"Od uprawy do potrawy”, czyli ekspedycja smaków czwartoklasistów w hipermarkecie Tesco w Kielcach
W listopadzie 2018 r. młodzi odkrywcy przyrody z klasy IV B uczestniczyli w emocjonującej przygodzie podczas „Ekspedycji smaków” w hipermarkecie Tesco w Kielcach, realizując podstawy nauczania zasad prawidłowego żywienia oraz właściwego, codziennego nawadniania organizmu w programie edukacyjnym Tesco 2018 „Od uprawy do potrawy ”. Pouczająca podróż po sklepie pozwoliła uczniom zgromadzić zdrowe produkty, które można zabrać na każdą wyprawę. Opiekę nad naszymi odkrywcami sprawowały nauczyciel przyrody pani Dorota Molendowska oraz mama czwartoklasisty pani Edyta Ciszewska. Jak przystało na gości przywitaliśmy się z klientami sklepu robiącymi właśnie zakupy i wyruszyliśmy w drogę. Zaczęliśmy od stoiska z warzywami: mogliśmy zobaczyć, dotknąć i posmakować znane i mniej znane warzywa. Potem udaliśmy się na dział owoców. Na mapie świata odszukaliśmy kraj, z którego pochodzą owoce znajdujące się na stoisku. Kolejny etap to owoce suszone - okazało się, że nie gorsze od słodyczy, a niektóre znacznie lepsze, a przede wszystkim zdrowsze! Następny przystanek to przyprawy - poznając zapach staraliśmy się odgadnąć nazwę wykorzystywanych w kuchni ziół. Nasza ekspedycja dotarła do działu kasz i makaronów, gdzie szukaliśmy zdrowych produktów przygotowanych z mąki z pełnego ziarna. Okazało się, że nie wszyscy znają rodzaje kaszy i ciemne makarony. Szlak wyprawy doprowadził nas do jogurtów, gdzie przewodnik i pilot naszej wyprawy - pani Barbara pomogła nam odczytać znajdujące się na opakowaniach oznaczenia. Potem przyszedł czas na stoisko z jajkami – tutaj nauczyliśmy się odkodować stemple na jajkach. Na zakończenie przeszliśmy na dział z wodą mineralną. Poznaliśmy różne rodzaje wody oraz dowiedzieliśmy się, że woda i soki ze świeżych owoców powinny zastąpić kolorowe i słodkie oranżady, cole i podobne napoje. W czasie całej wędrówki rozwiązywaliśmy zagadki, odpowiadaliśmy na pytania prawda - fałsz, odgadywaliśmy kalambury, za rozwiązanie których otrzymywaliśmy naklejki tworzące piramidę pokarmową. Żadna wyprawa nie może odbyć się bez posiłku - samodzielnie przygotowaliśmy jogurt wzbogacony o świeże i suszone owoce, pestki dyni, orzechy i osłodzony miodem. Był pyszny! Wycieczka była wspaniała. Odkryliśmy nowe warzywa, owoce, smaki i zapachy. Próbowaliśmy, jak smakują kiełki rzodkiewki, kalarepa, melon, kaka, pomelo i żurawina. Chrupaliśmy pestki dyni i orzechy laskowe. Na zakończenie ekspedycji każdy z nas otrzymał książeczkę edukacyjną zawierająca ciekawe informacje dotyczące zdrowego odżywiania, a dla klasy boks edukacyjny zawierający materiały potrzebne do wykonania ciekawych eksperymentów podczas lekcji przyrody. Pouczająca podróż po hipermarkecie Tesco pokazała nam, co czytać na etykietach opakowań kupowanych produktów i zwróciła uwagę na rozsądne kupowanie związane z problemem nie marnowania żywności.
|
Niepodległa dla Wszystkich
Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa dla Wszystkich”. Akcja została zainicjowana przez Operatora Krajowego obsługującego Szkolny Klub Sportowy. Zadanie polegało na tym, aby szkoły uczestniczące w programie, uczciły setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i upamiętniły to na zdjęciu. Nasi uczniowie manifestowali to ważne wydarzenie poprzez taniec „Dla niepodległej” w wykonaniu Piramidy oraz pozowali do zdjęcia z pomponami w barwach biało-czerwonych. Fotografia upamiętniającą udział uczniów naszej szkoły w akcji została umieszczona w zbiorowym kolażu zdjęć na portalu www.szkolnyklubsportowy.pl .Zapraszamy do obejrzenia i życzymy miłych wrażeń.
|
Zaśpiewajmy razem dla Niepodległej - Koncerty Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy
By uczcić 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta przygotowała adresowane do dzieci i młodzieży koncerty pieśni patriotycznych. Młodzi odbiorcy mogli dzięki temu usłyszeć i zaśpiewać znane utwory, które towarzyszyły naszym prz
odkom na trudnych drogach wiodących do wolności. Koncerty stanowiły zwieńczenie zadania: Zakup instrumentów i nagłośnienia dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z dotacji Miasta i Gminy Morawica.
Dnia 5 listopada muzycy z orkiestry w towarzystwie wokalistek: Aleksandry Strąk, Wiktorii Orlińskiej i Agaty Korban i konferansjerów: Justyny Wojciechowskiej i Pawła Bożek-Raćkos udali się do Zespołu Szkół w Obicach, do Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, a następnie wystąpili dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Morawicy. Artyści wykonali pieśni, które niegdyś wzywały Polaków do walki z zaborcą, zagrzewały do boju, wlewały otuchę w serca żołnierzy, wyrażały uczucia walczących, czyli głęboką miłość do ojczyzny, nadzieję, tęsknotę za domem i bliskimi. Wiele z tych pieśni towarzyszyło naszym rodakom podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a dziś stanowi dla nas świadectwo patriotyzmu przodków, a także niezwykłe źródło wiedzy historycznej. Konferansjerzy przybliżali genezę poszczególnych utworów i zachęcali publiczność do wspólnego śpiewu. Z ogromną siłą wybrzmiały znane i niezwykle ważne dla naszego narodu pieśni takie jak: „Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „My, Pierwsza Brygada”, „O, mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
W szkole w Morawicy patriotyczną wymowę utworów muzycznych podkreślała towarzysząca koncertowi wystawa zatytułowana: „Ojcowie niepodległości”, którą przygotowali Katarzyna Kowalska i Paweł Strójwąs.
Podczas koncertu część muzyków orkiestry grała na nowych instrumentach zakupionych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji Miasta i Gminy Morawica. Poza tym po raz pierwszy na koncercie zostało wykorzystane nagłośnienie, zakupione dla orkiestry w ramach realizacji wyżej wymienionego projektu. Wysokiej jakości sprzęt, na który składają się mikrofony, kolumny i powermikser, zapewnił słuchaczom doskonały odbiór utworów wykonywanych przez wokalistów przy akompaniamencie zespołu.
Na zakończenie spotkania kapelmistrz, Paweł Czekaj, zachęcał dzieci i młodzież do wstępowania w szeregi orkiestry, która oferuje nieodpłatną naukę gry na instrumentach dętych, szansę rozwijania zdolności muzycznych, efektywne spędzanie czasu wolnego, koncertowanie na ważnych uroczystościach, nie tylko w Mieście i Gminie Morawica, ale też w innych miejscowościach. - Nowe i dobrej jakości instrumenty to kolejny atut orkiestry, mający ogromny wpływ na jej brzmienie, wyzwalający także kreatywność i wpływający na rozwój indywidualny młodych muzyków oraz ich wysoką samoocenę - stwierdził Paweł Czekaj.
Piękna, poruszająca serca gra orkiestry podczas koncertów pieśni patriotycznych z okazji 100 – lecia niepodległości Polski, urok nowych instrumentów oraz przekonująca argumentacja kapelmistrza zaowocowały zgłoszeniem się do instruktora nauki gry dziesięciu osób gotowych do rozpoczęcia swej muzycznej przygody z orkiestrą.
|
Wycieczka do Muzeum „Orła Białego”
8 listopada uczniowie klasy 6b wzięli udział w wycieczce do Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku – Kamiennej. Celem wspólnego wyjazdu było propagowanie wśród uczniów postawy patriotyzmu we współczesnym świecie. Aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, połączyliśmy przygodę z nauką historii. Na miejscu obejrzeliśmy wystawę „Barwa i Broń XX wieku”. To ekspozycja składająca się z uzbrojenia i umundurowania żołnierzy I i II wojny światowej. Pistolety, amunicja oraz przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez żołnierzy w czasie służby. Wszyscy uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali przewodnika, który z pasją opowiadał o muzealnych eksponatach i dziejach Polski. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła wystawa plenarna militariów wojskowych. Na terenie muzeum zgromadzono sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej, po 1945 roku. Część kolekcji to uzbrojenie wydobyte z pól bitewnych, między innymi podwozie z niemieckiego czołgu znalezione w okolicach wsi Bieleckie Młyny. Duże zainteresowanie wzbudził okręt wojenny i flota powietrzna, do której można wejść na pokład i usiąść za stery. Po tak ekscytującej wyprawie wojennej udaliśmy się do kina. Obejrzeliśmy seans filmowy pt. „Dywizjon 303” ukazujący heroiczny lot w wykonaniu polskich pilotów w bitwie o Anglię. Po raz kolejny Polacy udowodnili, że za wolną i niepodległą Polskę można walczyć wszędzie, jeżeli po drugiej stronie jest ten sam wróg. Taka forma nauki to niezwykła lekcja dla młodego pokolenia, która kształtuje postawę patriotyzmu i uczy miłości do suwerennej Ojczyzny.
|
Uczniowie udowodnili, że są patriotami
Tegoroczne Święto Niepodległości przejdzie do historii. W niedzielę, 11 listopada 2018 r., po raz pierwszy uczniowie tworzący poczet sztandarowy i rezerwowy w składzie: Piotr Kuta, Zuzanna Trepka, Zuzanna Gawryjołek oraz Patryk Mielczarek, Aleksandra Biesaga i Marlena Pietrzyk godnie reprezentowali naszą szkołę, biorąc udział w uroczystych obchodach (zorganizowanych przez SCK w Morawicy) z okazji 100-lecia Niepodległej. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym uczestniczyli w barwnym Korowodzie Niepodległości. Pod pomnikiem „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”, złożyli biało-czerwone kwiaty. Ich należyta i wręcz wzorowa postawa niech będzie pięknym i pouczającym przykładem dla młodszych od siebie koleżanek i kolegów, którzy w przyszłym roku i w kolejnych latach będą służyć przy sztandarze, wyrażając w ten sposób szacunek i miłość do Ojczyzny. Jesteśmy dumni z bycia wolnymi Polakami!
|
„Sto lat, sto lat, już żyje Polska Nam!”
9 listopada 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy niezwykłą uroczystość – 100 lat temu Nasza Ojczyzna – Polska odzyskała niepodległość. To wielkie
wydarzenie świętowaliśmy wspólnie z Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Panem Marcinem Dziewięckim, Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym, Rodzicami oraz całą społecznością uczniowską.
Specjalnie przygotowany na tę okoliczność montaż słowno – muzyczny, poprowadzony przez narratorów: Patrycję Śnioch ( klasa VII b ) i Pawła Bożek – Raćkos (klasa III c gimnazjum), rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania o symbolicznej godzinie 11:11 czterozwrotkowego „ Mazurka Dąbrowskiego”. Włączyliśmy się w ten sposób w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.
W trakcie trwania akademii mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć prezentację obrazującą piękną i bogatą, ale jednocześnie burzliwą i trudną historię naszego kraju w obrazach. Przenieśliśmy się w czasie – 100 lat wstecz, w realia Warszawy 1918 roku i zobaczyliśmy film odtwarzający przyjazd Marszałka Piłsudskiego do Warszawy. W rolę Naczelnika Państwa wcielił się nieodżałowany aktor Janusz Zakrzeński, który szesnaście lat temu gościł w naszej szkole. Niestety zmarł on tragicznie w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Wydarzenia listopada 1918 roku były tłem wspomnień ówczesnej mieszkanki Warszawy Halinki, w którą to postać wcieliła się uczennica klasy III a Natalia Kostur. Wspominała ona listopadowe, pierwsze dni wolności Polaków, moment przyjazdu do stolicy pięćdziesięcioletniego mężczyzny z wielkimi wąsami – Piłsudskiego i reakcji na te wielkie, historyczne wydarzenia jej piętnastoletniego brata Kazika – w tej roli uczeń klasy III c - Michał Żołądek.
W międzyczasie mogliśmy wysłuchać pięknego śpiewu Karoliny Metryki z klasy V c i Natalii Kosmala z VII b, które zaśpiewały kolejno: piosenkę „ Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” i pieśń „ Rota”.
Na tle urokliwych, pięknie ubranych piątoklasistek z biało – czerwonymi rekwizytami, brawurowo odśpiewały pieśni pt. : „ Niepodległa, Niepokorna”, „ Radosna Niepodległość” oraz „ Do boju Polsko” nasze szkolne solistki: Aleksandra Strąk, Daria Nowak i Wiktoria Orlińska, czym zachwyciły zgromadzoną publiczność.
Naszej Ojczyźnie – Polsce zostały chóralnie odśpiewane życzenia „ Sto lat, sto lat…” W tym czasie, ku zachwytowi szczególnie młodszej części widowni, w górę wypuszczone zostały biało – czerwone balony i konfetti.
Na zakończenie tej niezwykłej uroczystości prowadzący zachęcili wszystkich zebranych do wzięcia udziału w kolejnej ogólnopolskiej akcji „ Mamy Niepodległą”, polegającej na wysłaniu do bliskich, przyjaciół bądź Rodziny, specjalnie przygotowanych, bezpłatnych pocztówek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pomysłodawcą akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Nad całością przedstawienia czuwały Panie: Kowalska Katarzyna, Kubicka Lilla i Moskwa – Strąk Elżbieta. Dekorację wykonał Paweł Strójwąs.
|
Koncert pieśni patriotycznych „Moja Ojczyzna”
9 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych „Moja Ojczyzna”. Wystąpili w nim uczniowie klas I-III. Podczas koncertu rozległy się słowa najpopularniejszych utworów patriotycznych, tj. „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Kadrowej”, „Szara piechota”, „Serce w plecaku” oraz „Białe róże”. Każda z wykonywanych piosenek poprzedzona była komentarzem, który był krótkim opisem dziejów polskich. Uczniowie na tę okazję własnoręcznie wykonali biało-czerwone kotyliony, przygotowali stroje, rekwizyty.
To wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu złożonym tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli przed laty wymarzoną niepodległość, a także wyrazem radości, że Polska jest wolna.
|
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "POLSKA – MOJA OJCZYZNA"
7 listopada uczniowie z klas I-III przystąpili do współzawodnictwa w konkursie recytatorskim polskiej poezji patriotycznej. Organizatorem były panie: D. Bogusz i M. Waszkiewicz. Do szkolnego etapu zakwalifikowało się 14 uczniów z klas I – III: Czarek Zawierucha, Natalia Jabczyk, Amelia Ślusarczyk, Fabian Gajkowski, Antoni Wierzbicki, Dominik Wieczorek, Lena Kaczmarczyk, Filip Pila, Maja Szczykutowicz, Filip Rabiej, Laura Kuzia, Klaudia Prokop, Amelia Łomińska, Bartosz Wojtyś.
Przed komisją złożoną z pań: dyr W. Cecot, M. Sylwar, B Kowalskiej, w obecności wszystkich uczniów z klas najmłodszych, nauczycieli, klasowi mistrzowie recytacji prezentowali wybrane przez siebie utwory. Były to utwory m.in. takie jak: Co to jest Polska? „Święto narodowe”, „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem opanowania tekstu, poprawnością i ekspresją wypowiedzi. Spośród w/w uczestników komisja wyłoniła i nagrodziła czerech najlepszych recytatorów: Maję Szczykutowicz, Amelię Łomińską, Amelię Ślusarską i Filipa Rabieja. Pozostali uczniowie zostali wyróżnieni, otrzymali pamiątkowe dyplomy, celujące oceny z edukacji polonistycznej oraz wzorowe oceny zachowania.
|
„100 pozdrowień na 100- lecie Niepodległości”
Szkoła Podstawowa w Morawicy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100- lecie Niepodległości”, która przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego została włączona do kalendarza oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Założeniem akcji było przesłanie przez uczniów i ich nauczycieli widokówek z pozdrowieniami ze swojej miejscowości do stu szkół z całej Polski. Nasi uczniowie wysłali pocztówki, które pozyskali z Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy.
Sto pocztówek, które otrzymali zaprezentowali wszystkim uczniom na gazetce, a na mapie Polski zaznaczyli miejscowości z których dostali pozdrowienia.
Akcja ta okazała się niezwykła, ponieważ ani uczniowie, ani nauczyciele z zaangażowanych szkół nigdy się nie spotkali i nie znali a wymienili się życzeniami i pozdrowieniami.
Dzięki tak szeroko zakrojonej akcji młodzi mieszkańcy Morawicy pokazali, że są prawdziwymi patriotami i niewielkimi czynami potrafią upamiętnić wielkie poświęcenie milionów Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości przez Polskę.
|
Zdrowo i bezpiecznie do szkoły
30 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w niezwykłej lekcji zorganizowanej przez Echo Dnia w Galerii Korona w Kielcach. Podczas akcji dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę, co należy jeść, żeby być zdrowym, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, a także jak zachować się podczas pożaru. Lekcję poprowadził pan Wojciech Stachurski, któremu pomagał znany przez dzieci - jeż Edek. Podczas wydarzenia nie zabrakło prelekcji policjantów, strażaków i ratowników medycznych.
|
II miejsce dla Mai Szczykutowicz w II Konkursie poetyckim „O Złoty Laur św. Jana Pawła II”
27 października br. w Szkole Podstawowej w Porzeczu koło Miedzianej Góry odbył się II Konkurs poetycki „O Złoty Laur św. Jana Pawła II”. Młodzi pasjonaci poezji z diecezji kieleckiej mogli spróbować swoich sił zarówno w recytacji wybranych wierszy o tematyce religijnej i patriotycznej, jak i w prezentowaniu własnej twórczości poetyckiej. Każda z wymienionych kategorii podzielona była na cztery grupy wiekowe: klasy 1- 3, 4 - 6, klasy gimnazjalne i licea. Tematycznie konkurs łączył 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Amelia Łomińska z kl. III i Maja Szczykutowicz z kl. 2 c. Miejsce II i Srebrny Laur Św. Jana Pawła II wraz z nagrodą trafił do rąk Mai Szczykutowicz. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa w Porzeczu, gmina Miedziana Góra oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad konkursem objęli: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Adam Jarubas oraz świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Naszym uczennicom - Mai i Amelce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
Fot.http://www.diecezja.kielce.pl
|
Kwesta dla ratowania zabytkowych nagrobków
1 listopada 2018 roku na brzezińskim cmentarzu kolejny raz kwestowali uczniowie morawickiej szkoły. Tegoroczna zbiorka datków odbyła się pod hasłem „Bo śmierć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać". Celem kwesty, podobnie jak w poprzednich latach, było ratowanie zabytkowych nagrobków brzezińskiej nekropolii. Nasi wolontariusze chętnie włączyli się do akcji, a byli to następujący ósmoklasiści : Kacper Moskal, Krzysztof Pabian, Magdalena Durło, Milena Radomska, Wiktoria Nieznalska, Zuzanna Trepka, Patrycja Szczykutowicz, Wiktoria Malicka, Natalia Zygadło, Amelia Biesaga, Magdalena Rożkiewicz, Marlena Pietrzyk, Karolina Dudek, Franciszek Kruk, Mikołaj Kosiorek, Eliza Zawierucha, Patrycja Zawierucha i Julia Chatys.
|
IMPONUJĄCY MURAL DLA UCZCZENIA 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Na ścianie holu Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy powstało dzieło plastyczne w oryginalny sposób upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Aby zrealizować ten projekt, uczniowie klasy 7b: Katarzyna Winiarska, Hanna Olszewska, Malwina Kumańska, Patrycja Śnioch, Miłosz Kubicki, Maja Banak, Magda Kamizela spotkali się z nauczycielem plastyki, Pawłem Strójwąsem, w sobotnie przedpołudnie 20 października. Praca wymagająca dużej staranności, skupienia i zaangażowania zajęła młodym artystom kilka godzin. Malowidło zostało wykonane za pomocą szablonów wyciętych komputerowo, a następnie przyklejonych na ścianę przeznaczoną pod to dzieło. Do nałożenia kolorów oraz wycieniowania niektórych elementów zostały wykorzystane farby w sprejach. Na muralu widnieje postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jeden z symboli narodowych – Orzeł Biały. Tło zaaranżowane zostało w postaci flagi Polski, na której w centralnej części umieszczono daty: 1918-2018 oraz hasło: „STO LAT NIEPODLEGŁEJ”.
Mural wywarł wielkie wrażenie na uczniach Szkoły Podstawowej w Morawicy, którzy dostrzegali zarówno jego wymowę patriotyczną, jak i walory estetyczne.
|
W hołdzie ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych
19 października uczniowie klas trzecich oddziałów gimnazjalnych i klas ósmych szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce o charakterze dydaktyczno-wychowawczo-profilaktycznym do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.
Wyjazdy tego typu odbywają się w naszej szkole cyklicznie już niemal od 10 lat. Ich celem jest kierowanie procesem wychowawczym młodzieży w duchu tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Kształtowanie wśród uczniów postaw antyrasistowskich ma rozwijać w nich empatię i uświadamiać, do jak okrutnych skutków może doprowadzić wzajemne pozbywanie się prawa - do godnego życia i do godnego umierania.
Zwiedzanie trwało 3,5 godziny i obejmowało obiekty KL Auschwitz oraz KL Birkenau. Uczniowie, podzieleni na 5 grup, zostali oprowadzeni przez przewodników po miejscach tj. cela św. Maksymiliana Kolbe, Ściana Śmierci, krematorium, bloki śmierci, w których w czasie II wojny światowej naziści dokonywali zbrodni ludobójstwa.
Poznanie historii narodu polskiego oraz technik okupanta stosowanych wobec niewinnych osób wzbudziło silne emocje. Młodzież, dzięki tej wyjątkowej lekcji, z pewnością inaczej postrzega pojęcie wolności, godności i bezpieczeństwa.
|
DEN Festiwalem Talentów i Festynu Rodzinnego na tle 100-lecia Niepodległej Polski.
12 października odbyła się uroczystość szkolna pod hasłem „DEN Festiwalem Talentów i Festynu Rodzinnego na tle 100-lecia Niepodległej Polski”, na której szczególnymi gośćmi, oprócz Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego oraz pracowników oświaty i administracji, byli: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Marian Buras, Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, pani Teresa Badowska oraz Prezes Krytej Pływalni „Koral” w Morawicy, pan Wojciech Ostrowski.
Wspomniane wyżej przedsięwzięcie podzielone było na dwie części. Pierwsza z nich to część artystyczna, mająca na celu podziękowanie nauczycielom, pedagogom i opiekunom za ich codzienny trud wychowawczy i dydaktyczny na rzecz młodego pokolenia. Pomiędzy wyrazami wdzięczności i uznania dla nauczycieli, zgromadzona na widowni publiczność miała możliwość obserwowania prezentacji uczniowskich talentów, które rozwijają się pod okiem wykwalifikowanych wychowawców, pedagogów oraz opiekunów zajęć pozalekcyjnych. Tłem, eksponującym wymiar uroczystości, była dekoracja przygotowana przez pana Pawła Strójwąsa i uczennice klasy 3b oddziału gimnazjalnego. Myśl przewodnia występu nawiązywała do słów Cypriana Kamila Norwida stanowiących motto akademii „Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce” oraz Jacka Walkowicza „Żeby zapalać innych, samemu trzeba płonąć”.
Występ artystyczny odsłonił szeroki wachlarz umiejętności uczniowskich, a wśród nich: taniec (szkolna formacja taneczna „Piramida”, duet w wykonaniu Magdy Rożkiewicz i Amelii Biesagi, taniec współczesny Zosi Cieślickiej, układ taneczny z piłką wykonany przez klasę 5d, układ Hip-hopowy Karoliny Kuty, Marii Bonarek i Magdaleny Śnioch), śpiew (Agata Korban i Karolina Metryka wraz z chórem szkolnym, Patrizia Fegatilli, Wiktoria Orlińska, Ksawery Kraska, Kacper Skrzypek w choreografii tanecznej z klasą 6b, Daria Nowak, Aleksandra Strąk, Pola Embringier oraz Magda Gajda), recytacja i sztuka przemawiania (Julia Brudkiewicz, Aleksandra Paszkowska, Magdalena Krysińska, Alicja Gwóźdź, Oliwia Paliwoda oraz Jakub Wierzbicki), gra na saksofonie (Karol Pabian) oraz wyśmienita gra aktorska wyeksponowana podczas kabaretu odtworzonego przez Natalię Kostur i Wiktorię Klimczak z udziałem Mai Banak, Natalii Kosmali i Piotra Majchrzaka. Gwoździem kabaretowego programu była „Margaret”, w postać której wcielił się Jakub Bielawski, a towarzyszył mu w choreografii brat, Wiktor wraz z asystą tancerek i tancerzy z klasy 6b.
Kabaret w sposób karykaturalny odtworzył realia szkoły i został nagrodzony gromkimi brawami publiczności.
Druga część występu miała charakter historyczny, a jej celem było wyeksponowanie talentów organizatorskich, umiejętności zaangażowania do wspólnych działań rodziców, uczniów i wychowawców, a wreszcie odniesienie się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W podniosłym i patetycznym nastroju przedstawiono przekrój dziejowy narodu polskiego za pomocą różnych strojów charakterystycznych dla danych epok. Dwuosobowe delegacje prezentowały przygotowany (samodzielnie lub we współpracy z rodzicami i wychowawcami) ubiór. Poszczególne klasy, począwszy od najmłodszych do najstarszych, zaprezentowały następujące kategorie: średniowieczny strój dworski, strój średniowiecznego rycerza, średniowieczny strój mieszczański, damskie i męskie ubiory chłopskie w średniowieczu, kobiecy strój renesansowy, moda epoki baroku, strój szlachcica sarmaty, strój z epoki oświecenia, moda damska w XIX wieku (czasy romantyzmu), moda damska i męska z epoki powstań narodowych, ubiór w czasach belle epoque, strój damski i męski w dwudziestoleciu międzywojennym, ubiór w czasie wojny i okupacji, moda PRL-u, kolorowe lata 90-te oraz strój współczesny – moda XXI wieku.
Nadmienić należy, że wszystkie delegacje uczniów były profesjonalnie przygotowane do swojej roli i świetnie przedstawiły klimat odgrywanej epoki. W niektórych klasach u boku uczniów stanęli rodzice, np. średniowieczny rycerz (kl. 4b) czy szlachcic sarmata (kl. 5d), co dodało wyrazu pokazowi.
W tle odbywającej się prezentacji strojów publiczność obserwowała ewolucję orła – symbolu narodu polskiego, począwszy od jego narodzin – budzenia się świadomości narodowej, poprzez zabory i okupację aż do czasów współczesnych – wolności i demokracji. W postać orłów wcieliły się kolejno: Ada Juśkiewicz, Emilia Masternak, Kacper Cieśla oraz pan Zbigniew Więckowski.
Ruch scenicznych orłów odzwierciedlał burzliwe losy narodu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem czasów zniewolenia. Silnym akcentem było stanowcze zajęcie przez orła miejsca na tronie i ukoronowanie go, co nawiązywało do ustawy z dnia 29 grudnia 1989 roku wprowadzającej godło w postaci Orła Białego w koronie na czerwonym polu jako symbol narodu polskiego.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (Katarzyna Dudajek, Patryk Mielczarek i Filip Kruk) złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty i administracji życzenia oraz rozdali symboliczne podarunki.
Całości akademii towarzyszył odpowiednio dobrany podkład muzyczny, nad którego obsługą czuwał Jakub Malicki.
Po części artystycznej i historycznej akademii, przygotowanej przez panie Annę Kurandę i Renatę Juśkiewicz, odbył się Festyn Rodzinny, nad którego realizają i przebiegiem czuwali panie Ewa Pietrzyk i Agata Putko oraz panowie Paweł Strójwąs i Zbigniew Więckowski, którzy we współpracy z Dyrekcją szkoły oraz Radą Rodziców zapewnili wszystkim zgromadzonym liczne atrakcje.
„Atrakcyjne” stoiska rozlokowane były na terenie szkoły i poza nią. Uczniowie mieli możliwość poszerzania swojej wiedzy i rozwijania zainteresowań, czemu sprzyjały pokazy strażackie i ratownictwa wodnego, prezentacje Policji, pokazy chemiczne. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się Happy Fotobudka oraz salony urody – studio tatuaży, malowanie twarzy i paznokci, układanie fryzur, gdzie do pomocy zaangażowali się rodzice oraz uczennice klas trzecich oddziałów gimnazjalnych.
Nie zabrakło też gier i zabaw na świeżym powietrzu, takich jak cymbergaj, chodzenie na szczudłach, piłkarskie rozgrywki klasowe, których smak podkreślała kolorowa wata cukrowa.
Humory dopisywały każdemu, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się wymarzona wprost, jak na październikowy czas, pogoda.
Dzień ten należał do udanych i wartościowych w życiu szkoły, co podkreślił pan dyrektor, Jacek Kuzia, wręczając podczas podsumowania imprezy dyplomy i nagrody delegacjom klas, które przygotowały Dziejowy Pokaz Strojów Historycznych oraz dziękując sponsorom – Radzie Rodziców oraz Prezesowi Krytej Pływalni „Koral” w Morawicy - za ufundowanie dla uczniów nagród i poczęstunku w tym dniu.
|
XVI Rajd Świętokrzyska Baba JagaZ modlitwą do Ojca Świętego - Jana Pawła II
Dnia 16 października br. podczas lekcji religii wybraliśmy się wspólnie z dziećmi ze świetlicy oraz wychowawcami przed budynek szkolny, gdzie rośnie „Jodła Papieska” – żywy pomnik upamiętniający beatyfikację naszego Rodaka- Papieża Jana Pawła II. To już 40 lat, od kiedy nasz kochany papież został powołany na Stolicę Piotrową. „Ojcze Święty! Wiemy, że nadal pomagasz nam z nieba i wstawiasz się za nami do Pana Boga”. Z ufnością modliliśmy się, więc o potrzebne łaski dla nas, naszych rodzin, a także naszej szkoły, Ojczyny i całego świata. Postawiliśmy świeże kwiaty i zapaliliśmy znicze. Na zakończenie z ust wszystkich modlących się popłynęła ulubiona pieśń papieża - „Barka”. Ojcze Święty, Janie Pawle II – módl się za nami.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Morawicy
|
Szóstoklasiści w Akademii Przygody XIX RAJD INTEGRACYJNY „SIEDMIOMILOWE BUTY” - NA POWITANIE JESIENI.„Sprawić dzieciom radość” – to zamierzenie rodziców, wychowawców i opiekunów”.
Od dziewiętnastu lat, co roku, na powitanie jesieni, najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczą w rajdach pieszych „Siedmiomilowe buty” po najbliższej okolicy. W dn. 11 października 2018 r., 116 uczniów z klas I-III wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyło w XIX Jesiennym Rajdzie Integracyjnym ”Siedmiomilowe Buty” do Radomic. Młodzi turyści dzielnie pokonali trasę ze Szkoły w Morawicy do leśniczówki w Radomicach. Na miejscu spotkali się z leśniczym p. Zbigniewem Harabinem, oraz z przedstawicielami Nadleśnictwa w Daleszycach: p. Tomaszem Stacherą i Beatą Harabin, którzy niezwykle interesująco opowiadali o zwierzętach, roślinach, życiu lasu oraz swojej pracy. Zaprezentowali wybrane okazy zwierząt (lis, wydra, zając, bóbr, łasica), ich zwyczaje oraz ciekawostki przyrodnicze. Odpowiadali na pytania nurtujące młodych przyrodników. Leśniczy udzielił wywiadu, a także zaprezentował swoje mini zoo - stado danieli oraz leśniczówkę. Na zakończenie wizyty odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz spotkanie z uczniami małej Szkoły w Radomicach. Pełni wrażeń, zadowoleni (w opinii uczniów, rodziców i nauczycieli), w oczekiwaniu kolejnej pieszej wyprawy wróciliśmy autokarami do szkoły.
Z wizytą w kinie - edukacja filmowa
O tym jak ważną rolę pełni muzyka w filmie przekonali się najmłodsi uczniowie z klas 1-3 uczestniczący w lekcji w kinie Moskwa na temat: „Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci”.
Uczestniczący w warsztatach poznali historię, znaczenie i sposoby zastosowania muzyki w filmie.
W części praktycznej próbowali dobrać odpowiednią muzykę do oglądanej sceny.
Całość zakończyła się projekcją filmu pt. „Balerina”, który uświadomił milusińskim, że marzenia się spełniają. Tak było i w przypadku Felicji - głównej bohaterki filmu. Dziewczynka musiała znaleźć sposób, by dostać się do szkoły baletowej w Paryżu i nauczyć tańca. Udało jej się zrealizować swoje największe marzenie i otrzymać główną rolę w przedstawieniu.
Po seansie wszyscy udali się na jesienny spacer parkowymi alejami. Doskonale bawili się na placu zabaw przy Skwerze Harcerskim.
|
|