Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Zdrowo żyjemy – wygrywamy!

      1 października w naszej szkole rozpoczął się pięciodniowy projekt, pt.Zdrowo żyjemy-wygrywamy. W projekcie wzięli udział uczniowie i wychowawcy klas I-III. W ramach projektu przygotowano zdrowe kanapki, zrobiono zwierzątka z owoców i warzyw, omówiono zdrowy styl życia oraz wykonano i omówiono piramidę zdrowego żywienia. Wszystkie wykonane prace zaprezentowano na wystawce szkolnej. W ramach podsumowania projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych o zdrowym żywieniu, a także zostali poczęstowani sokiem zrobionym ze świeżych owoców i warzyw. Na zakończenie projektu każda z klas otrzymała dyplom. Projekt został przygotowany przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej - Ilonę Kuzię oraz Kingę Posłowską. Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu.

     

  • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

       28 września 2018r. odbył się w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Poprzedziły go wcześniejsze przygotowania, podczas których uczniowie w różny sposób przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Piątoklasiści i szóstoklasiści mieli możliwość zaprezentować swoje zdolności plastyczne wykonując plakaty pod hasłem "Tabliczkę mnożenia znamy i o niej plastycznie się wypowiadamy", które wykorzystano do dekoracji holu korytarza szkolnego. Czwartoklasiści przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia grając w tabliczkowe BINGO, układając matematyczne domino oraz tworząc tabliczkowe rymowanki. Oni również przygotowali plakaty pod hasłem „Smocza tabliczka mnożenia”.  

       W dniu akcji Patrol Egzaminacyjny podczas trzech przerw śródlekcyjnych sprawdzał znajomość tabliczki mnożenia u starszych kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły w myśl hasła dnia "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Egzaminatorzy i ich asystenci przepytali  w sumie 58 osób. Tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia" zdobyło 52 osoby.  

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji za rok! 

     

  • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

      

    W ramach obchodów Dnia Języków Obcych, który przypada na 26 września, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli się przekonać, że uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.  Każdy uczeń miał okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie o krajach anglosaskich, przygotowanym przez uczennice z klasy 7a i w nagrodę otrzymać słodki poczęstunek.

    Uczniowie klas 6, którzy wzięli udział w projekcie eTwinning pt. „ Postcards and proverbs for European Day of Languages” /Pocztówki z angielskimi przysłowiami na Europejski Dzień Języków/, zaprezentowali swoje prace całej społeczności szkolnej. Dzięki znajomości przysłów angielskich, możemy nie tylko wzbogacić nasze wypowiedzi ustne czy pisemne, ale również wzbudzić naszą ciekawość lingwistyczną. Miejmy nadzieję, że te angielskie przysłowia na długo zostaną w naszej pamięci.

     

  • Witamy  w klasie czwartej! Integracyjne spotkanie w Leśnym Zaciszu

       We wrześniu uczniowie klas czwartych  wraz ze swoimi nowymi wychowawcami p. Edytą Groszek, p. Dorotą Molendowską, p. Ewą Pietrzyk  integrowali się w Leśnym Zaciszu w Lisowie. Nasz pobyt na terenie ZOO - zgodnie z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania, zaczęliśmy od zwierząt, których w Leśnym Zaciszu jest już ponad 90 gatunków, a  pochodzą one z sześciu kontynentów. Spotkaliśmy m.in. mundżaki chińskie, lemury, lamy, strusie, antylopy, kuce szetlandzkie, wielbłądy dwugarbne,  zebry Chapmana, szopy pracze, jeżozwierze, kangury, surykatki i wiele, wiele innych. Swobodnie spacerowały między nami pawie,  złote bażanty i perliczki. Po obserwacji zwierząt przyszedł czas na poczęstunek, zabawy integracyjne i odpoczynek  na rozległym placu zabaw z mnóstwem atrakcji: mega-chińczyk, kręgle, pajęczyna, park linowy, huśtawki, kulkowy basen, trampolina… jednym słowem raj nie tylko dla maluchów. Pogoda nam dopisała- jesienne słońce, piękne kolory, mnóstwo świeżego powietrza wprawiły nas wszystkich w doskonały nastrój. Zadowoleni i wypoczęci niechętnie opuszczaliśmy Leśne Zacisze.

          

     

  • Wycieczka piątoklasistów i siódmoklasistów do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego z historią w tle

         W ostatnim tygodniu września tj. w środę i w czwartek uczniowie klas siódmych i piątych wraz z wychowacami udali się do Bałtowa.  Celem wyprawy były nie tylko liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów m.in. zwiedzanie: JuraParku, Muzeum Jurajskiego, Prehistorycznego Oceanarium, Zwierzyńca Bałtowskiego, Sabatówki, czy chociażby korzystanie ze wzbudzającego niemałe emocje Parku Rozrywki, ale nade wszystko uczestniczenie w niezwykłej, żywej lekcji historii. Uczniowie z naszej szkoły na obszarze miniaturowej mapy Polski, na której umieszczono 48 rekonstrukcji zamków i pałaców  z czasów ich świetności, mieli okazję poznać życie codzienne w średniowiecznym zamku. Realizacja przez Bałtowski Kompleks Turystyczny projektu „Piękna i Niepodległa” była okazją do omówienia osiągnięć ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego oraz zagmatwanych stosunków polsko – krzyżackich.

    Spacerując po JuraParku wycieczkowicze przenieśli się do ery dinozaurów i podziwiali piękne modele prehistorycznych zwierząt. W oceanarium zobaczyli z bliska co działo się w podwodnych głębinach miliony lat temu, poznali Megalodona oraz rybopodobnego Mozazaura. Podczas przejażdzki amerykańskim schoolbusem podziwiali Zwierzyniec Bałtowski, a w nim między innymi wielbłądy, lamy, jelenie, żubry oraz strusie.

    Uczestnicząc w spotkaniu z Czarownicą na Sabatówce  przez chwilę znaleźli się w świecie magii i czarów. Najwięcej niezapomnianych przygód uczniowie przeżyli w Parku Rozrywki, gdzie dodatkowych emocji dostarczył im film w kinie 5D.

     

  • Ogólnopolska akcja BohaterOn

          Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn. Tym razem jednak w ułożenie życzeń i dekorowanie specjalnych kartek do uczestników Powstania Warszawskiego włączyli się uczniowie klas I- III wraz z Wychowawcami i Rodzicami. Tym sposobem z morawickiej szkoły do
    Szanownych Adresatów Uczestników Powstania Warszawskiego trafiło około 200 okazjonalnych kartek.

         
  • Dzień Chłopaka

       28 września w klasach pierwszych odbyło się bardzo ważne święto - Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki złożyły życzenia oraz głośno odśpiewały Sto Lat swoim kolegom z klasy. Następnie wszyscy wzięli udział w pląsach tanecznych oraz w zabawie z czarodziejskim workiem, w którym kryło się wiele niespodzianek. Na pamiątkę tego święta uczniom z klasy I c pomalowano twarze oraz rozdano zwierzątka zrobione z kolorowych balonów. We wszystkich klasach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Na zakończenie imprezy rozdano upominki.

       

     

  • V Spartakiada Lekkoatletyczna pod hasłem: "Dumni z niepodległości"

    ZPO w Morawica zwyciężyło w  klasyfikacji medalowej!!!
    W sobotę, 22 września 2018r. uczniowie klas 1 - 3 wraz z rodzicami licznie i aktywnie wzięli udział w V edycji Spartakiady Lekkoatletycznej, która odbyła się na stadionie sportowym „ Moravia”.
    Frekwencja była 100% mimo, że pogoda nie rozpieszczała uczestników.  Obowiązujące konkurencje to biegi na różnych dystansach i sztafeta. Z okazji 100 - rocznicy odzyskania niepodległości, spartakiada rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Zawodnicy ubrani byli w stroje biało-czerwone. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica nagrodził pucharami trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii. Wszyscy biorący udział w spartakiadzie zawodnicy zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy Morawica otrzymali medale i poczęstunek.
    Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym rodzicom, dzięki którym uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces.

     

     

  • Nasze "Kochane Pierwszaki"

     18 września w Hali Legionów w Kielcach  uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w przedsięwzięciu profilaktyczno-edukacyjnym „Kochane Pierwszaki”. W uroczystości wzięło udział blisko 2000 pierwszoklasistów ze szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego. W czasie wspólnej zabawy dzieci mogły pogłębić wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zaprezentowali  specjalistyczny sprzęt ratowniczy. W trakcie spotkania odbyły się liczne zabawy związane z profilaktyką i bezpieczeństwem dzieci. Podczas spotkania poświęcone zostały tornistry uczniów klas I przez ks. Biskupa Mariana Florczyka. Uczniom towarzyszyli rodzice oraz wychowawcy: Maria Mikorska, Kinga Posłowska i Ilona Kuzia.

              
  • Nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii z wizytą w Morawicy

    W dniach od 19 do 20 września  2018 Gimnazjum w Morawicy gościło 24-osobową grupę z zaprzyjaźnionej szkoły IES de Vallada z Hiszpanii. Obydwie placówki w okresie od marca do czerwca 2017r. zrealizowały wspólnie projekt eTwinning pt. ‘Learning about others through games’, który został wyróżniony Krajowymi oraz Europejskimi Odznakami Jakości.
       Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Marcinem Dziewięckim - zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Morawica, który po przywitaniu gości, zaprezentował atrakcje turystyczne Morawicy, zapoznał z jej życiem kulturalnym oraz najważniejszymi inwestycjami. Uczniowie oraz nauczyciele z Hiszpanii byli pod ogromnym wrażeniem dynamicznych zmian oraz osiągnięć samorządu lokalnego.
       Kolejnym punktem wizyty było spotkanie gości z Hiszpanii z dyrekcją szkoły, nauczycielami oraz uczniami Zespołu Placówek Oświatowych
    w Morawicy. Wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli krótki program  artystyczny w wykonaniu utalentowanej wokalistki Aleksandry Strąk oraz odnoszącego sukcesy zespołu Piramida. Wiele  niezapomnianych wrażeń wzbudziła  lekcja tańca belgijskiego dla młodzieży z obydwu krajów prowadzona przez nauczycielkę  wychowania fizycznego Annę Kurandę. Następnie odbyło się spotkanie uczestników projektu, którzy dotychczas kontaktowali się w świecie wirtualnym. Poznali oni siebie nawzajem, mieli okazję do porozmawiania ze sobą, podzielenia się  wspomnieniami ze wspólnej lekcji na Skype oraz podsumowania  zrealizowanych zadań projektowych. Uczniowie z Morawicy bardzo szybko znaleźli wspólny język z rówieśnikami z Hiszpanii i przekonali się osobiście, że wiele ich łączy. Nawiązali też kontakty na portalach społecznościowych. Do udziału w spotkaniu  projektowym zostali zaproszeni także zainteresowani nauczyciele i uczniowie; służyło ono wymianie doświadczeń oraz promocji dobrych praktyk w środowisku szkolnym. Koordynatorka ze strony hiszpańskiej Marta Ubeda Abad podziękowała całemu zespołowi z Morawicy za gościnność  oraz za ciepłe przyjęcie.
       Organizatorzy przygotowali dla szkoły partnerskiej z Hiszpanii wiele miłych niespodzianek, m.in. słodki poczęstunek, udział we wspólnych rozgrywkach sportowych czy wysłuchanie fragmentu próby Szkolno - Gminnej Orkiestry Dętej.
       Wizyta w Morawicy trwała 2 dni. Goście   z Hiszpanii zwiedzili Kielce oraz  Morawicę, gdzie udali się na spacer do parku i nad zalew.
       Była to już trzecia wizyta zagraniczna  w murach Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, która została zorganizowana w ramach współpracy ze szkołami europejskimi.  

            
  • Międzynarodowy Dzień Kropki 2018

       15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Peter H. Reynolds, amerykański ilustrator oraz pisarz w 2003 roku wydał książeczkę dla dzieci pt. "The Dot" (ang. kropka). Opowiada ona o losach małej dziewczynki  o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta zainspirowała tysiące nauczycieli, którzy w  2013 roku zainicjowali obchody  Międzynarodowego Dnia Kropki, czyli święta kreatywności, odwagi w pokonywaniu trudności i zabawy. Od tego czasu 15 września w szkołach i innych instytucjach kultury podejmowane są różne działania, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, a Dzień Kropki jest pretekstem, aby pokazać go światu.
       W tym roku szkolnym,z inicjatywy pani wicedyrektor Marioli Kosztołowicz, uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego  Dnia Kropki.
       Na zajęcia matematyki uczniowie przyszli ubrani w kropki, podpisywali kropkowaną listę obecności, rozwiązywali matematyczne zakropkowane zadania, poznali alfabet Braille’a, za pomocą którego kodowali swoje imię oraz zapisywali i odczytywali liczby, układali zakodowane alfabetem Braille’a domina geometryczne i liczbowe oraz grali w kropkowaną grę  i obejrzeli również film o Vashti. Podczas całych zajęć zdobywali kropki, zaś najbardziej aktywni uczniowie otrzymali dyplom „Wielkiej Kropki”.
       Na zajęciach języka angielskiego  w klasach 4 – 6 uczniowie  obejrzeli film pt. „The Dot”. Zainspirowani niesamowitą historią Vashti wykonali oni własne, oryginalne rysunki   oraz słowniczki obrazkowe z motywem kropki, które następnie podpisywali. W ten sposób powstała galeria prac. Uczniowie tworzyli także własne quizy łączące wiadomości z różnych dziedzin, których tematem  była kropka. Następnie zadawali oni pytania swoim rówieśnikom.   Wiele radości sprawiło uczniom  poszukiwanie kropek w klasie oraz projektowanie ozdób i biżuterii.
       Udział szkoły w Święcie Kropki był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. Zaproponowane działania dostarczyły wiele pozytywnych emocji, zaangażowały do pracy oraz rozbudziły zdolności poznawcze uczniów. Z pewnością święto to wpisze się na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.
       Informacja o świętowaniu International Dot Day 2018 w naszej szkole zostaławysłana doThe Reynolds Center for Teaching, Learning and Creativity. ObchodyDot Day były również wydarzeniem eTwinnig w naszej szkole, do którego przyłączyły się szkoły z innych krajów. Pod linkiem https://padlet.com/m_kosztolowicz/g31zrulzi6q8 można zobaczyć, jak inni upamiętnili ten dzień.

             

     

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2018

    „Akcja - segregacja” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja sprzątania świata.
       Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy,  jak co roku przystąpiła do tej akcji. Jest to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w harmonogram działań szkolnych. Celem tegorocznej edycji było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zmianę postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowego potencjału. Uświadomienie korzyści płynących z segregacji odpadów, a także zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. 
        Nauczyciele  zapoznali uczniów z zasadami segregacji odpadów, przygotowali w swoich klasach plakaty promujące akcję, by w końcu po zapoznaniu swoich wychowanków z celem wyprawy ruszyć w teren na pomoc naszej planecie. Każdy wychowawca otrzymał od szkolnego organizatora akcji mapkę, która wyznaczała obszar do posprzątania. 21 września liczna grupa dzieci z klas 1 - 4 zaopatrzona w rękawiczki i worki na śmieci do selektywnej zbiórki wyruszyła ochoczo w teren, by posprzątać świat. Worki szybko napełniły się śmieciami. Dzieci wysprzątały teren szkolny, pobliski las i okolice figurki NMP Królowej Polski na Orlej Górze. Wypełnione śmieciami worki zostały ułożone w wyznaczonym miejscu, skąd szybko usunęli je pracownicy Zakładu Komunalnego w Morawicy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały swoje zadanie. Taka akcja jest dowodem na to, że wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele.
    Pamiętajmy!
    Jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa naszych codziennych wyborów. Niech ta akcja stanie się pretekstem do tego, aby każdego dnia na nowo odpowiedzialnie korzystać ze środowiska.

     

  • Z wizytą w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy – pierwsze sukcesy w nowym roku szkolnym 2018/2019

       

       W dn.20 września, w  Samorządowym  Centrum Kultury w Morawicy nastąpiło uroczyste podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej „W trosce o czyste powietrze”  oraz wręczenie nagród zwycięzcom.Z naszej szkoły w  uroczystości uczestniczyły:  klasy II ai III wraz z opiekunami p.Małgorzatą  Waszkiewicz i  p. Ewą Ozimirską oraz nagrodzeni uczniowie  ze swoimi klasami z terenu Miasta i Gminy Morawica.Oto zwycięzcy,  nagrodzeni laureaci:
                I miejsce: Kornelia Majkowska   kl. III,  Tomasz Majkowski
    Wyróżnienia otrzymali: Amelia Krąż - kl. II a, Filip Pila - kl. II a, Ksawery Kraska - kl. IV c, Kamil Ślusarczyk - kl. V d, Kamila Pisarczyk
       Uświetnieniem uroczystości  był pouczający spektakl o tematyce ekologicznej poświęcony segregacji odpadów w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru, oraz zabawy, konkursy z nagrodami dla publiczności. Na zakończenie, miłym akcentem  była lekcja przyrody w  parku oraz pamiątkowe fotki.
       Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.
    Fot. A. Radomski

           

     

  • Nowe instrumenty i nagłośnienie dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

      Realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej projekt: Zakup instrumentów i nagłośnienia dla Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy to zdanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotowane ze środków Miasta i Gminy Morawica.
       Członkowie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z wielkim entuzjazmem przyjęli wiadomość o wyposażeniu zespołu w 10 nowych instrumentów oraz w sprzęt nagłaśniający. Na realizację tego zadnia Stowarzyszenie pozyskało 40 000 zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 10 000 zł ze środków Miasta i Gminy Morawica oraz przeznaczyło 3 750 zł z własnych zasobów finansowych. Dzięki temu orkiestra dęta zyskała: saksofon tenorowy, tubę, klarnet, 3 trąbki, 2 tenorhorny, flet poprzeczny i bęben marszowy.
    - Nowe instrumenty, renomowanych firm, ułatwią grę muzykom, pomogą w uzyskaniu właściwej intonacji i pozytywnie wpłyną na brzmienie całej orkiestry – mówi kapelmistrz, Paweł Czekaj.

       W ramach realizacji projektu zakupiono również dla zespołu sprzęt nagłaśniający, na który składają się: powermixser ze skrzynią transportową, dwie kolumny, 2 mikrofony pojemnościowe i 2 mikrofony bezprzewodowe. Dynamicznie rozwijająca się orkiestra, zapewniająca oprawę muzyczną wielu imprez i uroczystości, koncertująca w różnych miejscach, nierzadko w towarzystwie wokalistów i konferansjerów, zyskuje dzięki projektowi niezależność w zakresie nagłośnienia. - Zakup instrumentów zdecydowanie poprawi komfort pracy artystów sięgających po coraz ambitniejszy repertuar, zaś profesjonalne nagłośnienie zagwarantuje bardzo dobrą jakość odbioru występów zespołu - twierdzi opiekun orkiestry, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, Jacek Kuzia.
       By uczcić 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, orkiestra przygotowuje koncerty pieśni patriotycznych. Kapelmistrz, Paweł Czekaj, już dziś zaprasza na to niezwykłe wydarzenie artystyczne stanowiące zwieńczenie działań projektowych.

                       
     
           

     

  • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

       W piękny, słoneczny poniedziałkowy  dzień , tj. 3 września, po wakacyjnej przerwie, znów zabrzmiał pierwszy dzwonek.  Sala gimnastyczna  wypełniona była po brzegi, bowiem po raz pierwszy podczas inauguracji  roku szkolnego  zebrała  się razem cała społeczność szkolna, tj. uczniowie klas: I-VIII i uczniowie klas trzecich gimnazjum, nauczyciele, wychowawcy oraz liczni rodzice.  Na początku głos zabrał Dyrektor szkoły- Jacek Kuzia, prosząc wszystkich zgromadzonych  o powstanie i wprowadzenie przez poczet sztandarowy sztandaru szkoły, po czym odśpiewano  hymn państwowy. Następnie Pan Dyrektor serdecznie powitał pierwszoklasistów i nowych uczniów przybyłych z innych szkół, przedstawił  wychowawców poszczególnych klas. Wszystkim uczniom Dyrektor szkoły życzył samych sukcesów w nowym roku szkolnym  i bezpiecznej drogi do szkoły, jak i bezpiecznego powrotu do domu.

     

     

  • MOBILNE PLANETARIUM z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Morawicy

     

       W Szkole Podstawowej w Morawicy przez dwa dni stacjonował PLANETOBUS,  który zabrał wszystkich chętnych w kosmiczną podróż.
       Mobilne planetarium, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. Na półokrągłym sklepieniu ponad 30 widzów, co godzinę oglądało  pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Seans trwał ok. 45 min. i był całkowicie bezpłatny.
       
    Uczestnicy pokazu mogli zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Podróż kosmiczna zakończyła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na której pracujący tam astronaucie zdradzili tajniki swojego zawodu.
       
    Na zakończenie pokazu wszyscy otrzymali „Poradnik młodego naukowca”,  w którym można było znaleźć ciekawostki astronomiczne, informacje o gwiazdach, planetach oraz ciekawych eksperymentach, które można samodzielnie wykonać w domu.
      
    Chętnych do odwiedzenia Planetobusa nie brakowało. Uczestnicy kosmicznej podróży byli zachwyceni.
       
    Projekt Planetobus realizowany jest  w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”  a pilotuje go Renata Janik – doradca wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego J. Gowina.

     

  • ROK SZKOLNY 2017/2018

     

  • Już wakacje się zaczęły...

       W piątek 22 czerwca 2018r. odbyły się uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego 2017/2018. Na tej wyjątkowej akademii, odbywającej się po raz pierwszy z nowo poświęconym sztandarem gościły delegacje  z Niemiec, Słowacji, Czech i Ukrainy, przybyłe z burmistrzem Marianem Burasem.

       Uczniowie klas 4a i 4c zaprezentowali krótki program artystyczny. Wierszem i piosenką wprowadzili wszystkich w radosny czas relaksu i odpoczynku, podając cenne rady dotyczące bezpiecznego zachowania się nad wodą, na plaży, w lesie oraz na wycieczkach rowerowych.

       Pan burmistrz Marian Buras wręczył nagrody uczniom,  którzy osiągnęli najwyższą średnią stopni. W klasach młodszych stypendium otrzymał Jakub Klimczak, uczeń klasy 4c, a w oddziałach gimnazjalnych Wiktoria Bisaga, tegoroczna absolwentka. Na akademii wręczono pamiątkowe grawerony uczniom, wyłonionym w VI edycji konkursu „Uczeń Roku”. Tegoroczni absolwenci otrzymali z rąk pana dyrektora Jacka Kuzi świadectwa ukończenia gimnazjum.

       Doniosłym punktem uroczystości była zmiana chorążego w poczcie sztandarowym.
    Miejsce Jakuba Korbana – tegorocznego absolwenta zajął Krzysztof Kuta, a do składu rezerwowego powołano Patryka Mielczarka.

       Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkania z wychowawcami w klasach, gdzie zostały rozdane świadectwa.

                                                                   Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!


    Fot. A. Radomski

     

  • Inscenizacja bajki "Kopciuszek"

       19.06.2018 roku w świetlicy  odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie czytelnicze, w ramach projektu "PoczytajMy". Spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ oprawę artystyczną przygotowali najmłodsi wychowankowie świetlicy szkolnej (z klasy Ia i Ic), którzy nie tak dawno byli pasowani na czytelników naszej szkoły. Pod kierunkiem wychowawcy świetlicy, p. Ewy Ozimirskiej i bibliotekarza -p. Marty Sylwar przygotowali wspaniałe przedstawienie pt. "Kopciuszek", które zaprezentowali najpierw dla dzieci i wychowawców Przedszkola Samorządowego, a potem dla społeczności naszej szkoły z klas I-III oraz rodziców. Uczniowie zachwycili swą grą aktorską, swobodą na scenie, muzykalnością, pięknymi strojami i swym urokiem osobistym. Pięknie zatańczyły taniec dworski. "Kopciuszek" w wykonaniu pierwszoklasistów zachwycił wszystkich, czego potwierdzeniem były gromkie brawa i słowa uznania Pani Dyrektor Szkoły i Przedszkola. W inscenizacji brali udział: Kopciuszek - Paulina Robak, Córuchny - Lena  Nachyła i Lena Kaczmarczyk, Macocha - Maja Szczykutowicz, Narrator - Marysia Tarka, Strażnik - Mikołaj Stęplewski, Wróżka - Klaudia Gwóźdź, Damy Dworu - Natalia Rożkiewicz, Karolina Pęczkiewicz, Alicja Siewiorek, Królewicz - Filip Pila, Mieszczanie Kamila Pisarczyk, Oliwier Winiarski, Michał Galus, Ochmistrz - Kamil Orliński.                                                
    Druga część spotkania to głośne czytanie dzieciom. Książkę pt. "Zbuntowany słoń"czytał Jakub Więckowski z klasy VIa. Jakub reprezentując Klub Czytającego Przyjaciela, w czasie roku szkolnego umilał dzieciom pobyt w świetlicy , czytając im książki i organizując quizy czytelnicze. Tym razem też tak było. Fachowo przeprowadził quiz, w którym  aktywnie uczestniczyły wszystkie dzieci. Spotkania czytelnicze zawsze dostarczają wiele radości. Na następne trzeba będzie poczekać do przyszłego roku:))))
                                         

     

  • Klasy czwarte  w „Pszczelim Dworku” w Dyminach

       14 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 4a i 4b  wraz z wychowawcami brali udział w pokazowych lekcjach w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pszczeli Dworek”, odbywających się podczas Dnia Otwartego. Organizatorem przedsięwzięcia były: Świętokrzyski Ośrodek  Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Miasto i Gmina Morawica.
       Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w zajęciach pt. „Zwierzyniec w pszczelim dworku – daniele, muflony, bażanty, pszczoły” oraz „Obraz wiejski utkany  w pachnącym sianie”. W trakcie pierwszej lekcji prowadzonej przez pana Andrzeja Janaszka, czwartoklasiści  poznali różne zwierzęta żyjące w Zagrodzie Edukacyjnej, dowiedzieli się, skąd się bierze miód, poznali oni drogę życia pszczoły- robotnicy, zostali zaznajomieni z zajęciem pszczelarza, mogli oni zobaczyć sprzęt, jaki wykorzystuje się w pasiece. Dzięki gościnności właścicieli Zagrody Edukacyjnej wszyscy uczestnicy zajęć zostali zaproszeni do degustacji różnych rodzajów miodu.
       W trakcie zwiedzania małego skansenu uli zostały przypomniane uczniom  postaci ze znanych legend świętokrzyskich.
    Druga lekcja miała charakter warsztatowy i pod kierunkiem pana Grzegorza Szymańskiego, właściciela Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska, uczniowie nauczyli się samodzielnie tworzyć zabawne figurki z siana.  Warsztatom towarzyszyły wspólne gry i zabawy  na świeżym powietrzu oraz opowieści prowadzone gwarą o dawnym życiu na wsi, obowiązkach dzieci w gospodarstwie.
    Zajęcia edukacyjne w „Pszczelim Dworku” były bardzo atrakcyjną formą  nauki poza murami szkoły. 
     Serdecznie dziękujemy  organizatorom przedsięwzięcia za zaproszenie, poczęstunek oraz za możliwość uczestnictwa w zajęciach otwartych.

     

strona: