Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • „Paczka dla zwierzaczka”

       Zakończyła się akcja charytatywna pomocy zwierzętom ze schroniska „Przytulisko – Hotelik” w Lisowie. Wzięło  w niej udział  140 uczniów Szkoły Podstawowej klas I – VI, 2 osoby z gimnazjum oraz 2 dorosłe osoby. Zebrano łącznie i przekazano do schroniska 225 kg karmy oraz koce, ręczniki, miski itp. Wszystkim darczyńcom:  uczniom, rodzicom, nauczycielom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
       We wtorek 13 grudnia 2016r. uczniowie wraz z opiekunami zawieźli zebrane dary do schroniska. W trakcie spotkania pracownicy podzielili się informacjami nt codziennej opieki nad zwierzętami, oprowadzili po schronisku i podziękowali za otrzymaną pomoc. Młodsze dzieci miały możliwość zabawy i kontaktu ze spragnionymi kontaktu z człowiekiem psami, natomiast starsze mogły posmakować pracy wolontariusza i pod opieką pracownika schroniska wyprowadzić wybrane psiaczki na spacer. To były niezwykłe chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
                                                                                                      Mały i Duży Samorząd Uczniowski

     

  • Świętokrzyski Dzień Badmintona

        W dniu 25 listopada nasza szkoła odpowiedziała na akcję ogłoszoną przez Kuratorium Oświaty „Z rakietą bliżej gwiazd”. Na sali gimnastycznej zebrało się 447 uczniów SP i Gimnazjum, rodziców i nauczycieli, by zagrać w badmintona. Wszystkim towarzyszyły niesamowite emocje, chęć zwycięstwa, a przy tym zacięta walka do późnych godzin wieczornych. Padały życiowe rekordy w rzucie lotką i grą na czas. W tym turnieju zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, bowiem wygrali cenne zdrowie płynące z uprawiania sportu.
       Szkoła za zorganizowanie ciekawej imprezy masowej otrzymała od organizatorów konkursu (KO) sprzęt sportowy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom chęci propagowania zdrowego stylu życia!

     

  • Dzień Górnika

    „Barbórka”  to uroczystość, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Z tej okazji 2 grudnia uczniowie klasy IIIa wybrali się w odwiedziny do górników pracujących w Kopalni Wapienia „Morawica”, aby tam wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i poświęcenie. Zaprezentowali swój program artystyczny, w którym nie zabrakło śpiewu, tańca, recytacji, a także gry na instrumentach. Wszyscy uczniowie wzorowo poradzili sobie w odgrywanych rolach. Pokazali, że drzemie w nich wiele talentów. Mali artyści pamiętali także o życzeniach i prezentach dla górników. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Na pożegnanie każdy uczeń został nagrodzony przez górników głośnymi brawami i słodkim upominkiem.
    5 grudnia trzecioklasiści zorganizowali Dzień Górnika w naszej szkole. Uczniowie powtórnie zaprezentowali swój program artystyczny, tym razem dla społeczności szkolnej.

     

  • Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej 

       Uczniowie klas  trzecich i Pierwszaki  wraz z wychowawcami i rodzicami udali się już po raz kolejny do filharmonii.  Najmłodsi słuchacze – (już prawie melomani) obejrzeli muzyczną opowieść zatytułowaną „Dysonans czyli powrót królewicza", przygotowaną przez orkiestrę symfoniczną. Dzieci poznały opowieść o królewiczu Dysonansie, bracie królewny Melodii i jego przygodach w Krainie Muzyki. W rolę królewicza wcielił  się młody utalentowany skrzypek Stanisław Bielica, 15-letni muzyk, który grał partię solową na skrzypcach oraz dyrygował orkiestrą. Wszystkim bardzo podobał się „Marsz ołowianych żołnierzyków” Piotra Czajkowskiego  oraz efekty dźwiękowe wydawane prze niektóre instrumenty.  Oprócz muzycznej uczty, była też lekcja grzeczności. Przepiękny mikołajkowy koncert z udziałem muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadził Miłosz Kula. Te niezwykłe „mikołajki” zapamiętamy na pewno, a takie  widowisko muzyczne powinni obejrzeć wszyscy.

            

     

  • II miejsce w Gminnym Konkursie Wiedzy o Profilaktyce

       Dnia 9 grudnia 2016 r. piątoklasiści- Wiktoria Orlińska, Jakub Więckowski (klasa 5 a), Hanna Olszewska i Tomasz Majkowski (klasa 5 b) reprezentowali naszą szkołę biorąc udział w III Gminnym Konkursie Wiedzy o Profilaktyce organizowanym przez Zespół Szkół w Brzezinach. Zmagania konkursowe obejmowały trzy konkurencje: wiedzową- drużyny odpowiadały na wylosowane przez siebie pytania dotyczące szeroko pojętej profilaktyki; rozsypanki literowe i sylabowe związane ze zdrowym stylem życia oraz grę ”wisielec”, w której należało odgadnąć prozdrowotne wyrażenia i powiedzenia. Nasz zespół doskonale poradził sobie ze zmaganiami konkursowymi zajmując drugie miejsce w gminie. Uczniów do udziału w konkursie przygotowała pani Dorota Molendowska. Gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

     

  • Czwartoklasiści w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

       Z okazji mikołajek uczniowie klas czwartych pojechali do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, by w miłej atmosferze zwiedzić to przyjazne dzieciom miejsce, jak również spotkać się z Mikołajem, który tam czekał, wesoło zapraszał do środka i hojnie obdarowywał słodyczami.
       Z  ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy zadziwiających historii o pierwszych na świecie lalkach, dowiedzieliśmy się  jak wyglądał proces wytwarzania tej zabawki, ile ona  kosztowała i kto mógł zostać jej szczęśliwym posiadaczem. Z podziwem przyglądaliśmy się pięknym strojom, mebelkom, a nawet filiżankom należącym do porcelanowych dam.
       Zobaczyliśmy zabawki z czasów, kiedy nasi rodzice byli małymi dziećmi. Z uwagą  i zaskoczeniem przeczytaliśmy listy najmłodszych do redakcji dziecięcych programów telewizyjnych, w których zdradzali oni swoje marzenia – jak np. pragnienie, by pobawić się klockami!
       Podobały nam się drewniane zwierzątka, pajacyki, samochody. Zachwyt wzbudziła kolekcja modeli samolotów.
    Oprócz słuchania i oglądania mieliśmy także okazję, by wspólnie pograć w gry planszowe, zrobić sobie zdjęcia, porozmawiać z Mikołajem.
       Kolejnym punktem programu było Multikino, dokąd udaliśmy się, by obejrzeć film pt.: „Vaiana. Skarb oceanu”.  Zadowoleni zasiedliśmy na swoich miejscach i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na początek bajki. Wszystkim bardzo podobała się historia bohaterki, która odznaczając się niebywałą odwagą, wyruszyła w niebezpieczną podróż, by zapewnić dobrą przyszłość swoim rodakom. Opowieść jest naprawdę godna polecenia: piękne piosenki, mądre słowa, śmieszne sceny i przede wszystkim – ponadczasowe przesłanie filmu. Wszystko to sprawiło, że wyjazd był udany.
       Spotkaliśmy Mikołaja, pogłębiliśmy swoją wiedzę w zakresie historii zabawek i razem z Vaianą przeżyliśmy niesamowitą przygodę. Dziękujemy paniom i rodzicom za zorganizowanie tego wyjazdu. Czwartoklasiści.

     

  • Krzysztof Czwartosz i Piotr Kuta laureatami konkursu: Bądź e(ko)nergetyczny i zostań konstruktorem ekologicznej elektrowni!

    Dnia 1 grudnia 2016 roku w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach odbyło się uroczyste zakończenie konkursu dla uczniów szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego pod nazwą „Bądź e(ko)nergetyczny i zostań konstruktorem ekologicznej elektrowni!” organizowanego przez Energetyczne Centrum Nauki oraz Kielecki Park Technologiczny, a współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Celem konkursu było zapoznanie uczniów ze zrównoważonym i efektywnym wykorzystaniem energii, a szczególnie jej źródeł odnawialnych. Zadanie zespołów projektowych polegało na zbudowaniu z materiałów pochodzących z recyclingu trójwymiarowej makiety wybranego typu elektrowni ekologicznej. W konkursie wzięło udział ponad 720 uczniów ze szkół podstawowych  naszego województwa, którzy wykonali 253 makiety zgłoszone do konkursu. Uczniowie naszej placówki przygotowali 10 makiet, w wykonanie których zaangażowanych było 28 uczniów klas piątych i szóstych. Młodzi konstruktorzy pracowali pod czujnym okiem nauczyciela przyrody pani Doroty Molendowskiej oraz nauczyciela techniki i plastyki pana Pawła Strójwąsa. Poświęcony czas przyniósł wspaniały efekt! Uczniowie klasy VI a - Krzysztof Czwartosz i Piotr Kuta zostali laureatami konkursu w kategorii klas IV-VI  szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Nasi eko-konstruktorzy wykonali makietę obrazującą  elektrownię wiatrową, wodną oraz słoneczną. Szóstoklasiści w nagrodę otrzymali dyplomy i zestawy konstrukcyjne z ogniwani solarnymi, a dla całej swojej klasy specjalne zaproszenie na warsztaty popularnonaukowe w laboratorium Energetycznego Centrum Nauki.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                 http://ecn.kielce.pl/

     

  • Klub Czytającego Przyjaciela w inscenizacji bajki „Kraina Lodu”

       Od pięciu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w realizacji ogólnopolskiego projektu pod hasłem „PoczytajMy”. Członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela z klasy V b i VI a  czytają książki swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas I-III i Przedszkola w Morawicy.
       W dniu 24. 11 2016 r. członkowie klubu zaprosili na „Bajkowy Poranek” dzieci z przedszkola, a w dniu 25.11. 2016 r. w świetlicy szkolnej, zamienionej na królestwo Arendelle pojawili się uczniowie klas I- III.
       Wszystkie dzieci przywitała piękna, zimowa sceneria z Krainy Lodu. Następnie ujawnili się zimowo i bajkowo przebrani aktorzy- uczniowie z klasy V b i VI a. Inscenizacja zachwyciła uczniów, którzy z uwagą i zaciekawieniem oglądali losy dwóch księżniczek- Elsy, obdarzonej mocą lodu i  śniegu i jej młodszej siostry- Anny. Przedstawienie było urozmaicone piosenkami: „Ulepimy dziś bałwana”, „Mam tę moc”, „Lód w lecie” oraz tańcem Bałwanków   i Śnieżynek. Wszystkie postacie zachwyciły swoimi rolami, ale najbardziej rozbawił dzieci Olaf, który za wspaniałe poczucie humoru zyskał ogromną sympatię publiczności. Uczniom biorącym udział w przedstawieniu bardzo serdecznie gratulujemy, gdyż bajka podobała się nie tylko przedszkolakom i dzieciom z klas I –III, ale także wychowawcom i rodzicom.
       Kolejnym punktem programu było oczywiście głośne czytanie książki. Monika Bielecka i Magda Durło przeczytały dzieciom bajkę „Zimowe śledztwo” z serii Mała Wróżka Amelka, a Ewelina Robak i Mateusz Klimczak zaprezentowali wiersz „Ulepię bałwanka”. Czytanie zakończyło się quizem dotyczącym przeczytanych utworów, a dzieci wspaniale odpowiadały na pytania. Niebawem spotkamy się ponownie!

     

     

  • Wizyta uczniów kl. I - III w WDK,  Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz w Instytucie Designu w Kielcach.

       23 listopada uczniowie klas I – III  odbyli wycieczkę do WDK w Kielcach  na widowisko słowno -muzyczne pt. „Wesołe bajeczki z Dziadunia teczki”.  Znane, lubiane wierszyki z repertuaru J. Brzechwy i J. Tuwima przypadły do gustu naszym milusińskim, którzy gromkimi brawami nagrodzili aktorów za ich grę. Była to świetna zabawa, poglądowa lekcja interpretacji utworów literackich, a inscenizacja wiersza   J. Tuwima „Rzepka”  stała się dla niektórych uczniów okazją do pierwszych popisów aktorskich na scenie.
        Po przedstawieniu  uczniowie klasy  I  gościli w  Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach na zajęciach warsztatowych z zakresu wychowania patriotycznego pt. „Jaki znak twój? Polskie symbole narodowe”. Pod okiem przewodnika, z interesującym komentarzem zwiedzili wystawę poświęconą  historii Kielc, ważnym  wydarzeniom z historii Polski. Poznali historię Polski, legendy,  symbole narodowe, sławnych  Polaków – patriotów, którzy  przyczynili się do odzyskania  przez Polskę niepodległości oraz rozsławili naszą Ojczyznę na  całym świecie.  Dowiedzieli się co to jest historia, obejrzeli filmy ukazujące historię godła i naszego państwa od powstania do współczesności. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał z puzzli godło Polsk oraz  flagę. Była to prawdziwa lekcja historii,  patriotyzmu, wychowania obywatelskiego .
        Uczniowie kl.  III A i IIIB wzięli udział w niezwykle interesujących zajęciach  edukacyjnych  „Mali architekci. Budujemy miasto” w Instytucie Designu w Kielcach. Po wstępnych przygotowaniach mali architekci przeszli w końcu do działania. Mieli do dyspozycji kartony, kleje, papier i wiele innych materiałów, z których stworzyli makietę miasta. Podczas warsztatów prowadzący chcieli pobudzić u dzieci wyobraźnię przestrzenną i zdolność twórczego myślenia oraz rozwinąć ich zdolności manualne. Najmłodsi, w atmosferze zabawy z zawodowymi projektantami, poznawali podstawowe zagadnienia z dziedziny architektury oraz kształcili umiejętność wykorzystywania najprostszych materiałów i technik do kreatywnych rozwiązań.

        

     

  • Światowy Dzień Misia

        Mimo coraz nowocześniejszych  i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i w czasie przerw.

     

  • „MAŁY MISTRZ 2016”

    Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy są uczestnikami Ogólnopolskiego Programu "Mały Mistrz", który  jest współfinansowany przez  Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego ideą jest propagowanie aktywnej postawy, monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów szkół, oraz zintegrowanie zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.  Program ma się przyczynić do zwiększenia zainteresowania kulturą fizyczną wśród najmłodszych oraz ich rodziców i opiekunów.  W klasie I jedną godzinę wychowania fizycznego tygodniowo prowadzą wspólnie nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – Małgorzata Waszkiewicz i nauczyciel wychowania fizycznego – Anna Kuranda.

    Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. Bloki te to: Rowerzysta – Turysta, Gimnastyk – Tancerz, Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz, Piłkarz, Lekkoatleta, Pływak, Wodniak. Zaproponowane sprawności mogą być poszerzane przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I–III. Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza. Program Mały Mistrz daje także możliwość udziału rodzicom, którzy włączą się w cykl przygotowań dzieci do zdobywania poszczególnych umiejętności i  prób zaliczeniowych, a także będą informowani przez nauczycieli na bieżąco o stanie sprawności dziecka i postępach.

     Szkoła, klasa i nauczyciele realizujący  program otrzymali komplet sprzętu sportowego dostosowanego do wieku dzieci o wartości 1500 zł, oraz legitymacje i wlepki dla dzieci. Szkoły, które będą kontynuować  program przez trzy lata otrzymają komplet sprzętu sportowego o wartości 750 zł w klasie III.

     

  • Europejska Jakość w Szkole Podstawowej w Morawicy

       Z ogromną radością informujemy, że działania podejmowane przez naszą szkołę w międzynarodowym programie eTwinning, zostały  docenione przez Centralne Biuro Programu w Brukseli. Realizowane pod kierunkiem pani Anny Litwin dwa projekty: „Playground Fun- a  European Day of Languages Project” oraz “My country - your country. Learning about different cultures”  zostały wyróżnione prestiżowymi Europejskimi Odznakami Jakości eTwinning. Przedsięwzięcia te były realizowane w ubiegłym roku szkolnym na zajęciach  koła języka angielskiego oraz dodatkowo w obecnych klasach: 5b, 6a i 6b.
    Oto fragment uzasadnienia:
    Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projektach eTwinning "My country- your country. Learning about different cultures" i „Playground Fun- a  European Day of Languages Project”. Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. 
    W związku z tym, otrzymasz certyfikat, który możesz dołączyć do swojej strony internetowej (stron internetowych) lub wystawić w widocznym miejscu w swojej szkole. Ponadto, Twój projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu:  www.etwinning.net.

       Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie. Nasze projekty stały się Przykładem Dobrej Praktyki, godnym do naśladowania zarówno w kraju, jak i za granicą. 
    Europejska Odznaka Jakości (EOJ) jest drugim poziomem odznaczenia potwierdzającym wysoką jakość projektu i otwierającym drogę  do udziału w różnych konkursach.
    Wszystkim realizatorom projektów serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy!!!

     

     

  • Śniadanie Daje Moc!

       8 listopada 2016 r. podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”, uczniowie klas I-III z naszej szkoły,  przygotowali w klasach smaczne śniadanie. Nie zabrakło kolorowych kanapek, przeróżnych sałatek i owocowych smakołyków.

    W zorganizowaniu akcji, wsparli nas rodzice naszych uczniów. Wspólnie  przygotowany i spożyty posiłek przypomniał wszystkim  o ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów,  wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.
    Klasy częstowały się nawzajem oraz dzieliły się ze starszymi koleżankami i kolegami. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.

                     

           

     

  • ŚWIĘTOKRZYSKI PROGRAM WSPIERANIA ROZWOJU AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ - HORYZONTY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

       Głównym celem Programu jest wsparcie świętokrzyskich szkół w zakresie poprawy jakości oferty zajęć wychowania fizycznego na pierwszym etapie edukacyjnym oraz promocja aktywności fizycznej wśród uczniów klas I-III szkoły podstawowej poprzez popularyzację dziecięcej piłki ręcznej.

       Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego  w Morawicy jako jedyna w Gminie  Morawica została wytypowana do Programu "Dziecięca piłka ręczna" uruchamianego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Ma on przybliżyć tę dyscyplinę najmłodszym oraz przyczynić się do rozwoju fizycznego dzieci.
    W związku z tym  placówka została wyposażona w zestawy do gry w piłkę ręczną dla najmłodszych  składające się z: piłek, znaczników, plastronów i składanej bramki. Program realizują uczniowie klasy 3 b na  lekcji wychowania fizycznego  w oparciu o zabawy z piłkami oraz uproszczone formy gier dostosowane do możliwości małych sportowców. Szkolnymi koordynatorami przedsięwzięcia są: Danuta Bogusz - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i Elwira Kondracka - nauczyciel  wychowania fizycznego. W ramach Programu uczniowie wezmą też udział w Turnieju powiatowym, gdzie zmierzą się w sportowej rywalizacji  z innymi dziećmi. Zwieńczeniem wszystkich podjętych działań będzie festyn Dziecięcej Piłki Ręcznej, który odbędzie się w Kielcach w czerwcu 2017 r.

     
     

     

  • Narodowe Święto Niepodległości

       Dnia 10 XI odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada 98 rocznica odzyskania wolności przez nasz kraj.
    Z tej okazji uczniowie klas V a i V b przybliżyli społeczności szkolnej klas I-VI historię naszego kraju z czasów, gdy Polska utraciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata… Przypomniano m.in. daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Oddano cześć Wielkiemu Wodzowi – symbolowi walki Rodaków o suwerenność – Józefowi Piłsudskiemu. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczniowie Miłosz Kubicki oraz Tomasz Majkowski uświetnili występ wygrywając na instrumentach pieśni legionowe. Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

     

  • X Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych „Taneczne Pejzaże”

       Jubileuszowa gala tańca w Brześcach to niesamowity  maraton taneczny. Na parkiecie  rywalizowało około 700 tancerek i tancerzy. O zwycięstwo nie było łatwo, ponieważ każdy tancerz, pomimo późnych godzin wieczornych, na parkiecie imponował wielkim kunsztem tanecznym.  Oceniali nas profesjonalni jurorzy:  Piotr Galiński międzynarodowy sędzia IDO, specjalizujący się w jazzie i modernie, Katarzyna Kubalska - choreograf mistrzowskich układów  i Bartosz Matryna - doktor sztuki, dramaturg oraz reżyser.
      Zmagania taneczne były na bardzo wysokim  poziomie artystycznym, a każdy z uczestników starał się ze wszystkich sił zaimponować jurorom. Nasza formacja w turnieju dwukrotnie prezentowała się na parkiecie. Nasze układy taneczne wzbudziły zainteresowanie publiczności oraz jury i zostały wyróżnione ogromnymi brawami. 

     

  • „Zawód żołnierz” - wycieczka do wojska

       Uczniowie klas trzecich  wybrali się do Jednostki Wojskowej w Kielcach. W koszarach obecnie mieści się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Jest ono głównym ośrodkiem przygotowującym polskich żołnierzy do służby poza granicami kraju, w tym do misji pokojowych.
       W czasie wycieczki dzieci zwiedziły salę tradycji, zapoznały  się z historią jednostki, z planszami oraz eksponatami zgromadzonymi w gablotach.
    Na placu apelowym, uczniowie zobaczyli nowoczesne pojazdy i sprzęt wojskowy. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak atrapa śmigłowca Mi-24. Wszyscy przekonali się jak ciężka i niebezpieczna jest służba w wojsku oglądając film o działalności CPdMZ.
    Patrol Rozminowania przeprowadził krótkie szkolenie na temat: Zagrożeń odwybuchowych pozostałości wojennych, dzięki któremu dzieci poznały m.in. procedury zgłaszania znalezisk przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych.
    Na zakończenie uczestnicy zwiedzili Ośrodek sprawności fizycznej.
       Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom: Panu Andrzejowi Szostakowi oraz Panu Stanisławowi Ozga za niezwykłą lekcję o wojsku.

                             

     

  • XIV Dwudniowy  Rajd  Świętokrzyska Baba-Jaga

       Tegoroczną wędrówkę po Górach Świętokrzyskich rozpoczęliśmy u podnóża Radostowej w miejscowości Ciekoty. Zobaczyliśmy tam Dworek Stefana Żeromskiego, w którym zgromadzone są pamiątki po pisarzu. Obecnie dworek pełni funkcję Centrum Kultury i Informacji turystycznej.
       Warunki pogodowe pozwoliły nam ruszyć na niebieski szlak turystyczny, w kierunku wzgórza. Z poranną rosą stanęliśmy na szczycie Radostowej, z której rozpościerał się przepiękny widok na kotlinę.
      Ileż tam było potknięć i radości! Ale oczywiście daliśmy radę! My maszerowaliśmy, a nad nami powoli rozpościerały się deszczowe chmury, które zdecydowanie przyspieszyły tempo marszu. Jak torpedy pomknęliśmy przez górę Wymyśloną i w kroplach deszczu dotarliśmy do Świętej Katarzyny - miejscowości usytuowanej u podnóża Łysicy. Po drodze minęliśmy Kościół z XV w. i Muzeum Minerałów. W Schronisku Młodzieżowym odbyły się zabawy integracyjne i chrzest, co prawda pierwszy etap chrztu odbył się już na trasie, podczas ekstremalnych warunków pogodowych. W świetlicy schroniska kontynuowaliśmy obrzędy chrzcielne i w porównaniu z deszczową wędrówką była to tylko formalność. Otrzęsiny zakończyły się przyjęciem rajdowiczów w poczet świętokrzyskich piechurów.
       Następnego ranka z pełnym bagażem przeżyć postanowiliśmy ruszyć Przełęczą Kraińską na  niebieski szlak turystyczny do Krajna. A tu znów niespodzianka! Deszcz! Niestety z kaprysami pogody postanowiliśmy już nie walczyć i  udaliśmy się w podróż powrotną do domu.   

     

  • Roztańczone Puzzle III

         Tegoroczna edycja Gminnego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych  już poza nami. W minioną niedzielę tancerki z formacji tanecznej Piramida dwukrotnie zaprezentowały  umiejętności artystyczne  i stanęły na najwyższym podium. Z dumą i radością informujemy, że po raz kolejny obroniły  mistrzowskiego  tytułu w dwóch kategoriach tanecznych. Puchary i złote medale trafiły do naszych rąk. To najlepsze tancerki na terenie naszej Gminy, które nie mają sobie równych  na scenie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

     

     

  • Agata Korban wyśpiewała III miejsce w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej- etap wojewódzki

        Dnia 17 października 2016 roku pięcioro solistów z ZPO w Morawicy (pod kierunkiem Pani Krystyny Gąsiorek) zaprezentowało się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury w Konkursie Piosenki Niezłomnej. W festiwalu wzięło udział ponad 180 osób ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Passionart z Krakowa, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Komisja w składzie: Anna Woźniak- przewodnicząca, członkowie: Teresa Kmiecik, Patrycja Zatorska- Milewska, Janusz Wierzgarz i Mateusz Prendota oceniała wrażenia artystyczne i estetyczne, walory głosowe (intonacja, emisja głosu), poziom trudności wykonywanego utworu, naturalną i przekonującą interpretację oraz wykonanie utworów, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowo punktowane były mało znane pieśni i piosenki związane tematyką festiwalu. Poziom był bardzo wysoki, wszyscy świetnie śpiewali. Jury miało naprawdę trudne zadanie. Emocje były ogromne.
      Szkołę Podstawową reprezentowali: Agata Korban (IV „b”),  Tomasz Majkowski (V „b”), a Gimnazjum: Daria Nowak (I „a”), Aleksandra Strąk (I „c”) i Julia Kamińska (III „b”). Ostatecznie jury przyznało II miejsce Aleksandrze Strąk za wykonanie piosenek: „Modlitwa Armii Krajowej” i „Deszcz jesienny”, a III miejsce przypadło Agacie Korban za prezentację utworów: „Rozszumiały się wierzby płaczące” i  również „Modlitwa Armii Krajowej”. Nad doborem repertuaru i podkładów muzycznych czuwała Pani Krystyna Gąsiorek, której serdecznie dziękujemy. Każdy uczestnik dostał pamiątkowe nagrody oraz dyplomy.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
       Uważamy, że udział w festiwalu był wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy historycznej na podstawie tekstów piosenek tworzonych i śpiewanych przez żołnierzy wyklętych.

         

       

     

strona: