Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • „Pasja – profesja- powołanie”

  • EDUKIDO – WSPANIAŁA ZABAWA

       W naszej szkole odbyły się niecodzienne warsztaty  z wykorzystaniem klocków Lego. W zajęciach, których tematem przewodnim było Święto Niepodległości wzięli udział uczniowie klas I-III. Dzieci pracując w grupach budowały symbole narodowe oraz  ekspozytory, tworzyły ruchome skrzydła orła, konstruowały mechanizm prezentacyjny, następnie instalowały symbole narodowe na platformie, by w końcu wprawić maszynę w ruch za pomocą silników. Wspaniałą zabawę z klockami poprzedziła prezentacja instruktorów, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jaka była historia Polski. Uczniowie utrwalili sobie poznane dotychczas pojęcia takie jak:  godło, flaga, hymn, zabory, niepodległość, legionista. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z warsztatów, które pokazały, jak w oryginalny sposób można nauczyć się historii.

  • Zostań dawcą szpiku

       Dnia 14 listopada 2019 r w Szkole Podstawowej w Morawicy przeprowadzono  akcję "Zostań dawcą szpiku" zorganizowaną  we współpracy z Fundacją DKMS.
       Statystyki podają, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
       Mieszkańcy miasta i gminy Morawica  byli bardzo zainteresowani akcją, w którą zaangażowali się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Okazało się, że wiele osób jest już zarejestrowanych w  bazie danych, a niektórzy, mimo chęci, nie mogą zostać dawcą, gdyż nie spełniają warunków wiekowych bądź zdrowotnych. Organizatorom udało się zarejestrować 14 nowych dawców, którym serdecznie dziękujemy. Każdy dawca to szansa na uratowanie komuś życia.
       Koordynatorką przeprowadzonej akcji była pani Anna Radziszewska.
    W przeprowadzeniu akcji pomogły pani Beata Wiśniewska, Edyta Siwek oraz Sandra Strzelec, absolwentka Gimnazjum w Morawicy.

  • Spotkanie z Cukiernikiem

       13 listopada w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach cukierniczych. Zajęcia poprowadził pan Szczepan, który z zaciekawieniem opowiadał dzieciom na czym polega praca cukiernika, a także jakie należy spełnić warunki, aby móc w przyszłości pracować w tym zawodzie. Po krótkiej prelekcji i prezentacji narzędzi cukierniczych nastąpiły zajęcia praktyczne, które sprawiły uczniom wiele radości. Dzieci chętnie dekorowały według własnego pomysłu przygotowane przez pana Szczepana babeczki. Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja ukierunkuje rozwój zawodowy naszych wychowanków w przyszłości 😊.

  • Poczet Sztandarowy w miejsko-gminnych obchodach Święta Niepodległości

       W poniedziałek,  11 listopada Poczet Sztandarowy (w składzie: Patryk Mielczarek, Natalia Kosmala, Katarzyna Winiarska oraz Kornel Soja, Zuzanna Dziewięcka i Magdalena Kamizela) wziął udział we Mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy, a następnie w korowodzie udał się pod pomnik „Bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę”, gdzie złożył wiązankę w barwach biało-czerwonych, oddając w ten sposób hołd żołnierzom, dzięki którym możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie. Po raz kolejny nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, wykazali się należytą postawą, traktując  poważnie powierzone im funkcje, a tym samym udowadniając, że są patriotami. Szkoła może być dumna, że w młodzieży nie gaśnie zapał do krzewienia patriotyzmu i więzi z regionem, szczególnie w tym symbolicznym dniu, jakim jest 11 listopada.
       Po części oficjalnej mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z ostatnim żyjącym kombatantem- Stanisławem Śmietaną.

     

  • "Moja Ojczyzna” - koncert pieśni patriotycznych

       Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, po raz kolejny zorganizowano w naszej szkole koncert pieśni patriotycznych, pt. "Moja Ojczyzna”. W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie klasy IIc: Katarzyna Bentkowska oraz Filip Piecyk. Podczas koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie pieśni patriotyczne oraz wojskowe, które zaprezentowali uczniowie klas I-III. Poprzez śpiew mali artyści oddali hołd, tym którzy walczyli w obronie naszego kraju, dzięki którym Polska stała się wolnym i niezależnym państwem.  Dla nas wszystkich była to niezwykła i niezapomniana lekcja patriotyzmu.

  • Międzynarodowy Dzień Jeża

       10 listopada wypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Te cudowne kolczaste ssaki nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, bo wtedy śpią już zwinięte  w kłębuszek w swoim gnieździe z opadłych liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi. W naszej szkole także obchodzono jeżowe święto.
       Jeże są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jest to spowodowane rozwojem cywilizacyjnym i ingerencją człowieka w środowisko naturalne. W ramach projektu eTwinning „Ryś Ryszard i Jeż Jerzy na tropie zaginionych gatunków” uczennice klasy IIa wraz z opiekunem przedstawiły pozostałym uczniom Jeżowe ABC - najważniejsze informacje oraz ciekawostki na temat jeży. Dzieci rozwiązały również quiz i zdobyły jeżowe odznaki.
       Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali prace plastyczne związane z jeżami: maski, jeże przestrzenne, ilustracje. Ponadto, zmierzyli się z zagadkami oraz zadaniami, których bohaterami były jeże.

  • Microsoft Global Learning Connection

       Microsoft Global Learning Connection 2019 to światowy maraton lekcji z wykorzystaniem narzędzi takich jak: Skype, Teams oraz Flipgrid; w formie  spotkań z prelegentami oraz  wirtualnych wycieczek terenowych.  Szkoła Podstawowa im.Kornela Makuszyńskiego przyłączyła się do akcji poprzez organizację zajęć edukacyjnych  dla nauczycieli i uczniów w formie wideokonferencji.
       We wtorek 5 listopada 2019r. o godz.10.00  za pośrednictwem Skype gościliśmy panią Agatę Kapicę, pełniącą funkcję
    Managera Programu Microsoft dla Edukacji w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy  5a oraz 7b wraz z  wicedyrektor Mariolą Kosztołowicz oraz Anną Litwin, Microsoft Innovative Educator Experts na lata 2019-2020. Zajęcia te odbyły się w bardzo miłej atmosferze.  Uczestnicy mieli niecodzienną szansę do zapoznania się z nowościami technologicznymi w programie Microsoft. Prelegentka zaprezentowała, m.in. Gogle VR,  HoloLens, nowy Surface Pro X laptop, omówiła szerokie możliwości pracy w Chmurze, wykorzystywanie Skype  w procesie nauczania-uczenia się. W trakcie tej niezwyklej lekcji  uczniowie zadawali ekspertowi wiele interesujących pytań, na które uzyskali odpowiedzi.
       W tym samym dniu SP w Morawicy, jako jedyna w Polsce, przyłączyła się do akcji Skype Collaboration pt. ‘Music Around the World’, w której wzięło udział  80  szkół z 27 krajów. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa Balatonboglár z Węgier. W ramach tej inicjatywy, uczestnicy spotkania mieli za zadanie wykonać 2 piosenki ludowe bądź ulubione piosenki młodzieży. Po przywitaniu uczestników sesji na Skype rozpoczęła się część artystyczna.  Ten niezwykły koncert muzyczny rozpoczął utalentowany uczeń Karol Pabian z klasy 6a, który na klarnecie brawurowo wykonał piosenkę pt. „Szła dzieweczka do laseczka”. Jego występ przypadł do gustu rówieśnikom z Węgier i został on nagrodzony gromkimi brawami. Następnie uczennice klasy 6b oraz 5a  wykonały piosenkę pt. „Stokrotka”, która również spodobała się publiczności zza granicy. Uczestnicy spotkania z naszej szkoły mieli okazję do poznania kultury węgierskiej poprzez wysłuchanie dwóch utworów muzycznych.
       6 listopada 2019r. o godz.14.00 specjalną lekcję języka angielskiego dla uczniów klasy 6b za pośrednictwem poprowadziła siostra Arlene Trant ze Stanów Zjednoczonych. Temat zajęć ‘One World - One Family’ poruszał zagadnienia edukacji globalnej. Prelegentka zaprosiła uczniów w wirtualną podróż po czterech kontynentach omawiając problemy, z którymi zmagają się obecnie wybrane kraje na świecie. Uczniowie dowiedzieli się, że w Nowym Jorku mieszkańcy codziennie zmagają się z korkami ulicznymi, zanieczyszczeniem powietrza oraz ze zmianami klimatycznymi.  Z kolei, w Gwatemali, ogromnym problemem jest przemoc, stąd ludzie sprzeciwiają się temu zjawisku organizując protesty. A.Trant zwróciła uwagę na nierówne szanse edukacyjne na przykładzie Tanzanii, gdzie do szkoły mogą jedynie uczęszczać chłopcy. Uczniowie dowiedzieli się, że prelegentka jest zakonnicą ze zgromadzenia Maryknoll Sisters i na co dzień pracuje ona z osobami niesłyszącymi. Poprzez swoją codzienną postawę   pomaga ona ludziom z ułomnościami, zachęca do pokonywania trudności, prowadzi dodatkowo zajęcia dla szkół na całym świecie inspirując je do czynienia dobra. W czasie lekcji Skype prelegentka zachęciła uczniów kl.6b do interakcji poprzez zadawanie im wielu pytań, na które błyskawicznie odpowiadali w języku angielskim. Panowała bardzo życzliwa atmosfera. To była kolejna już lekcja poprowadzona przez edukatorkę Arlene Trant  dla uczniów naszej szkoły i mamy nadzieję, że nie ostatnia.
       Udział naszej szkoły w projekcie Microsoft Global Learning Connection jest dowodem na to, że współczesna edukacja, dzięki odpowiednim wykorzystaniu nowoczesnych technologii i zaangażowaniu nauczycieli-innowatorów, nie  zna granic. Pokonywanie wirtualnych mil bez wychodzenia z sali lekcyjnej jest możliwe.

  • Widowisko patriotyczne „W drodze do Niepodległości”

       Widowisko patriotyczne, które miało miejsce dnia 8 listopada 2019 r. w morawickiej szkole, było dziełem uczniów klas 8b, 8a,6a,6d,5b,3a i 3c pod kierunkiem pań nauczycielek historii, muzyki, matematyki i biologii.
        Prowadzący całą uroczystość Maja Banak i Miłosz Kubicki z klasy 8b przedstawili wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii – od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Motywem przewodnim stała się oczywiście 101 Rocznica Narodowego Święta Niepodległości, ale do montażu słowno - muzycznego włączono także 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej, uwzględniając przy tym ogólnopolską akcję “Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy zaangażowani uczniowie ubrani w okazyjne czerwone koszulki z białym orłem na piersi, zaintonowali odśpiewanie czterech zwrotek naszego hymnu narodowego. W ten sposób cała społeczność szkolna morawickiej szkoły miała możliwość, w sposób niezwykle uroczysty, włączyć się w śpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego”.
       W dalszej kolejności widowiska patriotycznego rozpoczęła się melorecytacja wierszy w wykonaniu uczniów klas 6a, 5b i 6d przy pięknym akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina. Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, na tle pieśni “Orzeł Biały”, “Dla Niepodległej szli” odbyły się, w wykonaniu najstarszych uczniów naszej szkoły,  symboliczne sceny – obrazy oddania czci bohaterom walczącym za wolność Ojczyzny. Ósmoklasiści oddali hołd Ojcom Niepodległości, Wieszczom Narodowym, Wielkim Emigrantom, Powstańcom, Powstańcom Warszawskim – dzieciom biorącym udział w walkach – synom Orderu Virtutti Militari.
        Pieśń “Kolęda Warszawska” brawurowo wykonała Wiktoria Orlińska, w trakcie której pojawiła się scena stateczna – obraz matek cierpiących i oddających swoje dzieci do walki
    o wolność Ojczyzny. W tę rolę wcielili się Rodzice naszej szkoły.
        Uczennice z klasy 3a i 3c pięknie zatańczyły układ do pieśni patriotycznej “Wojenko, wojenko...”, natomiast uczennice 5b i 6d zaprezentowały się w widowiskowym układzie tańca z flagami. Harcerze z klasy 5b na czele z Jakubem Bielawskim uświetnili uroczystość wykonaniem pieśni “Uwierz Polsko”.
        W fazie końcowej widowiska, na tle pieśni “Miejcie Nadzieję” wszyscy występujący, na czele z uczniem klasy 8b Krzysztofem Gwóźdź, ubranym w płaszcz z namalowanym białym orłem, złożyli znicze pod symboliczną kamienną płytą, wykonaną, wraz z innymi elementami dekoracji przez p. Pawła Strójwąsa.
       Przygotowaniem tej niezwykłej lekcji historii kierowały panie Katarzyna Kowalska, Elwira Kondracka, Dorota Molendowska i Aneta Rozpara. Montaż słowno - muzyczny “W drodze do Niepodległości” został także zaprezentowany 11 listopada w trakcie uroczystości w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy.
      Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym Rodzicom, za pomoc w przygotowaniu dekoracji, osobisty udział w widowisku, ufundowanie zakupu koszulek oraz zniczy, Radzie Rodziców za zakup okolicznościowych beretów, oraz za rejestrację akademii i obecność podczas jej prezentacji, wsparcie i słowa uznania. Dziękujemy szczególnie Państwu Ewie i Tomaszowi Kubickim, Wioletcie Kruk, Agnieszce Purgał, Marii Malickiej, Renacie Rabiej i p. Bartoszowi Kruk.

      ZOBACZ FILM

  • XI Kwesta na cmentarzu w Brzezinach z udziałem wolontariuszy morawickiej szkoły

        1 listopada na cmentarzu parafialnym w Brzezinach odbyła się kolejna już, cykliczna, zbiórka pieniędzy do puszek na odnowę brzezińskiej nekropolii. Organizatorem kwesty jest Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola wraz ze Scholą Parafialną im. św. Stanisława Kostki. Kolejny raz w tej cennej inicjatywie wzięli udział wolontariusze z morawickiej szkoły. Pieniądze do puszki zbierali następujący ósmoklasiści: Kasia Winiarska, Zuzia Dziewięcka, Miłosz Kubicki, Natalia Baran, Natalia Kosmala, Maja Banak, Amelia Dudajek, Julia Ryk, Agata Wojtyś, Jan Malicki, Szymon Stefańczyk, Patryk Mielczarek i Jakub Więckowski.

  • Korowód Świętych

       W środę 30 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Korowodzie Świętych dla uczczenia nadchodzącego Święta Wszystkich Świętych. Na  długiej przerwie wszyscy chętni zebrali się na korytarzu w szatni i wyruszyli w korowodzie reprezentując swój strój, a także rekwizyty związane z postacią danego Świętego. Barwny korowód przeszedł korytarzami szkoły śpiewając znaną pieśń: „Taki duży, taki mały może świętym być”… Uczniowie wraz z rodzicami włożyli dużo wysiłku i pracy, aby przygotować tak piękne i ciekawe stroje świętych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

  • Szkoła Podstawowa otrzymała Certyfikat „Znak Jakości - Szkoła Otwarta i Kreatywna 2019”

       Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Morawicy już po raz drugi, podczas Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji w Kielcach, organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego została laureatem konkursu i otrzymała Certyfikat „Znak Jakości - Szkoła Otwarta i Kreatywna 2019”, za realizację projektów: „Cyfrowa Szkoła w Morawicy” i „Klub Czytającego Przyjaciela”.
       Gala rozdania dyplomów Znaku Jakości odbyła się 25.10.2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, w obecności licznie przybyłych gości z całego województwa: Dyrektora Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Macieja Długosza, Wiceprezydenta Kielc Marcina Różyckiego, pracowników naukowych UJK - prof. UJK dr hab. Sławomira Kozieja, prof. UJK dr hab. Mirosława Babiarza, Przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. Profesorowie UJK, wchodzący w skład Jury, nagrodzili projekty realizowane w Szkole Podstawowej w Morawicy za kreatywność, nowoczesne formy edukacyjne, otwartość nauczycieli na rozwijanie edukacyjnych pasji dzieci i młodzieży. Uhonorowali osoby, które, poświęcając swój wolny czas i energię, pracowały z potrzeby serca, rozbudzając w uczniach pasję poznawczą i pragnienie zdobywania wiedzy. Za wykonaną pracę Laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci książek.
       Projekt „Cyfrowa Szkoła w Morawicy” realizowali następujący nauczyciele: dyrektor Jacek Kuzia, wicedyrektor Wiesława Cecot, wicedyrektor Mariola Kosztołowicz, Aneta Rozpara, Dorota Molendowska, Anna Litwin, Edyta Siwek i Anna Radziszewska. Natomiast projekt „Klub Czytającego Przyjaciela” został zrealizowany przez Martę Sylwar i Ewę Ozimirską oraz grupę uczniów, do której należeli: Wiktoria Krzysztofek, Pola Embingier, Natalia Jędrzejowska, Magdalena Gajda, Marcelina Wieczorek, Aleksandra Kuta, Paulina Wąsik, Jakub Więckowski, Aleksandra Jędrzejowska, Aleksandra Paszkowska, Julia Karkocha, Aleksandra Fałdzińska, Patrizia Fegatili.
       Serdecznie gratulujemy Laureatom Festiwalu Aktywnej i Kreatywnej Edukacji! To dzięki ich zaangażowaniu i edukacyjnej pasji młodzi ludzie mogli się przekonać, że „nauka jest jak niezmierna morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony…”

  • .

  • Sportowy Festyn Rodzinny

       W dniach 23 – 30 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy realizowaliśmy działania w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pod nazwą Europejski Tydzień Sportu. Za cel postawiliśmy sobie zaangażowanie w różnorodne przedsięwzięcia sportowe, rekreacyjno – ruchowe i propagujące zdrowy styl życia.
        Od poniedziałku 23 września odbywały się szkolne eliminacje w grach i zabawach dla klas 1-3, piłce ręcznej dziewcząt oraz piłce nożnej chłopców. Kulminacyjnym elementem szkolnych obchodów ETS był zorganizowany 27 września Sportowy Festyn Rodzinny, podczas którego odbyły się m.in. szkolne finały ww. rozgrywek.
       Ale wszystko zaczęło się od planowania…

        „Główny sztab” nauczycieli, odpowiedzialny za zorganizowanie ETS w naszej szkole, spotkał się ze szkolną Radą Rodziców, w celu ustalenia zasad współpracy podczas realizacji tego przedsięwzięcia. W wyniku burzy mózgów powstawały różne pomysły, ustalono ogólny zarys działań oraz podział obowiązków pomiędzy rodziców i nauczycieli podczas przygotowania i przeprowadzenia Festynu. Rada Rodziców sfinansowała i zorganizowała zdrowy poczęstunek w formie owocowego bufetu dla wszystkich uczniów, połączonego z quizem o zdrowym odżywianiu. Klasy, które wykazały się największą wiedzą, otrzymały dyplomy na zakończenie imprezy z rąk szkolnej Rady Rodziców, a wszyscy uczniowie – owoce i wodę mineralną.
       Podczas Festynu każda klasa uczestniczyła w pokazach prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów klas 6-8, dotyczących zdrowego trybu życia, znaczenia aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania i higieny umysłu.
        Dla uczniów, we współpracy z instytucjami i organizacjami pozaszkolnymi (Komenda Miejska Policji w Kielcach, Ochotnicza Straż Pożarna w Morawicy, ratownicy wodni pływalni „Koral” w Morawicy), przygotowaliśmy szereg stanowisk, na których mogli zdobyć wiedzę z zakresu ochrony zdrowia (resuscytacja, reanimacja, poruszanie się w ruchu drogowym i pieszym, profilaktyka zachowań ryzykownych itp.). Dzięki uprzejmości Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, dysponowaliśmy akcesoriami i sprzętem do gier i zabaw plenerowych (szczudła, maxi-bierki, kręgle, mini-curling, fińska gra molkky, serso), które cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców. Jak zawsze emocjonujące były rywalizacja skoki na gigantycznej skakance i rywalizacja w przeciąganiu liny. Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych, cieszyły się Fotobudka oraz "strefa piękna" ( malowanie twarzy, włosów i paznokci, układanie fryzur i wodne tatuaże), w której do pomocy zaangażowali się rodzice, uczennice klasy VIIa i VIIIa oraz absolwenci szkoły. Uczniowie chętnie korzystali z nadmuchiwanej zjeżdżalni –zamku, która również wymuszała ciągłą aktywność.
       Na zakończenie imprezy puchary i dyplomy za rywalizację sportową wręczył nasz gość, wiceburmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marcin Dziewięcki, a wyjątkową atrakcją finału był pokaz pole dance (tzw. tańca na rurze) w wykonaniu naszej absolwentki i instruktorki tej nowej dyscypliny sportowej -  Emilii Strójwąs.

  • Wycieczka do stadniny koni Dialog

        W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Gdy dorosnę - zawody przyszłości” klasy drugie wybrały się na wycieczkę do stadniny koni Dialog w Brudzowie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zawodem instruktora jazdy konnej oraz stajennego. Podczas wycieczki czekało na dzieci wiele atrakcji. Uczniowie zwiedzili całą stadninę, dowiedzieli się na czym polega praca instruktora jazdy konnej oraz stajennego. Poznali wiele ciekawostek dotyczących życia koni oraz hodowli i pielęgnacji tych pięknych zwierząt. Pani  Ewa Ignacak – Krupa, właścicielka i instruktorka jazdy konnej udzieliła dzieciom cennych rad, jak bezpiecznie zachowywać się w trakcie spotkania z koniem, jakich zasad przestrzegać w trakcie jazdy konnej. Dzieci wykonały proste czynności pielęgnacyjne, czesały i karmiły konie. Największą atrakcją dla uczniów była przejażdżka konna, która sprawiła dzieciom wiele radości. Na zakończenie pobytu w stadninie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku oraz zabawę na świeżym powietrzu. Smaczne pieczone kiełbaski z ogniska smakowały wybornie, zwłaszcza że pogoda była dla dzieci łaskawa.

  • Manewry strażackie - niezwykła edukacja w terenie

       W dniu 4 października 2019 r, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Morawicy, w ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa uczestniczyli w manewrach strażackich nad morawickim zalewem. Manewry zostały zorganizowane przez Komendę Miejską PSP z Kielc i Zarząd Miejsko-Gminny OSP z Morawicy. Celem akcji było usprawnienie koordynacji służb oraz przeszkolenie druhów na wypadek zaistnienia prawdziwego zagrożenia. W manewrach wzięło udział osiemdziesięciu druhów z trzynastu zastępów OSP z terenu Miasta i Gminy Morawica.
        Manewry odbywały się według epizodów. W pierwszym Strażacy walczyli z pożarem lasu tuż za plażą. Do akcji gaszenia przystąpiły wszystkie jednostki OSP z terenu Miasta i Gminy Morawica. Druhowie przetłoczyli wodę na odległość jednego kilometra. Punktem czerpania wody był zbiornik w Morawicy. Drugim epizodem było utonięcie dwóch osób. W ich poszukiwania zaangażowano dwie jednostki wyposażone w łodzie ratunkowe, były to jednostki z Morawicy i z Woli Morawickiej. Strażacy musieli znaleźć poszkodowane osoby i zastosować procedury związane z ratownictwem medycznym, czyli reanimację. Po przywróceniu czynności życiowych poszkodowani przekazani zostali służbom medycznym pogotowia ratunkowego. Trzecim epizodem był wypadek na parkingu przy zalewie. Tu zderzyły się dwa samochody. Jeden z nich zapalił się, a drugi przewrócony został na bok. W obu uwięzieni zostali ludzie. Do akcji pospieszyli druhowie z OSP w Brudzowie i z OSP w Brzezinach. Strażacy z Brzezin musieli wydobyć człowieka spod samochodu leżącego na boku, a strażacy z Brudzowa ratowali za pomocą sprzętu hydraulicznego osoby uwięzione w płonącym samochodzie.   
       Podczas manewrów, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach bryg. Krzysztof Ciosek i Komendant Miejski PSP z Kielc, Sławomir Karwat, obserwujący całą akcję, chwalili druhów, byli pod wrażeniem organizacji ćwiczeń i sprzętu, jakim dysponują strażacy z terenu Miasta i Gminy Morawica. Obserwacja poszczególnych epizodów, była niezwykłą lekcją dla uczniów. Mieli okazję zobaczyć i poznać procedury postepowania strażaków podczas akcji ratowniczych, skoordynowane działania i profesjonalizm. Ponadto ogromne wrażenie robiły wspaniale wyposażone wozy strażackie. Wszystkie jednostki straży pożarnej sprawdziły się doskonale. Uczniowie mogli osobiście przekonać się, że druhowie z Miasta i Gminy Morawica są świetnie wyszkoleni i wyposażeni w potrzebny sprzęt, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica mogą czuć się bezpiecznie.

  • Poznajemy pracę Oczyszczalni Ścieków w Brzezinach.

       Dnia 17 października 2019 roku uczniowie klas 5a i 5b  realizujący innowację programową  „W trosce o Świat. Uczymy celów zrównoważonego rozwoju”  wraz z wychowawczyniami Edytą Groszek oraz  Dorotą Molendowską uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Brzezinach. Zajęcia przeprowadziła pani Agnieszka Grudzińska, która bardzo dokładnie omówiła uczniom wszystkie etapy oczyszczania ścieków przychodzących z terenu Miasta-Gminy Morawica. Piątoklasiści najpierw zobaczyli przepompownie główną i sito-piaskownik jako pierwsze urządzenia w procesie mechanicznego oczyszczania ścieków. Potem przyszła kolej na oczyszczanie biologiczne z bakteriami tlenowymi stanowiącymi osad czynny w reaktorach biologicznych. Po oczyszczeniu biologicznym należy doczyścić ścieki, czyli uzdatnianą wodę oddzielić od osadu czynnego, co jest realizowane w osadnikach wtórnych. Osady pościekowe, powstające w procesach sedymentacji w osadnikach po odwodnieniu są wykorzystywane jako kompost.  W brzezińskiej kompostowni wytwarzany jest atestowany nawóz organiczny zawierający składniki pokarmowe dla roślin, który świetnie nadaje się do kształtowania terenów zieleni, trawników, boisk, w gospodarce leśnej, uprawie roślin ozdobnych, krzewów. Oczyszczona woda po przepłynięciu „laguny” sztucznej rzeki wpływa do Nidy. Szczegółowe wyjaśnienia pani Agnieszki dotyczące pracy oczyszczalni, jej znaczenia dla mieszkańców naszego terenu oraz środowiska naturalnego pomogły uczniom uzupełnić karty pracy i ankiety związane z procesem oczyszczania ścieków. Wycieczka była bardzo fascynująca, a uczestniczący w niej piątoklasiści poznali  nowe wiadomości i umiejętności dotyczące edukacji globalnej.

  • Trzydniowy Rajd Świętokrzyski

  • Certyfikat „LABORATORIUM KULTURY UCZENIA SIĘ” dla Szkoły Podstawowej w Morawicy.

        15 października 2019 roku w Kieleckim Parku Technologicznym w Kielcach odbyła się konferencja, zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pod nazwą „O tym, jak koniec staje się początkiem, czyli Projekt „Kultura Uczenia się” na mecie i na starcie”. Podczas uroczystej gali, podsumowującej kilkumiesięczny projekt przeznaczony głównie dla oświatowej kadry kierowniczej województwa świętokrzyskiego, wręczono Dyrekcji i Nauczycielom naszej szkoły certyfikaty.
       Szkoła otrzymała certyfikat „Laboratorium Kultury Uczenia się”, gdyż podczas wizyty studyjnej delegacji 40 dyrektorów i nauczycieli z województwa świętokrzyskiego była „przykładem dobrej praktyki” – w kwestii zarządzania, nauczania oraz kształtowania wśród uczniów kompetencji kluczowych.
       Certyfikaty „Mistrza Kultury Uczenia się” otrzymała Dyrekcja ZPO w Morawicy – pan dyrektor Jacek Kuzia, oraz panie wicedyrektor: Mariola Kosztołowicz i Wiesława Cecot. Pani Mariola Kosztołowicz podczas wizyty studyjnej przeprowadziła dla goszczących w murach morawickiej placówki szkolenie nt. „Kompetencje kluczowe w praktyce szkolnej, czyli jak uczyć TU i TERAZ z myślą o TAM i WTEDY”.
       Certyfikatem ”Mistrza Kultury Uczenia się” zostali także nagrodzeni nauczyciele: pani Edyta Groszek, pani Renata Juśkiewicz, pani Katarzyna Kowalska, pani Lilla Kubicka, pani Anna Kuranda, pani Ilona Kuzia, pani Anna Litwin, pani Dorota Molendowska oraz pani Aneta Rozpara, za przeprowadzenie otwartych lekcji, a przy tym zaprezentowanie autorskich pomysłów metodycznych.
       Realizatorzy projektu niejednokrotnie podkreślali, że niewiele jest takich szkół jak nasza. „To prawdziwa „szkoła otwartych drzwi”, gdzie pokazuje się innym to, co potrafi się osiągnąć.” – mówiła Małgorzata Jas, koordynatorka projektu. Zwieńczeniem wydarzenia niech pozostaną sentencje zamieszczone na przyznanych nauczycielom certyfikatach: „Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi” (Albert Einstein) oraz „I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś” (Milton Erickson).

  • Medale Komisji Edukacji Narodowej dla nauczycieli Szkoły Podstawowej w Morawicy

       Anna Kuranda i Anna Litwin, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, otrzymały prestiżowe medale Komisji Edukacji Narodowej  za szczególne zasługi dla oświaty i  wychowania.
      Uroczyste uhonorowanie zasłużonych pracowników oświaty z województwa świętokrzyskiego, w gronie których znalazły się Anna Litwin i Anna Kuranda, miało miejsce  11 października 2019 roku w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Organizatorami gali połączonej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej byli Wojewoda Świętokrzyski, Agata Wojtyszek,  oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik.
       Nagrodzone reprezentantki ZPO w Morawicy to nauczycielki, które traktują swój zawód jako życiową pasję, pracujące z ogromnym zaangażowaniem, potrafiące dostrzec potencjał intelektualny czy artystyczny w swoich uczniach oraz umiejętnie motywujące  dzieci do wytężonej pracy. Dzięki takim pedagogom młodzi ludzie mogą poznać smak sukcesu oraz doświadczyć satysfakcji płynącej z realizacji marzeń i indywidualnych aspiracji.
       Dzięki pracy Anny Kurandy, nauczycielki wychowania fizycznego, która od  18 lat prowadzi szkolną formację taneczną Piramida, wiele uczennic ZPO w Morawicy rozwija swój talent artystyczny, odnosząc sukcesy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Atutem Piramidy są układy taneczne oparte na nowatorskiej fabule połączonej z  przesłaniem  skierowanym do widza oraz oryginalne kostiumy, rekwizyty i opracowane perfekcyjnie choreografie. Powodem do dumy dla członków zespołu są liczne osiągnięcia, wśród których można wymienić: tytuł LAUREATA  XIII  Ogólnopolskich Konfrontacji Tanecznych Małogoszcz; GRAND PRIX w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Rytmiczne Pląsy” w Skarżysku – Kamiennej; tytuł LAUREATA XVI Ogólnopolskiego Festiwalu w Gorzowie Wielkopolskim; Brązowa Miotła Baby-Jagi w Ogólnopolskim Sabacie Tanecznym; III miejsce  Międzynarodowym Festiwalu w Gorzowie  Wielkopolskim; III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Tańca  o "Laur Rzecha”; II miejsce w XIII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2018 w kategorii widowisko taneczne; SREBRNY PIOTREK w VII Piotrkowskiej Panoramie Tanecznej o "ZŁOTEGO PIOTRKA" - Ogólnopolski Konkurs Tańca  pod patronatem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego; II miejsce w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych SPONTAN - TANIEC JAZZOWY.
       O niekonwencjonalnym podejściu A. Kurandy do dydaktyki świadczy również realizacja innowacji pedagogicznych, których efektem było powstanie choreografii tanecznych do spektaklu słowno-muzycznego  "Co nam w duszy gra” oraz do musicalu "Mały Książę”.

       Równie spektakularne sukcesy w dziedzinie edukacji odnosi anglistka, Anna Litwin, która  należy do międzynarodowej społeczności nauczycieli działających na rzecz programów: eTwinning, Smart Technologies oraz  Microsoft  Education.  W sierpniu 2019r. otrzymała prestiżowy tytuł  Microsoft Innovative Educator Expert 2019/2020. Dzięki udziałowi w programie Skype in the Classroom zaprasza edukatorów z całego świata  do współpracy, w efekcie czego wielokrotnie nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych prowadzili za pośrednictwem Skype zajęcia na żywo dla uczniów SP w Morawicy.
       Od lat A. Litwin wdraża innowacje wraz z nauczycielami z krajów europejskich w ramach programu eTwinning. Do tej pory zrealizowała 17 innowacji, a wysiłki podejmowane przez nią oraz przez jej uczniów zostały docenione przez ewaluatorów Krajowego Biura programu eTwinning Polska, bowiem aż 10 projektów zostało wyróżnionych Krajową Odznaką Jakości eTwinning, a 5  Europejską Odznaką Jakości. Zostały one także wpisane na listę dobrych praktyk.  Anna Litwin podejmuje liczne inicjatywy, w tym przedsięwzięcia o szerokim zasięgu. Jest współautorem wielostronnego partnerskiego projektu Comenius pt. „Europa bez barier” oraz projektu LLP Comenius pt. „Let’s play together like grandpa”. Od 2012r. uczestniczy w międzynarodowym programie Smart Exemplary Educator, co oznacza, że zamieszcza lekcje na platformie Smart  Exchange, wymieniając się w ten sposób doświadczeniami z edukatorami z całego świata.           
       Medale Komisji Edukacji Narodowej  przyznane Annie Litwin i Annnie Kurandzie to szczególny wyraz uznania dla nauczycieli, którzy wprowadzają w swojej pracy nowatorskie rozwiązania i otwierają przez swoimi uczniami szerokie perspektywy edukacyjne.

strona: