Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Piątoklasiści na Świętokrzyskiej Polanie

       02 września 2019 r. piątoklasiści uczestniczyli w edukacyjno – integracyjnej  wycieczce do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach położonego na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Podczas czterogodzinnego pobytu  uczniowie  poznali wielkie Akwaria Oceaniki,  zwiedzili Park Miniatur Świętokrzysko, oglądali wystawę Fascynujący świat owadów oraz uczestniczyli w warsztatach entomologicznych.  W Oceanice  podziwiali zwierzęta  i rośliny zamieszkujące wody rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Podczas wizyty w Parku Miniatur Świętokrzysko piątoklasiści odbyli niesamowitą podróż po regionie Ziemi Świętokrzyskiej, odkryli jej barwną historię oraz poznali kopie najważniejszych 20 obiektów naszego regionu. Mogli zobaczyć jak mieszkał Henryk Sienkiewicz w swoim pałacu w Oblęgorku, jak wygląda obronny zamek w Szydłowie,  zakład hutniczy w Maleńcu, zobaczyli wykonany w skali 1:20 Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz wiele innych niezwykłych budowli. Olbrzymie wrażenie wywarła na uczniach wystawa „Fascynujący świat owadów”. Piątoklasiści zachwycali się różnobarwnymi motylami, podziwiali chrząszcze i obserwowali hodowane modliszki. Podczas warsztatów chętni uczniowie mogli wziąć na rękę żywe okazy entomologiczne straszyka i patyczaka. Najwięcej atrakcji dostarczyła wszystkim uczestnikom możliwość trzymania wylinki pająka, która zajmowała całą dłoń odważnego odkrywcy! Wycieczka była wspaniała! Piątoklasistom dopisała pogoda i humory.

  • Razem zawsze bezpieczniej

       Pod takim hasłem najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego – uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy wraz z p. Ewą Korban – wychowawczynią klasy uczestniczyli w  konferencji inaugurującej kampanię edukacyjną, w ramach której Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z policją zajmuje się edukacją oraz profilaktyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
       Na spotkaniu obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia, członkowie Zarządu Powiatu w Kiecach – Cezary Majcher i Mariusz Ściana, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego – Wiktor Kowalski, Komendant Miejski Policji – podinsp. Piotr Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – Przemysław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rykoszynie w gminie Piekoszów- Agata Skalska, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie - Zdzisław Grosicki. Obecni byli także policjanci, którzy na co dzień edukują najmłodszych uczestników ruchu drogowego – sierżant sztabowa Erwina Nowacka – Rylska i sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski.
       Dzieci poznały główne założenia realizowanego od dziesięciu lat programu „Razem Bezpieczniej”, wysłuchały wypowiedzi uczestników konferencji dotyczących bezpieczeństwa. Obejrzały prezentacje przedstawioną przez funkcjonariuszy policji, a także uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji z wykorzystaniem elementów „miasteczka ruchu”. Udzieliły również wywiadu do radia.
       To byłą niezwykła lekcja, którą z pewnością zapamiętają na długo.
    Uczniowie mieli także możliwość zapoznać się z pracą urzędnika biurowego. Zwiedziły budynek urzędu oraz przeprowadziły rozmowę z panią sekretarz wydziału górnictwa na temat jej pracy.
       Wychowawczyni wraz z uczniami serdecznie dziękuje pracownikom Starostwa Powiatowego w Kielcach za serdeczne przyjęcie  i słodki poczęstunek oraz wszystkim zebranym za ofiarowane materiały edukacyjne i odblaski.

  • Kolejne sukcesy w programie eTwinning

       Realizowane  w SP w Morawicy  projekty  eTwinning  pt. ‘Let’s bake together’ oraz ‘Super Healthyeroes’ były oceniane przez ekspertów programu
    i zostały one wyróżnione Krajowymi Odznakami Jakości. Po zakończeniu działań projektowych eksperci programu dokonali ich ewaluacji, biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja, współpraca  i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii, a także rezultaty, wpływ i dokumentacja. Ze względu na to, że podobne wyróżnienia otrzymały także szkoły partnerskie, stoimy przed szansą uzyskania dwóch Europejskich Odznak Jakości! Przedsięwzięcia te  były wdrażane na zajęciach koła Cyfrowa szkoła oraz na lekcjach języka angielskiego pod kierunkiem Anny Litwin.
       ‘Let’s bake together!” to projekt interdyscyplinarny o ciastkach i o tradycjach związanych z wypiekami w rożnych krajach europejskich. Jego tematyka  obejmowała  m.in. ciasta świąteczne, ciasta pieczone na różne okazje, ciasta charakterystyczne dla regionów, ciasta z przeszłości. W realizację projektu włączyły się szkoły z Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Malty, Finlandii i Słowenii. Rezultatami  wspólnej  pracy są: prezentacje multimedialne, filmy, logo, zdjęcia, kolaże, książeczka kulinarna w wersji elektronicznej pt. ‘Cakes from Europe’,  quizy, ankieta ewaluacyjna. Miłym zaskoczeniem było wybór logo przez szkoły europejskie w wyniku głosowania on-line. Najwięcej głosów zdobyła praca uczennicy Darii Zawadzkiej z kl.6b.
       Celem zespołów z Polski, Hiszpani, Ukrainy, Włoch oraz Turcji realizujących projekt ‘Super Healthyeroes’ było kształtowanie wśród  uczniów właściwych nawyków prozdrowotnych przy użyciu TIK oraz przy zastosowaniu metodologii projektu. W szkołach objętych współpracą obchodzono Dzień Walki z Otyłością. Zespoły z krajów europejskich stworzyły drużyny, które poznawały sekrety związane ze zdrowiem, zdrowym odżywianiem się, higieną oraz sportem. Poprzez realizowane zadania uczyły się one, jak być Zdrowymi Superbohaterami. Projekt ten rozwija kreatywność; młodzi realizatorzy wcielali się w rolę dietetyka, kucharza, projektanta gier, uczestnika sesji, aktora, lidera grupy. Zadania wymagały pracy indywidualnej oraz zespołowej oraz wykorzystania wiadomości z wielu dziedzin oraz w różnej formie, np. prezentacja, plakat, praca artystyczna, praca komputerowa.
       Praca odbywała się metodą projektu, wykorzystywano gry interaktywne  oraz ciekawe formy pracy, np. praca w Chmurze; wideokonferencja; promowano wykorzystanie narzędzi cyfrowych oraz rozwijanie dociekliwości i kreatywności wśród uczniów. Zajęcia odbywały się często w pracowni komputerowej oraz przy użyciu smartfona. Najbardziej aktywni uczniowie z klas 5a, 5b, 6a i 6b, 7a, 7b  otrzymali Uczniowskie Odznaki Jakości eTwinning.
       Realizacja projektów o wymiarze europejskim  służyła budowaniu pozytywnego wizerunku naszej szkoły,  jako szkoły otwartej na innowacje i  skutecznie wdrażającej nowoczesne rozwiązania cyfrowe.
    ​​​​​​​

  • Świętujemy Europejski Dzień Języków wspólnie ze szkołami z innych krajów

       Europejski Dzień Języków,  święto różnorodności kulturowej i językowej Europy,  zagościło na dobre w naszej szkole. 26 września 2019r. nauczyciele języka angielskiego włączyli się w jego obchody wraz z uczniami poprzez realizację wspólnych inicjatyw ze szkołami z innych krajów w ramach programu eTwinning.
       Uczniowie klasy IIIc w ramach projektu eTwinning 'No Man is an Island'  realizowanym pod kierunkiem A.Wrona przygotowali prezentację filmowo- plastyczną wybranego przysłowia- 'East or West Home is Best'- "Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej". Większą trudnością, a jednocześnie doskonałą zabawą dla uczniów koła języka angielskiego okazało się wymawianie innych przysłów w różnych językach. Zmagania uczniów zostały zarejestrowane i przesłane na stronę projektu. Przysłowia z innych krajów europejskich oraz flagi można podziwiać na holu szkolnym.
       Uczniowie klas 3a i 3b i 6d włączyli się w realizację projektu eTwinning ‘The Penguin song.EDL 26/09’, którego celem było  nauczenie się i wykonanie piosenki pt. ’The Penguin Song’ w języku ojczystym  oraz w języku angielskim. Powstały nagrania piosenki po angielsku, francusku, chorwacku, grecku, niemiecku i polsku.  Należało również nauczyć się prostego układu tanecznego. Realizacja zadania dostarczyła dzieciom bardzo dużo radości. Efektem końcowym zadania był film z nagraniem śpiewu i tańca w wykonaniu zaangażowanych uczniów, który został zamieszczony na stronie twinspace projektu. Natomiast starsi koledzy z klas 5c, 6c i 6d przygotowali pocztówki do swoich europejskich przyjaciół, które zostały wysłane tradycyjną pocztą. Nad realizacją zadania czuwała E.Siwek.
    Link do nagrania: https://youtu.be/S76FJ2sW5Ak
        Uczniowie klas 5a, 5b,6a oraz włączyli się w realizację całorocznego projektu eTwinning pt. ‘Our English Corner’ i przygotowali dla rówieśników z Włoch i Litwy kartki  ‘Back to School’, które zostały przesłane do szkół. Na zajęciach pod kierunkiem Anny Litwin poznawali oni wybrane tongue twisters (łamańce) w języku angielskim i przetłumaczyli je na język polski. Uczniowie wskazywali korzyści wypływające z nauki języków. Na zajęciach koła szóstoklasiści wyszukiwali ciekawostki o językach, zapoznając się m.in. z najdłuższymi słowami, wybranymi idiomami. Na zakończenie zajęć rozwiązywali oni quizy.
    Uczenie się  języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języka obcego i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza. Są one niezmiernie potrzebne w obecnych czasach.  Jak  powiedział pisarz rosyjski  Antoni Czechow:  ”Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”.

  • Czarownica Niska Emisja

    26 września uczniowie klasy II b mieli możliwość oglądania pięknego  przedstawienia ekologicznego pt. „CZAROWNICA NISKA EMISJA” w Samorządowym Centrum w Morawicy. Najważniejszymi tematami poruszanymi w przedstawieniu były: smog - przyczyny powstawania i walka z nim, segregacja odpadów – jakie korzyści przynosi dla środowiska oraz jak ważna dla ludzi jest dzika przyroda i las.  Profesjonalni aktorzy doskonale połączyli dużą dawkę informacji z zakresu ekologii i ochrony środowiska przeplatając wspaniałą zabawą dla dzieci. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach zdobywając drobne nagrody- niespodzianki. Atutem tego przedstawienia była piękna scenografia, liczne efekty specjalne oraz urzekająca muzyka.

  • Jubileuszowy Rajd integracyjny "Siedmiomilowe Buty" na powitanie jesieni

       
    "Sprawić dzieciom radość” – takie zamierzenie przyświecało organizatorkom tegorocznego rajdu – pani Danucie Bogusz i Zofii Taf- Gryń.
       Od dwudziestu już  lat, co roku, na powitanie jesieni,  najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy uczestniczą w pieszym  rajdzie  po najbliższej okolicy. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i  rodziców. Świadczy o tym liczba chętnych osób biorących w niej udział, która zamyka się w przedziale liczbowym od 150 do 180 uczestników.
       Młodzi turyści wraz z rodzicami i wychowawcami dzielnie  wędrują nowymi szlakami. Poznają historię, zabytki, odkrywają piękno swojej małej Ojczyzny, podziwiają uroki złotej polskiej jesieni. Spotykają się z postaciami znaczącymi dla regionu: twórcami ludowymi – garncarzem, poetką, zespołami folklorystycznymi , a także leśnikami, myśliwymi, przewodnikami świętokrzyskimi oraz dyrekcją, uczniami i nauczycielami zaprzyjaźnionych szkół. Na trasach rajdowych dzieci zazwyczaj wykonują  rozmaite zadania, które stanowią dodatkową atrakcję i wprowadzają element rywalizacji. 
      Do tej pory rajdowicze gościli już m.in.  w leśniczówce w Bilczy, w Radomicach. Dotarli do szkół: w  Brzezinach, Dębskiej Woli, Nidzie i Woli Morawickiej oraz ciuchcią do Umianowic.
       Tym razem rajd rozpoczął się 24 września 2019 r.  Najmłodsi uczniowie wystrojeni w kolorowe chusty, czapeczki i odblaskowe kamizelki wyruszyli sprzed szkoły w Morawicy do Chałupek.  Dzielnie maszerowali poprzez pola i lasy, bacznie  obserwując  zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią. Po dotarciu na miejsce młodzi turyści obejrzeli  pokaz wyrobu glinianych naczyń przygotowany przez panią Elżbietę  Klimczak- znaną w regionie garncarkę, a także zwiedzili  Ośrodek Tradycji Garncarstwa.  Kustosz tego muzeum, pan  Józef Głuszek, znakomicie opowiedział im o tym, jak dawniej wyglądała praca garncarzy. Pokazał  zebranym naczynia i figurki wyrabiane niegdyś przez mistrzów tego rzemiosła: Sowińskich, Klimczaków, Armańskich  zamieszkałych w Chałupkach.
        Po wyjściu z muzeum na uczestników rajdu czekała miła niespodzianka- odwiedził ich dyrektor szkoły - pan Jacek Kuzia wraz z panią wicedyrektor - Wiesławą Cecot. Chcieli się upewnić, czy wszystkim dzieciom udało się dotrzeć do celu. Moment ten wykorzystał zaprzyjaźniony fotograf - pan Andrzej Radomski i zrobił pamiątkowe zdjęcia do kroniki szkolnej.
    Kilkukilometrowy spacer zaostrzył wszystkim apetyty, dlatego też  rodzice zadbali o to, aby uczniowie mogli zgodnie z tradycją, upiec kiełbaski.
       Małym rajdowiczom wystarczyło sił do końca. Licznie wzięli udział w zabawach, pląsach  inicjowanych przez wychowawców.  
    Pełni wrażeń, z glinianymi pamiątkami wrócili autokarami do szkoły.
    Do zobaczenia na trasie  już… za rok.

  • “W drodze do wolności. Rok 1939 – pierwszy rok walki” - projekt edukacyjny uczniów koła historycznego

    Uczestnicy koła historycznego z klasy 8b wraz z opiekunem postanowili realizować w bieżącym roku szkolnym założenia projektu edukacyjnego "W drodze do wolności”. Autorem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Biuro Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat nad projektem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja kluczowych w historii polskiego narodu wydarzeń, które ukształtowały Polskę jako wolne i niepodległe państwo. Celem natomiast jest rozbudzenie zainteresowań uczniów własną przeszłością, kształtowanie więzi z ojczystym krajem, utrwalenie poczucia godności i dumy narodowej. Efektem będzie stworzenie i udział w grze miejskiej powstałej we współpracy szkół.
    23 września Maja Banak, Natalia Baran, Basia Daszuta, Natalia Kosmala, Magda Kamizela, Kasia Winiarska, Michał Kaczmarski i Eryk Klimczak – czyli uczestnicy koła historycznego wzięli udział w konferencji edukacyjnej „W drodze do wolności. Rok 1939 – pierwszy rok walki” wraz z uczniami z powiatu kieleckiego, koneckiego, skarżyskiego i staszowskiego. Historycy z delegatury IPN w Kielcach przedstawili zebranym polityczne i militarne aspekty wybuchu II wojny światowej, wojnę obronną i początki konspiracji, a także antypolską politykę Niemców i Sowietów. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie wiedzy historycznej z zakresu prezentowanego podczas wykładów. W każdym z tych etapów konkursów uczniowie z Morawicy zajmowali czołowe lokaty i zdobywali nagrody rzeczowe w postaci historycznych gier edukacyjnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Eryk Klimczak, który zdobył nagrodę w każdym etapie quizu.

  • Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego

        W dniu 17 września 2019 r. w klasach I-III Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Małego Samorządu Uczniowskiego. Opiekun Samorządu przygotowując wybory przyjmował zgłoszenia kandydatów, którzy dokonując autoprezentacji zachęcali zgromadzoną publiczność do oddania głosów. Podczas przerw uczniowie mogli także podziwiać zdjęcia kandydatów, które zostały wywieszone na specjalnie przygotowanej gazetce wyborczej. Do wyborów zostało zgłoszonych 6 kandydatów spośród uczniów klas II oraz III. W celach wyborczych została powołana trzyosobowa Komisja Wyborcza, która zajęła się sprawami organizacyjnymi: pilnowanie harmonogramu wyborów, rozdanie kart do głosowania oraz obliczanie głosów.     
      Wybory odbyły się 18 września 2019r. W wyborach wzięli udział uczniowie klas II oraz III, wychowawcy, dyrekcja, a także pracownicy szkoły. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji wyborczej przystąpili do liczenia głosów oddanych na kartach. Komisja Wyborcza ustaliła, iż w głosowaniu wzięło udział 118 osób. Wśród oddanych głosów, aż 14 okazało się nieważnych.   
        Przewodniczącą MSU została Maja Szczykutowicz, która uzyskała 44 głosy. Po przeliczeniu głosów wyłoniono dwóch zastępców: Katarzynę Bentkowską oraz Zuzannę Rolecką. Skarbnikiem została Łucja Malicka. Funkcję sekretarza objęły: Weronika Przewoźniak oraz Antonina Strójwąs. Gratulujemy!

  • Mnóstwo atrakcji w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

    W dniu 26 września 2019 roku, z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, klasy 7 a i b wraz z opiekunami p. Anną Kurandą, p. Martą Sylwar oraz p. Iwoną Szachowicz, wybrały się na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. W ramach wyjazdu mieli okazję zwiedzić Jura Park i podziwiać blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Miejscem, które sprawiło, że przenieśli się w świat podwodnego życia ogromnych gadów było Prehistoryczne Oceanarium. Wśród atrakcji znalazły się również Zwierzyniec Bałtowski, malowniczy park safari, w którym można było znaleźć kilkadziesiąt gatunków zwierząt, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów, a także Park Miniatur. Rozrywką okazało się również kino 5D, które dostarczyło niesamowitych wrażeń.Miła atmosfera, a także moc atrakcji wprawiły w wyśmienite humory uczestników wycieczki, którzy po całym dniu wrażeń, szczęśliwie wrócili do domów.

  • Szóstoklasiści w „Sienkiewiczówce” w Oblęgorku

     W piątkowy poranek, 20 września, uczniowie czterech klas szóstych wraz z wychowawcami i n-lem j. polskiego udali się dwoma autokarami na aktywną formę edukacji  do Oblęgorka, gdzie znajduje się pozostałość majątku Henryka Sienkiewicza. Pobyt w  Krainie „W pustyni  i w puszczy” na tle bujnej zieleni łąk i lasów umożliwił nam- uczniom- udział w grach terenowych na podstawie przygód Stasia i Nel, a tym samym utrwalił wiadomości z obowiązkowej lektury. Spotkanie z prawnuczką pisarza- Anną Dziewanowską i przekazanie książki do szkolnej biblioteki z dedykacją  wraz z autografami wnuczki i prawnuczki  dostarczyło wszystkim  niezapomnianych  wrażeń. W muzeum mogliśmy obejrzeć wiele oryginalnych eksponatów, m.in. biurko, przy którym Sienkiewicz pisał dla dzieci i młodzieży książkę „W pustyni i w puszczy”, zakopiański zegar  w kształcie kapliczki z jego nazwiskiem, łóżko oraz wiele cennych pamiątek przywiezionych   z wielu podróży nie tylko po Europie, np. z Turcji, ale również z Afryki czy nawet Ameryki. Widzieliśmy również jego rękopisy. Wizyta w Muzeum Henryka Sienkiewicza i udział   w lekcji „Afrykańska podróż” pogłębiły nam  wiedzę o życiu i twórczości znakomitego pisarza - noblisty. Dowiedzieliśmy się, że Sienkiewicz nie był wysoki, ale „wielki duchem”. Taka forma edukacji poza murami szkoły połączona z różnorodnością atrakcji rozwija koncentrację, spostrzegawczość, pamięć słuchową  i wzrokową oraz zapewnia zdobywanie nowych doświadczeń.  Warto tam pojechać.

  • Innowacyjna szkoła w Morawicy bazą dla projektu „Kultura Uczenia się”

       19 września 2019 r. odbyła się wizyta studyjna do Szkoły Podstawowej w Morawicy, której adresatami byli nauczyciele i dyrektorzy, uczestnicy projektu „Kultura Uczenia się”, organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w roku szkolnym 2018/2019, oraz wszyscy zainteresowani nauczyciele i dyrektorzy z województwa świętokrzyskiego.
       Tematem wiodącym wizyty było wykorzystywanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów oraz metody aktywizowania uczniów na lekcji, w tym organizowanie uczenia się uczniów we współpracy.
       Spotkanie czterdziestu uczestników oraz organizatorów wizyty rozpoczęło się oficjalnym powitaniem gości przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Morawicy, pana Jacka Kuzia, oraz prezentacją układów tanecznych szkolnej formacji „Piramida”. Uczennice, pod kierunkiem pani Anny Kurandy, zaprezentowały choreografię (w dwóch kategoriach wiekowych) pt. „Opowieści z Narnii” oraz „Hipnoza”. 
       Kolejnym etapem wizyty był „spacer po szkole” – ważna część wizyty, szczególnie dla przybyłych dyrektorów szkół. Podziwiali nie tylko bazę naszej szkoły, ale i ład, porządek i zdyscyplinowanie panujące w murach tej placówki.
       Po spotkaniu organizacyjnym, dotyczącym zagadnień rozwijania kompetencji cyfrowych oraz osobistych, społecznych i umiejętności uczenia się uczniów, goście udali się na lekcje otwarte, które były prezentacją wykorzystania przez nauczycieli szkoły w Morawicy nie tylko technologii TIK, aktywizowania uczniów, uczenia współpracy, ale i nabywania miękkich umiejętności.
       W tym samym czasie w różnych miejscach szkoły odbyło się osiem lekcji pokazowych, którym przyglądali się zaproszeni delegaci. Prowadzili je panie: Dorota Molendowska z biologii (w klasie 5b, temat lekcji: Poznajemy skład chemiczny organizmu.), Renata Juśkiewicz z języka polskiego (w klasie 5c, temat: Otwórzmy oczy na wielkie problemy. Rola plakatu społecznego.), Aneta Rozpara z matematyki ( w klasie 6a, temat: Strategia Słonia – czyli jak rozwiązywać zadania tekstowe.), Edyta Groszek z geografii (w klasie 5a, temat: Formy terenu na mapach.), Katarzyna Kowalska z wiedzy o społeczeństwie (w klasie 8b, temat: Ekonomia na co dzień.), Lilla Kubicka z historii (w klasie 6c, temat: Kultura renesansu w Europie.), Anna Litwin z języka angielskiego ( w klasie 6b, temat: Zdrowie i leczenie – ćwiczenia leksykalne.) oraz Ilona Kuzia (w ramach edukacji wczesnoszkolnej w klasie 2a, temat: Klasowe laboratorium).
       Wszystkie lekcje wynikały z realizacji planów pracy dydaktycznej nauczycieli oraz realizowano podczas nich podstawę programową.
       Ostatnim etapem wizyty było forum wymiany doświadczeń po oglądzie szkoły i obserwacjach lekcji. Wszyscy goście byli pod wielkim wrażeniem tego, jak funkcjonuje nasza szkoła. Wysoki poziom kultury wśród uczniów i nauczycieli, rzetelnie przekazywana wiedza z wykorzystaniem wielu metod aktywizujących i dostosowaniem form pracy do możliwości uczniów, realizowanie wielu innowacji pedagogicznych, wykorzystywanie na potrzeby lekcji bogatej bazy szkoły, wykwalifikowana kadra pedagogiczna, atrakcyjne i aktywizujące uczniów zajęcia lekcyjne… to tylko nieliczne opinie wymieniane przez goszczących w szkole w Morawicy delegatów. 
       Pani wicedyrektor, Mariola Kosztołowicz  czuwająca nad organizacją i przebiegiem wizyty studyjnej w naszej szkole, podkreślała niejednokrotnie, że na taki  wizerunek placówki wpływa solidna praca wszystkich  jej pracowników i  odpowiednie zarządzanie przez pana dyrektora, Jacka Kuzia.

  • Premier Mateusz Morawiecki gościł na jubileuszu 20-lecia Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

    Wielką niespodziankę sprawił muzykom naszej Orkiestry Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który pojawił się w muszli koncertowej podczas obchodów jubileuszowych i osobiście pogratulował muzykom, życząc im jednocześnie wielu sukcesów w działalności artystycznej.

    Uroczystości jubileuszowe były połączone z XII Powiatowym Przeglądem Orkiestr Dętych, dlatego niedzielne spotkanie 15 września w muszli koncertowej w Morawicy stało się wielkim świętem muzyki. Rozpoczął je barwny korowód orkiestr, które przemaszerowały sprzed Centrum Samorządowego w Morawicy do muszki koncertowej. Następnie dziewięć orkiestr zaprezentowało publiczności zróżnicowany repertuar, w którym znalazły się zarówno utwory zaliczane do muzycznej klasyki, jak i znane utwory rozrywkowe. Na zakończenie Przeglądu pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne wręczyli kapelmistrzom Wicestarosta Tomasz Pleban, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia oraz gospodarz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras.
       Drugą część spotkania rozpoczął koncert Orkiestry - Jubilatki, która zagrała m.in. „Słodycze” czy „The yong Amadeus”.  Byłym członkom Orkiestry kapelmistrz zadedykował utwór: „Pokolenia”, a pierwszemu kapelmistrzowi piosenkę: „To były piękne dni”. Historię Orkiestry -  od okoliczności jej powstania, przez poszczególne etapy rozwoju zespołu, po opis artystycznej działalności orkiestry prowadzonej obecnie przez Pawła Czekaja - przedstawiła Monika Pabian. Przypomniała ona, że Orkiestra Dęta w Morawicy powstała 1 marca 1999 roku, a jej  twórcami byli ksiądz kanonik Stanisław Kornecki oraz wówczas wójt Gminy Morawica Marian Buras, którzy misję stworzenia zespołu muzycznego powierzyli kapelmistrzowi Józefowi Janaszkowi. Od początku istnienia Orkiestry jej celem jest aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym lokalnej społeczności, zaangażowanie w uroczystości religijne, patriotyczne, regionalne, koncerty charytatywne oraz różnego typu projekty artystyczne.
       Najbardziej emocjonującym momentem uroczystości jubileuszowych było pojawienie się na scenie Premiera Mateusza Morawieckiego, który złożył muzykom gratulacje i życzenia. Wiele ciepłych słów   popłynęło także od senatora Krzysztofa Słonia, Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Mariana Burasa, Burmistrza Dariusza Meresińskiego z Daleszyc, Prezesa Kopalni Wapienia Morawica Józefa Dąbka. Odczytano również list gratulacyjny od wojewody Agaty Wojtaszek.  Życzenia składali też przedstawiciele zaprzyjaźnionych orkiestr, Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry oraz inne osoby darzące  zespół życzliwością. Jubileusz był okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy dbają o dynamiczny rozwój Orkiestry. Podziękowania adresowano m.in. do Burmistrza Mariana Burasa, dzięki któremu powstała i doskonale funkcjonuje Orkiestra w Morawicy,  dyrektora Jacka Kuzi, który sprawuje  pieczę nad działającym w ZPO zespołem, Pawła Czekaja, który prowadzi Orkiestrę prężnie i z ogromnym zaangażowaniem oraz Adama Szymkiewicza pracującego w charakterze instruktora muzycznego Orkiestry. Ostatnim elementem  uroczystości było zaproszenie muzyków i gości na pyszny bigos oraz wyśmienity  tort.
       Życzymy naszej Orkiestrze Dętej kolejnych, równie wspaniałych jubileuszy, wielu sukcesów i radości płynącej z rozwijania pasji artystycznej!

    Więcej informacji na stronach:
    https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=2754
    https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=2749

  • „Niepodległa Pieśń”. Koncert patriotyczny na kieleckiej Kadzielni

       W dniu 17 września 2019 roku, czyli w 80 rocznicę agresji  ZSRR na Polskę, w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach, odbył się koncert pieśni patriotycznych, w którym uczestniczyły delegacje klas 7a, 7b, 8a i 8b pod opieką p. Anny Kurandy,  p. Katarzyny Kowalskiej oraz p. Iwony Szachowicz. Uczniowie mieli niepowtarzalną, możliwość przeżycia niezwykłej lekcji historii, a także wychowania patriotycznego. W repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak: „My Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Mury”, „Kocham wolność”, a na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę z repertuaru Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”.

  • "Kochane Pierwszaki"

       20 września uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, brały udział w akcji „Kochane Pierwszaki”. Podczas wydarzenia biskup Marian Florczyk towarzyszył dzieciom w zabawach i modlitwie. Udzielił im błogosławieństwa, a także poświęcił ich plecaki i przybory szkolne. Później uczniowie wzięli udział we wspaniałej zabawie, tańczyli w rytm muzyki i wspólnie śpiewali piosenki. 
       Stoiska przygotowane przez policję, straż pożarną oraz wojsko cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem pojazdów specjalistycznych.
       Podczas spotkania funkcjonariusze uczyli dzieci między innymi jak bezpiecznie przechodzić przez drogę, jak poruszać się w miejscu, w którym nie ma chodnika, na jakim świetle przechodzić.
    ​​​​​​​   Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy odblask, naklejki, a także słodki poczęstunek.

  • Ósme Narodowe Czytanie z udziałem naszych uczniów

       Podczas tegorocznego Narodowego Czytania, 7 września,  uczniowie naszej szkoły w składzie: Weronika Kowalska, Julita Orlińska, Karol Pabian z klasy szóstej „a”, Agata Korban, Marcelina Sułkowska, Szymon Zygadło z klasy siódmej „b” oraz Maja Banak i Zuzanna Dziewięcka z klasy ósmej „b” aktywnie włączyli się  w akcję wspólnego czytania fragmentów nowel polskich. W sobotę, w godzinach popołudniowych, w Samorządowym Centrum Kultury  wybrzmiały fragmenty ośmiu lektur wybranych przez Parę Prezydencką. Nasi uczniowie w sposób oryginalny zaprezentowali utwór „Dym” Marii Konopnickiej, czytając go z podziałem na role. Podczas wygłaszania swoich kwestii nasza młodzież wykazała się  dobrze opanowaną techniką  czytania, wspaniałą barwą głosu, odpowiednią dykcją i właściwą intonacją. Wejście w rolę narratora i bohaterów umożliwiło wszystkim przybyłym słuchaczom żywszy odbiór oraz lepsze zrozumienie  i przyswojenie treści noweli. Zachęcamy do corocznego udziału w tego typu przedsięwzięciach, ponieważ „Kto czyta, żyje podwójnie” (Umberto Eco).

  • Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • ROK SZKOLNY 2018/2019

     

  • Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy wystąpiła w nowych mundurach

       Dnia 23 czerwca podczas uroczystości nadania Morawicy prestiżowego wyróżnienia - Flagi Honorowej Rady Europy oraz w czasie tradycyjnych obchodów Nocy Świętojańskiej, Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy zgrała po raz pierwszy w nowych strojach. Zespół zyskał 40 mundurów dzięki dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”, w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020, oraz dotacji z Miasta i Gminy Morawica.
       Projekt pod nazwą: „Z myślą o przyszłości…  -  zakup mundurów dla Szkolno –Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej.  Całkowity koszt uszycia mundurów wyniósł 31 800 zł, z czego 20 000 zł to środki uzyskane z Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”, 10 000 zł przekazano na ten cel z budżetu Miasta i Gminy Morawica, a pozostałe 1 800 zł stanowił wkład własny stowarzyszenia.

       Stroje, składające się z marynarki oraz spodni lub spódnicy, zostały uszyte na miarę, z materiału bardzo dobrej jakości, przez  firmę Dagstój z Raniżowa. Swą kolorystyką nawiązują one do herbu Miasta i Gminy Morawica, który jest także umieszczony na ramieniu marynarki. Realizacja zadania przyczynia się zatem do promocji Morawicy i obszaru Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”, gdyż charakterystyczny wygląd mundurów sprawia, że zespół staje się bardziej rozpoznawalny i będzie jednoznacznie kojarzony z Morawicą. Jest to istotne, ponieważ odgrywa on ważną rolę nie tylko w życiu kulturalnym Miasta i Gminy Morawica, ale też innych miejscowości, m.in. Kielc czy Chęcin, w których  uświetnia uroczystości o różnym charakterze.
       Dynamicznie rozwijająca się orkiestra wciąż zyskuje nowych adeptów, sukcesywnie poszerza repertuar i podnosi swój poziom artystyczny. Jej dodatkowym  atutem stają się teraz eleganckie, przykuwające uwagę  mundury. Dzięki nim można podziwiać zespół nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale także wizualne.
       Zadanie „Z myślą o przyszłości…  - zakup mundurów dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy” bez wątpienia sprzyja podniesieniu prestiżu zespołu, ale beneficjentami projektu są nie tylko muzycy, lecz również lokalna społeczność korzystająca z bogatej oferty orkiestry. W tym roku zespół świętuje jubileusz 20-lecia swego istnienia i pracy artystycznej, co oznacza, że na trwałe wpisał się w życie kulturalne naszego regionu, stanowiąc ważny jego element.

  • Cyfrowa szkoła w SP im. Kornela Makuszyńskiego  w Morawicy

       Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy, jako jedna z nielicznych w regionie, może się poszczycić realizacją kolejnego już projektu sfinansowanego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki staraniom Jacka Kuzi- dyrektora ZPO w Morawicy, placówka ta otrzymała  grant w wysokości 487 994 złotych  na realizację przedsięwzięcia  pod nazwą „Cyfrowa szkoła w Morawicy”. Ogólna wartość projektu wynosi 552 271 złotych. Wkład własny  to 64 276,80 zł.

    Celem projektu było podniesienie w okresie od 1.09.2018r. do 30.06.2019r. kompetencji kluczowych 120 uczniów Szkoły Podstawowej w Morawicy, poprzez realizację dodatkowych zajęć z zakresu programowania, robotyki, informatyki,  języka angielskiego oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych; wsparcie dla  16 nauczycieli w zakresie podniesienia ich umiejętności pracy z uczniami oraz doposażenie placówki w sprzęt TIK.  

       Dzięki otrzymaniu dofinansowania szkoła z  Morawicy  stworzyła atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Zorganizowano 10 zajęć dodatkowych dla klas 1-8: koło matematyczno-przyrodniczo-informatyczne (2 grupy), programowanie (2 grupy), robotyka (2 grupy), zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego (2 grupy), zajęcia wyrównawcze z informatyki (2 grupy), na które uczęszczało łącznie 120 uczniów. Koła te były prowadzone przez  następujących nauczycieli: wicedyrektor Wiesławę Cecot, wicedyrektor Mariolę Kosztołowicz, Anetę Rozpara, Dorotę Molendowską, Annę Radziszewską, Annę Litwin oraz Edytę Siwek.
       Dzięki otrzymaniu dotacji  możliwy był zakup  nowoczesnych pomocy dydaktycznych  do prowadzenia zajęć, w czasie których  wykorzystuje się technologie informacyjno-komunikacyjne.  Szkoła Podstawowa z Morawicy  wzbogaciła się o 16 laptopów, 21 komputerów stacjonarnych, rzutniki krótkoogniskowe, drukarkę 3D, kserokopiarkę, aparat cyfrowy, kamery 3D i ekran interaktywny.

       W ramach projektu „Cyfrowa szkoła w Morawicy” szesnastu nauczycieli zostało przeszkolonych  w formie warsztatów w zakresie stosowania  TIK, pracy w systemie e-learningowym, nauczaniu  w oparciu o metodę  eksperymentu. Szkolenia te zostały zakończone egzaminem ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych).
       Wszyscy uczniowie biorący udział w  przedsięwzięciu otrzymali wartościowe prezenty (min. dysk przenośny  zewnętrzny 320 GB oraz inne pomoce dydaktyczne. Warto zaznaczyć, że na zajęciach korzystali z cateringu.
       Dla uczestników projektu „Cyfrowa szkoła w Morawicy” zorganizowano bezpłatne wyjazdy  na wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Muzeum Historii Komputerów  i Informatyki w Katowicach oraz na obóz naukowy w Lublinie.

    - Jestem zadowolony z tego, że kolejny raz udało mi się pozyskać środki z funduszy europejskich na realizację projektu. Nadmieniam, że poprzedni projekt realizowany był w Przedszkolu w Morawicy, a jego wartość wynosiła ponad 600 tys. złotych - przyznaje Jacek Kuzia.

       Zajęcia pozalekcyjne cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów. Wiele z nich odbyło się w pracowni komputerowej, gdzie wykorzystywano aplikacje internetowe, gry online. Uczniowie  programowali roboty, programowali własne gry, wykorzystywali sieć komputerową do wyszukania potrzebnych informacji i zasobów edukacyjnych, rozwiązywali oni  różnego rodzaju problemy poprzez zabawę, gry edukacyjne, komputerowe symulacje, sterowanie robotami. Uczestnicy zajęć rozwijali  także swoje zainteresowania naukami matematyczno – przyrodniczymi poprzez eksperymentowanie, przeprowadzanie doświadczeń i rozwiązywanie problemów wynikających z życia codziennego. Na zajęciach języka angielskiego doskonalili oni umiejętności językowe, tworzyli własne gry interaktywne, brali aktywny udział w realizacji projektów międzynarodowych eTwinning oraz w lekcji z prelegentem ze Stanów Zjednoczonych  za pośrednictwem komunikatora Skype. 

    Na zakończenie przedsięwzięcia wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w 60-godzinnych zajęciach w ramach projektu „Cyfrowa szkoła w Morawicy”.

  • Sukces czwartoklasistów w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastka

        Już po raz trzeci nasi uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastka organizowanym  przez Fundację PlasticsEurope Polska, corocznie odnosząc duże sukcesy zajmując pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. W trakcie zajęć przyrody prowadzonych przez Dorotę Molendowską uczniowie wspólnie czytali „Baśni o plastikowej księżniczce” propagującą selektywną segregację odpadów. W oparciu o przeczytaną baśń wykonywali  indywidualnie lub grupowo prace plastyczne. W bieżącym roku szkolnym nasi czwartoklasiści zostali bardzo wysoko ocenieni przez komisje konkursową o czym świadczą informacje zamieszczone na stronie konkursu http://www.eksperymentyplastka.pl/wyniki-konkursu/ „W tej edycji najbardziej nieszablonowe  prace nadesłała Szkoła Podstawowa w Morawicy – można podziwiać je na dwóch zdjęciach zamieszczonych poniżej”. Uczniowie zajęli I miejsce w kategorii klas 4-8 otrzymując w nagrodę koszulki z wizerunkiem Plastka - logo programu. Nagrodzonych czwartoklasistów jest aż trzydziestu czterech! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gumkę do ścierania z wizerunkiem Plastka oraz znaczek odblaskowy. Gratulujemy życząc dalszych sukcesów!             FOTO

strona: