Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • „Od uprawy do potrawy”- ekspedycji smaków w hipermarkecie Tesco w Kielcach

       Młodzi odkrywcy przyrody klas piątych wraz z opiekunem p. Dorotą Molendowską uczestniczyli w emocjonującej przygodzie podczas „Ekspedycji smaków” w hipermarkecie Tesco w Kielcach, realizując podstawy nauczania zasad prawidłowego żywienia oraz codziennego nawadniania organizmu w programie edukacyjnym Tesco „Od uprawy do potrawy 2016”. Pouczająca podróż po sklepie pozwoliła piątoklasistom zgromadzić zdrowe produkty, które można zabrać na każdą wyprawę. Nasza ekspedycja rozpoczęła się od stoiska warzywnego. Tam mogliśmy zobaczyć, dotknąć, posmakować znane i mniej znane warzywa. Potem  udaliśmy się na dział owoców. Na mapie świata odszukaliśmy owoce, które się tam znajdowały. Kolejny etap naszej wyprawy to owoce suszone - okazało się, że nie gorsze od słodyczy, a nawet niektóre znacznie lepsze. Następny przystanek podczas naszej wyprawy to dział kasz i makaronów, gdzie szukaliśmy tych zdrowych produktów. Okazało się, że nie wszyscy znają rodzaje kaszy i ciemne makarony. Szlak wyprawy doprowadził nas do jogurtów, gdzie przewodnik i pilot naszej wyprawy - pani Barbara pomogła nam odczytać znajdujące się na opakowaniach oznaczenia. Potem przyszedł czas na stoisko z jajkami – tutaj nauczyliśmy się odkodować stemple na jajkach. Na zakończenie przeszliśmy na dział z wodą mineralną. Poznaliśmy różne rodzaje wody, ich skład, dowiedzieliśmy się, że woda i soki ze świeżych owoców powinny zastąpić kolorowe i słodkie oranżady, cole i podobne produkty. W czasie całej wyprawy nie zabrakło  szeregu zagadek, za rozwiązanie których otrzymywaliśmy  naklejki  tworzące piramidę pokarmową. Żadna wyprawa nie może odbyć się bez posiłku - samodzielnie przygotowaliśmy jogurt ze świeżymi  i suszonymi owocami. Był pyszny!  Wycieczka była wspaniała, a my odkryliśmy nowe warzywa, owoce, smaki, zapachy i dowiedzieliśmy się, co czytać na etykietach opakowań kupowanych produktów!  

     

  • „Plastikowy świat” innowacja programowa prowadzona na zajęciach pozalekcyjnych koła przyrodniczego.

        Uczniowie klasy Va i Vb realizowali na zajęciach pozalekcyjnych koła przyrodniczego innowację programową pod nazwą  „Plastikowy świat”  napisaną i prowadzoną przez nauczycielkę przyrody p.Dorotę Molendowską. Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań uczniów ekologią i ochroną środowiska, w szczególności pomoc w zrozumieniu różnych właściwości wszechobecnych tworzyw sztucznych. Innowacja wprowadziła uczniów w świat chemii poprzez poznawanie polimerów przy pomocy zestawu doświadczeń „Plastek i jego zaczarowane pudełko”, które przybliżyły uczniom problematykę „tworzyw sztucznych”. Zajęcia miały charakter doświadczalny, badawczy i eksperymentalny, co pozwoliło piątoklasistom stać się przyrodnikami – naukowcami. Na początku młodzi odkrywcy poznali surowce i proces powstawania tworzyw sztucznych. Po tym etapie określali zastosowanie tworzyw sztucznych, ich wszechstronność, zalety i wady oraz sposób recyklingu. . Następnie eksperymentowali: sprawdzili właściwości różnych folii, stworzyli miniaturową oczyszczalnię wody oraz wykazali właściwości sorpcyjne super absorbentów. W oparciu o wspólnie przeczytaną „Baśni o plastikowej księżniczce” piątoklasiści wykonywali prace plastyczne w ramach XIV edycji Ogólnopolskiego Bajkowego Konkursu Plastka organizowanego przez Fundację PlasticsEurope Polska. Nasi uczniowie zajęli w kategorii klas 4 - 6 czołowe lokaty: I miejsce - Nadia Dziewięcka, Amelia Dudajek, Katarzyna Winiarska, Malwina Kumańska i Zuzanna Dziewięcka, a wyróżnienie przyznano Wiktorii Orlińskiej, Hannie Olszewskiej i Tomaszowi Majkowskiemu. Zajęcia bardzo podobały się uczestniczącym w nich piątoklasistom.

     

  • Dzień Mamy i Taty w klasie pierwszej

       30 maja 3017 r.  uczniowie kl. I wraz z wychowawcą i  rodzicami  wspólnie świętowali w szkole Dzień Mamy  Taty.  Przygotowali na tę  uroczystość  przedstawienie pt. „Powitanie wiosny”  oraz montaż słowno -  muzyczny  pod hasłem: „Mama,  Tata najpiękniejsze słowa świata”.  Wzruszeni  rodzice podziwiali popisy recytatorskie i wokalno – teatralne swoich pociech. Wiele emocji  dostarczył  konkurs  dla Rodziców – „Odszukaj portret  „swojej rodziny.  Miłą  niespodzianką były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki dla rodziców; kolorowy  świecznik i kwiaty dla  Mam. Każdy Tatuś otrzymał koszulę i garnitur z kartonu wraz z szczęśliwym kuponem Toto Lotka,  oraz obraz „Wiosenny pejzaż”.   Na zakończenie pierwszoklasiści zaprosili przybyłych gości  na degustację fantazyjnych ,  orzeźwiających  i oryginalnych kompozycji z owoców (palmy, pawie jeże, wieloryby). W  blasku świec,  zapachu kwiatów, w  serdecznej  i  rodzinnej  atmosferze wspólnie  świętowaliśmy radosny Dzień Mamy i Taty.

     

  • VII Edycja Turnieju Wiedzy Przyrodniczo - Leśnej o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Daleszyce

        Dnia 23 maja 2017 r. w siedzibie Nadleśnictwa w Daleszycach, rozstrzygnięto kolejną VII edycję Turnieju Wiedzy Przyrodniczo - Leśnej o Puchar Nadleśniczego „Las mi drogi, las mi bliski”. W tegorocznej edycji wzięło udział 16 trzyosobowych zespołów ze szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego. Naszą morawicką szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5a, tj. Kinga Łapanowska, Wiktoria Orlińska i Jakub Więckowski. Turniej składał się z dwóch części - testu złożonego z 30 pytań oraz zestawu zdjęć gatunków roślin i zwierząt leśnych do rozpoznawania. Kinga, Wiktoria i Jakub bardzo dobrze poradzili sobie ze zmaganiami turnieju i choć nie zajęli czołowego miejsca byli zadowoleni i zadeklarowali chęć udziału w kolejnej edycji. Piątoklasiści uczestniczący w turnieju zostali nagrodzeni sprzętem turystycznym, a nasza szkoła wzbogaciła się o zestaw atlasów przyrodniczych. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Daleszyce oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nad przygotowaniem uczniów do turnieju czuwała nauczycielka przyrody pani Dorota Molendowska.

     

  • Spektakl muzyczny „Mały Książę” w wykonaniu artystów z ZPO w Morawicy

       W dniach 21 i 22 maja artyści z Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy trzykrotnie wystawili na scenie Samorządowego Centrum Kultury spektakl muzyczny „Mały Książę”. Widzowie z zapartym tchem oglądali musical, w którym pojawiły się różnorodne środki wyrazu artystycznego: słowo, obraz, ruch sceniczny, śpiew, taniec i muzyka grana na żywo.
       To niezwykłe widowisko powstało jako innowacja pedagogiczna polegająca na  połączeniu różnych form działalności artystycznej, które funkcjonują w naszej szkole. W inscenizacji powiastki filozoficznej A. de Saint – Exupery’ego wystąpili gimnazjaliści z koła teatralnego, które prowadzi pani Moniki Pabian, oraz uczennice należące do Formacji Taneczno-Akrobatycznej „PIRAMIDA” prowadzonej przez panią Annę Kurandę. O scenografię zadbał pan Paweł Strójwąs z uczniami z koła plastycznego, natomiast oprawę muzyczną przygotowała Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta pod   kierunkiem pana Pawła Czekaja.
      Foto: A. Radmomski http://www.morawica.pl   
       Jako tytułowy Mały Książę wystąpił  niezwykle utalentowany Paweł Bożek-Raćkos, natomiast w pozostałych bohaterów mistrzowsko wcielili się: Aleksandra  Strąk (Róża), Michał Żołądek (Pilot), Wiktoria Tworek (Lis), Wiktoria Dudajek (Żmija), Żaneta Śnioch (Król), Agnieszka Felis (Latarnik), Mateusz Orliński (Pijak), Julia Godowska (Geograf), Natalia Baran (Bankier), Julia Makowska (Próżna), Emilia Gubała (Zwrotniczy). Młodzi aktorzy doskonale poradzili sobie z dykcją, modulacją głosu, mimiką, ruchem scenicznym i tremą, która nieodłącznie towarzyszy występom publicznym. Kreacje poszczególnych postaci podkreślone zostały przez kostiumy i rekwizyty, w których przygotowanie włączyli się również rodzice artystów.
       Subtelnym tańcem z elementami akrobacji oraz pięknymi strojami oczarowały widzów uczennice z Formacji Tanecznej „PIRAMIDA”. Jako urocze kwiaty asystujące Róży wystąpiły: Monika Bielecka, Amelia Biesaga, Magdalena Rożkiewicz, Malwina Kumańska i Katarzyna Dudajek. W choreografii przedstawiającej jabłoń w scenie oswojenia Lisa zatańczyły: Patrycja Żołądek, Oliwia Poniewiera, Patrycja Śnioch, Natalia Korban, Natalia Rabiej, Amelia Botkiewicz i Ewelina Robak. Natomiast w róże z ogrodu wcieliły się gimnazjalistki: Katarzyna Osiak, Antonina Szafranek, Patrycja Łysak i Klaudia Majkowska.
       Zachwyt publiczności wzbudziła niezwykle oryginalna scenografia, którą stanowiły wielobarwne planety, prezentacja multimedialna, rekwizyty i gra świateł. W przygotowanie dekoracji zaangażowani byli: Izabela Sulima, Magdalena Śnioch, Marietta Biesaga, Patrycja Wąsik, Gabriela Pasierbek, Oliwia Misztal. Podczas spektaklu obsługę techniczną zapewniali: Mateusz Brzoza, Krystian Lasak, Patryk Żelazny, Kamil Pietrzyk oraz, w zakresie podkładów muzycznych, pani Ewa Bożek – Raćkos.
       Szczególnym atutem spektaklu była oprawa muzyczna w wykonaniu Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej, która poprzez doskonały dobór repertuaru i świetne  wykonanie utworów tworzyła nastrój poszczególnych scen i stanowiła ważny element kompozycyjny przedstawienia. Warto zauważyć również, że  muzycy imponująco prezentowali się w czarnych, jednolitych strojach. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy grający w orkiestrze to: Aleksandra Szymkiewicz, Olga Kaczmarska, Maciej Pabian, Miłosz Kubicki, Michał Kaczmarski i Karol Pabian.
       Współpraca osób o różnych zdolnościach i zainteresowaniach artystycznych zaowocowała widowiskiem, które w oryginalny sposób zwróciło uwagę odbiorców na uniwersalne wartości zawarte w „Małym Księciu”, czyli na przyjaźń, miłość i odpowiedzialność za tych, których „oswajamy”.

     

  • V Otwarty Turniej Taneczny Pińczów 2017

       Wczesnym rankiem  7 maja   2017 r. Formacja Taneczna PIRAMIDA z ZPO Morawica wyruszyła na V Otwarty Turniej  Tańca do Pińczowa. Podczas tegorocznej gali tanecznej na pińczowskiej scenie zaprezentowała się czołówka najlepszych tancerzy z wielu województw. My zatańczyliśmy choreografię pt. „Tajemnica Zielonego Królestwa” - w kategorii SHOW DANCE .
       W przepięknej scenografii, w blasku świateł ukazują się taneczne  pąki na bajkowej łące . Wraz z Królewną pielęgnują  egzotyczny kwiat. W niezwykłej scenerii tanecznej  i  w heroicznej walce o kwiat zwycięża dobro.  Nagrodą  za  pokaz taneczny była lawina gromkich braw i kolejne podium. Każdy uczestnik turnieju otrzymał od organizatorów  dyplom udziału w turnieju  i brązowy medal za III lokatę.
       Tego dnia zespół Piramida zaprezentował również druga choreografię pt. „Brzmienie szeptu”, w kategorii Inne Formy. Nasze tancerki były bezkonkurencyjne i zdobyły I miejsce. Po mistrzowsku zatańczyły wszystkie elementy tańca jazzowego. W pełni zasłużyły na najwyższe podium. Otrzymały złote medale i oryginalną statuetkę. Gratulujemy!

     

     

  • BRAWO PIRAMIDA !!!

     

    Srebrny Laur dla formacji tanecznej  PIRAMIDA z ZPO Morawica podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Tanecznych Małogoszcz 2017

          Ranga wytańczonego trofeum była tym cenniejsza, iż  przyznana została z rąk medialnych przedstawicieli świata tańca i znawców kunsztu tanecznego: Piotra Galińskiego choreografa i sędziego International Dance Organization, Katarzyny Bryłki– choreografa i  sędzia Federacji Tańca oraz Małgorzaty Szulc-licencjonowanego sędziego World Artistic Dance Federation.
       Na małogoszczowskiej scenie zaprezentowały się 103 najlepsze formacje taneczne. Wśród nich zespół Piramida, który uplasował się na II miejscu w kategorii Show Dance do lat 11 za widowisko taneczne pt. „Tajemnica Królestwa”. Tak wysoka lokata świadczy o tym, że Piramida prezentuje wysoki poziom artystyczny i jest doceniana w środowisku tanecznym, a jury zostało oczarowane niesamowita choreografią i talentami tanecznymi naszych tancerek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

     

  • Liczne atrakcje na festynie w Morawicy

       Już po raz siódmy odbył się festyn rodzinny zorganizowany przy Szkole Podstawowej w Morawicy.  Przygotowali go nauczyciele: Elwira Kondradzka, Danuta Bogusz, Paweł Strójwąs, Agata Putko, uczniowie oraz  rodzice na czele z przewodniczącą- Panią Dorotą Szczykutowicz.
    Celem imprezy była integracja szkoły ze środowiskiem lokalnym.
        Wśród licznie przybyłych rodziców, dzieci  byli znamienici goście: Burmistrz Miasta i  Gminy Morawica- Pan Marian Buras, olimpijczycy łucznictwa- Państwo Małgorzata i Ryszard Olejnik oraz Wojciech Piotrowski- reprezentujący Klub Start Stella, funkcjonariusze Policji, przedstawiciele: Ochotniczej Straży Pożarnej w  Morawicy, Stajni Dialog oraz Szkoły Awans.
    Festyn rozpoczął pokaz walk w wykonaniu mistrzów z Klubu Karate Morawica.  Po nim obejrzeliśmy  popisy najlepszych kierowców  z  Klubu  Motocrossowego” Racing” z Brzezin. Podziwialiśmy  zajęcia na trampolinach.

    Foto: A. Radomski http://www.morawica.pl

    Najbardziej jednak zachwycił nas taniec przygotowany przez rodziców, a  rozbawił taniec łabędzi w wykonaniu naszych tatusiów.
       Piękna pogoda, bogaty program artystyczny i moc dodatkowych atrakcji zachęcały całe rodziny do wspólnego spędzania czasu. Można było spróbować swoich umiejętności strzelając z łuku, czy  biorąc udział w licznych konkurencjach sportowych. Niewątpliwą atrakcją była bogata oferta stoisk gastronomicznych i rekreacyjnych.
       Na wszystkich uczestników zabawy czekały kosze ze zdrową żywnością, kiełbaski z grilla, mrożona owocowa herbatka i smaczna kawa.
    Można było zadbać o  urodę i skorzystać z stylizacji fryzur, czy wyjątkowego "festynowego" makijażu.
    Dla najmłodszych uczestników przygotowano niecodzienne atrakcje: zabawy w dmuchanym zamku, konną przejażdżkę oraz możliwość robienia baniek mydlanych, zwierzątek z kolorowych baloników, a także pokazy chemiczne.
      Organizatorzy gorąco dziękują wszystkim wykonawcom, którzy gościnnie wystąpili podczas festynu i sprawili, że wszyscy doskonale bawili się do końca imprezy.
       Mamy nadzieję, że ta niezwykła formuła festynu podobała się rodzicom i dzieciom. Do zobaczenia za rok!    ITV MORAWICA

       

     

  • Trójka piątoklasistów wyróżnionych w konkursie  "Kangur Matematyczny 2017"

     
       16 marca 2107r., jedenaścioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego.  Piątka czwartoklasistów rozwiązywała test konkusowy w kategorii "Maluch", a sześcioro piątoklasistów zmagało się z testem "Beniamin". Najlepszy wynik wśród czwartoklasistów uzyskał Krzysztof Błoniarz. Trójka piątoklasistów: Hanna Olszewska, Michał Kaczmarski i Jakub Więckowski zdobyła identyczną liczbę punktów (95,75p), która pozwoliła im uzyskać wyróżnienie w tym konkursie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali układankę-breloczek "Magiczny sześcian", natomiast uczniowie wyróżnieni – dyplomy oraz książki "Pole figury pokolorowanej".
           Wszystkim uczesztnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

     

  • Wizyta ucz. kl. I  w gospodarstwie rolnym u państwa Wojtysiów w Wolicy.

       18 maja 2017r, z inicjatywy i na zaproszenie rodziców p. Wojtysiów,  uczniowie kl. I uczestniczyli w niezwykle interesujących zajęciach w terenie: w gospodarstwie rolnym, w lesie, na łące, w pasiece. Przewodnikiem po ww. ekosystemach był pan Tomasz Wojtyś.                                                          
       Młodzi ekolodzy - miłośnicy przyrody mieli okazję poznać pracę rolnika, pszczelarza, obserwować życie przyrody wiosną. Rozróżniali i nazywali napotkane, różnorodne gatunki zwierząt (krowy,  bażanty, zające, jastrzębie, skowronki, krocionogi, biedronki, świerszcze…)  i  roślin (drzewa iglaste i liściaste, zboża jare, ozime, rzepak, rośliny zielne).  Wszystkich oczarował malowniczy krajobraz, plantacja kwitnącego rzepaku oraz muzyka  przyrody: śpiew ptaków, odgłosy  wiatru oraz uwijające się przy pracy pszczoły.  Przekonali się jakie skutki niesie wypalanie traw wiosną.  Uwieńczeniem niecodziennych zajęć  było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz pamiątkowa fotka w ciągniku rolniczym.  Poprzez polisensoryczne poznawanie, odkrywanie, dzielne pierwszaki poszerzyły  swoją wiedzę o przyrodzie, uczyły się zachowań proekologicznych.

     

  • Turniej powiatowy „Dziecięcej piłki ręcznej”

       W piątek, 12 maja 2017 r., w hali sportowej w Bilczy  odbył się Powiatowy Turniej rozgrywany w ramach programu „Dziecięca piłka  ręczna”.
    Był  on dla dzieci formą aktywnej zabawy, wprowadzającej w świat sportowej rywalizacji.
       Wzięło w nim udział 11 drużyn szkół podstawowych z klas I-III.
       Naszą szkołę reprezentowało 10 zawodników z klas trzecich, byli to: Mateusz Botkiewicz, Patryk Rajczyk, Wiktor Pisarek, Adam Sołtys, Mikołaj Strąk, Aleksander Węgrzyn, Tomasz Wnętrzak, Kamil Ślusarczyk, Dominki Robak , Aleksandra Materek.
       Rozegrali oni mecze  z drużynami ze SP ze Wzdołu Rządowego, SP w Zbelutce, SP z Chmielnika. Gra toczyła się do jednej bramki. Pierwsze 2 mecze okazały się zwycięskie, w 3 spotkaniu zawodnicy byli również bardzo zaangażowani,  co doprowadziło do remisu.
       Zawodnikom mocno kibicowali na trybunach koledzy z 3 klasy oraz rodzice. Emocjonujące  pojedynki rozgrywane na trzech boiskach systemem „każdy z każdym” dostarczył  zawodnikom i kibicom dużych emocji i niezapomnianych wrażeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięskie drużyny puchary.
       Gratulacje dla wszystkich zawodników z naszej drużyny. Byli wspaniali.

    Foto: A. Radomski, http://www.morawica.pl

    Foto: A. Radomski http://www.morawica.pl

    Foto: A. Radomski http://www.morawica.pl

    Foto: A. Radomski http://www.morawica.pl

     

  • Spotkanie z pisarką, Anną Czerwińską-Rydel

       11 maja w Wojewódzkiej Bibliotece im. W. Gombrowicza w Kielcach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: uczniowie z kilku świętokrzyskich szkół, w tym naszej, mogli spotkać się z pisarką, Anną Czerwińską-Rydel, autorką serii powieści biograficznych dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach. Napisała ona między innymi: „ W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej –Curie”, czy „Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim”.
       Spotkanie przebiegało w miłej i swobodnej atmosferze. Autorka „Tajemnicy Matyldy” (której fragm. umieszczone są w podręczniku do języka polskiego dla klasy czwartej) z chęcią zdradzała tajniki swej pracy, z humorem opowiadała o swoich bohaterach. Była otwarta na dyskusje, rzetelnie przygotowana do konfrontacji ze swoimi czytelnikami. Wszystkie wypowiedzi dzieci były dla niej jednakowo ważne, zawsze starała się wyczerpująco i przystępnie odpowiedzieć na zadane pytanie. I tak na przykład dowiedzieliśmy się, że elementem koniecznym w pracy pisarza jest wena twórcza, więc żeby ułatwić sprawę – pani Anna ma zawsze przy sobie Wenę - tyle, że -  kotkę.
       Na koniec można było poprosić o autograf, zakupić wybraną książkę, zrobić sobie zdjęcie.
       Nasi uczniowie opuścili salę jako ostatni, każdy chciał o coś zapytać, coś powiedzieć,  podzielić się wrażeniami. W wyniku tego poznaliśmy bliżej panią Annę, która z zachwytem stwierdziła, że kocha wszystkie dzieci, ale TE są zdecydowanie wyjątkowe!

     

  • DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      Coroczne obchody Dni Języka Angielskiego w Szkole Podstawowej w Morawicy stały się już tradycją. W tym roku obchodziliśmy je od 8-12 maja.
    Najmłodsi uczniowie klas I-III pod kierunkiem  p. Małgorzaty Majewskiej  wzięli udział w konkursach: „Mistrz Słówek”, „Mistrz Łamańców Językowych” dla klas III oraz konkursie plastycznym na słowniczek obrazkowo-wyrazowy.  Celem konkursów było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, rozwijanie umiejętności językowych oraz wdrażanie do samodzielności. Organizatorce zależało na umożliwieniu uczniom na poszczególnych etapach nauki zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności. W poszczególne dni uczniowie rywalizowali w konkursach na tle klas, poznawali także geografię Wielkiej Brytanii oraz atrybuty z nią związane. Wykonywali także prace: kolorowe kwiaty charakteryzujące konkretny kraj oraz budowali z pudełek piękny Big Ben, który jest głównym zabytkiem Anglii. Te prace, a także zrobione w domu słowniczki stanowiły ciekawą dekorację w czasie uroczystego występu, który miał miejsce 11 maja. Finał Dni Języka Angielskiego dla klas I-III został uroczyście rozpoczęty piosenką „The sunshine song” zaśpiewaną przez uczennice z klasy III a. Równie pięknie zaprezentowali się uczniowie klasy II a w inscenizacji przedstawienia pt. „Seasons”. Poprzez ciekawe stroje, wspaniałe dialogi oraz mistrzowską grę aktorską uczniowie pokazali nie tylko zmieniające się pory roku, ale także gloryfikację przyjaźni, akceptację inności, zrozumienia  i otwartości na otaczający nas świat.
       Z ogromnym aplauzem spotkali się finaliści konkursu „Tongue Twisters” deklamując trudne łamańce językowe. Do Mistrzów należą:
    Karol Pabian kl. IIIa, Mateusz Botkiewicz kl. III b, Julia Konieczek kl. III c, Malwina Myśliwiec kl. III d.
       Na zakończenie pan dyrektor Jacek Kuzia wręczył dyplomy dla zwycięzców konkursu „Mistrz Słówek” w klasie I Bartoszowi Wojtysiowi oraz dwa wyróżnienia z tej klasy dla Kornelii Majkowskiej i Aleksandra Dudka. W konkursie plastycznym na najciekawszy słowniczek obrazkowo-wyrazowy dyplomy otrzymali Natalia Nowak z III d (I miejsce) Bartosz Wojtyś z I a (II miejsce) i Adam Derda z II b (III miejsce). 
       Poszczególne klasy zostały również wyróżnione dyplomami za świetną znajomość słownictwa w języku angielskim, wspaniałe talenty aktorskie, wokalne i plastyczne. Zwycięzcy otrzymali również drobne gadżety.

       Uczniowie klas IV-VI podczas Dni Języka Angielskiego mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, rywalizując z uczniami innych klas. 75 osób wzięło udział w „Konkursie gramatyczno- leksykalnym z elementami wiedzy o Wielkiej Brytanii” oraz konkursie na  „ Mistrza słownictwa”. Najlepsi uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami i celującą oceną cząstkową z języka angielskiego. Jakie są korzyści z czytania w języku obcym przekonali się uczniowie klas V i VI. Zaczęli oni od czytania readersów, książek dopasowanych do poziomu uczniów, które wypożyczyli w naszej szkolnej bibliotece. Przeczytali oni w całości opowiadanie Stephena Rableya "Tinkers Island” i angielskiej pisarki, Brigit Viney „Kim’s Choice”. Uczniowie mogli przekonać się, że czytanie wzbogaca ich słownictwo, wyrażenia i związki wyrazowe, poznają język autentyczny, kulturę i obyczajowość. Również osoby plastycznie uzdolnione wykazały się swoim talentem, przygotowując  plakaty promujące ulubione książki. Poprzez to zadanie zachęcili oni swoich rówieśników do sięgania po ciekawą literaturę. Najciekawsze plakaty można podziwiać na korytarzu szkolnym oraz w salach językowych. Dnia 12 maja 2017r. odbył się apel podsumowujący Dni Języka Angielskiego w klasach IV-VI. Uczniowie klasy VIa rozpoczęli spotkanie wykonując popularną piosenkę „Shape of you”. Następnie zostały zaprezentowane przedstawienia pt. „ The Sleeping Beauty” oraz „The Ugly Duckling” w wykonaniu młodych aktorów z klasy IVa, IVb, Va, Vb, VIa rozwijających swoje umiejętności językowe na zajęciach koła języka angielskiego. Wielobarwne kostiumy, odpowiednio dobrane rekwizyty oraz śpiew i taniec, wprowadziły widownię w świat  ulubionych bajek. Kolejnym punktem imprezy było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla laureatów konkursów: „Mistrz słownictwa” oraz Quizu językowego. Pani dyrektor Wiesława Cecot pogratulowała wyróżnionym uczniom dużej wiedzy i ich osiągnięć. Podziękowała aktorom za perfekcyjny występ zwracając uwagę na wysokie umiejętności aktorskie, językowe i artystyczne. Pani dyrektor skierowała także słowa wdzięczności do nauczycielek: p. A. Wrona i p. A. Litwin,  które były odpowiedzialne za organizację przedsięwzięcia. Na zakończenie imprezy wszyscy wykonawcy oraz laureaci konkursów ponownie zaśpiewali piosenkę „Shape of You”, włączając wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnego śpiewu.

           

     

  • Klasy czwarte poznają historię

       Pamiętając o tym, że kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej, czwartoklasiści  uczestniczyli  w warsztatach historycznych pod hasłem: „Świętokrzyskie – moja mała ojczyzna”, zorganizowanych przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zajęcia poprowadzone zostały bardzo ciekawie, uczestnicy z zaangażowaniem wykonywali polecenia, w efekcie czego każdy stworzył własne mapy: Polski i województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo dzieci pod kierunkiem przewodnika zwiedziły muzeum, wysłuchały ciekawych opowieści z życia narodu polskiego, zobaczyły jak wyglądały cele. Duże zainteresowanie wzbudziły multimedia: filmy i zdjęcia.
       Korzystając z dobrej pogody, jaka była tego dnia, odbyliśmy również spacer po Rezerwacie przyrody Kadzielnia. Uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca, odszukali szczyt Pierścienicy, ale także przy kamiennej płycie minutą ciszy uczcili pamięć poległych za ojczyznę. Ostatnim punktem spaceru był Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne, gdzie zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

           

     

  • Żywa lekcja historii w Michniowie

    „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swego miejsca na ziemi.”

                                                                                                              Jan Paweł II
    Mając na uwadze słowa  św. Jana Pawła II oraz pamiętając, iż kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej, piątoklasiści wraz z szóstoklasistami pod opieką swoich wychowawców udali się w podróż do Michniowa. To właśnie tutaj, na Ziemi Kieleckiej,  znalazła urzeczywistnienie idea upamiętnienia tragedii i męczeństwa ludności polskich wsi podczas II wojny światowej. Uczniowie zwiedzili Dom Pamięci Narodowej, pokłonili się nad zbiorową mogiłą pomordowanych oraz przed monumentalną rzeźbą zwaną „Michniowską Pietą”.  Niezwykły ten symbol - Pomnik Mauzoleum stanowi  przykład, w którym pokolenia żywych zaklęły pamięć o przeszłości i przestrogę: nigdy więcej …

     

  • Akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       28 kwietnia 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy III szkoły podstawowej pod opieką p. Danuty Bogusz, p. Zofii Taf-Gryń i p. Teresy Grzybek przygotowały część artystyczną  o patriotycznej  i rocznicowej wymowie.
    Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. Bardzo podobał się nam  taniec z biało-czerwonymi szarfami, podczas którego rodzice nie kryli łez wzruszenia. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
    W trakcie akademii szkolny chór pod kierunkiem p. Krystyny Gąsiorek  zaprezentował patriotyczne pieśni, m.in. „Witaj maj”, „Polonez 3 Maja”. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę, pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
    Pięknie wyglądaliśmy w tym dniu. Wszyscy w biało-granatowych strojach z dumą nosili biało- czerwone flagi i kotyliony w narodowych barwach.

     

  • Finał Konkursu Czytelniczego pt. „Czytanie to moja pasja”

       27 kwietnia br. miał miejsce finał II edycji Konkursu Czytelniczego pod hasłem: „Czytanie to moja pasja”, zorganizowany przez p. D. Bogusz i Z. Taf-Gryń.
    Celem konkursu było propagowanie aktywności czytelniczej wśród uczniów  klas I-III. Organizatorom zależało na rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz doskonaleniu techniki czytania.
    Wcześniej uczniowie do  przeczytanych lektur  wykonali kolorowe „Lapbooki”, które były  pełne  informacji, sekretnych schowków i stanowiły piękną dekorację w czasie konkursu, podobnie jak i plakaty reklamujące książki .
    Finał został uroczyście rozpoczęty występem niecodziennego gościa – Pana Mariana Burasa.  Burmistrz Miasta i Gminy Morawica,  mimo iż zapomniał wziąć ze sobą okularów, i tak dał popis pięknego czytania wiersza pt. „Słoń Trąbalski”.
    Otrzymał od dzieci gromkie brawa i… słonia z czerwoną kokardką.
    Równie pięknie zaprezentowały się nasze pierwszaki w swojej wiosennej inscenizacji. Barwne stroje i piosenki wprowadziły na widownię radosny nastrój.
    Uwagę przykuli  Klasowi Mistrzowie, którzy pięknie, głośno i z przejęciem przeczytali  wybrane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
    Po burzliwych naradach Jury pod przewodnictwem  Pani Marianny Parlickiej - Słowik wyłoniło Mistrza Pięknego Czytania  w kategorii klas II-III. Został nim Mikołaj Tworek - uczeń klasy II c.  Gratulujemy!
    Wiele emocji wzbudziła także zabawa „Kim jestem?”. 
    Na koniec wszystkie dzieci  przeczytały głośno wiersz  pt. „Leń”, kwestię Lenia wyrecytował zaś Igor Pobocha- uczeń klasy IIId.
    Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali ciekawe książki ufundowane przez Dyrektora Szkoły. 

     

  • Konkurs plastyczny „25 lat PSP- Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” rozstrzygnięty

       26 kwietnia 2017r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 organizowanej przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej w Kraju.
       Celem tegorocznej edycji było kształtowanie dobrych zachowań w sytuacjach zagrożenia oraz przedstawienie Państwowej Straży Pożarnej w szerokim spektrum działań ratowniczo - gaśniczych. Komisja konkursowa spośród ok. 700 nadesłanych prac wybrała 20, w trzech kategoriach wiekowych (3 miejsca na podium i 2 wyróżnienia). Do najlepszych należała praca Wiktora Staweckiego - ucznia kl.3a.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     

     

  • Czwartoklasiści oglądali „Pinokia” na scenie

    19 kwietnia uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. A. Kurandą i p. M. Jędrochą-Olszewską pojechali do Kielc na spektakl pt.: „Pinokio” w wykonaniu Teatru In-Art. z Wrocławia.
    Losy drewnianego pajacyka, znane dzieciom z omawianej na lekcjach języka polskiego lektury, przedstawione zostały w sposób nietypowy, zatem także niezwykle interesujący dla młodych widzów. Mieli oni okazję obejrzeć sztukę w teatrze aktora, lalki i cieni równocześnie. Wszystkie te techniki gry aktorskiej, tu wykorzystane w jednym przedstawieniu sprawiły, że miało ono wyjątkowy wydźwięk i odbiór, a fabuła dzieła z pewnością zostanie na długo w dziecięcej pamięci.

           

     

  • Wizyta Księdza Biskupa w szkole.

       W dniu 06.04.2017 r. zaszczycił nas swoją obecnością niecodzienny gość – Ksiądz Biskup Marian Florczyk, którego serdecznie przywitał Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy – Jacek Kuzia. Następnie swój program artystyczny zaprezentowały zespoły: Kornele i Piramida  oraz wokalistki – Julia Kamińska i Aleksandra Strąk. Najważniejszym momentem uroczystości było wystąpienie Księdza Biskupa, skierowane do uczniów naszej szkoły. Czcigodny Gość przypomniał, jakie są najpiękniejsze rzeczy w życiu człowieka. Są to: oczy dziecka, kwiaty na łące i gwiazdy na niebie. Zwrócił uwagę, że w każdym dziecku drzemie dobro, które można dostrzec    w jego oczach. Na zakończenie, po wspólnej modlitwie, Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa  i udał się na spotkanie z nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Kierując słowa do nauczycieli Czcigodny Gość powołał się na osobę świętego Jana Pawła II, który był dla wszystkich największym autorytetem. Mówił, że nauczyciel powinien nie tylko przekazywać wiedzę, ale także przykładem kształtować właściwą postawę wychowanków. W  swoim wystąpieniu Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność nauczycielom za kształtowanie i wychowanie dzieci. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostanie w naszych sercach i w pamięci.

      

     

strona: