Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Ślubowanie klas pierwszych

      8 stycznia 2019 roku odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie  pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przywitaniu wszystkich zgromadzonych gości odbył się test sprawdzający wiedzę matematyczną, przyrodniczą, muzyczną oraz polonistyczną pierwszoklasistów. Pytania sprawdzające wszystkie wiadomości i umiejętności przeprowadziła bajkowa komisja: Dobra Księżniczka, Czarna Wróżka oraz Czarodziej. W rolę bajkowych postaci wcielili się: pani Karolina Makowska, pani Monika Wierzbicka oraz pan Rafał Gajkowski.
       Podczas części artystycznej uczniowie udowodnili, że potrafią pięknie recytować wiersze, śpiewać piosenki oraz tańczyć. Pokazali publiczności, iż świetnie rozwiązują zagadki,  znają symbole narodowe, a także wiedzą jak wygląda nasza Ojczyzna. Ponadto uczniowie z pomocą pana policjanta oraz przechodniów udowodnili, że znają zasady ruchu drogowego. W rolę policjanta wcielił się pan Artur Tworek, zaś w rolę przechodniów wcieliły się: pani Ewa Banak oraz pani Wioletta Kruk.
       Całemu występowi towarzyszyła dziecięca energia i radość. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz akt pasowania na ucznia, którego dokonał dyrektor szkoły, pan Jacek Kuzia. Na koniec dzieci otrzymały, dyplomy, książki oraz drobne upominki przygotowane przez pana Burmistrza Miasta i Gminy Morawica – pana Mariana Burasa oraz przez panią dyrektor Przedszkola Samorządowego w Morawicy – panią Zofię Soboń.           
       Po części oficjalnej dzieci oraz zebrani goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
       Drodzy Rodzice dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc w tym wielkim i ważnym dla Waszych pociech dniu!          
                                            Wychowawcy klas pierwszych M. Mikorska, I. Kuzia, K. Posłowska

         

     

  •  „Gdyby Jezus narodził się w Polsce…”

       Tradycyjnie, przed świętami Bożego Narodzenia, w Szkole Podstawowej w Morawicy odbyła się uroczystość bożonarodzeniowa, w trakcie której przedstawiono barwne widowisko oparte na dramacie Lucjana Rydla- „Betlejem polskie”.
    Na scenie zaprezentowało się stu trzydziestu  artystów, w tym stu pięciu uczniów i dwudziestu pięciu rodziców.
    Twórcy spektaklu - Elwira Kondracka, Edyta Siwek, Zofia Taf- Gryń, Danuta Bogusz i ks. Piotr Magiera pragnęli w ten sposób włączyć się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 
    Rydlowskie  „Betlejem” odsłoniło bolesną przeszłość naszej ojczyzny. Jezus urodził się  nie w Betlejem, lecz gdzieś w Polsce,  Herod nie był władcą starożytnej  Palestyny, lecz ciemiężycielem polskiego ludu, a przy stajence betlejemskiej  pojawili się  nie Trzej Królowie ze Wschodu , ale nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.  Przynieśli oni  w darze nie tylko złoto i mirrę, lecz także krew, krzywdy, łzy i żale prześladowanego narodu.
       Spektakl nawiązywał do najwspanialszych kart naszej historii.  Był rozśpiewanym i roztańczonym widowiskiem pełnym najpiękniejszych pieśni i pastorałek oraz ognistych tańców.
       Zachwycał profesjonalizm gry  aktorów, którymi byli zarówno uczniowie jak i  rodzice. Stworzyli  oni wyjątkowe kreacje, które na długo pozostaną w pamięci widzów.  Owacjami na stojąco został nagrodzony występ pana Roberta Żołądka, który doskonale  odtworzył postać  Heroda  oraz perfekcyjnie wykonał utwór śpiewany wcześniej przez Michała Bajora -„Panie”.  Publiczność doceniła również popisy innych aktorów:  pani Wioletty Kruk jako Szatana, pani Moniki Wierzbickiej jako Matki Boskiej,  pana Daniela Czwartosza jako Śmierci . 
       Serca wszystkich skradł występ najmłodszych dzieci - uczniów klasy IIa  i IIc. Bezbłędnie odtworzyli  oni układ taneczny do  krakowiaka, a także zagrali akompaniament do góralskiej pastorałki.  Bardzo podobał się również taniec z ciupagami w wykonaniu pastuszków z VIIIa i taniec żydowski zaprezentowany przez uczniów z Vd i rodziców.
    Artyści wymownym słowem, tańcem i śpiewem przekazali radosną nowinę, którą było narodzenie Zbawiciela.Pięknym wokalem popisali się ks. Piotr Magiera, pani Wioletta Kruk i Ola Strąk. Wykonali oni utwór pt. „Uciekali, uciekali.” Swoje „pięć minut” miały także: Maja Szczykutowicz,  Paulina Robak  i Marysia Tarka śpiewając pastorałkę  „Gore gwiazda”.
       Wspaniała scenografia stworzona przez pana Pawła Strójwąsa i barwne kostiumy sprawiły, że spektakl zachwycił zaproszonych gości. Olbrzymie wrażenie wywarł widok szkarłatnego płaszcza ze znakiem białego orła, którym Maryja okryła przybyłych do stajenki. Jego wykonawczynią była znana  malarka- pani Hanna Kuta, która zaprojektowała go specjalnie na tę okazję.
       Sprzęt nagłaśniający  oraz dodatkowe oświetlenie zapewniła kielecka firma "EM-POWER”. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne Boże Narodzenie powitamy w równie pięknymi jasełkami.

       
                  
    Fot. Bartosz Kruk
     

     

  • Kiermasz bożonarodzeniowy

    Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w dniach 17-19 grudnia, w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez nauczycielki: Justynę Makowską-Jabczyk, Anettę Wronę, Agatę Putko, Ewę Ozimirską, Beatę Kowalską. Podczas kiermaszu sprzedawano ozdoby świąteczne (rękodzieło - bombki, choinki, stroiki, aniołki z masy solnej, bałwanki). Kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Kiermasz upłynął w przedświątecznej, miłej atmosferze. 

                           

     

  • Świąteczne spotkania ze szkołami z Hiszpanii

      14 grudnia 2018 roku 25 uczniów z  klas 5a, 5b i 6b brało udział w lekcji świątecznej pt. ‘Our Christmas Carols’, która odbyła się w formie wideokonferencji na Skype. Zajęcia te zostały zorganizowane  w ramach projektu eTwinning pt. ‘Super Healthyeroes we współpracy  ze szkołą Berrio-Otxoa Ikastetxea z Bilbao z Hiszpanii.
       Po powitaniu dokonanym przez koordynatorki projektu Annę Litwin i Marian Perez przedstawiciele poszczególnych szkół zaprezentowali krótki program artystyczny. Uczniowie z Hiszpanii zaśpiewali swoją ulubioną piosenkę świąteczną oraz zaprezentowali taniec. Z kolei zespół projektowy ze Szkoły Podstawowej w   Morawicy wykonał kolędę pt. „Przybieżeli do Betlejem pasterze” oraz  popularną piosenkę pt. ‘We Wish You a Merry Christmas’. Ostatnim punktem lekcji było złożenie życzeń świątecznych w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Spotkanie to przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Okazało się, że wszyscy bardzo szybko znaleźli wspólny język, a na twarzach uczestników gościł uśmiech i ogromne podekscytowanie.
    "Bardzo mi się podobała ta lekcja i żałuję, że trwała ona tak krótko” – przyznaje Wiktoria Krzysztofek z kl.5b.
        Kolejna lekcja świąteczna również w wirtualnym środowisku odbyła się 19 grudnia 2018r., a uczestniczyło  w niej 12 uczniów kl.3c gimnazjum oraz ich 18 rówieśników z IES Vallada z Hiszpanii - szkoły, której przedstawiciele gościli w ZPO w Morawicy we wrześniu 2018r. Tematem zajęć było „Boże Narodzenie  w Polsce i Hiszpanii”. Spotkanie to odbyło się na platformie eTwinning Live  w oparciu o wypracowany przez nauczycieli scenariusz. Przed zajęciami wszyscy uczniowie zostali podzieleni na grupy, które miały  przybliżyć zagadnienia związane z Bożym Narodzeniem, np. zwyczaje wigilijne, tradycyjne potrawy.  Następnie zadawali oni pytania swoim rówieśnikom dotyczące Świąt w Hiszpanii oraz odpowiadali na ich pytania.
       Na zakończenie zajęć uczestnicy tej niezwykłej lekcji  z Polski i Hiszpanii zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. ’Last Christmas’oraz przekazali życzenia.
    Oto wrażenia uczestników z udziału w tej niezwykłej lekcji:
       „W trakcie zajęć opisywaliśmy Boże Narodzenie w Polsce, odpowiadaliśmy na pytania naszych kolegów, zadawaliśmy własne. Dowiedzieliśmy się, że w Hiszpanii prezenty świąteczne są wręczane dopiero 6 stycznia, a ich potrawy są zupełnie inne od naszych. Cieszę się, że mogłam w niej wziąć udział. (Wiktoria Dudajek, kl.3c)
       „Bardzo podobała mi się ta lekcja, gdyż podczas niej wszyscy byli zaangażowani  i każdy  z nas mógł sprawdzić, czy potrafi się porozumieć z innymi. Dzięki niej poznałam wiele słów i zwrotów potrzebnych do opisu tradycji związanych  ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce.”  (Oliwia Misztal, 3c)

                          

     

  • Piątoklasiści w Fabryce Bombek w Staszowie

          11 i 12 grudnia 2018r. uczniowie klas piątych pod opieką wychowawczyń byli na przedświątecznej wycieczce w Fabryce Bombek w Staszowie. Piątoklasiści zwiedzili zakład produkcyjny, zapoznali się z etapami wytwarzania bombek. Z zaciekawieniem oglądali jak ze szklanych rurek rozgrzanych do wysokiej temperatury powstają ozdoby
    o różnych kształtach, później poddawane są one srebrzeniu, lakierowaniu, malowaniu farbami i ozdabianiu. Najciekawszym punktem wycieczki były warsztaty, na których uczniowie własnoręcznie ozdabiali bombki. Powstały niepowtarzalne dzieła sztuki. Ogromne wrażenie wywarły na uczestnikach wycieczki ozdoby choinkowe oferowane
    w przyzakładowym sklepie. Trudno było od nich oderwać wzrok i zdecydować, jaką pamiątkę zakupić. Z wycieczki  uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

              

     

  • Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata.

        Dnia 14 grudnia 2018 r. w ramach zajęć z biologii ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Laboratorium to umieszczony w specjalnej kapsule  „Generator Mocy” jako połączenie pracowni chemicznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów nasi uczniowie poznali budowę chemiczną i funkcje najstarszego kodu świata jakim jest DNA - kod genetyczny zawarty w jądrze komórkowym każdej komórki naszego ciała. Zapisana w nim informacja genetyczna dotyczy budowy i funkcjonowania żywego organizmu. Uczniowie wyizolowali DNA z bananów, rozwiązywali logiczne łamigłówki, zbudowali model DNA oraz przedstawili proces odczytywania informacji genetycznej i biosyntezy białka w formie ciekawej i wesołej zabawy. Warsztaty połączone były z samodzielnym zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie opowiadającej o energii. Trzy tworzące ją strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść, a 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania sprawiło, ze uczniowie przeżyli prawdziwa, naukową przygodę. Obowiązkowym elementem zwiedzania było oglądanie filmu w technologii 3D dotyczącego energii w przyrodzie. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich ósmoklasistom. Nauka przez zabawę i eksperymentowanie jest super!

     

  • Mikołajki w Filharmonii

     
              

     

  • Paczka dla zwierzaczka ze schroniska „Hotelik” w Lisowie

       Zakończyła się  coroczna akcja pomocy bezdomnym zwierzętom ze schroniska „Przytulisko – Hotelik” w Lisowie.

    W akcji wzięło udział  122 uczniów Szkoły Podstawowej klas I – VIII. Zebrano łącznie i przekazano do schroniska 140 kg karmy, przysmaki dla psa i kota, koce, kołdry,  ręczniki,  miski, smycze, zabawki.

       W dniu 14 grudnia 2018 r. uczniowie klasy III wraz z opiekunami przekazali zebrane dary do schroniska, za które właścicielka schroniska  gorąco podziękowała. Podczas spotkania interesująco opowiedziała  o codziennej pracy, wolontariacie. Uczniowie  mieli  okazję zwiedzić schronisko, pobawić się ze spragnionymi kontaktu z człowiekiem psami, wyprowadzić wybrane psiaczki na spacer.

     

    Wszystkim darczyńcom,  miłośnikom i przyjaciołom zwierząt :  uczniom, rodzicom, nauczycielom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!  Mały i Duży Samorząd Uczniowski

                      

     

  • Drugoklasiści uczestnikami niezwykłej lekcji historii

       12 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 2a i 2b odwiedzili ekspozycję Muzeum Zabawy i Zabawek,  zobaczyli jak było kiedyś. Ogromne zbiory zabawek historycznych, jak i współczesnych zostały zaprezentowane w wyjątkowy sposób. Dzieciom spodobała się wystawa misiów i lalek oraz świat modeli. Doskonale bawiły się różnego typu klockami i zabawkami etnograficznymi.
      Następnie uczniowie udali się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.Tu wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. W interesujący i przystępny sposób zostały im  przedstawione dokonania naszych przodków – od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Uczniowie mogli zobaczyć stare  mapy, dokumenty, usiąść w dawnej ławce, przymierzyć niektóre elementy  żołnierskiego stroju, dotknąć broni. Na koniec wzięli udział w warsztatach, pt. „Jaki znak twój? Polskie symbole narodowe”. Takiej wiedzy nie można  się uczyć tylko z książek. To trzeba było poznać, zobaczyć  i samemu przeżyć -miejsca ważne w naszej historii, które kształtowały polską tożsamość.

          

     

  • Wizyta w Kopalni Wapienia w Morawicy

       W dniu 7 grudnia uczniowie klasy III gościli  w Kopalni Wapienia w Morawicy z  programem artystycznym dla górników z okazji Barbórki.  Były życzenia, wiersze okolicznościowe, żartobliwe piosenki  o kopalni i górnikach oraz taniec. Występ młodych aktorów przypadł publiczności do gustu, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami i słodkimi upominkami.

                  

     

  • Zajęcia artystyczno – plastyczne dla rodziców z okazji Mikołajek

        7 grudnia klasy Ib i Ic wraz z wychowawcami zorganizowały zajęcia artystyczno – plastyczne dla rodziców z okazji Mikołajek. Po przepięknym występie „W krainie Świętego Mikołaja” uczniowie i rodzice udali się na hol szkolny, gdzie były przygotowane pomoce do wykonania bombek, choinek oraz kartek świątecznych. Wszyscy bardzo się angażowali, aby prace były wyjątkowe, niepowtarzalne i świąteczne. W świąteczny klimat wprowadziły nas piękne kolędy i pastorałki . Zajęcia były bardzo udane, zintegrowały dzieci i rodziców.
    Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przybycie i wspólne spędzenie czasu – wychowawcy: Ilona Kuzia i Kinga Posłowska.

                

     

  • Przedstawienie mikołajkowe

     

       W dniu 7.12. 2018 r. w naszej szkole odbyło się wspaniałe widowisko muzyczno- teatralne pt. „ W krainie Świętego Mikołaja”. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy I b, I c, zespół instrumentalny KORNELE, Koło ekologiczne i Klub Czytającego Przyjaciela pod opieką wychowawców: p. Ilony Kuzia, Kingi Posłowskiej, Ewy Ozimirskiej i Marty Sylwar. Najważniejszą postacią widowiska był Mikołaj, któremu towarzyszyli  bohaterowie z bajek: Czarownica, Czerwony Kapturek, Wilk, Jaś i Małgosia oraz cudowne, uśmiechnięte i radosne dzieci - małe Mikołajki. To one zachwyciły publiczność pięknym śpiewem, tańcem i grą na instrumentach. Widowisko teatralne przeplatane było zimowo – świątecznymi piosenkami, takimi jak: „Jingle bells”, „Pada śnieg”, „Witajcie w naszej bajce”, „Kochany panie Mikołaju”, „Pastorałka od serca do ucha”, Feliz Navidad” oraz „Silent Night” , „Last Christmas”  i „Santa Claus is coming to Town” w wykonaniu zespołu KORNELE. Piękne, mikołajkowe stroje dzieci oraz bajkowo -  zimowa dekoracja ze  srebrnymi gwiazdkami wprawiły nas w świąteczny nastrój i pozwoliły odczuć magię Świąt Bożego Narodzenia.
       Na zakończenie widowiska uczennice gimnazjum reprezentujące Klub Czytającego Przyjaciela przeczytały swoim młodszym kolegom z przedszkola oraz klas I – III  bajkę pt. Święta Tupcia Chrupcia.  W radosnej atmosferze , z życzeniami świątecznymi od pana dyrektora pożegnaliśmy bajkową krainę Świętego Mikołaja.

        
                

     

  • Mikołajki w klasie trzeciej…

       Nietypowy  Mikołaj gościł z wizytą w klasie III. Ku wielkiemu zaskoczeniu uczniów,  w  dniu 6 grudnia,   po koncercie mikołajkowym w Filharmonii Świętokrzyskiej  w  Kielcach  pojawił się w klasie na zajęciach  Mikołaj  z workiem pełnym prezentów oraz  przesyłką -  niespodzianką dla klasy od świętego Mikołaja z  Finlandii.  Uczniowie z ogromnym niedowierzaniem  sprawdzili adresata, nadawcę oraz  stemple pocztowe na przesyłce, po czym energicznie przystąpili do rozpakowania jej zawartości.  Wewnątrz znajdowała się urocza pocztówka z autoportretem świętego Mikołaja,  podziękowanie  dla  uczniów klasy III i pani Waszkiewicz  za piękne listy i gorące pozdrowienia od Świętego Mikołaja z Laponii. Dołączył  również „Coś na ząbek” – paczkę smacznych  cukierków, oraz maskotkę – reniferka  z  flagą  Finlandii  i logo Bieguna Północnego.
       Na zakończenie, miłym akcentem  tej wyjątkowej  wizyty były paczki dla każdego ucznia oraz wesołe zabawy i pląsy z Mikołajem.

             

     

  • Z wizytą w Regionalnej Rozgłośni Radiowej „Radio Kielce”.

    Dnia 5 grudnia 2018r. uczniowie klasy IV „B” pod opieką wychowawcy pani Doroty Molendowskiej uczestniczyli w warsztatach w Regionalnej Rozgłośni Radiowej „Radio Kielce”. W tajniki działania tego jednego z najstarszych mediów społecznościowych wprowadził nas dziennikarz Radia Kielce pan Marek Wtorek. Najpierw dowiedzieliśmy się, że przesyłanie wiadomości na odległość możliwe jest za pomocą fal elektromagnetycznych, a za wynalazcę radia uważa się Włocha Marconiego.  Aby radio mogło działać potrzebni są dziennikarze, scenarzyści, operatorzy dźwięku i przede wszystkim radiostacja, czyli nadajniki, odbiorniki i anteny radiowe oraz linie kablowe. Gdy już trochę poznaliśmy  historię i działanie radia przyszedł czas na zadania praktyczne. W montażowni nagrywaliśmy własne wypowiedzi, aby później przy użyciu odpowiedniego sprzętu przetworzyć nagrany głos. Poczuliśmy się jak prawdziwi radiowcy. Później udaliśmy się do studia nagrań, w którym nadawane są audycje radiowe na żywo- przywitaliśmy zaproszonych do audycji gości, a nasze mikołajkowe czapeczki bardzo się spodobały, co słychać było na antenie. Poznaliśmy również newsroomy- w nich przygotowuje się newsy informacyjne i prognozę pogody. Nasza wędrówka po Radiu Kielce zakończyła się w największym studio nagrań, pełnym studerów i olbrzymich mikrofonów. Podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi za wspaniałe zajęcia i otrzymane prezenty, czyli kolorowe, odblaskowe opaski Radia Kielce. Może jeszcze kiedyś tu wrócimy!

     

  • Uczniowie o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, czyli drużyna „PACZKI NA ŚWIĘTA - Miasta i Gminy Morawica”

    Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy to osoby o wielkiej wrażliwości i wielkim sercu, które chętnie w miesiącu grudniu włączyły się w akcję „PACZKA NA ŚWIĘTA”. Już po raz szósty przygotowane zostały świąteczne paczki dla potrzebujących pomocy mieszkańców naszej gminy. Uczniowie wspólnie z paniami Dorotą Molendowską i Edytą Groszek, koordynatorkami akcji w szkole, wybrali rodzinę z terenu Miasta i  Gminy Morawica, aby stać się jej świętymi Mikołajami.
               Do zbiórki niezbędnych produktów przyłączyły się wszystkie klasy naszej szkoły - od edukacji wczesnoszkolnej, poprzez klasy 4-8, po gimnazjalistów. W skład drużyny „PACZKI NA ŚWIĘTA” weszła dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi. Aby spełnić prośby rodziny, z pomocą przyszli rodzice naszych uczących się darczyńców. Przez okres jednego tygodnia pomocnicy świętego Mikołaja przynosili potrzebne ubrania, żywność, słodycze, środki czystości, kosmetyki. Każdego dnia rosła liczba dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania, rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania - okazało się,
     że szkoła z Morawicy przygotowała 47 paczek. Udało nam się zrealizować wszystkie potrzeby wybranej rodziny i hojnie obdarować jeszcze inną potrzebującą rodzinę z terenu Miasta i Gminy Morawica, wybraną  przez wolontariuszy. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi! W sobotę dzięki pomocy rodziców: Beaty Bieleckiej, Justyny Pasek, Edyty Ciszewskiej, Anny Głuszek oraz Łukasza Pasek, Przemysława Strójwąsa oraz Stanisława Ozgi dostarczyliśmy paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy. „To prawdziwe rekordy” twierdził Damian Woźniak, całej akcji „PACZKA NA ŚWIĘTA” zorganizowanej
    w Mieście i Gminie Morawica. Serdecznie dziękował wszystkim za wszelką pomoc i zaangażowanie również Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. Przekazane Paczki wolontariusze wspólnie ze strażakami dostarczali do rodzin. Z ich relacji dowiedzieliśmy się, że obdarowane przez nas rodziny były bardzo szczęśliwe, a zapasy żywności  i środków czystości wystarczą na wiele miesięcy.
              Okazało się więc, że cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy – uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy, to cudowni pomocnicy świętego Mikołaja spełniający życzenia w ramach akcji „PACZKA NA ŚWIĘTA” Miasta i Gminy Morawica. Panie Dorota Molendowska i Edyta Groszek, gorąco dziękują wszystkim darczyńcom za ogromne zaangażowanie.

     

  • Sukces Aleksandry Strąk w wojewódzkim Konkursie Teatralnym „Miniatury Sceniczne”

        Aleksandra Strąk, uczennica klasy IIIc gimnazjalnej, zajęła III miejsce  w wojewódzkim Konkursie Teatralnym „Miniatury Sceniczne”, który odbył się 3 grudnia w Centrum Kultury w Piekoszowie.
       Zgodnie z regulaminem prezentacje sceniczne mogły mieć charakter monologu, teatru jednego aktora lub monodramu, a czas przeznaczony na występ wynosił 10 minut. Jury oceniało dobór repertuaru, umiejętności aktorskie uczestników konkursu oraz zastosowane przez nich środki wyrazu artystycznego. Ola zaprezentowała monodram napisany w oparciu o „Małego Księcia”. Przedstawiła wydarzenia rozgrywające się na planecie B-612 z perspektywy Róży, w której postać się wcieliła. Komisja konkursowa doceniła zdolności aktorskie reprezentantki Szkoły w Morawicy, jej świetną dykcję, grę ciała, kostium oraz talent wokalny, gdyż Ola zakończyła swój występ czystym, mocnym śpiewem, bez akompaniamentu muzycznego.
       Sukces w Konkursie Teatralnym „Miniatury Sceniczne” przyniósł Aleksandrze nie tylko satysfakcję oraz wymierne korzyści w postaci statuetki i nagrody książkowej, ale zapewnił też dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej. Gratulujem!

                           

     

  • Zabawa andrzejkowa - "W świecie magii i czarów”

       28 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów klas I-III zabawa andrzejkowa. Już od samego rana klasy  zamieniły się w miejsce czarów i magii.  W tym niezwykłym czasie uczniowie obejrzeli przedstawienie, pt. „Mała czarownica Czarusia”. W rolę czarownic i wróżek wcieliły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Podczas imprezy każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw  przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne kubeczki, które przepowiadały przyszłość, kręcił czarodziejską butelką, aby dowiedzieć się kim zostanie w przyszłości, a także poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. W tym szczególnym dniu nie zabrakło zabawy tanecznej oraz słodkiego poczęstunku.

              

     

     

  • Nauczyciele ze szkoły w Morawicy Mistrzami Kreatywnej i Aktywnej Edukacji

       W ramach Świętokrzyskich Dni Aktywnej i Kreatywnej Edukacji odbyła się gala konkursu o Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji. Wśród nagrodzonych pracowników oświaty znalazła się grupa 19 nauczycieli z Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy.
       Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego, które było organizatorem konkursu,  przyznawało Laury za najciekawsze projekty i unikalne inicjatywy służące rozwijaniu wiedzy i umiejętności uczniów. Celem przedsięwzięcia było promowanie aktywnej edukacji, rozbudzającej pasję poznawczą i pragnienie lepszego rozumienia otaczającego świata. Konkurs miał wyłonić osoby, które nie obawiają się nietuzinkowego podejścia do nauki, eksperymentują, poświęcają swój wolny czas na prowadzenie uczniów po najróżniejszych zakamarkach wiedzy. Ocenie podlegały zarówno długofalowe projekty o charakterze innowacyjnym, jak i oryginalne w zakresie metod i form pracy lekcje czy zajęcia dodatkowe. Docenione przez jury inicjatywy łączyły kształcenie z zabawą oraz sprzyjały rozwijaniu zainteresowań uczniów.
    Laur Mistrza Kreatywnej i Aktywnej Edukacji otrzymali:
    - Edyta Groszek za projekty: „Cudowna podróż do Chin na lekcji geografii” oraz „Świętokrzyskie – dla każdego coś ciekawego”;
    - Monika Pabian, Anna Kuranda, Paweł Strójwąs i Paweł Czekaj za innowację – „Teatr niejedno ma imię”, w ramach której przygotowany został musical „Mały Książę”;
    - Anna Litwin za „wszechstronne projekty edukacji językowej oraz ponadprzeciętną umiejętność aktywizowania młodzieży i środowiska do podejmowania wspólnych działań edukacyjnych;
    - Dorota Molendowska za innowacje programowe: „Zdrowie na talerzu” oraz „Plastikowy świat”;
    - Anna Kuranda za formację taneczną „Piramida”;
    - Mariola Kosztołowicz, Dorota Molendowska, Anna Radziszewska, Beata Wiśniewska i Edyta Groszek za „Klub Młodych Pasjonatów Nauki”;
    - Ewa Bożek- Raćkos i Katarzyna Kowalska za „Ekonomiczne Potyczki”;
    - Renarta Juśkiewicz i Lilla Kubicka za innowację pedagogiczną – inscenizację „W romantycznej scenerii z muzyką filmową w tle”;
    - Elwira Kondracka i Kinga Posłowska – koło instrumentalno-muzyczne „Kornele”;
    - Danauta Bogusz i Małgorzata Waszkiewicz za rajd „Siedmiomilowe Buty”;
    - Ewa Ozimirska, Zbigniew Więckowski i Anna Kuranda za rajd „Świętokrzyska Baba Jaga”.
       Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia, na ręce którego przekazano  Laury dla pracowników szkoły, nie krył dumy z powodu tego, że tak liczna grupa nauczycieli podejmuje atrakcyjne dla uczniów działania innowacyjne i poszukuje oryginalnych rozwiązań w celu rozbudzenia w dzieciach i młodzieży pasji poznawczej.
       W Świętokrzyskich Dniach Kreatywnej i Aktywnej Edukacji uczestniczyła także grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy. Wzięli oni udział   w warsztatach i animacjach, które służyły  rozwijaniu zainteresowań młodych ludzi w różnych obszarach, od programowania i eksperymentowania, po zajęcia artystyczne czy poznawanie tajników historii. Było to bardzo ciekawe spotkanie z nauką.

     

  • Oliwier Winiarski laureatem Turnieju Szlifierskiego MASTER-SZLIF

     
                              
    fot. http://geopark-kielce.pl
         

     

  • Kolejne sukcesy SP i Gimnazjum w Morawicy w programie eTwinning

       Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli po raz kolejny przyznało Europejskie Odznaki Jakości eTwinning, czyli prestiżowe  wyróżnienia dla szkół za najlepiej zrealizowane projekty w latach 2017-2018.
    W gronie laureatów znalazł się projekt „E-Fun” wdrażany w SP im.Kornela Makuszyńskiego w Morawicy pod kierunkiem Anny Litwin- nauczycielki języka angielskiego. Innowacja ta była realizowana we współpracy z 27 szkołami z 11 krajów. Warto zauważyć, że przedsięwzięcie to otrzymało łącznie aż 10 europejskich odznak!

       Realizowane w ZPO w Morawicy projekty pt. „E-Fun” (Szkoła Podstawowa) oraz ‘Words have IMPACT!’ (klasy gimnazjalne) otrzymały Krajowe Odznaki Jakości eTwinning. Po zakończeniu innowacji eksperci programu eTwinning dokonali ich oceny, biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii, a także rezultaty, wpływ i dokumentacja.
       Adresatami projektu „E-Fun”  byli uczniowie klas 5a i 5b  uczęszczający w ubiegłym roku szkolnym na zajęcia koła języka angielskiego. Główne efekty pracy to: zbiór gier interaktywnych wzbogacających nauczanie słownictwa  z 8 tematów egzaminacyjnych, wideokonferencja, książeczki elektroniczne, wiersze, quiz na temat objętych współpracą miast europejskich,  e-kartki, prezentacje, zdjęcia, filmy, ankiety ewaluacyjne.  Autorzy projektu za nadrzędny cel postawili sobie motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez wykorzystanie techniki gamifikacji, elementów nauczania dwujęzycznego (CLIL) oraz nowoczesnych  technologii informacyjnych. Wartościowe jest to, że uczestnicy koła pod kierunkiem nauczyciela zaproponowali atrakcyjne  materiały wspomagające nauczanie słownictwa, tworzyli gry interaktywne. Zapoznawali się oni ponadto z pracami otrzymanymi  z innych krajów oraz brali udział w quizach. Uczestnicy projektu uczestniczyli w wydarzeniach LIVE w formie wideokonferencji. W trakcie realizacji projektu uczniowie byli aktywni i wcielali się oni w różne role, np. instruktora, dziennikarza, projektanta, lektora, nauczyciela, lidera. 25 najbardziej zaangażowanych młodych realizatorów projektu z klas piątych zostało nagrodzonych Uczniowską Krajową Odznaką Jakości.

       W przedsięwzięciu pt. ‘Words have Impact! uczestniczyło 13 szkół z 7 krajów europejskich.   Projekt ten poszerza podstawę programową z jęz. angielskiego, informatyki; uzupełnia program wychowawczy o zaproponowane dzięki współpracy europejskiej formy walki z przemocą i cyberprzemocą, porusza tematykę bezpiecznego zachowania  w szkole i w Internecie. Innowacyjne jest to, że zespoły z Portugalii, Polski, Włoch i Grecji włączyły się w napisanie jednego rozdziału opowiadania o znęcaniu się; uczniowie opracowali plakaty z hasłami na temat radzenia sobie w sytuacji przemocy, zaproponowali zasady Netykiety. We wszystkich szkołach partnerskich obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu oraz Dzień Dziecka w oparciu o wyznaczone zadania.
       Dzięki udziałowi w projekcie ‘Words have Impact! Gimnazjum w Morawicy zyskało cenne doświadczenie w zakresie radzenia sobie z problemami wychowawczymi, jakimi są przemoc i cyberprzemoc. Poprzez zadania projektowe uczniowie podjęli refleksję nad motywami agresora oraz mogli wczuć się oni w sytuację ofiary. W trakcie pracy nad książeczką elektroniczną pt. ‘Be strong against Bullying’ uczniowie przeanalizowali konkretny przykład znęcania się, zaproponowali rozwój wydarzeń oraz zakończenie historyjki uwzględniając osoby, które mogłyby pomóc. Taka forma nauki o przemocy jest bardziej wartościowa niż tradycyjny wykład, gdyż zmusza ona do refleksji i do twórczego zaangażowania się w rozwiązanie problemu. Przeprowadzona ewaluacja wykazała, że projekt był bardzo atrakcyjny dla uczniów, przyczynił się on do budowania przyjaznemu klimatu w szkole.

       

     

     

strona: