Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

    Już po raz drugi w naszej szkole zorganizowany został konkurs fotograficzny pt. „Pejzaże naszej gminy”. W tym roku uczniowie klas młodszych zrobili wiele pięknych  fotografii. Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do rozwijania zainteresowania fotografią, jako ciekawą formą spędzania czasu wolnego. Fotografia bowiem inspiruje oraz wzbudza emocje u odbiorców. Każde oddane zdjęcie było wyjątkowe i piękne. Po tajnym głosowaniu jury konkursowe postanowiło przyznać następujące nagrody:
    Miejsce I: Zosia Tworek
    Miejsce II: Julia Śnioch
    Miejsce III: Piotr Bedla
    Wyróżnienie: Patryk Szałas, Lena Rolecka, Tymoteusz Moćko.

    Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

    Organizator konkursu – K. Banasik

  • .

    Dzień Górnika

    Dzień Górnika to święto, które na stałe wpisało się do kalendarza szkolnych uroczystości. Chcąc uczcić trud pracy wszystkich górników, szczególnie tych, którzy pracują w Kopalni Wapienia w Morawicy uczniowie klasy 3a przygotowali krótkie przedstawienie. W dniu 16. grudnia do naszej szkoły przybyli przedstawiciele pobliskiej kopalni. Ubrani galowe mundury, oglądali to co przygotowali dla nich mali artyści. Uczniowie klasy 3a w ciekawy sposób opowiadali o pracy górników, a wiersze, piosenki i taniec były nagradzane gromkimi brawami. Po występach dzieci z klas I-III miały możliwość zadać pytania naszym gościom i dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich pracy.  
    Na zakończenie wszyscy uczniowie odśpiewali tradycyjne „Sto lat”, a pan dyrektor Jacek Kuzia na ręce przybyłych gości złożył życzenia wszystkim pracownikom Kopalni Wapienia w Morawicy. 

                                                                                             Renata Dziewięcka

  • .

    Wycieczka do Fabryki Bombek „Decora”

    Klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zachęcił uczniów klas trzecich do odwiedzenia Fabryki Bombek „Decora” w Miechowie. Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki oraz  zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pierwszą atrakcją, która czekała na dzieci były warsztaty zdobienia bombek. Uczniowie podzieleni na grupy udali się do sal, w których własnoręcznie ozdabiali swoje bombki. Zwiedzanie fabryki obejmowało także cały proces tworzenia ozdób. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe znajdujące się na kilku wystawach. Oglądając wystawę uczniowie nie mogli wyjść z podziwu ręcznie wykonanych arcydzieł. Na zakończenie odwiedziliśmy sklep firmowy, w którym można było zakupić piękne bombki. Uczniowie opuścili fabrykę pełni emocji i nowych doświadczeń.

    Renata Dziewięcka

  • .

    Uczniowie o wielkim sercu,
    czyli Paczka na Święta w Mieście i Gminie Morawica

    Po raz kolejny społeczność naszej szkoły z olbrzymim zaangażowaniem uczestniczyła w akcji charytatywnej „Paczka na Święta 2022” dla mieszkańców Miasta i Gminy Morawica. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy świąteczne paczki dla wybranych, najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy. Pomocą objęliśmy trzyosobową rodzinę – mamę wychowującą dwoje dzieci. Przez okres dwóch grudniowych tygodni uczniowie przynosili potrzebne rodzinie artykuły żywnościowe, środki czystości, kosmetyki, słodycze oraz upominki jako specjalne zamówienia, które spełniliśmy. Zaangażowanie oraz ofiarność dzieci i dorosłych sprawiły, że dla wybranej przez nas rodziny przygotowano aż 29 ogromnych paczek o wartości ponad 6 tysięcy złotych. W czwartek i piątek – 8 i 9 grudnia 2022 roku przyniesione artykuły zostały policzone, paczki spakowane, opakowane w świąteczny papier      i opisane przez uczniów, a w sobotę, 10 grudnia przewiezione zostały przez rodziców naszych uczniów do Samorządowego Centrum Kultury. Następnie opisane i pięknie zapakowane prezenty trafiły do rodziny. Podziękowania składamy wszystkim uczestniczącym w akcji dobroczynnej uczniom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Dyrekcji naszej placówki za pomoc i wsparcie w organizacji tej szlachetnej akcji. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że są wspaniali!

     Szkolne koordynatorki : Dorota Molendowska i Edyta Groszek

    Finał akcji - "Paczka na Święta"

  • .

    Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Morawicy

    W pierwszą niedzielę grudnia plac  przed Centrum Samorządowym w Morawicy stał się miejscem wspaniałego kiermaszu zorganizowanego w ramach  Pierwszego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Mieszkańcy mogli kupić świąteczne smakołyki, ozdoby świąteczne, stroiki, bombki. Na przybyłych na jarmark czekało dużo atrakcji. Najmłodsi, którzy wzięli udział w Mikołajkowym konkursie zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury  i Bibliotekę w Morawicy otrzymali nagrody. Na specjalne zaproszenie Burmistrza przybył niezwykły gość - Święty Mikołaj. W rolę jego pomocników wcieliły się uczennice klasy VIIa, VIIIa, VIIIb i VIIIc naszej szkoły. To właśnie nasze Mikołajki obdarowywały prezentami nagrodzonych w konkursie najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Milusińscy odpowiadali na pytania Mikołajek, robili sobie z nimi zdjęcia i z wielkim przejęciem trzymali otrzymany nagrodę. Każdej z biorących udział w jarmarku wolontariuszek burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras wręczył słodki upominek. Punktem kulminacyjnym jarmarku było włączenie iluminacji świątecznych. Wspaniale rozświetlona choinka, sanie Świętego Mikołaja oraz ramka,  wprawiły w zachwyt uczestników jarmarku.

    Koordynator Szkolnego Wolontariatu Dorota Molendowska

  • .

    Wycieczka mikołajkowa klas ósmych

    Mikołaj przychodzi do wszystkich dlatego uczniowie  klasy 8a i 8b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Edytą Groszek i p. Dorotą Molendowską wyjechali na wycieczkę do Kielc. Celem było Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Manufaktura Magia Karmelu.  Jak wyglądało to doświadczenie?  Wycieczka rozpoczęła się od wspólnego zwiedzania Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczniowie przekonali się, jak wyglądało dzieciństwo kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wcześniej.  W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów - stare lalki, pluszaki w podeszłym wieku, modele statków, samolotów, kolej elektryczną czy marionetki. Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie, rozdzieliliśmy się klasami. Uczniowie klasy 8a poszli na warsztaty do Magii Karmelu, a 8b zostali  w budynku muzeum na zajęciach edukacyjno-plastyczne, polegających na samodzielnym wykonaniu ruchomego, podwieszanego ptaka. Magia Karmelu to pierwsza, a zarazem najmniejsza manufaktura słodyczy, która znajduje się w Kielcach. W trakcie warsztatów dokładnie pokazano                              i objaśniono niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu. Uczniowie mogli zrobić własnego lizaka i spróbować swoich sił w wyrobie tego typu słodkości. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom Małego Karmelarza. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych przeżyć, a smak własnoręcznie wykonanych lizaków pozostanie na długo         w pamięci!

  • .

    Christmas Around the World

      13 grudnia 2022 r. odbyła się wirtualna wycieczka terenowa na temat Bożego Narodzenia w Polsce oraz Argentynie. Zajęcia te, w formie wideokonferencji, poprowadziła pani Maria Jose Giaved

    oni. Uczestnikami lekcji, która odbyła się na platformie Teams, byli przedstawiciele klas: 5c oraz 8b wraz z panią Anną Litwin – nauczycielką języka angielskiego.
      W pierwszej części sesji prelegentka zaprezentowała nam zwyczaje świąteczne w Argentynie. Podobnie, jak  w innych krajach, Argentyńczycy mają zwyczaj ubierania choinki, biorą oni także udział w pasterce. W tym  kraju nie wysyła się kartek bożonarodzeniowych. W wigilijny wieczór w Argentynie spożywane są tradycyjne potrawy, a wśród nich pieczeń z indyka, owoce morza, zimne przekąski oraz turron- hiszpański nugat z migdałów. W czasie świąt Święta Bożego Narodzenia panuje tam upalna pogoda.
      W drugiej części zajęć pani M.Giavedoni zabrała nas w wirtualną podróż po swoim mieszkaniu i zaprezentowała własnoręcznie wykonane liczne ozdoby świąteczne, a wśród nich kolorowe Mikołaje, elfy, figurki, bombki oraz kalendarz adwentowy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jej talentu oraz kreatywności! Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań.
      W trakcie sesji uczniowie klasy 8b: Kacper Kusak, Filip Strójwąs, Kasjan Kobryn oraz Maciej Zając zaprezentowali zwyczaje świąteczne w Polsce.
    Wirtualna wycieczka terenowa była częścią projektu pt. ‘Christmas Around the World’, w którym uczestniczy ponad stu edukatorów z całego świata, którzy komunikują się ze sobą za pomocą Facebooka oraz Whatsapp. Przygotowana przez naszą szkołę prezentacja została zamieszczona na stronach internetowych Buncee oraz Wakelet.
      Zajęcia z prelegentką M.Giavedoni były bardzo atrakcyjne dla uczestników i zachęciły ich do poznawania tradycji innych narodów oraz do aktywnego posługiwania się językiem angielskim.   

    A. Litwin

  • .

    II Świętokrzyskie Igrzyska Sportowe

       

    W środę, 7 grudnia, w Hali Legionów w Kielcach odbyły się II Świętokrzyskie Igrzyska Sportowe. Wydarzenie zainicjowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej oraz odporności psychicznej dzieci.
    Ponad tysiąc osób z całego województwa uczestniczyło w finale Świętokrzyskiej  Olimpiady Przedszkolaka, turnieju gier i zabaw z mocowaniem, czyli zapasach, a także w turnieju badmintona.     
    Naszą szkołę reprezentowali piątoklasiści, którzy  uczestniczyli w Turnieju badmintona.  Zmagania były bardzo emocjonujące, gdyż uczniowie rywalizowali z zawodnikami z terenu całego województwa świętokrzyskiego. System rozgrywek grupowo- pucharowych pozwolił naszej drużynie na wyjście z grupy i walkę w kolejnym etapie. Każdy rozegrany w tym dniu  mecz to jeden set do 15 punktów. Wszyscy uczniowie wykazali duże zaangażowanie i wolę  sportowej rywalizacji. Kolejna niespodzianka czekała na nas podczas emisji wieczornych informacji kieleckiej telewizji, dla której nasza zawodniczka  Łucja Malicka, udzieliła wywiadu.

    WYWIAD TVP Kielce

  • .

    Gorące serca przyjaciół zwierząt,
    czyli podsumowanie akcji „Mikołajki dla zwierzaka” 

       W dniach 16 -30 listopada odbywała się w naszej szkole zbiórka karmyi artykułów dla psów i kotów ze Schroniska w Dyminach. Organizatorami zbiórki byli członkowie Małego Samorządu i Samorządu Uczniowskiego. Drugoklasiści wykonali plakaty informujące o zbiórce i zachęcali kolegów do przynoszenia darów dla milusińskich.
       Nasi uczniowie - przyjaciele zwierząt o wielkich i gorących sercach odpowiedzieli na apel i chętnie wzięli udział w akcji. Pudełka zapełniały się szybko puszkami z karmą mokrą i suchą dla psów oraz kotów, ręcznikami, kocami, artykułami do czyszczenia i pielęgnacji zwierząt, a także zabawkami. Od 1 grudnia rozpoczęło się pakowanie i przygotowywanie paczek do wyjazdu. Zebraliśmy 140 kg karmy mokrej i 70 kg karmy suchej dla psów, 18 kg karmy mokrej i 8,5 kg karmy suchej dla kotów, przysmaki, zabawki, koce, ręczniki oraz środki czystości.
       8 grudnia wszystkie dary zawieźliśmy do Schroniska w Dyminach. Ciężkie paczki pomogli nam przenieść wolontariusze schroniska. Jeden z nich oprowadził nas po terenie, na którym przybywają bezdomne psy i koty. To było bardzo wzruszające i niezapomniane przeżycie.
       Cieszymy się , że dzięki uczniom naszej szkoły i ich rodzicom mogliśmy pomóc zwierzętom w tym trudnym zimowym czasie. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

    Mały Samorząd i Samorząd Uczniowski
    wraz z opiekunami Marią Mikorską i Zbigniewem Więckowskim.

  • .

    Kłopoty w Laponii

        Z okazji  Mikołajek wychowankowie świetlicy szkolnej przygotowali dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III przedstawienie teatralne pt. „Kłopoty w Laponii”. Historyjka przedstawiała dzień z życia zapracowanych elfów, które były przerażone chorobą Świętego Mikołaja. Małe skrzaty swoim czarami oraz grą na instrumentach starały się wypędzić złą grypę. Niestety działania elfów nie przyniosły oczekiwanych efektów. Skrzaty bardzo ciężko pracowały, aby prezenty zostały dostarczone na czas do wszystkich dzieci. Wszystko skończyło się jednak dobrze, gdyż zjawił się lekarz, który wyleczył Świętego Mikołaja :).
       Na zakończenie programu artystycznego dla zgromadzonych  gości wystąpiła Aleksandra Szrek , która wykonała na gitarze kolędę Lulajże Jezuniu oraz uczniowie klasy 2b i 3b, którzy zaprezentowali utwory muzyczne w języku angielskim: Santa Claus Is Coming To Town, Merry Christmas Everyone.

    K. Posłowska

    Film - przedstawienie                   Aleksandra Szrek

  • .

    Zabawa „andrzejkowa” na „sto dwa”

     „Andrzejki” to  okazja do radosnej zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. W czwartkowe popołudnie,  24 listopada,  Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem p. Zbigniewa Więckowskiego, zainicjował „andrzejkową” dyskotekę dla uczniów klas IV-VIII. Młodzież spragniona tego typu imprezy, po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, zdecydowanie dopisała. Na holu I piętra  przy trafnie dobranej muzyce, efektach świetlnych i odpowiedniej scenerii,  bawiło się ponad stu uczniów i uczennic, którzy mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Zabawa na dobre rozkręcała się z każdą godziną. Niebywały humor wszystkim dopisywał. Nie mogło zabraknąć wróżb z sercem, butami, kubkami z karteczkami przewidującymi przyszłość,   itp. Jednak powinniśmy  pamiętać, aby traktować je  z przymrużeniem oka. Rodzice zapewnili wszystkim uczestnikom napoje chłodzące. Fani tanecznych rytmów nie mogli się pogodzić, że wszystko, co dobre i przyjemne szybko się kończy.

     Samorząd  Uczniowski zapowiada, że to  była pierwsza z wielu zaplanowanych  dyskotek  w tym roku szkolnym. Opiekę nad naszym bezpieczeństwem podczas „andrzejkowej” imprezy sprawowali nauczyciele: Kinga Posłowska, Agata Putko, Edyta Siwek, Elżbieta M.-Strąk i Zbigniew Więckowski, którym serdecznie dziękujemy.

      Samorząd Uczniowski

  • .

    Weronika Kowalska – stypendystką programu  „Talenty Świętokrzyskie”

              Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od wielu lat wspiera wybitnych uczniów i studentów, którzy odnieśli sukcesy w nauce, muzyce, tańcu i sporcie poprzez stypendia „Talenty Świętokrzyskie”.  Absolwentka naszej szkoły, Weronika Kowalska, znalazła się wśród 12 „najlepszych z najlepszych”  uczniów szkół podstawowych i średnich województwa świętokrzyskiego. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 listopada 2022r, w Wojewódzkim Domu Kultury, uczennica otrzymała honorowy tytuł oraz nagrodę finansową. Na sukces Weroniki składają się osiągnięcia edukacyjne i artystyczne z czasu, kiedy była uczennicą Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy.  W roku szkolnym 2020/21 uzyskała tytuł finalistki w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Literatury i Języka Polskiego. Pasją Weroniki oprócz literatury jest taniec. Wraz z zespołem „Piramida” zdobyła wiele czołowych miejsc w  przeglądach i turniejach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W roku 2017, następnie w 2019 oraz w 2022 r. uzyskała tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Laureata w Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tanecznych Małogoszcz. W  roku 2021  wytańczyła II miejsce w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych ”O Laur Rzecha”.

              Nagroda, którą otrzymała Weronika przypieczętowała jej dotychczasowe osiągnięcia. - Chciałabym bardzo podziękować Nauczycielom, którzy przez cały okres nauki wspierali mnie i motywowali do pracy. To dzięki ich zaangażowaniu mogłam rozwijać się intelektualnie i artystycznie.- podkreśla nagrodzona absolwentka SP w Morawicy.  Uważam, że szkoła dała mi wspaniały start i sprawiła, że uwierzyłam w swoje możliwości. Z pewnością nie zmarnuję tego potencjału i będę nadal rozwijać swoje pasje i talenty.

             Gratulujemy i życzymy Licealistce kolejnych sukcesów edukacyjnych i artystycznych.             

  • .

    Piątoklasiści „weszli w rolę” bogów i bogiń greckich…

    W miesiącu listopadzie uczniowie klas 5a i 5b realizowali projekt przedmiotowy na lekcjach historii.

    Zadaniem piątoklasistów było upodobnienie się do wybranej przez siebie postaci z mitologii greckiej, wykonanie atrybutu i przygotowanie krótkiego wystąpienia dotyczącego wybranego boga bądź bogini. Efektem tego było pojawienie się na lekcji wielu Zeusów, Posejdonów, Aresów, Afrodyt oraz Aten. Obecni byli także: Apollo, Hera, Demeter, Hestia, Artemida, Hefajstos, Hermes. Piątoklasiści wspaniale wywiązali się z powierzonego im zadania, byli bardzo pomysłowi, kreatywni i zaangażowani.

                                                                                                                                                     Katarzyna Kowalska

  • .

    Wolność! Niepodległość! Własne państwo! Na zawsze! -
    104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

       11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości – dzień, w którym po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał niepodległość. Ziściły się wtedy marzenia wielu pokoleń Polaków, którzy wyczekiwali tego dnia. Dlatego chcąc uczcić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Szóstoklasiści pod kierunkiem swoich pań wychowawczyń, przygotowali i przeprowadzili uroczysty montaż słowno – muzyczno – taneczny, który zaprezentowali społeczności szkolnej w dniu 1o listopada.
       11 listopada to dzień wielkiej radości, najradośniejsze święto w polskim kalendarzu. A jednak my często obchodzimy je smutno, pod pomnikami, wśród poważnych przemówień. W miniony czwartek prowadzący przedstawienie: Lena Kaczmarczyk (6a) wraz z Jakubem Bożek – Raćkos (6b) sugerowali: „ Dziś chcemy namówić do świętowania i tego radosnego, i poważniejszego. Żebyśmy zgodnie ze słowami Marii Skłodowskiej-Curie patrzyli w optymistyczną przyszłość naszego kraju”.
       Po powitaniu gości, rozległ się radosny i energiczny głos zza kotary, czyli recytator – w tej roli Igor Lach (8a) - mówiący wymowny fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Wolność”. Na słowa:

    Przebudź się - jesteś wolny,
    choćbyś jak w ziemi duch
    szedł dołem dookolny,
    przebudź się, jesteś wolny,
    zbudź tylko słuch…

    uczennice klas 6a, 6b i 6c wykonały własny układ choreograficzny, będący wyrazem zachwytu dla odzyskanej wolności. Dziewczynki dwukrotnie wychodziły na scenę ze specjalnie ułożonym na tę okoliczność tańcem. Do tego występu przygotowywała je pani Anna Kuranda.
       Również w tym roku szkolnym po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do V edycji ogólnopolskiej inicjatywy „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 cała społeczność uroczyście odśpiewała pieśń „Mazurek Dąbrowskiego”.
      Motywem przewodnim przedstawienia było ukazanie, z jednej strony bólu i cierpienia walk powstania kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego oraz I wojny światowej, z drugiej strony radości i upojenia z faktu odzyskania upragnionej wolności. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Własne państwo! Na zawsze!
       Hasła wolnościowe były recytowane nie tylko przez wybranych uczniów i uczennice klas szóstych, ale także przez nasze uczennice pochodzące z Ukrainy tj. Anastasile Chelak  (8a) i Valeriie Tomilin (8a) , w języku ukraińskim.
       Podczas akademii uczennica Klaudia Machulska (8c) wcieliła się w rolę panny młodej, natomiast uczeń Filip Makowski (8a) odegrał poetę. Razem zobrazowali fragment sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w którym poeta stara się uświadomić pannie młodej, że Polskę, jako najcenniejszą, ma się i nosi, w sercu!

                                                                                     Ewa Bożek – Raćkos, Katarzyna Kowalska, Ewelina Kraj
                                                                                     dekorację wykonał Michał Wiczorek

  • .

    Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

       Rokrocznie,  11 listopada, szkolny Poczet Sztandarowy aktywnie uczestniczy w Miejsko-Gminnych obchodach  Święta Niepodległości. W tym roku Narodowe  Święto wypadło w piątek. O godzinie 11.30  na placu pod kościołem  w Morawicy formowały się wszystkie poczty sztandarowe , by przed godziną dwunastą uroczyście przemaszerować do świątyni, gdzie celebrowana była uroczysta  Msza święta  w intencji naszej Ojczyzny. Nie zabrakło „Mazurka Dąbrowskiego” i innych  pieśni patriotycznych w wykonaniu Szkolno- Gminnej Orkiestry Dętej, której skład licznie zapełniają uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Można stwierdzić, że morawicka młodzież z należytą godnością świętowała  104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W hołdzie bohaterom – patriotom walczącym o wolną Polskę, uczniowie  z szacunkiem złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów  w barwach biało-czerwonych.
       Rzeczywistość na świecie (wojna w Ukrainie) uświadamia nam wszystkim, jak dobrze żyć,  uczyć się  i mieszkać w wolnej, niepodległej i suwerennej Ojczyźnie. Młodzież szkolna  dokładnie rozumie, że warto być Polakiem i nieustannie pielęgnować patriotyzm i polskie tradycje. 
       Nad przygotowaniem tegorocznego składu pocztu sztandarowego czuwały panie: Edyta Groszek i Elżbieta M- Strąk.

    E. Moskwa-Strąk

  • .

     

    Dwudniowa wycieczka do Krakowa
    w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” 

       W dniach 03.11-04.11.2022r. odbyła się wycieczka do Krakowa dofinansowana przez rządowy program Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Pojechali na nią uczniowie z klasy II a i II b wraz z wychowawcami  Marią Mikorską i Iloną Kuzia. W wycieczce wzięło udział 43 uczniów.
       Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Przeszliśmy pod ziemią ponad trzykilometrową trasę i zeszliśmy na głębokość 135m. Poznaliśmy historię i tajemnice kopalni, jak również wiele legend z nią związanych. Podziwialiśmy olbrzymie podziemne sale, groty i wyrobiska ozdobione pięknymi rzeźbami wykonanymi z soli. Chętni mogli spróbować jak smakują słone ściany. Po wyjściu z kopalni udaliśmy się do wielickiej Tężni Solankowej. Dowiedzieliśmy się, że doskonale wpływa ona na choroby dróg oddechowych. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na Wawelu. Zobaczyliśmy tam kolekcję słynnych arrasów wawelskich, piękne obrazy i stare meble pamiętające czasy panowania królów polskich. Wawel to miejsce uroczystych wydarzeń państwowych i dworskich.
       Dzień drugi rozpoczęliśmy od spaceru nad Wisłą. Następnie obejrzeliśmy wzgórze wawelskie z katedrą i smoka wawelskiego. Później Drogą Królewską udaliśmy się na Stare Miasto. Podziwialiśmy tam pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice oraz kościół Mariacki, w którym  znajduje się piękny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Z uwagą oglądaliśmy drewniane rzeźby, pięknie pokolorowane i złocone. Po wyjściu z kościoła wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, po czym udaliśmy się na obiad do restauracji „Smocza Jama”. Ostatnim i równie fascynującym miejscem jakie zwiedzaliśmy było Muzeum Lotnictwa. Podziwialiśmy tam samoloty, szybowce, motoszybowce, śmigłowce lotnictwa wojskowego. Zainteresowały nas stare samoloty z czasów I wojny światowej, a także okresu międzywojennego. Oglądaliśmy również samoloty z czasów II wojny światowej: polski RWD, niemiecki Messerschmitt oraz angielski Spitfire.
       Wycieczka bardzo nam się podobała. Była ona dla nas dużym przeżyciem. Nauka w takiej formie pozwoliła nam w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji o Krakowie. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.   

                                                                                                       Ilona Kuzia, Maria Mikorska

  • .

    Wyprawa po przygodę do stolicy

     3-4  listopada  2022 roku trzecioklasiści wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 41 osób. Wcześnie rano, bo o 6.45 zebrali się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do stolicy.
    Zwiedzanie Warszawy rozpoczęło się  od  wjazdu na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Widok panoramy miasta wprawił w zachwyt  wszystkich uczestników.  Następnie uczniowie zobaczyli stadion PGE Narodowy. Przewodnik zaprowadził ich na trybuny, do szatni, pomieszczeń, w których odpoczywa  kadra piłkarska. Stamtąd udali się na obiad do jednej z restauracji  na Powiślu.
    Kolejnym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Tutaj każdy  mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie.
    Potem uczestnicy zostali zakwaterowani w hotelu „o3”, gdzie mogli spożyć  kolację i odpocząć .
    Drugi dzień pobytu  rozpoczął się od wizyty w Ogrodach Botanicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W szklarniach dzieci podziwiały bogatą kolekcję sukulentów, roślin klimatu śródziemnomorskiego  i tropikalnego. Zaciekawiły ich kaktusy, a także rośliny mięsożerne.  Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.   Maszerując aleją ciągnącą się od Białego Domku do  Pałacu na Wodzie  dzieci zachwycały się jesienną przyrodą, widokiem wiewiórek i pawi. Następnie uczestnicy gościli w  Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie.  Zwiedzili m.in. Salę Białą, Sypialnie Króla, Królowej. Podziwiali pałacowe ogrody. Całość tego dnia dopełnił przejazd Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem, dzięki któremu uczniowie mogli zobaczyć budynki ambasady, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. Wreszcie dotarli na Starówkę. Na Placu Zamkowym poznali historię  Zamku Królewskiego , stanęli przed Kolumną Zygmunta, pomnikiem Syrenki, dzwonem na ulicy Kanonia. Następnie zakupili pamiątki, zjedli obiad i wyruszyli w drogę powrotną.
    Wycieczka była bardzo udana. Panowała miła atmosfera. Zrobiono wiele pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia  natłokiem  wrażeń wszyscy byli zadowoleni.

    Zofia Taf- Gryń

  • .

    WIELICZKA – KRAKÓW: JEDNODNIOWA WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH
    W RAMACH PROGRAMU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI  „POZNAJ POLSKĘ”

    Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią i uczą, ale też pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki. W dniu 25.10.2022 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki dzięki dofinansowaniu z programu MEiN „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie zabytków i historii Krakowa, o których rozmawialiśmy na lekcjach oraz zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. O godz. 6 rano udaliśmy się do leżącej na obrzeżach Krakowa Kopalni Soli, która jest  niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Kopalnia była czynna przez 900 lat i dawniej należała do największych kopalń soli kamiennych na świecie. W jej skład wchodzi ponad 200 km przejść podziemnych i 2000 jaskiń różnej wielkości. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na głębokości 64 metrów, a zakończyliśmy na poziomie 135 metrów pod ziemią, oglądając wiele pięknych komór i rzeźb solnych oraz główną atrakcję czyli kaplicę całkowicie wyrzeźbioną  w solnej bryle. Spacer po podziemnej trasie w Kopalni Soli w Wieliczce dostarczył nam w pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci. Po wizycie w Kopalni Soli udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji „Kopalnia Smaków” znajdującej się w pobliżu. Po posiłku udaliśmy się do Krakowa.
    Podczas podróży w autokarze panowała miła atmosfera, wszyscy śmiali się i rozmawiali. O godzinie 14 spotkaliśmy się na Rynku Głównym z miłą Panią przewodnik aby wraz z nią zwiedzić historyczny zespół miasta. Obejrzeliśmy pomnik Adama Mickiewicza,  wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej  i związanej z nim legendy. Mijając zabytkowe kamieniczki odwiedziliśmy także Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym "oknem papieskim". Drugim etapem naszej wyprawy było zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Ogromne emocje wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, który jest bez wątpienia jednym z najważniejszych symboli narodowych. Uczniowie dowiedzieli się, że jego dźwięk towarzyszy nam podczas najważniejszych wydarzeń, świąt kościelnych i narodowych. Bije około 30 razy w ciągu roku m.in. w Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie czy święto Konstytucji 3 maja.  Groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze to następny punkt zwiedzania. Następnie udaliśmy się pod rzeźbę smoka wawelskiego, który  jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia zwana Smoczą Jamą znajdująca się u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały legendy związanej ze smokiem. Zwieńczeniem zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu było podziwianie jego przepięknego dziedzińca. Obładowani pamiątkami szczęśliwie wróciliśmy do Morawicy. Wycieczka "chociaż jednodniowa" dała nam wiele radości, dużo wrażeń i wiedzy.

    FILM Hejnał mariacki​​​​​​​  FILM Wieliczka

    E. Korban, K. Banasik

  • .

    Zbiórka pieniędzy do puszek na rzecz odnowy zabytkowego cmentarza parafialnego w Brzezinach

    Od 29 października do 1 listopada br. na cmentarzu parafialnym w Brzezinach miała miejsce XIV Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. W tym roku przebiegła ona pod hasłem „Miłość nigdy nie zapomina”. Wolontariuszom udało się zebrać  imponującą kwotę: 13,298,80 złotych, a to o ponad 900 zł więcej niż w zeszłym roku. Jednakże celem tej cyklicznej inicjatywy była także troska o to aby najmłodsi zrozumieli, jak ważne jest zachowywanie w pamięci osób, które odeszły z tego świata, oraz troska o dziedzictwo narodowe. W kweście udział wzięli obok:  Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Mariana Burasa wraz z samorządowcami, uczniami i nauczycielami ze szkół w Brzezinach, Bilczy, Kowali, także chętni uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy.    W zbiórce pieniędzy do puszek wzięli udział następujący uczniowie naszej szkoły: Mateusz Kapusta, Aleksander Komendołowicz, Filip Makowski, Franciszek Strójwąs, Monika Rożkiewicz, Wiktor Dziewięcki, Kacper Orliński, Oskar Iwanowski, Wiktoria Brzoza, Maja Młynarczyk, Kinga Pakuła, Natalia Pasek, Seweryn Soja, Karolina Kuta, Marysia Bonarek, Oliwia Majchrzyk, Filip Ciszewski, Oskar Skiba, Kacper Piotrowski, Martyna Zawierucha, Emilia Masternak, Bartłomiej Kwiecień, Dawid Szczykutowicz, Natalia Szałas, Klaudia Machulska oraz Ksawery Kraska.

                                                                                                            Opiekun wolontariuszy Katarzyna Kowalska

  • .

       Wycieczka do Krynicy

    W dniach 29 – 30 września bieżącego roku odbyła się dwudniowa wycieczka klas ósmych do Krynicy – Zdroju. Już na początku podróży mieliśmy pewność, że atmosfera będzie przyjemna, gdyż nasza Pani pilot okazała się być osobą z dużym poczuciem humoru i fajnym podejściem do młodzieży. Podczas całej wycieczki odwdzięczaliśmy się jej i naszym wychowawczyniom punktualnością i zdyscyplinowaniem. Pierwszym zaplanowanym punktem wyprawy był wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką – szczyt o wysokości 1114m n.p.m., górujący nad miastem. Trwająca 7 minut podróż na szczyt, była dla niektórych z nas ogromnie emocjonująca. Zawieszeni w sześcioosobowych wagonikach, kilkanaście metrów nad ziemią nie czuli się zbyt pewnie i kilka osób przyznało, że po wyjściu z wagonika, trzęsą im się nogi. Niestety, choć Jaworzyna Krynicka jest znanym punktem widokowym, to gęsta mgła pozbawiła nas widoków na miasto położone w dolinie i na okalające je szczyty. Na szczęście nie zepsuło nam to dobrego nastroju. Nieco zmarznięci, mieliśmy czas na posiłek i ciepłą herbatę, a także na pamiątkowe zdjęcia.
       Po powrocie do miasta, zwiedziliśmy wystawę w muzeum Nikifora Krynickiego (właściwie Epifaniusz Drowniak), znanego krynickiego malarza prymitywisty.  Po krótkim spacerze deptakiem, nad rzeką Kryniczanką, przyszedł czas na zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym „U Leśników”. Tu, po smacznej kolacji, mieliśmy czas na integrację, rozmowy, gry i odpoczynek, a nawet świętowanie urodzin jednej z koleżanek, dla której przyjaciółki przygotowały niespodziankę. Drugiego dnia wycieczki przypadał też Dzień Chłopaka i z tej okazji każdy chłopiec i mężczyzna uczestniczący w wycieczce, otrzymał upominek.
       Drugiego dnia wycieczki, zwiedzaliśmy to klimatyczne miejsce uzdrowiskowe, jakim jest Krynica – Zdrój z panem przewodnikiem. Podczas pobytu w pijalni, mieliśmy okazję spróbować wód leczniczych, z których słynie to uzdrowiskowe miasto. Przyznajemy, że wypicie niektórych z nich było dużym wyzwaniem. Kto nie wierzy, niech kiedyś spróbuje krynickiego” Zubera”! Dodatkową atrakcją był tu występ Krynickiej Orkiestry Zdrojowej, grającej popularne utwory muzyki poważnej. Mieliśmy jeszcze jeden muzyczny akcent tej wycieczki – słuchaliśmy i oglądaliśmy pokaz popularnej fontanny multimedialnej "Setka". Nosi tak nietypową nazwę dlatego, że jest w niej sto podświetlanych dysz, wypuszczających wodę w rytm muzyki. Podczas dalszego spaceru podziwialiśmy architekturę miasta, pomniki Nikifora, Kiepury (znanego pieśniarza) i Mickiewicza. Weszliśmy też na Górę Parkową, poznaliśmy fakty i legendy związane z tym miejscem, a następnie tu właśnie pożegnaliśmy naszego przewodnika po Krynicy i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
       Nasz dwudniowy wyjazd do Krynicy – Zdroju był bardzo udany, chociaż pogoda nie zawsze nas rozpieszczała, a na kolejną wycieczkę, na wiosnę, już jesteśmy umówieni z naszą Panią pilot.

    Uczniowie klas ósmych

strona: