Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    CZWARTOKLASIŚCI POZA MURAMI SZKOŁY

     

    Klasy czwarte od początku roku szkolnego 2021/ 2022 uczestniczą w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych poza murami szkoły, które dodatkowo mają na celu integrację zespołów klasowych oraz edukacje społeczną i komunikacyjną – niezmiernie cenne po miesiącach zdalnego nauczania.

    Począwszy od września 2021 roku, czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w parku linowym w Morawicy. Zespoły podzielone na dwi grupy: klasa 4a i 4b oraz klasa 4c pokonywały przeszkody, walcząc zarówno ze swoim strachem, ale i presją rówieśniczą. Po pokonaniu toru przeszkód uczniowie nabywali umiejętności strzelania z łuku oraz trafiania lotkami do tarczy. Po wyczerpujących zabawach integracyjnych miało miejsce ognisko, w trakcie którego wytrwali rozgrywali mecze piłki nożnej.
    Grudzień pamiętamy przede wszystkim z wyjątkowej wycieczki do fabryki bombek w Staszowie. Przedświąteczny czas to świetna okoliczność do zwiedzenia tak wyjątkowego miejsca. Fabryka bombek i ozdób świątecznych w Staszowie jest znana ze swych produktów nie tylko w Polsce i w Europie, ale i na całym świecie. W tym niepozornym z zewnątrz budynku spod rąk pracowników wychodzą w świat prawdziwe arcydzieła. Czwartoklasiści mieli możliwość obejrzenia całego procesu powstawania ozdób świątecznych – od momentu wydmuchania kształtu ze szklanej rurki aż do ostatecznego udekorowania każdej sztuki bombki czy innej ozdoby. Następnie uczniowie, instruowani przez właścicielkę fabryki bombek, podczas warsztatów wykonywali własne ozdoby świąteczne (niezapomniana pamiątka z wycieczki).
    Po atrakcyjnych warsztatach udaliśmy się do Krzyżtoporu, by zobaczyć ruiny pałacu 365 okien. Malownicze wnętrza zaskakiwały swoją historią, a sceneria nierzadko wprawiała w podziw graniczący z napięciem. Dodatkową atrakcją była ogromna zaśnieżona przestrzeń, sprzyjająca zabawom na śniegu.
    W kwietniu uczniowie klas czwartych wzięły udział w zajęciach profilaktycznych pod hasłem: „Uwaga! Internet!” organizowanych w kinie Moskwa, podsumowane filmem „Rocca zmienia świat”. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię powstania Internetu, omówili pozytywne i negatywne skutki korzystania z Internetu. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film, który poruszył problematykę hejtu, empatii, bezdomności i samotności, potrzeby akceptacji i miłości,  rozsądnego wykorzystania możliwości Internetu w celu pomagania innym ludziom.
    11 maja klasa 4a i 4c wybrały się na rajd integracyjny do Łabędziowa. Celem wyjścia poza mury szkoły była edukacja prozdrowotna, integracja zespołów klasowych, kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich  oraz umacnianie klasowych więzi.
    To tylko część naszych lekcji. Ciąg dalszy nastąpi, bo 1 czerwca wyjeżdżamy na spektakl do teatru (jeszcze nie byliśmy w prawdziwym teatrze 😊), no i z niecierpliwością oczekujemy trzydniowej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej – jeszcze tylko parę tygodni…

    Renata Juśkiewicz

  • .

     Konkurs plastyczny „NASZE SYMBOLE NARODOWE”

    W minionym tygodniu w związku z obchodami świąt majowych w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt. „Nasze Symbole Narodowe”. Celem konkursu było wzbudzenie poczucia tożsamości narodowej, poszanowania polskich symboli narodowych, rozwijanie kreatywność  i współpracy w grupie. Zadaniem klas było wykonanie plakatu przedstawiającego polskie symbole narodowe.  Uczniowie podczas wykonywania prac wykazali się niezwykłym talentem plastycznym.
    Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, jury w składzie: pani Justyna Makowska-Jabczyk, pani Agata Putko oraz pani Ewelina Wójcik  postanowiło przyznać następujące nagrody:
    I miejsce – klasa 2 a
    II miejsce -
    ex aequo klasa 1a oraz 3c
    III miejsce – klasa 3 a
    Przepiękne plakaty oraz kotyliony przygotowali także uczniowie klas: 3b i 2b oraz uczennica klasy 2b Karolina Krawczyk.
    Prace uczniów ozdobiły nasze szkolne korytarze.
    Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i wychowawcom za udział w konkursie.

    Renata Dziewięcka

  • .

    Na góralską nutę!

    29 kwietnia, w świetlicy szkolnej, odbyła się lekcja otwarta w ramach Ogólnopolskiego Projektu “Baśnie i legendy polskie”. Uczniowie, przy “płonącym” ognisku i góralskiej dekoracji, wysłuchali legendy “O rycerzach pod Giewontem”. Zapoznali się z kulturą, gwarą i architekturą zakopiańską. Mogli zobaczyć tradycyjne stroje góralskie i poczuć się jak prawdziwi górale i góralki. Nie zabrakło przysmaku podhalańskiego - oscypka, którego dzieci chętnie skosztowały. Uczniowie wykonali piękne prace przedstawiające śpiących rycerzy, a także mieli okazję przebrać się za jednego z nich. Na zakończenie, aby góralskiej tradycji stało się zadość, uczniowie przeskakiwali przez ciupagę. Zabawie towarzyszyła góralska muzyka.

    Agata Putko

  • .

    Majowe święta

    28 kwietnia miała miejsce w naszej szkole niezwykła lekcja historii, którą  zaprezentowali uczniowie klas: 1a i 3c. Wychowankowie  pragnęli  uczcić zbliżające się ważne majowe święta tj. Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Spotkanie rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie prowadzący przybliżyli w sposób dla wszystkich ciekawy historię powstania Konstytucji 3 Maja, a także jej główne założenia. Uroczysty nastrój lekcji podkreślały recytowane przez uczniów klasy 1a wiersze patriotyczne, które miały na celu uzmysłowić zgromadzonym jak ważne są symbole narodowe, święta państwowe oraz nasza ojczyzna - Polska. Uczestnicy apelu mieli także możliwość wysłuchania pieśni patriotycznej, pt. „Mazurek 3 Maja”, którą zaprezentowali na dzwoneczkach chromatycznych członkowie zespołu Kornele. Na zakończenie przedsięwzięcia klasa Ia odśpiewała piękny utwór, pt. „Moja Ojczyzna”, a prowadzący  sprawdzili wiedzę uczniów z  przeprowadzonych zajęć patriotycznych.

    FILM

    I.Kuzia, K. Posłowska

  • .

    Podwójny tytuł  BRĄZOWEGO LAUREATA dla Piramidy

    Roztańczony Małogoszcz z czołówką  najlepszych formacji w telewizji.

    https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-jedrzejowski/item/50510-roztanczony-malogoszcz.html

         W sobotę, 23 kwietnia w Małogoszczu odbyły się XXVI Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych. Ten  dzień zdecydowanie należał do  najlepszych formacji z całej Polski, można było zobaczyć łącznie, aż 69 układów choreograficznych w  różnych kategoriach. Technika taneczna wszystkich zespołów podczas konfrontacji była na bardzo wysokim poziomie artystycznym, znakomite fabuły, scenografie i bogactwo kostiumów oraz cała  oprawa  prezentacji miała wyjątkowy charakter. Piramida dwukrotnie prezentowała się na scenie z oryginalnym programem artystycznym: w show dance pt. "Mulan"  i  w   innych formach pt. "Darkest nigh". Z przepięknym motywem tanecznym opowiadającym o sile, odwadze i męstwie Mulan,  która pozwoliła przenieść widza, w kolorowy bajkowy świat. Dodatkowe efekty świetlne w postaci czerwonej poświaty oraz oryginalna  fabuła przytykała wręcz dech w piersiach. Publiczność doceniła show w wykonaniu tancerek, nagradzając je  gromkimi brawami. Jednakże oczekiwanie na werdykt było dla nas wielkim przeżyciem. Wszyscy czuliśmy tą niesamowitą atmosferę, gdzie każda formacja liczyła na zwycięstwo. Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęłyśmy werdykt jury: w kategoriach  SHOW DANCE i INNE FORMY  przyznano Piramidzie, tytuł BRAZOWEGO LAUREATA. Z przepięknymi pucharami i maskotkami  pozostało nam wrócić do domu.                                                                                                                                    

    Link do choreografii Mulan https://www.youtube.com/watchv=XZAhQnMkKlE&t=20s&ab_channel=AnnaKuranda

    Fot. R. Chrabąszcz

  • .

    Dzień Ziemi 2022 

    22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. W tym dniu uczniowie klas  1 – 3 wykonali piękne plakaty przedstawiające naszą planetę  i drzewa z materiałów z recyklingu.  
    Światowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W tym roku  postanowiliśmy uczcić ten dzień zasadzeniem drzewek -  tuj na terenie naszej placówki. Dzięki wspólnej pracy uczniów klas  I-III powstała zielona ściana nieopodal fontanny. Każda klasa wsadziła po dwa drzewka. Pogoda bardzo nam sprzyjała, a uczniowie z dużym poświęceniem włączyli się do akcji. Wszystkim, którzy nam pomogli w akcji sadzenia drzewek serdecznie dziękujemy.

    Ilona Kuzia, Kinga Posłowska

  • .

    KONKURS RECYTATORSKI KLAS III

    Konkursy recytatorskie są w szkole wielkim wydarzeniem artystycznym. Recytacja stanowi wartość samą w sobie, kształtuje prawidłowe posługiwanie się językiem oraz rozbudza zainteresowanie kulturą. Dlatego 21 kwietnia uczniowie klas III wzięli udział w konkursie recytatorskim „Przyroda w liryce”. Recytatorzy słowami poetów chwalili piękno przyrody i wszystko to, co się z nią wiąże. Teksty poetyckie wygłoszone przez uczestników zachwyciły szkolne jury. Recytacje były na bardzo wysokim poziomie, a jury konkursowe miało wybrać te najlepsze, co oczywiście było bardzo trudne. Ostatecznie z pomocą przyszła widownia, która brawami oceniła uczniów biorących udział w konkursie. Wyróżniono 5 uczniów: Milenę Pietruch (IIIA), Lenę Pieczaba (IIIA), Ninę Paliwoda (IIIB), Patryka Piłata (IIIB) oraz Julię Ślaza (IIIC). Miejsce 1 zajęła Oliwia Kraj (IIIC), miejsce 2 zajął Mateusz Masternak (IIIB), 3 miejsce natomiast zajęła Monika Kołbus (IIIA). Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dalej zachęcamy do rozwijania swoich artystycznych zainteresowań.

    Wychowawcy klas III

  • .

    EKO – logiczny konkurs dla uczniów klas siódmych „Domowe sposoby oszczędzania wody”

    22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, święto które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z grudnia 1992 r. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Ideą Światowego Dnia Wody jest przypomnienie o olbrzymiej roli wody w życiu człowieka, zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie za sobą spadek jej zasobów oraz uczy nas szacunku do wody, która bardzo często jest marnotrawiona. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się Ziemię - choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka nadająca się do picia. Woda to nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas. W związku z powyższym w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas siódmych dotyczący domowych sposobów oszczędzania wody jako troski o nasze życie, klimat i środowisko przyrodnicze.
    W ramach konkursu należało wykonać prezentację multimedialną w programie Sway pod nazwą „Domowe sposoby oszczędzania wody” – mile widziane były zdjęcia wykonywane własnoręcznie.
    Jury w składzie Dorota Molendowska i Ewelina Kraj przyznało następujące nagrody:
    I miejsce – Oliwia Majchrzyk 7b
    II miejsce – Kacper Kusak 7b
    III miejsce – Nikola Strójwąs 7c
    Wyróżnienia: Kacper Piotrowski 7b, Oskar Skiba 7b.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

    D. Molendowska, E. Kraj

  • .

    Światowy Dzień Poezji

    Światowy Dzień Poezji to święto, które jest obchodzone corocznie 21 marca. Zostało ono  ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem obchodów Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
    Na lekcjach języka angielskiego czwartoklasiści poznali wiersz pt. "Cats Sleep  Anywhere”, a z kolei uczniowie klas  V-VIII nauczyli się utworu pt.„Saint Patrick’s Day”. W trakcie prezentacji poezji zwracano uwagę na pamięciowe opanowanie,  poprawną wymowę oraz  interpretację. Niektórzy uczniowie zaprezentowali wiersze na platformie flipgrid.
    Poprzez to działanie uczniowie zostali zachęceni do sięgania po poezję w języku obcym oraz wykazania się talentami aktorskimi. W trakcie prezentacji wykazali się oni pomysłowością odpowiednio dobierając rekwizyty.

    Anna Litwin

  • .

    XIV Ogólnopolski Festiwal Taneczny "Róża 2022"

         W dniu 18 marca na  sosnowieckiej  scenie Miejskiego Domu Kultury "Kazimerz", około tysiąca tancerzy walczyła o  czołowe lokaty taneczne. Piramida podczas tegorocznej edycji festiwalu dwukrotnie miała okazję przedstawić oryginalny program, który spotkał się z dużym aplauzem publiczności. W choreografii pt. "Mulan" z przepięknym motywem tanecznym opowiadającym o sile, odwadze i męstwie 40- osobowa armia, prezentowała się zjawiskowo. W kolejnej odsłonie  brawurowo wytańczonej choreografii pt. "Darkest night" pomysłowość i  kunszt tancerek został  nagrodzony lawiną gromkich  braw. Ten wyjątkowy dzień wypełniony był rywalizacją  sceniczną  na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Za wspaniałe i  oryginalne  pokazy  taneczne  jury dwukrotnie przyznało Piramidzie  tytuł  WYRÓŻNIENIA II STOPNIA.   

  • .

    Sukces taneczny  Piramidy

       Uczestnikami II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca „Chyże nóżki” w Krakowie były formacje taneczne działające w ośrodkach kultury, klubach tańca, szkołach oraz innych placówkach kulturalno-oświatowych. Do konkursu zgłoszonych zostało 60 zespołów z całej Polski, łącznie około 900 uczestników. Celem konkursu było nie tylko wyłonienie najlepszych tancerzy z zespołów tanecznych ośrodków kultury, szkół, stowarzyszeń, klubów z całej Polski, ale także aktywizacja i integracja środowiska tanecznego. 27 marca 2022  formacja taneczna Piramida   zaprezentowała  sceniczny debiut  w tańca współczesnego pt. "Darkest night”. Oryginalna choreografia spotkała się z dużym aplauzem publiczności, a jury po obejrzeniu wspaniałych prezentacji konkursowych wyróżniło  naszą grupę taneczną statuetką i dyplomem.

  • .

    Szkolny Mistrz Skakanki

    Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali szkolne zawody w skakaniu na skakance.  W konkursie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I-VIII. Celem przedsięwzięcia było: propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, kształtowanie zdrowej rywalizacji wśród uczniów, a także popularyzacja skoków na skakance wśród uczniów kl. I-VIII. Zawody składały się z dwóch etapów: klasowego oraz szkolnego. Aby dostać się do finału uczniowie musieli przejść eliminacje klasowe. Szkolnymi Mistrzami Skakanki zostali uczniowie, którzy w czasie 1 min. wykonali największą ilość skoków.

    Szkolnymi Mistrzami Skakanki zostali:
    - w kategorii klas I-III: Julia Ślaza (kl. 3c) – 134 skoki, Mikołaj Paszkowski (kl.3b) – 83 skoki;
    - w kategorii klas IV-VI: Weronika Przewoźniak (kl. 5b) - 119 skoków, Mikołaj Stęplewski (kl.5a)- 110 skoków;
    - w kategorii klas VII-VIII: Róża Łysak (kl.7b)- 111 skoków, Szymon Kaczyński (kl. 8c) – 141 skoków.

    Dziękujemy wychowawcom klas I-III oraz nauczycielom wychowania fizycznego za przeprowadzenie eliminacji klasowych. Wszystkim uczestnikom zawodów  gratulujemy i życzymy wielu sukcesów sportowych J.

    K. Posłowska, Z. Więckowski

  • .

    Dni Matematyki 2022

    W bieżącym roku szkolnym obchody Dni Matematyki rozciągnęły się w czasie. Pierwszy konkurs „Ułamkowy zawrót głowy” odbył się w lutym, wzięli w nim wybrani uczniowie klas piątych.  Pierwsze miejsce   w tym konkursie zdobyła  Lena Stawecka (5c),
    II miejsce -  Maciej Głuszek (5a), III miejsce – Alicja Siewiorek (5c). Przedstawiciele klas piątych zmagali się z zaszyfrowanymi zadaniami podczas turnieju „Zaklęta Enigma-Kraina szyfrów i zagadek”. Najlepiej z rozszyfrowywaniem kodów poradziła sobie klasa 5a zdobywając I miejsce, klasy 5b i 5c uplasowały się ex aequo  na II miejscu. Chętni uczniowie z klas czwartych i piątych włączyli się w realizację projektów przedmiotowych „Matematyka w otaczającym nas świecie” oraz  „Symetrie w przyrodzie”. Uczniowie klas 8c i 8d wzięli  udział w konkursie fotograficznym „Geometria cieni”, poszukiwali matematyki w otaczającym nas świecie i odkrywali jej piękno. Uwiecznili to  na zdjęciach, zwracając uwagę na rolę światła i cieni oraz uzyskaną perspektywę. W marcu zakończył się trzyetapowy konkurs dla ósmoklasistów „Zadanie otwarte, to dla ósmoklasisty nie lada wyzwanie”. Najwyższą liczbę punktów, a tym samym I miejsca w poszczególnych klasach zdobyli:  Piotr Przewoźniak (8a), Jakub  Śnioch (8b), Jakub Klimczak (8c), Krystian Baran (8d).    Z okazji Dnia Liczby Pi odbyły się okolicznościowe lekcje poświęcone  tej niezwykłej liczbie – Ludolfinie. 

    4 kwietnia 2022r na apelu podsumowującym Dni Matematyki uczestnicy koła matematycznego przypomnieli najważniejsze własności figur płaskich prezentując krótką inscenizację „Ważne figury”. Pan dyrektor wręczył wyróżnionym uczniom  pamiątkowe dyplomy.  

    Link do zdjęć „Geometria cieni”https://tiny.pl/9kbzn

    Matematyczki

  • .

    „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2021-2022” -
    podsumowanie projektu

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy przystąpili do projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”.  Projekt realizowali od października do marca. Uczestniczyli w różnego rodzaju przedsięwzięciach związanych z upowszechnianiem zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
    W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) – inicjatywie Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie bezpiecznego dostępu do sieci, uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w warsztatach pt. „Hejtuję! Nie, dziękuję” przeprowadzonych przez p. Ewelinę Kraj.  Zajęcia te dotyczyły zagadnień przemocy, hejtu, cyberbezpieczeństwa, sextingu – to tylko część zjawisk, z jakimi stykają się młodzi użytkownicy sieci. Dzisiejsza młodzież często nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich zachowań. Nie zastanawia się nad tym, że to, co teraz publikują w Internecie, zostaje w sieci na zawsze i może zaważyć na ich przyszłym życiu. Warsztaty miały również na celu uzmysłowienie uczniom, że niebezpieczne zachowania, takie jak hejt, niosą za sobą poważne konsekwencje i mogą doprowadzić do tragedii. Uczyły również, w jaki sposób radzić sobie z agresją w sieci, oraz jak bronić się przed hejterami.
    W ramach warsztatów uczniowie starszych klas przygotowywali krótki quiz w programie Geniall.y, sprawdzający wiedzę naszych młodszych wychowanków z bezpieczeństwa w sieci.

    Link do quizu:  https://tiny.pl/9kcmh
    Nasi najmłodsi wychowankowie klas I-III, wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z sieci zdobywali podczas lekcji z wychowawcami. W ramach spotkań chętni uczniowie przygotowali prace plastyczne na temat „Internet - wspólna nauka i zabawa”. Fantazja i pomysłowość uczniów zaskoczyła szkolne jury – było bardzo ciężko wybrać najładniejszą pracę. Za zadanie mieli wykonać pracę, w dowolnej technice plastycznej. Praca ta powinna być ilustracją do jednej z kart 12-stronicowego, rocznego kalendarza ściennego. Kreatywność i pomysłowość uczniów zaskoczyła szkolne jury – było bardzo trudno wybrać najładniejszą pracę. W sumie napłynęło 45 prac, z czego trzy najciekawsze zostały zakwalifikowane do konkursu organizowanego przez ŚCDN „Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze 2021-2022”.
    W celu rozwijania umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej, uczniowie klas VII-VIII, wykonali prezentacje w aplikacji Sway lub Flipgid na temat szeroko pojętego hejtu. Ich wartościowe prace przybliżają uczniom naszej szkoły zjawisko hejtu, uczą w jaki sposób radzić sobie z jego negatywnymi konsekwencjami oraz wskazują, gdzie szukać pomocy.  Dodatkowo uczniowie klas 7b, 7c przygotowali własne komiksy wykonane w aplikacji Pixton oraz wykonali plakaty w programie Canva „Cyfrowa tożsamość – o zasadach netykiety”.
    Prace Sway:

    https://tiny.pl/9ktj9
    https://tiny.pl/9ktjc
    https://tiny.pl/9ktjc
    https://tiny.pl/9ktjd
    https://tiny.pl/9ktjf
    Flipgrid:

    https://www.youtube.com/watch?v=ufQYK_55c_0
    https://flipgrid.com/s/tQVX3yEeusrB
    https://flipgrid.com/s/HNAzrL8GttAf

    Dnia 14 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji p. Małgorzatą Perkowską-Kiepas z Komendy Miejskiej w Kielcach. W prelekcji pt. "Cyberprzestępczość, a cyfrowa tożsamość - odpowiedzialność prawna nieletnich. O hejcie w Internecie" uczestniczyli uczniowie klas trzecich, 5c oraz 7a. Pani funkcjonariusz, na co dzień zajmująca się profilaktyką, przybliżyła uczniom temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegała przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówiła o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy i brutalności w grach komputerowych. Przestrzegała również przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. Wspólnie z uczestnikami spotkania starała się wypracować bezpieczny model korzystania z Internetu. 
    W ramach działań mających na celu rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych oraz kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści i dyskryminacji, klasa 8c przygotowała spot reklamowy. Film zatytułowany „Hejter” przedstawia sytuacje, które z pewnością mają miejsce w wielu szkołach. Hejt, poniżanie i wyśmiewanie - to najczęściej spotykane sytuacje wśród młodzieży. To, co dla jednych jest śmieszne i zabawne, dla innych może być życiowym dramatem. Uczniowie włożyli ogrom wysiłku realizując nagranie. Od podstaw musieli zaplanować każdy kadr, każdy dialog, podzielić się rolami. Całość połączyli w zwarty i spójny spot reklamowy. Wykorzystywali do tego program „DaVinci Resolve", z którego wcześniej nie korzystali. Nauczyli się montażu filmu oraz obróbki graficznej. Praca nad nagraniem sprawiła, że uczniowie pracowali całą klasą - taka forma realizacji projektu zbliżyła ich do siebie i sprawiła, że relacje między nimi nasiliły się po długiej przerwie spowodowanej nauczaniem zdalnym. 

    Filmem tym chcieliśmy wesprzeć tych, których dotyczy hejt. A z całą pewnością takich osób jest wiele.
    Mamy nadzieję, że film pozytywnie wpłynie na zachowanie młodych ludzi. Jeśli dzięki temu nagraniu, chociaż jedna osoba zrezygnuje z hejtowania, będzie to dla nas ogromny sukces. 

    Zapraszamy do oglądania.
    Link do filmu: https://tiny.pl/9k7hb

    Więcej informacji dotyczących projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2021-2022” można znaleźć pod adresem: https://szybuj.scdn.pl/project/zespol-placowek-oswiatowych-w-morawicy/

                                                                                                                                        Ewelina Kraj

  • .

    DZIEŃ BEZ PLECAKA

  • .

    VI Memoriał Urszuli Marciniak

    10 marca w naszej szkole odbył się VI Memoriał Urszuli Marciniak - otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem konkursu było szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia oraz podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków, a także upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak – polskiej matematyczki znanej z tworzenia łamigłówek logiczny.
    W kategorii "Młodzicy” (kl.3-5) do konkursu przystąpili: Maja Jaroń (kl. IIIb), Dawid Zapała (kl.IIIa), Alicja Koster (kl.IIIb), Monika Kołbus (kl.IIIa), Mateusz Masternak (kl.IIIb) oraz Oliwia Kraj (kl. IIIc).
    Spośród 149 uczestników do ogólnopolskiego finału zakwalifikowały się: Oliwia Kraj (pozycja 4 na liście finalistów, 30p.) oraz Monika Kołbus (pozycja 23 na liście finalistów, 22p.). Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Kinga Posłowska.  Finał Memoriału odbył się 26 marca na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Matematycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas finału uczennice nie tylko zmierzyły się z zadaniami treningu umysłu, ale także musiały przezwyciężyć towarzyszące im emocje.  Po zawodach dziewczynki miały możliwość udzielenia wywiadu telewizji TVP3 Kielce.

    Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uczniów do zawodów, a wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i  zachęcam do udziału w Memoriale w przyszłym roku!

                                                                                                                                      Wychowawcy klas III

  • .

    Powitanie Wiosny 2022

    21 marca uczniowie klas 1-3 świętowali nadejście wiosny uczestnicząc w zabawie w „podchody”.  Zadaniem uczniów i wychowawców było odnalezienie 4 listów, przeczytane ich, a następnie wykonanie zadań. Każda klasa miała inną trasę, która prowadziła do Marzanny. Podczas zabawy uczniowie wykonywali zadania tj. rozwiazywanie krzyżówek, zabawy logopedyczne, zabawy ruchowe i pamięciowe.  Po dotarciu do celu wszyscy wspólnie wypowiedzieli rymowankę „ Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno…”. Głośno śpiewając „Maszeruje wiosna” pożegnaliśmy Panią Zimę, a przywitaliśmy Panią Wiosnę. Po tak wspaniałej zabawie Mały Samorząd Uczniowski miał na uczniów jeszcze jedną niespodziankę – Wiosenną loterię. Na koniec zabawy Pani Wiosna rozdała wszystkim uczniom zielone balony i zaprosiła do wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom. Dziękujemy wychowawcom za wspaniałą współpracę – organizatorzy: E. Korban, I. Kuzia, K.Posłowska.

  • .

    Ślubowanie Klas Pierwszych

    17 luty 2022 roku  w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy.  Uczniowie podczas uroczystości wykazali się różnymi umiejętnościami: udowodnili, że znają zasady zachowania w klasie, szkole i na drodze. Pokazali, że kochają swoją Ojczyznę, pięknie śpiewają, recytują, tańczą oraz potrafią rozwiązać zagadki na różne tematy. Zapewnili również, że będą szanować Patrona Szkoły.  Złożenie przyrzeczenia na sztandar szkoły poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Pierwszoklasiści obiecali, że będą się pilnie uczyć, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania, wykorzystując stare pióro, którym tradycyjnie pasowani są uczniowie naszej szkoły. Pamiątkowe dyplomy i fotografie zakończyły tę ważną uroczystość. Serdeczne podziękowanie kierujemy do uczniów klas ósmych, którzy pomagając pierwszoklasistom wcielili się w różne postacie. Gwardzistą , a zarazem prowadzącym był Igor Pobocha, królem Ołówkosem – Jakub Klimczak i piękną królową – Weronika Kowalska.

  • .

    Dzień Św. Patryka w naszej szkole

    W dniu 17 marca 2022 roku uczniowie klasy 5c obchodzili dzień św. Patryka – patrona Irlandii.
    To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczyny.  Z innych źródeł możemy dowiedzieć się, że wypędził z niej zajadłe węże. To tylko niektóre z faktów, które poznali piątoklasiści na lekcji języka angielskiego prowadzonej przez p. A. Wronę.
    Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych, uczniowie obejrzeli film interaktywny nt. historii święta, poznali symbole tego święta, rozwiązali quiz online i mieli możliwość zrobić sobie zdjęcia z czapką Leprechauna, figlarnego skrzata z irlandzkich bajek. Wzbogacił się on na wytwarzaniu butów oraz znał miejsca ukrycia skarbów (naczyń wypełnionych złotem, leżących po drugiej stronie tęczy- bardzo trudnych do zdobycia.)

  • .

    Jak działa układ ruchu? – projekt STEAM czwartoklasistów

    Metodologia STEAM jest połączeniem dziedzin takich jak nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Korzyści płynące z jej zastosowania to zdobywanie wiedzy  i umiejętności poprzez działanie, doświadczanie i dedukcję, co przekłada się na lepsze rozumienie i zapamiętywanie czyli efektywną naukę. Realizując treści związane z budową  i funkcjonowaniem ciała człowieka czwartoklasiści podczas lekcji przyrody prowadzonych przez Dorotę Molendowską zastanawiali się, jakie narządy i układy umożliwiają im ruch. Doświadczalnie sprawdzali wpływ wysiłku fizycznego na pracę serca i częstotliwość oddychania. W oparciu o posiadane wiadomości i umiejętności samodzielnie wykonywali z pianki kreatywnej model własnej dłoni zastępując kości rurkami do napojów, a ścięgna – sznurkami. Wszystkie dłonie wykonane zostały bardzo dokładnie i zgodnie z budową układu szkieletowego i mięśniowego człowieka. Piankowe rączki poruszały palcami, a czwartoklasiści mogli do siebie pomachać i przybić piątkę. To była wspaniała zabawa połączona z nauką anatomii.

    Dorota Molendowska

strona: