskim rynku stał się okazją do zorganizowania poczęstunku dla wycieczkowiczów, szczególnie dla świętujących chłopców, którzy zostali zaproszeni przez koleżanki z klasy na pizzę.
Kolejnym etapem eskapady było Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu - nowoczesne centrum, w którym wiedzę zdobywa się poprzez zabawę. Oprócz zwiedzania wystawy szóstoklasiści mieli okazję uczestniczyć w arcyciekawych warsztatach przyrodniczych, podczas których mieli sposobność przygotowania własnego mydełka zapachowego.
|
Czwartoklasiści na Świętokrzyskiej Polanie27 września 2017r.odbyła się integracyjna wycieczka klas czwartych do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach. Podczas czterogodzinnego pobytu czwartoklasiści zwiedzili Oceanikę, Park Miniatur oraz bawili się w Krainie Zabawy. W Oceanice uczniowie podziwiali zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, obejrzeli wystawę "Potwory z głębin". Podczas wizyty w Parku Miniatur dzieci odbyły niesamowitą podróż po regionie Ziemi Świętokrzyskiej, odkryły jej barwną historię oraz poznały najważniejsze budowle naszego regionu. Przekonały się jak mieszkał Henryk Sienkiewicz w swoim pałacu w Oblęgorku, jak wygląda obronny zamek w Szydłowie, zaklad hutniczy w Maleńcu, zobaczyły w skali 1:20 Pałac Biskupów Krakowskich oraz wiele innych niezwykłych budowli. W Krainie Zabawy każdy uczestnik znalazł coś dla siebie i korzystając z wielu atrakcji aktywnie spędził czas na świeżym powietrzu.
Kolejna edycja akcji "Kochane Pierwszaki" z naszym udziałem.
Wydarzenie miało miejsce 21 września w Hali Legionów w Kielcach. Rozpoczęło się od poświęcenia tornistrów, którego dokonał ksiądz biskup Marian Florczyk. Później dzieci wzięły udział w animacjach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez Policję - współorganizatora imprezy - oraz Straż Pożarną. Policjanci wprowadzili na halę radiowóz i policyjny motor, przygotowali też warsztaty i pogadankę na temat bezpieczeństwa. Z kolei strażacy zademonstrowali quada i strażacki kombinezon. Każdy pierwszak otrzymał odblaskowe jabłuszko, zakładki do książek oraz słodki poczęstunek. Mnóstwo doskonałej zabawy, występy, atrakcje a to wszystko w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych. |
Sprzątanie Świata 2017
„Nie ma śmieci – są surowce wtórne"- to przesłanie tegorocznej, już 24. Akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017”, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Fundacja Nasza Ziemia chce zwrócić w ten sposób uwagę na fakt, że przedmioty, potocznie nazywane śmieciami, w rzeczywistości są surowcami, które mogą być kilkukrotnie przetworzone i powtórnie wykorzystane. Dnia 15 września 2017 roku wszyscy uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli w teren, by posprzątać świat. Worki szybko napełniły się śmieciami. Nasi młodzi ekolodzy uporządkowali teren wokół szkolny, boiska szkolne, plac zabaw, pobliski las i przyległe ulice. Worki wypełnione śmieciami zostały złożone w wyznaczonym miejscu i usunięte przez odpowiednie służby. Taka akcja potwierdza fakt, że bardzo lubimy wspólnie działać, promujemy nieśmiecenie i selektywną zbiórkę odpadów. Uczniowie uczestniczący w akcji mają nadzieję, że ekologiczna edukacja poprzez działanie zaktywizuje wszystkich Polaków do pracy na rzecz środowiska.
|
Spektakl "Zielona wyspa pirata Pifpafa"
14 września uczniowie klasy III a, III b oraz III c wraz z wychowawcami udali się do Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy na spektakl ekologiczny Zielona wyspa pirata Pifpafa. Głównym bohaterem utworu był pirat Pifpaf, który wspólnie ze swoją koleżanką Anką trafił na Zieloną wyspę. Niewielką, ale bardzo zaśmieconą wysepkę zamieszkiwała postać o niezwykłym głosie – syrena Milena. Pifpaf wraz ze swoją przyjaciółką zaprzyjaźnili się z syreną oraz pomogli jej posprzątać wyspę. Niezwykłe przygody dla wszystkich bohaterów zakończyły się pomyślnie.
W przedstawionej inscenizacji nie zabrakło pląsów i śpiewów, a także ekologicznych, niezwykłych rekwizytów. Mali widzowie z wielką radością oglądali spektakl, którego przesłaniem było: szanowanie i ochrona środowiska, dbanie o czystość oraz segregacja śmieci. Wiele emocji wzbudziły u uczniów atrakcyjne konkursy z nagrodami. Etapem końcowym uroczystości było wspólne sadzenie drzewek w pobliskim parku. |
Trzecioklasiści w Wieliczce
Uczniowie klas III wyjątkowo zaczęli ten rok szkolny, bowiem 11 września 2017r. wraz wychowawcami wybrali się do zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Celem tej wycieczki było poznanie narodowego skarbu jaki posiada Wieliczka, a także walorów miasta.
Już na samym początku dowiedzieli się że, zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327m. Kopania wpisana jest do Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.
Uczniowie poznali historię kopalni, którą fantastycznie opowiadali przewodnicy (ojciec i syn). Kopalnia produkowała zarówno sól warzoną, jak i kamienną w ciosanych blokach, tzw. bałwanach. Z dochodów żupy (żupa – kopalnia soli) Kazimierz Wielki ufundował Akademię Krakowską, czyli późniejszy Uniwersytet Jagielloński. W XV wieku dzięki soli rozbudowano Wawel. W XVI wieku kopalnia była już jednym z największych europejskich przedsiębiorstw, zatrudniającym całą masę ludzi.
Największe wrażenie zrobiła genialna komora Michałowice, z ogromną drewnianą konstrukcją oraz kaplica św. Kingi. Podobała się również najwyższa komora Stanisława Staszica, gdzie pobito dwa rekordy Guinessa – podziemny lot balonem i skok na bungee.
W sali multimedialnej dzieci obejrzały piękny film przedstawiający historię kopalni. Mile spędziły czas czytając, bawiąc się, grając na specjalnych ekranach dotykowych.
W restauracji 300 metrów pod ziemią zjedliśmy pyszny obiad. Na sam koniec wycieczki pozostało nam zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich. Pełni wrażeń, zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.
|
Inauguracja roku szkolnego 2017/2018Na wakacje pozostawiamy gwar szkolnych korytarzy
Dnia 23 czerwca, w obecności wiceburmistrza Miasta i Gminy Morawica, dyrekcji szkoły, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców, odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Szóstoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, przestrzegając wszystkich uczniów przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego zachowania w czasie wakacji. Na plakatach wyeksponowano zasady, jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Dyrekcji, Wychowawcom i Nauczycielom- podziękowano za całoroczny trud dydaktyczno-wychowawczy i życzono zasłużonego, spokojnego, beztroskiego wypoczynku, a koleżankom i kolegom życzono słonecznej pogody, bezpiecznych zabaw, niezapomnianych wrażeń z podróży po Ojczyźnie i Europie, ciepłej wody i wesołej przygody.
Za niedługo wracamy i znów się razem spotkamy!
|
Czy wiecie… że piątego czerwca na Zieloną Szkołę pojechały klasy szóste i trzecie?
Tego jeszcze w historii szkoły nie było,
że ponad stu uczniów nad Morze Bałtyckie wyruszyło.
Łeba to piękne miasto nadmorskie,
każdy mógł się zrelaksować, bo sprzyjało powietrze morskie.
Największe wrażenie zrobiły na nas Wydmy Ruchome
przez morze i wiatr tworzone.
Ich urok i nadzwyczajne piękno każdy filmował
i na zawsze w pamięci Słowiński Park Narodowy zachował.
Cudownie było również w Gdańsku, w Oceanarium w Gdyni,
rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej też był wspaniały,
a spacer po Molo w Sopocie dopełnił atrakcji całej.
Kąpiel w morzu i słońcu wszystkich urzekała,
więc z wody gromada dzieci wyjść nie chciała.
Wszystko, co dobre szybko się skończyło,
a my- uczestnicy jednomyślnie stwierdzamy,
że w Łebie kiedyś znów się spotkamy.
Dziękujemy Wychowawcom za anielską cierpliwość,
tygodniowy pobyt z nami i całodobową opiekę nad nami.
Wyrażamy wdzięczność i podziękowanie Paniom:
Danucie Bogusz, Teresie Grzybek, Małgorzacie Waszkiewicz, Zofii Taf- Gryń,
Ewie Korban, Anecie Rozparze i Elżbiecie Moskwie –Strąk. |
|
|
I miejsce w I Gminnym Konkursie Fotograficzno-Literackim pod hasłem „Uchwyć obiektywem, namaluj słowem”
Szymon Kołbus z klasy 4 „a” zajął I miejsce w I Gminnym Konkursie Fotograficzno-Literackim pod hasłem „Uchwyć obiektywem, namaluj słowem” zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Woli Morawickiej. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu niepublikowanego dotychczas jednego zdjęcia przyrody (ożywionej, nieożywionej, krajobrazu) wraz z opisem w formie poetyckiej
lub prozatorskiej. Okazało się, że najlepiej zrobił to Szymon, który w piękny sposób opisał pracę pszczoły. Wykazał się nie tylko talentem językowym, ale również szeroką wiedzą z zakresu literatury. Z łatwością i polotem połączył talent z wiadomościami i w efekcie napisał pracę, którą dobrze się czyta i która zaskakuje zakończeniem.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcy, a Was, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy zachęcamy do obejrzenia zdjęcia, przeczytania pracy pt.: „Tajemnica Melissy” i refleksji nad przesłaniem zawartym w tej krótkiej historyjce.
|
|