.Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach
Dzisiaj dzieci z naszej szkoły miały niezwykłą przyjemność uczestniczyć w wyjeździe do Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga na koncert z cyklu "Mikołajki w Filharmonii - Poszukiwacze Zaginionej Trąbki". Wydarzenie to nie tylko dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń muzycznych, ale także pozwoliło im zgłębić tajniki świata instrumentów. Koncert stanowił doskonałą okazję do rozwijania pasji muzycznych oraz poszerzania horyzontów kulturowych najmłodszych. Inicjatywa ta z pewnością przyczyniła się do budowania ich zainteresowań artystycznych i rozwijania wrażliwości muzycznej.
¢
.Mikołajkowa wycieczka czwartoklasistów
Dnia 1 grudnia 2023r. uczniowie klas czwartych byli na mikołajkowej wycieczce w Kielcach. W świąteczny nastrój wprowadził czwartoklasistów film w kinie Helios pt: "Jak zostać Mikołajem3?". Główna bohaterka filmu - Łucja wraz ze swoimi przyjaciółmi odwiedziła wspaniałe i magiczne miejsca.... A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w świętach najważniejsze. Po obejrzeniu filmu uczniowie przenieśli się do "Magii Karmelu".
Podczas warsztatów zapoznali się z procesem tworzenia karmelków od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie kształtu, barwy i smaku aż do pakowania gotowego produktu. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wykonali lizaka, za co zdobyli dyplom "Małego Karmelarza". Skosztowali ciepłych karmelków prosto z produkcji oraz zakupili różnego rodzaju słodycze wyprodukowane w Manufakturze Słodyczy.
Wychowawcy klas czwartych
.II Bożonarodzeniowy Jarmark w Morawicy
W niedzielę, 3 grudnia, odbył się II Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego uczniowie naszej szkoły swoimi występami umilali czas wystawcom oraz wszystkim przybyłym gościom. Na początku w swoim solowym występie zaprezentowała się Julianna Jabczyk z piosenką pt.”Święty Mikołaju”. Następnie na scenie pojawiła się Małgosia Metryka w cudownym stroju Śnieżynki. Wykonała piosenkę „Santa Claus In Coming To Town”. Towarzyszyły jej uczennice z klasy Ib i IIb w przepięknej mikołajkowej choreografii tanecznej. W rolę Mikołaja wcielił się Piotr Bedla z kl. 2b. Na zakończenie 90 uczniów klas 1-3 wraz z nauczycielkami - p. Kingą Posłowską oraz p. Renatą Dziewięcką wspólnie odśpiewali utwór „Feliz Navidad”.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym uczniom i ich rodzicom, za obecność w tym dniu.
Renata Dziewięcka, Kinga Posłowska
.„Zostań Mistrzem Słówek ” z Lingos
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w Programie Lingos dla Szkół. Jest to bezpłatna platforma do nauki języka obcego. Dzięki niej uczniowie klas 4 z przyjemnością uczą się nowych słówek i wyrażeń w atrakcyjny i nowoczesny sposób, kiedy chcą i gdzie chcą. Uczniowie uczą się regularnie, podejmują wyzwania, zdobywają punkty i odznaki. Taki sposób nauki jest bardzo wciągający i przynosi dobre efekty.
W listopadzie 2023 roku uczniowie klas 4-8 w Morawicy wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie „Zostań Mistrzem Słówek”, którego organizatorem była platforma do nauki słownictwa Lingos. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do poszerzania wiedzy i doskonalenia sprawności językowych, jak również zwiększenie motywacji do nauki nowych angielskich słówek i wyrażeń. W rywalizacji wzięło udział 38 uczniów z klas 4-8. Najlepsze wyniki w szkole uzyskali następujący uczniowie:
Julia Kmiecik 4b, Monika Kołbus 5a, Aleksandra Brożyna 6c, Filip Rabiej 7c, Franciszek Malicki klasa 8
Wszystkie wyniki zostały wprowadzone na platformę Lingos. Na raport ogólnopolski musimy jednak poczekać aż do końca stycznia 2024. Trzymamy kciuki!
A.Wrona, E.Siwek, A. Litwin
.V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej
Dnia 27 listopada, w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się V Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji naszej szkoły. Dziewczynki: Agata Bugajska, Natalia Ostrowska, Lily Łebek, Lena Rolecka i Hanna Stępień z kl. 2b pod przewodnictwem p. Renaty Dziewięckiej zaprezentowały utwór pt. "Uwierz Polsko", zaś solowy występ przygotowywany przez p. Ilonę Kuzię zaprezentowała Laura Ziółkowska z kl.3a. Zaśpiewała ona piosenkę pt. „Dziś idę walczyć mamo”.
Uczennice naszej szkoły zajęły zaszczytne miejsca: zespołowo - miejsce II, solistka – miejsce III.
Konkurs był dla uczniów doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań wokalnych.
R. Dziewięcka, I. Kuzia
.Ogólnopolski projekt edukacyjny NASK
„Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”
W listopadzie uczniowie klasy 4b wzięli udział w wykładach online poprowadzonych przez ekspertów Cyberprofilaktyki NASK. Podczas webinarów poruszano tematy dotyczące dezinformacji, nadużywania nowych technologii i zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi.
W ramach tych działań 14 listopada 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie profilaktyczne na temat: "Nadużywanie nowych technologii” na podstawie Cyberlekcji 3.0. prowadzone przez ekspertów Ewę Domańską i Natalię Wójcicką. Podczas webinaru uczniowie zostali zapoznani z takimi pojęciami jak Fomo, Phubbing, Smombie czy syndrom smso-wej szyi. Obejrzeli pierwszy odcinek cyklicznych spotkań „Plik i Folder – Odkrywcy Internetu”, w którym poruszono problem nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, nadużywania gier komputerowych oraz cyberprzemocy.
Kolejne spotkanie za pośrednictwem platformy clickmeeting odbyło się 21 listopada 2023 r. Spotkanie zatytułowane „Co łączy sok pomarańczowy i dezinformację?” poprowadziła pani Nadia Rybczyńska. Sprawdzone informacje są jak 100% sok pomarańczowy, bez żadnych dodatków. Natomiast dezinformacja jest podobna do napoju pomarańczowego, który ma co prawda nieco prawdziwego soku, ale także cukier i barwniki, które mają imitować prawdziwy smak; podobnie jak szkodliwe treści, które wykorzystują manipulację, by udawać prawdziwe wiadomości. W obu przypadkach uważność i ostrożność pomogą nam dokonać słusznych wyborów.
Wśród kwestii, które zostały omówione z uczniami znalazły się:
- pojęcie dezinformacji, jej cele i charakterystyka,
- niebezpieczeństwo w mediach społecznościowych,
- źródła i metody dezinformacji,
- jak rozsądnie korzystać z internetu,
- czy TikTok to bezpieczne źródło informacji,
- co zrobić, kiedy napotykamy fałszywą informację.
Ewelina Kraj
.Z wizytą w teatralnej krainie Narnii…
W czwartek, 23 listopada, uczniowie klas piątych wyjechali do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach na spektakl pt. „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” na motywach lektury brytyjskiego autora - C. S. Lewisa. Teatr, podobnie jak literatura, pobudza wyobraźnię ucznia, pozwala przeżyć emocje razem z bohaterami. Piątoklasiści znali lekturę, dlatego mogli porównać jej treść ze sceniczną wizją zaprezentowaną przez aktorów. Duże wrażenie na naszych uczniach zrobiły postacie: Białej Czarownicy stojącej jakby na lodowej górze i Lwa Aslana lśniącego złotem. Była to ogromna figura animowana przez trzech aktorów. Imponująca scenografia sprawiła, że widzowie czuli się, jakby sami stąpali po niezwykłej zimowej krainie Narnii, pełnej niezwykłych mówiących stworzeń, zniewolonej mocą Białej Czarownicy, a dobro nieustannie walczy ze złem. Widowisko trwające półtorej godziny okazało się bardzo interesujące, ponieważ wzbogacone było wspaniałymi efektami świetlnymi, dźwiękowymi i multimedialnymi, a w podsumowującej części spektaklu wykorzystano nawet język migowy. Aktorzy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności. Spektakl był na tyle fascynujący, że zainteresował z pewnością każdego. Warto poświęcić czas i oddać się tej pożytecznej rozrywce.
Wyjazd do teatru zorganizowany został w ramach edukacji teatralnej, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Anna Litwin, p. E. Moskwa-Strąk, p. Ewa Ozimirska i p. Michał Wieczorek.
Wychowawcy wraz z uczestnikami
.Eko - Drużyna 2023
Uczniowie klas piątych zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne uczestnicząc w Miejsko Gminnym Konkursie Ekologicznym ”Eko - Drużyna 2023″, który odbył się w listopadzie w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Konkurs został zrealizowany w ramach Programu edukacji ekologicznej mieszkańców Miasta i Gminy Morawica w 2023 r. dofinansowanego ze środków budżetu gminy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Głównym tematem poruszonym w przedstawieniu pod nazwą „Eko, eko, ekologia” była ochrona naszego środowiska, czyli co możemy zrobić aby zapobiec zanieczyszczeniu ziemi, powietrza i wody. Młodzi aktorzy w otoczeniu własnoręcznie przygotowanej scenografii doskonale przedstawili zagrożenia dla naszej planety i sposoby na jej uratowanie. Doskonały podkład muzyczny dopełnił całość, a efekty dźwiękowe podkreślały dynamikę akcji. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas piątych: Milena Pietruch, Maria Pisarek, Julia Synowiec, Gabriela Biesaga, Angelika Boksa, Marcelina Charabin, Oliwia Kraj, Małgorzata Metryka, Liliana Siewiorek, Adam Chudy, Antoni Kuzia i Mateusz Masternak. Nad całością czuwała nauczycielka biologii Pani Dorota Molendowska. Nasi aktorzy zajęli III miejsce w konkursie. Dyplomy, statuetki i nagrody młodym artystom wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras. Gratulujemy!
D. Molendowska
.XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 17 listopada 2023r. odbył się w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klas czwartych i piątych. Patrole Egzaminacyjne podczas przerw śródlekcyjnych sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia u koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w myśl hasła "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Egzaminatorzy i ich asystenci przepytali w sumie 115 osób. Rozdano 92 odznaki "Eksperta tabliczki mnożenia". W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju ćwiczenia i łamigłówki doskonalące umiejętność mnożenia.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w tą niecodzienną akcję dziękujemy, "ekspertom" gratulujemy !!! Zapraszamy do wzięcia udziału w "Dniu Tabliczki Mnożenia" za rok.
Nauczyciele matematyki
.„Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”
Uczniowie klas czwartych w czasie lekcji przyrody z Panią Dorotą Molendowską realizowali projekt edukacyjny Fundacji Ziko dla Zdrowia „Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”, objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Projekt w ciekawy i przyjazny dla czwartoklasistów sposób pomógł im poszerzyć wiadomości dotyczące zagrożeń związanych z patogenami przenoszonymi na rękach oraz utrwalił umiejętność prawidłowego mycia rąk. Instruktaż mycia rąk został poparty ciekawostkami i eksperymentami. Główną postacią i tytułowym „antybohaterem” projektu jest bajkowy smok Brudo, którego nasi uczniowie samodzielnie wykonywali z pięciopalczastej rękawiczki w domu, a prezentowali swoim koleżankom i kolegom podczas lekcji przyrody. Trójgłowy smok Brudo przekazał uczniom wiedzę o drobnoustrojach, które zagrażają naszemu zdrowiu. Możemy skutecznie z nimi walczyć poprzez dokładne mycie rąk. Dbałość o higienę rąk to ważny i aktualny temat od zawsze i na zawsze, bowiem wyrobienie dobrych nawyków higienicznych w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu.
Dorota Molendowska
.„Twój głos brzmi znajomo – czyli podróż po świecie dubbingu”
W piątek, 17 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w niecodziennej lekcji – lekcji w kinie. A wszystko to za sprawą Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, które zaprosiło nas do kina „Moskwa” w Kielcach na multimedialną lekcję, której temat brzmiał: Twój głos brzmi znajomo – czyli podróż po świecie dubbingu.
Zajęcia w kinie podzielone zostały na dwie części. W pierwszej dzieci dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy. Zobaczyły, jak wygląda praca aktora w studium dubbingowym. Odkryły również, kto użycza głosu znanym postaciom z filmów. Dowiedziały się także, czym są kłapy. Uczniowie nauczyli się też okrzyku powitalnego w kilku językach oraz wzięli udział w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych filmów. Razem z prowadzącą zajęcia aktorką wykonali ćwiczenia na dykcję. Dzieci czynnie uczestniczyły w lekcji. Podczas świetnej zabawy zdobywały nową wiedzę. Po przerwie obejrzeliśmy bajkę pt. „Po prostu super”, która pochłonęła nas bez reszty.
Wyjazd ten zdecydowanie możemy zaliczyć do udanych wydarzeń, a sama lekcja z całą pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ewa Korban
.„Pszczoła Musi Być” – warsztaty przyrodnicze
Rankiem, 16 listopada, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorów z Fundacji Ekologicznej „Pszczoła Musi Być”. Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo cennych informacji na temat owadów zapylających. Uczniowie przekonali się, jak ważne dla środowiska są owady do których często podchodzimy ze strachem. Uczniowie wykonali plakaty ekologiczne przedstawiające propozycję działań, które mają pozytywny wpływ na ekosystem w którym żyją owady. Dzieciaki były bardzo dociekliwe, zadawały mnóstwo pytań. Na zakończenie miały również okazję, by przymierzyć strój pszczelarza, a także obejrzeć wnętrze ula oraz sprzęt pasieczny. To była dla wszystkich ciekawa i wartościowa lekcja przyrody.
Renata Dziewięcka
.Warto być Polakiem!
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przypadło w tym roku w sobotę. O godzinie dwunastej w kościele parafialnym w Morawicy rozpoczęła się w intencji Ojczyzny uroczysta Msza święta, w której uczestniczył szkolny poczet sztandarowy w składzie: Filip Radomski, Lena Nachyła, Lena Kaczmarczyk, Jakub Bożek- Raćkos, Natalia Wiącek i Natalia Makowska. Po uroczystej Mszy świętej w barwnym korowodzie wszyscy udali się pod pomnik „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. Uczniowie z szacunkiem złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów w barwach biało-czerwonych. Szkolno- Gminna Orkiestra Dęta, do której należą uczniowie i absolwenci naszej szkoły, zaprezentowała piękne pieśni patriotyczne. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykazali się należytą postawą, traktując poważnie powierzone im funkcje. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Opiekę nad młodzieżą w tym patriotycznym wydarzeniu sprawowały: p. E. Moskwa- Strąk i p. E. Groszek.
.Inspirująca wizyta Konsula Honorowego z Seattle
w ZPO w Morawicy
Wtorek 7 listopada 2023 r. był niezwykłym dniem dla Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, gdyż szkoła miała przyjemność gościć Panią Teresę Indelak - Davis, Konsula Honorowego w Seattle. Ta wyjątkowa wizyta była nie tylko okazją do bliższego zapoznania się z przedstawicielem dyplomatycznym, ale również doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat geografii, historii i działań polskiej społeczności za Oceanem. W trakcie wizyty w szkole towarzyszyli także: Pan Marian Buras, Burmistrz Miasta i Gminy Morawica oraz Pan Zdzisław Wojtasik, organizator Unii Gospodarczej Polonie Świata.
Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania, którego dokonał Pan Jacek Kuzia, Dyrektor ZPO w Morawicy. Pani Teresa Indelak - Davis miała okazję zwiedzić szkołę i zapoznać się z jej osiągnięciami. Następnie Pan Marian Buras przedstawił uczestnikom Panią Konsul oraz zwrócił uwagę na dobre relacje Miasta i Gminy Morawica z miastem partnerskim Camas i na swoją wizytę w stanie Waszyngton. Pani Teresa Indelak – Davis pełni funkcję Honorowego Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Seattle od 2014r Pani Konsul zaprezentowała położenie geograficznego Seattle oraz formy działań Konsulatu na rzecz Polonii Amerykańskiej. Seattle to miasto położone w stanie Waszyngton na północnym – zachodzie Stanów Zjednoczonych, blisko granicy z Kanadą. Jest to ważny ośrodek innowacyjności. W tym mieście powstały firmy takie tak: Microsoft, Boeing, Amazon oraz Starbucks. Pani Teresa Indelak-Davis podkreśliła istotną rolę Konsula Honorowego w utrzymaniu i promowaniu polskiej kultury za granicą. Jednym z najciekawszych projektów, który został przez nią przedstawiony, jest katedra "Polish Language and Culture" na University of Washington w Seattle, założona dzięki staraniom Konsulatu. Ponadto, istnieje tam szkoła podstawowa dla dzieci i młodzieży prowadzona w trybie wieczorowym. Uzyskanie dyplomu tej placówki za granicą jest niezwykle cenne podczas ubiegania się o miejsce w szkole średniej. Sukcesem Konsulatu w Seattle jest założenie oraz wspieranie działalności centrum kultury polskiej znanego jako Polish Cultural Center. Instytucja ta, istniejąca już ponad sto lat, pełni funkcję Domu Polskiego w Seattle, prowadząc szkołę, bibliotekę, grupy taneczne, klub poezji. Co roku organizowany jest Dzień Polski w formie festiwalu, przyciągający artystów zarówno ze Stanów Zjednoczonych jak i Polski.
Po prezentacji dokonanej przez Panią Konsul nastąpiła interesująca dyskusja, w trakcie której uczniowie mieli szansę zadawania pytań dotyczących życia codziennego w Seattle, warunków podróżowania, systemu szkolnego i wyzwań, przed jakimi stoi polska społeczność w kraju oraz w Stanach Zjednoczonych. Pani Teresa Indelak - Davis udzielała inspirujących odpowiedzi, które z pewnością wzbogaciły wiedzę uczniów. W trakcie spotkania nie zabrakło także wystąpienia uczennic: Łucji Malickiej i Natalii Jabczyk, które zaprezentowały swoje zainteresowania rozwijane w szkole. Pani Konsul, gratulując im doskonałej znajomości języka angielskiego, zwróciła pozostałym uczestnikom uwagę na znaczenie rozwijania umiejętności językowych w dzisiejszym globalnym społeczeństwie. Na zakończenie spotkania, w imieniu całej społeczności ZPO w Morawicy, uczniowie- Franciszek i Łucja wręczyli Pani T. Indelak - Davis bukiet kwiatów oraz wyrazili słowa wdzięczności za wizytę. Następnie Pani Konsul dokonała pamiątkowego wpisu do Kroniki szkoły, zostawiając trwały ślad w historii placówki.
Wizyta Konsula Honorowego w Seattle w ZPO w Morawicy była nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale także doskonałym przykładem na to, jak ważne są takie spotkania w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia i budowaniu mostów. Dzięki zaangażowaniu uczestników, zarówno uczniów, Dyrekcji, nauczycieli, jak i przedstawicieli władz lokalnych, wydarzenie to z pewnością, zapisze się w pamięci.
Anna Litwin
.Konkurs matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”
6 października uczniowie klas trzecich wzięli udział w Konkursie matematycznym „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Zadaniem uczniów było jak najszybsze i poprawne rozwiązanie działań związanych z mnożeniem i dzieleniem. I miejsce zdobył Dawid Klimczak z klasy IIIa, II miejsce Marcel Radek z klasy IIIb, III miejsce Miłosz Wrona z IIIa oraz IV Julia Pasek z klasy IIIb. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Organizator: Ilona Kuzia
.Akademia z okazji listopadowego Święta Niepodległości zatytułowana
„Pisk Białego Orła”
Fabuła akademii została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz Ojca ( w roli taty Jana – Filip Pila kl. 7a) i jednego z Synów ( Maciej Głuszek 7a) . Ludzie Ci ukrywają w swoim domu Poetów ( Natalia Makowska 7a, Alicja Siewiorek 7c, Maja Szczykutowicz 7c), którzy odwołując się często do literatury i poezji okresu rozbiorów, podtrzymują i umacniają głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł (Laura Kuzia 7b), zaatakowany przez groźne smoki (Amelia Krąż 7a, Natalia Rożkiewicz 7a, Maja Purgał 7c, Maria Tarka 7a, Paulina Robak 7c),którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.
Akcja przedstawienia rozgrywa się w izbie chałupy, jest mocno wzbogacona muzyką ( wystąpienia solistek: Maja Biernat 7b, Julia Lasecka 7b, Lena Kaczmarczyk 7a), która buduje nastrój i emocje patriotyczne. Poeci swoje role wygłaszają wierszem rymowanym, podobnie jak Kot (Lena Stawecka 7c), symbolizujący w przedstawieniu bierność części wsi polskiej, której obojętny był los ojczyzny. Postawę chłopów, którzy w tym trudnym czasie swoją uwagę skupili jedynie na własnym bycie, dobitnie podkreśla wypowiedziane przez Kota zdanie: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”.
W wiejskiej chacie znajdowali się ponadto: Dziadek (Michał Galus 7a, Adam Pękalski 7b), Babcia (Lena Nachyła 7a), Mama Hanka (Lena Kaczmarczyk 7a), Jędrek (Mikołaj Stęplewski 7a), Jagnisia (Aleksandra Smutek 7b), Joszko (Jakub Bożek – Raćkos 7b) oraz Ania (Natalia Wiącek 7a).
Poeci odwołując się do literatury i poezji przywoływali na scenę Strofki (Oliwia Tworek 7c, Nikola Kołodziej 7c, Maja Klimczak 7c, Klaudia Prokop 7b, Weronika Przewoźniak 7b, Laura Kuzia 7b, Aleksandra Radlica 7b), które recytowały fragmenty poezji okresu rozbiorów.
Uroczystą akademię rozpoczął hymn państwowy odśpiewany przez całą społeczność morawickiej szkoły, która tym samym przystąpiła, już tradycyjnie, do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu 2023. Scenografia została zaaranżowana przez p. Michała Wieczorka oraz panie Ewę Bożek – Raćkos, Katarzynę Kowalską i Ewelinę Kraj, pod których kierunkiem uczniowie przygotowali ten uroczysty montaż słowno – muzyczny.
Wychowawcy klas siódmych.
.Dzień Patriotyczny w klasach 1-3
10 listopada, z okazji obchodów Święta Niepodległości zorganizowano w naszej szkole Dzień Patriotyczny. Chcąc uczcić 105. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości najmłodsi uczniowie, ubrani w odświętne stroje wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznych „Moja Ojczyzna”, podczas którego zaprezentowali znane i lubiane utwory muzyczne. W tym ważnym dla wszystkich dniu, uczniowie wspólnie z wychowawcami oraz dyrekcją wzięli udział w Marszu Niepodległości. Barwny biało – czerwony korowód powędrował pod pomnik Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę. Na miejscu wszyscy głośno odśpiewali hymn państwowy, a Mały Samorząd Uczniowski w imieniu społeczności szkolnej złożył pod pomnikiem wiązankę biało - czerwonych kwiatów. Aby podkreślić ten wyjątkowy dzień wychowawcy poszczególnych klas zorganizowali konkursy recytatorskie wierszy patriotycznych. Na zakończenie, mali patrioci uczestniczyli w szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowali starsi koledzy.
Wychowawcy klas 1-3
.Konkurs informatyczny rozstrzygnięty!
W środę, 7 listopada ogłoszono wyniki konkursu informatycznego pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Zadaniem konkursowym było wykonanie dowolnej postaci bajkowej w programie Paint. Jury przy ocenie pracy konkursowej brało pod uwagę zgodność z tematem, oryginalność oraz estetykę wykonania rysunku graficznego.
W konkursie wzięło udział 38 uczniów. Spośród wszystkich prac wytypowano 7 wyróżnień, które otrzymali: Alicja Ostrowska (kl.1a), Kajetan Dziurzyński (kl.1a), Antoni Nowak (kl. 1b), Patrycja Boksa (kl.1b), Małgorzata Nowak (kl.2a), Miłosz Wrona (kl. 3a), Klara Charabin (kl.3b).
I miejsce powędrowało do Julianny Jabczyk (kl. 1b), II miejsce ex aequo otrzymały: Julia Pasek (kl.3b) oraz Hanna Nowak (kl. 3b), zaś III miejsce Ewelina Jankowska (kl. 2b).
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za wykonanie oryginalnych i ciekawych prac.
Wygranym serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
Organizator K. Posłowska
.BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
31 października 2023 r. w naszej szkole, już po raz kolejny, odbył się Bal Wszystkich Świętych dla uczniów klas I-III. Tego dnia wszyscy czuliśmy się jak w Niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych lub w uroczyste stroje. Uczniowie wesoło bawili się przy dźwiękach muzyki, tańczyli i śpiewali. Na zakończenie wspaniałej zabawy otrzymali obrazki swojego Anioła Stróża i zostali poczęstowani cukierkami. Serdeczne podziękowania kieruję w stronę rodziców za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych strojów.
Katechetka: Beata Kowalska
.Warzywa i owoce mają supermoce
Pod takim hasłem w połowie października uczniowie klasy 2a przygotowali spotkanie dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas pierwszych. Zaprezentowali inscenizację pt. „Jarzynowa awantura”. Przekonywali, że owoce i warzywa powinny pojawiać się na naszych talerzach każdego dnia, a nawet podczas każdego posiłku. Te skarby natury różnią się kolorem, kształtem i smakiem. Mogą być podawane na surowo, pieczone lub gotowane. A że sezon na nasze krajowe i najsmaczniejsze warzywa i owoce trwa – korzystajmy z ich supermocy. I nie zapominajmy przynosić ich także na II śniadanie do szkoły.
Uczniowie i wychowawca klasy 2a
|