Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

    Tegoroczne święto pracowników oświaty obchodziliśmy w dniu 13 października 2016 r. Uroczystą akademię w formie Gali Oskarowo – Jabłkowej przygotowali uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami.
    Młodzi artyści pieśnią, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli.
    Wdzięczni za trud wychowania uczniowie nagrodzili swych wychowawców odpowiednim tytułem w poszczególnych kategoriach oskarowych.
    Szczęśliwym i uśmiechniętym nauczycielom wręczono dyplomy i upominki przygotowane przez przedstawicieli SU.
    Każdy z nagrodzonych nauczycieli czuł się w tym dniu wyróżnionym i docenionym. Finałem tegorocznej Gali było głośne odśpiewanie „Sto lat”.

     

  • Rozruszaj szare komórki, czyli trening mózgu – zajęcia detektywistyczne w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach.

         Dnia 11 października młodzi odkrywcy - członkowie szkolnych kół przyrodniczych klas 4-6 pod opieką wicedyrektor szkoły Wiesławy Cecot oraz Doroty Molendowskiej zwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od poznania  Energetycznego Ogrodu, gdzie nauka przeplatała się z zabawą. Tutaj testowaliśmy zjeżdżalnię wykorzystującą różnice poziomów terenu,  karuzelę napędzana tak jak rower, równoważnię, trampolinę oraz litery do wspinania. Choć było chłodno wszyscy doskonale bawiliśmy się poznając prawa fizyki. Przyszedł czas na warsztaty - zajęcia detektywistyczne  „Rozruszaj szare komórki, czyli trening mózgu” w budynku Energetycznego Centrum Nauki. Wszyscy wcieliliśmy się w role detektywów, których zadaniem było rozwiązanie wielu intrygujących zagadek poprzez wykonywanie logicznych, detektywistycznych i manualnych zadań oraz eksperymentów, ułatwiających poznanie i zrozumienie otaczającego świata: odczytywaliśmy tekst napisany alfabetem Morse’a, wykonywaliśmy preparaty mikroskopowe, układaliśmy na czas klocki i puzzle, rozwiązywaliśmy rebusy, odczytywaliśmy zaszyfrowane wiadomości i wykonywaliśmy wiele innych zadań . Korzystając ze wskazówek i analizując zebrane dowody odpowiadaliśmy na pytania zawarte w Karcie Detektywa - za poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymaliśmy odznakę doktora Glutka. Nasze detektywistyczne badania prowadziliśmy pod okiem specjalistów w umieszczonym w kapsule Laboratorium - Generator mocy oraz  na terenie Wystawy Energia, która podzielona jest na trzy strefy: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek". Wszyscy detektywi z Morawicy bardzo pracowicie i wesoło spędzili czas w Energetycznego Centrum Nauki. Pełni nowych wiadomości i wrażeń w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

     

  • Wyróżnienie dla ZPO w Morawicy na Europejskim Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji

        W dniach 5–7 października w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbywało się I Europejskie Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji, którego współorganizatorem było Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego. Kongres poświęcony był najnowszym trendom i kierunkom rozwoju edukacji oraz modernizacji infrastruktury przedszkoli, szkół i uczelni, w tym również innowacyjnym metodom kształcenia. W ramach forum EFNTIE wystąpili wybitni specjaliści z dziedziny technologii, naukowcy i eksperci, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Uczestnikami Forum byli przedstawiciele kuratoriów, szkół, ośrodków akademickich, administracji samorządowej i instytucji edukacyjnych z kraju i zagranicy. 
       Podczas drugiego dnia kongresu (6 października) poświęconego technologicznej rewolucji i innowacji w edukacji odbyło się m. in.Ogólnopolskie Forum Kuratorów Oświaty i Dyrektorów dotyczące innowacji pedagogicznych. W trakcie tej sesji dyrektor ZPO w Morawicy Jacek Kuzia odebrał z rąk Prezesa Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Dialogu Edukacyjnego oraz Prezesa Zarządu Targi Kielce dyplom uznania za innowacyjną działalność szkoły. Takimi dyplomami zostały uhonorowane po dwie szkoły z każdego województwa. Szkoły wyróżnione za innowacyjną działalność wytypowali Kuratorzy Oświaty. Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy został jedną z dwóch szkół wyróżnionych w województwie świętokrzyskim. W dalszej części spotkania uhonorowane szkoły prezentowały swoją działalność na polu innowacyjności kształcenia. 
     Foto:http://www.targikielce.pl/pl/europejskie-forum-nowych-technologii-i-innowacji-w-edukacji  

     

  • Historycznie, rajdowo i wesoło w Dniu Chłopaka

      W piękny, słoneczny wrześniowy piątek (tj.30 września) uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Podzamcza Chęcińskiego.
    Tu zauroczeni ogrodem w stylu włoskim zatrzymaliśmy się na chwilę i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Uwagę naszą przykuła również piękna barokowa brama w formie łuku triumfalnego, wybudowana na cześć zwycięskiego króla Jana III Sobieskiego powracającego spod Wiednia.
    Mieliśmy zaszczyt gościć w starościńskim dworze obronnym. Obejrzeliśmy wnętrza komnat, uważnie słuchając barwnych opowieści historycznych- po wojnie obiekt ten pełnił funkcję szkoły rolniczej.
    Stamtąd udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna udała się na warsztaty, druga na zwiedzanie wystawy przedstawiającej pięć czynności życiowych człowieka,( tj. oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, odżywianie  i utrzymanie postawy pionowej ciała), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Poprzez zabawę pogłębiliśmy wiedzę w zakresie funkcjonowania ludzkiego ciała. Uświadomiliśmy sobie, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki.
    Na warsztatach usystematyzowaliśmy sobie wiedzę z zakresu epok geologicznych Ziemi, po czym  zabawiliśmy się w paleontologów i samodzielnie odkopywaliśmy i składaliśmy szczątki szkieletów różnych dinozaurów.
    Pełni wrażeń udaliśmy się pieszo na wzgórze chęcińskie. Na szlaku zachwycaliśmy się pięknem złotej polskiej jesieni. Przekraczając bramę warowni, przenieśliśmy się w czasie. W historycznym stroju przywitała nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię królewskiego trzynastowiecznego zamku, po czym zwiedziliśmy skarbiec, studnię.
    Weszliśmy na basztę, z której podziwialiśmy nasze piękne świętokrzyskie widoki. Na dziedzińcu przygrywała staropolska muzyka, nie zabrakło stoisk z pamiątkami, chętni przymierzali elementy zbroi rycerskich.
    Ostatnim punktem naszego integracyjnego wyjazdu był pobyt na Rynku w Chęcinach.
    Tak upłynął nam aktywnie i wesoło tegoroczny Dzień Chłopaka.                                                                                      Szóstoklasiści

     

     

     

  • 70 pocztówek w ramach projektu BohaterOn

        Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy wraz z nauczycielem historii i społeczeństwa oraz opiekunem SU postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji BohaterOn.
    BohaterOn ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie mieli okazję napisać kilka słów do Bohaterów walki o niepodległą Polskę. Najczęściej były to wyrazy podziękowania, słowa podziwu i szacunku. Chcieli w ten symboliczny sposób nie tylko im podziękować, ale także zapewnić o swojej pamięci …
    Wypełnianie specjalnych kartek przez uczniów na godzinie z wychowawcą poprzedziła rozmowa nauczająca z wychowawcą.  Miała ona na celu uświadomienie powagi podjętej akcji oraz zapoznanie z sylwetkami wybranych Powstańców Warszawskich – zapomnianych Bohaterów, którzy nadal są wśród nas.
    Wszyscy uczniowie bardzo chętnie włączyli się w akcję. Zostało wypełnionych 70 pocztówek, z ciepłymi, wzruszającymi i bardzo emocjonalnymi życzeniami i  podziękowaniami : za patriotyczną postawę i podjęty trud obrony Ojczyzny.

     

  • Zajęcia z Robotyki w SP w Morawicy

       

        Z okazji Dnia Chłopaka w dn. 3 października 2016 r. uczniowie klas: I i III b ze Szkoły Podstawowej w Morawicy uczestniczyli w niezwykle emocjonujących warsztatach z Robotyki. Pod okiem instruktorów, dokładnej instrukcji oraz wstępu teoretycznego uczniowie  w parach, z zaangażowaniem  konstruowali a następnie programowali roboty z klocków Lego  WEDO. Samodzielnie zbudowane roboty  były  podłączane do komputera za pomocą złącza USB a następnie zaprogramowane. Na koniec roboty zadziałały i wykonywały zadane polecenia. Wymagało to od młodych konstruktorów  logicznego myślenia, ale również dostarczyło wiele emocji i doskonałej zabawy.

     

  • Klasy czwarte w pobliskim Oceanarium

         28 września 2016r. odbyła się  integracyjna wycieczka  klas czwartych do Oceaniki w Chrustach. Na początek naszej wyprawy poszukaliśmy czworonogów, które pozostawiły ślady w Dolinie Tetropoda. Następnie ukazał się nam niezwykły  kompleks wypoczynkowy z mnóstwem atrakcji. Fascynującą wystawą ryb akwariowych, parkiem linowym, miniatur i dmuchanymi zjeżdżalniami. W Oceanice  podziwialiśmy  ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania.  Jest między innymi akwarium z biotopem Azji, w którym pływają sumy pangi, tołpygi, sum ludojad oraz kilka gatunków, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, pielęgnice czy prapłaziec-ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. Jest akwarium z rybami z szelfu kontynentalnego, w którym pływa na przykład płaszczka Rocha swoim kształtem przypominająca gitarę, rekiny żarłacze, na razie nieduże, ale osiągające długość kilku metrów, a także Ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym
    Dowiedzieliśmy się mnóstwo rzeczy o budowlach i zamkach na terenie naszego województwa. Gdzie i o której i kto straszy, bo zamek bez ducha nie istnieje. Powalczyliśmy ze swoimi słabościami, podczas wspinaczki w parku linowym. Popływaliśmy w łódkach  i nie tylko w nich. Każdy uczestnik wycieczki był w pełni usatysfakcjonowany, a moc atrakcji na Świętokrzyskiej Polanie pozwoliła  dać  upust zgromadzonej energii.

     

  • Wycieczka do Kurozwęk

        28 września uczniowie klas V a i V b wraz z wychowawcami wybrali się na ciekawą wycieczkę do Kurozwęk.  Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie pięknego pałacu. To dawny zamek, zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku przez Dobiesława z Kurozwęk, jako pierwszy murowany zamek rycerski w Polsce.  Dziś dawny zamek, po wielu przebudowach, przyjął postać pałacu, który skrywa także zwiedzane przez nas tajemnicze lochy. Same Kurozwęki były własnością wielu słynnych rodów:  najpierw Kurozwęckich, później Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Potomkowie tych ostatnich jako prawowici właściciele odzyskali majątek, a ich liczną rodzinę mieliśmy okazję oglądać na zdjęciach wyeksponowanych w salach pałacu.
    Po zwiedzeniu tego pięknego obiektu  udaliśmy się na osobliwe bizon safari, czyli wycieczkę do siedliska bizonów amerykańskich. Po drodze mijaliśmy Mini Zoo, gdzie bytują również egzotyczne zwierzęta.
    Aby uspokoić emocje i nabrać sił przed kolejną eskapadą postanowiliśmy spędzić czas przy ognisku, smakując pieczone kiełbaski i pieczywo.
    Kulminacyjnym i bardzo oczekiwanym momentem naszej wycieczki były podchody w labiryncie kukurydzy. Naszym zadaniem było zaliczenie czternastu punktów ukrytych w polu kukurydzy, wspomagając się mapą, na której wpisywaliśmy odpowiedzi do uprzednio przygotowanej krzyżówki. Wszystkie pytania dotyczyły życia i twórczości  naszego wspaniałego pisarza Henryka Sienkiewicza. Zadanie okazało się wcale niełatwe, ale większość grup kończyła podchody z uzupełnioną krzyżówką i dodatkowymi bonusami.
    Tak wyposażeni w dodatkową wiedzę, wspaniałe emocje i wrażenia, dotlenieni świeżym powietrzem wróciliśmy do szkoły.

     

     

  • Wycieczka do Parku Jurajskiego w Bałtowie

       19 września 2016 r.  klasy IIa, IIb i IIc  wybrały się na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie.
    Największą atrakcją dla uczniów był Bałtowski Park Jurajski, w którym można podziwiać naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów. Spacerowaliśmy ścieżkami podzielonymi na odcinki, które reprezentowały kolejne epoki geologiczne Ziemi , od kambru, do momentu pojawienia się człowieka w neolicie. Mogliśmy podziwiać około 40 modeli dinozaurów. Największe wrażenie zrobił na nas dinozaur mierzący około 26 metrów długości – diplodok.
    Na terenie parku zwiedziliśmy również  muzeum, w którym wystawione są skamieniałości z okresu jurajskiego, w tym między innymi tropy dinozaurów, znalezione w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego.
    Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które nas zachwyciło. Sprawiło, że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów.
    Kolejnym punktem naszej wycieczki był Zwierzyniec Górny, gdzie mieliśmy możliwość podróżowania amerykańskim schoolbusem. Ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Obserwując wielbłądy, lamy, bydło zebu (tzw. „święte krowy”), australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau i wiele innych gatunków oraz słuchając opowieści przewodnika ubarwiającej podróż, mogliśmy dowiedzieć się wiele o zwyczajach zwierząt.
    Wycieczka była bardzo udana, pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.

            

     

  • Świetlica kontynuuje przygodę z Mega Misją.

        Zaczął się nowy rok szkolny i zaczęły się nowe wyzwania dla wszystkich uczniów. W świetlicy szkolnej  również nikt nie próżnuje. Rozpoczęliśmy nowe przygody z Mega Misją. Jesteśmy ciekawi co dzieje się w cyfrowym laboratorium, co słychać u Kuby i Julki - naszych animowanych bohaterów, którzy ciągle mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Pełni ciekawości podejmujemy kolejne zadania, by zdobywać następne, atrakcyjne nagrody dla świetlicy. Te, które do tej pory zdobyliśmy cieszą się niesamowitą popularnością wśród świetliczaków i mamy nadzieję, że tak będzie ciągle. Przypomnijmy czym jest Mega Misja? Jest to program nowoczesnej edukacji, który pomaga dzieciom w świetlicy odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Wszystkim Mega Świetliczakom życzymy mega fantastycznych wrażeń i mega wspaniałych nagród podczas zajęć Mega Misji. Tym, którzy chcieliby zobaczyć relacje z naszych zajęć zapraszamy na stronę www.megamisja.pl

           

     

  • Sprzątanie Świata 2016

    „Podaj dalej... drugie życie odpadów"- to hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2016”, w której wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Głównym przesłaniem kampanii było promowanie poszanowania zasobów i ich efektywnej segregacji,  unikanie odpadów oraz zwrócenie uwagi na ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Dnia 16 września wszystkie dzieci z klas I-III zaopatrzona w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyły w teren, by posprzątać świat. Każdy wychowawca otrzymał od szkolnego organizatora akcji mapkę, która pokazywała obszar do posprzątania. Worki szybko napełniły się śmieciami. Dzieci posprzątały teren szkolny, boiska, plac zabaw, pobliski las i przyległe ulice. Worki wypełnione śmieciami zostały złożone w wyznaczonym miejscu i usunięte przez odpowiednie służby. Taka akcja potwierdza fakt, że bardzo lubimy wspólnie działać. Wierzymy, że ekologiczna edukacja poprzez działanie skłoni do refleksji wszystkich uczniów i zawstydzi ich dorosłych rodziców.

             

     

  • "Kochane Pierwszaki"

       W dniu 14 wrze­śnia 2016 r.  na stadio­nie spor­to­wym  w Nowinach,  klasa I uczestniczyła  w  przed­się­wzię­ciu edu­ka­cyj­no-pro­fi­lak­tycz­nym „Ko­cha­ne Pierw­sza­ki”.  Or­ga­ni­zatorami uroczystości  był  Świę­to­krzy­ski  Ku­ra­to­r  Oświa­ty przy współ­udzia­le Wo­je­wo­dy Świę­to­krzy­skie­go, Mar­szał­ka Wo­je­wódz­twa Świę­to­krzy­skie­go, Bi­sku­pa Po­moc­ni­cze­go Die­ce­zji Kie­lec­kiej, Ko­men­danta Wo­je­wódz­kie­go Po­li­cji w Kiel­cach. Spo­tka­nie uczniów klas pierw­szych miało na celu uwraż­li­wie­nie dzie­ci na po­trze­bę prze­strze­ga­nia zasad bez­pie­czeń­stwa w ruchu dro­go­wym oraz kształ­to­wa­nie umie­jęt­no­ści i na­wy­ków bez­piecz­ne­go za­cho­wa­nia się w sy­tu­acjach za­gro­że­nia.  W cza­sie wspól­nej za­ba­wy dzie­ci uczy­ły się dbać o wła­sne bez­pie­czeń­stwo,  po­głę­bia­ły wie­dzę na temat za­gro­żeń, a Po­li­cjan­ci prak­tycz­nie uczy­li jak bez­piecz­nie za­cho­wać się w ruchu dro­go­wym, za­pre­zen­to­wa­li też spe­cja­li­stycz­ny sprzęt oraz tre­su­rę psa po­li­cyj­ne­go.
        Bi­skup Die­ce­zji Kie­lec­kiej Ma­rian Flor­czyk po­świę­cił dzie­ciom tor­ni­stry i przy­bo­ry szkol­ne oraz po­bło­go­sła­wił na progu nauki szkol­nej. Ucznio­wie otrzy­ma­li opa­ski od­bla­sko­we, by byli wi­docz­ny­mi uczest­ni­ka­mi ruchu dro­go­we­go, malowanki, za­kład­ki,  ka­len­da­rze oraz pla­ka­ty „Ko­deks Bez­piecz­ne­go Pierw­sza­ka”. Dodatkową atrakcją był film pt. „Polak Mały!”,  pojazdy uprzywilejowane - Straży Po­żar­nej, Policji,  Pogotowia Ratunkowego, słodki poczęstunek oraz konkursy z nagrodami i wspaniała zabawa przy dźwiękach zespołu muzycznego.
       Spo­tka­nie prze­bie­gło bez­piecz­nie, atrak­cyj­nie, w miłej i radosnej atmosferze.

           

     

  • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

     

     

  • ROK SZKOLNY 2015/2016

  • Festyn Rodzinny Na Powitanie Lata

    18 czerwca odbył się Festyn Rodzinny na powitanie lata. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu i zabawach oraz upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia.
       Festyn rozpoczął się od pokazu japońskiej sztuki walki Karate Kyokushin, prężnie działającej w naszej szkole pod kierunkiem Senseya p. Andrzeja Horny. Pokaz morawickiej sekcji karate dostarczył moc emocji i ukazał umiejętności naszych uczniów i ich rodziców. Największą niespodzianką tej imprezy był występ grupy Rodziców w inscenizacji "Rzepka” J. Tuwima. Barwność kostiumów, wspaniała gra aktorska zachwyciła publiczność i dostarczyła radosnych przeżyć. Imprezę uświetniło wiele instytucji: Miejska Komenda Policji w Kielcach, Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Kielcach, Ochotnicza Straż Pożarna z Morawicy, Kieleckie szkoły "Awans”. Ciekawym punktem programu była licytacja, którą wspaniale poprowadzili panowie Robert Żołądek i Adam Trepka, a o przedmioty licytacji zadbał pan Daniel Czwartosz. Dzięki słonecznej pogodzie i zaangażowaniu rodziców impreza przebiegła pomyślnie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz baniek mydlanych, malowanie dziecięcych twarzy, pokazy chemiczne i własnoręcznie robione zwierzątka z kolorowych baloników. Sztafeta na wesoło, w której uczestniczyli rodzice, uczniowie i nauczyciele przysporzyła wiele emocji i dobrej zabawy. Skok wzwyż wyłonił zwycięzców w kategoriach klas IV, V, VI. Można było wziąć udział w grach i konkurencjach sportowych. Każdy nauczyciel zgodnie z harmonogramem realizował kilka punktów planu. Chętni mogli raczyć się grillowaną kiełbaską, lodami i watą cukrową. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły, uczestniczyli w innych niż zwykle zajęciach szkolnych. Byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Atrakcje tego dnia zorganizowane dla dzieci i rodziców pokazały zdrowy sposób spędzania wolnego czasu oraz dobry sposób na integrację rodziny. Festyn zakończył się efektem specjalny- pokazem „Odlotu balonów”. Eksplozja wielkiej fontanny wody, oznajmiła uczestnikom festynu zakończenie imprezy i początek WAKACJI 2016.
       Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do integracji naszej społeczności. Szczególne podziękowania należą się znakomicie działającej w naszej szkole Radzie Rodziców na czele z przewodniczącą Panią Dorotą Szczykutowicz. Dzięki ich wsparciu impreza stała się uroczystością wyjątkową. Była nie tylko sportową rywalizacją, ale i dobrą zabawą poprzez propagowania zdrowego stylu życia w dobrym towarzystwie i przy współpracy- rodzic – uczeń – nauczyciel.
    Organizatorzy: Elwira Kondracka, Danuta Bogusz, Ewa Znój, Paweł Strójwąs

          

     

     

  • Zielona szkoła nad Morzem Bałtyckim

     

        W dniach  6 -11 czerwca 2016 r. 39 uczniów  z klas III A I III B wraz z wych. Danutą Bogusz, Małgorzatą Waszkiewicz i Ewą Ozimirską przebywało na zielonej szkole nad morzem. Uczestnicy wycieczki o godzinie 7.45 wyruszyli na północ Polski- do Łeby, gdzie znajdowała się baza noclegowa. Droga, mimo swojej długości, nie była zbyt męcząca, gdyż pan przewodnik Krzysztof Lis urozmaicał ją ciekawymi opowieściami na temat miejsc, które mijaliśmy. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu w pokojach, odbył się pierwszy spacer nad Morze Bałtyckie. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję zobaczyć je na żywo. Podziwialiśmy nadmorski krajobraz i oglądaliśmy linię brzegową. Kolejny dzień były szczegółowo wypełniony. Pod kierunkiem  pani przewodnik  zwiedziliśmy Gdańsk, który urzekł nas swoim pięknem  i zadziwił historią. Na początek skierowaliśmy nasze kroki na Rynek, aby podziwiać niezwykłą architekturę kamieniczek i pokłonić się Neptunowi, który czuwa nad miastem. Spacer traktem królewskim sprawił, że w pełni poczuliśmy klimat tego miejsca. Następnie po przybyciu do portu wybraliśmy się w rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Dla wielu dzieci było to niesamowite przeżycie. Po powrocie do pensjonatu i pysznej obiadokolacji  odbyły się jeszcze rozgrywki sportowe, gdyż niespożyta energia dzieci musiała znaleźć gdzieś swoje ujście. Po dniu i wieczorze pełnym wrażeń, poranna pobudka nie dla wszystkich była łatwa. W środę mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy Słowiński Park Narodowy, o którym mówiliśmy na zajęciach, a który jest bardzo urokliwym miejscem. Doszliśmy  do wydm co również było dużym wyzwaniem i niemałą  atrakcją, kiedy je zobaczyliśmy. Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Kolejna z wycieczek pozwoliła nam zobaczyć Gdynię i Sopot . W oceanarium na spokojnie podziwialiśmy rzadkie okazy ryb i zwierząt morskich i słodkowodnych. Na sopockim molo spacerowaliśmy oglądając piękne widoki. W ostatni dzień naszego pobytu udaliśmy się na plażę gdzie odbyły się zabawy i rozgrywki sportowe. Następnie jechaliśmy bajkową kolejką  podziwiając Łebę. W dobrych humorach wróciliśmy do ośrodka, a po obiedzie wybraliśmy się na spacer brzegiem morza. Co piękne szybko się kończy. W sobotę nasza grupa z żalem pożegnała wspaniałe Polskie Wybrzeże i udała się w drogę powrotną do domu. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego  możliwości. Dzieci oprócz zwiedzania uczestniczyły w  zajęć dydaktycznych. Nie zabrakło takich atrakcji jak:  dyskoteka, zajęcia  na placu zabaw, czy spacer na plażę. Wszyscy uczestnicy zielonej szkoły uczyli się samodzielności, samokontroli i samooceny.  W trakcie trwania zajęć poznawały swoje słabe i mocne strony. Czas minął bardzo szybko. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i opaleni z mnóstwem miłych wspomnień i niezapomnianych wrażeń.

     

     

  • Piątoklasiści na Zielonej Szkole w Bieszczadach

    Uczniowie klasy piątej „a” i piątej „b”
    szóstego czerwca na Zieloną Szkołę w Bieszczady wybrali się.

    W słoneczny poniedziałek już od szóstej rano na nogach pod szkołą byliśmy
    i autokarem do skansenu w Sanoku wyruszyliśmy.

    W Solinie Dom Wypoczynkowy „Halicz” się nazywał
    i przez cztery noclegi do nas należał.
    Po kolacji często na boisko wychodziliśmy
    i z kolegami z Łagowa mecz piłki nożnej rozegraliśmy.

    We wtorek z rana nad Jezioro Solińskie podążaliśmy
    i tam godzinny rejs statkiem odbyliśmy.
    Wokół podziwialiśmy piękno przyrody
    i wyłaniające się Zielone Wzgórza znad wody.
    Po obiedzie podzieleni na grupy w plenerze
    szukaliśmy run i wykonywaliśmy zadania w dużej mierze.
    Zabawa ta była naprawdę przednia
    i należycie zagospodarowana pora poobiednia.
    W ten oto sposób poznaliśmy od Pana Bartosza legendę o Bieszczadach,
    które powstały z połączenia opowieści o Biesach i Czadach.

    W środę przeżyliśmy górską przygodę.
    Wędrując na Połoninę Wetlińską to dla nas nie lada gratka,
    głównym celem było zdobycie na szczycie Chatki Puchatka.
    Stamtąd przemierzyliśmy dwadzieścia kilometrów Połoniny,
    aż w trzy godziny i niedaleko byliśmy już Ukrainy.
    Oznajmiamy, że to nie była łatwa wyprawa,
    za to dla nas- piątoklasistów i od teraz turystów- dobra i super zabawa .
    W czwartkowy dzień autokarową wycieczkę mieliśmy,

    Ustrzyki Dolne i Górne odwiedziliśmy,
    a zarazem wspaniałą lekcję przyrody w muzeum mieliśmy.
    Dowiedzieliśmy się, że w bieszczadzkich lasach żubry, misie królują,
    nie brakuje też wilków, jeleni i różnych ptaszków, co rankiem melodię wyśpiewują.

    W piątek, po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną,
    zwiedziliśmy Łańcut, wnętrza pałacu, oranżerię i powozownię.
    To była godna pochwały lekcja historyczna,
    a pani przewodnik bardzo fantastyczna.
    O dziewiętnastej wróciliśmy do Morawicy
    pełni wrażeń i nasyceni widokiem bieszczadzkiej okolicy.
    Paniom wychowawczyniom: Anecie i Elżbiecie
    dziękujemy za nocne czuwanie
    i pięciodniowe po szlakach wspólne wędrowanie.
                                              Uczestnicy Zielonej Szkoły

     

     

  • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy uhonorowana Krajową Odznaką Jakości eTwinning

     

              

    Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy, jako jedyna w województwie świętokrzyskim,  może poszczycić się prestiżowym sukcesem  w zakresie pracy w europejskim programie eTwinning w 2016 roku. 

    Dnia 3 czerwca bieżącego roku, Anna Litwin, nauczycielka języka angielskiego, będąca  koordynatorką projektu pt. Playground Fun- a European Day of Languages project”, otrzymała Krajową Odznakę Jakości.  Uczniowską Krajową Odznaką Jakości zostało także nagrodzonych 16 najbardziej zaangażowanych młodych realizatorów projektu z klas piątych.         Więcej o projekcie...

     

  • Dzień Dziecka szóstoklasistów

       Dn. 03. czerwca br. uczniowie klas szóstych,  pod opieką swoich wychowawczyń, odwiedziły piękne zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem wycieczki był gród Birów. Wszyscy z zainteresowaniem  słuchali ciekawych opowieści pana przewodnika, opowiadającego o realiach życia ludzi tu mieszkających. Następnie udaliśmy się do zamku w Ogrodzieńcu, gdzie pokonując wiraże wielu kręconych schodów z zapartym tchem podziwialiśmy pozostałości tej pięknej budowli i rozciągające się stąd widoki. Słuchaliśmy zadziwiających historii o kolejnych właścicielach tego obiektu: Janie Bonerze i Stanisławie Warszyckim.
       W  Parku Doświadczeń zdobywaliśmy nową wiedzę z zakresu fizyki i utrwalaliśmy to, o czym już wiedzieliśmy. Niektórzy z niedowierzaniem sprawdzali prawdziwość teorii w praktyce. Wszyscy jak jeden mąż z wielką ochotą skorzystali z ogromnego toru saneczkowego. Rozbawieni i wciąż żądni nowych wrażeń poszliśmy do Parku Miniatur, by zadumać się chwilę nad dawną świetnością zamków Szlaku Orlich Gniazd.
       Na koniec z pozytywnym nastawieniem zwiedziliśmy Dom Strachów: popiskując i pokrzykując – jak przystało na pobyt w takim miejscu – przeżyliśmy przygodę z duchami.
       Wróciliśmy zmęczeni, ale radośni i szczęśliwi. Ktoś z tyłu autokaru śpiewał optymistycznie: „o, jaka piękna jest ojczyzna nasza…”

     

strona: