Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Bezpieczne wakacje – bezpieczeństwo na lądzie i wodzie

         Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy są w stanie gotowości przez 24 godziny  na dobę, aby nieść pomoc potrzebującym w chwilach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Kiedy rozbrzmiewa dźwięk syreny, to oni udają się na miejsce zdarzenia. Narażając własne życie i zdrowie, bez zwłoki przystępują do działań, m.in. gaszą pożary, ratują poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy niosą pomoc ludziom podczas klęsk żywiołowych. Corocznie jednostka OSP w Morawicy włącza się także w działania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
       W piątek 7 czerwca2019 roku uczniowie trzecich klas gimnazjalnych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy uczestniczyli w zajęciach w Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy. Tematem przewodnim były Bezpieczne wakacje - Bezpieczeństwo na lądzie i wodzie. Strażacy przybliżyli młodzieży swoją pracę, zapoznali z istotą zagrożeń pożarowych oraz z praktycznymi sposobami ich minimalizacji i eliminacji. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są algorytmy postępowania ratowniczego w przypadku pożaru oraz poznali zasady ewakuacji czy gaszenia zarzewia ognia. Poruszonyzostał temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Strażacy mówili zatem o bezpiecznym korzystaniu z kąpielisk wodnych, zachowaniu się w sytuacji zagrożenia, zasadach ewakuacji i alarmowania służb ratowniczych, udzielaniupierwszej pomocy. Uświadamiali uczniom, że wakacjeto okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i odpoczynek, nic nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.
        Zajęcia byłydoskonałą okazją, aby  poznać sprzęt gaśniczy i ratowniczy stosowany przez strażaków podczas akcji, łódź ratowniczą oraz nowoczesnesamochody strażackie,jakimi dysponuje jednostka. Chętni uczniowie mogli założyć bezpieczne kombinezony strażackie i pod okiem fachowców przez chwilkę poczuć się jak strażacy. Spotkanie w OSP przyczyniło się do poszerzania wiadomości i umiejętności naszych uczniów z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa. Zajęcia uświadomiły obserwatorom, jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ile środków i ludzi musi być w ciągłej gotowości, aby w razie wypadku przybyć na czas i, jeśli to konieczne, użyć odpowiedniego sprzętu i ratować ludzi. Życie ludzkie jest bowiem bezcenne.
        Serdecznie dziękuję Panu Michałowi Stokowskiemu - Naczelnikowi OSP w Morawicy oraz Strażakom: Mateuszowi Groszkowi, Jakubowi Brzozie, Wojciechowi Stokowskiemu, którzy poświecili swój czas na spotkanie z młodzieżą.
       Jestem wdzięczna za profesjonalne podejście do tematyki, prezentowanie własnych umiejętności oraz życzliwość. Należy podkreślić, że w OSP w Morawicy młodzież gości już kilka lat z rzędu. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy zawsze znajdą  czas na spotkanie z dziećmi i młodzieżą!

  • Bezpieczne wakacje

  • Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 2 i 3 CHECK YOUR ENGLISH MORAWICA 2019

       Dnia 4 czerwca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Check Your English” Uczniowie tej grupy wiekowej z naszej gminy nie mieli dotychczas możliwości sprawdzenia wiedzy i umiejętności z języka angielskiego w formie konkursu pozaszkolnego. Konkurs języka angielskiego odbył się  w naszej gminie po raz pierwszy. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania językiem angielskim, doskonalenie jego znajomości, wzbogacanie wiedzy o kulturze i tradycji krajów anglojęzycznych, motywowanie uczniów do nauki języka, jak również nawiązanie współpracy między szkołami gminy i miasta Morawica.
       Podczas konkursu swoje umiejętności językowe sprawdzali uczniowie ze szkół w Bilczy, Morawicy, Woli Morawickiej, Obic i Chmielowic. Uczniowie pracowali w trzyosobowych zespołach trenując umiejętność współpracy w grupie.
       Konkurs składał się z kilku części. Pierwszym zadaniem, z jakim się zmierzyli był okrzyk powitalny oraz piosenka wykonane w języku angielskim. Mimo towarzyszącego stresu każdy zespół wypadł znakomicie. Następnie uczestnicy grupowo rozwiązali test leksykalno-gramatyczny. Kolejnym etapem był test na temat kultury krajów anglojęzycznych. Miał on formę quizu i został rozwiązany za pomocą tabletów i telefonów komórkowych w edukatorze  Kahoot.  Uczniowie byli zachwyceni wykorzystaniem nowoczesnych technologii w swojej pracy. Na zakończenie konkursu, uczestnicy zmierzyli się z łamaczami językowymi (tongue twisters). Ukryte były one w kolorowych balonach. Aby rozpocząć te konkurencję, uczniowie wspólnie przebili balony i wraz z opiekunami starali się poprawnie wypowiedzieć wspomniane łamacze językowe. I tym razem wszystkim poszło świetnie, a nauka przez zabawę okazała się strzałem w dziesiątkę.
       Pomimo wytężonej pracy i atmosfery rywalizacji zarówno uczestnicy jak i członkowie komisji stworzyli przyjazny, sprzyjający uczeniu się klimat. Po części konkursowej uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Mieli okazję zapoznać się z kolegami i koleżankami z innych szkół naszej gminy oraz przedyskutować nurtujące ich pytania dotyczące konkursu. Gdy emocje związane z rywalizacją o zwycięstwo opadły,  przyszedł czas na ogłoszenie wyników. 
    Laureatami I miejsca zostali uczniowie ze szkoły w Bilczy:
    Milena Piszczek,  Maksymilian Wilczyński, Dominika Wójcik.
    II miejsce, z różnicą jednego punktu, przypadło uczniom szkoły w Morawicy:
    Franciszek Malicki, Piotr Nowak, Bartosz Wojtyś.
    Na III miejscu uplasowali się uczniowie ze szkoły w Woli Morawickiej:
    Nikola Tworek, Aleksander Piecyk, Julia Kwiecień.
    Uczniowie ze szkół w Obicach i Chmielowicach zdobyli IV miejsce,
       Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody główne i dyplomy. Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Wydawnictwo Oxford University Press, firma Komputer –Complex Monika Nowak. Konkurs został zorganizowany przez panią Justynę Makowską-Jabczyk. Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach językowych.
        Zarówno uczestnikom konkursu,  jak i nauczycielom podobała się taka forma konkursu językowego.  Wyrażono chęć dalszej współpracy.

  • Jak powstają styropianowe płyty – czwartoklasiści w Zakładzie Produkcyjnym „Genderka” w Brzezinach

       W maju 2019 roku, w ramach innowacji pedagogicznej „Tworzywa sztuczne i MY”, której autorem i realizatorem jest nauczycielka przyrody i biologii Dorota Molendowska uczniowie klasy IV b i IV c  uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych z przyrody poznali proces produkcji płyt styropianowych w Zakładzie Produkcyjnym „Genderka” w Brzezinach. W tajniki wytwarzania płyt dla potrzeb wykonywania izolacji cieplnej w budownictwie wprowadzała uczniów Pani Katarzyna Genderka. Czwartoklasiści mogli wziąć w ręce kolorowe (białe, grafitowe i niebieskie) granulki owipianu – materiału, z którego po spienianiu, sezonowaniu i blokowaniu otrzymuje się olbrzymie, sięgające nawet do 6 m i ważące ponad 100kg płyty styropianowe! Uczniowie podziwiali białe, grafitowe i niebieskie bloki styropianu czując się między nimi jak w labiryncie. Wycieczka bardzo podobała się młodym odkrywcom. Serdecznie dziękujemy Firmie „Genderka” za możliwość  poznania zakładu produkcyjnego w Brzezinach.

  • Dzień Dziecka w Fabryce DS Smith w Kielcach

        Uczniowie klasy IV a w ramach Dni Otwartych DS Smith  Polska w Kielcach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka mogli zwiedzić  największą fabrykę opakowań tekturowych. Podczas pobytu czwartoklasiści mieli możliwość obserwacji pracujących na halach produkcyjnych maszyn,  poznali etapy produkcji opakowań tekturowych „od papieru do pudełka” oraz wysłuchali objaśnień  pracowników fabryki, którzy oprowadzali ich po zakładzie. Dla uczniów zwiedzających fabrykę DS Smith w Kielcach przygotowano raj z tektury – tekturowe zabawki wzbudziły olbrzymie zainteresowanie!  Na  zakończenie spotkania czwartoklasiści zostali obdarowani prezentami w postaci słodyczy, notesów, kredek i tekturowych puzzli.  Opiekę podczas wizyty sprawowała wychowawczyni  Pani Dorota Molendowska  oraz  rodzice Panie Edyta Ciszewska i Anna Derda oraz Pan Tomasz Wierzbicki. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka po zakładzie, który jest w europejskiej czołówce producentów opakowań z tektury.

     

  • Niezapomniane wrażenia z pobytu w Bibliotece UJK w Kielcach

       Dnia 10 czerwca, w poniedziałek, uczniowie klas piątych mieli zaszczyt gościć w kieleckiej Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego  w Kielcach z okazji zbliżającej się Nocy Świętojańskiej. Impreza edukacyjno-kulturalna została rozpoczęta odczytaniem fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” autorstwa Jana Kochanowskiego oraz pogadanką  o staropolskich zwyczajach Nocy Świętojańskiej.
       Następnie, nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Była mysz sterowana ruchem głowy, elektroniczne lupy i powiększalniki, multimedialne ekrany, nauka Braille. Atrakcją Świętojańskich Spotkań były warsztaty manualne, na których można było nauczyć się plecenia wianków z polnych kwiatów oraz tworzyć piękne, czerwone maki z krepiny.  Uczestnicy mogli również pogłębić swoją wiedzę dotyczącą życia i twórczości znanego pisarza z epoki renesansu- Jana Kochanowskiego podczas specjalnie przygotowanej dla nich prezentacji oraz poznać skarby Biblioteki UJK (między innymi wystawy czasowe). Warsztaty zostały zakończone słodkim poczęstunkiem.

  • IX Edycja Turnieju Wiedzy Przyrodniczo - Leśnej „Las mi drogi, las mi bliski” o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Daleszyce

          Dnia 03 czerwca 2019 r. w siedzibie Nadleśnictwa w Daleszycach, rozstrzygnięto kolejną już IX edycję Turnieju Wiedzy Przyrodniczo - Leśnej o Puchar Nadleśniczego „Las mi drogi, las mi bliski”. W tegorocznej edycji wzięło udział piętnaście trzyosobowych zespołów ze szkół podstawowych powiatu kieleckiego. Naszą morawicką szkołę reprezentował zespół w składzie Magdalena Krysińska, Kinga Łapanowska i Wiktoria Orlińska. Turniej składał się z dwóch części - testu złożonego z 30 pytań oraz zestawu zdjęć gatunków rodzimej fauny i flory do rozpoznawania. Magdalena, Kinga i Wiktoria bardzo dobrze poradziły sobie ze zmaganiami turnieju i choć nie zajęły czołowego miejsca były zadowolone i zadeklarowały chęć udziału w kolejnej edycji. Uczennice uczestniczące w turnieju zostały nagrodzone głośnikami, a nasza szkoła wzbogaciła się o zestaw atlasów przyrodniczych. Nad przygotowaniem uczennic do turnieju czuwała nauczycielka przyrody pani Dorota Molendowska.

  • Czwartoklasiści w Zakopanem

  • Pieniny zachwyciły piątoklasistów

     

    W ostatnim tygodniu maja, dnia 27-tuż po weekendzie

    Uczniowie klas piątych rozważali, jak to na Zielonej Szkole będzie?

         Poniedziałkowy poranek był piękny i słoneczny w całej okolicy,

         A my dwoma autokarami udaliśmy się w góry- najpierw do Szczawnicy.

         Uzdrowiskowe miasteczko było i nadal jest znane w całej Polsce,

         słynne już za czasów Sienkiewicza z Pijalni Wód,

         a kuracjuszy i turystów jest zawsze  w tym miasteczku w bród.

         Wędrówka Wąwozem Homole dostarczyła nam dużo wrażeń,

         a powrót do Jaworek kolejką linową był dla niejednego spełnieniem marzeń.

    Wtorek upłynął nam w Czorsztynie.

    Rejs statkiem po jeziorze był wspaniały,

    a wokół górski widok był nieopisany.

    Zwiedziliśmy ruiny zamku piętnastowiecznego

    i poszerzyliśmy  historyczną wiedzę z regionu pienińskiego.

    Wędrowanie wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji

    dostarczyło wszystkim niemało atrakcji!

    Wieczorem wesoła dyskoteka w holu

    wybory Króla i Królowej Balu.

          W środę pogoda nas nie rozpieszczała,

          ale nasza odważna gromada

          Ze Sromowców żółtym szlakiem na Trzy Korony powędrowała.

          Najpierw Zamek w Niedzicy zwiedziliśmy

          a później kilkugodzinną wędrówkę po górach zaliczyliśmy.

    W czwartek deszcz z nieba lał jak z cebra, więc pojechaliśmy do Zakopanego

    i na Pęksowym Brzyzku odwiedziliśmy grób Makuszyńskiego.

    Deszczowa pogoda nam nie pozwoliła,

    by nasza liczna grupa górskie szczyty (np. Sokolicę) zdobyła.

         W piątek z rana to już pakowanie

         ostatni pyszny posiłek i z Pieninami pożegnanie.

         Po drodze jeszcze zaliczyliśmy Tor Saneczkowy i drewniany kościółek w Dębnie.

         Podsumowując, wszyscy stwierdzamy, że na Zielonej Szkole w Pieninach było pięknie.

  • Kochana Mamusi, Drogi Tatusiu – Dzień Rodzica w klasie IVb

        Dnia 24 maja 2018 r. uczniowie klasy IVb zaprosili swoich rodziców na uroczystość przygotowaną z okazji Dnia Mamy i Taty. Czwartoklasiści zaprezentowali swoje liczne talenty. Zgromadzeni rodzice mogli podziwiać pokazy doświadczeń fizyko – chemicznych, magiczne sztuczki, wiersze, pięknie zaśpiewane piosenki oraz wspaniały taniec. Uroczystość zakończyła się piosenką „Sto lat” zagraną na trąbce. Nie zabrakła kwiatów i kolorowych serduszek, którymi czwartoklasiści obdarowali swoich Wspaniałych Rodziców. Rodzice nagrodzili występy swoich dzieci gromkimi brawami.

  • Wyróżnienie w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej  „Strawberry Song”

    Dnia 10 maja bieżącego roku pięć uczennic naszej szkoły: Aleksandra Strąk, Daria Nowak, Wiktoria Orlińska, Agata Korban i Magdalena Krysińska wzięło udział w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Bielinach. Do konkursu przystąpiło 49 uczestników z 22 szkół. Każdy uczestnik miała za zadanie zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i językowych w wybranej przez siebie piosence. Uczestników eliminacji konkursowych oceniało niezależne Jury w składzie: Michał Stachurski, Kuba Kusiński  i Jerzy Gumuła. Zgodnie z regulaminem konkursu Jury brało pod uwagę stronę muzyczno-wokalną,   poprawność językową, interpretację prezentowanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wiktoria Orlińska, uczennica klasy 7a otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki pt. „Say Something”.

  • Zielona Szkoła w Zakopanem

  • Szóstoklasiści na Mazurach

  • W świecie starożytnej Grecji- „Uczta na Olimpie”

    Mity greckie w klasie piątej są lekturą ciekawą nie tylko ze względu na interesującą fabułę, swoistą egzotykę oraz walory wychowawcze, ale i możliwość korelacji z innymi przedmiotami, takimi jak historia, geografia, plastyka.
       Zbiór mitów to mitologia. Wydarzenia w niej ukazane  rozgrywają się w tak zwanym czasie mitycznym, czyli w rodzaju baśniowej przeszłości. Miejsce akcji to Olimp-najwyższy szczyt górski, który był siedzibą bogów. Bohaterami mitów są istoty boskie, ludzie i otaczająca ich przyroda. Na Olimpie bawili się boginie i bogowie, ucztowali, żyli beztrosko, ale i często kłócili się. W odpowiednio przygotowanej scenerii i trafnie dobranych kostiumach uczniowie zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego i historii w dniu 21 maja zaprezentowali na forum szkoły przedstawienie o tematyce mitologicznej. Nie zabrakło również antycznej muzyki i greckiej Zorby. Organizatorki tego innowacyjnego działania kierują serdeczne podziękowania do p. Anny Kurandy, która pośpieszyła z pomocą w przygotowaniu dekoracji, użyczyła kostiumów i rekwizytów niektórym występującym aktorom oraz utworzyła układ taneczny do greckiej muzyki. Przy dekoracji niezawodnym również okazał się  p. Paweł Strójwąs i p. Agnieszka Polak. Nad całością przedstawienia czuwały panie:  Elżbieta Moskwa- Strąk i Katarzyna Kowalska.
       W ucztowaniu na Olimpie wzięli udział: Karol Pabian (Zeus), Oliwia Polak (Hera), Krystian Pyk (Posejdon), Natalia Jędrzejowska (Demeter), Weronika Kowalska (Kora), Kacper Kamizela (Hades), Julita Orlińska (Kyane),  Adam Sołtys (Charon), Weronika Pindral (Tanatos), Kacper Dąbrowski ( Prometeusz), Pola Embingier (Iris), Wiktor Stawecki (Dedal), Piotr Galus (Ikar), Roksana Chołuj (Cerber), Patryk Sidło (Syzyf), Franciszek Szafranek (Hermes), Oliwia Kamizela (Atena), Zofia Cieślicka (Afrodyta), Mikołaj Strąk (Parys), Magdalena Gajda (Kalipso),  Kuba Pawlik (Hefajstos), Ewa Dziwoń (Penelopa),  Amelia Brzoza (Pazyfae), Hanna Pater (Pandora), Wiktoria Krzysztofek ( Merope), Amelia Wójcik (Muza Erato).
       Za pomoc techniczną dziękujemy uczniom klasy III „c” gimnazjum, tj. Oli Strąk, Erykowi Jaszczykowi, Mateuszowi Orlińskiemu i Dawidowi Gubale oraz wszystkim Rodzicom, którzy zadbali o kostiumy i rekwizyty dla swoich  pociech. Serdecznie dziękujemy!

  • Fizyka jest ciekawa

      Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką nauczycielki fizyki p.  Anna Radziszewskiej zorganizowali swoim najmłodszym kolegom i koleżankom z klasy Ia pokaz doświadczeń. Wszystkie doświadczenia były bardzo ciekawe.
     Na kieliszkach  zagrała Ola Jędrzejowska, lampę lawę wykonały: Wiktoria Tworek i Oliwia Misztal, , napięcie powierzchniowe badała Natalka Kostur, Kacper Cieśla pokazał znikający styropian, Maciek Bielecki niemieszające się ciecze, Klaudia Lesiak i Michał Żołądek ciecz nieniutonowską, Kamil Młynarczyk pływające jajko, Natalka Orlińska i Wiktoria Klimczak załamanie światła, Julia Karkocha i Ola Fałdzińska cień i półcień, Julia Ślusarczyk naelektryzowane balony,  Eryk Jaszczyk i Dawid Gubała wulkan, Kamil Pietrzyk i Mateusz Orliński właściwości dźwięków, Ola Strąk i Wiktoria Dudajek skaczącą herbatę. Najmłodsi świetnie się bawili a najstarszym kolegom udało się zainteresować przez zabawę bardzo ciekawym przedmiotem - fizyką.

  • Pszczoły w szkole

    30 maja 2019 r. miało miejsce niecodzienne spotkanie. Gościliśmy w naszej placówce pana Tomasza Dyragę - pszczelarza z Radomic, który w interesujący sposób opowiedział nam o swojej pracy w pasiece. Dzięki przygotowanej przez niego prezentacji dowiedzieliśmy się czym zajmuje się w ulu królowa matka i robotnice. Zaciekawiły nas urządzenia i narzędzia zgromadzone w sali. Pan pszczelarz pokazał nam jak się ich używa. Podziwialiśmy wyroby z wosku, smakowaliśmy miodu spadziowego, wielokwiatowego oraz pszczelej pierzgi.  Na koniec zobaczyliśmy prawdziwe pszczoły uwijające się przy budowie plastra. Dobrze, że były oddzielone od nas szybą. Pan pszczelarz uświadomił nam , że pszczoły są jedynymi owadami, które żywią człowieka.

  • Kochanym Rodzicom!

    28 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której klasy pierwsze oraz zespół instrumentalno-perkusyjny Kornele, zaprezentowały swoje talenty w programie telewizyjnym. Na scenie nie zabrakło pięknych piosenek dla Cudownych Mam i Kochanych Tatusiów, wierszy, tańców oraz gry na instrumentach. Występ zakończył się finałową piosenką, pt.Cudownych Rodziców mam”.  Za swoje popisy pierwszoklasiści oraz Kornele zostali nagrodzeni ogromnymi brawami.    
                Kochani Rodzice, przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia, dużo radości, miłości i samych słonecznych oraz spokojnych dni. 
                                                                                 Wychowawcy klas pierwszych.

  • „PIRAMIDA” w „Roztańczonym Pińczowie”

       28 kwietnia szkolna formacja taneczna „Piramida” wzięła udział w fantastycznym widowisku artystycznym,  stworzonym przez kilkuset tancerzy z różnych zakątków Polski, podczas VII edycji  Otwartego Turnieju Tańca. Na hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie zgromadziło się 68 zespołów oraz 85 solistów z Pińczowa, Kielc, Libiąża, Rzeszowa, Dębicy, Gnojnika, Łańcuta, Masłowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Buska-Zdroju, Morawicy, Zawiercia, Chęcin, Końskich. Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej akcji „TańczMY”, organizowanej pod patronatem Instytutu Muzyki i Tańca. Patronat honorowy nad turniejem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Taneczne popisy oceniała komisja w składzie: Aleksandra Kwapisz, Łukasz Jóźwiak i Michał Paczuski.
       Tancerze rywalizowali w 4 kategoriach tanecznych i 5 kategoriach wiekowych. Na parkiecie królował show dance, disco dance, hip-hop oraz inne formy tańca. Tancerze podbili publiczność swoimi umiejętnościami, ale także barwnymi strojami i niesamowitą energią.
       Dziewczęta z „Piramidy” w kategorii Show-Dance 9-11 lat wytańczyły wyróżnienie, co jest ogromnym sukcesem w festiwalu o zasięgu ogólnopolskim.
       „Gratuluję wszystkim tancerzom i organizatorom Turnieju. To wspaniałe, że do Pińczowa przyjeżdża mnóstwo młodych i zdolnych tancerzy. Jestem pod olbrzymim wrażeniem ich pracy oraz poziomu, jaki zaprezentowali w swoich prezentacjach. Wszyscy razem zaszczepiamy i promujemy taneczną pasję i to jest najważniejsze.” – mówił Łukasz Jóźwiak – członek jury.

  • IX Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny w szkole w Morawicy

        Już po raz dziewiąty w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny, w którym uczestniczyły  trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły z Bilczy, Dębskiej Woli, Obic, Nowin i Morawicy. Młodzi humaniści - uczniowie trzecich gimnazjalnych i ósmych szkoły podstawowej – rywalizowali w takich kategoriach jak: gramatyka, ortografia, frazeologia i retoryka.
        Uczestników spotkania powitała wicedyrektor Mariola Kosztołowicz, która wyraziła nadzieję, że konkurs będzie dla młodzieży okazją do dobrej zabawy i integracji. Prace poszczególnych zespołów oceniała komisja w składzie: Teresa Badowska, jako przewodnicząca, oraz Marianna Parlicka –Słowik i Beata Sowa.
       Pierwsze zadanie polegało na drużynowym rozwiązaniu testu zawierającego m.in. zadania z fleksji, słowotwórstwa i składni. Następnie uczniowie zmierzyli się z interaktywnymi łamigłówkami  ortograficznymi sprawdzającymi znajomość zasad pisowni oraz uzupełnili naszpikowany trudnymi wyrazami tekst z lukami. Wiedzę z frazeologii sprawdzono przy pomocy rebusów, ćwiczeń interaktywnych oraz kalamburów, które jak zwykle, budziły najwięcej emocji. Ostatnie zadanie polegało na przygotowaniu i wygłoszeniu przemówienia na temat: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem Alberta Einsteina: „Ucz się od dnia wczorajszego, żyj dniem dzisiejszym, miej nadzieję na jutro”. Trafna argumentacja, właściwie dobrane przykłady oraz umiejętnie zastosowane elementy retoryczne sprawiły, że wystąpienia młodzieży zachwyciły i przekonały słuchaczy.
       Kiedy reprezentanci szkół odpoczywali, delektując się słodkim poczęstunkiem, jurorzy obliczali punkty przyznane drużynom w poszczególnych kategoriach. Następnie dla uczniów, ich opiekunów i pań pracujących w komisji wystąpiły wokalistki z ZPO w Morawicy – Aleksandra Strąk, Daria Nowak, Wiktoria Orlińska i Agata Korban. Zaśpiewały one utwory: „Miejcie nadzieję” i „Wieża Babel”. Gdy komisja konkursowa zakończyła pracę, przewodnicząca - Teresa Badowska  i dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia, ogłosili wyniki i wręczyli wszystkim uczestnikom rywalizacji dyplomy oraz cenne nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Morawicy. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły drużyny ze szkół w Dębskiej Woli i Morawicy, drugie miejsce przypadło reprezentacji Nowin, trzecie - uczniom ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, a czwarte – reprezentantom Szkoły Podstawowej w Obicach. Naszą placówkę godnie reprezentowały: Wiktoria Dudajek (3c), Julia Brudkiewicz (3c) i Martyna Pietrzyk (8a).
       Oryginalna forma poszerzania wiedzy polonistycznej uczniów, integracja młodzieży, zabawa językiem polskim w miłej atmosferze to atuty konkursu, którego kolejna edycja odbędzie się za rok.

                   

  • PIRAMIDA – Złotym Laureatem XXV Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych

strona: