Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Rodzinny Festyn Sportowy w Szkole Podstawowej w Morawicy

          Dnia 13.06.2015roku w piękny, niesamowicie upalny poranek, na boiskach sportowych Szkoły Podstawowej w Morawicy zebrali sie Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele by świętować  w radosnej i słonecznej atmosferze Rodzinny Dzień Sportu. Tegoroczna edycja festynu miała ,,Uzależnić  nas  od sportu” .Na ile to się udało czas pokaże. Konkurencje były tak ułożone, aby podczas domowego pikniku móc  je jeszcze raz powtórzyć. Organizatorzy festynu przygotowali 14 konkurencji sportowo-rekreacyjnych, przy wykonywaniu których było mnóstwo radości. Była między innymi piłka zamiatana, przelewanie wody przez 25-metrowego węża, czy też "z koca na koc - przerzucanie piłki ". Rodzice integrowali się ze swoimi dziećmi, chętnie im pomagali w wykonywaniu trudniejszych zadań. Natomiast upał jaki panował w tym dniu nie pomagał uczestnikom! Ale dzięki temu, że rodzice zorganizowali dla każdej klasy stoiska z ogromnymi parasolami i ze zdrową, orzeźwiającą żywnością - wszyscy dali radę!
    Impreza  zaczęła się na sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie przez Panią Dyrektor Jadwigę Poznańską. Następnie odbył się pokaz japońskiej sztuki walki Karate Kyokushin, prężnie działającej w naszej szkole pod kierunkiem Senseya p. Andrzeja Horny. Pokaz morawickiej sekcji karate dostarczył moc emocji i ukazał umiejętności naszych uczniów i ich rodziców.   Ale to nie wszystko! W tym dniu okazało się, że talentów w naszej szkole jest co niemiara!  Kolejnym jest zespół taneczny Piramida liczący 55 tancerek, a prowadzony przez p. Annę Kurandę. Zespół zaprezentował się w  choreografiach ,, Marzenia Kopciuszka" i  ,,Gra uczuć". Był to profesjonalny występ tancerzy na wysokim poziomie. Barwne stroje, muzyka robiły niesamowite wrażenie. Następnie wystąpiła klasa Ia pod kierunkiem p. Ewy Korban w tańcu ,, Hej ho"'. Wszystkie dzieci zaprezentowały się cudownie i zachęciły uczestników imprezy do wspólnej rodzinnej zabawy.    
        Do festynu aktywnie włączyła się Ochotnicza Straż Pożarna z Morawicy. Panowie Strażacy przygotowali konkurencje sportowe, które wśród dzieci, rodziców i nauczycieli cieszyły się dużą atrakcyjnością i popularnością. Prezentowali samochód i sprzęt strażacki, sprzęt ratownictwa wodnego i medycznego, opowiadali na temat udzielania pierwszej pomocy oraz użytkowania sprzętu ratunkowego.  Ochotnicy z naszej OSP byli jak zwykle dla nas bardzo życzliwi i chętni do współpracy. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom  szeregi OSP w Morawicy zasilone zostaną przez dzieci i młodzież z naszej szkoły.
         Państwo Agnieszka i Piotr Rudzcy przygotowali stoisko ze wspaniałymi owocowymi herbatkami, które wszystkim uczestnikom festynu w tym niesamowitym upale dodawały werwy i  animuszu.
        Ostatecznie zwycięzcą tegorocznych zmagań sportowych została klasa Id w kategorii wiekowej klas I-III oraz klasa 6b w kategorii wiekowej klas IV-VI. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami  oraz  złotymi medalami. Dzięki determinacji i zaangażowaniu p. Woli Kruk, każde  dziecko   otrzymało  drobny upominek za udział w festynie.
         Organizatorzy dziękują  druhom  strażakom w składzie: p. Jan Tworek,  p. Leszek Ozimirski, p. D. Tworek , p. P. Rygelska  za udział w festynie, Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc przy  organizacji,  Rodzicom przygotowującymi poczęstunek i biorącym udział w zabawie, Nauczycielom, Wychowawcom oraz wszystkim dzieciom dzielnie znoszącym trudy rywalizacji sportowej. 

     Organizatorzy: Anna Kuranda, Ewa Ozimirska, Ewa Korban i Beata Sowa

     

  • Sandomierz zachwycił czwartoklasistów

          Dnia  2 czerwca uczniowie obu klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.
    Poznaliśmy historię i  ciekawostki tego miasta. Z Bramy Opatowskiej podziwialiśmy wspaniałe widoki, widzieliśmy Wisłę wijącą się w kształcie litery „S”, rzekę San i Góry Pieprzowe.
       W Zbrojowni Rycerskiej pan Łukasz, przebrany za rycerza,   w sposób zabawny  przybliżał nam fakty historyczne, opowiadał o legendarnej dzielnej Halince, która uratowała Sandomierz, a sama zginęła. Była możliwość przebierania się  w stroje z czasów panowania królów oraz obejrzenia narzędzi służących do średniowiecznych tortur.
    W podziemiach, które mają długość 470 m,  pani przewodnik uzupełniała wiadomości, pokazując nam herby rodowe, sprzęty,  jakimi posługiwali się sandomierzanie minionych czasów. Po zwiedzeniu  zabytkowej katedry z 1360 roku udaliśmy się na  półgodzinny rejs statkiem. Panią przewodnik pożegnaliśmy na Rynku, tuż pod Ratuszem.
    Ostatnim punktem programu był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
       Wszystkim polecamy pojechać do Sandomierza, gdyż jest to bardzo piękne, historyczne, a zarazem urokliwe miasto. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Zabytki Sandomierza naprawdę urzekają swoim pięknem. Warto przypomnieć, że tam realizowano plenerowe ujęcia do znanych filmów: „Ojciec Mateusz” i „Gabriel”.
    Wycieczkę ufundowali nam rodzice z okazji Dnia Dziecka.

    Czwartoklasiści

     

  • Rewelacyjny wynik sprawdzianu naszych szóstoklasistów!

         Uczniowie klas szóstych znają  już wyniki sprawdzianu, z którym zmierzyli się  1 kwietnia 2015r. Sprawdzian w nowej formule składał się z dwóch części.
        Część pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki, a część druga  -  zadania   z języka angielskiego. Szóstoklasiści świetnie poradzili sobie z obydwoma częściami.  Z pierwszej części  średni wynik naszych uczniów wynosi 76,14%  i znajduje się na poziomie bardzo wysokim w skali staninowej dla średnich wyników szkół. Wśród szkół z terenu gminy jest to wynik najwyższy.
        Z języka angielskiego średni wynik, to  84,95%. Jest wynikiem wysokim w ogólnokrajowej skali staninowej dla średnich wyników szkół i plasuje nas na drugim miejscu w gminie.
        Poniższa tabela przedstawia porównanie średnich wyników uczniów naszej szkoły z ich rówieśnikami w gminie, powiecie, województwie i kraju.

             Szkoła     Gmina Morawica Powiat kielecki Województwo
    świętokrzyskie
           Kraj      
    Część 1
    język polski
    i matematyka
    76,14% 70,7% 66% 65% 67%
    Część 2
    język angielski
    84,95% 80,1% 75,7% 76% 78%

    Gratulujemy!

     

  • Strażacy z O.S.P. w Morawicy uczą dzieci z naszej szkoły resuscytacji

        W  dn. 03 czerwca 2015 r. odbyły się w szkole, niepowtarzalne zajęcia warsztatowe udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy w osobach: Paulina Rygelska, Andrzej Śnioch, Michał Stokowski, Damian Mazurkiewicz  opowiedzieli najmłodszym uczniom naszej szkoły  z klas I – III o resuscytacji, o sytuacjach zagrażających życiu, zwrócili uwagę na pierwsze  minuty  decydujące o życiu poszkodowanych. Profesjonalnie  zaprezentowali, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy uczeń indywidualnie, pod okiem fachowców,  mógł spróbować swoich sił w resuscytacji, tym razem na fantomach. 
        Była to niezwykła lekcja, w której 167 uczniów z klas I – III, pod okiem ratownika medycznego, strażaków   z O.S.P. w Morawicy uczyło się ratować ludziom życie.  Mamy nadzieję, że uczniowie w dorosłym życiu przypomną sobie tą lekcję i nie będą tylko biernymi obserwatorami nieszczęśliwych zdarzeń.
     Nie była to jednorazowa akcja naszych strażaków. Zawsze bardzo chętnie współpracują ze szkołą, prezentują wyposażenie jakim dysponują, opowiadaj o swojej pracy.  Aktywnie uczestniczą w imprezach profilaktycznych organizowanych w szkole  i środowisku, poświęcając swój cenny czas np. „Uzależnij się od sportu”.
        Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Społeczność Uczniowska serdecznie dziękują za owocną współpracę, pomoc i wsparcie w edukacji społecznej i medycznej młodego pokolenia. 

     

  • Wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego

     

     

  • Tytuł LAUREATA w Konkursie Dobrej Formy 2014/2015 dla SP w Morawicy

       Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy uczestniczy  w dwuletnim  projekcie „Zachowaj równowagę”   realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu współpracy.   W  ramach projektu KIK/34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Instytut Żywienia   i   Żywności w  Warszawie  ogłosił dla szkół ogólnopolski  Konkurs  Dobrej Formy 2014/2015.
        Celem konkursu jest propagowanie mody na zdrowy styl życia, zdrowych nawyków żywieniowych   wśród uczniów.   Zwrócenie uwagi na prozdrowotną rolę zbilansowanej   diety i aktywności  fizycznej.  
        Działania podjęte w ramach konkursu  oceniali  jurorzy będącymi ekspertami Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) w Warszawie oraz Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) w Warszawie.
        Skład jury: prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, IŻŻ – Przewodniczący dr Katarzyna Wolnicka, IŻŻ dr Renata Czarniecka, AWF dr Dorota Trzcińska, AWF Joanna Jaczewska Schuetz Anna Taraszewska Natalia Gregorowicz. Tylko dwie placówki z województwa świętokrzyskiego otrzymały ten zaszczytny tytuł, a nagrodą  dla szkoły  jest  sprzęt sportowy o wartości 2200 złotych.
     

    Koordynator projektu:Anna Kuranda

     

  • Dzień Dziecka w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

        Dnia 1 czerwca klasa V „b” wraz z wychowawczynią- Panią Wiesławą Cecot, wyjechała do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które mieści się w Podzamczu Chęcińskim. W tym miejscu mogliśmy uczestniczyć w przeprowadzaniu różnorodnych doświadczeń. Dowiedzieliśmy się, do czego służy tlen, dwutlenek węgla i do czego są one wykorzystywane. W Centrum Nauki znajdują się również interaktywne stanowiska ukazujące, m.in. mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec czy też machinę czasu. Wystawa zawierała także reprodukcję projektów i obrazów słynnego włoskiego artysty- Leonarda da Vinci: Ostatnią wieczerzę, modele mostu obrotowego. Mieliśmy okazję przejechać się na "wózku" i pokonać tor przeszkód- przyznajemy, że nie było to łatwe. W ogrodzie doświadczeń świetnie spędziliśmy czas, wykonując eksperymenty zgodnie z podanymi instrukcjami. Obejrzeliśmy program artystyczny- "Warsztaty z rowerem Leonarda", przygotowany przez  gimnazjalistów z Mielca. Na zewnątrz- uczniowie szkół fryzjerskich malowali włosy na różne kolory, było to również dla nas niecodzienną atrakcją
    Tegoroczny Dzień Dziecka uważamy za niezwykły i bardzo udany. Każdemu polecamy spędzić wolny czas w Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

    Ola Strąk

     

  • Zielona Szkoła w Zakopanem

       

    W dniach od 26 do 30 maja 2015 roku uczniowie klas drugich ze SP w Morawicy  pod opieką D. Bogusz, M. Waszkiewicz i H. Ozimirskiej wyruszyło na "Zieloną Szkołę” do Zakopanego.
    Większość uczestników, po raz pierwszy w swoim życiu opuściła swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny. W drodze do Zakopanego zwiedziliśmy Kraków, poznaliśmy sekrety Wawelu (w tym słynną kryptę królów polskich, wieżę, gdzie bije Dzwon Zygmunta), Smoczą Jamę, Sukiennice i Rynek Starego Miasta. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, a następnie udaliśmy się w dalszą podróż do Zakopanego - naszego miejsca noclegowego – pensjonatu „Za Wodą”.
    W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, a przede wszystkim smakowite posiłki i przepiękny widok na Tatry.
    Program zielonej szkoły był napięty i urozmaicony, wypełniony atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Zwiedziliśmy Zakopane, w tym: Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Kościół na Krzeptówkach. Byliśmy również na starym, zabytkowym cmentarzu na Pęksowym Brzysku, gdzie złożyliśmy hołd patronowi naszej szkoły K. Makuszyńskiemu. Widzieliśmy skocznie narciarskie : Małą i Dużą Krokiew oraz przez 5 godzin wytrwale wędrowaliśmy Doliną Kościeliską podziwiając uroki Tatr. W czasie wędrówki rozpoznawaliśmy rośliny chronione, obserwowaliśmy ciekawe formy skalne, słuchaliśmy szumu górskich potoków i ciekawych opowieści przewodnika ,,Dziadka”. Kolejką wjechaliśmy również na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy  piękną panoramę Tatr, Zakopanego, oraz Podhala. Kolejnym etapem naszego pobytu było odwiedzenie Krupówek i zrobienie zakupów. Oprócz zwiedzania odbywały się  zajęcia  dydaktyczne. Nie zabrakło również  takich atrakcji jak: dyskoteka i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pobyt na "Zielonej Szkole” dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę sprawdzić siebie w nietypowej sytuacji, pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali wychowawcy, były dostosowane do jego  możliwości. Dzieci, które wyjechały na "Zieloną Szkołę” uczyły się samodzielności, samokontroli, samooceny i współpracy w grupie. W trakcie zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności, doskonale integrowały się z zespołem klasowym.
    Pięciodniowy pobyt w Zakopanem minął bardzo szybko. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ZOO w Krakowie. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

                                            Uczestnicy "Zielonej Szkoły”:klasy II a i II b ze S.P. w Morawicy

     

     

  • Spotkanie czytelnicze z królewną Śnieżką i krasnoludkami.

          W dniu 22.05.2015 r. odbyło się w świetlicy kolejne spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I- III oraz Przedszkola w Morawicy. Tym razem w przedstawieniu pt. „Królewna Śnieżka  i siedmiu krasnoludków zaprezentowali się uczniowie klasy I a i III b. Na scenie było bardzo kolorowo, bo krasnoludki (czyli uczniowie klasy I a) tańczyły i śpiewały piosenki wraz  z królewną Śnieżką (Ewelinką Robak). Dodatkowo pojawiły się tam myszki (z zespołu tanecznego Piramida) i wskazały Śnieżce drogę do domku krasnoludków. Nastrój zagubionej w lesie królewny oddała Milenka  Durlik z klasy II b piękną grą na skrzypcach. Pomimo złych czarów macochy i czarownicy (Patrycji Śnioch i Mai Banak ) książę (czyli Michał Kaczmarski ) uratował Śnieżkę i wszystko dobrze się skończyło, ku radości małych widzów. Pozostałe role w przedstawieniu odegrali: Zuzia Dziewięcka (dobra królowa), Kacper Szałas (łowczy), Magda Kamizela (zwierciadło), Basia Daszuta (myszka), Patrycja Żołądek i Amelka Botkiewicz (narratorki).
         Po przedstawieniu członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela- Ola Strąk i Paweł Bożek- Raćkos z klasy 5 b przeczytali dzieciom bajkę „Tańczące Krasnoludki”.  Baśń opowiada o tym, jak pracowite krasnoludki pomagały szyć buty szewcowi Bartkowi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tej historii, a potem wspaniale odpowiadały na pytania zadawane przez uczniów.

    Spotkanie przygotowały panie: Ewa Ozimirska, Marta Sylwar i Ewa Korban.

     

     

     

     

     

     

     

  • Tytuł BRĄZOWEGO LAUREATA dla Piramidy!!!

    W   XXI Ogólnopolskich  Konfrontacjach    Tanecznych Małogoszcz 2015 uczestniczyło 70 formacji  m.in. z Kielc, Bielska Białej, Zabrza, Tarnowskich Gór, Rzeszowa, Warszawy, Jędrzejowa, Radomia, Góry Kalwarii,  Bukowy, Miasteczka Śląskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Suchedniowa, Skarżyska Kam., Oświęcimia, Końskich, Modliszewic, Stalowej Woli, Stąporkowa, Charsznicy, Niepołomic i  nasza Formacja  Taneczna  Piramida z Morawicy. To  najlepsi tancerze z całej Polski w dniu 25 kwietnia 2015 prezentowali się na małogoskiej hali sportowej, która stała się  sceną dla tancerzy. Od rana  do późnych  godzin wieczornych  trwały  tegoroczne zmagania taneczne . Jesteśmy dumni z naszego widowiska tanecznego. To niezwykłe  przeżycie móc tańczyć na równi z zespołami,  którzy tańcem zajmują się profesjonalnie, reprezentującym studia  taneczne, domy kultury , formacje  działające przy KTT- oznajmiła Pani Anna  Kuranda.  Nasz układ  taneczny pt."Marzenia Kopciuszka’’ od samego początku wzbudzał zainteresowanie wśród publiczności i jury .Ogromny stół przykryty złotym obrusem,  na którym usytuowany  jest efektowny but wjeżdża na scenę . Rozpoczyna  się niebagatelne  widowisko  taneczne z    Kopciuszkiem w roli głównej.   Marzenia o szczęściu, balu i  koronie staje się rzeczywistością . W  tanecznej  gali  o  tron  z siostrą, macochą i damami dworu Kopciuszek  z pomocą dobrych wróżek i myszek odnosi zwycięstwo. Młode tancerki,  odgrywające rolę myszek,  czynią ją swoją  królową. Zjawiskowy świat bajki, efektowne stroje i technika taneczna  pozostała  nagrodzona gromkimi brawami przez publiczność, a jury przyznało Piramidzie tytuł BRĄZOWEGO LAURETA w kategorii inscenizacja taneczna, etiuda taneczna 12-15 lat .  

                                                                                                                  PIRAMIDA

     

  • Niezwykłe spotkanie na Skype

       Dnia 20 maja 2015r. z inicjatywy pani Anny Litwin klasa 6b miała nietypową lekcję języka angielskiego. Dzięki oprogramowaniu Skype połączyliśmy się ze szkołą  Collège Achille Allier z Bourbon L'Archambault z Francji, z którą współpracujemy od dwóch lat, prowadzimy wspólnego bloga http://kidblog.org/cleverstudents/  oraz realizujemy projekty.
       W trakcie zajęć każdy uczeń mógł osobiście porozmawiać ze swoim rówieśnikiem.  Niestety, na początku byliśmy bardzo zestresowani tą lekcją. Pewną barierę stanowił język angielski, gdyż w każdym kraju ludzie posługują się różnym akcentem i potrzeba trochę czasu aby się oswoić z czyjąś wypowiedzią. Odwagi dodali nam nasi koledzy z Francji, którzy przywitali nas bardzo ciepło. Nieocenione okazały się gimnazjalistki: Ola Korba, Patrycja Król i Weronika Mielczarek, które pomagały nam w tłumaczeniu.
        W trakcie zajęć przedstawialiśmy się oraz prezentowaliśmy nasze zainteresowania. Uczniowie z Francji zadawali nam mnóstwo pytań, na które chętnie odpowiadaliśmy. Okazało się, że mamy łączą nas wspólne pasje, słuchamy podobnej muzyki, lubimy piłkarza Cristiano Ronaldo.  Żałujemy jedynie, że ta wyjątkowa lekcja języka angielskiego trwała tak krótko. Mamy nadzieję, że wkrótce weźmiemy udział w podobnych zajęciach i że jeszcze porozmawiamy z naszymi kolegami z Bourbon L'Archambault. 

    Marietta Biesaga i Julita Janaszek

     

  • Dni Języka Angielskiego

          Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się Dni Języka Angielskiego. Ponad 100 uczniów klas III-VI w dniach 18-21 maja wzięło udział w konkursie leksykalno-gramatycznym oraz w konkursie na „Mistrza słownictwa”. Każda klasa miała test o innym stopniu trudności. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na komiks promujący zdrowy styl życia. Z tej okazji  przygotowano wystawę z pracami uczniów. 22 maja podczas uroczystości podsumowującej, klasy IV-VI zaprezentowały inscenizację w języku angielskim. Wszyscy widzowie wraz z bohaterami przedstawienia mogli zwiedzić Londyn, a także wysłuchać dialogów: „W restauracji”- uczniowie kl. IVa, „U lekarza”- uczennice kl. VIa „Na przystanku”- uczniowie kl. VIa  oraz scenkę pt. „A job for superheroes” w wykonaniu klasy Vb. Uczennica klasy Va zachwyciła wszystkich wykonaniem znanych piosenek "A Night Like This” i „Fernando”. Uroczystość zakończono ogłoszeniem  wyników poszczególnych konkursów. Laureaci trzech pierwszych miejsc zostali wyróżnieni dyplomami oraz drobnymi upominkami od wydawnictwa Pearson. Osobami odpowiedzialnymi za przedstawienie i  przygotowanie konkursów są panie A. Wrona i J. Makowska-Jabczyk.

           

     

  • Michał Gil finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Pangea 2015

     

        3 marca 2015r. odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Pangea 2015r. Organizatorami tego konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula.  Wzięło w nim 10 uczniów z klas piątych i 15 szóstoklasistów. Uczniowie rozwiązywali zestawy zadań zamkniętych  przeznaczonych do odpowiedniej grupy wiekowej i różniących się między sobą stopniem trudności.    Najlepszym wśród piątoklasistów okazał się Michał Gil, uczeń klasy Vb.
         Michał reprezentował naszą szkołę w etapie finałowym, który miał miejsce 17 kwietnia 2015r. w Warszawie w Uczelni Vistula. Wśród szóstoklasistów najwyższą liczbę  zdobył Bartosz Biesaga, uczeń klasy VIb. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

     

  • Piramida na szczycie sławy

          Piramida to potężna 55 osobowa formacja taneczna  utalentowanych dzieci  z Zespołu Placówek Oświatowych w  Morawicy. Pierwszy debiut  konkursowy tegorocznych prezentacji scenicznych rozpoczęła od ogólnopolskiego konkursu biorąc udział   w Zgierskich Drganiach  Przestrzeni. Sześćdziesiąt  zespołów tanecznych z całej Polski wzięło udział w VIII Zgierskich Spotkaniach Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, które odbyły się 28 lutego w Zgierzu. Przed licznie zgromadzoną publicznością w hali zgierskiego MOSiR-u zaprezentowało się 906 tancerzy. Poziom występów był bardzo wysoki. Młodzi artyści zachwycili swoim debiutem scenicznym,  pięknymi kolorowymi strojami i ciekawym  rekwizytem. Technika taneczna i fabuła utworu wywarła na jury ogromne wrażenie, które w składzie: Elżbieta Wiśniewska (Niepubliczna Szkoła Baletowa w Łodzi), Paweł Wasilewski (Egurrola Dance Studio) i Edward Różycki (Dom Tańca w Łodzi) przyznało Piramidzie wyróżnienie za układ taneczny pt. "Marzenia Kopciuszka’’. 

     

  • Podwójne wicemistrzostwo kraju w X Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2015

       W dniu  18  kwietnia 2015 na parkiecie Suchedniowskiej Hali Sportowej wystąpili  tancerze z całej Polski, m.in. z: Warszawy, Rzeszowa, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Grodziska Mazowieckiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Kielc i Piotrkowa Trybunalskiego. Zespół Placówek Oświatowych   w Morawicy reprezentowała Formacja Taneczna Piramida pod  kierunkiem  Anny Kurandy. Dziesiąta, jubileuszowa edycja imprezy zgromadziła 1026 tancerek i tancerzy z 22 formacji tanecznych i 53 grup wchodzących w ich skład. Na parkiecie można było zobaczyć łącznie, aż 60 układów choreograficznych w  różnych kategoriach tanecznych. To był niesamowity maraton tańca. Piramida dwukrotnie tańczyła  na scenie: w widowisku tanecznym  pt. ,,Marzenia Kopciuszka”  i w   tańcu współczesnym  pt. "Gra uczuć” . Technika taneczna na wysokim poziomie, znakomita fabuła, scenografia i bogactwo kostiumów oraz cała   oprawa  prezentacji miała wyjątkowy charakter. Dodatkowe efekty świetlne w postaci czerwonej poświaty wychodzące  z za  ogromnego   buta,   unosząca  się  fala dymu , pozwoliła przenieść widza w świat bajki….  Śpiący Kopciuszek  ukryty w bucie rozpoczyna heroiczną walkę o tron z Macochą, siostrą  i damami dworu . Wyłaniające się spod stołu  nakrytego  złocistym  obrusem, stado myszek usilnie musztruje Macocha, jednak  i tak  pozostają wierne Kopciuszkowi .  To one czynią ją królową, poprzez nałożenie srebrnego  diademu z cyrkonii . Wrażenie artystyczne  przytykało dech w piersiach, a publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami. Oczekiwanie na werdykt było wielkim przeżyciem. Wszyscy czuliśmy tę  niesamowitą atmosferę, gdzie każda formacja liczyła na zwycięstwo. Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęłyśmy werdykt jury: w kategoriach  inscenizacja taneczna  i taniec współczesny  zespołowi przyznano wicemistrzostwo Polski. Miło było dwukrotnie  stanąć na podium i odebrać wytańczone  trofeum.    Po tanecznej  gali szczęśliwe  wraz z przepięknymi pucharami i   srebrnymi  medalami, wróciłyśmy do domu.  

     

  • Kolejne sukcesy naszych tancerek na Mazowszu i Podkarpaciu

       Dnia 28 marca 2015 roku odbył się II Mazowiecki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Wilanów 2015. Organizatorami tego tanecznego wydarzenia byli: Fundacja Roztańczone Dzieciaki, Centrum Kultury i  Sportu Wilanów w Warszawie . Tegoroczna edycja spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem najlepszych zespołów tanecznych z całej Polski.
       W sobotni poranek, hala sportowa na tle Wilanowskiego Zamku  stała się sceną, na której to  zespoły prezentowały imponujące choreografie. W  tegorocznej edycji festiwalu ponownie zasiadła za sędziowskim stołem Anna Głogowska-znakomita tancerka, Miroslav Balogh - słowacki tancerz oraz choreograf, zwycięzca słowackiej edycji You Can Dance, oraz Katarzyna Bryłka -choreograf, uczestnik warsztatów w Broadway Dance Center w Nowym Yorku, sędzia Polskiej Federacji Tańca.
       Na dziedzińcu  przed Wilanowskim Zamkiem  zaprezentowało się  70 zespołów, a pośród nich  nasza Piramida. Swój debiut sceniczny prezentowały również starsze dziewczęta z formacji w tańcu współczesnym w układzie pt.  ,,Gra uczuć’’ w oparciu o technikę jazzową w połączeniu z pięknymi kostiumami nie pozostawały obojętne  wobec publiczności i jury  . Ponadto  widzowie mogli oglądać prezentację sceniczną, pt. ,,Marzenia Kopciuszka” Zjawiskowy świat bajki, kunszt tancerek  oraz  niezwykle  efektowne stroje  bez wyjątku wywarły  ogromne wrażenie na publiczności i jurorach. Dało się odczuć  magię prezentacji, którą  ta przerywa lawina gromkich braw.
       Wyróżnienie - pamiątkowy dyplom, medale oraz nagrody  przypadły w tegorocznej edycji  festiwalu morawickiej  Piramidzie.
    VII Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf” odbył się w  Dębicy  21 marca 2015 roku. Formacje taneczne  między innymi z Rzeszowa, Jasła, Krakowa, Krosna i Leska zaprezentowały się na  przepięknej scenie w Domu Kultury „Mors”  Brawurowo, roztańczone dzieci  z morawickiej szkoły jako jedyne, dawały  popis swoich umiejętności na jednym z największych tego typu przeglądów w województwie podkarpackim. Ogromną  uwagę  widzów przykuwał   oryginalny rekwizyt, popis tancerzy i  odgrywanie scen tak,  aby powstała niebagatelna  fabuła dotycząca marzeń  Kopciuszka. Podczas tegorocznej edycji   przeglądu dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych „Złoty Gryf”, spośród czterdziestu grup biorących udział w konkursie  jury w kategorii FORMY RÓŻNE 13-18 lat postanowiło wyróżnić pamiątkowym  dyplomem  i statuetką  formację  Piramida z ZPO Morawica.

     

  • Bartek Biesaga - laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno - Przyrodniczego

    Uczeń klasy 6 b Bartosz Biesaga uzyskał tytuł LAUREATA  XII Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno- Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Bartek interesuje się przyrodą i zjawiskami, jakie w niej zachodzą. Lubi podróże z atlasem geograficznym i rozwiązywanie zadań matematycznych. Jego zainteresowania przy ogromnej pracowitości i wytrwałości pomogły mu pokonać kolejne etapy konkursu- etap szkolny, powiatowy i wojewódzki -  i uzyskać tytuł laureata.  Do udziału w konkursie ucznia przygotowywały p. Ewa Gruszczyńska- matematyka oraz p. Dorota Molendowska- przyroda. Barek jako laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno- Przyrodniczego był zwolniony ze sprawdzianu na zakończenia szkoły podstawowej uzyskując maksymalną liczbę punktów. Gratulujemy Bartkowi i jego nauczycielkom.

     

  • Turniej Gier i Zabaw

    28 marca br. w Gminie Morawica  odbył się  coroczny Turniej Gier  i Zabaw ,w którym  o miejsce  na podium  walczyły szkoły  z Bilczy, Obic, Dębskiej Woli, Woli Morawickiej i  Morawicy. W tej wielkiej masowej  imprezie każdego roku bierze  udział ponad 300 uczniów. Do konkurencji sportowych, uczniowie przygotowywani są przez swoich wychowawców i nauczycieli wychowania fizycznego.

      W tym roku szkolnym zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach wiekowych. Szkoła w Morawicy godna jest pochwały, iż po raz kolejny obroniła tytuł mistrza i zdobyła I miejsce zarówno w kategorii klas I-III jak i IV –VI .

    E. Kondracka

     

  • Święto Kobiet

       Dnia 06 marca, w piątek, w naszej szkole odbyła się akademia z racji Święta Kobiet. Kiedy zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, by obejrzeć przygotowany przez naszych rówieśników program, nie mieliśmy pojęcia, że czeka nas wyśmienita zabawa.
       Staliśmy jak zwykle i oczekiwaliśmy na występ, który miał się za chwilę rozpocząć. Tym razem od pierwszej chwili wiedziałam jednak, że przeżyję coś wyjątkowego. Organizatorzy uroczystości, czyli pani Elwira Kondracka i pani Danuta Bogusz, zadbali o to, by na scenie coś się ciągle działo i żeby było bardzo ciekawie.
       Jako pierwsi wystąpili chłopcy z młodszych klas recytując okolicznościowe wierszyki. Po wypowiedzeniu swojej kwestii każdy z nich wkładał do wazonu symboliczny kwiatek  tak, że  na koniec powstał piękny bukiet dla kobiet, tymczasowo stanowiący również element i tak już oryginalnej dekoracji.
       Kolejnym punktem programu był występ zespołu ,, Piękni, zdolni i młodzi” oraz ,,czeskiej” grupy wokalnej. Z niedowierzaniem przyglądałam się temu, co działo się na moich oczach. Koledzy, których znałam ze szkolnej ławy, teraz pokazywali się z zupełnie innej strony! Śmiałam się do łez.  Postanowiłam, że po akademii muszę im koniecznie pogratulować talentu aktorskiego i odwagi. Pierwszym, do którego pójdę, będzie – Tomek Domagała! Muszę również przyznać, że kabaret odegrany przez Olę Sularz i Pawła Bożka był świetny! (Jeśli zdecydują się zostać w przyszłości aktorami – wróżę im szybką karierę!) W czasie uroczystości  mieliśmy okazję wysłuchać cudownych utworów, w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Pięknie zaprezentowała się Ola Strąk, śpiewając piosenkę pt.: ,,Być kobietą”. Wraz z nią na scenie pojawili się ubrani na czarno-biało tancerze i wykonując nowoczesny układ choreograficzny, towarzyszyli jej w czasie śpiewu. Julia Kamińska natomiast mistrzowsko wykonała utwór pt.: ,,Jej portret”. Wszystko było dobrze przemyślane, gdyż w czasie, kiedy ona śpiewała, dziewczyny z 6 ,,a” malowały portrety wylosowanej wcześniej pani: J. Poznańskiej, Z. Taf-Gryń i M. Olszewskiej. W ciągu dwóch minut i trzydziestu sekund powstały prawdziwe dzieła. Końcowy efekt  był naprawdę zdumiewający! Panie otrzymały w prezencie swoje podobizny, a ja dowiedziałam się, że w naszej szkole uczy się wielu bardzo uzdolnionych uczniów.
       Usłyszeliśmy także Marsz Radeckiego w trakcie którego p. E. Kondracka wcieliła się w rolę dyrygenta, a publiczność na tę chwilę stała się orkiestrą. Panie nauczycielki grały na instrumentach, a widownia klaskała.
       Oprócz tego wszystkie panie rywalizowały ze sobą w teleturnieju „Jaka to melodia?” Podczas gry było dużo śmiechu. Nie powiedziano, kto wygrał, bo chodziło tylko o dobrą zabawę.
       Uważam, że ta akademia była wspaniała!
                                                                                                                                                      K. Misior, Z. Olszewska

     

     

  • Uczniowie z Morawicy w Telewizji Polskiej

     

    Morawicka młodzież  uczestniczyła w nagraniu programu „Mali Światowcy” oraz w programie na żywo „Świat się kręci”. Przeżyła  w gmachu TVP wiele wspaniałych chwil. Miała możliwość zobaczyć wiele znanych z telewizji twarzy.
       Reżyserem i scenarzystą nowego programu edukacyjno- rozrywkowego „Mali Światowcy” jest nasz krajan- Leszek Kumański. Otrzymaliśmy od niego specjalne zaproszenie i nie wyobrażaliśmy sobie, by nie skorzystać z okazji zobaczenia, jak od kulis wygląda nagrywanie programów telewizyjnych.
       W drugim tygodniu ferii, tj. 24 lutego, pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pojechała autokarem do Warszawy, do studia telewizyjnego, by uczestniczyć, jako publiczność, w nagraniu kolejnego odcinka drugiej edycji programu „Mali Światowcy”. Reżyser serdecznie powitał dzieci z Morawicy, podał kilka cennych uwag, jak należy zachowywać się podczas nagrywania programu, jak odpowiednio reagować na sytuacje rozgrywające się na planie. Program prowadzi znana prezenterka Teleekspresu- Beata Chmielowska – Olech.
       Tym razem  gościem specjalnym była pani Beata Pawlikowska-  pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka oraz ilustratorka książek. Zwiedziła całą Amerykę Południową. Przepłynęła najdłuższą rzekę Amazonkę. Ciekawie  i barwnie opowiadała  o swoich podróżach. Okazało się, że ma ogromną wiedzę z zakresu przyrody i naprawdę potrafi interesująco opowiadać. Wszyscy byli zaskoczeni, że nawet umie i lubi nurkować, pasjonuje się obserwowaniem życia głęboko pod wodą. Twierdziła, że marzenia się spełniają, podróże kształcą.
       Mali bohaterowie programu rozmawiali na temat swoich podróży. Opowiadali, jakie miejsca najbardziej zapadły im  w pamięci, które pamiątki są dla nich najcenniejsze, jakie kraje najbardziej chcieliby odwiedzić. Prowadząca  pytała, kogo najchętniej zabraliby ze sobą, gdyby wylądowali na bezludnej wyspie. Dzieci opowiadały o swoich umiejętnościach, jakie posiadają i umiejętnościach innych, jakie są niezbędne,  gdyby przyszło im żyć , np. w dżungli, tylko w trzyosobowym składzie. Z zaciekawieniem dyskutowały, w jaki sposób wykorzystałyby swoje zdolności, by mogły mieszkać na bezludziu.
       Po zakończeniu nagrywania (około dwóch godzin) udało nam się zrobić wspólne zdjęcie na tle kolorowej scenografii, wziąć autografy. Mieliśmy okazję chwilę porozmawiać. Co prawda, tylko chwilę, bo na więcej prowadzący nie mieli dla nas czasu. Pani Beata Chmielowska- Olech śpieszyła się do swoich dzieci. W tym dniu było to dla niej już trzecie  z kolei nagranie, a przed nią jeszcze dwa dni mozolnej pracy.
       Wychodząc o godzinie osiemnastej ze studia, widzieliśmy na korytarzu siedzącego na parapecie Piotra Gąsowskiego, aktora i artystę kabaretowego, który był gościem dnia programu na żywo „Świat się kręci”. Oczekiwał na wejście do sąsiedniego studia. Kilku osobom z naszej grupy udało się „załapać” na ten program, by pełnić rolę widza.  Gospodynią programu w tym dniu była - wszystkim znana  prezenterka- Agata Młynarska.  Do studia zaproszona została również słynna dziennikarka, konferansjerka, autorka programu „Kocham Kino”- Grażyna Torbicka, która opowiadała o oscarowym sukcesie „Idy”. W programie gościła także artystka kabaretowa- Katarzyna Pakosińska,  znana z programu dla dzieci „Ale Mądrale”, w reżyserii L. Kumańskiego. Szkoda, że nie wszyscy mogli uczestniczyć w programie na żywo, z uwagi na małą ilość miejsc w studiu nr 4.
       Serdeczne podziękowanie kierujemy  do  Dyrektora ZPO w Morawicy- Pana Jacka Kuzi za sfinansowanie autokaru, Pani Ewie Ślufik  dziękujemy za zaproszenie do TVP, a za troskliwą opiekę nad nami- w czasie wolnym od nauki -dziękujemy Paniom: Annie Kurandzie, Ewie Ozimirskiej i Elżbiecie Moskwie- Strąk.
       Była to dla nas wspaniała przygoda, nowe doświadczenie i miłe wspomnienia. Odcinek ze szkolną publicznością z Morawicy będzie emitowany 18 kwietnia, tj w sobotę, o godzinie 15.15 w TVP ABC, powtórkę będzie można obejrzeć w niedzielę o godzinie 17.00 i 20.15 oraz w poniedziałek o 6.25 i 10.40. Oglądajcie nas!

    Aleksandra Strąk- kl. V „b”,
    Wiktoria Bisaga i  Justyna Łuszcz- kl. VI „a”

     

     

strona: