.Przegląd Piosenki Ludowej
Tuż przed przerwą świąteczną odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Ludowej. Wykonawcami były dzieci z klas I-III. Celem konkursu było rozpowszechnianie muzycznej kultury ludowej wśród najmłodszych, rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i muzyki oraz kultywowanie polskiej tradycji. Po przesłuchaniu solistów i zespołów Jury zakwalifikowało uczestników do przesłuchań finałowych.
Rozpoczną się one 18 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Spośród siedmiu solistów i dwóch zespołów wyłoniono naszych reprezentantów. Są nimi: Laura Ziółkowska z klasy 3a oraz Zespół z klasy 2a.
Gratulujemy !
Z. Taf- Gryń, E. Korban
.Mistrz szkolnej ortografii
W Tygodniu Kultury Języka Polskiego najlepsi uczniowie z klas drugich i trzecich, tj. ci, którym nie obce są zasady ortograficzne napisali dyktando. W ortograficznej corridzie wzięło udział aż 15 uczniów. Poziom był bardzo wyrównany. W dyktandach dostrzeżono niewiele błędów. Uczniowie, którzy najlepiej opanowali zasady pisowni i zasłużyli na tytuł Mistrza ortografii wymienieni są poniżej.
Jakub Halik- kl. IIa
Maja Laskowska- kl. IIa
Julia Pasek – kl. IIIb
Liwia Gajkowska- kl. IIIa
Natalia Mróz- kl. IIIa
Laura Ziółkowska – kl. IIIa
Brawa dla najlepszych!
Z. Taf-Gryń
.Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
Dnia 20 marca 2024 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Głównym celem turnieju jest popularyzowanie i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Gabriel Rozpara z klasy 4a i Patryk Szałas z klasy 4a przygotowywani przez p. Renatę Dziewięcką. Starszą grupę wiekową reprezentował Bartosz Wojtyś z klasy 8a przygotowywany przez p. Edytę Groszek. Podczas eliminacji nasi uczniowie prezentowali dużą wiedzę oraz umiejętności i znaleźli się w czołówce:
I miejsce- Bartosz Wojtyś z klasy 8a oraz II miejsce - Gabriel Rozpara z klasy 4a.
Do eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zakwalifikował się uczeń Bartosz Wojtyś z klasy 8a.
Na zakończenie turnieju Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras pogratulował uczestnikom i wraz z członkami jury uhonorował laureatów konkursu, otrzymali oni dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, życząc dalszych sukcesów.
Edyta Groszek i Renata Dziewięcka.
.Sukces Leny Staweckiej w Wojewódzkim Konkursie z Geografii
Finalistką V Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiegow roku szkolnym 2023/2024 została uczennica Lena Stawecka z klasy 7c. Celem wymienionego konkursu jest rozwijanie zainteresowań, uzdolnień oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie geografii, jak również rozwijanie zdolności twórczego myślenia oraz kreatywnego rozwiązywania problemów. Udziałw konkursie wymaga od uczniów zdobycia gruntownej wiedzy oraz szeregu umiejętności z przedmiotu geografii. Na słowa uznania zasługuje ogromne zaangażowanie ze strony Leny, jej intensywna i systematyczna praca podczas przygotowań.
Zaangażowanie pokazuje innym, że trudne cele można osiągać, jeśli tylko poświęci się im wystarczającą ilość czasu i wysiłku. Udział w konkursie pozwala ponadto rywalizować z najlepszymi rówieśnikami z województwa i jest zawsze niezapomnianym doświadczeniem. Dodaje pewności siebie i niewątpliwie umożliwia sprawdzenie posiadanej wiedzy i umiejętności z przedmiotu na tle innych uczestników. Tytuł finalisty konkursu przedmiotowego niesie ze sobą satysfakcjęoraz wymierne korzyści w postaci dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.
Serdecznie gratuluję, życzę kolejnych sukcesów i dalszego rozwijania zainteresowań geograficznych w klasie ósmej.
Edyta Groszek
.Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych w Kielcach – Edukacja i Kariera
Dnia 12 marca 2024 roku uczniowie klasy 8A pod opieką wychowawcy Pani Doroty Molendowskiej oraz doradcy zawodowego Pani Henryki Ozimirskiej uczestniczyli w Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych- Edukacja i Kariera, która zorganizowana została w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach. Wydarzenie miało na celu przybliżenie bogatej oferty edukacyjnej kieleckich szkół ponadpodstawowych uczniom klas ósmych umożliwiając im bezpośredni kontakt z przedstawicielami szkół technicznych, branżowych oraz liceów ogólnokształcących. Każda ze szkół miała swoje stoisko, gdzie prezentowała innowacyjne programy nauczania, specjalizacje oraz perspektywy zawodowe. Poza tradycyjnymi prezentacjami szkół ponadpodstawowych, ósmoklasiści mogli indywidualnie skonsultować się z doradcami zawodowymi w zakresie wyboru ścieżki kształcenia i planowania przyszłej kariery. Dodatkową atrakcją był panel warsztatowy z wykorzystaniem okularów VR, który pozwolił uczniom na wirtualne poznawanie środowisk zawodowych związanych z ich zainteresowaniami. Na giełdzie obecne były firmy patronackie związane z CKZiU. Ich obecność była doskonałą okazją, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności są poszukiwane przez pracodawców i jak mogą się one przełożyć na przyszłą karierę zawodową. Nasi ósmoklasiści z ogromnym zainteresowaniem poznawali kolejne prezentowane szkoły ponadpodstawowe, rozmawiali z ich uczniami, gromadzili oferty reklamowe rozdawane na giełdzie. To był bardzo potrzebny wyjazd ze względu na wybór dalszej drogi kształcenia naszych uczniów.
.Sportowe zmagania
Dnia 2 marca 2024 r. w hali sportowej w Bilczy odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw. W rywalizacji wzięły udział dzieci z klas I-IV ze wszystkich szkół z terenu gminy. Wzorem poprzednich edycji do konkurencji przystępowały na zmianę reprezentacje klas I i II oraz III i IV. Zadania były bardzo zróżnicowane. Zawodnicy musieli wykazać się szybkością, zwinnością, zręcznością. Zawody miały na celu przede wszystkim dobrą zabawę, zachęcały do współpracy oraz przestrzegania zasady fair-play. Jak zwykle towarzyszył im ogromny doping kibiców i emocje zawodników. Rywalizacja była bardzo zacięta. Po podliczeniu czasu, jaki uzyskały drużyny, ogłoszono wyniki. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica - Pan Marian Buras wręczył puchary, dyplomy i nagrody. Naszej drużynie przypadło zaszczytne II miejsce. Dzięki determinacji, profesjonalizmowi i duchowi sportowej rywalizacji, zasłużyliśmy na to zaszczytne wyróżnienie. Jest to dowód na naszą ciężką pracę oraz poświęcenie w treningach i przygotowaniach do turnieju. Mamy nadzieję, że nasza postawa będzie inspiracją dla innych i pokaże, że prawdziwa siła tkwi nie tylko w zwycięstwie, ale także w szacunku i fair play.
Gratulujemy!
Z. Taf- Gryń, R. Dziewięcka, I. Kuzia, E. Kondracka
.Sukces naszych uczennic w II edycji
Ogólnopolskiego Konkursu „Zostań Mistrzem Słówek”
Pod koniec listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanym przez platformę Lingos, pod hasłem „Zostań Mistrzem Słówek”. To wyjątkowe przedsięwzięcie zgromadziło kilka tysięcy uczestników z całego kraju. Konkurs został podzielony na trzy poziomy: Poziom I (A1) dla uczniów klas IV-V, Poziom II (A2) dla klas VI-VII oraz Poziom III (A2+/B1) dla klasy VIII.
Jury przyznało 9 tytułów laureata w poszczególnych kategoriach. Miłą niespodzianką jest to, że w gronie osób wyróżnionych przez Organizatora znalazły się trzy uczennice z naszej szkoły: Agata Aftanas (klasa 5b), Łucja Malicka (klasa 6a) oraz Blanka Jasińska (klasa 7b). Dziewczęta intensywnie pracowały nad poszerzaniem swojego słownictwa i umiejętności komunikacyjnych, korzystając z wirtualnej klasy na platformie Lingos.
Gratulacje dla naszych mistrzyń słówek oraz życzenia dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!
Anna Litwin
.Korneliada 2024
W dniu 24.01.2024 r. odbył się w naszej szkole konkurs poświęcony życiu i twórczości patrona - Kornela Makuszyńskiego. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Zgodnie z tradycją, mieli oni za zadanie zapoznać się z biografią Kornela Makuszyńskiego oraz przeczytać książki naszego patrona dla najmłodszych. Nastepnie wychowawcy wytypowali trzyosobową drużynę, która reprezentowała klasę podczas konkursu. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani i wspaniale odpowiadali na zadawane pytania. Dodatkową atrakcją dla uczestników był konkurs na najładniejsze przebranie za postać z książki pisarza.
Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy 3a w składzie: Aleksandra Szrek, Liwia Gajkowska i Barbara Ozga. Na drugim miejscu znalazły się drużyny z klas: 2a – Szymon Krzysiek, Alicja Wierzbicka, Laskowska Maja, 2b- Hanna Stępień, Lili łebek i Agata Bugajska oraz 3b - Hanna Kusak, Antoni Dudajek i Julia Pasek. Zwycięzcy Korneliady zostali obdarowani nagrodami w postaci pięknie wydanych książek oraz pamiątkowymi dyplomami.
Wszyscy uczestnicy Korneliady byli przebrani za bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego. Pojawiły się postacie: Koziołka Matołka, Małpki Fiki Miki, Basi, Szatana z 7 klasy i Ewy. W nagrodę za piękne stroje każdy uczeń otrzymał nagrodę książkową.
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.
M. Sylwar, A. Putko
.Bal Karnawałowy 2024
Dnia 15 stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia uczniowie wyglądali inaczej niż zwykle. Dziewczynki i chłopcy zamienili się w księżniczki, strażaków, policjantów, wróżki i wiele innych ciekawych postaci z ulubionych bajek.
Zabawę karnawałową poprowadził wodzirej, który zachęcał dzieci do wspólnych zabaw. Największym zaskoczeniem dla uczestników tegorocznego balu były odwiedziny ogromnego białego pluszowego misia, który bawił się razem z dziećmi w rytm muzyki.
W czasie balu odbyła się również sesja zdjęciowa, podczas której uwieczniono na pamiątkę wspaniałe przebrania naszych wychowanków. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw podczas krótkiej przerwy, wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
R. Dziewięcka, E. Korban
.Dwie Europejskie Odznaki Jakości Etwinning
dla Szkoły Podstawowej w Morawicy
Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli ogłosiło listę najlepiej zrealizowanych projektów w roku szkolnym 2022/2023 i przyznało realizatorom prestiżowe Europejskie Odznaki Jakości. Wśród laureatów tego wyróżnienia znalazły się aż dwa projekty ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Europejska Odznaka Jakości eTwinning jest przyznawana tylko tym projektom, za które co najmniej dwóch partnerów z różnych krajów otrzymało już Krajową Oznakę Jakości. Te prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane naszym projektom "A Hero's Journey" i "Let's Bond: Portugal/Poland", które wcześniej otrzymały właśnie Krajowe Odznaki Jakości. Eksperci programu eTwinning ocenili je pod kątem pięciu kryteriów merytorycznych: innowacje pedagogiczne i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich, wykorzystanie technologii oraz rezultaty, wpływ i dokumentacja.
Oba projekty były realizowane w r szk.2022/23 na kole języka angielskiego w klasie 6a i 8c w składzie :Lena Kaczmarczyk, Natalia Makowska, Natalia Wiącek, Zuzanna Rolecka, Amelia Krąż, Natalia Rożkiewicz, Maria Tarka, Lena Nachyła, Michał Galus, Filip Pila, Kamil Orliński, Maciek Głuszek, Mikołaj Stęplewski( kl.6a) i Małgosia Zawadzka, Nikola Strójwąs, Szałas Natalia, Mikołaj Tworek, Klaudia Machulska, i Szałas Natalia (kl 8c) prowadzonym przez Edytę Siwek. Podejmowane działania miały na celu nie tylko rozwój umiejętności językowych, ale także promowanie międzykulturowej współpracy i wzajemnego zrozumienia.
Projekt „A Hero’s journey „ bazował na koncepcji podróży, pozwolił uczniom na tworzenie własnych propozycji wycieczek , czerpiąc inspiracje z różnych kultur i tradycji. Te działania sprzyjały rozwojowi kreatywności oraz umiejętności porozumiewania się w języku obcym i prezentacyjnych w języku angielskim.
Let’s bond: Poland / Portugal- inicjatywa ta umożliwiła uczniom z Polski i Portugalii wspólne poznawanie swoich kultur, języków i tradycji, budując mosty zrozumienia i przyjaźni między młodymi ludźmi z różnych krajów.
Udział uczniów w realizacji projektów eTwinning znacząco przyczynił się do rozwoju cyfrowych i komunikacyjnych kompetencji uczniów.
Otrzymanie Europejskich Odznak Jakości eTwinning to nie tylko potwierdzenie wysokiego poziomu naszych projektów, ale także symbol międzynarodowego uznania dla naszej szkoły. Wyróżnienia te podkreślają, że nasza placówka jest miejscem, gdzie kwitnie innowacyjność, kreatywność i międzynarodowa współpraca.
E.Siwek
.Oliwia Kraj laureatem konkursu plastyczno - językowego pt.‘My Advent Calendar 2023’
Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia było: popularyzowanie zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz rozwijanie kreatywności wśród uczniów.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie kalendarza adwentowego, w którym 24 magiczne okienka skrywały wyjątkowe wyrażenia i zadania w języku angielskim. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż wpłynęło 112 prac uczniów. Jury, złożone z ekspertów, oceniało nie tylko pomysłowość młodych artystów, ale również estetykę, wkład i walory językowe.
Cieszymy się, że w zaszczytnym gronie laureatów znalazła się Oliwia Kraj, utalentowana uczennica klasy 5c. Zdobyła ona I miejsce w kategorii wiekowej 11-12 lat. Jej zwycięska praca znajduje się na specjalnej wystawie przygotowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. W trakcie przygotowania kalendarza adwentowego dziewczynka była wspierana przez panią Ewelinę Kraj.
Gratulacje dla Oliwii za osiągnięcie tego wspaniałego sukcesu!
Anna Litwin
.140 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego
8 stycznia 2024 r. obchodziliśmy 140 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której spotkaliśmy się z samym Kornelem Makuszyńskim (w tej roli Michał Olejarski – uczeń klasy 4a) oraz znanymi bohaterami jego książek.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu, a następnie rozpoczęła się część przedstawienia, podczas której dziennikarze i redaktorzy lokalnej telewizji „Morawianka” (Karol Tworek, Wiktor Tworek, Mikołaj Perkowski, Gabriel Rozpara – klasa 4a) przeprowadzili wywiad z patronem naszej szkoły. W ten sposób przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego.
Później przyszedł czas na oficjalne przejście pocztu sztandarowego i delegację uczniów z klasy 4b (Ewa Cieślikiewicz, Maja Rozpara, Oskar Zarychta), którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą patrona znajdującą się w naszej szkole.
W dalszej części przedstawienia na scenie pojawiły się postacie Małpek Fiki-Miki (Lena Kruk, Śnioch Julia – klasa 4a; Zofia Klusek, Sandra Ogorzałek, Klaudia Ruchała, Zuzanna Miernik, Zuzanna Radomska, Michalina Zawierucha, Pawełkiewicz Amelia, Julia Kmiecik – klasa 4b), które zatańczyły taniec do muzyki w klimatach afrykańskich i zagrały na talerzach do utworu Trepak, Piotra Czajkowskiego. A zaraz potem przyszedł czas na pojawienie się przezabawnych kóz i koziołków (Adam Bisaga, Mikołaj Boroń, Igor Ślusarczyk, Maciej Wójcik, Maciej Todorowski), którzy rozbawili publiczność swoim ekscentrycznym układem tanecznym do melodii pochodzącej ze „120 przygód koziołka Matołka”.
Z uczniami i nauczycielami przywitali się również kultowi Jacek (Krzysztof Biesaga – 4b) oraz Placek (Ernest Majkowski – 4b), którzy w rytm muzyki z filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” przenosili tytułowy ogromny księżyc. Dowiedzieliśmy się również, co przydarzyło się Irence i Jasiowi (Amelia Pawełkiewicz, Piotr Biesaga – 4b), bohaterom „Panny z mokrą głową”, oraz poznaliśmy Ewę (Zuzanna Radomska – 4b), która przez Makuszyńskiego nazywana była „urwisem”.
Ostatnimi gośćmi w szkole w Morawicy byli profesor Gąsowski (Patryk Szałas – 4a) i Adaś Cisowski (Bartosz Łakomiec – 4a). Na koniec dziewczęta z klasy 7b zachwyciły wszystkich obecnych układem tanecznym do piosenki „Lato, lato”, zaś uczniowie klas czwartych zaśpiewali piosenkę „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu". Tekst tej piosenki inspiruje do czytania książek i dostrzegania wartości, jakie mają w swoim przekazie. Dyrektor szkoły Jacek Kuzia podziękował osobom biorącym udział w akademii za występ, zaangażowanie oraz wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.
W roli prowadzących sprawdzili się Iza Dziwoń (4b) i Patryk Kowalski (4b).
Akademię przygotowały p. Aneta Rozpara, p. Anetta Wrona, p. Elwira Kondracka.
Organizatorzy
.Współpraca ze szkołą w Turcji
„Merhaba” i „Hello”, tak przywitali się uczniowie klas czwartych ze swoimi tureckimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej w mieście Mersin, położonym nad Morzem Śródziemnym.
W ramach realizowanego projektu z Panią Relvą Caroline Turk, obydwie szkoły obrały za cel nawiązanie znajomości z uczniami z zagranicy poprzez wymienienie się własnoręcznie napisanymi listami. Uczniowie klasy 4a i 4b wysłali swój pierwszy w życiu list w języku angielskim do wybranych uczniów ze wspomnianej szkoły z Turcji.
Nasi uczniowie opisali siebie, swoje zainteresowania i rodzinę. Mieli również możliwość zastosowania w praktyce leksyki i struktur gramatycznych, które poznali na lekcjach języka angielskiego. W tym samym czasie ich tureccy koledzy przygotowywali dla nich odpowiedź listowną. Dzięki temu obydwie strony na początku grudnia mogły się wzajemnie wymienić kolorowo zdobionymi listami. Wielu uczniów było zaskoczonych dowiadując się, że ich zagraniczni rówieśnicy są do nich bardzo podobni i mają takie same zainteresowania.
Dodatkową niespodzianką okazało się spotkanie wszystkich uczniów biorących udział w tym projekcie, które obyło się w formie online za pośrednictwem aplikacji Zoom. 19 grudnia 2023 roku podczas wspólnej lekcji podopieczni mieli szansę porozmawiania na żywo ze swoimi korespondencyjnymi kolegami.
Tego dnia obydwie szkoły zaprezentowały piosenki świąteczno-noworoczne oraz poznały codzienne zwroty po turecku i po polsku. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni spotkaniem i już nie mogą doczekać się kolejnego listu od swojego „penfriend’a”, czyli przyjaciela korespondencyjnego. Nad realizacją projektu czuwa nauczycielka jęz. angielskiego – A. Wrona.
.Jasełka Bożonarodzeniowe
W dniu 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe Widowisko Bożonarodzeniowe. We wspaniałych, odpowiednich do granych ról, kostiumach, w pięknej scenografii, młodzi aktorzy, ich rodzice oraz dziadkowie przedstawili sceny z życia współczesnej, wielopokoleniowej rodziny. Wspólne ubieranie choinki, przygotowanie potraw świątecznych, dzielenie się opłatkiem to tradycyjna wigilia w polskim domu, która przypomniała i uświadomiła wszystkim, że święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż … Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad "cudem świętej nocy’’, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus.
Tegoroczne, biblijne wydarzenie sprzed dwu tysięcy lat, na scenie odtworzyli uczniowie z klasy 2a i 6a. Piękny śpiew kolęd i taniec w wykonaniu aniołów i pasterzy ogłosił całemu światu radosną nowinę narodzin Chrystusa „...bo jedna radość i jedno nas łączy wesele, dlatego śpiewamy Ci Jezu z ochotą i śmiele...". Z darami do stajenki przybyli Trzej Królowie ze swoją karawaną. Pokłon złożyły też polskie i ukraińskie dzieci, ofiarowując pluszowego misia oraz czyste serca
z dobrymi uczynkami. Na scenie pojawiły się zastępy rozśpiewanych i roztańczonych aniołów. Utalentowane tancerki zespołu Piramida przepięknie wykonały choreografię do utworu ,,Alleluja”, podkreślając rangę tak spektakularnego wydarzenia. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy z ogromną pasją przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku…
Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły p.Jacek Kuzia, który podziękował uczniom za wspaniały występ oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Burmistrz p. Marian Buras, podkreślając znaczenie tradycji wigilijnej w naszych domach. Proboszcz parafii pw. M.B.N.P w Morawicy ks. Jan Ciszek życzył nam, abyśmy żyli wiarą i innym dawali przykład chrześcijańskiej postawy.
Życzenia świąteczne złożył też wszystkim zebranym przewodniczący samorządu uczniowskiego, a następnie aniołowie wręczyli zaproszonym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły pierniki, które upiekły: p.Anna Kudełka, p. Magda Matuszewska, p. Paulina Tworek i p. Sylwia Wierzbicka.
W godzinach popołudniowych zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe dla rodziców i całej społeczności naszej gminy.
Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w widowisku i zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych pod kierunkiem wychowawców: p.Ewy Korban, p. Anny Kurandy oraz katechetki p. Beaty Kowalskiej i p. Michała Wieczorka.
Serdeczne podziękowania organizatorzy składają: Państwu Marii i Pawłowi Malickim, p. Andrzejowi Kowalskiemu, p. Irenie Starz, p. Krystynie Radomskiej oraz p. Gabrieli Kruk, którzy ukazali obraz wieczerzy wigilijnej w polskiej, wielopokoleniowej rodzinie. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do rodziców, którzy zatroszczyli się o odpowiednie stroje dla swoich dzieci oraz rekwizyty i elementy scenografii wykorzystane w przedstawieniu. Dziękujemy także p. Bartoszowi Kruk za przepiękne zdjęcia, które z całą pewnością będą wspaniałą pamiątką w niejednym, rodzinnym albumie.
Organizatorzy
Foto: Bartosz Kruk
.ROK 2023 – ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA - CZAS PODSUMOWANIA
Senat Rzeczpospolitej Polski ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Data powiązana została z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu w 1473 r., a zmarł w 1543 r. we Fromborku. Swoje wykształcenie zdobywał między innymi w Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński), jak również na uniwersytetach włoskich m.in. w Padwie. Poza astronomią Kopernik zajmował się medycyną, prawem, ekonomią i pracą administracyjną. W związku z powyższym w naszej szkole uczniowie klas VI – VII poznawali życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika poprzez oglądanie produkcji filmowych, projektów oraz prezentacji. Podjęte zostały działania przybliżające postać uczonego, między innymi szkolny konkurs pt.: „Mikołaj Kopernik – Wielkim Odkrywcą”. Zwycięzcami konkursu zostały:
- Amelia Ślusarczyk z klasy 6b - I miejsce,
- Lena Banak z klasy 6c - II miejsce,
- Nadia Tworek z klasy 6a - III miejsce,
- Agata Zawadzka z klasy 6a – wyróżnienie.
Uczniowie klas szóstych wykonywali projekty przedmiotowe pt.: „Planety w Układzie Słonecznym”. Wykazali się dużą wiedzą, zdolnościami plastycznymi, pomysłowością, innowacyjnością oraz umiejętnościami współpracy w grupie. Prezentowali duże zaangażowanie i kreatywność w przygotowywane projekty a ich publiczne wystąpienia wypadły imponująco. Młodzież ponadto odbyła wirtualne wycieczki do miast związanych z Kopernikiem, uczestniczyli w wirtualnym spacerze po domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieli okazję poznać on-line dzieło Kopernika - „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich” prezentowane na wystawie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w którym astronom prezentuje teorię heliocentryczną, zakładającą, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a planety obiegają je. Ponadto poznali obraz Jana Matejki, "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem", który powstał w 1873 r. namalowany techniką olejną na płótnie. Obraz znajduje się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Serdecznie dziękuję naszym uczniom za aktywne włączenie się w działania w roku 2023, uświetniające postać znamienitego Polaka – Mikołaja Kopernika.
Organizator: Edyta Groszek.
.WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
Dziś rano uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w uroczystym poranku muzycznym, podczas którego zabrzmiał wspaniały repertuar bożonarodzeniowy. Maluchy zebraly się w sali, prezentując swoje umiejętności w grze na instrumentach i śpiewie.
W atmosferze radosnej wspólnoty dzieci wykonujące świąteczne piosenki sprawiły, że poranek stał się wyjątkowy. Ich urocze głosy przypominały o nadchodzących świętach, wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Niezwykle wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie piosenki "Feliz Navidad", gdzie uczniowie razem z nauczycielami stworzyli wspaniałą harmonię dźwięków i atmosferę pełną radości. Wydarzenie to nie tylko uświetniło ostatnie dni przed feriami, ale również umożliwiło dzieciom wyrażenie swoich artystycznych talentów i poczucia wspólnoty podczas tego magicznego okresu.
¢
.Uczniowie o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, czyli drużyna
„Paczki na Święta 2023” w Mieście i Gminie Morawica
Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy to osoby o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, które włączyły się do akcję „Paczka na Święta 2023”. Już po raz dwunasty przygotowane zostały świąteczne paczki dla potrzebujących wsparcia mieszkańców naszej gminy. Pomocą objęliśmy trzyosobową rodzinę z terenu Miasta i Gminy Morawica, aby stać się jej świętymi Mikołajami. Do zbiórki niezbędnych produktów przyłączyli się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Aby spełnić prośby rodziny, z pomocą przyszli rodzice naszych uczących się darczyńców. Przez okres jednego tygodnia pomocnicy świętego Mikołaja przynosili potrzebną żywność, słodycze, środki czystości, kosmetyki oraz ubrania i artykuły gospodarstwa domowego. Każdego dnia rosła liczba dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania - okazało się, że społeczność Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowała 59 paczek o wartości ponad 8, 5 tysiąca złotych. W czwartek i piątek- 14 i 15 grudnia 2023 paczki zostały spakowane, opisane i pięknie zapakowane prezenty trafiły do rodziny. Udało nam się zrealizować potrzeby wybranej rodziny. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi!
W sobotę 16 grudnia 2023 dzięki pomocy taty naszej siódmoklasistki pana Wojciecha Staweckiego dostarczyliśmy paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras oraz wolontariusze koordynujący akcję serdecznie podziękowali wszystkim za bezinteresowną pomoc, dobre serce, olbrzymie zaangażowanie i włączenie się w lokalną akcję dobroczynną. Przekazane Paczki wolontariusze wspólnie ze strażakami dostarczyli do wybranej rodziny. Z ich relacji dowiedzieliśmy się, że obdarowana przez nas rodzina była bardzo szczęśliwa z prezentów, a zapasy żywności i środków czystości wystarczą im na wiele miesięcy. Okazało się więc, że cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy to cudowni pomocnicy świętego Mikołaja spełniający życzenia w ramach akcji „Paczka na Święta” Miasta i Gminy Morawica. Podziękowania składamy wszystkim uczestniczącym w akcji dobroczynnej uczniom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji naszej placówki za pomoc i wsparcie w organizacji tej szlachetnej akcji.
Dorota Molendowska, Edyta Groszek
.Uczeń Antoni Kruk laureatem Wojewódzkiego Konkursu „Prekursorki, konspiratorki, buntowniczki – Polki w XX wieku”
Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie pod hasłem „Prekursorki, konspiratorki, buntowniczki - Polki w XX wieku” odbyło się 12 grudnia 2023 roku w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Konkurs został zorganizowany przez Delegaturę IPN w Kielcach pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. W inicjatywie łącznie dostarczono 240 prac konkursowych z 52 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego, stąd wyróżnienie dla ucznia morawickiej szkoły bardzo cieszy. Gratulujemy i życzymy Antkowi dalszych sukcesów.
Katarzyna Kowalska
.„Na Olimpie – w świecie greckich bogów i herosów”
W miesiącu listopadzie uczniowie klasy 5b realizowali projekt przedmiotowy na lekcjach historii.
Zadaniem piątoklasistów było, w miarę możliwości, a nadto pomysłowości, upodobnienie się do wybranej przez siebie postaci z mitologii greckiej, wykonanie jej atrybutu a także przygotowanie krótkiego wystąpienia dotyczącego wybranego boga bądź bogini. Efektem tego było pojawienie się na lekcji kilku Zeusów, Posejdona, Aresa, Afrodyt oraz Aten. Obecni byli także: Hera, Hestia, Artemida, Hefajstos, Hermes. Piątoklasiści wspaniale wywiązali się z powierzonego im zadania, byli bardzo kreatywni i zaangażowani.
Katarzyna Kowalska
|