Nasze talenty dla Was - Festiwal Talentów z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dnia 15 października br. w Szkole Podstawowej w Morawicy odbył się Festiwal Talentów, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Wpisaną w tradycję szkoły imprezę uświetnili swoją obecnością znani jurorzy: Agnieszka Chylińska ( Wiktor Bielawski), Kamil Bednarek (Kornel Haba) oraz Augustin Egurrola (Jakub Młynarczyk), którzy bardzo trafnie ocenili prezentację sceniczną i niezwykłe umiejętności wszystkich uczestników.
Pokaz rozpoczął się od występu najmłodszych uczniów z klas 3a i 3b, którzy w piosence „The Penguin song” udowodnili, że mają niewątpliwy talent do nauki języków obcych. Wśród występujących świetnie zaprezentowali się muzycy Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy: Karol Pabian, Julita Orlińska, Filip Chruściński i Miłosz Kubicki. Publiczność nagrodziła brawami również Łukasza Moskwę, który uczy się gry na instrumentach klawiszowych w Szkole Muzycznej w Kielcach. Nadzwyczajne umiejętności akrobatyczne i taneczne zaprezentowały także młodziutkie uczennice naszej szkoły: Amelia Perczak z klasy 2, Emilia Masternak i Monika Rożkiewicz z klasy 5a, Róża Łysak, Maria Bonarek i Karolina Kuta z klasy 5b , Zofia Cieślicka z klasy 6a oraz grupa dziewcząt z zespołu Piramida. Natalia Pasek z 5a i Magdalena Krysińska z 7a udowodniły, że są wspaniale zapowiadającymi się wokalistkami. Nie sposób pominąć występu przyszłego Davida Copperfielda, czyli Rafała Śniocha z kl. 5b, dla którego sztuczki karciane nie mają tajemnic. Wspaniałą pamięcią, dykcją i umiejętnością interpretacji tekstu wykazali się Jakub Wierzbicki i Bartek Wojtyś, którzy recytowali wiersze polskich poetów: „Lokomotywę” Juliana Tuwima i „Ptasie plotki” Jana Brzechwy.
Jurorzy nie szczędzili pochwał występującym i wróżyli niektórym międzynarodową karierę. Nad organizacją tegorocznego Festiwalu Talentów czuwały Anna Radziszewska i Edyta Siwek.
„Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” 16 października pierwszoklasiści wzięli udział w akcji „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” przeprowadzonej w Galerii Korona Kielce. Celem przygotowanego przez Echo Dnia przedsięwzięcia było przede wszystkim przekazanie dzieciom najistotniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Podczas spotkania odbyła się prelekcja pielęgniarki, ratownika PCK, policjanta i strażaka. Gwiazdą spotkania był bramkarz kieleckiego klubu PGE VIVE Kielce - Mateusz Kornecki, który z radością robił sobie zdjęcia z pierwszakami. Podczas spotkania uwagę pierwszoklasistów przyciągnął pokaz umiejętności karateków z Kieleckiego Klubu Sportowego Karate Kyokushin, który poprowadził sensei Piotr Kęćko. Energia biła mocno i pozytywnie. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do Multikina na bajkę oraz wspólne zdjęcie klasowe, które ukażą się w specjalnym dodatku do "Echa Dnia" 5.11.2019 r. Wszystkie Pierwszaki dostały w prezencie od przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odblaski.
Wyrazy wdzięczności z okazji zaszczytnego święta Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 15 października. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i podziękowania złożył Burmistrz Miasta i Gminy Morawicy - Pan Marian Buras oraz Dyrektor szkoły – Pan Jacek Kuzia, a także przedstawiciele Rady Rodziców - Pani Dorota Szczykutowicz i Pan Tomasz Wierzbicki.
Przepiękną laurką przygotowaną na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: IIIa i VId oraz rodziców.
Artyści przedstawili wesoły program muzyczny. Były piosenki, wiersze i tańce. Trzecioklasiści popisali się orientalnym tańcem brzucha , zaś starsi uczniowie grecką Zorbą. Wszystkim zebranym bardzo spodobała się instrumentalizacja znanych melodii m. in. z filmu” Bonanza” i” Muppet show” w wykonaniu szóstoklasistów. Zachwyt wzbudził też solowy występ Wiktorii Orlińskiej, która przepięknie zaśpiewała utwór Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”.
Serca widzów tym razem skradły niewątpliwie popisy trupy cyrkowej złożonej z kilkunastu rodziców. Ci ubrani w barwne stroje dali prawdziwy upust swoim umiejętnościom akrobatycznym, tanecznym i wokalnym. Ogólny aplauz wzbudził zaprezentowany przez nich walc z filmu Maskarada.
Szczególne słowa uznania należą się Pani Elwirze Kondrackiej i Zofii Taf- Gryń- organizatorkom tej wyjątkowej imprezy.
"Noc w szkole” W nocy z 5 na 6 października odbył się kolejny nocny biwak w szkole, w którym wzięli udział uczniowie i wychowawcy klas: IIb i IIc. Punktualnie o 19.45 drugoklasiści, dźwigając swoje bagaże stawili się na zbiórce w szkole. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia "Regulaminu nocowania", który zawierał zasady zachowania się podczas nocy w szkole. Następnie dzieci w radosnych nastrojach wzięły udział w zabawach muzycznych, dydaktycznych i relaksacyjnych, po których zjedli kolację i przygotowali sobie miejsca do noclegu. Na zakończenie wieczoru dzieci obejrzały bajkę dydaktyczną i wysłuchały słuchowiska dla najmłodszych. W sobotę rano po porannej toalecie i wspólnym śniadaniu uczniowie, pod opieką swoich rodziców udali się do domu .
"Zdrowo żyjemy-wygrywamy!” Od 30 września do 5 października obchodziliśmy w naszej szkole "Tydzień Zdrowego Żywienia”. W akcji szkolnej wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Celem projektu było promowanie zdrowego odżywiania, zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia oraz wdrażanie uczniów do dbałości o prawidłowe nawyki żywieniowe. W pierwszym dniu akcji uczniowie obejrzeli film i prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania oraz zrobili Lapbooki i plakaty związane z omwianym tematem. W kolejnych dniach uczniowie wykonywali zdrowe sałatki/kanapki, przygotowywali rymowanki promujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz tworzyli owocowe i warzywne kukiełki. W ramach podsumowania projektu dzieci wysłuchały opowiadania, pt. "Witaminki”, zaprezentowanego przez organizatorki akcji, odgadywały zagadki, a także posmakowały produktów z kącika witaminkowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom klas I-III za uczestnictwo w akcji szkolnej. Mamy nadzieję, że realizacja zaplanowanych zadań zachęciła uczniów do regularnego i zdrowego odżywiania.
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Dnia 4 października 2019r. odbył się w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Poprzedziły go wcześniejsze przygotowania, podczas których uczniowie klas 4a oraz 5b i 5c wykonali prace plastyczne, plakaty związane z tabliczką mnożenia. Najpiękniejsze prace zostały zebrane, nagrodzone i wystawione na ogólnodostępnej gazetce szkolnej.
W dniu akcji pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” członkowie trzech dwuosobowych Patroli Egzaminacyjnych, w składzie Egzaminator i Asystent, podczas przerw śródlekcyjnych sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia u kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Egzaminatorzy i Asystenci przepytali wiele osób i większość z nich uzyskała tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia". Uczniowie klas starszych oprócz możliwości uzyskania tytułu mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych podczas lekcji, które przebiegały pod hasłem: „80 zadań z rachowania w rocznicę wybuchu wojny do rozwiązania”.
To matematyczne święto weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom oraz uczestnikom zabawy! Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji za rok!
Wybory do Samorządu Uczniowskiego W dniu 20 września 2019 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów zostało zgłoszonych 35 kandydatów spośród uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej. Zagłosowano również na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W celach wyborczych powołano Komisję Wyborczą, która zajęła się sprawami organizacyjnymi: pilnowanie harmonogramu wyborów, rozdawanie kart do głosowania, obliczanie głosów. W wyborach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, a także pracownicy szkoły. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji wyborczej przystąpili do liczenia głosów oddanych na kartach. Komisja Wyborcza ustaliła, iż w głosowaniu wzięło udział 294 osoby. Wśród oddanych głosów, 4 okazały się nieważne. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Paweł Bochenek, który uzyskał 35 głosów. Zastępcą przewodniczącego został Patryk Mielczarek – 19 głosów, Sekretarzem - Franciszek Malicki - 14 głosów, Skarbnikiem – Natalia Pasek - 13 głosów. Natomiast Igor Kogut został członkiem sekcji pomocniczej. Opiekunem SU został Pan Zbigniew Więckowski zdobywając 101 głosów oraz Pani Justyna Makowska - Jabczyk. Gratulujemy!
„BohaterON” W drugiej połowie września, już po raz kolejny, uczniowie klas I - III oraz kl. 5a i 5b włączyli się do akcji BohaterON - wyślij kartkę do Powstańca.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczną wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja ta pozwala uczniom naszej szkoły wyrazić to w symboliczny sposób.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Akcja ta ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej oraz buduje wrażliwość społeczną.
Aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy ich heroizm i poświecenie wysłaliśmy 161 własnoręcznie zrobionych przez uczniów naszej szkoły kartek.
Drodzy Powstańcy!
Pamiętamy o Was i dziękujemy za Wasz przykład oddania najważniejszym wartościom, jakimi są: „Bóg Honor Ojczyzna”
„Sprzątanie świata – Polska 2019” - razem możemy więcej! We września br. roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w sprzątaniu okolicy szkoły, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję sprzątania świata będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Tegorocznej edycji programu przyświecało hasło: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Uczniowie klas 1 – 4 zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice po pogadance na temat zasad bezpieczeństwa oraz zapoznaniu z głównymi celami akcji, pozytywnie zmotywowani wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie uczniów udało się zebrać pełne worki śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonym punkcie odbioru odpadów. Uczniowie zakończyli akcję z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.
International Dot Day 2019Podobnie jak w ubiegłym roku, w Szkole Podstawowej w Morawicy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki, będący świętem kreatywności, odwagi w pokonywaniu trudności i zabawy. Historia małej dziewczynki Vashti, bohaterki książki Petera Reynoldsa pt. ‘The Dot’, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i odkryła swój talent artystyczny, zainspirowała nauczycieli matematyki oraz języka angielskiego do zorganizowania ciekawych form zajęć dla uczniów, których tematem przewodnim była kropka. Na zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez Annę Litwin w klasach 4 – 6 uczniowie obejrzeli film pt. „The Dot”, a następnie rozmawiali o potrzebie odkrywania i rozwijania talentów. Rozwiązywali oni rebusy z wykorzystaniem QR kodów oraz alfabetu Morse’a odgadując słówka i zwroty. Uczniowie wykonali plakaty prezentując na nich słownictwo z motywem kropki. W sali lekcyjnej powstała galeria prac. Uczniowie tworzyli także własne krzyżówki oraz zagadki łączące wiadomości z różnych dziedzin Na lekcjach matematyki pod kierunkiem pani wicedyrektor Marioli Kosztołowicz uczniowie rozwiązywali kropkowane zadania, poznali alfabet Braille, rozkodowywali zadania matematyczne zapisane alfabetem Braille i kodowali swoje odpowiedzi do zadań. Na zajęciach można było zaobserwować ogromne zaangażowanie uczestników oraz ich kreatywność podczas wykonywania prac. To był wspaniały i niezapomniany dzień!
Piątoklasiści na Świętokrzyskiej Polanie 02 września 2019 r. piątoklasiści uczestniczyli w edukacyjno – integracyjnej wycieczce do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach położonego na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Podczas czterogodzinnego pobytu uczniowie poznali wielkie Akwaria Oceaniki, zwiedzili Park Miniatur Świętokrzysko, oglądali wystawę Fascynujący świat owadów oraz uczestniczyli w warsztatach entomologicznych. W Oceanice podziwiali zwierzęta i rośliny zamieszkujące wody rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Podczas wizyty w Parku Miniatur Świętokrzysko piątoklasiści odbyli niesamowitą podróż po regionie Ziemi Świętokrzyskiej, odkryli jej barwną historię oraz poznali kopie najważniejszych 20 obiektów naszego regionu. Mogli zobaczyć jak mieszkał Henryk Sienkiewicz w swoim pałacu w Oblęgorku, jak wygląda obronny zamek w Szydłowie, zakład hutniczy w Maleńcu, zobaczyli wykonany w skali 1:20 Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz wiele innych niezwykłych budowli. Olbrzymie wrażenie wywarła na uczniach wystawa „Fascynujący świat owadów”. Piątoklasiści zachwycali się różnobarwnymi motylami, podziwiali chrząszcze i obserwowali hodowane modliszki. Podczas warsztatów chętni uczniowie mogli wziąć na rękę żywe okazy entomologiczne straszyka i patyczaka. Najwięcej atrakcji dostarczyła wszystkim uczestnikom możliwość trzymania wylinki pająka, która zajmowała całą dłoń odważnego odkrywcy! Wycieczka była wspaniała! Piątoklasistom dopisała pogoda i humory.
Razem zawsze bezpieczniej Pod takim hasłem najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego – uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy wraz z p. Ewą Korban – wychowawczynią klasy uczestniczyli w konferencji inaugurującej kampanię edukacyjną, w ramach której Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z policją zajmuje się edukacją oraz profilaktyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Na spotkaniu obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia, członkowie Zarządu Powiatu w Kiecach – Cezary Majcher i Mariusz Ściana, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego – Wiktor Kowalski, Komendant Miejski Policji – podinsp. Piotr Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – Przemysław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rykoszynie w gminie Piekoszów- Agata Skalska, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie - Zdzisław Grosicki. Obecni byli także policjanci, którzy na co dzień edukują najmłodszych uczestników ruchu drogowego – sierżant sztabowa Erwina Nowacka – Rylska i sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski.
Dzieci poznały główne założenia realizowanego od dziesięciu lat programu „Razem Bezpieczniej”, wysłuchały wypowiedzi uczestników konferencji dotyczących bezpieczeństwa. Obejrzały prezentacje przedstawioną przez funkcjonariuszy policji, a także uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji z wykorzystaniem elementów „miasteczka ruchu”. Udzieliły również wywiadu do radia.
To byłą niezwykła lekcja, którą z pewnością zapamiętają na długo.
Uczniowie mieli także możliwość zapoznać się z pracą urzędnika biurowego. Zwiedziły budynek urzędu oraz przeprowadziły rozmowę z panią sekretarz wydziału górnictwa na temat jej pracy.
Wychowawczyni wraz z uczniami serdecznie dziękuje pracownikom Starostwa Powiatowego w Kielcach za serdeczne przyjęcie i słodki poczęstunek oraz wszystkim zebranym za ofiarowane materiały edukacyjne i odblaski.
Kolejne sukcesy w programie eTwinning Realizowane w SP w Morawicy projekty eTwinning pt. ‘Let’s bake together’ oraz ‘Super Healthyeroes’ były oceniane przez ekspertów programu i zostały one wyróżnione Krajowymi Odznakami Jakości. Po zakończeniu działań projektowych eksperci programu dokonali ich ewaluacji, biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja, współpraca i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii, a także rezultaty, wpływ i dokumentacja. Ze względu na to, że podobne wyróżnienia otrzymały także szkoły partnerskie, stoimy przed szansą uzyskania dwóch Europejskich Odznak Jakości! Przedsięwzięcia te były wdrażane na zajęciach koła Cyfrowa szkoła oraz na lekcjach języka angielskiego pod kierunkiem Anny Litwin. ‘Let’s bake together!” to projekt interdyscyplinarny o ciastkach i o tradycjach związanych z wypiekami w rożnych krajach europejskich. Jego tematyka obejmowała m.in. ciasta świąteczne, ciasta pieczone na różne okazje, ciasta charakterystyczne dla regionów, ciasta z przeszłości. W realizację projektu włączyły się szkoły z Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Malty, Finlandii i Słowenii. Rezultatami wspólnej pracy są: prezentacje multimedialne, filmy, logo, zdjęcia, kolaże, książeczka kulinarna w wersji elektronicznej pt. ‘Cakes from Europe’, quizy, ankieta ewaluacyjna. Miłym zaskoczeniem było wybór logo przez szkoły europejskie w wyniku głosowania on-line. Najwięcej głosów zdobyła praca uczennicy Darii Zawadzkiej z kl.6b. Celem zespołów z Polski, Hiszpani, Ukrainy, Włoch oraz Turcji realizujących projekt ‘Super Healthyeroes’ było kształtowanie wśród uczniów właściwych nawyków prozdrowotnych przy użyciu TIK oraz przy zastosowaniu metodologii projektu. W szkołach objętych współpracą obchodzono Dzień Walki z Otyłością. Zespoły z krajów europejskich stworzyły drużyny, które poznawały sekrety związane ze zdrowiem, zdrowym odżywianiem się, higieną oraz sportem. Poprzez realizowane zadania uczyły się one, jak być Zdrowymi Superbohaterami. Projekt ten rozwija kreatywność; młodzi realizatorzy wcielali się w rolę dietetyka, kucharza, projektanta gier, uczestnika sesji, aktora, lidera grupy. Zadania wymagały pracy indywidualnej oraz zespołowej oraz wykorzystania wiadomości z wielu dziedzin oraz w różnej formie, np. prezentacja, plakat, praca artystyczna, praca komputerowa. Praca odbywała się metodą projektu, wykorzystywano gry interaktywne oraz ciekawe formy pracy, np. praca w Chmurze; wideokonferencja; promowano wykorzystanie narzędzi cyfrowych oraz rozwijanie dociekliwości i kreatywności wśród uczniów. Zajęcia odbywały się często w pracowni komputerowej oraz przy użyciu smartfona. Najbardziej aktywni uczniowie z klas 5a, 5b, 6a i 6b, 7a, 7b otrzymali Uczniowskie Odznaki Jakości eTwinning. Realizacja projektów o wymiarze europejskim służyła budowaniu pozytywnego wizerunku naszej szkoły, jako szkoły otwartej na innowacje i skutecznie wdrażającej nowoczesne rozwiązania cyfrowe.
Świętujemy Europejski Dzień Języków wspólnie ze szkołami z innych krajów Europejski Dzień Języków, święto różnorodności kulturowej i językowej Europy, zagościło na dobre w naszej szkole. 26 września 2019r. nauczyciele języka angielskiego włączyli się w jego obchody wraz z uczniami poprzez realizację wspólnych inicjatyw ze szkołami z innych krajów w ramach programu eTwinning.
Uczniowie klasy IIIc w ramach projektu eTwinning 'No Man is an Island' realizowanym pod kierunkiem A.Wrona przygotowali prezentację filmowo- plastyczną wybranego przysłowia- 'East or West Home is Best'- "Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej". Większą trudnością, a jednocześnie doskonałą zabawą dla uczniów koła języka angielskiego okazało się wymawianie innych przysłów w różnych językach. Zmagania uczniów zostały zarejestrowane i przesłane na stronę projektu. Przysłowia z innych krajów europejskich oraz flagi można podziwiać na holu szkolnym.
Uczniowie klas 3a i 3b i 6d włączyli się w realizację projektu eTwinning ‘The Penguin song.EDL 26/09’, którego celem było nauczenie się i wykonanie piosenki pt. ’The Penguin Song’ w języku ojczystym oraz w języku angielskim. Powstały nagrania piosenki po angielsku, francusku, chorwacku, grecku, niemiecku i polsku. Należało również nauczyć się prostego układu tanecznego. Realizacja zadania dostarczyła dzieciom bardzo dużo radości. Efektem końcowym zadania był film z nagraniem śpiewu i tańca w wykonaniu zaangażowanych uczniów, który został zamieszczony na stronie twinspace projektu. Natomiast starsi koledzy z klas 5c, 6c i 6d przygotowali pocztówki do swoich europejskich przyjaciół, które zostały wysłane tradycyjną pocztą. Nad realizacją zadania czuwała E.Siwek.
Link do nagrania: https://youtu.be/S76FJ2sW5Ak
Uczniowie klas 5a, 5b,6a oraz włączyli się w realizację całorocznego projektu eTwinning pt. ‘Our English Corner’ i przygotowali dla rówieśników z Włoch i Litwy kartki ‘Back to School’, które zostały przesłane do szkół. Na zajęciach pod kierunkiem Anny Litwin poznawali oni wybrane tongue twisters (łamańce) w języku angielskim i przetłumaczyli je na język polski. Uczniowie wskazywali korzyści wypływające z nauki języków. Na zajęciach koła szóstoklasiści wyszukiwali ciekawostki o językach, zapoznając się m.in. z najdłuższymi słowami, wybranymi idiomami. Na zakończenie zajęć rozwiązywali oni quizy.
Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języka obcego i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Są one niezmiernie potrzebne w obecnych czasach. Jak powiedział pisarz rosyjski Antoni Czechow: ”Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”.
Czarownica Niska Emisja26 września uczniowie klasy II b mieli możliwość oglądania pięknego przedstawienia ekologicznego pt. „CZAROWNICA NISKA EMISJA” w Samorządowym Centrum w Morawicy. Najważniejszymi tematami poruszanymi w przedstawieniu były: smog - przyczyny powstawania i walka z nim, segregacja odpadów – jakie korzyści przynosi dla środowiska oraz jak ważna dla ludzi jest dzika przyroda i las. Profesjonalni aktorzy doskonale połączyli dużą dawkę informacji z zakresu ekologii i ochrony środowiska przeplatając wspaniałą zabawą dla dzieci. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach i zabawach zdobywając drobne nagrody- niespodzianki. Atutem tego przedstawienia była piękna scenografia, liczne efekty specjalne oraz urzekająca muzyka.
Jubileuszowy Rajd integracyjny "Siedmiomilowe Buty" na powitanie jesieni
"Sprawić dzieciom radość” – takie zamierzenie przyświecało organizatorkom tegorocznego rajdu – pani Danucie Bogusz i Zofii Taf- Gryń.
Od dwudziestu już lat, co roku, na powitanie jesieni, najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy uczestniczą w pieszym rajdzie po najbliższej okolicy. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Świadczy o tym liczba chętnych osób biorących w niej udział, która zamyka się w przedziale liczbowym od 150 do 180 uczestników.
Młodzi turyści wraz z rodzicami i wychowawcami dzielnie wędrują nowymi szlakami. Poznają historię, zabytki, odkrywają piękno swojej małej Ojczyzny, podziwiają uroki złotej polskiej jesieni. Spotykają się z postaciami znaczącymi dla regionu: twórcami ludowymi – garncarzem, poetką, zespołami folklorystycznymi , a także leśnikami, myśliwymi, przewodnikami świętokrzyskimi oraz dyrekcją, uczniami i nauczycielami zaprzyjaźnionych szkół. Na trasach rajdowych dzieci zazwyczaj wykonują rozmaite zadania, które stanowią dodatkową atrakcję i wprowadzają element rywalizacji.
Do tej pory rajdowicze gościli już m.in. w leśniczówce w Bilczy, w Radomicach. Dotarli do szkół: w Brzezinach, Dębskiej Woli, Nidzie i Woli Morawickiej oraz ciuchcią do Umianowic.
Tym razem rajd rozpoczął się 24 września 2019 r. Najmłodsi uczniowie wystrojeni w kolorowe chusty, czapeczki i odblaskowe kamizelki wyruszyli sprzed szkoły w Morawicy do Chałupek. Dzielnie maszerowali poprzez pola i lasy, bacznie obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią. Po dotarciu na miejsce młodzi turyści obejrzeli pokaz wyrobu glinianych naczyń przygotowany przez panią Elżbietę Klimczak- znaną w regionie garncarkę, a także zwiedzili Ośrodek Tradycji Garncarstwa. Kustosz tego muzeum, pan Józef Głuszek, znakomicie opowiedział im o tym, jak dawniej wyglądała praca garncarzy. Pokazał zebranym naczynia i figurki wyrabiane niegdyś przez mistrzów tego rzemiosła: Sowińskich, Klimczaków, Armańskich zamieszkałych w Chałupkach.
Po wyjściu z muzeum na uczestników rajdu czekała miła niespodzianka- odwiedził ich dyrektor szkoły - pan Jacek Kuzia wraz z panią wicedyrektor - Wiesławą Cecot. Chcieli się upewnić, czy wszystkim dzieciom udało się dotrzeć do celu. Moment ten wykorzystał zaprzyjaźniony fotograf - pan Andrzej Radomski i zrobił pamiątkowe zdjęcia do kroniki szkolnej.
Kilkukilometrowy spacer zaostrzył wszystkim apetyty, dlatego też rodzice zadbali o to, aby uczniowie mogli zgodnie z tradycją, upiec kiełbaski.
Małym rajdowiczom wystarczyło sił do końca. Licznie wzięli udział w zabawach, pląsach inicjowanych przez wychowawców.
Pełni wrażeń, z glinianymi pamiątkami wrócili autokarami do szkoły. Do zobaczenia na trasie już… za rok.
“W drodze do wolności. Rok 1939 – pierwszy rok walki” - projekt edukacyjny uczniów koła historycznegoUczestnicy koła historycznego z klasy 8b wraz z opiekunem postanowili realizować w bieżącym roku szkolnym założenia projektu edukacyjnego "W drodze do wolności”. Autorem projektu jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Biuro Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat nad projektem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja kluczowych w historii polskiego narodu wydarzeń, które ukształtowały Polskę jako wolne i niepodległe państwo. Celem natomiast jest rozbudzenie zainteresowań uczniów własną przeszłością, kształtowanie więzi z ojczystym krajem, utrwalenie poczucia godności i dumy narodowej. Efektem będzie stworzenie i udział w grze miejskiej powstałej we współpracy szkół.
23 września Maja Banak, Natalia Baran, Basia Daszuta, Natalia Kosmala, Magda Kamizela, Kasia Winiarska, Michał Kaczmarski i Eryk Klimczak – czyli uczestnicy koła historycznego wzięli udział w konferencji edukacyjnej „W drodze do wolności. Rok 1939 – pierwszy rok walki” wraz z uczniami z powiatu kieleckiego, koneckiego, skarżyskiego i staszowskiego. Historycy z delegatury IPN w Kielcach przedstawili zebranym polityczne i militarne aspekty wybuchu II wojny światowej, wojnę obronną i początki konspiracji, a także antypolską politykę Niemców i Sowietów. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie wiedzy historycznej z zakresu prezentowanego podczas wykładów. W każdym z tych etapów konkursów uczniowie z Morawicy zajmowali czołowe lokaty i zdobywali nagrody rzeczowe w postaci historycznych gier edukacyjnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Eryk Klimczak, który zdobył nagrodę w każdym etapie quizu.
Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego W dniu 17 września 2019 r. w klasach I-III Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Małego Samorządu Uczniowskiego. Opiekun Samorządu przygotowując wybory przyjmował zgłoszenia kandydatów, którzy dokonując autoprezentacji zachęcali zgromadzoną publiczność do oddania głosów. Podczas przerw uczniowie mogli także podziwiać zdjęcia kandydatów, które zostały wywieszone na specjalnie przygotowanej gazetce wyborczej. Do wyborów zostało zgłoszonych 6 kandydatów spośród uczniów klas II oraz III. W celach wyborczych została powołana trzyosobowa Komisja Wyborcza, która zajęła się sprawami organizacyjnymi: pilnowanie harmonogramu wyborów, rozdanie kart do głosowania oraz obliczanie głosów.
Wybory odbyły się 18 września 2019r. W wyborach wzięli udział uczniowie klas II oraz III, wychowawcy, dyrekcja, a także pracownicy szkoły. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji wyborczej przystąpili do liczenia głosów oddanych na kartach. Komisja Wyborcza ustaliła, iż w głosowaniu wzięło udział 118 osób. Wśród oddanych głosów, aż 14 okazało się nieważnych.
Przewodniczącą MSU została Maja Szczykutowicz, która uzyskała 44 głosy. Po przeliczeniu głosów wyłoniono dwóch zastępców: Katarzynę Bentkowską oraz Zuzannę Rolecką. Skarbnikiem została Łucja Malicka. Funkcję sekretarza objęły: Weronika Przewoźniak oraz Antonina Strójwąs. Gratulujemy!
Mnóstwo atrakcji w Bałtowskim Kompleksie TurystycznymW dniu 26 września 2019 roku, z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, klasy 7 a i b wraz z opiekunami p. Anną Kurandą, p. Martą Sylwar oraz p. Iwoną Szachowicz, wybrały się na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. W ramach wyjazdu mieli okazję zwiedzić Jura Park i podziwiać blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Miejscem, które sprawiło, że przenieśli się w świat podwodnego życia ogromnych gadów było Prehistoryczne Oceanarium. Wśród atrakcji znalazły się również Zwierzyniec Bałtowski, malowniczy park safari, w którym można było znaleźć kilkadziesiąt gatunków zwierząt, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów, a także Park Miniatur. Rozrywką okazało się również kino 5D, które dostarczyło niesamowitych wrażeń.Miła atmosfera, a także moc atrakcji wprawiły w wyśmienite humory uczestników wycieczki, którzy po całym dniu wrażeń, szczęśliwie wrócili do domów.
Szóstoklasiści w „Sienkiewiczówce” w Oblęgorku W piątkowy poranek, 20 września, uczniowie czterech klas szóstych wraz z wychowawcami i n-lem j. polskiego udali się dwoma autokarami na aktywną formę edukacji do Oblęgorka, gdzie znajduje się pozostałość majątku Henryka Sienkiewicza. Pobyt w Krainie „W pustyni i w puszczy” na tle bujnej zieleni łąk i lasów umożliwił nam- uczniom- udział w grach terenowych na podstawie przygód Stasia i Nel, a tym samym utrwalił wiadomości z obowiązkowej lektury. Spotkanie z prawnuczką pisarza- Anną Dziewanowską i przekazanie książki do szkolnej biblioteki z dedykacją wraz z autografami wnuczki i prawnuczki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. W muzeum mogliśmy obejrzeć wiele oryginalnych eksponatów, m.in. biurko, przy którym Sienkiewicz pisał dla dzieci i młodzieży książkę „W pustyni i w puszczy”, zakopiański zegar w kształcie kapliczki z jego nazwiskiem, łóżko oraz wiele cennych pamiątek przywiezionych z wielu podróży nie tylko po Europie, np. z Turcji, ale również z Afryki czy nawet Ameryki. Widzieliśmy również jego rękopisy. Wizyta w Muzeum Henryka Sienkiewicza i udział w lekcji „Afrykańska podróż” pogłębiły nam wiedzę o życiu i twórczości znakomitego pisarza - noblisty. Dowiedzieliśmy się, że Sienkiewicz nie był wysoki, ale „wielki duchem”. Taka forma edukacji poza murami szkoły połączona z różnorodnością atrakcji rozwija koncentrację, spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową oraz zapewnia zdobywanie nowych doświadczeń. Warto tam pojechać.
|