.Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
.Bezpiecznie na lądzie i wodzie
– Praktyczne zajęcia klas ósmych w OSP w Morawicy
Uczniowie klas ósmych z Morawicy w dniu 8 czerwca 2021 uczestniczyli w zajęciach w Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy. Tematem przewodnim było „Bezpieczeństwo na lądzie i nad wodą. Wyposażenie jednostki OSP w Morawicy -pokazy nowego sprzętu pożarniczego.” Były to bardzo interesujące zajęcia, dzięki którym przybliżona została młodzieży praca Strażaków. Panowie Szczukiewicz Piotr, Mateusz Groszek i Wojciech Stokowski zapoznali ósmoklasistów z istotą zagrożeń pożarowych, praktycznymi sposobami ich minimalizacji i eliminacji oraz zagrożeniami nad wodą. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są algorytmy postępowania ratowniczego w wypadku pożaru, poznali zasady ewakuacji czy gaszenia zarzewia ognia. Poznali zasady postępowania strażaków podczas wypadków. Poruszony został temat znaczenia i konieczność ochrony lasów przed zagrożeniem pożarowym. Była okazja poznania nowego sprzętu gaśniczego i ratowniczego stosowanego przez strażaków podczas akcji oraz nowoczesnych samochodów strażackich. Chętni uczniowie mieli okazję założyć bezpieczne kombinezony strażackie i przez chwilkę poczuć się jak Strażacy. Spotkanie w OSP przyczyniło się do poszerzania wiadomości i umiejętności naszej młodzieży z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa. Zajęcia uświadomiły obserwatorom jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ile środków
i ludzi musi być w ciągłej gotowości, aby w razie wypadku przybyć na czas i jeśli to konieczne użyć odpowiedniego sprzętu i ratować ludzi. Życie ludzkie jest bowiem bezcenne.
Serdeczne podziękowania kieruję na ręce pana Michała Stokowskiego - Naczelnika OSP w Morawicy oraz dla biorących udział w wydarzeniu Strażaków: Piotra Szczukiewicza, Mateusza Groszka, Wojciecha Stokowskiego oraz Wiesława Szczepanka, którzy poświecili swój czas na spotkanie z młodzieżą. Dziękuję za profesjonalne podejście do tematyki, prezentowanie własnych umiejętności oraz życzliwość. Należy podkreślić, że w OSP w Morawicy młodzież gości co roku od wielu lat.
Koordynator spotkania - Edyta Groszek.
.W Grodzie Pędzików
16 czerwca 2021 r. klasy pierwsze wybrały się do Grodu Pędzików w Siedlcach. Najmłodsi podziwiali zgromadzone tam repliki różnej broni, zbroi. Z zaciekawieniem słuchali barwnych opowieści na temat stroju dawnych wojów, wypraw wojennych, surowych warunków życia żołnierzy. Wzięli udział w pokazie strzelniczym. Próbowali swoich sił w strzelaniu z łuku. Możliwość przebywania na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami, a także degustacja upieczonych kiełbasek wprawiła uczestników w dobry nastrój. Zadowoleni powrócili do domu z ciekawymi pamiątkami, tj. procami, łukami, starymi monetami.
.
Wycieczka do ZOO z klasą 2a
8 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 2a uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego Leśne Zacisze. Była ona prezentem z okazji Dnia Dziecka. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie dzieci różnorodnością gatunków świata zwierząt, oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Wycieczka była fantastyczną przygodą. Dzieci karmiły małe zwierzęta, przywitały się z pięknym i dostojnym pawiem, śmiały się z brykającej małpy. Najciekawsze jednak okazało się spotkanie z lwem afrykańskim. Zwierzę okazało się być bardzo towarzyskie i z ochotą się nam prezentowało. Pogoda sprzyjała do zwiedzania, spacerów, szalonej zabawy na placu zabaw oraz do grillowania. Wyjazd do ZOO uznajemy za bardzo udany. Pobyt w tym kolorowym i ciekawym miejscu był zapewne dla wszystkich wspaniałą lekcją przyrody.
Wychowawca: Karina Banasik
.Wirtualne wycieczki do parków narodowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zwiedzanie atrakcji turystycznych jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dzięki wykorzystaniu aplikacji Flipgrid oraz Teams przedstawiciele klas 4b, 6b, 7a i 7b na przełomie kwietnia i maja 2021r. wzięli udział w wirtualnych wycieczkach do parków narodowych w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Odbyły się one w formie zajęć prowadzonych na żywo przez ekspertów. Z okazji Dnia Ziemi połączyliśmy się z California State Park, aby wziąć udział w sesji pt. ‘Celebrate Earth Day with California State Parks’, w trakcie której prelegenci zaprezentowali działalność tej instytucji na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących sekwoi - drzewa występującego na terenie the Coast Redwood. W trakcie sesji został poruszony także problem zaśmiecania oceanów oraz prelegent z Gaviota State Park zademonstrował przedmioty, jakie są znajdowane na plaży bądź są wyławiane z Atlantyku. Wśród nich były butelki plastikowe, sznurki, martwe ryby oraz małże.
Kolejna wirtualna wycieczka, w której uczestniczyliśmy była zatytułowana ‘A Trip to Zoomontana”. Połączyliśmy się z ośrodkiem Zoomontana w Billings w Stanach Zjednoczonych, gdzie na 70-ha pasie ziemi znajduje się jedyny ogród zoologiczny i park botaniczny w stanie Montana. Obecnie utrzymuje się tam prawie 100 zwierząt, reprezentujących 58 gatunków. Prowadząca zajęcia zademonstrowała na żywo kilka gatunków zwierząt: czerwoną pandę, węża oraz ptaka kookaburra, co wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników.
Dzięki Flipgrid udaliśmy się jeszcze w jedną podróż do Kanady, gdzie znajdują się parki Ontario, na terenie których znajdują się jedne z największych słonowodnych jezior na świecie: Superior, Huron, Erie, Michigan oraz Ontario. Podczas spotkania uczniowie poznali historię jezior oraz niektóre z rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących park, np.jaszczurki nadrzewne z gatunku Plestiodon fasciatus, kojoty, jelenie, szopy oraz węże wodne.
Udział w wirtualnych wycieczkach był dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, które służyło wzbogaceniu wiedzy, nauce języka oraz kształtowaniu postaw proekologicznych.
.Pokochał taniec towarzyski
Ksawery Kraska, uczeń klasy 6c, swoją przygodę z tańcem zaczął w lutym 2020 roku w Akademii Tańca Kamili Drezno. Trenuje trzy-cztery razy w tygodniu. Rozszerza swoje pasje, ciężko pracując nad doskonaleniem swoich umiejętności tanecznych. Dzięki licznym udziałom w mistrzostwach tańca towarzyskiego odnosi sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Ksawery bierze udział w licznych warsztatach oraz Campach w Warszawie organizowanych przez szkołę tańca, gdzie ma możliwość trenowania z Mistrzami Polski, jak również świata w tańcach Standardowych i latynoamerykańskich. Bierze również udział w obozach tanecznych, które organizowane są trzy razy w roku, gdzie doskonali swoje umiejętności trenując nawet kilkanaście godzin dziennie pod okiem najlepszych instruktorów tańca towarzyskiego.
Jego obecne sukcesy to:
II miejsce w kategorii 12-13 H w IX Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Będzin. 17.10.2020
I miejsce w kategorii 12-13 H II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego “O ZŁOTE JABŁKO” 08.11.2020 Warka
I miejsce w kategorii 12-13 H oraz Awans do klasy tanecznej G “Uskrzydlone OTTT 2020” w Grajowie 15.11.2020
I miejsce kategoria 12-13 G Grand Prix Polski PTT “...z pasji do tańca...” Rędziny 21.02.2020
I miejsce kategoria 12-13 G Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Garwolin 27.02.2021
I miejsce kategoria 12-13 G II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Będzin 07.03.2021
I miejsce kategoria 12-13 G VI GALA TAŃCA TOP-ART Żółkiewka 21.03.2021
I miejsce Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego LIDER 2021 Lublin 23.05.2021
III miejsce kategoria 12-13 G Cracow Dance Festival 2021-05-15 Kraków, M-TEAM - Kraków
III miejsce Awans do klasy tanecznej F CeA Spring 2021 Kraków 30.05.2020
Dla Ksawerego taniec jest przede wszystkim ogromną pasją, jak również doskonałą formą rozwoju oraz aktywną
i zdrową metodą spędzania wolnego czasu.
.Miłośnicy książek Kornela Makuszyńskiego w akcji
W maju bieżącego roku uczniowie klas II i III z wielką pasją i zainteresowaniem czytali książki naszego patrona, takie jak: Przygody koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki Fiki – Miki, Wanda leży w naszej ziemi. Zapoznawali się również z ważnymi wydarzeniami dotyczącymi życia i twórczości Pana Kornela. Wszystko to po to, by wziąć udział w konkursie czytelniczym Korneliada dla Najmłodszych. Tym razem uczniowie rozwiązywali test składający się z ośmiu zadań. Trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, aby poprawnie ułożyć z rozsypanki tytuły książek patrona, rozpoznać przedstawionych na ilustracjach bohaterów, opisać najciekawszą przygodę, dopasować daty do wydarzeń z życia i twórczości pisarza, a także poprawnie rozwiązać grę Prawda- Fałsz. To zadanie udało się dziewięciu uczniom, a dokładnie: I miejsce w klasach drugich zdobyli uczniowie: Mateusz Masternak (kl. 2 b) i Jakub Pierzak (kl.2 c). II miejsce- Nicola Swati (kl. 2 b). III miejsce- Oliwia Kraj (kl. 2 c) i Angelika Boksa (kl. 2 c). W klasach trzecich bezkonkurencyjna okazała się Natalia Jabczyk (kl. 3 a), zdobywając I miejsce. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie: Fabian Gajkowski (kl. 3 b) i Antoni Wierzbicki (kl. 3 c), a trzecie miejsce zajęła Amelia Ślusarczyk (kl. 3 b). Zwycięzcy otrzymali pięknie wydane nagrody książkowe, ufundowane przez Pana Dyrektora- Jacka Kuzię. Serdecznie gratulujemy wszystkim miłośnikom twórczości Kornela Makuszyńskiego i zachęcamy do czytania jego „uśmiechniętych książek”.
.Potrójne podium dla Piramidy w Festiwal Sztuki Tanecznej
W dniu 25 kwietnia 2021 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim odbyła się wirtualna IV edycja ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Tanecznej PLĄSOWADŁA 2021.
Za pośrednictwem relacji na żywo można było obejrzeć aż 212 choreografii z całego kraju. Prezentacje konkursowe oceniali mistrzowie baletu w składzie: Maria Kijak-Rakowska magister sztuki w specjalności pedagog baletu, Jarosław Józefczyk artysta baletu oraz Anna Majer choreograf. Jurorzy pod ocenę brali merytoryczną prezentację wybranego tematu, zastosowanie odpowiednich technik tanecznych oraz wykorzystanie kostiumów i rekwizytów. Poziom jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy podczas festiwalu był bardzo wysoki. Tym bardziej rozpiera duma, że nasze uzdolnione tancerki podczas wiosennej edycji festiwalu zdobyły, aż trzykrotne podium. Liczne medale i trofea festiwalowe zostały przesłane dla naszej formacji tanecznej.
Statuetkę i brązowe medale za choreografię „Tchnienie wolności” jury przyznało Piramidzie. Brawurowo wytańczona inscenizacja wyrażała tęsknotę i chęć powrotu do normalności. Życia bez trosk, które nękane jest różnymi przeciwnościami losu. Tancerki tańczyły ze splątanymi dłońmi, pragnąc uwolnić się, nie tylko na scenie ale i w codziennym życiu.
Miejsce drugie na podium przypadło naszemu duetowi w składzie: Marcelina Sułkowska i Agata Korban. Tancerki zachwyciły jury choreografią pod tytułem „Schowane marzenia”, nagrodzone srebrnym medalem.
Solowym popisowym tańcem zaprezentowała swoje umiejętności sceniczne Hanna Pater w choreografii pod tytułem „Z głową w chmurach” Jury doceniło taneczny kunszt naszej tancerki przyznając miejsce trzecie, nagrodzone brązowym medalem.
Gratulujemy
Tchnienie wolnościDuet Marcelina Sułkowska i Agatka KorbanHania Pater - solo
.…Tu gdzie zabawa spotyka się z nauką…- czyli czerwcowa eskapada Czwartoklasistów do Grodu Pędzików.
Gród znajduje się na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego, w Siedlcach, 10 minut jazdy samochodem od Zamku Królewskiego w Chęcinach. Z dala od miejskiego zgiełku, 2 czerwca, klasa IV b miała okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę historyczną, ale przede wszystkim spędzić ze sobą czas po długiej i nieco męczącej edukacji zdalnej.
Spotkanie integracyjne rozpoczęło się od zwiedzania obiektu połączonego z wykładem z historii oręża, pokazem strzelectwa z armat, wizytą w kuźni wraz z wybijaniem pamiątkowej monety oraz krótką lekcją strzelania z łuku.
Podczas tej żywej lekcji historii, w trakcie której Czwartoklasiści mogli zbliżyć się do historii średniowiecza, miłym i jakże smacznym przerywnikiem stał się poczęstunek złożony z kiełbaski z ogniska z pieczywem, sosami i herbatką.
Wizyta w Grodzie zapadła uczniom głęboko w pamięć, nade wszystko jednak stała się okazją do wspólnego spędzenia czasu w swoim gronie i odnowienia relacji klasowych. Podkreśliła również mające miejsce 1 czerwca święto Międzynarodowego Dnia Dziecka.
.22 maja – Dzień Praw Zwierząt
„Jesteś odpowiedzialny
za to, co oswoiłeś”.
Antone de Saint-Exupery
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Został on ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku. Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Pamiętajmy o tym każdego dnia.
Z okazji zbliżającego się Dnia Praw Zwierząt uczniowie klasy 2a dowiedzieli się, jakie prawa mają zwierzęta oraz jak należy się nimi właściwie opiekować. Dzieci przygotowały piękne plakaty informacyjne przedstawiające najważniejsze informacje związane z prawami zwierząt oraz zrobiły zdjęcia swoim pupilom. Uczniowie naszej klasy kochają wszystkie zwierzęta (małe i troszkę większe). Przedstawiamy Wam towarzyską kurę Czikę, pieska Pluto, Reksia, puszystego króliczka, kolorowe rybki, świnkę morską, sympatyczne kotki oraz młodziutkiego kucyka Maćka.
Wychowawca: Karina Banasik
.Sukces uczniów SP w Morawicy w europejskim konkursie
pt „Mój Region, moja Europa”
Uczniowie ze SP w Morawicy wraz z 17 szkołami z 9 krajów europejskich brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem ‘My Region, my Europe” zorganizowanym przez grupę European Alliance funkcjonującą przy Europejskim Komitecie Regionów, którego członkiem jest burmistrz Miasta i Gminy Morawica pan Marian Buras. Była to trzynasta edycja konkursu „Primary School Art Competition”, skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 12 lat z państw członkowskich Unii Europejskiej i przebiegła ona w dość trudnych okolicznościach ze względu na pandemię koronawirusa.
Uczestnicy przedsięwzięcia zostali zachęceni do udziału w kreatywnym zadaniu polegającym na przedstawieniu wizji przyszłości swojego regionu w Zjednoczonej Europie. Efektem końcowym miała być praca plastyczna oraz jej opis w języku angielskim.
W konkursie brało udział 30 uczniów z klas 2 – 6, a jego laureatami zostali:
I miejsce - Kacper Kusak (kl.6b)
II miejsce - Laura Kuzia (kl.4b)
III miejsce - ex aequo: Maria Pisarek (kl.2a) oraz Antoni Kuzia (kl.2b).
Wszystkie wyróżnione prace zostały wyeksponowane w grudniu 2020r. na wystawie w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli. Zgodnie z założeniem Organizatora konkursu, zostały one zamieszczone w specjalnie przygotowanej na tę okazję broszurze pt.”My Region, My Europe” oraz zostały przygotowane z nich pocztówki. Publikacja ta zawiera nagrodzone prace ze wszystkich szkół przedstawiające różne wizje przyszłości ich regionów w Europie. Stanowi ona fantastyczny materiał promujący naszą placówkę oraz naszą „Małą Ojczyznę”.
- Sukces traktuję jak początek nowej przygody ze sztuką. Cieszę się z takiego wyróżnienia, gdyż nie spodziewałem się, że moja praca zajmie pierwsze miejsce. Sam temat konkursu nasunął mi następujący pomysł: dwie dłonie miały symbolizować zjednoczenie mojego regionu z krajami Europy. Chciałem, żeby moja praca obrazowała powitanie dobrze znanych sobie przyjaciół – mówi Kacper Kusak, Laureat konkursu i zdobywca I miejsca.
Prace naszych uczniów wyróżniają się oryginalnością oraz kreatywnością oraz starannym wykonaniem. Zaprezentowali oni optymistyczną wizję Europy opartej o przyjaźni, poszanowaniu dla drugiego człowieka; wyeksponowali miejsca atrakcyjne pod względem turystycznym podkreślając piękno Ziemi Świętokrzyskiej. Jedna z autorek wyraziła swoje marzenia o zbudowaniu aqua parku oraz portu lotniczego w Morawicy.
21 maja 2021r, Burmistrz Miasta i Gminy Morawica oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy pan Jacek Kuzia wręczyli dyplomy i upominki laureatom konkursu. Pogratulowali uczniom sukcesu życząc jednocześnie powodzenia w dalszym rozwijaniu umiejętności plastycznych oraz językowych.
- To duże wyróżnienie. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem oraz talentem plastycznym. Prace uczniów zostały zamieszczone w prestiżowym katalogu o zasięgu ogólnoeuropejskim, wydawanym specjalnie na potrzeby konkursu. Serdecznie dziękuję Pani Annie Litwin, która była szkolnym koordynatorem konkursu – powiedział Jacek Kuzia, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy.
- Serdecznie gratuluję dzieciom sukcesu i dziękuje za wkład w promowanie naszego regionu w Europie - dodał Marian Buras, burmistrz Miasta i Gminy Morawica.
Konkurs „Mój Region, moja Europa” służył rozwijaniu innowacyjnego podejścia do tematyki europejskiej poprzez sztukę oraz wzrostowi kreatywności. Dzięki niemu możemy zaobserwować, że dzieci pragną kontaktów z rówieśnikami z innych krajów, przyjaźni oraz poszanowania różnych tradycji i kultur.
Serdecznie gratulujemy!
.„Cudownych Rodziców mam…”
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń, wzruszeń i kwiatów będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Uczniowie naszej szkoły postanowili w szczególny sposób uczcić to święto. Słowem i piosenką wyrazili swoim rodzicom miłość i wdzięczność za ich dobrość i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i wiele wybacza.
Drodzy Rodzice!
Z okazji Waszego Święta – za wczoraj i dziś
Każdym czułym uderzeniem serca i każdym z niego płynącym życzeniem:
Zdrowia, sił i codziennej radości
Wraz ze słowami największej wdzięczności
Za wszystkie dla nas trudy i starania
Składamy dzisiaj podziękowania…
Wasze dzieci
Życzenia online
.Zdalne obchody 230 Rocznicy
Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w morawickiej szkole
W 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął tzw. Ustawę Rządową – znaną jako Konstytucja 3 maja – drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Z okazji 230. rocznicy jej uchwalenia piątek 30.04.2021 został ogłoszony w morawickiej szkole „Piątkiem z Konstytucją”. W jego ramach wychowawcy na godzinie z wychowawcą prowadzili okolicznościowe zajęcia z uczniami a nauczycielki historii w klasach 4-8 realizowały „ Lekcję historii prosto z Zamku”. Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania, podczas lekcji online, odpowiadał kustosz Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie Sławomir Szczocki.
Ponadto w tym dniu uczniowie mogli przekonać się co naprawdę wiedzą o Konstytucji 3 Maja, poprzez przygotowanie zmagań klasowych, w oparciu o okolicznościowe quizy genial.ly : Dobble- Konstytucja 3 Maja, Memory-Konstytucja 3 Maja, Puzzle- Konstytucja 3 Maja oraz escape room- Konstytucja 3Maja.
Panie Katarzyna Kowalska i Lilla Kubicka ogłosiły konkursy: Konkurs Historyczno-Plastyczny pn. „230 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja” oraz Konkurs fotograficzny pn. „Zabierz Orła na majówkę”, efektem czego było powstanie pięknych, okolicznościowych plakatów, odnoszących się do rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej oraz zdjęć, w których uczniowie musieli wydrukować lub narysować godło na małej kartce i w trakcie majówki zrobić jemu zdjęcie w na tle wybranego przez siebie, ładnego morawickiego krajobrazu.
.Realizacja projektu ShareEU
Szkoła Podstawowa w Morawicy w bieżącym roku szkolnym realizowała projekt: Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej.
Akronim: shareEU - https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl/ - strona internetowa projektu.
Cele ogólne projektu to promowanie obywatelstwa europejskiego oraz poprawa warunków społecznego i demokratycznego zaangażowania na poziomie Unii.
Ponadto celami były: pogłębianie świadomości obywatelskiej na temat pamięci europejskiej, wspólnych wartości i celów Unii poprzez stymulowanie debaty, refleksji i tworzenie sieci kontaktów, a także zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa Europejczyków w tworzeniu polityk poprzez włączanie ich do procesów decyzyjnych, promowanie możliwości społecznego i międzykulturowego zaangażowania oraz wolontariatu w skali całej Unii.
Nauczycielem Multiplikatorem projektu z ramienia naszej szkoły była n-l historii i wiedzy o społeczeństwie Katarzyna Kowalska, która dotychczas, w ramach realizacji projektu, wzięła udział w wykładzie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusza Kopysia nt. przełomowych wydarzeń na Węgrzech, oraz dr UJ G. Pożarlika pt. „Społeczeństwo obywatelskie w Polsce po 1989 roku na tle przemian europejskich” oraz przeszkoliła Radę Pedagogiczną co do założeń i intencji projektu ShareEU. Z jej inicjatywy działania podjęli również wybrani uczniowie klas ósmych, którzy wzięli udział w warsztatach przygotowanych dla nich przez n-la multiplikatora, dotyczących projektu, a także sami przygotowali własne inicjatywy, mieszczące się w jego celach i założeniach.
W ramach tegoż samego projektu nauczyciel multiplikator oraz nauczyciele wolontariusze z naszej szkoły, tj. panie Aneta Rozpara i Ewa Bożek- Raćkos wzięły udział w szkoleniu pt. „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie ShareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”, w ramach którego powstały urocze, własnoręcznie wykonane, będące promocją projektu gadżety- rękodzieła, w postaci magnesów, koralików, czy ozdobnych wkładek na podgrzewacze „tealighty”.
21.12.2020 roku odbyły się warsztaty, poprzedzone spotkaniami projektowymi, zatytułowane „Obywatel Europejczyk” – przygotowane przez wybranych uczniów klasy 8A, w których uczestniczyli również uczniowie 8B Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy
Padlet: https://padlet.com/katarzynakowalska/projektShareEU8A
Rezultaty : zapoznanie uczniów z ideą i założeniami projektu, przybliżenie informacji dotyczących procesu integracji europejskiej, państw członkowskich UE i ich historii, refleksji po 15 latach uczestnictwa Polski we wspólnocie, ilości dotacji europejskich dla naszego państwa, sposobów wykorzystywania funduszy unijnych w Mieście i Gminie Morawica. Odbyły się warsztaty, poprzedzone konsultacjami z nauczycielem multiplikatorem, uczniowie pracowali w grupie za pomocą metody projektu, dzięki czemu powstał padlet prezentujący dokonania ósmoklasistów w ramach ShareEU. Uczniowie przygotowali swoje wystąpienia, posiłkując się wykonanymi przez siebie prezentacjami, plakatami, wspólnie zredagowanymi notatkami. Wszystkie te aktywności koncentrowały się wokół celów i założeń projektu ShareEU.
W efekcie wszystkich działań, w ramach projektu, morawicka szkoła uzyskała certyfikat zrealizowania celów i założeń międzynarodowego projektu ShareEU, prowadzonego w ramach programu Europa dla obywateli.
."Warsztaty rękodzieła bez granic” w klasie IIIb
Uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą p. Iloną Kuzia i p. Agatą Putko mieli przyjemność uczestniczenia w niezwykłych warsztatach "Warsztaty rękodzieła bez granic". Spotkanie poświęcone było świętom majowym. Uczestnicy zajęć wykonali Orła Białego z płatków powstałych z drzewa osikowego. Każdy z uczniów otrzymał zestaw materiałów do wykonania orła oraz kotylionu.
Było to wielkie wydarzenie dla uczniów, gdyż odbywało się na żywo - warsztaty udostępnione zostały na Facebooku Miasta i Gminy Morawica oraz Osikowej Doliny. Patronem honorowym wydarzenia był Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy. Nasi uczniowie podczas zajęć współpracowali z kolegami i koleżankami ze szkoły w Cynkowie. Podczas spotkania wysłuchaliśmy prezentacji o świętach majowych oraz o powstaniu 2,5 metrowego orła z drzewa osikowego. Uczniowie klasy III zaśpiewali piosenkę pt. „Piosenka młodego patrioty”, przedstawili prezentację o Dniu Flagi oraz wyrecytowali piękne wiersze o fladze narodowej i Polsce. Udział w warsztatach był dla uczniów nowym i ciekawym doświadczeniem.
.
Konkurs na kartkę wielkanocną rozstrzygnięty!!!
Celem naszego konkursu było propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej oraz pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą. Zadaniem uczniów klas 1-3 było przygotowanie patchworkowej kartki wielkanocnej. Jury konkursu przy ocenie prac zwracało uwagę na staranność, pomysłowość, samodzielność wykonania, kompozycję i zgodność z tematem. Komisja konkursowa nagrodziła 5 prac.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
I miejsce: Amelia Ślusarczyk klasa IIIb
II miejsce: Oliwia Kraj klasa IIc
III miejsce: Lena Kwiecień klasa IIIb
Wyróżnienia: Andżelika Boksa klasa II c i Karol Mikołajczyk klasa IIIb.
.Międzynarodowy Dzień Ziemi
„Przywróć naszą Ziemię” - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata”.
Jak co roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego włączyli się w akcję Sprzątania Świata, której celem jest propagowanie postaw ekologicznych. Już podczas zajęć wychowawcy klas przybliżyli uczniom postawy proekologiczne i zachęcili do codziennego dbania o naszą planetę.
Chodź tegoroczna akcja niewątpliwie różniła się od ubiegłorocznych, uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli, że Ziemia to nasz wspólny dom. Ze względu na panującą pandemię działania naszych uczniów skupiły się na najbliższym otoczeniu. Nasi uczniowie uporządkowali lasy, łąki i tereny wokół swoich domów.
Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za włączenie się w tą ważną dla dobra nas wszystkich akcję.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Opiekun MSU: Renata Dziewięcka
.Sukces młodych humanistów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy
Troje uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy uzyskało tytuł finalisty II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, zorganizowanej przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sukces ten odnieśli siódmoklasiści: Jakub Śnioch i Weronika Kowalska oraz ósmoklasistka - Oliwia Paliwoda. Tytuł finalisty ogólnopolskiej olimpiady daje im wymierne korzyści i pomaga w planowaniu kariery edukacyjnej. Finalista, podobnie jak laureat, zyskuje bowiem prawo do najwyższej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego, do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu oraz do przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej. Do poszczególnych etapów konkursu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem polonistek: Jakub Śnioch i Oliwia Paliwoda – Moniki Pabian, zaś Weronika Kowalska – Iwony Szachowicz.
Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji olimpiady odbyło się 23 kwietnia. Podczas spotkania on-line gratulacje laureatom, finalistom oraz ich opiekunom złożył, reprezentujący Ministerstwo Edukacji i Nauki, wiceminister Dariusz Piontkowski, który podkreślił, jak ważne są wszelkie działania sprzyjające rozwojowi zdolności humanistycznych młodego pokolenia. Pan minister wyraził także nadzieję, że wśród uczestników spotkania są osoby, które w przyszłości dołączą do grona wybitnych twórców polskiej literatury. Wśród gości zaproszonych przez organizatorów olimpiady była także pisarka, Katarzyna Pranić, autorka książki pt. „Ela-Sanela”, znajdującej się na tegorocznej liście lektur konkursowych. Młodzież chętnie zadawała pani Pranić pytania na temat genezy tej niezwykłej powieści, konstrukcji bohaterów oraz zasad budowania własnego warsztatu pisarskiego. To ostatnie zagadnienie szczególnie zainteresowało olimpijczyków podejmujących pierwsze próby literackie.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego jest wyjątkowym konkursem adresowanym do młodych humanistów, sprawnie posługujących się słowem pisanym i mówionym, lubiących czytać i interpretować dzieła zarówno klasyków, jaki i twórców literatury najnowszej. Zgodnie z regulaminem kolejne etapy olimpiady przebiegały synchronicznie w całym kraju. W eliminacjach II i III stopnia, czyli wojewódzkich i ogólnopolskich, rywalizacja składała się z części pisemnej i ustnej. Część pierwsza polegała na napisaniu rozprawki (w oparciu o książki podane na liście lektur) oraz testu językowego, w którym uczniowie w pragmatyczny sposób wykorzystywali swą wiedzę gramatyczną. Jeżeli uczestnik uzyskał wymaganą liczbę punktów, mógł przystąpić do części ustnej, która na etapie wojewódzkim miała formę rozmowy na temat wylosowanego utworu poetyckiego. W tym roku zaproponowano uczniom 25 wierszy wybranych z bogatego dorobku literackiego I. Krasickiego, J. Słowackiego, S. Barańczaka, A. Świrszczyńskiej i Cz. Miłosza. Przygotowanie do ustnej części olimpiady było dla młodzieży okazją do stawiania własnych hipotez interpretacyjnych oraz odkrywania uniwersalnego sensu tekstów pochodzących z różnych epok.
Przygoda z Olimpiadą Literatury i Języka Polskiego, choć z powodu pandemii przeżywana on-line, stała się dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem, dodała im pewności siebie i wskazała drogę do intelektualnej podróży w świat wyobraźni i nauki, który otwiera się w chwili, gdy sięgamy po książkę.
.Turcja, Azerbejdżan, Portugalia, a może Polska?
Wszystkie te kraje zostały wirtualnie odwiedzone przez uczniów naszej szkoły podczas zajęć koła języka angielskiego. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczą w realizacji międzynarodowego projektu pt. ‘Travel and Learn’. W ramach realizowanego projektu członkowie koła poznali wiele narzędzi interaktywnych tj. Canva, Quizziz, Pixton, Wordwall, Prezi. Mieli także możliwość doświadczenia atrakcji turystycznych, historycznych miejsc, znanych postaci oraz tradycji Turcji, Azerbejdżanu czy Portugalii, wykonując przy tym wiele zadań z praktycznym wykorzystaniem poznanych aplikacji. Uczniowie wzięli udział w 4 spotkaniach online z rówieśnikami oraz nauczycielami zza granicy, podczas których mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i nawiązać kontakt z innym członkami projektu. Zaobserwowanymi pozytywnymi skutkami projektu są większa motywacja do nauki języka angielskiego i informatyki, a także większa chęć do samodzielnego poszukiwania informacji i poszerzania słownictwa. „Nauka języka w takim przypadku jest naturalna i kreatywna, w przeciwieństwie do typowego biernego korzystania z podręczników. Wpływa to też na późniejsze zapamiętywanie poznanego słownictwa oraz nowych informacji o świecie.” stwierdziła opiekunka koła Anetta Wrona.
.„Reklama, reklama w muzeum od rana!” -
warsztaty online w Muzeum Historii Kielc
W kwietniu uczniowie klasy VI b uczestniczyli w warsztatach online poprowadzonych przez p. Iwonę Grabczak w ramach cyklu "Muzeum w Gościnie”. Warsztaty w Muzeum Historii Kielc w ramach godziny z wychowawcą zorganizowała p. Dorota Molendowska. Podczas warsztatów szóstoklasiści dowiedzieli się jak wyglądały reklamy z przełomu XIX i XX wieku oraz jakie przedmioty, usługi i wydarzenia reklamowano. Uczestnicy zobaczyli reklamy z Gazety Kieleckiej, szyldy sklepowe i ulotki reklamowe, analizowali dawne reklamy i poznali słownictwo z przełomu wieków. Na zakończenie samodzielnie ułożyli i zaprezentowali reklamę wybranego przedmiotu. Oliwia reklamowała gumkę - „Gumka myszka jest tak szybka, gdy ściera pismo i kosztuje tylko 4 zł. Pędź do sklepu jeśli możesz”; Kacper temperówkę; „Temperówka do kredek za jedyne 9,99” oraz suszkę do atramentu „Suszka to najlepsza służka”; Mateusz - stalówkę: „Nasza stalówka nie zna Pana Kleksa”; Jakub – kałamarz: ”Marzę o Kałamarzu! Stalówki, Pióra, Kałamarze wszystko w najniższej cenie na rynku! Najlepsza jakość, cena i dostępność”. Prezentowane reklamy bardzo podobały się prowadzącej p. Iwonie Grabczak i wszystkim szóstoklasistom.
|