."Moja ulubiona postać z bajki"
W listopadzie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek odbył się w naszej szkole konkurs informatyczny dla klas II oraz III pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Zadaniem konkursowym uczniów było wykonanie pracy plastycznej w programie Paint, przedstawiającej swoją ulubioną postać bajkową. Celem konkursu było rozbudzenie kreatywności i inwencji twórczej dziecka. Jury przy ocenie brało pod uwagę: zgodność z tematem, oryginalność oraz wkład pracy. W konkursie wzięło udział 31 uczniów.
Na podium konkursu stanęli:
I miejsce – Lena Cieśla kl. IIIa
II miejsce - Izabela Stefańczyk kl. IIb
III miejsce – Piotr Biesaga kl. IIb
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Krawczyk kl. IIb, Amelia Ubożak kl. IIa, Angelika Boksa kl. IIIc oraz Lena Pieczaba kl. IIIa.
Prace konkursowe można było podziwiać na wystawce szkolnej.
Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za poświęcony czas i wykonaną pracę, a zwycięzcom serdecznie gratuluję!
Organizator konkursu - K. Posłowska
.Dzień Zdrowego Śniadania
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do zabawy, bardzo dobrze wykonują zadania związane ze skupieniem i pamięcią, a także lepiej koncentrują się podczas lekcji. Aby zwrócić uwagę na rolę śniadania w życiu człowieka, uczniowie oraz wychowawcy klas I-III wzięli udział w szkolnej akcji „Dzień Zdrowego Śniadania”. W ramach przedsięwzięcia dzieci wykonały najsmaczniejsze i najlepsze kanapki oraz sałatki, które wspólnie z rówieśnikami skonsumowały w swoich salach. Dzięki dużej pomysłowości uczniów na klasowych stołach było kolorowo oraz zdrowo. Po takim śniadaniu, dzieci nabrały dużo energii i siły potrzebnej do dobrego funkcjonowania na zajęciach.
K. Posłowska
.Nauka jest ciekawa!
Uczniowie klas piątych w ramach przedmiotu geografii wykonali przestrzenne modele wzniesienia. Modele tworzyli na podstawie instrukcji
oraz objaśnień. Wykonanie prac przestrzennych z masy solnej lub innych materiałów plastycznych stanowiło świetny sposób do rozwijania umiejętności logicznego myślenia. Praca wymagała czasu, zaangażowania i umiejętności manualnych. Piątoklasiści sprostali zadaniu, wykazali się zdolnościami twórczymi, swoje prace dumnie prezentowali koleżankom i kolegom z klasy. Modele wzniesień wyeksponowane zostały w pracowniach klasowych.
Uczniowie już dopytują o kolejne prace projektowe, które będą mogli zaprezentować w szkole.
Brawo dla wszystkich uczniów klas piątych, którzy zaangażowali się
w pracę i wykonali zadanie.
Edyta Groszek.
.Międzynarodowy sukces taneczny Piramidy „O Laur Rzecha”
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, tancerki z naszej szkoły wystąpiły na scenie Filharmonii Rzeszowskiej. W dniu 28 października odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”. Już same eliminacje do udziału w Festiwalu były szczególny, odbyły się na podstawie przesłanego wcześniej nagrania choreografii. Sędziowie oceniali dobór repertuaru, umiejętności taneczne, oraz ogólny wyraz artystyczny. W XVIII edycji konkursu wyłoniono 11 najlepszych zespołów, które nominowano na tegoroczny Festiwal.
-Z ogromną radością i z wielkim zaangażowaniem zatańczyłyśmy znów na scenie „na żywo”. Opanować stres i dać z siebie wszystko po dwuletniej przerwie to ogromne wyzwanie. Udało się! Czułyśmy, że do kolejnego sukcesu już tylko krok - mówi Hania Pater.
-Podczas występu na scenie towarzyszył nam ogromny stres, ponieważ tak długa przerwa dała o sobie znać. Dodatkowa presja wynikała z chęci udziału w Koncercie Galowym - dodała Oliwka Polak
Za układ taneczny „Tchnienie wolności” jury festiwalu przyznało Piramidzie - II miejsce. Finałowa prezentacja kończąca tegoroczny festiwal na długo pozostanie w pamięci tancerek. Udział w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha” był okazją do pokazania profesjonalizmu Piramidy ale również pretekstem do spotkań z innymi uczestnikami konkursu, odnowienia starych znajomości i nawiązania nowych.
Link do FILMU A. Kuranda
.
Siódmoklasiści z wizytą w Warszawie
Dnia 22 października 2021 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy wraz z nauczycielkami p. Ewą Pietrzyk, p. Dorotą Molendowską, p. Anną Radziszewską oraz p. Edytą Groszek.
Zwiedzanie rozpoczęło się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego, gdzie znajdowała się wystawa planszowa zatytułowana: „Pokolenie Baczyńskiego”, poety i żołnierza Armii Krajowej, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Na Zamku Królewskim młodzież obejrzała kolejno: Apartament Wielki i Królewski, Sale Sejmowe usytuowane w skrzydle zachodnim na pierwszym piętrze, Izbę Poselską oraz Salę Senatorską. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła Sala Senatorska, która należy do najwspanialszych pomieszczeń zamku. To w niej uchwalono w 1791 roku Konstytucję 3 maja. Po upadku powstania listopadowego dekorację sali zniszczono. Obecnie odbudowano ją na podstawie rysunków przedstawiających wygląd tego pomieszczenia sprzed okresu zniszczenia. Zwiedzającym podobały się także Pokoje Królewiczowskie z obrazami Jana Matejki.
Piękna pogoda zachęcała do spaceru po Warszawie, więc przyjemnie było przejść do Grobu Nieznanego Żołnierza - pomnika położonego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym płonie wieczny znicz i stoi stale żołnierska warta honorowa. Pomnik stanowi symbol hołdu składanego przez naród całym pokoleniom bojowników o wolność, wszystkim, którzy oddali życie za Ojczyznę. Następnie siódmoklasiści przeszli do jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie, czyli Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z tarasu widokowego znajdującego się na XXX piętrze, imponujący widok panoramy stolicy, w tym śródmiejskie drapacze chmur i praski brzeg Wisły.
Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem trasy „Piłkarskie Emocje” na Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego. Stadion został zbudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Znajduje się on blisko Starego Miasta i centrum Warszawy.
Wspólna wycieczka była okazją do zdobycia nowych doświadczeń, poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin i zauważenia walorów stolicy. Pozwoliła również młodzieży włączyć się do dyskusji z panią przewodnik na temat historii naszego kraju, patriotyzmu, zmian zachodzących w Polsce. Był to niezwykle atrakcyjny i pouczający wyjazd.
E. Groszek
.Siedem Europejskich Odznak Jakości eTwinning dla SP w Morawicy
Pod koniec października 2021r. Centralne Biuro eTwinning w Brukseli opublikowało listę najlepiej zrealizowanych w roku szkolnym 2020/2021 projektów eTwinning. Wśród wyróżnionych realizatorów z całej Europy znalazły się cztery nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły: Justyna Makowska – Jabczyk, Anetta Wrona, Edyta Siwek oraz Anna Litwin. Wraz z elektronicznym certyfikatem otrzymały one e-mail o treści:
Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning. Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
Europejską Odznaką Jakości eTwinning w tegorocznej edycji zostały nagrodzone następujące projekty:
‘Travel and Learn’, ‘Easter around Europe’ - koordynator Anetta Wrona
‘Escape room – developing 21st century skills’ - koordynator Anna Litwin
‘Be green, Be great!’- koordynator Edyta Siwek
‘Jerzy o Ryś w poszukiwaniu ginących gatunków”, ‘A message from Dodo’, ‘Easter around Europe’ - koordynator Justyna Makowska – Jabczyk.
Celem przyznawania Odznaki Jakości jest: wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach programu eTwinning reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły - publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.
A. Litwin
.Bal Wszystkich Świętych 2021
"Taki duży, taki mały może świętym być". Przekonali się o tym uczniowie klas I - III na lekcjach religii w dniu 29 października. Już po raz drugi w naszej szkole świętowaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych poprzez zorganizowanie Balu Świętych. Uczestnicy balu przebrani byli w ciekawe i piękne stroje Świętych oraz Aniołów. Niektórzy przynieśli ze sobą obrazki Świętych, głównie swoich patronów. Na wszystkich uczestników balu czekały konkursy, zabawy i tańce. W obchody uroczystości chętnie zaangażowały się dziewczynki z klasy IV a, zabawiając swoich młodszych kolegów i koleżanki. Najciekawsze i najładniejsze przebrania zostały nagrodzone drobnymi upominkami, a wszyscy uczestnicy balu otrzymali obrazki Świętych i cukierki. Dziękujemy uczniom klas młodszych za odważny i piękny przykład wiary.
B. Kowalska
.EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2021 W KLASACH 4-8
Nauczyciele języków obcych włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków, czyli święta wielojęzyczności, uczestnicząc w międzynarodowych projektach eTwinning związanych z tą tematyką.
Uczniowie np. p. Anetty Wrona brali udział w spotkaniu z rówieśnikami z Turcji w ramach projektu pt.„Meet Europe and learn Languages! European Day of Languages”, w trakcie którego mieli okazję do bezpośredniego kontaktu oraz przełamywania barier w zakresie komunikowania się w języku angielskim.
Na lekcjach prowadzonych przez p. E.Siwek uczniowie klas 6a i 7c przygotowywali pocztówki w wersji elektronicznej z pozdrowieniami dla rówieśników z innych krajów, którzy wspólnie z nimi realizują projekty pt. „Around the World” oraz „King Arthur @ Round Table”. Uczniowie oprócz pozdrowień zamieścili także informacje o sobie, swoich zainteresowaniach oraz ciekawostki na temat ich miejsca zamieszkania. Ciekawym doświadczeniem było również czytanie nadesłanych e-kartek od uczniów z innych krajów: Francja, Niemcy Włochy, Turcja czy Hiszpania. Uczniowie klas 5a i 8d przygotowali plakaty propagujące wielojęzyczność oraz wielokulturowość Europy oraz motywujące do nauki języków obcych. Klasa 8c poznała znaczenie wielu ciekawych idiomów oraz zmierzyła się z łamaczami językowymi w języku angielskim, co okazało się zadaniem niełatwym, ale bardzo interesującym.
Uczniowie pracujący pod kierunkiem p. Anny Litwin włączyli się w realizację projektu pt. ‘European Day of Languages 2021’, którego celami były: popularyzacja języka ojczystego wśród krajów partnerskich, poznanie zwrotów grzecznościowych w różnych językach, promocja modnych wyrażeń, które są używane przez młodzież w Europie, a nie występują one w słowniku. Realizatorzy tworzyli: plakaty zawierające informacje o kraju, mini-rozmówki, popularne zwroty oraz ulubione wyrażenia. Efekty pracy zostały przedstawione na stronie Twinspace. Uczniowie klasy 5b poznawali nazwy krajów europejskich, ich flagi oraz powitania w różnych językach oraz tworzyli okolicznościowe plakaty na temat święta wielojęzyczności.
Również na lekcjach języka niemieckiego pojawił się akcent z okazji Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie pracowali nad następującymi zagadnieniami: rzeczowniki złożone, łamańce językowe, ciekawostki na temat języka niemieckiego, najdłuższe słowa w języku niemieckim. Szczególnie to ostatnie zagadnienie wzbudziło wiele zainteresowania wśród uczniów, po prezentacji jednego z najdłużych wyrazów, jakim jest „Donaudampschiffahrtsgesellschaftskapitänskajütenschlüsselanhänger”.
Podsumowując zrealizowane zadania związane z Europejskim Dniem Języków należy stwierdzić, że uczniowie klas 4-8 brali udział w ciekawych formach zajęć, które zachęcały ich do osobistego zaangażowania się i wykazywania się kreatywnością oraz motywowały do poznawania języków i odkrywania świata.
Nauczyciele języków obcych 4-8
.Dom, dzieciństwo i młodość Stefana Żeromskiego
Uczniowie klasy 8b brali udział w lekcjach poza murami szkoły. 30.11. 2021r. udali się oni wraz z wychowawcą do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych pt.„Dom, dzieciństwo i młodość Stefana Żeromskiego”. Poznali oni szczegóły z życia pisarza oraz drzewo genealogiczne jego rodziny. W trakcie lekcji muzealnej uczniowie mogli się osobiście przekonać, jak wyglądała szkoła polska w II połowie XIX wieku. Słuchając opowieści przewodnika oraz obserwując eksponaty w sali muzealnej można było wywnioskować, że był to okres wytężonej rusyfikacji, w czasie którego stosowano surowe kary cielesne i stosowanie języka ojczystego było zabronione.
W trakcie wycieczki do Kielc odbył się spacer, w trakcie którego odwiedziliśmy kilka miejsc ważnych miejsc dla historii miasta, a wśród nich: Katedrę, Pałac Biskupów Krakowskich oraz pomnik Tadeusza Kościuszki.
Miłą niespodzianką było spotkanie z p. Mariuszem Mrówką, młodym artystą z naszego regionu, uczestnikiem popularnego programu The Voice Of Poland.
A. Litwin
.Morawica - moja mała Ojczyzna: spacer po Morawicy i okolicach
Miasto i Gmina Morawica ma wiele malowniczych zakątków, o bogatej historii i walorach turystycznych. Chcąc je poznać uczniowie klasy VII „b” pod opieką wychowawczyni Pani Doroty Molendowskiej odbyli dnia 11 października 2021 roku pieszą wyprawę pod czujnym okiem przewodnika świętokrzyskiego Pana Grzegorza Pabiana. Podczas wędrówki przewodnik świętokrzyski przedstawił siódmoklasistom walory historyczne, geologiczne i krajobrazowe Łabędziowa oraz ciekawych miejsc, jakie znajdują się na trasie do tej miejscowości. Trasa wędrówki: Centrum Samorządowe w Morawicy – wzgórze kapliczne w Morawicy - figura św. Jana Nepomucena w Łabędziowie - punkt widokowy na Górze Łęgowej w Łabędziowie - Wydrzysz: pozostałości dworku Mieczysława Drewicza, który podczas II Wojny Światowej był placówką partyzancką - dąb w lesie radomickim - pozostałości kamieniołomu Łabędziów, gdzie wydobywano dewońskie wapienie o wiśniowym zabarwieniu - Centrum Samorządowe w Morawicy. Wspólna piesza wędrówka była doskonałą formą aktywności fizycznej, podczas której uczniowie odwiedzili piękne, malownicze i wartościowe pod wieloma względami miejsca na terenie Miasta i Gminy Morawica dzięki czemu lepiej poznali swoją małą Ojczyznę.
.Ogólnopolska akcj charytatywna "Kredkobranie 2021"
Nasi uczniowie i ich rodzice znani są z wielkiego serca oraz niesienia pomocy innym dlatego wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kredkobranie 2021” zainicjowanej przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie „Korzenie”. Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Przez cały miesiąc wrzesień 2021 roku zbieraliśmy nowe przybory szkolne i artykuł plastyczne. W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna – uczniowie wszystkich klas przynosili zeszyty, kredki, flamastry, plastelinę i wiele innych potrzebnych przyborów szkolnych. Ogółem zebraliśmy 1198 sztuk artykułów szkolnych, np. 262 długopisy, 225 zestawów kredek, 145 zeszytów, 93 ołówki, 92 zestawy pisaków i wiele, wiele innych. Przyniesione artykuły szkolne zostały dokładnie przeliczone, posegregowane i zapakowane przez naszych wolontariuszy. Dziewięć dużych, kartonowych paczek przekazano w miesiącu październiku 2021 roku Fundacji Ignatianum w Krakowie, a stąd zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Dzięki naszym wspaniałym uczniom nasza pomoc może docierać do zakątków dawnej Rzeczypospolitej aby pokazać zamieszkującym poza granicami polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Koordynatorem akcji była Pani Dorota Molendowska – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za przekazane artykuły szkolne i przybory plastyczne.
.RAJD PIESZY DO LEŚNICZÓWKI W BILCZY
19 października uczniowie klasy III A oraz III B wyruszyli na rajd pieszy do leśniczówki w Bilczy. Pod szkołą Pan dyrektor Jacek Kuzia oraz Pani dyrektor Wiesława Cecot życzyli nam bezpiecznej wędrówki. Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy naszej gminy. W leśniczówce czekał na dzieci p. leśniczy Mariusz Mazur. Bardzo ciekawa rozmowa wprowadzająca uczniów w leśne tajemnice świata zwierząt i roślin odbyła się w altance w pobliżu leśniczówki. Nie zabrakło wielu pytań kierowanych przez dzieci do p. leśniczego. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co trzeba zrobić żeby zostać leśniczym. Następnie Pan leśniczy zabrał dzieci na spacer po ścieżce przyrodniczo – leśnej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o mieszkańcach lasu, zmianach zachodzących w lesie jesienią, poznały podstawowe gatunki drzew, dowiedziały się w jaki sposób można pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Dzieciom udało się również usłyszeć śpiew ptaków i zobaczyć ich budki lęgowe. Atrakcją wyprawy było zobaczenie ambon myśliwskich, pięknej pasieki oraz starego sadu z dorodnymi jabłkami, którymi nas pan leśniczy poczęstował. Zwieńczeniem wyprawy była wspólna zabawa na świeżym powietrzu. Pogoda w tym dniu nam sprzyjała. Ciepły, słoneczny dzień jeszcze bardziej podkreślił piękno jesiennego krajobrazu. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
M. Waszkiewicz, K. Banasik
.„Koralowa Pizza”
29 października uczniowie klasy IIIc wybrali się na warsztaty kulinarne do pizzerii „Koralowa Pizza” w Morawicy. Na początku zajęć dzieci zwiedziły pizzerię oraz zapoznały się z jej wyposażeniem. Następnie odbyła się krótka lekcja, podczas której pizzerman opowiedział na czym polega jego praca, z jakiego kraju pochodzi pizza, a także pokazał w jaki sposób robi się pizzę.
Końcowym etapem warsztatów były zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie samodzielnie robili pizzę. Za najlepiej wykonaną pizzę czekały nagrody, które zdobyły Karina Jędrocha oraz Amelia Tworek. Za uczestnictwo w warsztatach wszyscy uczniowie dostali dyplomy.
K. Posłowska
.
Na ścieżce patriotycznej
W jesienne przedpołudnie drugoklasiści spacerowali ulicami Kielc odwiedzając miejsca pamięci narodowej. Swoją wędrówkę rozpoczęli na Placu im. Józefa Piłsudskiego, gdzie pan przewodnik w ciekawy sposób przybliżył im historię powstania Pomnika Czynu Legionowego. Następnie przeszli na Kadzielnię, by na centralnym wzgórzu dawnego kamieniołomu zobaczyć Pomnik bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne. Idąc wzdłuż głównej alejki Skweru Szarych Szeregów uczniowie podziwiali popiersia znanych osób: kompozytorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy. Wreszcie dotarli do pomnika poświęconego harcerzom poległym za Ojczyznę. Chwilkę odpoczęli na placu zabaw, by potem znów podążyć na Wzgórze Zamkowe. Stamtąd dotarli przed Pomnik Dzika Kiełka. Ostatnim punktem na trasie był Pomnik Niepodległości przy dworcu kolejowym.
To była niezapomniana lekcja patriotyzmu.
Z. Taf-Gryń
.Światowy Dzień Mycia Rąk
Dnia 18 października uczniowie klasy IA oraz IIIC aktywnie dołączyli do obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk - święta obchodzonego corocznie 15 październik. Dzieci wzięły udział w niezwykłych zajęciach, których celem było zwrócenie uwagi na problem brudnych rąk, a także uświadomienie jak ważne znaczenie dla zdrowia i życia człowieka ma prawidłowe oraz dokładne mycie rąk. W tym dniu uczniów odwiedziła pielęgniarka szkolna – P. Bożena Skrzypek, która mówiła o higienie rąk i całego ciała. Zademonstrowała technikę mycia rąk, którą następnie uczniowie zastosowali w praktyce. Uczniowie również obejrzeli filmy edukacyjne na temat higieny i zasad mycia rąk. Przy wykonaniu zadania nie zapomniano o odmierzeniu czasu, który jest istotny podczas mycia rąk - posłużyła do tego specjalna klepsydra. Ponadto uczniowie klasy IA wykonali eksperyment– „Brudne - czyste ręce”, a uczniowie klasy IIIC wykonali wspólny plakat.
I.Kuzia, K. Posłowska
.Zwiedzamy Kielce
W dniu 19 października 2021 r. uczniowie z klasy I A, I B oraz III C wybrali się wspólnie z wychowawcami na wycieczkę autokarową do Kielc. Na początku wycieczki uczniowie odwiedzili Park Miejski, w którym nie tylko mogli podziwiać złotą polską jesień, ale także wzięli udział w grze terenowej - ,,Poznajemy Kielce”. Dzieci z zaciekawieniem podążali tropem wskazówek i rozwiązywali ukryte zagadki, które sprawiły im wiele radości. W kolejnym punkcie wycieczki uczniowie odwiedzili największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce - Muzeum Zabawek i Zabawy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawy zabawek z poprzednich epok, m.in. domki dla lalek, maskotki, stare książki, modele samolotów oraz statków. Najwięcej radości sprawił uczniom ostatni punkt wycieczki – odwiedziny w Manufakturze Słodyczy „Magia Karmelu”. To tam podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób, bez użycia maszyn powstają kolorowe słodycze. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wyrabiały ze słodkiej masy własnego lizaka.
I. Kuzia, K. Posłowska, M. Mikorska
.„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”
B. Conklin
Uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Edukacji Narodowej
Środa, 13 października, była wyjątkowym dniem w naszej szkole, gdyż właśnie wtedy piątoklasiści zaprezentowali program artystyczny mający na celu wyśpiewanie życzeń dla Dyrekcji, Nauczycieli i innych Pracowników szkoły. Klasa 5c zaprezentowała „Szkolny Rock and Roll”, 5b zaprosiła zebranych gości na koncert do filharmonii, natomiast 5a zaśpiewała piosenkę pt. „Nauczyciele”.
Prowadzący uroczysty apel, uczeń klasy 8d, Igor Pobocha, podkreślał, że Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Morawicy jest miejscem szczególnym, w którym każdy uczeń jest doceniany i dobrze się czuje za sprawą wyjątkowej Dyrekcji i Grona Pedagogicznego. Zobrazowaniem szczególnej roli Nauczyciela stało się „Drzewo Wdzięczności”, na którym uczniowie umieszczali serca, wcześniej deklamując cytaty i motta odnoszące się do wyjątkowości tej profesji. Oto przykłady:
„Zacną rzeczą jest uczyć się, jeszcze zacniejszą- nauczać”
M. Twain
„Wielkim kunsztem wykazuje się Nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości”
Einstein
Akademia stała się również okazją do złożenia gratulacji Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych, Panu Jackowi Kuzia, który został oznaczony nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, a list gratulacyjny w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, odczytała Pani Sekretarz, Anna Kowalska.
Nad całością uroczystego wystąpienia uczniów czuwali wychowawcy klas piątych, czyli Panie Ewa Bożek – Raćkos, Katarzyna Kowalska i Ewelina Kraj, współpracujący z nauczycielką muzyki, Panią Elwirą Kondracką.
.Dzień Edukacji Narodowej
W rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Aby uczcić tak ważne święto Mały Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę okolicznościową, a także przywitał wszystkich nauczycieli słowami „Kochani Nauczyciele dziękujemy, że jesteście”, uwidocznionymi na korytarzu szkolnym. W tym ważnym dniu członkowie Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom życzenia, wręczyli słodkie upominki i różę, a towarzyszący im chór odśpiewał uroczyste „Sto lat”.
Kochani Nauczyciele dziękujemy Wam za cierpliwość, okazywane na co dzień wsparcie i zaangażowanie w edukację wszystkich uczniów.
K. Posłowska
.XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
1 października 2021r. odbył się w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Uczestnicy koła matematycznego przygotowali plakaty, które posłużyły do wystroju korytarza szkolnego. W Dniu Tabliczki Mnożenia czwartoklasiści i piątoklasiści na lekcjach matematyki rozwiązywali rebusy, łamigłówki oraz zadania - zagadki, w których musieli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. Starsi uczniowie i pracownicy szkoły byli odpytywani przez młodszych egzaminatorów i ich asystentów z mnożenia i dzielenia podczas dwóch przerw śródlekcyjnych. Cztery Patrole Egzaminacyjne przepytały 64 osoby i 56 osobom przyznały tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia".
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji za rok!
A. Rozpara
.Klasowy Dzień Gier Planszowych w klasie III A
10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych. Dlatego w piątek 8 października 2021 r. w klasie III a odbył się klasowy dzień z planszówkami. Każdy mógł zaprezentować swoją ulubioną grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Wiadomo nie od dziś, że granie w gry planszowe to świetna zabawa, a zarazem dobry sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Gry planszowe są alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Planszówki nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną, logiczne myślenie, ale przede wszystkim uczą zasad komunikacji i właściwego funkcjonowania w grupie. Rozgrywki w naszej klasie odbywały się w zabawnej i twórczej atmosferze. Uczniowie przekonali się, że gry planszowe są doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tego dnia wszyscy dobrze się bawili.
K. Banasik
|