.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Spotkanie online z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji
Komendy Miejskiej Policji w Kielcach
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 11 lutego 2021 roku uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą p. Dorotą Molendowską uczestniczyli w spotkaniu online z funkcjonariuszką Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Webinar na platformie Zoom „ Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?” zorganizowany był przez Kielecki Park Technologiczny Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. Prowadząca spotkanie policjantka opowiedziała uczestnikom o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się w Internecie, ale również przekonywała jak ważny jest szacunek w sieci zarówno wobec innych, jak i siebie. Uczniowie dyskutowali o hejcie w Internecie i o tym, jaki ma on wpływ na życie i funkcjonowanie drugiego człowieka. Poznali konsekwencje jakie można wyciągnąć wobec osoby, która dopuszcza się cyberprzemocy.
.17 lutego - Dzień Kota
Koty są wyjątkowe i każdy, kto dzieli z nimi życie, wie o tym doskonale. Chociaż Dzień Kota obchodzimy oficjalnie 17 lutego, to miłośnicy tych zwierząt wiedzą, że kocie święto trwa przez cały rok. Przecież każdy koci dzień jest niezwykły! Jak on wygląda? Czym tak naprawdę zajmują się nasi mruczący przyjaciele? Czego potrzebują do kociego szczęścia oraz co my - jako troskliwi opiekunowie - powinniśmy robić, by zaspokoić ich potrzeby? Na te pytania odpowiadali uczniowie klasy III b świętując Dzień Kota. Wspólnie z wychowawcą (Iloną Kuzia) wykonali prezentację w Power Point o kotach dzikich i domowych, wykonali zabawkowe harmonijki - koty oraz plakaty, które rozwiesili po szkole. Nie mogliśmy zapomnieć o kotach, które są w schroniskach. Postanowiliśmy im pomóc, została zakupiona karma i trzech uczniów (Karol Mikołajczyk, Olivier Odej i Mateusz Piwowarczyk) wraz z rodzicami pojechali do schroniska, żeby przekazać podarunek od klasy. Wrażeniami z odwiedzin w schronisku dla bezdomnych zwierząt podzielili się z kolegami i wychowawcą w klasie.
Uczniowie III b naprawdę kochają koty, świadczy o tym fakt, że łącznie mają ich 36.
.Karnawałowy pokaz EKO - mody
W ramach realizacji projektu ekologicznego „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”, uczniowie klasy 2c wzięli udział w niezwykłym pokazie EKO-mody, który został zorganizowany podczas klasowego balu karnawałowego.
Dzieci wraz z rodzicami wykazali się niebywałą kreatywnością przy tworzeniu wyjątkowych strojów wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Wcielając się w rolę modelek i modeli uczniowie chodzili po przygotowanym w klasie wybiegu, prezentując stroje, których nigdzie nie kupimy. :) Na pokaz EKO-mody, uczniowie zaprosili panią dyrektor, która była pod wrażeniem ekologicznych kreacji wieczorowych i profesjonalizmu małych modeli.
Podczas wykonywania tego zadania dzieci jeszcze bardziej zrozumiały sens dbania o środowisko przyrodnicze, ale także rozwinęły poczucie troski i odpowiedzialności za naszą planetę.
Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji EKO-pokazu mody oraz balu karnawałowego.
Wychowawca: Renata Dziewięcka
.Walentynkowy Konkurs Recytatorski
Z okazji Walentynek, 13 lutego odbył się w Walentynkowy Konkurs Recytatorski.
Celem przedsięwzięcia była promocja literatury w języku obcym, pomoc w odkrywaniu talentów językowych oraz doskonalenie umiejętności prezentacji.
Jury w składzie: Ewa Pietrzyk, Marta Sylwar, Justyna Makowska- Jabczyk miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. W związku z tym wyłoniono trzy pierwsze, trzy drugie i trzy trzecie miejsca. W czasie prezentacji wierszy uczniowie wykazali się wspaniałą wymową, odpowiednio dobranymi rekwizytami udowadniając, że nie brakuje im pomysłowości oraz talentów językowych i aktorskich.
.Pamiętajmy o zwierzętach zimą!
Zima jest dla zwierząt, w szczególności dla ptaków, trudnym okresem ze względu na niskie temperatury i warunki pogodowe. Wychodząc naprzeciw, uczniowie z klas I a i II b już grudniu podjęli akcję dokarmiania zwierząt, realizując tym samym zadania wynikające z projektu „Dbamy o zwierzęta zimą” oraz konkursu ekologicznego „Przyjaciel zwierząt”. Celem podjętych działań było kształtowanie już od najmłodszych lat odpowiedzialności i troski za los wszystkich organizmów żywych. Podczas zdalnego nauczania dzieci przy wsparciu rodziców gromadziły karmę, wykonały karmniki i umieściły je w bezpiecznych miejscach na swoich posesjach, systematycznie dokarmiały skrzydlatych przyjaciół, dbały o ptasie menu.
Pamiętając, że w zimowym pomaganiu zwierzętom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania, uczniowie nadal systematycznie odwiedzają „stołówkę” pod Orlą Górą i zaopatrują ją w: kukurydzę, zboże, kasze, płatki owsiane, nasiona dyni, maku, słonecznika , warzywa, a także przynoszą siano dla sarenek i słoninkę dla sikorek. W trakcie zajęć w terenie, dzieci miały okazję rozpoznawać gatunki ptaków oraz tropy zwierząt. Dodatkowo, w ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego wykonały w grupach prace plastyczne na konkurs ekologiczno – plastyczny pod hasłem „ Przyjaciel zwierząt.”
Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie, zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu, a wszystkich zachęcamy do udziału w akcji pomocy zwierzętom w okresie zimy.
Wych. D. Bogusz i M. Waszkiewicz
.
WALENTYNKI „NA CZERWONO” W KLASIE 2A
Walentynki to dzień w roku, który powoduje szybsze bicie serca u każdego z nas. W poniedziałek, 15 lutego 2021 w klasie 2A zagościł św. Walenty. Dzień Świętego Walentego jest świętem miłości. To znakomita okazja, by wyrazić odrobinę sympatii i sprawić radość komuś bliskiemu. I chociaż zwyczaj ten przywędrował do nas dość późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku, na dobre zagościł w naszej kulturze. W Walentynki obowiązuje tradycja wręczania sobie prezencików – karteczek, kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek, biżuterii czy innych miłych rzeczy.
W klasie 2A Walentynki obchodziliśmy „na czerwono”. Każdy uczeń starał się mieć w tym dniu jakiś czerwony element swojego stroju. Świętowanie tego dnia było bardzo miłe. Dzieci otrzymały walentynkowe upominki przygotowane przez rodziców, wręczały sobie piękne, własnoręcznie wykonane walentynki z miłymi życzeniami. Był również słodki poczęstunek oraz romantyczna muzyka w tle. Nie zabrakło również tradycyjnej poczty walentynkowej zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski. Dzieci otrzymały mnóstwo walentynek, które wyrażały nie tylko „małe miłości”, ale i „klasowe przyjaźnie”. To był cudowny dzień.
Wychowawca: Karina Banasik
.Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie nagrania i przesłanie pliku wideo do organizatorów konkursu - wychowawców świetlicy.
W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Dzieci zadbały o eleganckie stroje, świąteczną scenerie. Niektórzy wykonawcy wzbogacili swój występ grą na instrumentach muzycznych: flecie, pianinie, dzwonkach i skrzypcach. W konkursie można było zobaczyć solistów, duety i zespoły. Spośród wykonawców jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce: Iza Dziwoń kl. 1b, Małgorzata Zając kl. 3b, Lena Cieśla kl. 2a
II miejsce: Dominik Wieczorek kl. 3c, Natalia Jabczyk kl.3a
III miejsce: Amelia Ślusarczyk kl.3b
Wyróżnione zostały również uczennice klasy 2a, za wspaniałą grę na flecie: Zofia Czwartosz, Monika Kołbus, Gabriela Różkiewicz, Lena Pieczaba.
.
Bal karnawałowy w klasie 2a
Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcją i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia. 1 lutego 2021 r. w klasie II a odbył się bal karnawałowy. Tego dnia w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, policjantów, Jocera, Batmana… Nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiały wcielania się w ulubione postaci. Dostarczały emocji, budziły zaskoczenie i zachwyt. Odświętnie udekorowana sala lekcyjna stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce w rytm wesołej muzyki z różnych stron świata. Były one przeplatane zabawami oraz różnymi konkursami. Niemałą atrakcją była wykonana przez nas fotobudka. Każdy chętnie robił sobie śmieszne zdjęcie, które będzie wspaniałą pamiątką tego miłego wydarzenia. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, dzieci zajadały się pysznymi pączkami i babeczkami. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie klasy II a z żalem opuszczali salę balową. Do domu wracali jednak we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
Wychowawca: Karina Banasik.
Wyjątkowy 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyUdział uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy stał się już tradycją. Od dwudziestu lat uśmiechnięci, chętni do pomocy wolontariusze wychodzą na ulice swoich miejscowości, by dołożyć cegiełkę do organizowanej corocznie akcji charytatywnej. Początkowo kwestowali oni z kilkoma puszkami, następnie z kilkunastoma, a w tym roku liczba ta wzrosła do trzydziestu.
W niedzielę 31 stycznia 2021r. pod opieką Anny Radziszewskiej kwestowało 17 uczniów klas ósmych i 13 klas siódmych. Wolontariuszami byli: Wiktoria Krzysztofek, Oliwia Kamizela, Amelia Brzoza, Ewa Dziwoń, Magdalena Gajda, Julita Orlińska, Hanna Pater, Oliwia Polak, Aleksandra Materek, Marcelina Wieczorek, Paulina Wąsik, Patrycja Wróbel, Weronika Kowalska, Wiktor Bielawski, Weronika Kozera, Franciszek Klusek, Alicja Gwóźdź, Julia Młynarczyk, Wiktoria Włodarczyk, Sonia Wójcik, Szymon Zygadło, Natalia Rabiej, Oliwia Paliwoda, Dominika Putko, Amelia Król, Gabriela Zawadzka, Antonina Gronicz, Nadia Wieczorek, Martyna Kowalska i Daria Pietrzyk.
Już od wczesnych godzin porannych mieszkańcy Gminy Morawica mogli spotkać młodych ludzi z kolorowymi puszkami i serduszkami w rękach. Wolontariusze kwestowali przed kościołem, nad zalewem, na stacji benzynowej, na ulicach Morawicy, Brzezin, Lisowa i Radomic. Mimo uciążliwego mrozu wytrwale zachęcali wszystkich do włączenia się w zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na pomoc dzieciom. Dzięki hojności darczyńców w tym nietypowym 29. Finale WOŚP udało się uzbierać kwotę 13269,85 zł (średnio u każdego wolontariusza w puszce było aż 442,3 zł), a rekordzistka Marcelina Wieczorek zebrała 1756,12 zł.
Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w zbiórce pieniędzy, które zostaną przeznaczone na rzecz laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.- Dziękuję wszystkim wolontariuszom i darczyńcom, cieszę się z każdej złotówki i mam nadzieję, że za rok obecni uczniowie klas siódmych również zagrają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – podkreśla Anna Radziszewska.
Christmas Around the WorldDzięki udziałowi w programie Skype In the Classroom na początku grudnia 2020r. uczniowie naszej szkoły brali udział w wirtualnej wycieczce terenowej na temat Bożego Narodzenia w Argentynie. Zajęcia te, w formie wideokonferencji, poprowadziła pani Maria Jose Giavedoni. Uczestnikami lekcji, która odbyła się na platformie Teams byli przedstawiciele klas: 4b, 6b, 7b oraz 8a wraz z panią Anną Litwin – nauczycielką języka angielskiego.
W pierwszej części sesji prelegentka zaprezentowała nam zwyczaje świąteczne w Argentynie. Podobnie, jak w innych krajach Argentyńczycy ubierają choinkę, biorą oni udział w uroczystej pasterce. Pewnym zaskoczeniem dla wszystkich było to, że w tym kraju niezmiernie rzadko śpiewa się kolędy, a prezenty dopiero są wręczane w Święto Trzech Króli. W wigilijny wieczór w Argentynie spożywane są tradycyjne potrawy, a wśród nich pieczeń z mięsa, owoce morza, przekąski oraz babkę drożdżową tzw. panettone.
W drugiej części zajęć pani M.Giavedoni zabrała nas w wirtualną podróż po swoim mieszkaniu oraz zaprezentowała własnoręcznie wykonane liczne ozdoby świąteczne. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jej talentu oraz pomysłowości! Po pokazie ozdób nastąpiła sesja pytań zadawanych przez naszych uczniów.
W trakcie zajęć z prelegentem uczeń Kacper Kusak z klasy 6b zaprezentował, w jaki sposób są spędzane święta Bożego Narodzenia w jego rodzinie, a z kolei pani Anna Litwin omówiła zwyczaje świąteczne panujące w Polsce.
Wspomniana wyżej wirtualna wycieczka terenowa była częścią projektu pt. ‘Christmas Around the World’ . Przygotowane przez naszą szkołę prace zostały zamieszczone na stronach internetowych bounce oraz wakelet , na których można zobaczyć wyniki pracy z całego świata.
Zajęcia z prelegentem były bardzo atrakcyjne i dostarczyły uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń i niewątpliwie wpłynęły motywująco na naukę języka angielskiego.
Link do prezentacji:
https://sway.office.com/r7G5CvkEnaSZQfS2?ref=Link
Wirtualna wycieczka terenowa- Amazing animal adptationsDnia 15 grudnia 2020 r uczniowie klas 4a,5a, 6c 7c i 7d ze Szkoły Podstawowej w Morawicy wzięli udział w wirtualnej wycieczce terenowej za pomocą MS Teams pt: Amazing animal adaptations. Niezwykłą lekcję na żywo prowadziła prelegentka z Buffalo Bill Center pani Carrie w Stanach Zjednoczonych.
Celem lekcji było zabranie uczniów na niezapomnianą wycieczkę do najstarszego Parku Narodowego na świecie Yellowstone, na którego terenie znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne czy wodospady oraz żyje bardzo wiele gatunków roślin i zwierząt. Prelegentka z Buffallo Bill Center opowiedziała młodzieży o niesamowitych przystosowaniach zwierząt do określonego środowiska życia w zależności od ekosystemu, w którym żyją. Pani Carrie zaprezentowała wiele ciekawych eksponatów znajdujących się Muzeum Historii Naturalnej w Buffalo Bill Center. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Yellowstone jest jedynym miejscem w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, gdzie przetrwała populacja dzikich bizonów.
Tematyka wycieczki była bardzo interesująca dla uczniów naszej szkoły oraz była dla nich cennym doświadczeniem.
Link do relacji: https://tiny.pl/r51pj
Edyta Siwek
.Życzenia online
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Niestety, w tym roku w związku z pandemią nie było możliwości zorganizowania tego magicznego spotkania.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt uczniowie klasy 2c przygotowali mała niespodziankę.
W przepięknej scenerii wyrecytowali wiersze i zaśpiewali kolędy. Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu.
LINK do FILMU
Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Rodziców uczniów klasy 2c. To dzięki Państwa zaangażowaniu udało się przygotować tak wspaniałe życzenia i choć przez chwilę, wspólnie mogliśmy poczuć magię tych świąt.
Wychowawca klasy 2c-Renata Dziewięcka
.Skąpiec online
Po tygodniach przygotowań 19 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się premiera online czytania aktorskiego pt. „Skąpiec” Moliera w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.
Finał trzeciej edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” zbliża się wielkimi krokami. Od początku października uczniowie czterech placówek oświatowych (wcześniej wyłonionych w konkursie): Publicznej Szkoły Podstawowej w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, a także I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie pracowali nad interpretacją sceniczno-cyfrową dramatu „Skąpiec” Moliera. Zajęcia odbywały się za pomocą platformy ZOOM.
Nad uczniami sprawowali pieczę artystyczną reżyserzy (Przemysław Żmiejko, Roksana Miner), aktorzy (Anna Iwasiuta-Dudek, Ewa Lubacz, Andrzej Plata i Zdzisław Reczyński). Uczniowie prócz warsztatów teatralnych nawiązujących do dramatu przewodniego, uczestniczyli na dodatkowych zajęcia online, które miały na celu wzbogacić ich o dodatkowe umiejętności i wiedzę. Na pierwszym spotkaniu aktorka Agata Sobota poprowadziła zajęcia poprawiające wymowę, na drugim spotkaniu dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawili w postaci krótkiego wykładu biografię Moliera, ukazali kulisy powstawania dramatu „Skąpiec” i jego wystawienia trzysta lat temu, a także zwrócili uwagę na współczesny wydźwięk utworu. Na trzecich zajęciach uczniowie spotkali się online z aktorem, ale także filmowcem, Adrianem Wajdą, który opowiedział im o prostych metodach nagrywania się telefonem komórkowym w domowych warunkach. Warsztaty teatralne w ramach projektu prowadziły także nauczycielki szkół: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz (I LO Sandomierz), Beata Norowska (SP Gierczyce), Magdalena Kuterasińska (I LO Włoszczowa), Iwona Szachowicz (ZPO Morawica) pod okiem konsultantów Przemysława Żmiejko i Roksany Miner.
Finał projektu w postaci aktorskiego czytania „Skąpca” Moliera odbędzie się 19 grudnia, o godz. 18.00 na kanale YouTube i stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Za wcześniejsze nagranie czytania i montaż odpowiadają Adrian Wajda i Przemysław Żmiejko. Muzykę do czytania skomponował Michał Górczyński.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce i Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Szkoła Podstawowa w Gierczycach, Zespół Szkół w Morawicy, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie.
Projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
.Nowe instrumenty już w rękach muzyków
Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy
Wielu młodych muzyków z niecierpliwością czekało na obiecane instrumenty, dlatego nie kryli radości, gdy lśniące nowością puzony, saksofony altowe i sopranowe, klarnety, trąbki, profesjonalna perkusja, gitara basowa, perkusjonalia, zestaw talerzy i dzwonki marszowe dotarły do Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy. Pozostało już tylko wypróbowanie brzmienia imponująco wyglądającego sprzętu. – Dostrzegam ogromną różnicę między grą na starym i nowym instrumencie. Z nowego dużo łatwiej wydobyć czyste dźwięki – podkreśla jeden z muzyków.
Przekazany zespołowi sprzęt został zakupiony w ramach realizacji zadania pod nazwą „Harmonia dźwięków skarbem kultury - doposażenie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy”. Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta i Gminy Morawica. Całkowity koszt zakupu instrumentów muzycznych i nagłośnienia wyniósł 64 000zł. W tym 42 000 zł to dotacja ministerialna, 20 000 zł – środki z budżetu Miasta i Gminy Morawica, natomiast 2 000 zł – wkład własny stowarzyszenia.
- Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy angażuje się w rozwój kultury i w pielęgnowanie tradycji naszego regionu. Nowe instrumenty i nagłośnienie to czynniki zwiększające możliwości artystyczne i edukacyjne zespołu, który stawia sobie ambitne cele i oferuje naprawdę atrakcyjne warunki rozwijania talentu muzycznego - podkreśla dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia.
Właśnie z myślą o najmłodszych muzykach zakupione zostały instrumenty dęte dedykowane dzieciom, czyli saksofony sopranowe i klarnety o mniejszej menzurze. Dzięki temu adepci będą mogli wcześniej zaczynać naukę gry na instrumentach dostosowanych do ich rozwoju fizycznego.
Bez wątpienia poszerzenie instrumentarium to znaczący krok w rozwoju orkiestry. Wymiana niektórych wyeksploatowanych instrumentów na nowe przyczyni się do poprawy brzmienia poszczególnych sekcji i w konsekwencji całego zespołu. Warto podkreślić, że orkiestra zyskała także sprzęt, którego nie miała dotąd w swoich zasobach. Mowa tu o instrumentach takich jak gitara basowa, dzwonki marszowe czy perkusjonalia (m.in. kastaniety, marakasy, cowbell, trójkąt). Dzięki wzbogaceniu bazy materialnej orkiestry muzycy będą mogli sięgać po bardziej zróżnicowany repertuar wymagający szerokiej gamy dźwięków. Zwiększy się także ich motywacja do ćwiczeń, które wykonuje się chętniej, gdy sprawiają przyjemność i szybko przynoszą oczekiwane efekty. Z kolei elementy sprzętu nagłaśniającego (monitory aktywne, wzmacniacze) wpłyną pozytywnie na jakość odbioru koncertów i poprawią komfort pracy artystów.
- Naszą misją jest rozwijanie talentów i zainteresowań muzycznych oraz działalność na rzecz rozwoju kultury w Mieście i Gminie Morawica. Dlatego chcemy, aby nasza orkiestra zyskiwała na atrakcyjności, poszerzała swoją ofertę i w konsekwencji zarażała pasją muzyczną coraz większy krąg odbiorców. Aby przyciągnąć dzieci, zwiększamy dostępność instrumentów przeznaczonych właśnie dla najmłodszych adeptów. W imieniu całej orkiestry pragnę serdecznie podziękować instytucjom, które wspierają nasz rozwój. Brakuje nam bardzo występów na żywo, ale mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja epidemiczna się zmieni i będziemy mogli dzielić się naszą radością ze słuchaczami - podkreśla kapelmistrz, Paweł Czekaj.
Link do prezentacji multimedialnej:
https://www.facebook.com/mod.morawica/videos/1069183180196778
„Zdrowo –żyjemy wygrywamy”W październiku tego roku uczniowie klas 1-3 wzięli udział w tygodniowym projekcie „Zdrowo –żyjemy wygrywamy”. Celem projektu było zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie roli witamin dla zdrowia człowieka oraz racjonalne planowanie poszczególnych posiłków. Każda klasa miała określone zadania do wykonania min. sporządzenie zdrowych potraw np. kanapki, sałatki , wykonanie plakatu z witaminami, z 10 zasadami prawidłowego żywienia oraz piramidy zdrowego żywienia.
W czasie zajęć uczniowie wspólnie z wychowawcami układali jadłospis na dany dzień tygodnia. Na zakończenie projektu uczniowie wykonali kukiełki z owoców i warzyw, które zdobiły klasę. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, angażowali się w wykonywanie powierzonych zadań.
Projekt edukacyjny został przygotowany po to, aby pokazać uczniom zalety świadomego odżywiania się, nauczyć ich dokonywać wyboru między tym, co zdrowe i odżywcze, a szkodliwe, choć smaczne. Działania projektu pomogły zrozumieć dzieciom, że warto spożywać wartościowe pokarmy.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie się w realizację tego projektu. Wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci przyniosą oczekiwane efekty , gdyż wszyscy dobrze wiemy, iż zdrowie jest najważniejszą i bezcenną wartością w życiu każdego człowieka, a aktywność fizyczna może być lekiem na wiele dolegliwości.
WYJĄTKOWE MIKOŁAJKI W KLASIE 2A6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich dzieci (i nie tylko dla nich). Tego dnia obchodzone są bowiem mikołajki. W tym roku nie mogliśmy wspólnie zaprosić Świętego Mikołaja do naszej klasy, ale to nie znaczy, że Święty Mikołaj o nas zapomniał. Wręcz przeciwnie. Kilka dni przed mikołajkami klasa 2a otrzymała e-mail od samego Świętego Mikołaja. Mikołaj napisał, że słyszał same dobre rzeczy o uczniach klasy 2a. Wie, że dzieci są bardzo grzeczną grupą i chętnie pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wie również, że wszyscy są koleżeńscy i pracowici. Dlatego Święty zapowiedział, że odwiedzi wszystkie dzieci z klasy 2a, które napisały do niego list. Na szczęście cała klasa napisała piękne i wzruszające listy do Świętego Mikołaja. Dlatego, w niedzielę 6 grudnia Święty Mikołaj wsiadł w swoje magiczne sanie i osobiście odwiedził każdego ucznia tej wyjątkowej klasy. Świętemu towarzyszyły dwie sympatyczne Śnieżynki. Pani wychowawczyni również była grzeczna skoro Mikołaj zawitał i do niej. Każde dziecko otrzymało piękny prezent, a co najważniejsze miało okazję osobiście spotkać Świętego Mikołaja. Wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!
W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Rodzicom uczniów klasy 2a. To dzięki Państwa zaangażowaniu mikołajki w naszej klasie odbyły się w tej wyjątkowej formie. Dzięki Państwu dzieci uwierzyły w prawdziwą magię świąt. Jeszcze raz dziękuję – Karina Banasik.
.
Europejskie Odznaki Jakości eTwinning przyznane
Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli ogłosiło listę najlepiej zrealizowanych projektów w roku szkolnym 2019/2020 i przyznało realizatorom prestiżowe Europejskie Odznaki Jakości. Wśród laureatów tego wyróżnienia znalazło się aż pięć projektów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Należą do nich : ‘In the Limelight’, ‘Our English Corner’, ‘Super’euro’heroes to the Rescue’ (koordynator Anna Litwin), ‘A Trip to the Moon’ (koordynator Edyta Siwek) oraz ‘Christmas Wishes’ (koordynator Justyna Makowska – Jabczyk).
Europejska Odznaka Jakości eTwinning jest drugim poziomem odznaczenia i przyznawana jest tym projektom, za które co najmniej dwóch partnerów z różnych krajów otrzymało już Krajową Oznakę Jakości. Po zakończeniu realizacji zadań, wymienione wyżej przedsięwzięcia były oceniane przez ekspertów programu eTwinning pod kątem pięciu kryteriów merytorycznych: innowacje pedagogiczne i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich, wykorzystanie technologii oraz rezultaty, wpływ i dokumentacja.
Tematyka podejmowanych przez nauczycieli projektów jest różnorodna. ‘Super’euro’heroes to the Rescue’ dotyczy promocji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym zagadnień takich jak: zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie mórz i oceanów, zmiany klimatyczne oraz Życie na lądzie. Główne efekty pracy szkół partnerskich to: wspólnie opracowany komiks poświęcony czterem superbohaterom śpieszącym na ratunek Ziemi, prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne oraz zestaw gier dydaktycznych.
‘In the Limelight’ to projekt poświęcony problemom, z którymi boryka się obecnie młodzież, m.in. cyberprzemoc, problemy ekologiczne. Poprzez zaplanowane działania realizatorzy zachęcali także młodych do nauki języków oraz czytelnictwa poprzez promowanie dobrej lektury.
Dzięki działaniom podejmowanym w ramach ‘Our English Corner’ udało się stworzyć grupę młodych dziennikarzy z pięciu krajów oraz wspólnie przygotować trzy wydania gazetki w formie elektronicznej.
Inspiracją dla realizatorów projektu pt. ‘A Trip to the Moon’ była pięćdziesiąta rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Poprzez tzw. Wyzwania Księżycowe zaproponowano atrakcyjne zadania dla uczniów oraz wypracowano prezentacje, quizy oraz filmy. Szkoły partnerskie przygotowały także słownik idiomów w kilku językach zawierających termin ‘moon’ (księżyc).
Projekt ‘Christmas Wishes’ dotyczy tematyki związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Szkoły uczestniczące w przedsięwzięciu wypracowały prezentacje multimedialne, zbiór kolęd w wielu językach, kartki bożonarodzeniowe oraz książeczkę w formie elektronicznej. Udało się także przygotować kiermasze świąteczne.
Wdrażane przez nauczycieli projekty eTwinning mają charakter interdyscyplinarny, gdyż ich realizacja wymaga łączenia wiadomości z wielu dziedzin. Przyczyniają się one także do wzrostu kompetencji językowych i informatycznych oraz do kształtowania umiejętności społecznych.
Europejska Odznaka Jakości e-Twinning
Piramida z ZPO w Morawicy mistrzem II Ogólnopolskiego Turnieju Tańca w Pniewach W ramach II Festiwalu o Puchar Burmistrza Miasta Pniewy i o Puchar Starosty Szamotulskiego w minioną sobotę, 28 listopada odbył się Turniej Tańca Nowoczesnego. Przeprowadzony został w odpowiednio przygotowanym studiu emisyjnym w formie online przez Stowarzyszanie SMUL. Prezentacje konkursowe solistów oraz zespołów tanecznych w poszczególnych grupach wiekowych oceniało jury powiązane ze światem artystycznym. Każda choreografia polegała na prezentacji odpowiedniej tematyki, zastosowaniu technik tanecznych oraz wykorzystaniu kostiumów i rekwizytów. Nasza szkoła zaprezentowała dwie choreografie „Madagaskar - Party u Juliana” oraz solowy popis tańca współczesnego w wykonaniu Hanny Pater. Hania zdobyła zaszczytne III miejsce, natomiast PIRAMIDA ze swoim tanecznym show uplasowała się na I miejscu.
Transmisję wersji konkursowej z turnieju tańca w Pniewach można obejrzeć: FILM
|