W świecie greckich bogów, bogiń i herosów
Realizacja projektu długoterminowego pt. „W świecie greckich bogów, bogiń i herosów” przez klasy czwarte na lekcji historii.
W pierwszym tygodniu kwietnia czwartoklasiści zakończyli realizację projektu pt. „W świecie greckich bogów, bogiń i herosów”. Zadanie polegało na wejście w rolę wybranego przez siebie boga, boginię bądź herosa pochodzącego ze starożytnej Hellady i przedstawienie go na forum klasy. Uczniowie musieli przygotować odpowiednie stroje, rekwizyty, w przypadku bogiń również fryzury, a także dokonać krótkiej prezentacji, czyli przedstawić swoją wybraną postać, opowiedzieć o niej.
Efektem finalnym projektu było pojawienie się na lekcji historii wielu Zeusów, Posejdonów, Aresów czy Hefajstosów. Wśród czwartoklasistek najpopularniejszą boginią, w którą najchętniej się wcieliły była bogini zakochanych, najpiękniejsza Afrodyta. Ale były także: Atena, Hera, Selene.
|
Trzecioklasiści w "Kubusiu"
31 marca 2017r. uczniowie klas trzecich oglądali „Opowieść o Piotrusiu i Wilku”, drugą pantomimę dla dzieci wyreżyserowaną przez Bartłomieja Ostapczuka w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Poznali historię chłopca (opowiedzianą bez słów), który wraz z dziadkiem mieszkał na skraju lasu, przyjaźnił się ze zwierzętami i który w zemście za zabicie kaczki złapał wilka, by oddać go do ZOO. Było to przedstawienie o wspomnieniach i pragnieniach, które pozwalają nam radzić sobie z tym, co nas w życiu spotyka. O odwadze, która pozwala ludziom walczyć z kłopotami i o tym, że warto wierzyć w to, co się kocha.
W tym dniu dzieci zwiedziły również Biuro Wystaw Artystycznych, wzięły udział w warsztatach artystycznych dotyczących rzeźby.
|
Piątoklasiści w Warszawie
Dzień 27 marca 2017 r. był bardzo wyjątkowy dla naszych piątoklasistów. Wraz z wychowawcami wybrali się bowiem na wycieczkę do stolicy naszego kraju. Celem podróży było zwiedzenie m.in.: Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, gmachu Telewizji Polskiej oraz Stadionu Narodowego.
Po dotarciu do celu oczom naszych uczniów ukazał się polski drapacz chmur – najwyższy budynek, znajdujący się w Śródmieściu Warszawy na Placu Defilad 1. Wszyscy z ochotą oglądali panoramę miasta stołecznego z Tarasu Widokowego na XXX piętrze.
Kolejnym etapem eskapady było wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to poświęcone jest wydarzeniom sierpnia i września 1944 roku i stanowi hołd dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Za pomocą nowoczesnych środków przekazu piątoklasiści przeżyli wyjątkowe spotkanie z pamiątkami historii. Obejrzeli także film „Miasto ruin” – pierwszą na świecie cyfrową rekonstrukcję miasta zniszczonego podczas II wojny wykonaną w technice 3D zwanej stereoskopią.
Duże wrażenie na wycieczkowiczach zrobiła wizyta w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, magazynach rekwizytów oraz w muzeum Telewizji Polskiej S.A. na ulicy Woronicza 17.
Kulminacyjnym momentem dla większości piątoklasistów były atrakcje oferowane przez PGE Narodowy. Nowoczesny, największy stadion w Polsce, powstały na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, zwłaszcza kiedy zasiedli na trybunach mieszczących 58 tysięcy osób.
|
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny powitaliśmy w nietypowy i oryginalny sposób. Wszyscy uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w programie profilaktycznym pod hasłem „Jestem sobą- nie uzależniam się”. Zaczęliśmy od wspólnego spotkania na sali gimnastycznej, podczas którego mieliśmy okazję obejrzeć bajkę profilaktyczną pt. „Czerwone Kapturki” w wykonaniu koła polonistycznego z klas VI oraz przedstawienie pt. „Sąd nad papierosem”, przygotowane przez uczniów klasy Va. Następnie uczniowie klas VI uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracownika Sanepidu pt. „Dziękuję, nie palę”, podczas gdy w międzyczasie uczniowie klas IV i V spotkali się ze studentami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przeprowadzających warsztaty pt. „Uzależnienie od Internetu”. Pod koniec zajęć uczniowie zgodnie doszli do wniosku: ‘Uzależnieniom mówimy nie’. Spotkanie nasze uświetnił występ zespołu tanecznego „Piramida” pod kierunkiem Anny Kuranda. Organizatorami pierwszego dnia wiosny w naszej szkole były: pani pedagog - Beata Sowa, opiekun Samorządu Uczniowskiego - p. Anetta Wrona oraz nauczyciele p. Elżbieta Moskwa-Strąk, Maria Jędrocha-Olszewska.
|
Poszerzamy kompetencje językowe
14 marca br. uczniowie klas czwartych pod opieką p. M. Jędrochy-Olszewskiej i p. Marty Sylwar odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki i IV filię Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Wyjazd zorganizowany został w ramach obchodów jubileuszowego XXV Tygodnia Kultury Języka.
W Energetycznym Centrum Nauki czwartoklasiści mieli okazję zobaczyć wystawę, poeksperymentować z prawami fizyki, obejrzeć interesujący film nt. źródeł energii, jednak głównym punktem programu były nietypowe warsztaty językowe pod hasłem: „Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Zajęcia trwały godzinę i polegały na wykonaniu dwóch doświadczeń. Instrukcje napisane były jednak gwarą podhalańską i świętokrzyską, co sprawiło niemało trudności. Aby doświadczenia się udały, należało najpierw rozszyfrować poszczególne słowa. Nasi uczniowie byli w tym naprawdę niezwykle pomysłowi! Zajęcia podobały się wszystkim, zwłaszcza, że zakończyły się sukcesem i ciekawym porównaniem zaprezentowanych gwar. Wszyscy zauważyli jak ważne jest poprawne posługiwanie się polskim językiem ogólnonarodowym!
Na pożegnanie rozlosowano nagrody – niespodzianki. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci opuścili budynek, by następnie udać się na „Spotkanie z frazeologią” do jednej z kieleckich bibliotek. Tu, w miłej i wesołej atmosferze, bawiąc się – rozwijaliśmy swoje kompetencje językowe. Warsztaty przygotowane były bardzo ciekawie, uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, zdradzając tym samym jak szeroką posiadają wiedzę z zakresu frazeologii.
Pod koniec wszyscy otrzymali pamiątkową zakładkę do książki i z uśmiechem od ucha do ucha wrócili do domu.
|
Nagroda Burmistrza Miasta I Gminy Morawica dla PIRAMIDY
W dniu 10.03.2017 r. formacja taneczna PIRAMIDA – prowadzona przez p. Anne Kurandę otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Morawica w Dziedzinie Kultury i Sportu. Ta podniosła uroczystość odbyła się w Centrum Kultury i zgromadziła liczną publiczność. Szanowna Kapituła przyznając nagrodę kierowała się całokształtem dorobku artystycznego i kulturalnego. Dla wszystkich uczestników zespołu ta prestiżowa nagroda jest powodem do dumy, zadowolenia i radości; motywuje do dalszej pracy i do podejmowania wysiłku związanego z przygotowaniem kolejnych fascynujących choreografii. Na zakończenie gali zaprezentowali się laureaci, a wśród nich PIRAMIDA. Występ nagrodzony został gromkimi brawami i niezliczonymi gratulacjami.
Obecne prezentacje można obejrzeć na stronie internetowej wpisując:
https://ckinfo.pl/piramida-nowej-choreografii/ „Tajemnica Zielonego Królestwa”
https://www.youtube.com/watch?v=d-naVy_wPZU „Brzmienie Szeptu”
|
Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją- XXV Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka.
Rokrocznie, w marcu, nasza szkoła podejmuje szereg działań, w których aktywnie uczestniczą wszyscy uczniowie klas IV –VI. W tym roku głównym celem wojewódzkiej akcji językowej było upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Czwartoklasiści przekonali się, że czytanie nie jest trudne- rozwiązywali test doskonalący i sprawdzający umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem. Uczniowie starszych klas poznali wybrane Legendy Świętokrzyskie. Dnia 14 marca, tj. we wtorek, uczniowie klas czwartych pojechali do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach i do filii Biblioteki Wojewódzkiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach językowych- spotkali się z frazeologią. W środę wszyscy uczniowie pisali dyktando, walcząc o tytuł Klasowego i Szkolnego Mistrza Ortografii. W kolejny dzień klasy piąte zmagały się z testem sprawdzającym wiedzę z nauki o języku, a w ostatnim dniu tygodnia najstarsze klasy rozwiązywały zadania z frazeologii i słowotwórstwa.
Na apelu podsumowującym Tydzień Kultury Języka, tj. 21 marca, dyrektor szkoły- Jacek Kuzia wręczył dyplomy zwycięzcom w klasowych i szkolnych konkursach językowych. W klasach czwartych, w kategorii -czytanie ze zrozumieniem- zwyciężył Marceli Groszek- z IV „a” i Szymon Zygadło z IV „b”. Najlepszymi z gramatyki w klasach piątych okazały się: Agata Wojtyś- V „a” i Ewelina Robak- V „b”.
Z frazeologią najlepiej poradzili sobie- Franciszek Kruk -VI „a” i Aleksandra Baran- VI „b”. Dyplomy z tytułem -Klasowy Mistrz Ortografii odebrali: Amelia Cieśla- IV „a”, Szymon Zygadło- IV „b”, Natalia Baran- V „a”, Ewelina Robak- V „b”, Marlena Pietrzyk i Zuzanna Rudzka – VI „a”, zaś dyplom z tytułem- Szkolny Mistrz Ortografii powędrował do Wiktorii Nieznalskiej z VI „b” .Niepokonanym w konkursach i dwukrotnie utytułowanym okazał się Franciszek Kruk, który został Szkolnym Mistrzem Słowa i Pióra.
Gratulujemy!
|
Warsztaty przyrodnicze ,,Jak dwie krople wody” oraz eksperymentowanie w ramach wystawy ,,Zmysły człowieka”
Z inicjatywy Rodziców, 8 marca uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w oryginalnych zajęciach warsztatowych "Jak dwie krople wody" w Centrum Naukowo-Technologicznym Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Pracując w grupach odkrywali własności wody, jej występowanie i zastosowanie, wykonywali interesujące doświadczenia. Poznali właściwości antygrawitacyjne wody, sprawdzali jej napięcie powierzchniowe, właściwości detergentów oraz wykonywali atramentowe czary. Dowiedzieli się dlaczego nartnik porusza się po wodzie, jak działają detergenty – na jakiej zasadzie odbywa się pranie.
Miłą niespodzianką było eksperymentowanie w ramach wystawy "Zmysły człowieka”. Każdy miał okazję pobawić się piaskiem kinetycznym, konstruować budowle, figury z kloców, zabawić się w chomika poruszającego koło, odkryć własności luster, poznać dawne zabawki, prowadzić obserwacje przez lunetę oraz zagrać na harfie świetlnej, która zmieniała falę świetlną na falę dźwiękową tworząc niepowtarzalną muzykę.
Uwieńczeniem atrakcji była kąpiel w basenie kulkowym, zabawy konstrukcyjne z klockami. Wycieczka przypadła do gustu pierwszakom, była to super nauka przez zabawę.
|
Warsztaty edukacyjne „Ekodzieciaki”
Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych rozwijający swoje zainteresowania otaczającym światem na kołach przyrodniczych uczestniczyli w cyklu trzech warsztatów ekologicznych w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim w ramach projektu pn. „Warsztaty edukacyjne Ekodzieciaki – edukacja od najmłodszych lat”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nasi młodzi przyrodnicy pracując w grupach rozważali problem globalnego ocieplenia i wykonywali proste przyrządy do określenia składników pogody – deszczomierz i wiatromierz w ramach warsztatu „Ciepło-cieplej – dlaczego klimat się zmienia?”. W trakcie kolejnych zajęć warsztatowych „Gleba – żywiciel przyrody” poprzez eksperymenty sprawdzali właściwości sorpcyjne gleby analizując jej znaczenie dla organizmów żywych. Na zakończenie zajęć w trakcie warsztatu „Recykling – to się opłaca” omówili problem powtórnego wykorzystania i segregacji odpadów oraz samodzielnie wykonali papier z recyklingu. W trakcie zajęć nasi uczniowie otrzymali smaczny poczęstunek w postaci napojów i zdrowych przekąsek. Olbrzymią radość sprawiła młodym naukowcom możliwość zwiedzania wystawy w Centrum Nauki i korzystanie ze wszystkich znajdujących się na jej terenie urządzeń. Warsztaty zorganizowały nauczycielki przyrody, opiekunki szkolnych kół przyrodniczych dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych - Pani Wiesława Cecot i Pani Dorota Molendowska.
|
Muzyczne poranki z Filharmonią Świętokrzyską
Od kilku lat w naszej szkole cyklicznie, raz w miesiącu, odbywają się koncerty kameralne Filharmonii Świętokrzyskiej. Lekcje muzyczne uczulają młodego człowieka na piękno muzyki, aktywizują i stymulują jego zmysły, a także rozwijają wrodzony talent.
Uczniowie klas I-III są zadowoleni z uczestnictwa w tych koncertach, ponieważ mogą poznać nowe instrumenty, przećwiczyć figury taneczne, ale przede wszystkim mają okazję posłuchać różnych gatunków muzyki w wykonaniu prawdziwych artystów. To jest niezapomniane, kulturalne przeżycie.
|
Spotkanie ze strażakami OSP w Morawicy
19 stycznia uczniowie klasy 3a udali się do strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy na spotkanie ze strażakami, aby tam poznać pracę strażaka oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa. Strażacy w bardzo ciekawy sposób zapoznali uczniów z tajnikami swojej pracy, zaprezentowali wyposażenie wozu bojowego, pokazali działanie niektórych sprzętów znajdujących się w wyposażeniu wozu np. piła do metalu, podnośnik hydrauliczny. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także pomocy w wypadkach drogowych, usuwaniu benzyny, olejów i innych płynów z jezdni, pomocy w przypadku powodzi itp. W trakcie pokazu zwrócono szczególną uwagę na zadania z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, jakie wykonują również strażacy z OSP w Morawicy. Podczas omawiania tego zagadnienia uczniowie zobaczyli w jakie artykuły medyczne wyposażony jest wóz strażacki. Mogli także sami doświadczyć, jak to jest być ofiarą wypadku, którą strażacy układają na desce ratunkowej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się w przypadku pożaru w szkole, domu czy miejscu publicznym.
Gorąco dziękujemy druhom z OSP w Morawicy za ich serdeczne przyjęcie i niezwykłe zajęcia, które z całą pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.
|
Zabawa karnawałowa
W czwartek 26 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd wprowadził uczestników w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Animatorami tanecznego korowodu były mamy: Pani Wiola Kruk, Pani Dorota Szczykutowicz oraz Pani Izabela Moskwa. O oprawę muzyczną zadbał DJ – Pan Daniel Czwartosz. Wszyscy uczestnicy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Zadowoleni i pełni wrażeń czekamy na kolejny bal.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – Serdecznie Dziękujemy! – Mały Samorząd Uczniowski.
|
Ślubowanie Pierwszoklasistów
9 stycznia 2017 r. to pamiętny dzień dla Pierwszoklasistów
Zgodnie z tradycją i ceremoniałem szkoły, co roku, z okazji rocznicy urodzin patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego odbywa się uroczystość pasowania pierwszaków na uczniów.
W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy Jacek Kuzia, wicedyrektor Wiesława Cecot, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Morawicy Zofia Soboń, Ewa Borek nauczyciel Przedszkola, Straż Miejsko – Gminna, rodzice, nauczyciele, pracownicy placówki oraz uczniowie klas I – III.
Na wstępie Dyrektor Szkoły ciepłymi słowami powitał przybyłych Gości oraz Pierwszoklasistów, a przedstawiciel Samorządu Szkolnego oraz Koleżanki Koledzy z IV klasy życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Przed licznie zgromadzoną publicznością, najmłodsi uczniowie zaprezentowali część artystyczną: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wykazali się doskonałą znajomością utworów patrona szkoły, szeroką wiedzą ogólną i wieloma umiejętnościami. Swoją postawą, zachowaniem i zaangażowaniem udowodnili, że zasługują na miano „Kornelowców”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły złożyli przyrzeczenie na Flagę Polski, a potem za pomocą „magicznego” pióra zostali pasowani przez dyrektora szkoły - Jacka Kuzia, na uczniów. Następnie wręczono uczniom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Na koniec głos zabrali: burmistrz, pani dyrektor przedszkola, panowie ze straży miejsko – gminnej oraz rodzice, którzy złożyli życzenia nowo pasowanym uczniom i obdarowali ich upominkami. Wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii. Uświetnieniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień ten na długo pozostanie w pamięci najmłodszych Kornelowców.
|
Obchody Święta Patrona Szkoły
Dzień 9.01.2017 roku był świętem w Szkole Podstawowej w Morawicy. Świętowaliśmy oczywiście urodziny naszego patrona - Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji Klub Czytającego Przyjaciela zaprezentował społeczności szkolnej bajkowy korowód postaci z książek pisarza. Dzieci wspaniale wcieliły się w swoje role, rozbawiając publiczność. Nie zabrakło piosenki o tym, że „Uśmiech zwycięży zawsze” oraz tańca wykonanego przez uczniów. Wszystkim udzielił się radosny, pogodny nastrój, podkreślający charakter tej uroczystości.
|
Korneliady w klasach 2-3 i 4-6
Czy wiesz w jakich miastach studiował Kornel Makuszyński ? Był jedynakiem, czy miał rodzeństwo ? Jaka była jego ulubiona zabawa w dzieciństwie ? Czy Koziołek Matołek pojechał do Afryki , a Małpka Fiki- Miki i Murzynek Goga- Goga byli przyjaciółmi ? Na te i wiele innych pytań dotyczących życia i twórczości naszego wspaniałego patrona- Kornela Makuszyńskiego, przyjaciela dzieci i młodzieży, rewelacyjnie odpowiadali uczestnicy Korneliady 2017. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani, ale niestety do grona zwycięzców wyłonić mogliśmy tylko najlepszych. I tak w kategorii klas 2-3 pierwsze miejsce otrzymały drużyny z klas 2a i 2c. Klasę 2a reprezentowali uczniowie: Natalka Pasek, Igor Lech, Wiktor Dziewięcki, natomiast klasę 2c reprezentowali: Mikołaj Tworek, Ksawery Kraska, Natalka Szałas. W kategorii klas 4-6 zwyciężyła klasa 5b w składzie: Ewelina Robak, Amelka Botkiewicz, Hania Olszewska. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
|
Akcja czytelnicza „Uwolnij książkę”
Rada Rodziców naszej szkoły zainicjowała akcję „Uwolnij książkę”, zachęcając wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli do czytelnictwa. Podczas ślubowania klasy pierwszej przedstawiciele rodziców zapoznali wszystkich z ideą akcji, przekazując jednocześnie na przygotowaną półkę w świetlicy szkolnej, zestaw książek. Uroczystego otwarcia półki „Uwolnij Książkę” dokonała pani dyrektor Wiesława Cecot podczas konkursu czytelniczego „Korneliada”. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji, czerpania przyjemności z czytania i obdarowywania innych własnymi książkami.
|
Julita Orlińska laureatką II Konkursu Diecezjalnego na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową
II Konkurs Diecezjalny na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty. Jury wyłoniło najlepsze prace. Spośród 88 prac w 2 kategoriach wiekowych nagrodzono 21 prac. W dniu 12 stycznia 2017 roku w Auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Z uznaniem należy podkreślić wysoki poziom artystyczny, pomysłowość oraz zaangażowanie uczniów w wykonanie pięknych szopek. I miejsce w kategorii klas I-III zdobyła szopka wykonana przez Julitę Orlińską z kl. 3 a. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkową atrakcją uroczystości był koncert kolęd w wykonaniu Michała Bojczuka – laureata wielu festiwali krajowych i międzynarodowych. Naszej uczennicy gratulujemy zwycięstwa.
|
"Szlachetna paczka"
W dniach: 1-8 grudnia uczniowie(klasy I-IV) i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Wybrano Rodzinę oznaczoną numerem SWI-2661-551240. Udało się zebrać wszystkie produkty z listy potrzeb. Produkty żywnościowe i chemiczne podarowali uczniowie i nauczyciele. Do potrzeb najniezbędniejszych, na które ta Rodzina nie mogła sobie pozwolić były ubrania: kurtki (2 męskie, jedna damska), dresy męskie, buty (rozm. 42) oraz garnek 5 litrowy i zostały zakupione z kwoty uzbieranej wśród nauczycieli. Uczniowie z klasy 4 b byli odpowiedzialni za rozwieszenie ogłoszeń o akcji, zaś uczniowie z klas 3a, 3c i 4a zajęli się pakowaniem paczek. Uczennica klasy 4b Oliwia Paliwoda wykonała piękne ozdoby świąteczne dla wybranej Rodziny. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i pomoc w organizacji wszystkim uczniom i nauczycielom.
Wolontariusz, który opiekował się rodziną (SWI-2661-551240), chciał przekazać kilka słów od siebie.
Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:
"Kiedy paczki dotarły do naszego magazynu od razu spakowaliśmy je do wozu strażackiego i razem z druhami z OSP, którzy nam pomagali pojechaliśmy zawieźć prezenty rodzinie. Pani Eliza, która otworzyła nam drzwi zapytała: To Pani? Czy to znaczy, że otrzymaliśmy pomoc? Jej uśmiech na twarzy, a jednocześnie zdziwienie to bezcenny widok. Każdemu z nas uradowało się serce, że możemy cieszyć się razem z rodzinami ich szczęściem. Druhowie pomagali nam wnosić paczki do domu, a Pani Eliza nie dowierzała, że jest ich aż tak dużo. Pięknie zapakowane paczki dodawały jeszcze większego uroku. W pewnym momencie Pani Eliza stwierdziła, że niedługo braknie miejsca w ich malutkim domku na składowanie prezentów. Bracia Pani Elizy w milczeniu obserwowali jak przybywa w ich domy prezentów. Po ich wyrazie twarzy można było wywnioskować, że te święta będą zdecydowanie szczęśliwsze. Rodzina najbardziej ucieszyła się z ubrań, żywności oraz środków czystości. Co chce przekazać Tobie wolontariusz: Jako Lider i jednocześnie opiekun rodziny bardzo dziękuję za wybranie rodziny z naszej gminy. Jestem szczęśliwa widząc radość na twarzach tych ludzi i jestem pewna, że dzięki tym prezentom te nadchodzące święta będą pełne radości i szczęścia. Co chce powiedzieć od siebie rodzina: Cała rodzina dziękuje z całego serca Darczyńcy i osobom pomagającym za włączenie się w ten piękny projekt. Dziękują za okazaną pomoc, zainteresowanie i liczbę paczek, którymi zostali obdarowani."
|
Tradycja na scenie - nauczyciele ZPO w Morawicy w Jasełkach Bożonarodzeniowych
Dnia 20 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Bożego Narodzenia. Dyrektor ZPO w Morawicy – Jacek Kuzia powitał zaproszonych gości, a byli nimi: Wójt Gminy Morawica- Pan Marian Buras, Prezes Kopalni Wapienia- Pan Józef Dąbek, Prezes Pływalni ,,Koral” – Pan Wojciech Ostrowski, Dyrektor Samorządowego Przedszkola- Pani Zofia Soboń oraz Rodzice, którzy tak licznie przybyli na uroczyste przedstawienie, by wspólnie z nami przeżywać tegoroczne Boże Narodzenie.
Widowisko przedstawiało przede wszystkim wątek narodzenia Jezusa. W Jasełkach pojawiały się również elementy spoza przekazu biblijnego, np. rozmowy pasterzy, sceny spotkania ze św. Mikołajem oraz z postaciami bajkowo- baśniowymi. Bohaterowie odwiedzili betlejemską szopkę, oddali hołd Dzieciątku małemu i z wielką pokorą pokłonili się Jemu.
Przedstawienie rozpoczęło się od zaśpiewania kolędy „Z narodzenia Pana”. W rolach głównych wystąpili: Maryja- Monika Pabian, Józef- ks. Andrzej Wojarski. Uczniowie klasy drugiej „a” i „b” przy akompaniamencie orkiestry „Misterium” z Dymin brawurowo wykonali kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”. Kwestie wypowiadane przez wszystkich pojawiających się na scenie aktorów miały wymowne przesłanie, np. „… złota rada przyjaciele: kłamstwa wcale, pracy wiele ...”, „Pan Jezus wie, czego biednym dzieciom trzeba. Kto je pokocha i nakarmi, ten pójdzie do nieba”, „…wszystkim zebranym to dobra nowina, Bóg tam przybywa, gdzie zgodna rodzina…”, „… wszyscy Boga wychwalamy za świat piękny dla nas dany”, „ Pracowitość i pokora zawsze bywa nagrodzona”, „ …kto uczciwie pracuje, ten je chleb z miodem.” Było mnóstwo atrakcji i niespodzianek, np. Królowa Śniegu sypiąc śniegiem, wjechała na saniach, które ciągnął Wilk, zaś Mikołaj przyjechał na hulajnodze, Anioły zatańczyły w rytm muzyki „All I want for Christmas is you”. Na zakończenie w radosnym klimacie wszyscy występujący ( dwadzieścia pięć osób) życzyli wszystkim „Wesołych świąt”.
Tegoroczne jasełka były inaczej zaprezentowane i na pewno nie będą zapomniane. Zaangażowana była dość liczna grupa nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum. Przygotowania przebiegały bardzo sprawnie, próby były intensywne. Sami wykonawcy ról zwracali uwagę na dykcję, intonację, interpretację głosową zgodną z charakterem postaci, nastrojem sceny. Większość we własnym zakresie zadbała o swój strój adekwatnie do odgrywanej roli. Próby organizowano od połowy listopada w popołudniowe poniedziałki. Tuż przed premierą odbyło się oswajanie aktorów z kostiumami i muzyką oraz z rekwizytami zgodnie z ich funkcją. Aktorzy w swoich rolach wypadli perfekcyjnie. Piękna scenografia przeniosła widzów w klimat świąt Bożego Narodzenia. Granatowe tło, srebrzyste gwiazdki, zapach żywych wysokich choinek ubranych w białe bombki i świecące żarówki, gwiazda betlejemska, drewniana szopka pokryta słomą, wnętrze szopki wysłane sianem i snopami słomy i żłóbek z Dzieciątkiem, lampiony, a naprzeciwko wytyczona droga pokryta śniegiem dopełniały świąteczny i niepowtarzalny wystrój sali gimnastycznej. Dekorację wykonała Hanna Kuta, której asystowały Kinga Posłowska, Ilona Kuzia, Beata Kowalska i Elżbieta Moskwa- Strąk.
Wójt Gminy Morawica, Marian Buras, zabierając głos powiedział: - Jeszcze nigdy nie widziałem takiego przedstawienia jasełkowego w murach tej szkoły. Jestem pod wielkim wrażeniem, szczególnie zachwycił mnie śpiewający wilk, którego brawurowo odegrał Zbigniew Więckowski. Aniołami były: Agata Putko, Kinga Posłowska, Ilona Kuzia i Edyta Groszek, zaś królami: Dorota Molendowska, Anna Radziszewska i Jolanta Michalczyk. W rolę pasterzy wcieliły się: Ewa Pietrzyk i Beata Wiśniewska. Postacie bajkowo- baśniowe mistrzowsko zagrali: Ewa Ozimirska- Dziewczynka z zapałkami, Małgorzata Majewska- Pinokio, ks. Dariusz Jarliński- Jaś, Katarzyna Kowalska- Małgosia, Aneta Rozpara- Smerfetka, Elwira Kondracka - Calineczka, Ewa Korban - Czerwony Kapturek, Lilla Kubicka- Kopciuszek, Anna Kuranda- Pszczółka Maja, Ewa Bożek- Raćkos- Królowa Śniegu, Maria Mikorska- św. Mikołaj, narrator- Elżbieta Moskwa – Strąk.
Reżyserkami i scenarzystkami były: Ilona Kuzia i Kinga Posłowska. W tym corocznym przedsięwzięciu organizatorką była również Beata Kowalska.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie dla p. Ewy Domagały za dostarczenie żywych choinek, p. Hannie Kuta za poświęcony sobotni wieczór, a wszystkim występującym w jasełkach za wspólnie spędzone chwile podczas prób, poważne potraktowanie przydzielonych ról i świetne przygotowanie się do dwukrotnego występu: w południe dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości, a wieczorem dla mieszkańców Gminy Morawica. Za oprawę muzyczną dziękujemy rodzinnemu zespołowi „Misterium”.
|
Nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonane i ozdobione ciastko!
Aby magia świąt Bożego Narodzenia zagościła w sercach najmłodszych uczniów naszej Szkoły, Rada Rodziców zaprosiła wszystkie dzieci z klas I-III wraz z mamami i babciami do wspólnej zabawy- pieczenia i ozdabiania świątecznych pierników.
Wyznaczone mamy przygotowały wcześniej piernikowe ciasto. Z jednej części upiekły pierniczki, zaś drugą przyniosły do szkoły, gdzie zajęli się nią najmłodsi cukiernicy.
Akcja trwała aż dwa dni, tj. 13 i 14 grudnia 2016 r.! Było wiele radości, podziwu, zachwytu…
Przy wspólnych wypiekach przydały się fartuszki oraz bogaty zestaw foremek i wykrawaczy do ciastek o różnych, kojarzących się ze świętami kształtach - gwiazdek , choinek, dzwonków, aniołków.
Najwięcej frajdy przyniosło jednak wspólne dekorowanie. Polewa czekoladowa, pisaki z lukrem, posypki do ciasteczek, bakalie… Czego tam nie było! A jaki zapach!
Naszym uczniom nie zabrakło pomysłów i wyobraźni w kreowaniu oryginalnych świątecznych smakołyków. W końcu mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą.
Szczególne słowa podziękowania należą się pomysłodawczyniom tej akcji – Pani Monice Wierzbickiej i Dorocie Szczykutowicz, które bardzo zaangażowały się w nią i stworzyły wspaniałą okazję, aby spędzić z dziećmi trochę wartościowego czasu w przedświątecznej krzątaninie.
|
|