Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Wycieczka czwartoklasistów do ŁODZI

    Czy warto odwiedzić Łódź? O tym mogli dowiedzieć się uczniowie klasy 4a i 4b wybierając się 17 maja na jednodniową wycieczkę do Łodzi.

    Pierwszym punktem naszego pobytu była wizyta w muzeum Manufaktury w Łodzi. Muzeum to znajduje się w centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym, otwartym w 2006 roku, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, jednego z trzech łódzkich „królów bawełny”. Podczas zwiedzania muzeum, zaprezentowane zostały nam dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technika produkcji tkanin bawełnianych, a także codzienne życie robotników. Mogliśmy wczuć się w trudy dnia codziennego tychże ludzi, zobaczyć w jakich warunkach pracowali dorośli, a nawet nasi rówieśnicy.

    Kolejnym punktem wycieczki był spacer najdłuższym deptakiem w Polsce, czyli ulicą Piotrkowską (4,2 km). Mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcie z Misiem Uszatkiem i usiąść na ławeczce z Julianem Tuwimem. Legenda głosi, że potarcie Tuwimowego nosa przynosi szczęście, więc nie pokrywa się on patyną i błyszczy cały czas w słońcu.

    Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w łódzkim ZOO i Orientarium. Mieliśmy okazję obejrzeć mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków w warunkach stworzonych na wzór tych naturalnych. Podziwialiśmy słonie indyjskie, a także uczestniczyliśmy w ich karmieniu i kąpieli. Główną atrakcją był podwodny tunel o długości 26 metrów, w którym podziwiać można było 1300 gatunków zwierząt i roślin morskich, w tym ryb, rekinów, płaszczek i rafę koralową.

    Nie obyło się bez zakupu pamiątek, maskotek i gadżetów z motywami zwierzęcymi.

    Wycieczkę do Łodzi możemy uznać za bardzo udaną, a odwiedzenie łódzkiego zoo polecamy małym i dużym! Dzięki wspaniałej wiosennej aurze, mogliśmy nacieszyć nasze wszystkie zmysły. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: p. A.Rozpara, A.Wrona i E. Groszek.

  • .

    Dni Języka Angielskiego w Szkole Podstawowej w Morawicy

    Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Morawicy odbyły się Dni Języka Angielskiego, które na stałe wpisały się w tradycję szkoły. Wydarzenie zostało przygotowane przez nauczycielki języka angielskiego: P.Anettę Wrona, p.Edytę Siwek i p.Annę Litwin. Celem inicjatywy było promowanie nauki języka angielskiego oraz poszerzanie wiedzy uczniów o kulturze krajów anglojęzycznych.

    Dla uczniów klas 4-5 zorganizowano konkurs plastyczny pt. "Draw the Word", w którym uczestnicy musieli zilustrować wybrane słowo w sposób kreatywny. Uczniowie klas 6-8 wzięli udział w konkursie na ulotkę pt. "Morawica - the place where I live", w ramach którego projektowali materiały promujące ich miasto, wykorzystując swoje umiejętności językowe i wiedzę o tworzeniu materiałów reklamowych. Prace oceniano pod kątem poprawności językowej, kreatywności oraz estetyki.

    Ponadto, chętni uczniowie z klas 4-8 mogli sprawdzić swoje umiejętności w konkursie gramatyczno-leksykalnym, który obejmował także elementy wiedzy o Wielkiej Brytanii. W ramach podsumowania Dni Języka Angielskiego wyłoniono zwycięzców na różnych poziomach językowych, a uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas szkolnego apelu.

    Dzięki hojności wydawnictwa Oxford University Press, laureaci otrzymali wartościowe nagrody książkowe, które będą dla nich zachętą do dalszej nauki języka angielskiego. Dni Języka Angielskiego były wyjątkowym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

    Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulują zwycięzcom, a także składają serdeczne podziękowania wydawnictwu Oxford University Press za ufundowanie nagród.

    A. Wrona, E. Siwek, A. Litwin

  • .

    Piątoklasiści na „Szlaku Orlich Gniazd”

    W dniu 24 maja 2024 roku uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczce do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie: pani Elżbieta Moskwa – Strąk, pani Anna Litwin oraz pani L. Kubicka, a dodatkowym opiekunem była pani Edyta Groszek.

    Celem wycieczki było poznanie regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jej środowiska przyrodniczego, zabytków historii i kultury.

    Pierwszym punktem programu było zwiedzanie imponującego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego, na najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m n.p.m.), zamek jest największym i najbardziej znanym obiektem na Śląsku, a także najpopularniejszym zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd. Spacer po zamkowych murach oraz opowieści przewodnika przeniosły uczestników wycieczki w czasy średniowiecza, pobudzając ich wyobraźnię i zachęcając do zgłębiania historii.

    Kolejną atrakcją był Park Miniatur, gdzie uczniowie mogli zobaczyć makiety zamków i warowni w skali 1:25. Wśród makiet dostrzegli oni min. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Tenczynie, Twierdzę Jasna Góra, zamki w Ogrodzieńcu oraz w Pieskowej Skale. To była doskonała lekcja historii i architektury, która pozwalała zrozumieć, jak wyglądały te niezwykłe budowle w czasach swojej świetności.

    Po wizycie w Parku Miniatur  przyszedł czas na trochę adrenaliny na torze saneczkowym, co dostarczyło uczniom mnóstwo radości i pozytywnych emocji.

    Następnie cała grupa udała się do Jaskini Głębokiej, znajdującej się w zachodniej części Góry Zborów. Jest to największa znana podziemna forma krasowa w rezerwacie przyrody Góra Zborów, o długości 190 m. Zwiedzanie jaskini pozwoliło poznać fascynujący świat podziemnych formacji skalnych.

    Wycieczka zakończyła się wykładem pt. "W głąb Jurajskiej Ziemi" w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek geologicznych na temat skarbów ukrytych w Ziemi, które zainspirowały ich do rozwijania swoich zainteresowań przyrodniczych.

    Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej okazała się niezwykle udana. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń, a także z większą wiedzą na temat historii i geologii tego wyjątkowego regionu.

    E.Moskwa – Strąk, A.Litwin, L.Kubicka

  • .

    I Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych z nagrodami dla formacji

    11 maja 2024 roku w Koneckim Centrum Kultury odbył się I Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych. Po raz pierwszy w Końskich miała miejsce tak wielka impreza taneczna, w której uczestniczyło prawie tysiąc wykonawców. Na scenie można było obejrzeć konfrontacje taneczne 87 prezentacji z całej Polski. Celem konkursu była popularyzacja tańca jako elementu zdrowego stylu życia, konfrontacja dorobku artystycznego zespołów tanecznych oraz integracja środowiska tanecznego.

    Formacja "Piramida" dwukrotnie prezentowała się na scenie z programem artystycznym. Wystąpiła w kategorii do lat 9-11 w kategorii Debiuty Formacje Taniec Współczesny i Jazz oraz w kategorii do lat 12-15 w kategorii Formacje Taniec Współczesny i Jazz.

    Tancerkom towarzyszyły ogromne emocje, które sięgały zenitu. Wszystkie czułyśmy tę niesamowitą atmosferę, gdzie każda formacja liczyła na zwycięstwo. Konkurencja w naszym bloku tanecznym była największa, gdyż składała się z dziesięciu formacji. Oczekiwanie na werdykt było dla nas wielkim przeżyciem. Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęłyśmy werdykt jury: w kategoriach Taniec Współczesny i Jazz przyznano "Piramidzie" II miejsce oraz wyróżnienie. Przepiękne puchary i medale powędrowały do naszych rąk.

    A. Kuranda

  • .

    Piramida w srebrnym blasku tanecznych konfrontacji

    27 kwietnia w Małogoszczu odbyła się cykliczna impreza o długoletniej tradycji oraz ogromnej renomie tanecznej. Prawie 2 tysiące tancerzy z 42 szkół tańca uczestniczyło w XXVIII Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tanecznych. W tegorocznej edycji zespół "Piramida" dwukrotnie prezentował się na scenie z oryginalnym programem artystycznym.

    Wystartował w kategorii Inne formy do lat 9-12 z układem pt. "W Krainie Smerfów". Młodsza grupa, składająca się z dwudziestu jednej tancerek, z których najmłodsza miała zaledwie 6 lat, brawurowo wytańczyła dobranockę. W roli głównej Gargamel, zamknięty w klatce przez zjawiskowe Smerfy, uwalnia się i szuka przyjaciół do wspólnej zabawy. Choreografia o przyjaźni, wzajemnej pomocy i współpracy zyskała uznanie jury w postaci tytułu Srebrnego Laureata.

    Również druga prezentacja, starszych koleżanek, które startowały w kategorii Show dance 13-15 lat i 16 lat, wypadła znakomicie. Choreografia "Klątwa Ateny" wytańczona z przepięknym motywem mitologicznym opowiadała o sile Ateny i odwadze Meduzy. Ze znakomitą fabułą, bogactwem figur, kostiumów oraz całą oprawą sceniczną, przytykała wręcz dech w piersiach. Publiczność doceniła show w wykonaniu tancerek, nagradzając je gromkimi brawami.

    Ponadto na najlepszych uczestników małogoskich Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych czekały misie, puchary i medale, które powędrowały do naszej formacji tanecznej.

    Film "W Krainie Smerfów”
    Film "Klątwa Ateny”

    A. Kuranda

  • .

    "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024" -
    spotkanie z przedstawicielem policji

    Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze", którego organizatorem jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Projekt ten organizowany jest wspólnie przez Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Komendę Wojewódzką Policji oraz Allegro.pl sp. z o.o  i  skierowany jest do świętokrzyskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

    Dnia 15 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja inaugurująca projekt, a naszą szkołę reprezentowała pani Ewelina Kraj – szkolny koordynator projektu. (Link do relacji z  konferencji).

    W ramach zajęć z informatyki nauczyciele przeprowadzają lekcje związane z założeniami projektu, dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Internecie. Podczas lekcji przypominamy m.in. o tworzeniu silnych haseł, stosowaniu weryfikacji dwuetapowych, oszustwach internetowych, rozmawiamy, w jaki sposób ustrzec się przed hejterami, a w młodszych klasach zwracamy uwagę na rozsądne wykorzystywanie komputera i Internetu do codziennej nauki dziecka. 

    Udział w projekcie zakłada spotkanie uczniów z przedstawicielem policji. W związku z powyższym, dnia 23 kwietnia naszą szkołę odwiedziła pani Katarzyna Maj - młodszy aspirant z Komisariatu Policji w Morawicy. 

    W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 6a, 7b, 7c. Pani policjantka rozmawiała z uczniami o podstawowych zasadach korzystania z Internetu.  Opowiadała o demoralizacji i wykroczeniach popełnianych przez nieletnich, uświadamiając im, że pomimo młodego wieku również podlegają karze. Poruszyła również temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Wizyta była dla wszystkich bardzo pouczająca. 

    Ewelina Kraj

  • .

    Tak uczciliśmy Narodowe Święto Trzeciego Maja!

       W historycznym kalendarzu najważniejszym świętem majowym jest Trzeci Maja. W ostatni piątek kwietnia (26.04.2024r.), przed długim weekendem, uczniowie klas piątych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym, upamiętniając 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

       Na początku publiczność uczniowska miała okazję obejrzeć choreografię taneczną do melodii utworu „Polonez”  Ogińskiego. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru cała społeczność szkolna zaśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie uczniowie przedstawili inscenizację lekcji historii, podczas której przybliżone zostały najważniejsze terminy związane z historycznym wydarzeniem. Fragmenty wierszy i patriotycznych pieśni, w tym „Witaj, majowa jutrzenko”, wzbudzały liczne wzruszenia. Centralnym punktem dekoracji była reprodukcja obrazu Jana Matejki przedstawiająca moment uchwalenia Konstytucji, uzupełniona o ojczyste barwy biało-czerwone.

       Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę „Tu wszędzie jest nasza Ojczyzna”, a dyrektor szkoły – Jacek Kuzia – oznajmił, że jest pod wielkim wrażeniem zaangażowania całej społeczności szkolnej w obchody święta narodowego, podkreślając, że wychowanie w duchu patriotyzmu jest wartością niezwykle szlachetną. Podziękowania skierował także do nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie tegorocznej akademii: L. Kubickiej, A. Litwin, E. M. Strąk oraz do wszystkich uczniów za wzorowy udział w tym patriotycznym przedsięwzięciu.

       Dziękujemy piątoklasistom oraz pocztowi sztandarowemu za właściwą, godną pochwały postawę oraz za piękne, pełne wzruszeń chwile.

    Wychowawczynie klas piątych

  • .

    Matematyczna Liga Mistrzów 2023/2024

    Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu „Matematyczna Liga Mistrzów” odbywającego się pod patronatem ŚCDN w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

    Głównym celem przedsięwzięcia jest inicjowanie działań w zakresie odkrywania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. W ramach projektu, który rozpoczął się w listopadzie 2023 roku uczniowie uczestniczyli w następujących konkursach:

    VIII MEMORIAŁ URSZULI MARCINIAK – to ogólnopolskie zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych, wymagające umiejętności logicznego myślenia oraz analizy matematycznej.  Organizatorem memoriału jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Wydawnictwem Logi oraz Fundacją Matematyków Wrocławskich. W zawodach łamigłówkowych na szczeblu szkolnym uczniowie zmagali się z zestawem zadań – łamigłówek diagramowych typu wielokropka, piramidy, chmury, sudoku, od „0” do „9”. W eliminacjach szkolnych na terenie województwa świętokrzyskiego wzięło udział 523 uczniów. Wśród 25 finalistów z województwa świętokrzyskiego znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły: Gabriel Rozpara (kl. IVa) oraz Oliwia Kraj (7 miejsce) (Vc).

    IV ŚWIĘTOKRZYSKA OLIMPIADA ŁAMIGŁÓWEK – celem olimpiady jest podnoszenie kultury matematycznej wśród uczniów poprzez popularyzację matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką wśród uczniów. W eliminacjach szkolny wzięli udział chętni uczniowie z klas 4-7. W zaszczytnym gronie finalistów znalazła się Oliwia Kraj (kl. Vc) oraz Kornelia Iwan (kl. VIIc).

    MECZE MATEMATYCZNE - Mecze matematyczne są rodzajem drużynowych konkursów matematycznych, które dostarczają dużo zabawy, rozrywki umysłowej oraz pozytywnych emocji. Uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z ciekawymi zadaniami, rywalizując z rówieśnikami z innych szkół województwa świętokrzyskiego. Pierwszym etapem konkursu były rozgrywki indywidualne na etapie szkolnym, z którego dwie nasze drużyny zakwalifikowały się do kolejnej części – jedna drużyna z klas V-VI oraz jeden zespół z klas VII-VIII. Następnie odbyły się rozgrywki 2. etapu (etap powiatowy). Sześcioosobowe drużyny z naszej szkoły zagrały „na boisku matematycznym” o udział w kolejnym etapie. Boiskiem był mecz składający się z 20 zadań i nieubłagalny czas, który decydował o awansie. Nasze drużyny „zagrały” va banque zdobywając 100% punktacji. Z 38 drużyn osiem najlepszych w każdej kategorii , w tym także nasze zespoły, przeszły do kolejnego etapu. 16 i 17 kwietnia, ponownie „boiskiem” były zadania, czas i rywale z innych szkół. Tym razem również awans do etapu wojewódzkiego obu naszych drużyn. Ciężką pracą grupową, wspaniałym zorganizowaniem i wspólnym wysiłkiem reprezentanci klas VII-VIII doszli do 1/8 meczy, natomiast drużyna klas V-VI dotarła do ćwierćfinału Meczy Matematycznych.

    Nasze zespoły reprezentowali:
    Klasy V-VII:  Oliwia Kraj, Jan Makowski, Lena Brzezińska, Bartosz Lach, Antoni Wierzbicki, Mateusz Więckowski (rezerwowa Milena Pietruch)
    Klasy VII-VIII:  Natalia Skorodzień, Lena Stawecka, Alicja Siewiorek, Filip Radomski, Oskar Baran, Piotr Nowak.

    Wszystkim uczniom składamy serdeczne gratulacje.

    Ewelina Kraj – szkolny koordynator projektu

  • .

    Świętokrzyskie Forum Młodych Badaczy -
    Klub Młodego Odkrywcy

       24 kwietnia 2024 roku w murach kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyło się Świętokrzyskie Forum Młodych Badaczy pod patronatem ŚCDN w Kielcach oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Efekty swojej działalności zaprezentowało 7 szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy działają pod nazwą „Chemicy z Morawicy”. Do koła pod przewodnictwem pani Pauliny Bieleckiej – Gołąb należą : Maja Klimczak, Filip Radomski, Aleksandra Opałka, Alicja Siewiorek, Natalia Skorodzień, Maja Szczykutowicz. Doświadczenia, które zaprezentowali nasi uczniowie dotyczyły dyfuzji, napięcia powierzchniowego, sorpcyjności. Podczas forum wytworzyli prąd z cytryny, przeprowadzili świetlne eksperymenty, badali odczyn za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, szyfrowali wiadomość, pompowali baloniki roztworem z tabletki z witaminy C, przygotowali ciecz nieniutonowską, tęczę w probówce, modele płuc człowieka oraz konstrukcję atomu węgla. Uczniowie zaprezentowali również tablicę przygotowana przez p. Ewelinę Kraj („Math Squad”) wraz z piątoklasistami, która przedstawiała,  ile cukru jest w popularnych batonikach. Forum poświęcone było promowaniu edukacji wykorzystującej metodologię STEAM, podsumowaniu i prezentacji kilkumiesięcznej pracy nauczycieli i uczniów w projekcie „STEAM-owa szkoła 2023-2024” realizowanym przez ŚCDN oraz działalności Klubów Młodego Odkrywcy z województwa świętokrzyskiego. Świętokrzyskie Forum Młodych Badaczy składało się z trzech części. Pierwsza część poświęcona była wykładom wprowadzającym, następnie odbył się Piknik naukowy, a w ostatniej części nauczyciele szkół z województwa świętokrzyskiego przedstawili przykłady dobrych praktyk w zakresie edukacji STEAM-owej oraz prowadzenia Klubów Młodego Odkrywcy. Spotkanie otworzyli Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz dr hab. Dariusz Banaś, prof. UJK, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ten długi dzień zakończył się miłym akcentem, wręczeniem dyplomów, podziękowań, nagród i drobnych upominków, które wręczała dyrektor ŚCDN Małgorzata Łakomiec, koordynatorka programu Klub Młodego Odkrywcy w Centrum nauki Kopernik w Warszawie Zuzanna Michalska, kierownik projektu „STEAM-owa szkoła” Mariola Kosztołowicz i koordynatorka KMO w województwie świętokrzyskim Małgorzata Grzegorczyk. Świętokrzyskie Forum Młodych Badaczy było dofinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach konkursu „Regiony KMO”. Całe przedsięwzięcie zostało objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Echa Dnia.

  • .

    DNI  MATEMATYKI  2024

       W marcu z okazji Tygodnia Matematyki, w naszej szkole odbyło się wiele przedsięwzięć poświęconych królowej nauk - matematyce.
       14 marca w każdej klasie odbyły się okolicznościowe lekcje matematyki - poświęcone niezwykłej liczbie Pi. Uczniowie klas czwartych, bawili się w detektywów poszukujących pieska Pi, starsi rywalizowali miedzy sobą i z czasem w escape room’ie. Za zadanie mieli odczytać szyfry i zagadki, aby dostać się do zamkniętych skrzynek z hasłami). Za zadanie mieli odczytać szyfry i zagadki, aby dostać się do zamkniętych skrzynek z hasłami.   Odbył się również klasowy konkurs „Mistrz Pamięci Liczby Pi” –polegający na zapamiętaniu największej ilości  cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi.
       W dniach 12 i 13 marca, Koło Matematyczne pod kierunkiem pani Ewy Bożek-Raćkos prowadziło warsztaty- "Chłopska szkoła biznesu”. Uczniowie klas siódmych: Lena Nachyła, Lena Kaczmarczyk, Kuba Bożek-Raćkos, Mikołaj Stęplewski, Natalia Makowska, Natalia Wiącek, Maciej Głuszek przeprowadzili grę ,,Chłopska szkoła biznesu”. W zajęciach brały udział klasy 5, 6 i 7. „Chłopska szkoła biznesu”- to planszowa gra ekonomiczna, w którą równocześnie może grać wiele osób. Gra została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne, szkoleniowe lub integracyjne, służące do pracy z grupą. Jak piszą autorzy, gra jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Nawiązuje ona do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku.
       Głównym celem warsztatów, było wprowadzenie uczniów w świat przedsiębiorczości oraz rozwijanie kompetencji społecznych. Chłopska Szkoła Biznesu, wywołała wśród graczy emocje, skłoniła ich do współpracy. Każdy z graczy pełnił jeden z 3 zawodów: piekarz, kowal bądź tkacz. Ich zadaniem było wyprodukowanie przypisanych im produktów. Warsztaty miały również na celu przybliżenie zasad ekonomii, zintegrowanie zespołów klasowych  oraz przełamanie lodów w zakresie wystąpień publicznych, doskonalenia umiejętności pracy w zespole.
       Pod kierunkiem pani Anety Rozpary, chętni uczniowie wykonali kolorowe parkietaże z liczbą Pi, a uczestnicy koła matematycznego dla klas szóstych eksperymentyując poszukiwali wartości liczby Pi. Uczniowie klasy 6c zmagali się z zadaniami z dawnych czasów. Pracując w zespołach musieli rozszyfrować między innymi,  co oznaczają takie wyrazy jak: "intrata" czy "nadatek".  W ramach obchodów Dni Matematyki zaprezentowano  w klasach projekty uczniowskie: "Lapbook - własności i pola wielokątów”;   “Sławni matematycy, co im zawdzięczamy?”. 21 marca dziewięcioro uczniów wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Czekamy na wyniki!
       Pani Ewelina Kraj, w ramach obchodów Dni Matematyki, przystąpiła do projektu „Matematyczna Liga Mistrzów.” Celem głównym przedsięwzięcia było inicjowanie działań w zakresie odkrywania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych województwa świętokrzyskiego. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w następujących konkursach:
       VII Memoriał Urszuli Marciniak – to ogólnopolskie zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych, wymagające umiejętności logicznego myślenia oraz analizy matematycznej.  Organizatorem memoriału było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Wydawnictwem Logi oraz Fundacją Matematyków Wrocławskich. W zawodach łamigłówkowych na szczeblu szkolnym uczniowie zmagali się z zestawem zadań – łamigłówek diagramowych typu wielokropka, piramidy, chmury, sudoku, od „0” do „9”. Wśród 25 finalistów z województwa świętokrzyskiego znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły: Gabriel Rozpara (kl. IVa) oraz Oliwia Kraj (Vc).
       IV Świętokrzyska Olimpiada Łamigłówek – celem olimpiady było podnoszenie kultury matematycznej wśród uczniów poprzez popularyzację matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką wśród uczniów. W eliminacjach szkolny wzięli udział chętni uczniowie z klas 4-7. W konkursie wzięło udział 712 uczniów z województwa świętokrzyskiego. Do finału awansowały dwie nasze uczennice: Kornelia Iwan (7c) oraz Oliwia Kraj (5c). Wielki finał odbędzie się 25 kwietnia.
       Mecze Matematyczne - Mecze rozgrywane były dwóch kategoriach: klasy V-VI oraz klasy VII-VIII. Każda drużyna składała się z sześciu osób. Młodsza grupa rozegrała dwa mecze, zaś grupa starsza jeden. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie drużyny z naszej szkoły. W finale, który odbył się 16 i 17 kwietnia zmierzyli się z 16 drużynami z województwa świętokrzyskiego . Mecze matematyczne dostarczyły dużo zabawy, rozrywki umysłowej oraz pozytywnych emocji. Uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z ciekawymi zadaniami, rywalizując z rówieśnikami z innych szkół województwa świętokrzyskiego.

    Emocje uczniów i ich zaangażowanie, pokazały, że matematyka nie musi być nudna i trudna.

    E. Bożek-Raćkos, M.  Kosztołowicz, E. Kraj, A. Rozpara

  • .

    GMINNY KONKURS „TURNIEJ WIEDZOWY OGÓLNEJ”

     24 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyła się II edycja gminnego konkursu ”Turniej Wiedzy Ogólnej” dla uczniów klas 3. Celem konkursu było m.in.: rozbudzanie wszechstronnych zainteresowań uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, posługiwanie się zdobytą wiedzą, kształcenie współpracy i komunikacji, integracja uczniów z różnych szkół podstawowych, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem angielskim oraz nawiązanie współpracy między szkołami z terenu miasta i gminy Morawica.

    Zanim rozpoczęły się zmagania konkursowe, grupa taneczna Piramida, pod opieką Pani Anny Kurandy, przeniosła wszystkich w bajkowy świat przedstawiając najnowszy pokaz „W krainie Smerfów”

    W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych w Bilczy, Obicach, Lisowie, Brzezinach oraz Dębskiej Woli. Zgodnie z regulaminem konkursu każda ze szkół mogła zgłosić trzech uczniów z klasy 3. Naszą szkołę godnie reprezentowały: Barbara Ozga i Liwia Gajkowska z klasy 3a oraz Natalia Król z klasy 3b. Konkurs miał formę rozgrywek zespołowych. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z zadaniami z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej, wiedzy o środowisku lokalnym. Uczniowie wystartowali również w konkurencjach sportowych, wykonywali eksperymenty chemiczne w kąciku młodego chemika, rozwiązywali  interaktywny quiz z języka angielskiego oraz demonstrowali swoje umiejętności językowe podczas rundy na rozgrzewkę, która zawierała łamańce językowe. Na wszystkich czekał również słodki poczęstunek w szkolnej kawiarence.

    Komisja konkursowa jednogłośnie zdecydowała, że w tym roku wszystkie  drużyny zaprezentowały się na równie wysokim poziomie. Każdy uczestnik wrócił do domu z pamiątkowym dyplomem oraz wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy pana Jacka Kuzia oraz pozyskanego sponsora - Kopalni Wapienia w Morawicy. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu. Było nam bardzo miło gościć tylu wspaniałych uczniów oraz ich opiekunów w naszej szkole.

    Justyna Makowska-Jabczyk, Agata Putko, Martyna Przygocka

  • .

    Natalia Jabczyk na podium
    w Gminnym  Konkursie Recytatorskim Poezji Ludowej

    Wygłaszanie z pamięci utworów pisanych gwarą nie należy do łatwych umiejętności przez dzisiejsze młode pokolenie. Jednak temu ogromnemu  wyzwaniu podjęły się dwie uczennice klasy 6a - Natalia Jabczyk i Agata Zawadzka. Po szkolnych eliminacjach zadecydowano, by to  Natalia wzięła udział   w międzyszkolnej rywalizacji, bo  regulamin konkursu przewidywał zgłoszenie tylko jednej uczennicy w kategorii klas: IV- VI.  

    Natalia jako jedyna  reprezentowała naszą szkołę w IV edycji Festiwalu Folklorystycznego w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli, w kategorii: recytacja.

    W odpowiednio dobranym stroju folklorystycznym regionu świętokrzyskiego szóstoklasistka brawurowo zaprezentowała wiersz pt. „Podziwiomy Panie Boze” Kaśki (Zaborowskiej) spod Łysicy. Jej umiejętności recytatorskie,  z zachowaniem języka gwarowego,  zostały przez komisję wysoko ocenione i  ostatecznie Natalia uplasowała się na II miejscu.    

    Opiekę nad dobraniem odpowiedniego utworu, prawidłową dykcją  i ogólnym wyrazem artystycznym sprawowała E. Moskwa-Strąk.                                                                         

      Gratulacje!

  • .

    II miejsce dla Franciszka Malickiego w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „Scena jest dla nas”

    18 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  III edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Teatralnego „Scena jest dla nas”.

    Tegoroczna edycja  przebiegała pod przewodnim hasłem: „Silne osobowości w powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”. Uczniowie wcielali się w wybraną przez siebie postać powieściową i odgrywali krótkie sceny, nawiązujące do realiów życia starożytnego Rzymu, w którym ścierały się dwa światy: Sacrum i Profanum.

    Uczestnicy konkursu mieli możliwość zagłębienia się w literaturze, odkrywania w niej tego, co ciekawe, interesujące, a przede wszystkim ponadczasowe. Dzięki występom scenicznym młodzież budowała pewność siebie, kreatywność oraz otwarcie na wyzwania.

    Finałowej części konkursu, objętego honorowym patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, przewodniczyła Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele powyższych instytucji. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich wystąpień wyłoniono laureatów oraz uczniów szczególnie wyróżnionych.

    Franek Malicki, uczeń klasy 8a, który odegrał postać Nerona – władcy Rzymu, został laureatem tego konkursu i zajął II miejsce, zyskując tym samym dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły średniej.

    Szczególne wyróżnienie otrzymały uczennice klasy 6c i 7b Katarzyna Bentkowska (Ligia) oraz Lena Kaczmarczyk (Poppea Sabina).

    Uczniowie zostali przygotowani przez panią Renatę Juśkiewicz.

  • .

    Katarzyna Bentkowska na planie filmowym „Sami swoi. Początek”

       Kasia Bentkowska, uczennica klasy 6c, rozwija swoją niezwykłą pasję. Interesuje się filmem i teatrem. Uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, rozwijające grę aktorską, a na swoim koncie ma już pierwsze sukcesy. Zagrała w filmie jako statystka oraz w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym zdobyła szczególne wyróżnienie.

    Oto jak wspomina swoją przygodę.

    „Moja przygoda na planie filmowym”

       W 2022 roku statystowałam w filmie „Pan Kleks i wynalazek Filipa Golarza”, gdzie grałam z aktorem Tomaszem Kotem, który wcielał się w postać Pana Kleksa. Obserwowałam także pracę na planie dwóch seriali: „Minuta Ciszy” oraz „Korona Królów. Jagiellonowie”. 23.05.2023 roku podekscytowana udałam się na mój pierwszy dzień na planie filmu „Sami Swoi. Początek”. Tego dnia pojawiłam się na planie około godziny siódmej, poszłam do garderoby, by wybrano mi kostium do charakteryzacji. Tam zrobiono mi piękną fryzurę, po czym zaprowadzono na sam plan. Gdy weszłam do kościoła, bo właśnie tam była kręcona ta scena,  zauważyłam aktorów takich jak: Paulina Gałązka, Karol Dziuba, Adam Bobik, Anna Dymna czy Zbigniew Zamachowski. Byłam wprost zachwycona. Spotkałam także reżysera -Artura Żmijewskiego, scenarzystów, charakteryzatorów, kostiumografów, operatorów kamer i wiele innych osób z ekipy filmowej, którzy odpowiadają za stworzenie filmu. Zrobiliśmy około ośmiu dubli. Po każdym z nich przychodziły osoby z ekipy i poprawiały wiele detali. Tego dnia poznałam dwie dziewczyny, które wcielały się w siostry Pawlaka. Były bardzo sympatyczne. Drugiego dnia nagrywaliśmy scenę w szkole, więc było dużo dzieci. Było wesoło, choć robiliśmy wiele dubli. W tej scenie jestem bardzo widoczna, ponieważ kamera była skierowana wprost na mnie. Najlepiej wspominam dzień, w którym była nagrywana scena festynu z okazji zakończenia wojny polsko- bolszewickiej. Zostałam dobrana do dziewczyny, z którą miałam tańczyć.  Jak się okazało, była ona w moim wieku, więc świetnie się dogadywałyśmy, spędziłyśmy razem cały ten dzień. Później dołączyły do nas dziewczyny, które poznałam pierwszego dnia i tańczyłyśmy razem we czwórkę. Na Planie filmu „Sami Swoi. Początek” spędziłam sześć dni, poznałam mnóstwo wspaniałych osób, z którymi się zaprzyjaźniłam. Wiele się nauczyłam i śmiało mogę powiedzieć, że przeżyłam najlepszą przygodę w swoim życiu, do której wspomnieniami zawsze będę wracać z wielkim sentymentem.

    Katarzyna Bentkowska, uczennica klasy 6c

  • .

    Aktorski debiut piątoklasistów

       W czwartkowy poranek, 11 kwietnia, ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów klas piątych   wcieliła się w postacie mitologiczne i zaprezentowała dla klas V-VII inscenizację pt. „W pałacu Zeusa”.  Na tle odpowiednio przygotowanej dekoracji, nawiązującej do starożytnej Grecji, młodzi aktorzy w ciekawy i zabawny sposób prezentowali swoje przydzielone kwestie, tańczyli Zorbę, śpiewali piosenki o mitologicznej treści, a publiczność uczniowska świetnie się bawiła, utrwalając sobie wiedzę z zakresu mitologii. Każdy występujący na scenie miał identyfikator, odpowiedni kostium czy atrybut, więc łatwo można było określić  i przyporządkować postać do poznanych na lekcjach mitów, które należą do naszego dziedzictwa kulturowego. Przez wieki opowieści starożytnych Greków inspirowały artystów,  pobudzały ludzką wyobraźnię i przenikały do języka w formie związków frazeologicznych, np. paniczny strach, ambrozja,  nektar, róg obfitości, itp. Mitologia była i jest źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy czy nawet malarzy. Inspiracjom mitologicznym nie oparła się również muzyka.
       Uczniowie lubią czytać mity, rozmawiać o nich, a  nawet odgrywać scenki dramowe. Pomysł na większe widowisko mitologiczne wziął się z oczekiwań uczniów podczas zajęć koła polonistycznego. Była to trzymiesięczna solidna praca. Uczniowie chętnie przychodzili na próby, sami zaprojektowali sobie kostiumy, rekwizyty, a nawet układ taneczny, podawali propozycje rozwiązań inscenizacyjnych na zasadzie „burzy mózgów”.
       Wielkie gratulacje i podziękowania należą się wszystkim występującym na scenie, jak i również Ich Rodzicom, którzy odpowiedzialnie zadbali o strój dla swojego dziecka.  Podziękowanie kierowane jest również dla p. Anetty Wrony za nieocenioną pomoc  w przygotowaniu dekoracji,  p. Ilonie Kuzi  za dostarczenie  owoców cytrusowych i soków owocowych, które posłużyły jako elementy dekoracyjne podczas tego niezwykłego widowiska. W takim teatralnym przedsięwzięciu wszystko jest ważne, np. robienie pamiątkowych zdjęć, rejestrowanie kamerą, projektowanie zaproszeń. Uczniowie potrafią więcej niż nam się wydaje… To była naprawdę wspaniała mitologiczna przygoda, niebywała podróż do starożytnego greckiego świata.

         Uczestnicy koła polonistycznego pod kierunkiem:

    Elżbiety Moskwy- Strąk

  • .

    Piramida na podium podczas XVI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca

    To już szesnasta odsłona Ogólnopolskiego Turnieju Formacji Tanecznych, zorganizowanego przez Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie. Zainteresowanie było ogromne, a do udziału zgłosiło się 24 zespoły, które w sumie liczyły 1100 tancerzy. Widownia miała okazję podziwiać aż 71 prezentacji podzielonych na sześć kategorii tanecznych. Prace oceniali doświadczeni członkowie jury: Aleksandra Kwapisz, Joanna Tesla i Jakub Pankowski. W swoim werdykcie eksperci podkreślili niezwykłe choreografie, doskonałą technikę tancerzy, znakomite stroje oraz scenografie. Zespół taneczny Piramida z Morawicy zajął drugie miejsce w kategorii widowisko taneczne dla grup wiekowych od 12 do 15 lat, natomiast zespół stanowiący z dzieci młodszych otrzymał wyróżnienie.

    Gratulujemy!

     

  • .

    XIX Warsztaty profilaktyczne pod hasłem
    "Nałogom mówię - NIE" w Szkole Podstawowej w Obicach

          W bieżącym roku już po raz dziewiętnasty w Szkole Podstawowej w Obicach zorganizowane zostały miejsko – gminne warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE", w których wzięły udział trzyosobowe zespoły ze wszystkich szkół z naszego terenu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIa - Lena Kaczmarczyk i Natalia Rożkiewicz oraz Maja Szczykutowicz - uczennica klasy VII c, które przygotowywały się do udziału w warsztatach pod kierunkiem nauczycielki biologii Pani Doroty Molendowskiej. Celem była promocja zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z sięganiem po środki odurzające i korzystanie z internetu, zachęcanie uczniów do zachowań asertywnych oraz wdrażanie do odpowiedzialności za własne czyny. Warsztaty rozpoczęto od prezentacji scenek profilaktycznych przygotowanych przez uczestników. Wszystkie szkolne grupy pięknie się zaprezentowały ukazując różne problemy, a scenka przygotowana przez nasz zespół dotyczyła zakupoholizmu, czyli uzależnienia od zakupów. Istotne było to, że w każdej scence bohaterowie potrafili znaleźć właściwe rozwiązanie. Następnie uczniowie sprawdzali się w konkurencjach sportowych. Potem przyszedł czas na zajęcia warsztatowe. Uczniowie z rozsypanek układali prozdrowotne i profilaktyczne hasła. Wykazali się ogromną wiedzą na temat zdrowego stylu życia i szkodliwego działania środków psychoaktywnych na organizm człowieka rozwiązując zadania dotyczące uzależnień na platformie Wordwall. Ostatnie zadanie polegało na układaniu niedokończonych dialogów oraz rozpoznawaniu zachowań asertywnych, agresywnych i uległych. Wszystkie konkurencje warsztatowe odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze, w duchu fair play. Na koniec na uczestników czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek. Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły. Do zobaczenia za rok!

    Dorota Molendowska

  • .

    III Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych
    w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

    4 kwietnia 2024r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się III Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W konkursie uczestniczyło dwanaście szkolnych grup teatralnych. Wszyscy artyści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności. Występy były wspaniałe, pełne emocji i wzruszeń, dlatego na długo  pozostaną  w pamięci.

    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Morawicy przygotowali pod przewodnictwem pani Elwiry Kondrackiej i pani Zofii Taf–Gryń spektakl na podstawie mitologii słowiańskiej pt. „Sabatina dobiegła końca... czyli Noc Kupały”. Młodzi aktorzy włożyli w wykonanie przedstawienia całe swoje serce, pokazując na scenie emocje, pasję, profesjonalizm  oraz talent, co zostało docenione przez komisję konkursową, która przyznała im zaszczytne drugie miejsce.

    Artyści nie kryli wzruszeń, bo robili to, co najbardziej kochają w życiu - występować na scenie. Wydarzenie zorganizowane przez ŚCDN
    w Kielcach stało się dla nich szkołą życia. Bycie na podium to wspaniała rzecz, wielka satysfakcja i duma dla uczniów, ich rodziców oraz szkoły.

    Uczniowie przygotowywali występ od września. Każdy poniedziałek był dla nich ważny, bo wtedy o ósmej odbywały się próby. Mimo że czasem bywało ciężko, zawsze  z ochotą ćwiczyli. Rekwizyty do spektaklu dzieci wykonały same. Niektórych zaś przedmiotów użyczyli ich dziadkowie. Wspaniałe, barwne wianki powstały pod kierownictwem pani Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy - Hanny Kuty. Pomysł strojów i dekoracji narodził się w sercach każdego z młodych artystów, a osobami, które „dodawały skrzydeł” były panie Elwira Kondracka i Zofia Taf – Gryń.

    To one otworzyły uczniom drzwi do świata teatru, a Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli stworzyło możliwość zmierzenia się ze sceną, bo właśnie na niej odkrywają swoje talenty.

  • .

    I miejsce w IV Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych

       27 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Bilczy odbył się IV Międzyszkolny Przegląd Teatrów Szkolnych. Naszą Szkołę reprezentowała, i zdobyła I miejsce, grupa teatralna z klasy IVB, która na scenie przedstawiła opowiadanie J.J. Sempe i R. Goscinny'ego z serii „Mikołajek”, pt. „Niezwykła pamiątka”. W inscenizację zaangażowanych było aż 19 uczniów i uczennic, którzy z niezwykłą precyzją i artyzmem odegrali swoje sceniczne role, zachwycając komisję konkursową, organizatorów oraz widownię. Szczególne wyróżnienie za grę aktorską otrzymała Ewa Cieślikiewicz, a pozostali młodzi aktorzy to: Krzysztof Biesaga, Piotr Biesaga, Iza Dziwoń, Bartek Kaleta, Zosia Klusek, Julia Kmiecik, Patryk Kowalski, Zuzia Miernik, Sandra Ogorzałek, Amelka Pawełkiewicz, Zuzia Radomska, Zosia Rajczyk, Maja Rozpara, Klaudia Ruchała, Iza Stefańczyk i Martyna Zawierucha.

    Uczniowie przygotowani zostali do konkursu przez polonistkę, Panią Renatę Juśkiewicz.

     

  • .

    Z TYGODNIEM KULTURY JĘZYKA ZA PAN BRAT

    Tydzień Kultury Języka Polskiego zagościł na stałe w kalendarzu naszych szkolnych imprez. Od 11 do 15 marca trwały w ZPO w Morawicy obchody XXXII TKJ, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia stał się cytat Marka Hłaski: "Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”.

    Obchody Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole miały na celu uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze oraz stworzenie możliwości wzięcia udziału w propozycjach różnych form celebrowania powyższego wydarzenia.

    12 marca wszyscy uczniowie pisali dyktando. Następnego dnia przekonali się, że czytanie nie jest trudne – rozwiązali testy doskonalące umiejętność cichego czytania i sprawdzające stopień rozumienia treści w oparciu o różne teksty literackie. 14 marca chętni uczniowie przystąpili do konkursu z wiedzy mitologicznej. Ostatniego dnia TKJ piątoklasiści pisali test z gramatyki, szóstoklasiści zmierzyli się z frazeologią, klasy siódme ze słowotwórstwem, a uczniowie klasy ósmej musieli wykazać się wiedzą ze składni. Prace uczniów sprawdzały panie: Renata Juśkiewicz, Elżbieta Moskwa Strąk, Marta Sylwar i Anna Kozieł-Chodorek. 15 marca nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Wkręceni we frazeologizmy”, polegającego na interesującym zobrazowaniu wybranych związków wyrazowych.

    25 marca odbył się w naszej szkole apel podsumowujący Tydzień Kultury Języka, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów przez Pana Dyrektora Jacka Kuzię. Wydarzenie pozwoliło również czwartoklasistom zaprezentować przedstawienie zrealizowane w oparciu o lekturę pt. "Mikołajek”, przygotowane pod czujnym okiem pani Renaty Juśkiewicz. Ponadto szkolna formacja taneczna "Piramida”, której opiekunką  jest pani Anna Kuranda, przeniosła wszystkich w świat mitologii, ukazując choreografię pt. "Klątwa Ateny”.

    Dziękujemy młodzieży za aktywny udział w konkursach organizowanych w ramach TKJ. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

strona: