Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • .

    Klasowy Dzień Gier Planszowych w klasie III A

    10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych. Dlatego w piątek 8 października 2021 r. w klasie III a odbył się klasowy dzień z planszówkami. Każdy mógł zaprezentować swoją ulubioną grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Wiadomo nie od dziś, że granie w gry planszowe to świetna zabawa, a zarazem dobry sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Gry planszowe są alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Planszówki nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną, logiczne myślenie, ale przede wszystkim uczą zasad komunikacji i właściwego funkcjonowania w grupie. Rozgrywki w naszej klasie odbywały się w zabawnej i twórczej atmosferze. Uczniowie przekonali się, że gry planszowe są doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tego dnia wszyscy dobrze się bawili.

     K. Banasik

  • .

    Nowe instrumenty dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

    „Barwy muzyki – poszerzenie instrumentarium Szkolno – Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy” to kolejny projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej, który uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowanie z budżetu Miasta i Gminy Morawica.  Na realizację zadania przeznaczono kwotę 37  tysięcy złotych, z czego 25 tysięcy złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, 10 tysięcy złotych z dotacji Miasta i Gminy Morawica, a 2 tysiące złotych to wkład własny stowarzyszenia. W ramach realizacji zadania zakupione zostały dla orkiestry nowe instrumenty: dwa sakshorny altowe, saksofon barytonowy, lira marszowa z akcesoriami, piano cyfrowe oraz tomy marszowe.

    - Sądzę, że niewiele orkiestr może poszczycić się tak bogatym i różnorodnym instrumentarium jak Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy. Warto podkreślić, że oferta edukacyjno-artystyczna tego zespołu jest niezwykle atrakcyjna, m.in. dlatego, że nieodpłatnie udostępnia on instrumenty i umożliwia naukę gry. Zachęcam, szczególnie dzieci i młodzież, do rozwijania talentu muzycznego w szeregach orkiestry, tym bardziej, że jest to wyjątkowo efektywna forma spędzania czasu wolnego – stwierdza opiekun orkiestry, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia.

    - Jestem niezmiernie zadowolony z tego, że otrzymaliśmy kolejne instrumenty, zwłaszcza tak wyjątkowe jak lira marszowa czy saksofon barytonowy. Dzięki temu  nasz zespół zyska nową jakość brzmieniową i wzbudzi większe zainteresowanie słuchaczy oraz potencjalnych adeptów – mówi  kapelmistrz, Paweł Czekaj. – Poza tym możemy poszerzyć ofertę nauki gry, np. o instrument klawiszowy, ponieważ dostaliśmy właśnie wysokiej klasy pianino cyfrowe –z  satysfakcją  dodaje kapelmistrz.

    Doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy cieszy młodych artystów, którzy ćwiczą z większym zapałem, gdy ich praca szybko przynosi efekty, a jak podkreślają muzycy, z instrumentów dobrej jakości łatwiej wydobyć oczekiwane dźwięki. Beneficjentami zadania „Barwy muzyki…” są również wszyscy odbiorcy występów zespołu uświetniającego lokalne uroczystości patriotyczne, religijne czy różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Realizacja projektu przyczynia się zatem nie tylko do rozwoju samej orkiestry, ale także do wzbogacenia życia kulturalnego Miasta i Gminy Morawica.

     

  • .

    „Zdrowo żyjemy – wygrywamy!”

     W dniach  04.10.2021 r. - 08.10.2021 r. realizowany był projekt „Zdrowo żyjemy – wygrywamy!” kierowany do uczniów klas I-III.
    Celem projektu było promowanie zdrowego odżywiania, zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia, wdrażanie do dbałości o prawidłowe nawyki żywieniowe oraz rola aktywności fizycznej w życiu człowieka. Na lekcjach podejmowano tematykę zdrowego żywienia i jego ważnej roli w rozwoju młodego człowieka. Każdego dnia realizowane były następujące tematy: Zdrowe odżywianie, Dbam o siebie, Życie w ruchu, Dla każdego coś zdrowego, „Zdrowo żyjemy-wygrywamy”. W ramach zajęć  uczniowie oglądali film „Zdrowy styl życia. Zdrowe odżywianie”, który uświadomił uczniom wartość stosowania prawidłowej diety każdego dnia. Uczniowie mieli możliwość wykazania się talentem kulinarnym oraz plastyczno-technicznym. Część klas wykonywała zdrowe kanapki, a część sałatki owocowe i warzywne. Odbył się konkurs na najpiękniejszy i najzdrowszy „Talerz zdrowego żywienia”.
    Wyniki konkursu:
    I miejsce Oliwia Kraj z klasy IIIc,
    II miejsce Karolina Krawczyk z klasy IIb,
    III miejsce Julia Malicka z klasy Ia.

    Na holu głównym wykonaliśmy  tematyczną wystawę  przypominającą o  planie żywieniowym. Uczniowie mieli możliwość podziwiania nietypowych warzyw z ogrodu. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i zaangażowanie.

                                                           Organizatorzy: I. Kuzia, K. Posłowska

  • .

    Jakie zainteresowania mają tureccy uczniowie?

    Odpowiedź na to pytanie poznali wychowankowie naszej szkoły podczas lekcji online na języku angielskim. 

    1 października klasa 5c wzięła udział w spotkaniu z turecką szkołą z Tarsus z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków. To spotkanie dało uczniom możliwość wykorzystania języka angielskiego w praktyce, a tym samym pokonywania barier językowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak ich rówieśnicy spędzają wolny czas, co lubią jeść i jak wygląda ich dzień w szkole.  Pomimo iż mieszkamy daleko od siebie, mamy podobne zainteresowania, znamy te same piosenki i wszyscy lubimy uczyć się języka angielskiego. Obydwie szkoły biorą udział w europejskim projekcie eTwinning pt. „Meet Europe and learn Languages! European Day of Languages”/ „Poznaj Europę i ucz się języków! Europejski Dzień Języków”. Celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami z 23 krajów europejskich. Uczniowie klasy 4c, 5c i 7a poznali kultury naszych europejskich partnerów, dzięki czemu nauczyli się pozdrowień w językach europejskich, śpiewali piosenki, grali w gry online, tworzyli plakaty oraz korzystali z różnych narzędzi ICT do tworzenia produktów końcowych projektu. Nad całością czuwa p. A. Wrona.

  • .

    Światowy Dzień Uśmiechu

       Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Na pomysł tego święta wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył “smiley'a” - słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle.
       W obchody tego wyjątkowego święta włączyli się uczniowie klasy 1a oraz 3c. Światowy  Dzień Uśmiechu w klasie 1a obchodzono bardzo wesoło. Wychowawca wspólnie z uczniami przygotował emotki z różnymi buźkami – oczywiście wesołymi. Podczas zajęć uczniowie wykonali wielką uśmiechnięta buzię z kasztanów, śpiewali piosenkę „Hej, ho pierwsza klaso”, a na zakończenie  robili wesołe minki z cytryną w buzi.
       Troszkę inaczej obchodzono Światowy Dzień Uśmiechu w klasie 3c. Uczniowie wykonali opaski z uśmiechniętymi buźkami, które towarzyszyły im przez cały dzień. Dzieci wzięły udział w tzw. konkurencji cytrynowej (jedzenie cytryny na czas), która dostarczyła im wiele witamin i radości. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło wesołych tańców oraz zabawnych zdjęć w klasowej fotobudce.
       Uczestnicząc w Światowym Dniu Uśmiechu chcieliśmy przekonać uczniów, że śmiech to zdrowie, a człowiek radosny jest człowiekiem szczęśliwszym .

    I.Kuzia, K.Posłowska

     

  • .

    Dzień Chłopaka w klasach 1-3

                W dniu 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z okazji tak ważnego święta czekało na chłopców mnóstwo atrakcji, niespodzianek i prezentów.
       W czwartek rano chłopcy zostali powitani życzeniami, które koleżanki umieściły na ogromnej „ścianie życzeń”. Następnie mali mężczyźni świętowali ten szczególny dzień wraz ze swoimi klasami.       
       W tym roku z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas I oraz klasy IIIc wybrali się na wycieczkę do Multikina w Galerii Korona. Dzieci obejrzały zabawny, pełen wrażeń i emocji film animowany, pt. „Mała, wielka stopa 2”. Po prelekcji czekały na uczniów upominki.
       W klasie IIb dziewczynki odśpiewały „Sto lat”, złożyły życzenia, a potem wręczyły piękne upominki, które sprawiły chłopcom wiele radości.        
        Inaczej wyglądał Dzień Chłopaka w klasie IIIa. W tym szczególnym dniu chłopcy musieli przejść kilka prób, aby stać się SUPER DŹENTELMENEM. A były to:  próba wiedzy (chłopcy musieli odgadnąć jaki przedmiot znajduje się w pudełku i odpowiedzieć na kilka pytań),  próba elegancji (należało nakryć do stołu i prawidłowo ułożyć sztućce),  próba siły (chłopcy musieli nadmuchać balon, a następnie zgnieść go własnym ciałem), próba szczerego uśmiechu (chłopcy musieli wypić sok z cytryny i szczerze się uśmiechnąć). Wszyscy uczniowie wypadli znakomicie. Próby zakończyły się sukcesem. Okazało się, że w klasie IIIa mamy samych SUPER DŻENTELMENÓW.          
        W klasie IIIb czekały na chłopców super upominki ufundowane przez Klasowa Radę Rodziców, wspólna zabawa oraz możliwość zdobycia celujących ocen z matematyki! Uwieńczeniem świętowania tak wyjątkowego dnia była wizyta w kinie "Za Rogiem" w Morawicy oraz obejrzenie filmu "Bardzo Fajny Gigant". Wychowawca klasy wraz z uczniami dziękuje Rodzicom  za trafny dobór filmu oraz niespodzianek, które przypadły dzieciom do gustu, dostarczyły wiele radości i niezapomnianych wrażeń.      
    Dzień 30 września okazał się  dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich klas.

    Wychowawcy

  • .

    Złoto, srebro i brąz podczas VII Spartakiady Lekkoatletycznej

          25 września 2021r. na stadionie w Morawicy grupa uczniów naszej szkoły i rodziców brała udział w VII  Spartakiadzie  Lekkoatletycznej. Spragnieni  ruchu i chęci udziału w zawodach podjęliśmy walkę o najwyższe lokaty. Najszybsi sportowcy rywalizowali w kategoriach uczniów klas VII-VIII, IV-VI, I-III, przedszkoli oraz rodziców z terenu gminy Morawica. Tegoroczni uczestnicy zmierzyli się w biegu sztafetowym i indywidualnym na 60m, 100m, 200m, 400m.Uroczystego otwarcia Spartakiady dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica - Marian Buras.

        W tegorocznej edycji łącznie zdobyliśmy 18 pucharów. Na najwyższym podium jako złotka uplasowaliśmy się 6-krotnie. Drugie miejsce i srebro wywalczyliśmy 7-krotnie, natomiast trzecia lokata przypadła nam 5-krotnie. Do  najszybszych naszych  zawodniczek należą: Julia Lasecka w biegu na 200m, Amelia Łomińska i Maja Szczykutowicz w biegu na 60m, Łucja Malicka w biegu na 200m, Monika Rożkiewicz w biegu na 100m. Najlepszymi zawodnikami w biegu na 400m okazali się Aleksander Węgrzyn i Dawid Czwartosz.  

       Podczas tegorocznych zmagań sportowych nasi rodzice również spisali się na medal. Wspaniała kondycja i charyzma podczas biegu zaowocowała pierwszą lokatą. Złoty medal i najwyższe podium wybiegali w sztafecie oraz w indywidualnych dystansach p. Jerzy Rożkiewicz  w biegu na 60m, p. Anna  Kudełka  w biegu na 100m, p. Krzysztof Rożkiewicz  w biegu na 100m oraz  p. Ewa Rajczyk na dystansie 100m, która wybiegała  drugie miejsce. W biegu sztafetowym 4 razy 100m 2 miejsce i srebro wywalczyli: p. Adrianna Ślusarczyk, p. Agnieszka Iwanowska, p. Dominik Szubert i p. Krzysztof Rożkiewicz.

       Tegoroczna  Spartakiada Lekkoatletyczna okazała się zdrowym i ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wspólna rywalizacja, wspaniała atmosfera, dużo uśmiechu i wiele radości, sprawiło, że dzień ten można uznać za niezwykle udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje tego wyjątkowego przedsięwzięcia, a dziś  gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

                                                                                                                                    A. Kuranda, M. Mikorska

  • .

    Bezpiecznie w szkole

              W środę – 29 września uczniowie klas III gościli na zajęciach lekcyjnych pielęgniarkę szkolną, panią Bożenę Skrzypek. Na początku spotkania pani pielęgniarka przypomniała i utrwaliła dzieciom w jaki sposób prawidłowo należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej drugiemu człowiekowi. Pani Bożena zademonstrowała uczniom na fantomie jak należy właściwie wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali i słuchali pani pielęgniarki, a następnie chętnie przystąpili do zajęć praktycznych - ćwiczeń na fantomie.     
              W trakcie spotkania pani Bożena zaprezentowała dzieciom technikę prawidłowego mycia rąk, a także opowiedziała o tym,  jak ważna jest higiena rąk oraz kiedy w sytuacjach z życia codziennego należy obowiązkowo myć ręce.  Podczas spotkania nie zabrakło informacji ta temat obowiązku zasłaniania ust i nosa. Pani Bożena uświadomiła uczniom jak ważne jest noszenie maseczki, a także zademonstrowała w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie nałożyć oraz zdjąć maseczkę.    
              Pani Bożenko, ta niesamowita lekcja uświadomiła nam jak istotne jest dla nas zdrowie i wspólne bezpieczeństwo!
     

    Dziękujemy!
    Uczniowie i wychowawcy klas III.

  • .

    European Day of Languages

    27 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jest to święto całej Europy a przede wszystkim języków, którymi posługują się Europejczycy. Uczniowie zostali zapoznali z historią Europejskiego Dnia Języków, poznali korzyści płynące z nauki języków obcych, rozwiązali quiz wiedzowy na temat języków europejskich, wysłuchali i zaśpiewali piosenkę ze słowem „Dzień dobry” w innych językach. Każda klasa 3 przygotowała plakat związany z tematyką tego święta.

    J. Makowska-Jabczyk

  • .

    Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

    29 września odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego  klas I-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Pierwszym etapem wyborów było wyłonienie klasowych przedstawicieli, którzy reprezentowali swoich kolegów w wyborach do MSU.   
                W drugim etapie kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, które zostały rozwieszone na terenie szkoły. Następnie stworzono filmik wyborczy, na którym kandydaci opowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach, 
    a także zachęcali wyborców do głosowania.           
                Kolejnym etapem było głosowanie. W składzie komisji wyborczej zasiedli: Kacper Miszczyk oraz była przewodnicząca MSU – Angelika Boksa. Pracę komisji wspomagały: Karina Jędrocha i Dilyara Rumenova.
    W wyborach wzięli udział uczniowie i wychowawcy klas I-III, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoly, którzy oddawali swoje głosy na kartach wyborczych, a następnie wrzucali je do urny.  
                W ostatnim etapie, pod nadzorem opiekuna MSU zliczono wszystkie głosy. W głosowaniu  wzięło udział 152 osoby. Przewodniczącą Małego Samorządu Uczniowskiego została uczennica klasy IIIc – Marcelina Charabin, zastępcą Antoni Kuzia (kl.IIIb), sekretarzem – Wiktor Malicki (kl.IIIa), skarbnikiem - Gabriel Rozpara (kl.IIa) oraz Zofia Rajczyk (kl.IIb).  
                Nad organizacją i przebiegiem wyborów czuwał opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego p. Kinga Posłowska.
    Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w wyborach szkolnych, a członkom nowego MSU gratuluję i życzę wielu sukcesów w pracy na rzecz społeczności szkolnej.


    K. Posłowska

     

  • .

    21 września – Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

    W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy telewizja była jeszcze czarno–biała i nie w każdym domu był telewizor, dzieci wieczorem niecierpliwie czekały na dobranockę. Występowały w niej dwie kukiełki – Jacek i Agatka. Nie było wtedy tylu kanałów telewizyjnych ani tak wielu programów dla dzieci. Dlatego „Dobranocka” była bardzo wyczekiwana przez wszystkie dzieci, także te przebywające w szpitalach. Kiedy więc autorka programu – Wanda Chotomska spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą jeden z chłopców zaproponował, żeby Jacuś dostał jakiś medal za to, że przynosi dzieciom radość. Tak powstał pomysł Orderu Uśmiechu. Od tego czasu Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało ponad 1000 osób z niemal wszystkich krajów świata. Dzieci doceniły ich serce, troskę i zwykłą ludzką życzliwość. W tym zaszczytnym gronie znalazły się osoby wszystkim dobrze znane jak papieże Franciszek i Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Dalajlama XI, królowa Szwecji Sylwia, Jerzy Stuhr czy Malala Yousafzai, ale także mniej znane i równie wybitne postacie działające w środowiskach lokalnych. Dlatego również uczniowie klasy IIIA postanowili nadać to najsłoneczniejsze odznaczenie. Własnoręcznie zaprojektowane ordery powędrowały do Pana Dyrektora Jacka Kuzia, Pani Dyrektor Wiesławy Cecot oraz innych życzliwych i zawsze pomocnych dzieciom pracowników naszej szkoły. Wszyscy odznaczeni z uśmiechem na twarzy zjedli plasterek cytryny. To był dla nas bardzo radosny dzień.

    K. Banasik

  • .

    Sprzątanie Świata 2021 - „Myślę, więc nie śmiecę”

       Lata 2020-2021 to czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia, były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze. Stąd hasło tegorocznej akcji: „Myślę, więc nie śmiecę” każdy z nas wziął sobie do serca. Nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.
       W piątek, 17 września wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”, której celem było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie klas 1 - 3 wraz z wychowawcami udali się w teren. Wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czystą planetę. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.  Podczas zajęć świetlicowych także podnoszono świadomość ekologiczną.  Dzieci przygotowały plakaty promujące tegoroczną akcję.
       Nasz coroczny udział pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej planety. Koordynatorkami akcji były panie: Dorota Molendowska i Ewa Korban.

     

  • .

    Zaczaruj się w Górach Świętokrzyskich

    16 września 2021 r. drugo i trzecioklasiści byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Wspinaczka na Łysą  Górę rozpoczęła się w Nowej Słupi. Przewodnik opowiedział dzieciom ciekawą legendę o kamiennym pielgrzymie, który stoi  tuż przy wejściu na Drogę Królewską. Niebieskim szlakiem uczestnicy dotarli do Klasztoru, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Następnie weszli na wieżę widokową, skąd zachwycali się górskimi widokami. Zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz  zobaczyli gołoborze. Na koniec zeszli do Nowej Huty i zakupili pamiątki. Szczęśliwi i pełni wrażeń powrócili do szkoły. Było super!

    Z. Taf-Gryń

  • .

    Dot Day

    Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. 15 września w klasach 1-3 przypomnieliśmy historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła, że potrafi coś namalować, ale ktoś uwierzył w nią i odkrył jej niezwykły talent.

    Na dzisiejszych zajęciach nie brakowało kropek. Dzieci poznały historię Vashti, obejrzały film, pracując w grupach rozwiązywały zadania logiczne, układały ciąg zdarzeń w opowiadaniu o Vashti, zamieniały kropki i koła w różne postaci i przedmioty, łączyły kropki, aby odkryć obrazek, odkodowywały zakropkowane słowa, układały puzzle, za pomocą słomek dodawały biedronce kropki i liczyły je, rozwiązywały krzyżówkę, opowiadały o swoich talentach rysując je w magicznym kole.

    Było "kropkowo" i wesoło.

    J. Makowska-Jabczyk

  • .

    22 Świętokrzyski Rajd po Górach Świętokrzyskich

       Po przymusowej zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w dniach 17 - 19 września,  odbył się tradycyjny, 22 już rajd uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, po Górach Świętokrzyskich. Organizatorami piej wędrówki byli nauczyciele wychowania fizycznego. Grupa rajdowiczów liczyła 54 uczniów z klas IV-VIII, 6 opiekunów i 3 absolwentów. Rajd został podzielony na dwudniową oraz trzydniową wędrówkę szlakiem partyzanckich mogił, aby oddać cześć i hołd bohaterom poległym za Ojczyznę. 
    Autokarami, w dwóch grupach, dojechaliśmy do Wąchocka i Marcinkowa, skąd rozpoczęliśmy pieszą  wędrówkę w kierunku Skarżyska-Książęcego. Tegoroczna trasa rozpoczynała się czerwonym szlakiem turystycznym poprzez Rezerwat Archeologiczno Przyrodniczy "Rydno”. Najtrudniejsze były pierwsze godziny marszu, które upłynęły pod znakiem narzekania na kondycję po długim czasie siedzenia przed komputerem oraz na kapryśną aurę. Jednakże cel naszej wędrówki był jednoznaczny: nie dać się dogonić  starszej  grupie, która  szła tym samym szlakiem turystycznym w niewielkim odstępstwie czasowym.   
       Wielu uczniów było z nami po raz pierwszy, ale wszyscy byli świetnie przygotowani do wyprawy i bardzo dobrze zorganizowani.  Każdy z nas mógł dostosować tempo wędrówki do siebie, większość szła na przodzie do czasu, gdy padły pierwsze strzały! Okazało się ze to odgłosy z pobliskiej strzelnicy. Po krótkiej konsternacji kontynuowaliśmy wędrówkę wzdłuż ogrodzenia patrolowanego przez zakamuflowanych żołnierzy. Kilkoro z naszych najmłodszych uczestników zaliczyło niegroźne upadki, nie pomogło podarowanie naszych plecaków starszym kolegom, którzy nas wspierali. Podczas wędrówki mijaliśmy liściaste  drzewa w  jesiennych barwach, przydrożne  grzyby, chociaż okazywało się, że były to same ‘psiaki’ (za wyjątkiem  jednego maślaka).
       Pogoda nie rozpieszczała nas podczas całego rajdu, dlatego wykorzystywaliśmy różne, niekiedy nietypowe, miejsca do ochrony przed deszczem. Na jednym z postojów była to myjnia samochodowa, a innym razem - opuszczony dom.
       Zmęczeni i  przemoczeni  dotarliśmy na pierwszy nocleg, który miał miejsce w Szkole Podstawowej  w Skarżysku Książęcym. Tam odbyły  się zabawy integracyjne i ‘chrzest’ tych uczestników, którzy szli z nami pierwszy raz. Niektórzy z nas żartowali, że pierwszy etap tego  tradycyjnego obrzędu odbył się już na trasie, podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Otrzęsiny zakończyły się przyjęciem rajdowiczów w poczet świętokrzyskich piechurów.
       Następnego ranka z pełnym bagażem przeżyć postanowiliśmy wyruszyć żółtym szlakiem turystycznym do Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Tam wzbogaciliśmy wiedzę z zakresu wojny obronnej 1939 roku, historii ziem polskich w czasie okupacji oraz konspiracyjnej działalności Polaków. Obejrzeliśmy wiele eksponatów wyposażenia militarnego z tego okresu, a także zapoznaliśmy się z przykładowym ekwipunkiem żołnierskim. Prawdziwa frajda jednak czekała nas na placu muzealnym! Ogrom sprzętu bojowego robił niesamowite wrażenie. Niektórzy mieli ochotę na niewielki pilotaż samolotu, uruchomienie czołgu lub nawet na odpalenie działa armatniego! A tu znów niespodzianka! Deszcz! Niestety z kaprysami pogody postanowiliśmy już nie walczyć i  udaliśmy się w podróż powrotną do domu.
       Tymczasem grupa zaawansowana ruszyła dalej w pieszą wędrówkę na kolejny nocleg w Bliżynie. Po drodze ci najwytrwalsi piechurzy, odwiedzili Pomnik Pamięci Ofiar II wojny światowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Skarżysku oraz położoną niespełna 600m dalej, zbiorową mogiłę pomordowanych 360 ofiar hitlerowskiego reżimu.
      Po tych wzruszających momentach, starsza grupa maszerując przez Suchedniowsko - Oblęgorski Park Krajobrazowy, podziwiała bogactwo leśnej roślinności: dęby, jesiony, jodły, buki i jawory. Kompleksy leśne parku stanowią tu główną ostoję dla modrzewia polskiego, należącego do największych osobliwości naszej flory. Bogactwem gatunkowym cechuje się roślinność runa leśnego. Na uwagę zasługują m.in.: paprocie, mchy widłaki oraz rośliny kwiatowe, których różne odmiany kwitną jeszcze późnym latem. 
       Po kilku bezdeszczowych godzinach, będąc już całkiem blisko noclegu w gościnnej szkole w Bliżynie, grupa zaawansowana ponownie przekonała się o tym, że deszcz jest znakiem firmowym 22. Rajdu Świętokrzyskiego. Przemoczeni dotarli na nocleg, gdzie nagrodą za dzielne zniesienie trudów pieszego marszu, była pizza, która niektórym smakowała, jak żadna inna do tej pory!  Wieczorem integrowaliśmy się w środowisku rajdowiczow.
       Wspólne pokonywanie przeciwności pogodowych i tych związanych z kondycją i zdrowiem, wzajemna pomoc, rozmowy do późnych godzin nocnych, emocje związane z otrzęsinami, odwiedziny w miejscach pamięci narodowej… Wszystko to zintegrowało grupę piechurów uczęszczających do różnych klas naszej szkoły i pozostawiło w nas ochotę na kolejne piesze rajdy.

    A. Kuranda, E. Pietrzyk

  • .

    "Oh!Beauty" - z wizytą w salonie kosmetologii

                10 września 2021 r. uczniowie klasy IIIc wybrali się z wizytą do pobliskiego salonu kosmetologii, "Oh!Beauty” prowadzonego przez panią Annę Sęk. Celem wycieczki było poznanie zawodu kosmetologa, kosmetyczki i makijażystki.  Podczas wizyty w salonie uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny zakład kosmetologii, poznały jego wyposażenie,  sprzęt którym wykonuje się różnego rodzaju zabiegi min. na ciało,  twarz oraz dłonie. Na zakończenie zajęć Pani Ania przygotowała dla uczniów konkursy z nagrodami.

                Dziękujemy Pani Ani właścicielce salonu za ciepłe przyjęcie, ogromne zaangażowanie, upominki i konkurs z nagrodami. Była to dla nas niezapomniana i jednocześnie ciekawa lekcja, która sprawiła wszystkim wiele radości i dostarczyła nowych doświadczeń.

    Uczniowie oraz wychowawca klasy III c

  • .

    Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

  • .

    Kolejne instrumenty dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

     

    Zadanie pod nazwą: Barwy muzyki – doposażenie Szkolno- Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy to kolejny projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej, który został  dofinansowany ze środków  Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 37 000 zł, z czego 25 000 zł pochodzi z budżetu państwa, 10 000 zł na realizację zadania przekazało Miasto i Gmina Morawica, a pozostałe 2 000 zł to wkład własny Stowarzyszenia.

    W ramach projektu zostaną zakupione następujące instrumenty: lira marszowa, saksofon barytonowy, dwa sakshorny altowe, pianino cyfrowe oraz tomy marszowe. Dzięki temu orkiestra zyska oryginalne brzmienie i stanie się bardziej atrakcyjna nie tylko dla słuchaczy, ale również dla potencjalnych nowych adeptów, którzy mają obecnie stworzone bardzo dobre warunki do rozpoczęcia własnej przygody z muzyką. Szerokie zaplecze instrumentalne połączone z pasją muzyków sprawi, że w repertuarze zespołu będą pojawiały się nowe, ambitne utwory, cieszące ucho odbiorców, a członkom orkiestry przynoszące twórczą satysfakcję.

  • ROK SZKOLNY 2020/2021

  • .

    Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

strona: