Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Oliwia Paliwoda nagrodzona jako Talent Świętokrzyski

     

    Absolwentka naszej szkoły, Oliwia Paliwoda, znalazła się w gronie 14 uczniów szkół podstawowych i średnich województwa świętokrzyskiego, nagrodzonych za wybitne osiągnięcia edukacyjne i artystyczne. Podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, przedstawiciele Zarządu Województwa Świętokrzyskiego wręczyli nagrody  osobom, które odniosły sukcesy w olimpiadach i konkursach, zwłaszcza o randze ogólnopolskiej,  i zasłużyły w ten sposób na miano Talentów Świętokrzyskich.

    Przedmiotem oceny jury były osiągnięcia Oliwii Paliwody z czasu, gdy była uczennicą Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy. Komisja doceniła zatem naszą absolwentkę za tytuł finalistki II Ogólnopolskiej Olimpiady  Literatury i Języka Polskiego, tytuł laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "O Pióro Stefana" czy I miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie Historycznym "Żołnierze Wyklęci". Pasją Oliwii oprócz  literatury i historii jest taniec. Wstępując od najmłodszych lat w szkolnej formacji tanecznej PIRAMIDA, odniosła liczne sukcesy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobyła wraz zespołem wyróżnienie w XII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych, "O Laur Rzecha", III lokatę w II Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych  Mazurski Krok, tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Laureata w Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tanecznych Małogoszcz. Wytańczyła wicemistrzostwo w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych SPONTAN w Warszawie i w Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym "Róża” oraz liczne czołowe lokaty Ogólnopolskiego Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie.

    Sukcesy Oliwii, przypieczętowane nagrodą Talenty Świętokrzyskie, to powód do radości dla wszystkich osób, które z nią pracowały. Życzymy obecnej Licealistce kolejnych sukcesów edukacyjnych i artystycznych. Oby następni uczniowie naszej szkoły podążali śladami swej starszej koleżanki!

    Miasto i Gmina Morawica                                           echodnia.eu
    Samorządowy Portal Internetowy 

  • .

    Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Pejzaże naszej gminy”

    Z przyjemnością informujemy, że konkurs fotograficzny pt. „Pejzaże naszej gminy” został rozstrzygnięty! Uczniowie klas I-III zrobili wiele ciekawych fotografii przedstawiających najpiękniejsze zakątki naszej małej ojczyzny. Konkurs miał na celu zachęcić dzieci do rozwijania zainteresowania fotografią, jako jedną z form spędzania czasu wolnego. Fotografia ma bowiem zdolność angażowania, inspirowania oraz wzbudzania emocji u odbiorców. Każde oddane zdjęcie było wyjątkowe i piękne. Po długich naradach jury konkursowe, któremu przewodniczyła Pani dyrektor Wiesława Cecot,  postanowiło przyznać następujące nagrody:
    Miejsce I: Patryk Szałas, Piotr Biesaga, Lena Pieczaba.
    Miejsce II: Dawid Zapała, Angelika Boksa, Gabriel Rozpara.
    Miejsce III: Izabela Dziwoń, Gabriela Rożkiewicz, Zuzanna Kosmala, Zofia Czwartosz, Monika Kołbus, Oliwia Filipczak.

    Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

    Organizator konkursu – K. Banasik

  • .

     "Mikołajki na czerwono"

    6 grudnia, jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie…Od wielu lat 6 grudnia jest dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W tym roku członkowie Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego zorganizowali na terenie naszej szkoły akcję „Mikołajki na czerwono”. Każdy uczeń, który przybył do szkoły ubrany na czerwono oraz miał na głowie czapkę Świętego Mikołaja,  był zwolniony z pytania.
    W tym ważnym dniu uczniów klas I-III odwiedził św. Mikołaj, który przybył w towarzystwie pięknej śnieżynki. Dzieci przywitały go z ogromną radością, zaśpiewały piosenki, a w zamian otrzymały wspaniałe prezenty. W każdej klasie nie obyło się także  bez wspólnych, różnorodnych mikołajkowych zabaw klasowych.

    Święty Mikołaju, Droga Śnieżynko serdecznie dziękujemy Wam za odwiedziny i obdarowanie nas prezentami!

    Uczniowie oraz wychowawcy klas I-III

  • .

    Lekcje języka angielskiego z Pearson & BBC Live Classes

    W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Morawicy przystąpiła po raz pierwszy do  międzynarodowego projektu Pearson & BBC Live Classes, który jest skierowany do uczniów i nauczycieli z całego świata.
    Uczniowie klas IV – VIII wraz z p. Anną Litwin uczestniczyli w dwóch lekcjach języka angielskiego prowadzonych na żywo przez doświadczonych nauczycieli z Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich, pt.’The Digital Revolution’ odbyła się 23  listopada 2021 r. Dotyczyła ona wynalezienia przez Tim’a Berners Lee usługi WWW, jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Zajęcia te były prowadzone przez panią Elizabeth Beer. Uczestniczyły w niej szkoły z ośmiu krajów z całego świata. Lekcja ta przebiegła bardzo sprawnie dzięki uzyskanym materiałom dydaktycznym oraz wskazówkom metodycznym. W trakcie zajęć uczniowie z całego świata wymieniali zalety i wady Internetu, podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi ulubionych aplikacji, proponowali zasady zachowania się w Sieci. Wspólnie zastanawiali się oni, skąd ludzie czerpali wiedzę przed wynalezieniem Internetu.
    26.11. 2021r odbyła się kolejna lekcja pt. "You Are What You Eat - Food And Eating Right", którą poprowadziła pani Vanessa Hartson Walker. Zajęcia te rozwijały umiejętności uczniów z tematyki: “Żywienie. W trakcie lekcji prowadząca wykorzystywała film, sondaż oraz tablicę Padlet. Wiele pozytywnych emocji wzbudziło prezentowanie swoich ulubionych potraw przez uczniów z całego świata. Prowadząca zajęcia zainspirowała ponadto uczestników do wykonania plakatów zachęcających do sięgania po zdrową żywność.
    Lekcje języka angielskiego z BBC odbyły się na platformie ZOOM. Miały one formę webinaru, a uczniowie korzystali z czatu. Cenne było to, że prowadzący zajęcia na bieżąco korygowali błędy uczniów.   Taka forma nauki przypadła do gustu zarówno nauczycielowi, jak uczniom.
    Projekt realizowany we współpracy z Pearson & BBC Live Classes potrwa w naszej szkole do końca roku szkolnego i dzięki niemu uczniowie jeszcze kilka razy wezmą udział w zajęciach na żywo na różne tematy.

    Anna Litwin

  • .

    Dzień Pluszowego Misia

    Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie    25 listopada. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma ponad 100 lat. Nie ma chyba domu,       w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków i przytulanka do zasypiania. Uczniowie klasy Ia obchodzili to święto bardzo aktywnie. Na zajęciach wspólnie wykonali dużego pięknego  misia z płatków owsianych oraz indywidualnie misia z ręczników. Dowiedzieli się, jak na przestrzeni  lat zmieniał się miś. Na zakończenie zajęć uczniowie dostali słodką niespodziankę oczywiście w postaci misia.                                     

    Ilona Kuzia

  • .

    „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”

    2 grudnia w naszej szkole w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” zostały przeprowadzone prelekcje edukacyjne dla najmłodszych uczniów. Organizatorem programu są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. którym serdecznie dziękujemy za ważną i potrzebną dawkę wiedzy, emocji, doświadczenia i mile spędzonego czasu. Celem spotkania z dziećmi było podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo – drogowych oraz terenach kolejowych, wzbudzenie zainteresowania zasadami właściwego zachowania w ww. miejscach. Podczas spotkania, w miłej i przyjaznej atmosferze w gronie rówieśników dzieci uczyły się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznały znaki, telefony alarmowe, a także dowiedziały się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Koordynatorzy urozmaicili spotkanie filmami edukacyjnymi, grami i zabawami wywołując zainteresowania wśród najmłodszych. Po zajęciach każdy z uczestników otrzymał ciekawe gadżety. To był wyjątkowy dzień. Dziękujemy.

    Karina Banasik

  • .

    Akcja "Paczka dla zwierzaczka"

    1 grudnia uczniowie klasy III c oraz członkowie Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego wybrali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Celem wyjazdu było przekazanie zebranych darów: karmy, koców, środków czystości oraz innych potrzebnych rzeczy z przeprowadzonej w szkole akcji „Paczka dla zwierzaczka". Założeniem przedsięwzięcia było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz gotowości niesienia pomocy poszkodowanym zwierzętom. Uczniowie, wychowawcy oraz rodzice bardzo chętnie przyłączyli się do zbiórki potrzebnych schronisku rzeczy. W sumie zebrano: 242 puszki karmy mokrej (około 180 kg), 11 opakowań karmy suchej (około 16 kg), 167 saszetek z przysmakami, akcesoria typu: zabawki, miski, obroże, a także środki czystości oraz środki higieniczne. Nad całością akcji czuwali opiekunowie Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego.

    Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w akacji.
    K. Posłowska, Z. Więckowski

  • .

    Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w Policealnej Szkole Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy

    Dnia 10 listopada 2021 roku uczniowie klasy 7b pod opieka wychowawczyni pani Doroty Molendowskiej uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które odbyły się w Policealnej Szkole Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy. Za zgodą Pani Dyrektor Anity Koniusz zorganizowany został dla nich pokaz oraz mini kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadziła pani Tamara Rucińska. Siódmoklasiści dowiedzieli się, jak należy się zachować będąc świadkiem zdarzenia lub wypadku oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Mieli możliwość przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej na manekinie tzw. Małej Ani. Uczniowie w ramach poznania dalszej drogi kształcenia i preorientacji zawodowej zostali zapoznani z bazą dydaktyczną  szkoły oraz poznali zawody, w jakich szkoła kształci przyszłych pracowników medycznych. Podczas wizyty obejrzeli pracownie oraz sprzęt wykorzystywany do nauki w poszczególnych zawodach. Pani Anna Kędziora – pracownik szkoły, doradca zawodowy, a prywatnie mama siódmoklasistki – oprowadzając uczniów po szkole opowiadała o zawodach jakie można zdobyć w szkole. Wszystkie pracownie cieszyły się dużym zainteresowaniem: kosmetyczna, diagnostyki obrazowej, higienistki i asystentki stomatologicznej, farmaceutyczna, masażu, opiekuna medycznego, terapii zajęciowej. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Policealnej Szkole Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy za wspaniałe przyjęcie i doskonale zorganizowane warsztaty.

    Po zakończonych warsztatach siódmoklasiści dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości udali się pod pomnik ku czci "Bohaterów walczących o Wolność i Niepodległość" zlokalizowany przy Centrum Samorządowym w Morawicy, gdzie zapalili znicz i chwilą zadumy podziękowali wszystkim obrońcom naszej Ojczyzny.

  • .

     

    WIZYTA W FABRYCE BOMBEK W MIECHOWIE

     

    Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Dlatego  24.11.2021 r. uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych „Decora” w Miechowie.

    Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie oraz  zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pierwszą atrakcją, która czekała na dzieci były warsztaty zdobienia bombek. Uczniowie podzieleni na grupy udali się do sal, w których własnoręcznie ozdabiali swoje bombki brokatem według własnego pomysłu i uznania.  Po wykonaniu ozdób udaliśmy się na halę produkcyjną, aby z bliska przyjrzeć się pracy ludzi zatrudnionych w fabryce. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.  Jednym z etapów  zwiedzania była hala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. W „srebrzarni” pani wstrzykiwała mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu do wnętrza bombki, a następnie zanurzała ją we wrzątku i potrząsała nią, dzięki czemu bańki uzyskiwały piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do „farbiarni”, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do „suszarni”, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały  wyjątkowe i niepowtarzalne bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Odwiedziliśmy również sklepik, w którym mogliśmy zakupić piękne bombki w każdym możliwym kształcie.

    Dzięki tej wycieczce, uczniowie mogli przekonać się, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga wyprodukowanie świątecznej bombki. Wizyta dostarczyła wszystkim uczniom niesamowitych wrażeń. Wracając do szkoły, każdy myślał już tylko o nadchodzących świętach i choince, którą ozdobi własnoręcznie wykonaną bombką.

    Wychowawcy klas III

  • .

    „W świecie magii i czarów”

    26 listopada uczniowie klasa I -III wzięli udział w zabawach i  wróżbach andrzejkowych zorganizowanych w kąciku magii i czarów na świetlicy szkolnej. Na początku imprezy czarodziejki opowiedziały  dzieciom o tradycjach  andrzejkowych. Następnie uczniowie dzięki przeprowadzonym wróżbą  dowiedzieli  się, na co mają uważać, jaki zawód będą  wykonywali w przyszłości, a także czy czeka ich bogactwo, szczęście, miłość, a może dalekie podróże. Po wróżbach czekał na uczniów słodki poczęstunek przygotowany w klasach.

    Całą imprezę uświetniła muzyka, taniec oraz czarodziejki, w których rolę wcieliły się uczennice z klasy IVc: Lena Idzik, Maja Domagała, Julia Maciąg, Katarzyna Bentkowska.

    Drodzy uczniowie mamy nadzieję, że miło spędziliście ten andrzejkowy dzień. Pamiętajcie jednak, że tradycja andrzejkowa jest jedynie  zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami.

    Wychowawcy klas I-III

  • .

    Wolontariusze w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy

    Uczniowie klasy VII„b” są wolontariuszami w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy. W października 2021 roku zostało zorganizowane pierwsze spotkanie wolontariuszy z podopiecznymi Domu Seniora z okazji Światowego Dnia Seniora. Uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny. Pensjonariuszom bardzo podobały się recytowane wiersze, utwory zagrane na trąbce, wspólnie zaśpiewane Sto lat oraz zaprezentowany taniec nowoczesny. Występ nagrodzili gromkimi brawami. Na zakończenie siódmoklasiści wręczyli seniorom przygotowane przez wolontariuszy z naszej szkoły własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni klasy Pani Dorota Molendowska. Nasi wolontariusze nawiązali dobry kontakt z podopiecznymi Domu Seniora, czekamy na kolejne spotkanie.

  • .

    Miejsko-Gminne obchody Święta Niepodległości

    Najstarsi uczniowie z klas ósmych godnie reprezentowali naszą szkołę podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, tj. 11 listopada.  Uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie ze sztandarem szkolnym i wiązanką kwiatów zmierzali w barwnym korowodzie pod pomnik „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. Z wielką czcią i powagą oddali hołd poległym za naszą Ojczyznę. Wyrazy podziękowania i uznania za patriotyczną postawę należą się dla  pocztu sztandarowego w składzie: Jakub Śnioch, Patrycja Wróbel, Aniela Kruk, Borys Król, Weronika Kowalska i Hanna Pater. Oliwia Polak i Amelia Brzoza sprawowały opiekę nad wiązanką i rejestrowaniem zdarzeń. Wszystkim ósmoklasistom gratulujemy wzorowej postawy i głębokiego poczucia patriotyzmu podczas narodowego święta.

    E. Moskwa-Strąk

  • .

    Jesienny Warm-up!

    Uczniowie naszej  szkoły biorą  udział w ogólnopolskim konkursie - Jesienny Warm-up! Akcja została zainicjowana przez Instytut Sportu, który ma zaangażować całą społeczność szkolną  do rozgrzewki w  jesiennych klimatach. Celem konkursu jest zachęcenie do kreatywnej, świadomej i bezpiecznej rozgrzewki przed treningowej. Konkurs organizowany jest na osi czasu programu Szkolny Klub Sportowy w serwisie Facebook pod adresem https://www.facebook.com/szkolnyklubsportowy.

     Nasi uczniowie nagrali filmiki, które są doskonałą alternatywą na jesienną nudę. Wykonują rozgrzewkę z orzechami i parasolem. Doskwiera Wam już jesienne ochłodzenie? Czas na  rozgrzewkę! Oto nasze propozycje, wygrywa ten  kto sięgnie po zdrowie w formie ćwiczeń. 

    https://drive.google.com/file/d/16-mRNO_E7DgBO8hxyUELzpPumUyqPEfv/view?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/16UU6J6R7zeqR3QXaonLn0TXUo9hiPjtm/view?usp=sharing

    #jesiennywarmup@Konkurs organizowany przez społeczność SKS oraz Ambasadorkę akcji Annę Lewandowską.

    A. Kuranda

  • .

    W OŚRODKU MYŚLI PATRIOTYCZNEJ I OBYWATELSKIEJ

    Uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach o tematyce patriotycznej: Jaki znak Twój? – Polskie symbole narodowe. Obejrzeli  film: „Kto Ty jesteś?”,  uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Lekcje  były doskonałą okazją, aby utrwalić wiadomości o powstaniu państwa polskiego oraz o  godle, fladze  Polski, czy hymnie narodowym. Ponadto dzieci  zwiedziły  sale muzealne, w których  zostały zgromadzone ciekawe eksponaty. Zobaczyły multimedialną wystawę prezentująca historię miasta i regionu. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie pomieszczeń dawnego więzienia.

                                                                                                                            D.Bogusz  Z. Taf Gryń

  • .

    Podziękowania dla Pani Małgorzaty Waszkiewicz

    Pani Małgorzata Waszkiewicz, która od 1984 r. pracowała  w naszej szkole, ucząc klasy  I-III, podjęła decyzję o przejściu na emeryturę.

     Wiadomość tę ze smutkiem przyjęli zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły, którzy darzą Panią Małgosię wielką sympatią i szacunkiem za wspaniałą osobowość, niespotykany optymizm, cierpliwość oraz wrażliwe serce prawdziwego przyjaciela dzieci. Podczas pożegnalnego spotkania, które odbyło się 26 października, Pani Waszkiewicz usłyszała wiele ciepłych słów od Pana dyrektora Jacka Kuzi, wychowanków oraz innych reprezentantów naszej społeczności szkolnej. Swoją wdzięczność dzieci wyraziły poprzez wierszyki, piosenki, tańce oraz pamiątkowe upominki.

    Dziękujemy Pani Małgorzacie Waszkiewicz za pracę, która była jednocześnie pasją, serdeczny uśmiech i niegasnącą wiarą w  sukces każdego ucznia. Mamy nadzieję, że zechce być częstym gościem w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy.

  • .

    Warsztaty edukacyjne z klockami Lego - 11 listopada

    Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn.  Uczniowie klasy Ia, Ib, IIIb, IIIc, aby zapamiętać jak najwięcej z tej lekcji historii w tym dniu wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z zastosowaniem klocków Lego. Uczniowie dowiedzieli się m.in. skąd wziął się orzeł w naszym godle, z jakich kolorów składa się flaga państwowa, kto skomponował hymn Polski. Przekonali się, że nasza historia była skomplikowana do tego stopnia, że na 123 lata Polska zniknęła z mapy Europy. Na warsztatach poznali takie zagadnienia jak: godło, flaga, hymn, zabory, niepodległość, legionista. Godzinna lekcja minęła bardzo szybko, a efektem były piękne prace. W tym dniu uczniowie wzięli również udział w Klasowych Konkursach Recytatorskich pt. „Moja Ojczyzna” organizowanych przez wychowawców klas.

     Ilona Kuzia

  • .

    Śladami Miejsc Pamięci Narodowej

              Dnia 9 listopada 2021 r. uczniowie klasy 8a pod opieką wychowawczyni i pani Marty Sylwar wybrali się na wycieczkę śladami „Miejsc Pamięci Narodowej”. Oto jak relacjonują swój wyjazd.

    „Po drodze zatrzymaliśmy się przy cmentarzu parafialnym w Brzezinach, by zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy, którzy zginęli w czasie wojny walcząc w obronie Ojczyzny. W ten sposób włączyliśmy się w akcję „Zapal Znicz Pamięci”. Głównym celem naszej wycieczki było zwiedzenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Nazwa taka pochodzi od tego, że znajduje się tam zbiorowa mogiła osób niewinnie wymordowanych przez Niemców w dniach12 i 13 lipca 1943 roku. Na płycie wyryte są nazwiska ponad 200 ofiar niemieckiego okrucieństwa, na krzyżu zaś widnieje napis drukowanymi literami PAX , czyli pokój. Obok budynku stoi figura wykonana na wzór dzieła Michała Anioła. Przedstawia ona matkę trzymającą na kolanach martwego syna, który poległ na wojnie. W mauzoleum znajduje się Izba Pamięci, w której zgromadzono wiele pamiątek oraz zdjęć pokazujących tragizm II wojny światowej. Wśród nich są mundury, ubrania, pistolety, karabiny, notatki, listy i wiele innych. Znajdujące się tam wystawy nawiązują do życia ludzi mieszkających na wsi w latach 1939-1945. Budynek swoim wyglądem przypomina wiejską stodołę, w której byli zamknięci mieszkańcy Michniowa, a następnie żywcem spaleni. Wycieczka do tego miejsca była bardzo ciekawa i pouczająca, była to lekcja historii poza murami szkoły. Mogliśmy poznać prawdziwe oblicze wojny oraz warunki życia ludzi, którzy żyli w tamtych czasach”.

              Pod koniec września podczas integracyjnego rajdu po najbliższej okolicy ósmoklasiści odwiedzili mogiłę żołnierzy z 1945r, znajdującą się w lesie przy drodze do Radomic. W tym miejscu  również oddali cześć poległym, zapalając „Znicz Pamięci”.

    Uczniowie klasy 8a z wychowawczynią.

  • .

    Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

  • .

    Pokój zagadek – Święto Niepodległości w klasach III

    Aby uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie klas III mieli okazję poczuć emocje związane z zabawą w escape room na lekcji języka angielskiego. Na początku „zamknięto” salę, a uczniowie zostali przydzieleni do grup. Aby otworzyć salę uczniowie w ciągu 30 minut musieli prawidłowo rozwiązać 8 ukrytych zadań i odnaleźć w nich elementy kodu. Zadania o tematyce niepodległościowej miały różny stopień trudności. Zadaniem dzieci było ułożenie godła Polski z elementów puzzli, odczytywanie kodu QR, odgadywanie zaszyfrowanego hasła, rozpoznawanie polskich potraw na obrazkach, odgadywanie nazwisk sławnych Polaków, odczytanie lustrzanego odbicia wyrazów, zagranie w niepodległościową interaktywną grę. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie z łatwością poradziły sobie z wyzwaniem. Na koniec liderzy grup podali hasło: „I love Poland” i wówczas klasa została symbolicznie otworzona.

    J.Makowska-Jabczyk

  • .

         Szkolny Marsz Niepodległości

    W tym roku obchodzimy w kraju 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji społeczność naszej szkoły postanowiła uczcić to wydarzenie w wyjątkowy sposób. W środę, 10 listopada 2021r. zorganizowaliśmy Marsz Niepodległości.  Wzięli w nim udział uczniowie klas 1 - 3 wraz z panią wicedyrektor – Wiesławą Cecot, wychowawcami i nauczycielami. Marsz  rozpoczęliśmy pod szkołą, skąd wyruszył pochód. Miejscem docelowym był pomnik "Bohaterom walczącym o Wolność i Niepodległość" zlokalizowany przy Centrum Samorządowym w Morawicy, gdzie chwilą zadumy uczciliśmy wszystkich obrońców naszej Ojczyzny, oddając im hołd. Przewodniczący klas złożyli wiązankę i zapalili znicz. Pod pomnikiem wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy oraz wysłuchaliśmy "Marszu Pierwszej Brygady" na Ławeczce Niepodległości. Serdecznie pozdrowiliśmy włodarza miasta i gminy – pana Mariana Burasa oraz pracowników urzędu i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły, aby tam wziąć udział w uroczystej akademii przygotowanej przez starszych kolegów i koleżanki.

    Tego dnia nie zabrakło również klasowych konkursów recytatorskich zorganizowanych pod hasłem "Moja Ojczyzna".

    Wychowawcy klas 1- 3

strona: