Prezentacja projektów w ramach IPNI
12 lutego 2015r. odbyło się podsumowanie prac projektowych wykonanych w ramach realizacji projektu „Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.
Czwartoklasiści zajęli się projektem „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”. W listopadzie zapoznali się z metodą projektu, dowiedzieli się co będą robić na poszczególnych przedmiotach, podpisali kontrakt i poznali liderów grup projektowych, a także skład grup.
Na przyrodzie poznali, co to jest pogoda, jakie są jej składniki, czym się je mierzy i w jakich jednostkach wyraża. Każda grupa wykonała plakat dotyczący składników pogody, który później zaprezentowała na forum klasy.
Przez tydzień obserwowali pogodę. Wyniki obserwacji wpisywali w dzienniczki pogody, które wykonali na zajęciach komputerowych. Wiatromierze powstały na zajęciach technicznych.
Na matematyce czwartoklasiści odczytywali dane z przeprowadzonych obserwacji, przedstawiali je na wykresach, rozwiązywali zadania związane z tematem pogody oraz próbowali układać swoje zadania. Każda grupa zaprezentowała swój wykres na forum klasy. Rodzice mogli obejrzeć wytwory pracy swoich dzieci podczas wywiadówki
|
Klasy piąte realizowały projekt "Polska – nasza Ojczyzna"
W ramach tego projektu uczniowie na lekcji przyrody poznawali Polskę i kraje sąsiadujące z naszą Ojczyzną oraz państwa należące do Unii Europejskiej. Prowadzili obserwacje i proste doświadczenia mające na celu określenie stanu najbliższego otoczenia. Wykazali doświadczalnie, jaki wpływ na środowisko mają różne substancje i ich mieszaniny.
W czasie realizacji projektu grupy projektowe odbyły matematyczną podróż po krajach sąsiadujących z Polską. Uczniowie układali zadania do danych tekstowych i danych zawartych w tabeli. Wybrane zadania wykorzystano do quizu matematycznego, w którym rywalizowali ze sobą wybrani liderzy z obu klas. Przedstawiciele klas z takim samym wynikiem ukończyli „wyścig z zadaniami”.
Na lekcji zajęć technicznych uczniowie wykonali poduszeczki, które ozdobili własnoręcznie wykonanym haftem przedstawiającym flagę kraju należącego do Unii Europejskiej.
Przygotowując prezentację multimedialną wyszukiwali z różnych źródeł informacje i grafiki związane z tematem projektu. Korzystając z zasobów internetowych przestrzegali prawa autorskiego.
W czasie podsumowania projektów liderzy grup zaprezentowali dyrekcji, nauczycielom oraz swoim koleżankom i kolegom z klas IV-VI efekty swojej pracy oraz sprawozdanie ze zrealizowanych projektów.
|
Szóstoklasiści w finale konkursów przedmiotowych
Gabriela Biesaga- podwójna finalistka Konkursu Humanistycznego i Matematyczno- Przyrodniczego
Bartosz Biesaga- finalista Konkursu Matematyczno- Przyrodniczego
W drugiej dekadzie stycznia sześcioro tegorocznych szóstoklasistów promowało morawicką szkołę na II powiatowym etapie kuratoryjnych konkursów przedmiotowych.
W Konkursie Matematyczno- Przyrodniczym uczestniczyli: Maciej Skiba i Bartosz Biesaga z klasy VIb oraz Gabriela Biesaga z klasy VIa, natomiast w Konkursie Humanistycznym: Adam Kamizela z klasy VIb, Gabriela Biesaga i Wiktoria Bisaga z klasy VIa.
Zadaniem uczestników w/w konkursów było rozwiązywanie testu on-line. Test składał się z zadań zamkniętych, na ich rozwiązanie uczniowie mieli sześćdziesiąt minut.
W obu konkursach uczniowie musieli wykazać się obszerną wiedzą z zakresu matematyki, przyrody, języka polskiego, historii i plastyki.
Ponadto uczestnicy XII Konkursu Humanistycznego musieli znać, wskazane przez Wojewódzką Komisję, dzieła sztuki i teksty kultury reprezentatywne dla dziedzictwa kulturowego regionu oraz obejrzeć w kinie film fabularny pt. „Gabriel”, w reżyserii Mikołaja Haremskiego.
Trzeci etap- finał- odbędzie się w marcu. Trzymamy kciuki!
W/w uczniów, do kolejnych etapów konkursowych, przygotowywały Panie: Aneta Rozpara, Ewa Gruszczyńska, Dorota Molendowska, Katarzyna Kowalska i Elżbieta Moskwa- Strąk.
|
Ślubowanie klas pierwszych
W dniu 8 stycznia 2015 r. uczniowie czterech klas pierwszych naszej szkoły wraz z wychowawcami uczestniczyli w doniosłej uroczystości „Ślubowania i Pasowania na Uczniów”. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wiersze. Wykazały się dobrym przygotowaniem i właściwym zachowaniem. Przedstawiciele każdej klasy ślubowali na Flagę Polski. Delegacja rodziców złożyła wiązankę pod płytą Patrona szkoły. Następnie Dyrektor dokonał pasowania wszystkich pierwszaków. Zwieńczeniem tego uroczystego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. |
Korneliada – konkurs dotyczący życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego
Z okazji święta Patrona – Kornela Makuszyńskiego odbyły się w naszej szkole dwa konkursy czytelnicze przygotowane i prowadzone przez panie – Martę Sylwar i Ewę Ozimirską.
Korneliada dla klas młodszych odbyła się w dniu 19.01.2015 r. Zawodnicy mieli okazję popisać się swoją wiedzą na temat przygód koziołka Matołka i małpki Fiki – Miki, a także znajomością legendy o królewnie Wandzie i życiorysu Kornela Makuszyńskiego. Dodatkowe konkurencje - przygotowanie podkówek dla Koziołka Matołka lub układanie puzzli wymagały dużej zręczności. W konkursie zwyciężyła drużyna z klasy III b w składzie : Patrycja Śnioch, Amelka Botkiewicz i Michał Kaczmarski. W nagrodę uczniowie otrzymali książki Kornela Makuszyńskiego.
Korneliada dla klas IV-VI odbyła się w dniu 20.01.2015 r. Zawodnicy reprezentujący poszczególne klasy mieli za zadanie przeczytać dwie powieści naszego patrona: „Szaleństwa panny Ewy” i „Bezgrzeszne lata” oraz zapoznać się z życiorysem Kornela Makuszyńskiego. Zwyciężczyniami konkursu zostały uczennice klasy VI b: Ola Wójcik, Marietta Biesaga i Julita Janaszek. W nagrodę dziewczynki otrzymały książki naszego patrona.
|
Najlepsi z Morawicy w Gminnym Konkursie Wiedzy o Profilaktyce
Czteroosobowa drużyna z klasy piątej „b” w składzie: Michał Gil, Bartłomiej Kojacz, Michał Żołądek i Aleksandra Strąk, pod kierunkiem Pani Wiesławy Cecot, reprezentowała szkołę w Gminnym Konkursie Wiedzy o Profilaktyce. Konkurs odbył się 15 stycznia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach.
Zmagania poszczególnych szkół oceniała Komisja: Anna Kowalska- sekretarz Gminy Morawica, Marianna Węgrzyn- prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Brzezin i Podwola i Anna Dziewięcka- pielęgniarka z Przychodni w Morawicy. Zadania konkursowe obejmowały szeroki zakres wiedzy przyrodniczej, więc wszyscy uczniowie musieli być wspaniale przygotowani. Nie zabrakło również kalamburów i krzyżówek. Poziom był bardzo wysoki, jednak morawicka drużyna okazała się niepokonana. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Ola Strąk
|
Udział w audycji rozgłośni kieleckiej
W nagrodę zwycięzcy Gminnego Konkursu Literacko - Dziennikarskiego, tj. Jakub Masternak, Maciej Pabian i Adam Kamizela zostali zaproszeni, wraz z gimnazjalistami, do udziału w audycji literackiej, nadawanej na antenie Radia Kielce. Było to dla nich niezwykłe przeżycie. Szóstoklasiści płynnie i składnie odpowiadali na pytania dotyczące treści i konstrukcji nagrodzonych utworów, inspiracji literackich oraz gustów czytelniczych młodzieży. Audycja została wyemitowana 16 grudnia w Radiu Kielce. |
Szóstoklasiści na podium w Gminnym Konkursie Literacko-Dziennikarskim
W ramach Świętokrzyskiej Jesieni Literackiej dziewięcioro szóstoklasistów wzięło udział w Konkursie Literacko- Dziennikarskim, organizowanym na terenie Gminy Morawica. Młodzi adepci pióra redagowali wiersze, pisali opowiadania o dowolnej tematyce. Każdy utwór opatrzyli swoim godłem. Prace oceniało trzyosobowe profesjonalne jury pod przewodnictwem prezesa Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Dnia 14 grudnia w Samorządowym Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala Laureatów. Wójt Gminy Morawica- Pan Marian Buras- wręczył dyplomy nagrodzonym uczniom.
I miejsce w kategorii: poezja- przyznano Jakubowi Masternakowi z klasy VI „a”, natomiast w kategorii: proza- I miejsce otrzymał Maciej Pabian z klasy VI „a” i Adam Kamizela z klasy VI „b”. Na drugim miejscu uplasowali się: Wiktoria Bisaga i Kacper Malicki z klasy szóstej „a”. Trzecie miejsce zajęli: Marietta Biesaga i Filip Majchrzak z klasy szóstej „b”. Wyróżnienia otrzymały: Justyna Łuszcz i Iga Strójwąs z klasy szóstej „a”.
Pani Elżbiecie Moskwie- Strąk wręczono podziękowanie za pomoc i opiekę merytoryczną okazaną uczniom, biorącym udział w Młodzieżowym Konkursie Literacko –Dziennikarskim.
|
 |
 |
Spotkanie z poetą
Dnia 12 grudnia uczniowie należący do koła polonistycznego i podejmujący próby literackie uczestniczyli, wspólnie z gimnazjalistami, w spotkaniu z Janem Lechickim- poetą, lekarzem, byłym dyrektorem szpitala w Morawicy. Pisarz opowiedział o swoich książkach, przeczytał fragmenty swoich utworów. Zachęcał młodzież do rozwijania umiejętności literackich. Spotkanie z poetą, pisarzem i zarazem lekarzem było dla szóstoklasistów ciekawym doświadczeniem.
|
Obchody Święta Patrona
„Z Kornelem Makuszyńskim jesteśmy za pan brat” – pod takim hasłem odbyła się w dniu 8.01.2015 r. uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy V „b” należących do Klubu Czytającego Przyjaciela. Na wstępie uczniowie w krótkich, zabawnych wierszykach wyrazili swoją radość z powodu tak wspaniałego patrona. Następnie zaprezentowali trzy scenki z bogatej twórczości Kornela Makuszyńskiego. Jako pierwsi wystąpili Ola Sularz i Michał Gil prezentując „Kłótnię Irenki ze Zbyszkiem”- bohaterów „Panny z mokrą głową”. Następnie przenieśliśmy się na lekcję historii do profesora Gąsowskiego. W roli tej wspaniale zaprezentował się Paweł Bożek- Raćkos. Jako Szatan z siódmej klasy, odkrywający metodę odpytywania uczniów, wystąpił Michał Żołądek. Trzecia scenka, pochodząca z powieści „Awantura o Basię” przeniosła nas do domu państwa Olszowskich. W tytułowej roli- wdzięcznej, wesołej Basi wystąpiła Ola Strąk, natomiast jako wujcio, Stanisław Olszowski, zaprezentował się Kamil Pietrzyk. Podsumowaniem uroczystości był występ uczennic z klasy V a - Oli Szałas i Darii Nowak w piosence „Lato, lato, lato czeka”. Nad przygotowaniem uroczystości i występami młodych artystów czuwały panie: Ewa Ozimirska i Marta Sylwar.
|
Szkolne przedstawienie jasełkowe.
19 grudnia 2014 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste wigilie uczniów z wychowawcami. W atmosferze miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i świątecznych dekoracji. Następnie blask światełek i gwiazdy betlejemskiej oraz pięknej scenografii wykonanej przez p. Pawła Strójwąsa wprowadził społeczność szkolną i zaproszonych gości – wójta gminy Morawica p. Mariana Burasa, przedstawiciela Kopalni Wapienia w Morawicy p. Stanisława Nowaka, w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie z klasy Ia, z p. Ewą Korban i z klasy IIIb z p. Marią Mikorską przedstawili Jasełka, w których nie zabrakło Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy oraz Trzech Mędrców. Młodych aktorów wspierali uczniowie z klasy VIa. Sześciolatki wywarły na publiczności największe wrażenie, kiedy po Słowie Bożym, wygłoszonym przez księdza Macieja Stopińskiego, perfekcyjnie wykonały przepiękny „Taniec Aniołów”. Przedstawienie przeplatane było kolędami i pastorałkami chóru szkolnego, nad którym czuwała p. Krystyna Gąsiorek. Pieczę nad całością sprawowała katechetka p. Beata Kowalska. Uwieńczeniem Jasełek były świąteczne życzenia i wspólny opłatek. Jasełka zostały również wystawione w godzinach popołudniowych dla rodziców i społeczności gminnej.
|
Mikołajki w Filharmonii
4 grudnia 2014 r. klasa Vb uczestniczyła w pięknej symfonicznej bajce muzycznej „Wielka podróż królewny Melodii” autorstwa Beaty Młynarczyk.
Dzieci wspólnie z królewną Melodią wybrały się w podróż, by poznając utwory znanych kompozytorów z różnych krajów, utrzymane w różnym rytmie, tempie czy nastroju odkryć, co w muzyce jest najważniejsze. Dzięki dźwiękom pięknych, stosownie dobranych do sytuacji melodii w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, pod dyr. Macieja Tomasiewicza dzieci odkryły, że … „Muzyka łączy ludzi i sprawia, że dzięki niej mogą przeżywać piękne chwile, bawić się i wzruszać – i to jest w niej najważniejsze”.
|
Uroczyste otwarcie trzech wielofunkcyjnych boisk sportowych

20 listopada 2014 roku oddano do użytku boiska do gier zespołowych: w dwa ognie, piłkę siatkową i badmintona. Uroczystą galę otwarcia nowych obiektów sportowych dokonał dyr Jacek Kuzia oraz dyr Jadwiga Poznańska, w obecności drużyn reprezentujących poszczególne klasy i nauczycieli wychowania fizycznego. Poprzez uroczyste przecięcie wstęgi i licznych okrzyków ze strony uczniów rozgrzewających do rywalizacji sportowej, nagle nasz plac rekreacyjno- sportowy zaczął tętnić życiem. Reprezentanci klas zdołali rozegrać mecze w piłkę siatkową oraz w dwa ognie, niektórzy próbowali swoich umiejętności w badmintonie. Radość i sportowe zmagania zostaną powtórzone na szkolnym Dniu Sportu.
|
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
7 listopada 2014 r. uczniowie klasy 6 b wraz z wychowawcą przygotowali montaż słowno – muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W przedstawieniu zatytułowanym „Pociąg do wolności” wzięło udział czterech kolejarzy – przewodników oprowadzających po stacjach historii, dziesięciu recytatorów oraz pięciu narratorów. Tłem dla aktorów były cztery stacje: I. Niewola, II. Powstania : kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, III. Pierwsza wojna światowa i IV. Wolność. Pomiędzy stacjami znajdowało się czoło lokomotywy, natomiast świętującym przyświecało motto: „Warto się dziś zasłuchać w wiatru granie, bieg historii, pokoleń przemijanie…” W trakcie trwania apelu wyświetlona została także specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna, ukazująca polskie drogi do niepodległości. Zgromadzona widownia miała okazję wysłuchać „Katechizmu polskiego dziecka” w wykonaniu Patrycji Orlińskiej z klasy 6b jako pytającej i uczniów klasy 2a jako odpowiadających, ubranych w odświętne stroje. O oprawę muzyczną zadbała pani K. Gąsiorek.
|
Bajkowe spotkanie czytelnicze
W dniu 29.10.2014 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie czytelnicze przygotowane przez członków Klubu Czytającego Przyjaciela. Tradycyjnie na uroczystość zaprosiliśmy uczniów z klas I-III oraz dzieci z Przedszkola w Morawicy. Tym razem zaprezentowaliśmy bajkę „Kot w butach”. Główną rolę- czarodziejskiego, pełnego fantazji kota odegrał Paweł Bożek- Raćkos. Jako Jaś wystąpił Michał Żołądek, jako czarodziej zamieniony w myszkę- Hubert Winiarski. Postacie króla i królewny odegrali: Bartek Kojacz i Ola Szałas. W pozostałych rolach wystąpili uczniowie: Ola Strąk, Wiktoria Tworek (narratorki), Wiktoria Dudajek, Gabrysia Pasierbek, Oliwia Misztal (mieszkańcy). Na zakończenie przedstawienia Ola Sularz rozbawiła publiczność i zachęciła do wspólnej zabawy śpiewając piosenkę „Kot w butach ci pomoże”.
Po przedstawieniu nadszedł czas na czytanie książeczki. Dziewczynki- Ola Strąk i Ola Szałas przeczytały na głos bajkę „Zimowe zapasy jeżyka”. Potem uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przygód jeżyka Igiełki. Wszystkie odpowiedzi wypadły wspaniale. Na zakończenie dziewczynki poprowadziły zabawę ruchową „Jeże na spacerze”. Wszyscy mieli okazję poruszać się i podskakiwać odpowiednio do wydawanych poleceń. Dzieci wychodziły ze spotkania w radosnym nastroju i dobrych humorach, pytając, kiedy będzie następne przedstawienie.
Nad przygotowaniami i organizacją uroczystości czuwały panie – Ewa Ozimirska i Marta Sylwar.
|
Sukces PIRAMIDY
Formacja taneczna „Piramida” to potężna 40-osobowa armia, która brawurowo wytańczyła najwyższe trofea podczas I Gminnego Przeglądu Zespołów Tanecznych. Dziewczęta uczęszczające na zajęcia prowadzone przez panią Annę Kurandę w Szkole Podstawowej w Morawicy, to najlepsze tancerki w gminie. Ich program sceniczny: widowisko pt. „Demeter i Kora i etiuda taneczna pt. „Może to był sen” wzbudziły zachwyt i uznanie wśród widzów, poprzez aplauz gromkich braw. W niedzielne popołudnie 26 października na hali widowiskowo-sportowej w Bilczy przy licznie zgromadzonej publiczności po raz kolejny zespół potwierdził swój kunszt taneczny na najwyższym poziomie artystycznym. Puchary, złote medale powędrowały do naszego zespołu, które wręczył pan Wójt Gminy Morawica - Marian Buras, a licznym gratulacjom tego wieczoru nie było końca. To wspaniała chwila móc zaprezentować się w tak niezwykłej odsłonie scenicznej i dwukrotnie być na najwyższym podium. Radość i euforia ze zwycięstwa towarzyszyła nam przez cały czas trwania imprezy pt. "Roztańczone Puzzle".
|
Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy…
Pod takim hasłem, dnia 13 października 2014 r., uczniowie klas czwartych, pod kierunkiem wychowawczyń: Pani Anety Rozpary i Elżbiety Moskwy –Strąk, przygotowali uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oprawą plastyczną zajął się Pan Paweł Strójwąs.
Piosenką i wierszem dziękowano Dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielomi wszystkim pracownikom oświaty za przekazywaną wiedzę i okazywaną dobroć. Zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy Morawica- Pan Marian Buras.
Czwartoklasiści zadebiutowali na forum szkoły, przedstawiając program satyryczny pt. „Lekcje wytrzymałości”. Humorystycznymi scenkami rozbawili zgromadzoną publiczność. Uczniowie klas I- VI wysłuchali dobrej rady:
„Chcesz być kimś w życiu,
To się ucz,
Abyś nie zginął w tłumie.
Nauka to potęgi klucz,
w tym moc, co więcej umie.”
Uroczystość zakończyła się życzeniami, które brzmiały:
Z okazji Dnia Nauczyciela Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom oświaty składamy najlepsze życzenia: dużo siły i wytrwałości w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Niech wiara w słuszność wytyczonych celów doda Wam odwagi i hartu ducha niezbędnego do pokonywania wszelkich trudności. Niech każdy dzień tej trudnej i odpowiedzialnej pracy staje się źródłem osobistej satysfakcji, spełnienia zawodowego i radości.
Przedstawiciele Rady Rodziców na ręce Dyrekcji Szkoły złożyli życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu i w dowód wdzięczności ufundowali pyszny tort w kształcie książki.
|
XI Rajd Pieszy ,,Świętokrzyska Baba Jaga"
W dniach 10.10 - 11.10.2014 odbył się XI Rajd Pieszy w Góry Świętokrzyskie. Na trudną, ale piękną i malowniczą trasę wybrało się 49 rajdowiczów z klas IV-VI. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bodzentynie. Tam zwiedziliśmy ruiny zamku z XIV wieku i wyruszyliśmy na niebieski szlak turystyczny. Podziwialiśmy piękno Puszczy Jodłowej. Widoki były cudowne tym bardziej, że dopisała nam słoneczna pogoda. Wędrówkę zakończyliśmy w Krajnie - w Parku Linowym i w Muzeum Miniatur. Choć wszyscy byli wyczerpani po całodniowym wysiłku to w Parku Linowym szybko odzyskali siły. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Na trasie linowej można było popisać się odwagą, zręcznością, sprawnością, a także współpracą i wzajemną pomocą. Niektórzy przezwyciężyli swoje lęki. Było wspaniale! Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi udaliśmy się do Schroniska Młodzieżowego w Św. Katarzynie na nocleg. Wcześniej jednak odbyły się otrzęsiny, na których było śmiesznie i wesoło. Drugi dzień zaczął się bardzo wcześnie. Po śniadaniu udaliśmy się w stronę Przełęczy Krajeńskiej. Choć nogi bolały dzielnie pokonywaliśmy dalszą trasę rajdu. Pożegnaliśmy się z nadzieją, że w przyszłym roku znowu spotkamy się w Górach Świętokrzyskich! Przeżyte chwile na długo zostaną w naszej pamięci. Organizatorem rajdu była pani Ania Kuranda, a na szlaku towarzyszyły nam jeszcze panie Aneta Rozpara i Ewa Ozimirska.
|
Kolejny sukces PIRAMIDY
PIRAMIDA RUSZYŁA NA PODBÓJ GÓR ODNOSZĄC KOLEJNY SUKCES MIĘDZYNARODOWY
Prawie 300 tancerzy z Polski, Słowacji i Ukrainy wzięło udział w Koncercie Galowym Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych O Laur Rzecha. Młodzi artyści wystąpili na scenie Filharmonii Podkarpackiej.
W dniu 3.X.2014 r. zespół zaprezentował się na XII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych O Laur Rzecha pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Już same eliminacje do udziału w Festiwalu były niebagatelne, odbyły się na podstawie prezentacji DVD. Jury tylko do najlepszych zespołów z całej Polski skierowało zaproszenie na tegoroczny Festiwal. W XII edycji konkursu 15 grup tanecznych z Polski, Ukrainy i Słowacji prezentowało po jednym układzie tanecznym przed jury na scenie rzeszowskiej Filharmonii. Sędziowie oceniali dobór repertuaru, umiejętności, przygotowanie oraz ogólny wyraz artystyczny. Piramida zaprezentowała widowisko taneczne pt.,, Demeter i Kora”. Do kolejnego sukcesu było już o krok. Za sceniczny pokaz zespół otrzymał nominację do Koncertu Galowego, w którym to występują najlepsze zespoły. W ponownej osłonie kolorowych świateł i aplauzu braw publiczności zatańczyłyśmy nasz układ taneczny. Okazało się, że w tym dniu zespół godnie reprezentował ZPO w Morawicy na scenie. Należeliśmy do czołówki zespołów, a wyróżnienie w tak prestiżowym Festiwalu przyznano Piramidzie. Statuetka , gry planszowe i słodycze to kolejne trofeum dla zespołu. Było nad podziw wesoło, nie brakowało profesjonalnych prezentacji tańca i wypowiedzi fachowego jury. Niektórzy z wielkim zainteresowaniem dopytywali co to za zespół i skąd on jest? Miło było usłyszeć tak pochlebne słowa o tanecznej prezentacji.
|
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 1 października 2014 r. przeprowadzone zostały w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Do rady samorządowej kandydowało 8 uczniów klas IV-VI. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą trwającą cały poprzedzający tydzień.
Młodzieżową Komisję Wyborczą reprezentowali: Bartłomiej Kojacz – przewodniczący oraz Paweł Bożek – Raćkos, Michał Gil, Michał Żołądek. Nad sprawnym przebiegiem głosowania czuwała sekcja porządkowa w składzie: Wiktoria Dudajek, Dawid Idzik, Aleksandra Sularz, Wiktoria Tworek i Hubert Winiarski.
Komisja wyborcza po zakończeniu głosowania dokonała podsumowania wyników oraz przedstawiła je opiekunowi SU. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie klas III – VI, dyrekcja i nauczyciele. W wyborach oddano 203 karty do głosowania ważne i 2 karty nieważne.
W wyniku wyborów powołano Radę Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2014/2015 w składzie:
Przewodnicząca – Aleksandra Strąk
Zastępcy przewodniczącej – Lidia Bracichowicz, Mikołaj Grabiński
Sekretarz – Julia Makowska
Skarbnik – Zofia Olszewska
Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego:Natalia Orlińska, Krzysztof Pabian, Patrycja Zawierucha
|
|
Integracyjny rajd czwartoklasistów
W jesienny słoneczny wtorek, tj 30 września, uczniowie klas czwartych, wraz z wychowawcami: Anetą Rozparą i Elżbietą Moskwą –Strąk, wędrowali szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, by uczcić pamięć poległych w czasie działań wojennych. W tym roku przypada 75 rocznica wybuchu wojny, najbardziej tragicznej w dziejach historii.
Trasa wiodła obok Zalewu w Morawicy, przez Łabędziów, gęsty, rozległy las, w którym widzieliśmy mnóstwo powojennych okopów. Zatrzymywaliśmy się przy mogiłach nieznanych żołnierzy. Zapaleniem zniczy i minutą ciszy oddawaliśmy hołd żołnierzom poległym za naszą Ojczyznę. O godzinie dwunastej dotarliśmy pod Krzyż Pojednania przy kościele w Radomicach. Tam spotkaliśmy się z księdzem proboszczem – Henrykiem Gawrońskim, który opowiedział nam o historii powstania tego pomnika. Rokrocznie, od czternastu lat, przyjeżdżają żołnierze Wermachtu, uczestniczą we Mszy polsko-niemieckiej, po czym składają wieniec pod Krzyżem na znak pojednania trzech narodów, tj. Polski, Niemiec i Rosji.
Dowiedzieliśmy się, że w 1945 roku na terenie Radomic i okolic stoczona była największa bitwa, w której zginęło wielu żołnierzy i cywilów. Pomnik ten ufundował niemiecki żołnierz, który ocalał, jako jedyny z załogi czołgu.
Ksiądz proboszcz zaprosił nas do świątyni i opowiedział nam o historii regionu świętokrzyskiego, która przedstawiona jest w dużym rzeźbionym ołtarzu. W tle widoczny jest Święty Krzyż, wizerunek Papieża Jana Pawła II na pamiątkę pobytu w Masłowie, w 1991 roku. Proboszcz żegnając się z nami, obdarował nas słodyczami.
Po wyjściu z kościoła, bezpiecznie udaliśmy się chodnikiem na boisko rekreacyjne, gdzie czekało nas wiele atrakcji. Rodzice przygotowali nam stoły obficie zastawione. Spodziewali się, że będziemy utrudzeni długą trasą, więc zadbali o siedzące miejsca dla każdego. Kiełbaski, ziemniaki były wyśmienite i w dodatku elegancko podane. Na deser był pączek, kompot i owoce. Spisali się na medal. Zadbali również o naszą sprawność fizyczną. Nagromadzili wiele sprzętu sportowego. Każdy znalazł coś dla siebie. Po odpoczynku można było pograć w piłkę nożną, koszykową, w badmintona. Na kilka godzin plac w scenerii środowiska naturalnego stał się miejscem przepięknej zabawy i sportu. Zabawy z piłką to jedna z atrakcji, przy której wszyscy bawili się wyśmienicie.
Dziewczęta pamiętały o chłopcach i obdarowały ich upominkami z okazji Dnia Chłopaka.
Tego typu imprezę integracyjną jednomyślnie uznajemy za udaną. Ponad pięćdziesiąt osób integrowało się poprzez wspólny spacer, zabawy, sport, a także organizację i realizację ogniska oraz grilla. Rozgrzewało nas nie tylko wrześniowe słońce, ale przede wszystkim atmosfera życzliwości i serdeczności. Ogromny wpływ miała tu postawa naszych rodziców, którzy zainicjowali taki pomysł na integrację w klasach czwartych.
Do domu wróciliśmy szczęśliwi, ze wspaniałymi wspomnieniami. Czwartoklasiści
|
|
|