Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    WYCIECZKA KLAS III DO WARSZAWY

    Warszawa to nie tylko stolica państwa ale, także duży ośrodek nauki, sztuki i kultury. Co roku wielu turystów odwiedza to miejsce, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Również uczniowie klas III postanowili odwiedzić to piękne miasto, dlatego 6-7 czerwca 2022r. wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Dzięki dofinansowaniu z programu MEiN „Poznaj Polskę” dzieci miały możliwość zobaczyć najciekawsze miejsca w stolicy.
    Wycieczkę po stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania centrum miasta z Traktem Królewskim. Pani przewodnik pokazała nam Stare Miasto, Barbakan, Plac Zamkowy przy którym stoi Kolumna Zygmunta III Wazy, Pomnik Syrenki Warszawskiej na Starówce, którą dobrze znamy z polskich legend, Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia dzieci biorące udział w powstaniu. Zwiedziliśmy również Ogród Saski oraz mieliśmy okazję podziwiać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym etapem naszej wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich. Jest tu łącznie 40 budynków, z których wiele stanowi cenne zabytki. Oprócz wspaniałej architektury w Łazienkach podziwialiśmy piękną przyrodę. Najstarszym ogrodem jest Ogród Królewski urządzony w XVIII wieku w stylu angielskim. To właśnie tutaj znajduje się główna oś spacerowa pomiędzy Białym Domkiem i Pałacem na Wodzie. Piękna pogoda pozwoliła nam również zrobić przerwę na pyszne lody. Zobaczyliśmy również  niepowtarzalną rezydencję króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Mieliśmy okazję zachwycać się pięknem rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem. Ostatnią atrakcją w pierwszym dniu naszej wycieczki  był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mieliśmy możliwość podziwiać panoramę Warszawy z wysoka.
    Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Wśród nas jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem naszych marzeń.  Szkoda że nie spotkaliśmy żadnego zawodnika z reprezentacji Polski. Gdy weszliśmy na szczyt trybun mogliśmy podziwiać obiekt, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Potem pojechaliśmy Centrum Olimpijskiego gdzie znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Na miejscu obejrzeliśmy imponującą kolekcję zgromadzonych tam eksponatów. Najciekawszym z nich okazał się kajak Jana Pawła II.
    Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w Warszawie był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród znajduje się w Alejach Ujazdowskich. Jego niewątpliwie najciekawszą częścią są szklarnie. Podziwialiśmy tam bogatą kolekcję egzotycznych roślin, które rosną w odległych krajach. Zaciekawiły nas bardzo palmy, kaktusy, a szczególnie rośliny mięsożerne. Wyprawa do Ogrodu Botanicznego UW była bardzo ciekawa. Wieczorem wróciliśmy do domu.
    Wycieczka do Warszawy Uzmysłowiła naszym uczniom, że stolica ma niezwykle bogatą historię, obfitującą w wydarzenia, z których możemy być dumni.

    Wychowawcy klas III

  • .

    Dwudniowa wycieczka do Warszawy w ramach programu
    Ministra Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”  

    W dniach 19.05-20.05.2022r. odbyła się wycieczka do Warszawy dofinansowana przez rządowy program Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Pojechali na nią uczniowie z klasy Ia i I b wraz z wychowawcami Marią Mikorską i Iloną Kuzia. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów.
    Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od pobytu w Centrum Nauki Kopernik. Każdy z uczniów mógł poczuć się jak badacz i odkrywca oraz  przeprowadzić  doświadczenia. Sprawdzić możliwości swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje.
    Na wystawie “Przyszłość jest dziś – Cyfrowy Mózg?” obejrzeli innowacje, które wkrótce zagoszczą w naszych domach oraz dowiedzieli się, jakie zmiany przyniesie najbliższa przyszłość. Sprawdzili, czy można ufać maszynom, pokochać robota oraz jak „myśli” sztuczna inteligencja. Następnie zwiedziliśmy przepiękny Ogród Botaniczny, który jest wspaniałym azylem dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury.
    Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek  Królewskich. Spacerując uczniowie podziwiali Zamek na Wyspie, Starą Oranżerię, Biały Dom, Amfiteatr oraz Pomnik Chopina.
    Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w tym dniu  był  Stadion Narodowy. Wybudowano go w latach 2008 – 2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Stadion mogliśmy podziwiać z tarasu widokowego. Zrobił na uczniach ogromne wrażenie.
    Całość tego dnia dopełniła wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, podziwialiśmy fontannę z  Syrenką Warszawską oraz zabytkowy dzwon, gdzie uwieńczyliśmy naszą wyprawę pamiątkowym zdjęciem. Po drodze zatrzymaliśmy się pod Pomnikiem Małego Powstańca. Kolejno udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki do Muzeum Wojska Polskiego, po drodze podziwialiśmy Pałac Prezydencki oraz Grób Nieznanego Żołnierza. W Muzeum Wojska Polskiego uczniowie mogli  zobaczyć czołgi, armaty, samoloty, helikoptery, różne pojazdy wojskowe. Pełni wrażeń późnym popołudniem wróciliśmy do naszych domów.

    I. Kuzia

  • .

    Pielęgnujemy pamięć patriotyczną - Dyplom dla Naszej Szkoły


    Uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy w roku szkolnym 2021/2022 brali udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię!
    W miesiącu pamięci narodowej, wrześniu, gdy obchodzimy  - rocznicę wybuchu II wojny światowej, młodzieży z klasy siódmej, na zajęciach godziny wychowawczej została przybliżona w tematyka II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Korzystając ze strony www.bohateron.pl uczniowie poznali ideę ogólnopolskiej kampanii, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego BohaterON – włącz historię!  Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się prezentowane biogramy Powstańców, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek i chwałę. Na zajęciach koła geograficznego oraz godzinie z wychowawcą zrealizowany został projekt Bohater ON w Twojej Szkole, w ramach którego uczniowie przygotowali prace na temat Powstania Warszawskiego, które zostały zaprezentowane młodzieży i wyeksponowane. Ponadto uczniowie na zajęciach koła geograficznego poznali mapy przedwojennej Warszawy, mapy współczesne oraz zdjęcia przedwojennej i współczesnej stolicy. Obejrzeli specjalnie przygotowany odcinek programu Co za historia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Przeprowadzona została dyskusja na temat postawy Powstańców. Doskonałym podsumowaniem omawianej tematyki była wycieczka wszystkich trzech klas siódmych do Warszawy. Młodzież mogła obejrzeć wystawę planszową Instytutu Pamięci Narodowej na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego -„POKOLENIE BACZYŃSKIEGO”, poety i żołnierza Armii Krajowej, który obchodziłby swoje setne urodziny, urodził się bowiem 22 stycznia 1921 roku, a rok 2021, mocą uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, został ogłoszony Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Należy pamiętać, że plany i marzenia na dorosłe życie młodych ludzi obrócił w gruzy kataklizm II wojny światowej. Działania mające na celu pielęgnowanie pamięci patriotycznej przez uczniów naszej szkoły oraz aktywny udział w projekcie ogólnopolskiej kampanii został uznany przez organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON.            

    Koordynator – wychowawca – Edyta Groszek.

  • .

    “Poznaj Polskę” – wycieczka ósmoklasistów do Wrocławia

    W  dniach od 1 do 3 czerwca 2022r. grupa 55 uczniów klas ósmych pod opieką wychowawczyń  uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Wyjazd ten był dofinansowany z budżetu Ministerstwa  Edukacji  i Nauki w ramach przedsięwzięcia “Poznaj Polskę”.
    Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od spaceru po Ogrodzie Botanicznym. Piękna, słoneczna pogoda, różnorodna roślinność oraz malownicze zakątki pozwoliły nam  w pełni zachwycić się  pięknem przyrody i nabrać sił na poznawanie stolicy Dolnego Śląska. Następnie udaliśmy się do niezwykłego miejsca -   Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka to  jedyne zachowane polskie malowidło panoramiczne i jedno z nielicznych tego typu zachowanych na świecie.  Obraz został namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Do jego stworzenia tego  dzieła zużyto 1800 metrów kwadratowych tkaniny.  Panorama Racławicka wzbudziła ogromny zachwyt ósmoklasistów, którzy z wielkim podziwem obserwowali szczegóły bitwy, przyglądali się jej uczestnikom, ich ubiorowi oraz z uwagą wsłuchiwali się w  tekst wypowiadany przez lektora. Po doznaniach artystycznych związanych z Panoramą Racławicką mieliśmy kolejną okazję do spotkania ze sztuką w gmachu Głównym Muzeum Narodowego. W drugim dniu naszej wycieczki  wraz z panią przewodnik  zwiedziliśmy najstarszą dzielnicę miasta - Ostrów Tumski, podziwialiśmy piękną Katedrę oraz Rynek. Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika, zachwyciły wszystkich uczniów. Podczas wędrówki po historycznym centrum mieliśmy możliwość podziwiania Oratorium Marianum – barokowej sali muzycznej w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz  Starego Miasta i Wyspy Słodowej z tarasu widokowego Wieży Matematycznej. W trakcie zwiedzania miasta szukaliśmy najpopularniejszych symboli Wrocławia, czyli krasnali. Po południu odwiedziliśmy Centrum Historii Zajezdnia. W muzeum poznaliśmy  historię Dolnego Śląska oraz dzieje Wrocławia po 1945r. Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczął się od wizyty w Hali Stulecia. Tu zwiedziliśmy interaktywną i multimedialną wystawę. Następnie podziwialiśmy tańczące fontanny i delektowaliśmy się pięknem przyrody w Ogrodzie Japońskim. Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po wrocławskim ZOO. W tym miejscu udało nam się zwiedzić Afrykarium
    i jego niesamowite podwodne skarby. Podziwialiśmy ryby i rośliny z mórz i oceanów. Potem udaliśmy się jeszcze na długi spacer po całym Ogrodzie Zoologicznym, poznając zwierzęta z różnych zakątków  świata. Ostatni punkt naszej wycieczki bardzo był wyczerpujący, ale jednocześnie dostarczył on wszystkim uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń. 

    LINK - prezentacja                                                                                                            Uczestnicy wycieczki

  • .

    Filmowy i kolorowy Dzień Dziecka w szkole

    Już 31maja rozpoczęliśmy naszej szkole świętowanie Dnia Dziecka. W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do Kielc do kina „Moskwa”. Wzięli tam udział w niezwykłej lekcji na temat: „Skąd są dźwięki tej piosenki?”. W ciekawy i aktywizujący sposób prowadzący lekcję aktor opowiadał dzieciom o historii muzyki w filmie, o filmie niemym i taperze, który na pianinie lub fortepianie na żywo wykonywał muzykę do obserwowanych przez widzów scen filmu. Dzieci dowiedziały się jak dobiera się i nagrywa muzykę do filmu, wirtualnie odwiedziły studio nagrań, a także same nagrały fragment piosenki od odgrywanej na ekranie sceny. Była okazja by popisać się talentem aktorskim i wokalnym. Wszyscy bardzo chętnie zgłaszali się do odpowiedzi w czasie quizu z panią Nutą. Następnie z zainteresowaniem obejrzeli film pt.: „ Mój przyjaciel Ufik”. Po wizycie w kinie, korzystając z pięknej pogody uczniowie z wychowawcami udali się na spacer do parku i lody do pobliskiej cukierni.
    1 czerwca szkolne lekcje również były inne niż co dzień. W klasach odbywały się turnieje wiedzy, wybór Mistrza Tabliczki Mnożenia, konkursy, zabawy sportowe oraz muzyczno- ruchowe na boisku i placu zabaw,  tańce z balonami oraz sesja zdjęciowa, degustacja pizzy, wykonanie pucharków lodowych, piknik oraz wiele innych atrakcji. Rodzice w tym dniu również w szkole obdarowali dzieci upominkami.

    Z przyjemnością można było popatrzeć na roześmiane i zachwycone dziecięce buzie.

    M. Mikorska

  • .

     „W grodzie Kraka  i nie tylko…”

    W ramach rządowego projektu - Poznaj Polskę, uczniowie klas  drugich wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

    Autokarem udaliśmy się najpierw do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Barbakanie i Bramie Floriańskiej, następnie drogą królewską ruszyliśmy na Stare Miasto. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy hejnału, a potem zakupiliśmy pamiątki w Sukiennicach. Z panią przewodnik wybraliśmy się na Powiśle pod Smoczą Jamę, gdzie poznaliśmy historię powstania grodu Kraka. Dowiedzieliśmy się, dlaczego smok wybrał to miejsce na swoją siedzibę. Następnie udaliśmy się na Wawel. Tutaj mieliśmy możliwość zwiedzić Prywatne Apartamenty Królewskie, m.in. Sypialnie gości Królewskich, Kurzą Stopkę. Z Krakowa wyruszyliśmy do Wieliczki.  Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęło się od szybu Paderewskiego.  Pokonaliśmy 380 drewnianych schodów. Kolejnym punktem była Komora Urszula, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. Komora Urszula połączona jest z Komorą Mikołaja Kopernika. Za tą komorą znajduje się kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie przeszliśmy do Komory Pieskowa Skała, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i Komora Weimar, gdzie przywitał nas duch Skarbek. Po dwugodzinnym zwiedzaniu wyjechaliśmy windą na powierzchnię Kopalni. Do Morawicy wróciliśmy około godziny 21:00 – zmęczeni, ale zadowoleni, bo Kraków to magiczne miasto, a  Kopalnia Soli w Wieliczce to zespół ciekawych labiryntów.

    Z. Taf-Gryń

  • .

    Spektakularne sukcesy uczniów
    Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy

    Sześcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, ze względu na uzyskany tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego albo tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym, zostało  uprawnionych do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty oraz do pierwszeństwa podczas rekrutacji do szkoły średniej. Osiągnięcia te dotyczyły języka polskiego (5 osób) oraz matematyki (1 osoba). Ponadto w roku szkolnym 2021/2022 szkoła może poszczycić się zdobyciem przez uczniów sześciu tytułów finalisty w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

    - Cieszę się niezmiernie z tak licznych osiągnięć naszych uczniów. Są one namacalnym dowodem na to, że w Szkole w Morawicy utalentowani młodzi ludzie z powodzeniem mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Zdobywają tu również rzetelną wiedzę, dzięki której są w stanie podejmować rywalizację z najlepszymi, nawet na poziomie ogólnopolskim – z satysfakcją podkreśla dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia.

    Imponujący sukces odniósł Jakub Klimczak, który jako pierwszy w województwie świętokrzyskim, znalazł się w gronie laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a oprócz tego zdobył tytuł laureata w Konkursie Przedmiotowym z Matematyki i tytuł finalisty w Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego. Do udziału w rywalizacji konkursowej przygotowywał się pod kierunkiem polonistki, Elżbiety Moskwy – Strąk oraz nauczycielki matematyki, Anety Rozpary.

    Drugą osobą, która wykazała się wszechstronnymi zdolnościami, jest Jakub Śnioch, który już jako siódmoklasista (uczeń Moniki Pabian) zapewnił sobie zwolnienie z egzaminu, zdobywając tytuł finalisty ogólnopolskiej Olimpiady  Literatury i Języka Polskiego, a w tym roku został finalistą dwóch konkursów przedmiotowych: z biologii (pod kierunkiem Doroty Molendowskiej) oraz z fizyki (pod opieką Anny Radziszewskiej).

    W gronie tegorocznych ósmoklasistów ze szczególnych uprawnień, jakie daje tytuł finalisty ogólnopolskiej OLiJP mogły skorzystać także Weronika Pindral, Kinga Kruszyna (uczennice Elżbiety Moskwy – Strak) i Weronika Kowalska (uczennica Iwony Szachowicz). Ten zaszczytny tytuł wywalczył w tym roku również siódmoklasista, Antoni Zawadzki (uczeń Moniki Pabian). Warto zauważyć, że młodzi humaniści ze Szkoły w Morawicy trzeci rok z kolei odnoszą sukcesy w kilkuetapowych zawodach OLiJP.

    Na słowa uznania zasługują także uczniowie, którzy w roku szkolnym 2021/2022 zdobyli tytuły finalistów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych: z biologii - Oliwia Polak (uczennica Doroty Molendowskiej); z informatyki – siódmoklasista, Maciej Zając (uczeń Eweliny Kraj) z języka polskiego -  siódmoklasistka, Natalia Pasek  (uczennica Moniki Pabian). Tytuł finalisty konkursu przedmiotowego niesie ze sobą nie tylko satysfakcję, ale także wymierne korzyści  w postaci dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.

    Udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie i w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych wymagał od uczestników zdobycia gruntownej wiedzy oraz szeregu umiejętności z danego przedmiotu, co nie byłoby możliwe bez intensywnej pracy i ogromnego zaangażowania uczniów. Rywalizacja z najlepszymi rówieśnikami z kraju lub województwa stała się dla reprezentantów Szkoły w Morawicy niezapomnianym doświadczeniem, dodała im pewności siebie i niewątpliwie ułatwiła planowanie dalszej ścieżki edukacyjnej. 

  • .

    STEAM-owa Szkoła 2022 w Morawicy

    STEAM to nowoczesne podejście do nauczania i uczenia, które integruje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę, ukazując ich mocne powiązania w życiu praktycznym. Metodologia STEAM kształci u uczniów umiejętności poznawania świata każdym dostępnym zmysłem poprzez działanie, doświadczanie i rozumowanie, co przekłada się na lepsze przyswajanie i zapamiętywanie, czyli efektywną naukę.
    Od października 2022 roku panie Dorota Molendowska (nauczycielka biologii) i Ewa Bożek – Raćkos (nauczycielka matematyki) uczestniczyły w projekcie „STEAM-owa Szkoła” realizowanym przez ŚCDN w Kielcach pod kierunkiem pani Marioli Kosztołowicz. Głównym celem projektu było promowanie edukacji STEAM w szkołach jako metody kształcenia uczniów w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Treści kształcenia zostały dobrane  w taki sposób, aby nauczyciele uczestniczący w projekcie nabyli umiejętność przygotowania scenariusza oraz realizacji zajęć STEAM w pracy z uczniami. Tak też się stało.
    W ramach zajęć pozalekcyjnych grupa uczniów klasy VIIb: Oliwia Majchrzyk, Filip Ciszewski, Kasjan Kobryn, Kacper Kusak, Mateusz Ozga i Jakub Wierzbicki od lutego 2022 do maja 2022 roku realizowała projekt STEAM pod nazwą „Żywienie ma znaczenie, czyli tajemnicza podróż przez układ pokarmowy”. Zamierzeniem projektu było zgłębianie tajemnic ludzkiego ciała, a w szczególności układu pokarmowego w sposób angażujący uczniów do zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez działanie oraz pokazanie, że nauka biologii i matematyki może być przyjemna i ciekawa.  Korzystając z aplikacji Zygote Body poznali budowę układu pokarmowego człowieka oraz tworzących go narządów. W trakcie projektu poszerzyli wiadomości dotyczące prawidłowego odżywiania, obliczyli  własny Wskaźnik Masy Ciała oraz samodzielnie skomponowali jadłospis zgodnie z Dziennym Zapotrzebowaniem Energetycznym uwzględniając wiek, płeć oraz odpowiednią ilość warzyw i owoców. Eksperymentowali w wirtualnym laboratorium Empiriusz wykrywając składniki pokarmowe zawarte w spożywanych produktach oraz wykonali obliczenia procentowe, związane z zapotrzebowaniem nastolatka na dane składniki pokarmowe. Zastosowali obliczenia skali potrzebne do wykonania według własnego projektu przestrzennego modelu ludzkiego ciała.  Zarys sylwetki, potrzebny do wykonania modelu, został odrysowany od postaci ucznia na płycie meblowej, a następnie wycięty i pomalowany farbą. Na tak przygotowaną postać uczniowie naklejali poszczególne narządy układu pokarmowego stosując do tego różne materiały (gąbki do kąpieli, wężyki, złączki i rurki hydrauliczne, woreczki spożywcze, balony). Poprzez wykorzystanie ledowego oświetlenia  pokazali wędrówkę pokarmu - oświetlone zostały tylko narządy tworzące przewód pokarmowy. Każdy narząd świeci się niezależnie od siebie. Narządy tworzące układ pokarmowy człowieka zostały podpisane, a ich budowa i funkcja opisane zostały w przygotowanym skoroszycie  pod tytułem „Układ pokarmowy człowieka”, który ozdobiły ręcznie wykonane podpisy i rysunki. Po zakończonej pracy projektowej dokonali ewaluacji całościowej pod kątem atrakcyjności, zaangażowania uczniów, efektywności oraz spełnienie założonych kryteriów sukcesu w aplikacji Flipgrid.
    Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali publicznie nauczycielom w ramach współpracy zespołów samokształceniowych, rodzicom podczas wywiadówki szkolnej oraz koleżankom i kolegom podczas lekcji biologii. Dnia 16 maja 2022 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „STEAM-owa Szkoła”,  podczas której prezentowane były projekty STEAM realizowane przez uczniów dziesięciu szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego uczestniczących w projekcie. Uczniowie naszej szkoły wspaniale się zaprezentowali, a wykonany przez nich model wzbudzał ogólne zainteresowanie. 

    D. Molendowska, E. Bożek-Raćkos

  • .

    Klimat tworzą ludzie - projekty georeaficzne

    Uczniowie klas piątych w miesiącach maju i kwietniu 2022 roku, na przedmiocie geografii realizowali projekt ekologiczny Ministerstwa Klimatu i Środowiska – „Przyjaciele klimatu”. Celem projektu było przybliżenie uczniom szkoły podstawowej w przystępny sposób kluczowych zagadnień związanych z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Prezentowane treści edukacyjne, porządkowały podstawową terminologię z obszaru ochrony klimatu i wyjaśniały wymiar przyczynowo - skutkowy zachodzących zmian w klimacie z perspektywy indywidualnej, lokalnej, krajowej i globalnej.Projekty uczniowskie są metodą kształcenia, która pozwala zespołowi uczniów na samodzielne, planowanie i wykonanie zaplanowanych przedsięwzięć, dokonanie ich oceny. Przygotowanie projektu wymaga ze strony uczniów samodzielnego i odpowiedzialnego działania, z równoczesnym wykorzystaniem wiedzy, wdraża uczniów do łączenia nie tylko teorii z praktyką, ale i wiedzy z życiem codziennym. Praca wymaga czasu, zaangażowania, umiejętności myślenia, społecznych, komunikacyjnych, organizacyjnych, czy umiejętności technicznych posługiwania się komputerem. Jest to świetny sposób do rozwijania logicznego myślenia, kształtowania zainteresowań. W ramach zadań projektowych uczniowie przygotowali prace multimedialne, przestrzenne lub postery, na których prezentowali zagadnienie - Jak możemy pomóc Klimatowi? Wskazywali, źródła emisji gazów cieplarnianych, Wyjaśniali czym jest efekt cieplarniany, czym są gazy cieplarniane. Wskazywali, źródła ich emisji. Przedstawiali konsekwencje zmian klimatu oraz źródła energii przyjazne dla środowiska. Pracowali w wyznaczonym terminie w grupach. Piątoklasiści kolejny już raz udowodnili, że potrafią się zaangażować w działania projektowe, umieją współpracować w grupie. Sprostali zadaniu, wykazali się zdolnościami twórczymi. Śmiało na forum klasy prezentowali zdobytą wiedzę oraz swoje prace projektowe. Prace uczniów zaprezentowano również społeczności szkolnej, wyeksponowane zostały na korytarzu szkolnym. Klasy 5a, 5b oraz 5c uzyskały dyplom „Przyjaciela Klimatu”. Piątoklasiści udowodnili, że zasłużyli na bycie Przyjaciółmi Klimatu.
    Również uczniowie klasy 6a i 7a,7b,7c pracowali w grupach nad projektami geograficznymi. Klasa 6a pracowała nad projektem: „Metropolie - Paryż – Londyn”, natomiast uczniowie klas siódmych realizowali projekt: "Morze Bałtyckie, Małopolska - walory turystyczne". Szóstoklasiści przygotowywali prace multimedialne oraz makiety na temat „Paryża i Londynu”. Na forum klasy omawiali wykonane prace oraz sposób ich przygotowywania, podział obowiązków projektowych przy swoich pracach. Wyjaśniali, dlaczego Londyn i Paryż są metropoliami. W swoich pracach wykorzystywali różnorodne materiały plastyczne, które dały ciekawy efekt końcowy. Uczniowie klas siódmych porównywali wybrzeże Morza Bałtyckiego i Małopolskę pod względem turystycznym. Wskazywali, że Bałtyk należy do najładniejszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym miejscem w Polsce i jest chętnie odwiedzany każdego lata przez turystów. Natomiast obszar Małopolski zaprezentowany został jako najciekawszy historycznie, który może się poszczycić niezwykłym nagromadzeniem cennych zabytków. Przykładem jest Kraków posiadający cudowną starówkę, czy nieopodal znajdującą się i czynnie obleganą przez turystów Kopalnię Soli w Wieliczce. Ponadto wrażenie robią drewniane kościoły będące wizytówką południowej Polski. Jest to również region, w którym znajduje się wiele miejsc pamięci historycznej jak np.: nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, czy miasto w południowej Polsce Wadowice, gdzie znajduje się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka. Siódmoklasiści oraz szóstoklasiści udowodnili, że umieją współpracować w grupie, potrafią się zaangażować w działania projektowe, których efektem końcowym są ciekawe prace multimedialne oraz przestrzenne czy plakaty. Interesująco na forum swoich klas prezentują zdobytą wiedzę oraz swoje prace projektowe, które również mogła zobaczyć społeczność szkolna zostały one zaprezentowane na korytarzu szkolnym oraz klasopracowni.

    Prace najciekawsze nagrodzone zostały najwyższymi ocenami. Gratuluję pomysłowości.

    Edyta Groszek

  • .

    OSP Morawica - warsztaty dla młodzieży z zakresu bezpieczeństwa pożarowego oraz pierwszej pomocy

    Ponad osiemdziesięciu uczniów z czterech klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy wraz z nauczycielami uczestniczyło 18.05.2022r. w warsztatach prowadzonych w remizie OSP w Morawicy przez Strażaków.
    Głównym celem warsztatów było zainteresowanie młodzieży tematem ochrony przeciwpożarowej, wdrożenie w zagadnienia i działania służące podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z charakterystyką działania jednostek ochotniczych straży pożarnych, poznali zasady bezpieczeństwa pożarowego oraz korzystania z nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu ratowniczo – gaśniczego, a także nauczyli się, jak udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia.
    Druhowie Strażacy OSP w Morawicy od lat goszczą młodzież i dzieci z ZPO w Morawicy i zawsze profesjonalnie przygotowują pokazy, dzielą się wiedzą z młodymi ludźmi. Tym razem również wykazali się znakomitym przygotowaniem merytorycznym. Nawiązali doskonały kontakt z młodzieżą. Druhowie Wojciech Stokowski, Mateusz Groszek, Waldemar Rygielski, Wiesław Szczepanek i Druhna Andżelika Rygielska zaprezentowali posiadany sprzęt ratowniczo - gaśniczy znajdujący się w remizie, tj. samochód specjalistyczny ciężki beczka – autopompa, lekki samochód do ratownictwa technicznego, wykorzystywany w wypadkach oraz ratownictwie wodnym, łódź i ponton wykorzystywane do ratownictwa wodnego oraz samochód specjalistyczny lekki. Udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadawane przez zainteresowanych. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są algorytmy postępowania ratowniczego w wypadku pożaru, poznali zasady ewakuacji czy gaszenia zarzewia ognia. Poznali zasady postępowania strażaków podczas wypadków. Druh Wojciech Stokowski wyczerpująco wyjaśnił wykorzystanie defibrylatora, który stwarza możliwość przywrócenia akcji serca w przypadku jej nagłego zatrzymania, zastosowanie apteczki pierwszej pomocy. Strażacy przeprowadzili pokaz zakładania szyn Kramera, pozwalających na szybkie i skuteczne unieruchomienie kończyn po złamaniu lub zwichnięciu. Omówili również zastosowanie opatrunków hydrożelowych, które szybko schładzają ranę i zapewniają ulgę w bólu. Druh Mateusz Groszek wyjaśniał, jak bezpiecznie należy zachować się podczas wypadku komunikacyjnego, jakie stosować środki ochrony osobistej, przypomniał numery alarmowe.
    Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży był przygotowany pokaz wyciągania człowieka z samochodu w sytuacji zagrożenia, zastosowanie chwytu Rauteka. Uczniowie chętnie pod kierunkiem strażaków wykonywali ćwiczenia ratujące życie poszkodowanym.
    Zajęcia praktyczne pozwoliły młodym ludziom sprawdzić posiadane wiadomości i umiejętności oraz nabyć nowe z zakresu pierwszej pomocy w praktyce. Mogli "poczuć" się jak prawdziwi ochotnicy. Na koniec spotkania uczniowie podziękowali strażakom za poświęcony czas.
    Dyrekcja i nauczyciele kierują serdeczne podziękowania na ręce Druha Michała Stokowskiego - Naczelnika OSP w Morawicy oraz biorących udział w wydarzeniu Strażaków: Druha Wojciecha Stokowskiego, Druha Mateusza Groszka, Druha Wiesława Szczepanka, Druha Waldemara Rygielskiego oraz Druhny Andżeliki Rygielskiej. Warto zauważyć, że uczestniczący w spotkaniu strażacy to ludzie traktujący swą służbę jak pasję, którą chętnie dzielą się z innymi. Na pochwałę zasługuje ich profesjonalne podejście do tematyki, prezentowanie własnych umiejętności, poświęcanie czasu oraz życzliwość okazywana młodzieży.
    Należy podkreślić, że OSP w Morawicy co roku od wielu lat gości zarówno młodzież Szkoły Podstawowej, jak i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Morawicy. Pokazy dostosowane są zawsze do wieku przybyłej grupy.

    Koordynator wydarzenia - Edyta Groszek

  • .

    „Jak zwalczyć Smoka Brudo, czyli zdrowie w Twoich rękach”

    Uczniowie klas czwartych podczas lekcji przyrody z p. Dorotą Molendowską realizowali projekt edukacyjny Fundacji Ziko dla Zdrowia „Zdrowie w naszych rękach, czyli jak skutecznie zwalczyć smoka Brudo”, który objęty został patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Projekt w ciekawy i przyjazny dla czwartoklasistów sposób pomógł poszerzyć wiadomości dotyczące zagrożeń związanych z patogenami przenoszonymi na rękach oraz utrwalić umiejętność prawidłowego mycia rąk. Instruktaż mycia rąk został poparty licznymi ciekawostkami i eksperymentami. Najważniejszą postacią i „antybohaterem” projektu jest bajkowa postać smoka Brudo, którą nasi uczniowie samodzielnie wykonywali z jednorazowej rękawiczki i prezentowali swoim rówieśnikom. Trójgłowy smok Brudo przekazał uczniom wiedzę o drobnoustrojach, które zagrażają naszemu zdrowiu i pokazał, jak skutecznie z nimi walczyć poprzez dokładne mycie rąk. Dbałość o higienę rąk to temat ważny i aktualny od zawsze i na zawsze, bowiem wyrobienie dobrych nawyków higienicznych w dzieciństwie procentuje w dorosłym życiu.

    D. Molendowska

  • .

    Bezpieczne wakacje

    23 maja uczniowie klasy 3c wspólnie z wychowawcą udali się z wizytą do Komisariatu Policji w Morawicy.  Podczas spotkania mundurowi  (mł. asp. pani Katarzyna Maj oraz mł. asp.  pan Jakub Dobosz) przypomnieli najmłodszym najważniejsze i podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji, a także ostrzegli uczniów o skutkach nieprzestrzegania regulaminów obowiązujących w danych miejscach wypoczynku. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe,  omówili jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz w jaki sposób zachować się podczas kontaktu z osobami obcymi i groźnymi psami. Mundurowi uświadamiali najmłodszym, aby zawsze przebywali pod opieką osób dorosłych, a kąpiel wybierali tylko w miejscach oznaczonych i strzeżonych przez ratowników. W trakcie odwiedzin uczniowie mieli także okazję, dowiedzieć się na czym polega zawód jaki wykonuje policjant, jak wygląda jego miejsce i narzędzia pracy.  Największą atrakcją dla dzieci  była prezentacja radiowozu policyjnego oraz wizyta w pokoju techników kryminalistyki, w którym dzięki pani Agnieszce Metryce najmłodsi poznali tajniki pobierania odcisków palców.
    Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Metryce za zorganizowanie spotkania, a pani Katarzynie Maj  oraz panu Jakubowi Dobosz  za cenne rady i wskazówki zachowania się podczas wakacji.

    Uczniowie i wychowawca kl. 3c

  • .

    Udział uczniów w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Goethe Institut

    Pod koniec pierwszego półrocza uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch ogólnopolskich niemieckojęzycznych konkursach organizowanych przez  Goethe Institut w Warszawie w ramach projektu Deutsch Plus!

    Konkurs „Koch mir was 2”

    Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przepisu kulinarnego na ulubioną potrawę polską lub niemiecką. Prace można było wykonywać indywidualnie lub w zespołach. W konkursie wzięły udział uczennice klas 8: Natalia Jędrzejowska, Aleksandra Chuda, Oliwia Kamizela, Wiktoria Krzysztofek, Amelia Wójcik, Julita Orlińska, Hanna Pater i Ewa Dziwoń. Wśród prac naszych uczennic znalazły się przepisy na pierogi z kapustą i grzybami oraz na zupę migdałową „Mandelsuppe” autorstwa Natalii Jędrzejowskiej, która została wyróżniona przez komisję z Instytutu Goethego.

    Konkurs „Mój start z niemieckim”

    W tym konkursie wziął udział Kacper Kusak z klasy 7b. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiego filmu, w którym należy przedstawić to, czego dana osoba nauczyła się po niemiecku od początku roku szkolnego.
    Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w ww. konkursach otrzymali dyplomy oraz upominki.
    Dziękuję za uczestnictwo i życzę sukcesów w nauce języka niemieckiego

    K. Sikora – Gorzelańczyk

  • .

    Sukces naszego ucznia w wojewódzkim konkursie teatralnym

    19 marca 2022 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Literacko – Teatralny „Scena jest dla nas” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

    Konkurs, o tematyce przewodniej: „Od kultury ludowej do walk narodowowyzwoleńczych – różnorodność problematyki w utworach romantycznych wieszczów narodowych”, wpisał się w jubileusz obchodów dwusetnej rocznicy obchodów polskiego Romantyzmu. Odbył się w dwóch etapach i podzielony był na część literacką oraz  artystyczną.

    Podczas pierwszego etapu uczestnicy pisali pracę argumentacyjną na temat: „Ten utwór romantyczny warto wystawić na scenie”. Uczniowie przedstawiali w niej propozycje i pomysły wystawienia konkretnego fragmentu utworu na scenie w grze „jednego aktora”. Spośród nadesłanych prac Komisja Konkursowa wraz z Organizatorem Konkursu wyłoniła uczniów, którzy wzięli udział w II etapie, będącym jednocześnie finałem I edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Teatralnego  „Scena jest dla nas”. Uczestnicy przedstawiali na scenie w postaci miniatury teatralnej fragment wybranego utworu romantycznego.

    Naszą szkołę reprezentowała Oliwia Majchrzak oraz Jakub Wierzbicki – uczniowie klasy VII b.

    Oliwia wcieliła się w postać Guślarza, a Jakub odegrał Widmo – ducha złego pana z II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zarówno Oliwia, jak i Jakub zaprezentowali się na scenie wyśmienicie – zachwycili publiczność oraz komisję swoją grą aktorską. Niestety laureatów z całego województwa mogło być tylko trzech.

    Jakub Wierzbicki zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Teatralnym „Scena jest dla nas”. Jego wystąpienie było bezkonkurencyjne.

    R. Juśkiewicz

  • .

    TRZECIOKLASIŚCI U PODNÓŻA TATR

    W dniach 11-13.05.2022 uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Zakopanego. Wielką atrakcją okazał się pierwszy punkt wycieczki - Kopalnia Soli w Wieliczce. Uczniowie podzieleni na dwie grupy oczekiwali na zejście 327 metrów w dół. Schodząc pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi.  Mogli również spróbować ścian stworzonych wyłącznie z soli. W Kaplicy św. Kingi zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Podczas zwiedzania dzieci zobaczyły wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek oraz kupno pamiątek. Po przejściu przez Komorę Wisła uczniowie wsiedli w stary górniczy szyb i wyjechali na powierzchnię. Następnie udali się w dalszą podróż do Zakopanego.
    Kolejnego dnia wszyscy wybrali się w Dolinę Kościeliską. Podczas kilkugodzinnej wędrówki wśród gór i strumieni, dzieci podziwiały piękne widoki aż do schroniska „Ornak”. Na własne oczy przekonały się również jak potężną siłą jest wiatr halny i  jakich szkód dokonał w Tatrach w 2013 roku. Wieczorem wszyscy wesoło bawili się na dyskotece.
    Trzeciego dnia dzieci udały się na  Krupówki – najsłynniejszą ulicę Zakopanego i jedną z najbardziej znanych ulic w Polsce. To tutaj skupia się całe życie rozrywkowe i towarzyskie miasta, tutaj można posłuchać góralskiej muzyki i kupić pyszne oscypki.  Podczas spaceru uczniowie podziwiali  zabytkowe budowle drewniane w tzw. „stylu zakopiańskim” m.in. najstarszy drewniany kościółek w Zakopanem oraz cmentarz noszący też nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Dla uczniów naszej szkoły jest to miejsce szczególne. Spoczywa tam bowiem Patron Szkoły - Kornel Makuszyński.  Uczniowie oddali mu hołd poprzez zapalenie znicza oraz krótką modlitwę przy jego mogile. Ostatnim punktem wycieczki była Gubałówka - najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem obok Giewontu i Kasprowego Wierchu wznoszący się na wysokość 1 126 m n.p.m. Po wjechaniu na górę kolejką linową zrobiono pamiątkowe zdjęcia z panoramą Zakopanego w tle. Znalazł się również czas na kupowanie pamiątek i odpoczynek na świeżym powietrzu z widokiem na góry.

    Program wycieczki obfitował w tak wiele atrakcji, że każdy zapomniał o upływającym czasie. Uczniowie bogatsi o wspaniałe doświadczenia z niecierpliwością czekają na kolejną szkolną wycieczkę.  

    Wychowawcy klas III

  • .

    Wizyta w bibliotece

    W ramach realizacji projektu CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki oraz Światowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, uczniowie klasy 2 a odwiedzili szkolną bibliotekę. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem.
    Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia dzieciom zasad zachowania się w bibliotece. Następnie bibliotekarka, pani Marta, w ciekawy sposób opowiedziała uczniom o swojej pracy. Omówiła zasady korzystania z biblioteki i przedstawiła najciekawszy księgozbiór dla najmłodszych. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Aby zaspokoić swoją ciekawość, zadawali pani Marcie różne pytania dotyczące m.in. jej pracy, liczby czytelników oraz najczęściej wypożyczanych tytułów. 
    W ramach podziękowania za trud pracy bibliotekarza, uczniowie przygotowali dla pani bibliotekarki piękne laurki i złożyli serdeczne życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza. Wizyta w bibliotece była dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Poszerzyli oni swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania. Serdecznie dziękujemy pani Marcie za tak serdeczne przyjęcie i cierpliwość podczas odpowiedzi na wszystkie pytania. 

    R. Dziewięcka

  • .

    Sports in the Lake District

    10 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły brali udział w lekcji języka angielskiego pt. ‘Sports in the Lake District’, która została poprowadzona na żywo przez panią Elizabeth Beer z Wielkiej Brytanii. Była ona  transmitowana  poprzez aplikację Zoom. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 7b, 8a oraz 8b. W tej niezwykłej lekcji brały udział  dwie szkoły z Polski, Ukrainy, Mongolii oraz Turcji.

    Zajęcia te odbyły się według dostarczonego przez organizatora scenariusza. Uczniowie utrwalili sobie słownictwo związane ze sportem oraz stosowanie czasu Present Perfect. Pani Elizabeth Beer zainspirowała  wszystkich do aktywnej  pracy, do zamieszczania odpowiedzi na poszczególne zadania na czacie, do edytowania tablicy Padlet oraz udziału w głosowaniu. W trakcie prezentacji wykorzystała ona filmiki.  Uczniowie tworzyli opisy sportów, które  były oceniane przez prowadzącą. Mieli oni okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu oraz do rozwijania umiejętności językowych. 

    „Sports in the Lake District” to już trzecia lekcja w naszej szkole, która odbyła się w ramach projektu BBC Live Classes, który w 2020 roku został wyróżniony nagrodą ELTon w kategorii „Innovation in learner resources”, potwierdzającą najwyższą wartość edukacyjną.

    A. Litwin

  • .

    „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

    4 maja odbył się II Gminny Festiwal Folklorystyczny ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Celem przedsięwzięcia było m.in. popularyzacja pieśni i przyśpiewek ludowych naszego regionu, a także promowanie i zachowanie gwary – rdzennej mowy. Warunkiem udziału w Festiwalu było dobranie odpowiedniego repertuaru muzycznego, a także wysłanie prezentacji konkursowej uczestnika w formie nagrania audio-video do organizatorów konkursu. Do Finału Festiwalu  Folklorystycznego w kategorii uczniów-solistów klas I-III została zakwalifikowana Małgorzata Metryka - uczennica kl.3c, która wykonała a capella kołysankę Haliny Szelestowej, pt. „Uśnij ze mi uśnij córuniu kochano”. Podczas głównego finału jury przyznało Małgorzacie II miejsce i wręczyło  dyplom oraz muzyczną statuetkę.

    Gratuluję i życzę dalszych sukcesów muzycznych!!

    FILM

    K. Posłowska

  • .

    Kwiecień w Akcji Zdrowo i Sportowo

    W kwietniu uczniowie klas: Ia, IIIb oraz IIIc wzięli udział w projekcie edukacji i aktywizacji ruchowej dzieci w ramach prowadzonej Ogólnopolskiej Akcji Zdrowo i Sportowo. Głównym celem przedsięwzięcia była aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Realizując założenia projektu wychowawcy chcieli uświadomić uczniom jak ważne jest uprawianie sportu,  a także w jaki sposób ruch wpływa na sprawność fizyczną, samopoczucie oraz buduje relacje z innymi członkami grupy. Akcję rozpoczęto organizując klasowe i szkolne konkursy skoków na skakance – w ramach Międzynarodowego Dnia Sportu, podczas których wszyscy uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z własną sprawnością fizyczną. Podczas konkursu oraz prowadzonych zajęć kierowano się najważniejszą zasadą sportową – zasadą fair play. W ramach projektu uczniowie wykonywali plakaty promujące „Międzynarodowy Dzień Sportu”, robili zdrowe kanapki w celu uczczenia „Światowego Dnia Zdrowia”, a także wzięli udział w zajęciach sportowych, podczas których ćwiczyli skoczność, zwinność, koordynację ruchową, wytrzymałość.

    K. Posłowska

  • .

    CZWARTOKLASIŚCI POZA MURAMI SZKOŁY

     

    Klasy czwarte od początku roku szkolnego 2021/ 2022 uczestniczą w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych poza murami szkoły, które dodatkowo mają na celu integrację zespołów klasowych oraz edukacje społeczną i komunikacyjną – niezmiernie cenne po miesiącach zdalnego nauczania.

    Począwszy od września 2021 roku, czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w parku linowym w Morawicy. Zespoły podzielone na dwi grupy: klasa 4a i 4b oraz klasa 4c pokonywały przeszkody, walcząc zarówno ze swoim strachem, ale i presją rówieśniczą. Po pokonaniu toru przeszkód uczniowie nabywali umiejętności strzelania z łuku oraz trafiania lotkami do tarczy. Po wyczerpujących zabawach integracyjnych miało miejsce ognisko, w trakcie którego wytrwali rozgrywali mecze piłki nożnej.
    Grudzień pamiętamy przede wszystkim z wyjątkowej wycieczki do fabryki bombek w Staszowie. Przedświąteczny czas to świetna okoliczność do zwiedzenia tak wyjątkowego miejsca. Fabryka bombek i ozdób świątecznych w Staszowie jest znana ze swych produktów nie tylko w Polsce i w Europie, ale i na całym świecie. W tym niepozornym z zewnątrz budynku spod rąk pracowników wychodzą w świat prawdziwe arcydzieła. Czwartoklasiści mieli możliwość obejrzenia całego procesu powstawania ozdób świątecznych – od momentu wydmuchania kształtu ze szklanej rurki aż do ostatecznego udekorowania każdej sztuki bombki czy innej ozdoby. Następnie uczniowie, instruowani przez właścicielkę fabryki bombek, podczas warsztatów wykonywali własne ozdoby świąteczne (niezapomniana pamiątka z wycieczki).
    Po atrakcyjnych warsztatach udaliśmy się do Krzyżtoporu, by zobaczyć ruiny pałacu 365 okien. Malownicze wnętrza zaskakiwały swoją historią, a sceneria nierzadko wprawiała w podziw graniczący z napięciem. Dodatkową atrakcją była ogromna zaśnieżona przestrzeń, sprzyjająca zabawom na śniegu.
    W kwietniu uczniowie klas czwartych wzięły udział w zajęciach profilaktycznych pod hasłem: „Uwaga! Internet!” organizowanych w kinie Moskwa, podsumowane filmem „Rocca zmienia świat”. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię powstania Internetu, omówili pozytywne i negatywne skutki korzystania z Internetu. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film, który poruszył problematykę hejtu, empatii, bezdomności i samotności, potrzeby akceptacji i miłości,  rozsądnego wykorzystania możliwości Internetu w celu pomagania innym ludziom.
    11 maja klasa 4a i 4c wybrały się na rajd integracyjny do Łabędziowa. Celem wyjścia poza mury szkoły była edukacja prozdrowotna, integracja zespołów klasowych, kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich  oraz umacnianie klasowych więzi.
    To tylko część naszych lekcji. Ciąg dalszy nastąpi, bo 1 czerwca wyjeżdżamy na spektakl do teatru (jeszcze nie byliśmy w prawdziwym teatrze 😊), no i z niecierpliwością oczekujemy trzydniowej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej – jeszcze tylko parę tygodni…

    Renata Juśkiewicz

strona: