21.edycja akcji Sprzątanie Świata 2014
„Turysto!- Szanuj Środowisko”- to hasło tegorocznej akcja „Sprzątanie Świata – Polska” 2014, w której wzięły udział dzieci z naszej szkoły. 19 września ponad setka dzieci z klas I-III zaopatrzona w rękawiczki, worki na śmieci i kamizelki odblaskowe wyruszyła ochoczo w teren, by posprzątać świat. Każdy wychowawca otrzymał od szkolnego organizatora akcji mapkę, która wyznaczała obszar do posprzątania. Worki szybko napełniły się śmieciami. Dzieci wysprzątały teren szkolny, pobliski las i przyległe ulice. Worki wypełnione śmieciami zostały ułożone w wyznaczonym miejscu i szybko zostały usunięte przez pracowników Zakładu Komunalnego w Morawicy. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. Wierzymy, że taka ekologiczna edukacja poprzez działanie skłoni do refleksji uczniów i zawstydzi dorosłych.
|
XV Rajd Integracyjny "Siedmiomilowe Buty"
W dn. 19 września 2014 r. uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Morawicy wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyły w corocznym - obecnie już jubileuszowym, XV Rajdzie Integracyjnym ,,Siedmiomilowe Buty” do Leśniczówki w Radomicach. Cele jakie przyświecają tej imprezie turystyczno – krajoznawczej to integracja uczniów, uwrażliwianie i odkrywanie piękna najbliższej okolicy, kształtowanie umiejętności obserwacji przyrody oraz wdrażanie do aktywnego wypoczynku. W rajdzie wzięło udział 162 uczniów. Trasa wiodła przez najpiękniejsze miejsca w Gminie Morawica tj: ul. Szkolną, niezwykle urokliwe osiedle nad zalewem w Morawicy, wieś Łabędziów, las mieszany do leśniczówki w Radomicach. Na miejscu uczniowie spotkali się z leśniczym p. Zbigniewem Harabinem, który niezwykle ciekawie opowiadał o zwierzętach, roślinach, życiu lasu oraz swojej pracy. Udzielił wywiadu, a także zaprezentował swoje mini - zoo, oraz leśniczówkę. Na zakończenie wizyty odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz spotkanie z uczniami małej Szkoły w Radomicach. Pełni wrażeń, zadowoleni (w opinii uczniów, rodziców i nauczycieli), w oczekiwaniu kolejnej pieszej wyprawy wróciliśmy autokarami do szkoły.
|
ROK SZKOLNY 2013/2014
To już trzeci projekt czwartoklasistów, tym razem pt: „Wodnik Szuwarek zaprasza do gry”

Pod koniec roku szkolnego zakończyliśmy realizację kolejnego projektu interdyscyplinarnego, którego efektem końcowym było powstanie gry planszowej „Z wizytą u Wodnika Szuwarka”. Najwięcej zadań wykonywaliśmy na przyrodzie. Poznając warunki życia w rzece, jeziorze, morzu i oceanie oraz organizmy żyjące w tych ekosystemach tworzyliśmy zbiory pytań i odpowiedzi, które były niezbędne do stworzenia wspomnianej gry planszowej. Na matematyce układaliśmy zadania z rozsypanki wyrazowej do gry oraz zadania do danych zawartych w tabeli. Na zajęciach techniki powstały barwne plansze, pionki, kostki. Plansza musiała przedstawiać odpowiedni, wybrany przez grupę zadaniową ekosystem z niezbędnymi elementami należącego do tego ekosystemu. Na zajęciach informatycznych powstał regulamin gry, który jednoznacznie wyjaśniał zasady obowiązujące graczy. W sumie powstało 11 barwnych gier związanych z ekosystemem wodnym. Projekt zakończył się prezentacją gier. Wszystkie grupy zadaniowe wykazały się pomysłowością przy tworzeniu gier. Wykorzystali różnorodne materiały, przygotowali dziesiątki pytań i odpowiedzi a podczas samej prezentacji można było wysłuchać ciekawostek, piosenek, samodzielnie przygotowanych inscenizacji. Samodzielne przygotowanie gry ułatwiło nam przyswojenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności na temat poznawanych ekosystemów.
|
Wycieczka do Warszawy
29 maja klasy 4A, 4B i 5A pojechały na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Oto krótka relacja z tego wydarzenia:
Po długiej podróży wreszcie dojechaliśmy do centrum miasta. Przygodę ze stolicą rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Szliśmy trasą VIP i zobaczyliśmy szatnie zawodników, trybuny, salę konferencyjną, loże VIP-owskie oraz płytę pod murawę. Byliśmy też na trybunach dla mediów. Następnie podziwialiśmy historyczną wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki projektowi 3D,,przelecieliśmy” się też nad Warszawą za czasów bombardowania stolicy. Po obiedzie przy Starym Mieście oglądaliśmy dom Chopina, Kościół Świętego Krzyża i Pałac Staszica. Po spacerze po Ogrodzie Saskim i wysłuchaniu historii tego miejsca mieliśmy zaszczyt podziwiać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przechodziliśmy też obok Pałacu Prezydenckiego i pomników Adama Mickiewicza i Bolesława Prusa. Na koniec dnia wjechaliśmy windą na 33 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy wspaniałe widoki naszej stolicy.
Drugiego dnia po śniadaniu przyszedł czas obejrzeć gmach Telewizji Polskiej S.A. Widzieliśmy z bliska studio TVP Sport i lożę komentatorską. Studia programów ,,Świat się kręci” i ,,Pytanie na śniadanie’’ nie były przez nas ominięte, podobnie jak największa hala do nagrań. Aż 3 godziny zwiedzaliśmy i bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Poznaliśmy niektóre prawa fizyki, chemii, techniki, biologii. Kupowaliśmy też pamiątki. Na Zamku Królewskim zwiedziliśmy ogromny dom królów Polski i dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych, ciekawych rzeczy.
Podróż była świetna, niezapomniana i nadzwyczajna. Chciałoby się ją przeżyć jeszcze jeden raz. Michał Gil, kl. 4B
|
Kolejne festiwalowe sukcesy taneczne PIRAMIDY
Podwójne zwycięstwo dla Piramidy w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Mrągowie ,,Mazurski Krok”
Zespół taneczny Piramida przebywał w terminie od 12-15czerwca2014 roku na czterodniowym Festiwalu Tańca Mazurski Krok 2014 w Mrągowie. Festiwal ten był doskonałą formą podsumowania całorocznej pracy zespołu.
Kolejna edycja festiwalu, na której przebywało dwukrotnie więcej tancerzy oraz tegoroczna nominacja do koncertu Galowego z dwoma tańcami potwierdziła dotychczasowy kunszt tancerek.
Przed profesjonalnym jury i licznie zgromadzoną publicznością swoje umiejętności zaprezentowały zespoły taneczne z różnych stron Polski, m.in. z Warszawy, Konina, Żywca, Białegostoku ,Olsztyna, Torunia, Opola, Szczecina, Suwałk. Wszystkie zespoły mogły prezentować dorobek artystyczny w dwóch kategoriach tanecznych. Piramida dwukrotnie tańczyła na scenie Miejskiego Centrum Kultury: w inscenizacji tanecznej pt.,, Demeter i Kora” oraz w kategorii „Inne propozycje taneczne” brawurowo prezentowała taniec pt. ,,Może to był sen”. Cała oprawa prezentacji miała wyjątkowy charakter. Dodatkowe efekty świetlne w postaci zielonej poświaty wychodzące za kulis i unosząca się fala dymu pozwoliła przenieść widza na łąkę z kwiatami. Tajemnicę ukrytego Narcyza zasłania mgła i kolorowe światła, z których wyłaniają się główne postacie- Demeter, Kora i Nimfy. Wbrew zakazowi Demeter, Kora zrywa kwiat, wówczas na scenie pojawia się Hades z armią i rozpoczyna się mroczna wojna z Nimfami. Klęskę ponosi Hades, oddaje Korę i mamy kolejną porę roku.
Etiuda taneczna pt. „Może to był sen” zatańczona w technice jazzowej charakterystycznej dla tego stylu, porywa widza w zupełnie inny świat… Poprzez lekkość i kunszt tancerek rzeczywistość staje się snem, a marzenia jawą. Fantazyjne stroje, delikatny akompaniament nie pozostawiał obojętności wśród widzów. Burzliwe oklaski były nagrodą za profesjonalizm tancerek . Nasz program artystyczny zatańczyłyśmy jak najlepiej potrafimy, całym sercem. Wrażenie artystyczne przytykało dech w piersiach, a publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami. Oczekiwanie na werdykt było wielkim przeżyciem, gdyż nominowane zespoły uczestniczą w Koncercie Galowym usytuowanym w przepięknym, nowoczesnym Amfiteatrze nad jeziorem. Wszyscy czuliśmy tę niesamowitą atmosferę, gdzie każda formacja liczyła na zwycięstwo.
Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęłyśmy werdykt jury, obie kategorie taneczne otrzymały nominację do kolejnego etapu i walki o podium. To niesamowita radość, znaleźć się w czołówce najlepszych zespołów z całej Polski, wśród tych , jak to podkreślali organizatorzy, którzy zajmują czołowe lokaty. Jury tegorocznej edycji wielokrotnie podkreślało o wysokim poziomie artystycznym zespołów uczestniczących w festiwalu, toteż wiedzieliśmy doskonale, że kolejny etap konkursowy jest dla nas, nie lada wyzwaniem . W heroicznej walce o podium podczas konkursowej Gali nad Jeziorem Czos zajęłyśmy: w Inscenizacji tanecznej pt."Demeter i Kora” wyróżnienie, a w kategorii- Inne propozycje taneczne pt. ,,Może to był sen” zespół uplasował się na III miejscu.
Radość i euforia ze zwycięstwa towarzyszyła nam przez cały wieczór. Przepiękne widowisko sztucznych ogni , tuż nad jeziorem informowało nas o tym, że to już, niestety, czas pożegnać się z malowniczo pięknym krajobrazem mazurskim i wracać do domu. Ponadto tegoroczne słońce całkowicie zniknęło podczas festiwalowych zmagań, a nasz pobyt w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem ograniczał się do prób parkietowych i przebywania w domkach. Jednak dobry nastrój z kolejnego sukcesu i humory ogrzały atmosferę festiwalu. Piramida po raz kolejny w województwie warmińsko-mazurskim, zaprezentowała nie tylko Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy, ale również Gminę Morawicę, na najlepszym poziomie artystycznym.
Także w opinii tancerek to super festiwal wprawdzie bez słońca , który na długo pozostanie w pamięci. Jednak nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia Dyrektora ZPO- Jacka Kuzi oraz Wójta Gminy Morawica- Mariana Burasa.
Zespół składa gorące podziękowania za finansowe wsparcie dla tancerek oraz p. Elżbiecie Moskwie- Strąk i Annie Kuranda za przygotowanie i opiekę podczas festiwalu.
|
Spotkanie z absolwentką- Magdaleną Buras
Dnia 16 czerwca do klasy szóstej „a” zawitała absolwentka naszej szkoły- Magdalena Buras, mieszkanka Radomic. Opowiadała nam o szkołach, do których uczęszczała, ukończonej wyższej uczelni oraz o swoich zainteresowaniach. Bardzo mile wspomina Szkołę Podstawową w Morawicy, gdzie rozpoczęła edukację dopiero na II etapie kształcenia. Wcześniej uczęszczała do małej SP w Radomicach. Trafiła do klasy „c”, której wychowawczynią była pani- Elżbieta Moskwa- Strąk. Z sympatią wspomina zespół klasowy, rowerową wycieczkę, rajdy i wspólne imprezy klasowe. Przyniosła zdjęcia ze szkoły podstawowej. Najbardziej utkwiła jej przygotowywana przez klasę akademia z okazji Święta Niepodległości z udziałem warszawskiego aktora, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego. Zachowała pamiątkowe zdjęcia z dedykacją od nieżyjącego już aktora. Sprawdzian szóstoklasisty napisała najlepiej spośród wszystkich szóstoklasistów i wynosił 38 punktów. Szkołę podstawową ukończyła z wyróżnieniem. Po ukończeniu morawickiego Gimnazjum z czerwonym paskiem, jak również z wysokimi wynikami z egzaminu, rozpoczęła naukę w Liceum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, na profilu: biol.-chem.-fizycznym. Po zdaniu matury otrzymała świadectwo z wyróżnieniem. Pięcioletnie studia rozpoczęła na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej- Curie w Lublinie, kierunek – biotechnologia, które w tym roku ukończyła. Pokazała nam również swój indeks. Pracę magisterską, którą wykonała w Zakładzie Immunologii i Wirusologii, obroni 26 czerwca. Temat Jej pracy dość ładnie brzmi, ale dla nas jest całkowicie niezrozumiały: Wpływ aldehydu octowego, sulfasalazyny, kwasu ursodeoksycholowego i fosfatydylocholiny na autofagię w komórkach wątrobowych. -Praktyczna część pracy magisterskiej polegała na hodowli komórek In vitro , a następnie poddawaniu ich wpływowi testowanych związków. Badanymi związkami był aldehyd octowy- bezpośredni metabolit etanolu oraz trzy leki o działaniu korzystnym dla komórek wątroby- wyjaśniła studentka.
Innym zainteresowaniem p. Magdaleny Buras jest psychologia. Mówiła, iż przyjaźni się z koleżanką z podstawówki- Kingą Słowik, która jest studentką psychologii w Lublinie. Na zakończenie oznajmiła, że miło powrócić i spotkać się po jedenastu latach z byłą wychowawczynią. Czuła się zaszczycona, że została zaproszona na spotkanie z dość młodszymi od siebie, niebawem absolwentami. Obecnie szkoła wywarła na nią wielkie wrażenie, szczególnie estetyka wnętrza i wyposażenie klasopracowni w tablice interaktywne, e-dzienniki i wizualizery. Stwierdziła, że pomysł organizowania spotkań z absolwentami jest jak najbardziej trafny. Spotkanie z p. Magdaleną Buras było, według szóstoklasistów, ciekawe i interesujące.
|
Zielona Szkoła w Krościenku
W dniach od 9 do 13 czerwca 2014 uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawcami panią Teresą Grzybek, Zofią Taf-Gryń i Ewą Ozimirską udali się na Zieloną Szkołę do Krościenka. Zabrali ze sobą dobre humory i przepiękną, słoneczną pogodę. Wyjechali rano w poniedziałek, a już o 14.30 przemierzali wąwóz Homole. Zachwycili się tym niezwykle urokliwym miejscem w Pieninach. W pocie czoła dotarli na miejsce zamieszkiwania przez całych 5 dni i niecałe 4 noce. Następny dzień obfitował w liczne atrakcje, do których należały oprócz doskonałej pogody: zamek w Czorsztynie, pływanie statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, zapora Dunajec i Czerwony Klasztor. Widoki znad Dunajca zapierały dech w piersiach. Piesza wędrówka do Szczawnicy, bardzo długi spacer Pienińską Drogą do Sromowców Niżnych dostarczały wielu wrażeń. Zmęczeni, głodni i spragnieni wracali ulubionym autokarem do ukochanej Willi Kingi. W tym miejscu jedli, pili, grali w piłkę i mogli leżeć lub skakać na trampolinie. Kolejny dzień w Pieninach to niezwykła zabawa w Parku Linowym. Dzielnie i odważnie, z ogromną radością dzieci pokonywały „podniebny” tor przeszkód. Ostatni dzień okazał się najbardziej wyczerpujący i aktywny. Wypoczywający w górach uczniowie z klas trzecich udali się do Krakowa. Tu zwiedzili: Barbakan, Wzgórze Wawelskie, Wawel, Kościół Mariacki i Sukiennice. W Ogrodzie Zoologicznym obejrzeli znane i poznali jeszcze nieznane zwierzęta, które są mieszkańcami ZOO. Na uwagę zasługuje kilka hoteli dla owadów. Chyba są zbyt kosztowne, bo w pobliżu nich nie kręciły się żadne owady.
|
Nasza Brazyliada
Dnia 14 czerwca br. na Gminnym Stadionie K.S Morawica w Brzezinach odbyła się impreza sportowa pod nazwą „Nasza Brazyliada”’. Jej celem była integracja uczniów, rodziców i instytucji gminnych. Wydarzenie zostało zorganizowane w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, które rozpoczęły się 12 czerwca 2014 roku. Każda z uczestniczących drużyn identyfikowała się z reprezentacją danego kraju, który uczestniczy w Mundialu. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum w Morawicy oraz Rodzice. Występowaliśmy w barwach Brazylii – trzykrotnego mistrza świata w piłce nożnej. Impreza rozpoczęła się defiladą uczestników przed zgromadzonymi kibicami i zaproszonymi gośćmi. Następnie przywitaliśmy uczestników i rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie zespoły grały systemem pucharowym. Oto krótkie podsumowanie rozegranych meczów: Szkoła Podstawowa zgrała dwa mecze. Od samego początku mieliśmy przewagę, a po pierwszym meczu z Dębską Wolą (Holandia) piłkarze tylko utwierdzili nas w tym przekonaniu. Wynik był więc następujący 2:1. Następnie rozegraliśmy spotkanie z Bilczą (Włochy). Tym razem również wygraliśmy - 2:1. Po tym meczu wszystko stało się jasne – zajęliśmy 1 miejsce w kategorii Szkół Podstawowych! Talentem piłkarskim strzelając gole wykazali się: Krystian Lasak (3 strzelone bramki) oraz Michał Kozera (1 strzelona bramka). Rodzice natomiast zagrali aż trzy mecze. Najlepszym wynikiem jaki uzyskaliśmy w tych trzech spotkaniach był wynik 6:1 w meczu z Wolą Morawicką (Stany Zjednoczone). Warto dodać, że pierwsza bramka w tej rywalizacji padła w 3 (!) sekundzie meczu, a strzelił ją pan Sławomir Robak. W kolejnym pojedynku nie było tak łatwo. Rodzice przegrali z Brzezinami (Anglia) 0:1 . Musieli jednak szybko zapomnieć o porażce, aby walczyć o 3 miejsce z Obicami (Argentyna). Udało się! Brazylia pokonała swojego sąsiada 2:1 zdobywając upragniony brąz. Gimnazjum znalazło się w komfortowej sytuacji. Musieli tylko wygrać dwa mecze, by sięgnąć po zwycięstwo. Nie był to dla reprezentantów z Gimnazjum wielki wyczyn, ponieważ z nich od lat trenuje w Klubie Sportowym „Moravia”. Wygrywając z Obicami i Brzezinami pokazali, że są świetnymi piłkarzami i zdobyli drugie złoto dla Morawicy! Każdy uczestnik rywalizacji sportowej został nagrodzony medalem. Puchary i oficjalne piłki Mistrzostw Świata zostały wręczone każdej zwycięskiej drużynie przez Wójta Gminy Morawica – Pana Mariana Burasa. Przedstawiamy Wam naszych zwycięzców:
Szkoła Podstawowa: Michał Kozera, Krystian Lasak, Paweł Bożek, Filip Wolski, Wojtek Lurzyński, Filip Majchrzak, Bartek Łysak, Michał Żołądek, Kornel Kumański, Eryk Król, Wojtek Jędrocha, Adam Kamizela
Gimnazjum: Karol Miszczyk, Bartek Kosałka, Jakub Bedla, Mateusz Wójcik, Filip Kuranda, Marcin Cielibała, Arek Terech, Arek Łomiński, Mikołaj Kozioł, Filip Trepka, Kuba Wojcieszyński, Wojtek Strójwąs
Rodzice: Sylwester Kozera, Mariusz Łysak, Marek Bożek, Robert Żołądek, Ludwik Kumański, Wojciech Król, Adam Trepka, Sławomir Robak, Michał Wojtasik, Zbigniew Więckowski, Sylwester Haba, Piotr Orliński, Jurek Pióro, Andrzej Zawadzki, Tomasz Majchrzak i Tomasz Todorowski
Warto podkreślić, że my – kibice stanowiliśmy bardzo dużą wartość tej imprezy. Świetnie zagrzewaliśmy do gry chłopców, a dzięki kolorowym transparentem, żółto – zielonym strojom oraz brazylijskim zapałem stanowiliśmy najlepiej bawiącą się grupę. Tańcząc przy oficjalnym hymnie FIFA WORLD CUP 2014 “We are one” dodawaliśmy otuchy naszym piłkarzom. Pomimo złej pogody atmosfera na stadionie była fantastyczna a my bawiliśmy się niczym podczas karnawału w Rio de Janeiro. Wspólna zabawa nauczyła nas także podstaw zdrowego kibicowania.
|
Kolejne spotkanie czytelnicze pod hasłem „Poczytaj mi, przyjacielu” w Szkole Podstawowej w Morawicy
W dniu 6.06.2014 r. w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze przygotowane przez członków Klubu Czytającego Przyjaciela z klasy 4 „b”. Na uroczystość zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola w Morawicy oraz uczniów z klas I – III naszej szkoły.
Tym razem zaprezentowaliśmy przedstawienie „Jaś i Małgosia”. Główne role odegrali uczniowie: Michał Gil (Jaś), Ola Strąk (Małgosia), Wiktoria Dudajek (mama), Michał Żołądek (drwal). Największą grozę wśród dzieci wzbudziło pojawienie się czarownicy. W tej roli wspaniale zaprezentowała się Julia Makowska. Natomiast wilk (Bartek Kojacz) rozbawił dzieci śpiewając piosenkę „Tyle tylko wiem, co zjem”. Narratorami w przedstawieniu byli: Paweł Bożek- Raćkos i Ola Sularz.
Po spektaklu nadszedł czas na czytanie bajki. Zadania tego podjęły się uczennice- Wiktoria Tworek i Ola Sularz. Dziewczynki po mistrzowsku przeczytały książeczkę pt. „Jego wysokość kot”.
Na zakończenie p. dyrektor Jadwiga Poznańska podziękowała wszystkim członkom Klubu Czytającego Przyjaciela za ich zaangażowanie w realizację projektu, a przede wszystkim za to, że poprzez swoje działania, sprawiają radość dzieciom.
|
Śladami Jana Pawła II
Pod takim hasłem, w majowy sobotni dzień, szesnastoosobowa grupa uczniów Koła Biblijno-Misyjnego i Polonistycznego uczestniczyła w wycieczce upamiętniającej kanonizację polskiego Papieża Jana Pawła II. Niespełna miesiąc temu z tej okazji, miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia, którą przygotowaliśmy pod kierunkiem pani katechetki.
Pierwszym punktem zwiedzania szlaku papieskiego były Wadowice- rodzinne miasto Karola Wojtyły. Odwiedziliśmy Bazylikę- miejsce Jego chrztu i modlitwy. Na wadowickim Rynku znajdują się kamienne płyty, na których widnieją napisy państw i daty upamiętniające wszystkie zagraniczne pielgrzymki papieża. Jest ich aż ponad sto. Widzieliśmy również na kościele zegar z napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka. Przed Rodzinnym Domem Papieża oczekiwały na swoje wejście (wcześniej zarezerwowane on-line) niezliczone tłumy pielgrzymów. Wadowice są piękną wizytówką naszego kraju. Przyciągają rzesze turystów z Europy, ale także z innych kontynentów.
W południe przyjechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej. Dziedziniec klasztoru jest zaprojektowany na wzór włoskiego Asyżu, którego założycielem był Św. Franciszek, patron przyrody i zwierząt. Najbardziej troszczył się o los ubogich, biednych i cierpiących, był przede wszystkim przyjacielem ludzi. Stamtąd udaliśmy się na wzgórze Golgoty, gdzie znajduje się kościółek i Pustelnia św. Heleny, wybudowana w 1601 roku. O historii Kalwarii i jej fundatorach barwnie opowiedział nam z klasztoru Bernardynów brat, który od dziesięciu miesięcy mieszka w pustelni i co najmniej osiem godzin na dobę kontempluje, czyta, pogrąża się w modlitwie. Całkowicie odcięty jest od mediów, nie posiada telefonu, telewizora, komputera ani radia. Jednak doskonale orientuje się , co dzieje się w świecie, ponieważ codziennie śledzi i skrupulatnie rozważa wszystkie intencje i prośby pozostawione w zeszytach przez licznie przybyłych pielgrzymów z różnych okolic. W okresie zimowym pustelnia bywa odwiedzana niezmiernie rzadko.
O godzinie czternastej w Łagiewnikach zwiedziliśmy nowo wybudowane Centrum Jana Pawła II, w którym znajduje się, przywieziona z Rzymu, płyta nagrobna polskiego papieża i mnóstwo Jego szat liturgicznych, piękny kościół z mozaikami, wiele kaplic z wizerunkami świętych. Prace remontowo-budowlane nadal trwają. Cały kompleks zostanie oddany do użytku na Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku. Warto tam pojechać!
O piętnastej byliśmy na nabożeństwie w kościele, w którym znajdują się relikwie św. Faustyny. Stamtąd udaliśmy się do Bazyliki – światowego Centrum Miłosierdzia Bożego. Kolejnym zaplanowanym punktem była wieża widokowa, na którą wjechaliśmy windą, by obejrzeć rozpościerającą się piękną panoramę Krakowa. Część grupy powróciła z wieży pieszo i naliczyła aż 248 schodów.
|
Zajęcia w Muzeum Narodowym
Klasy IA i IB wraz z wychowawcami D. Bogusz i M. Waszkiewicz uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z zakresu ekologii w Muzeum Narodowym w Kielcach. Uczniowie zwiedzili wystawę czasową ,,Zwierzęta świata" prezentującą dzikie zwierzęta występujące na całym świecie. Poznali wzajemne zależności istniejące w świecie przyrody, piramidę energetyczną, budowali łańcuchy pokarmowe, rysowali portrety zwierząt. Pogłębili swoją wiedzę o życiu zwierząt. Była to niezwykle pouczająca lekcja przyrody.
|
Konkurs dobrych manier ,, Zachowuj się’’
Dnia 15.05.2014 w świetlicy szkolnej odbył się Konkurs dobrych manier ,, Zachowuj się’’ dla klas 4-6. Reprezentacje klas składające się z dziewczynki i chłopca walczyły o tytuł Mistrzyni i Mistrza Dobrych Manier. Jury w składzie: P. B. Kowalska, P. B. Sowa, P. M. Sylwar oceniało nie tylko wiedzę z zakresu bon ton, ale również kulturę języka, postawę, rozumienie sytuacji i poleceń.
Zmagania konkursowe (test wyboru i zadania praktyczne) urozmaiciły występy uczniów: RAP BON TON-w wykonaniu Julii Makowskiej, Oli Strąk, Oli Sularz, Pawła Bożka i Michała Żołądka z klasy 4b ; ,,Córka Gburka’’- w wykonaniu dziewczynek z klasy 1b; recytacje wierszy: ,,Kwoka’’- Zosia Olszewska, ,,Marzenia o niezdrowym jedzeniu’’- Kamila Pietrzyk; scenka ,, Dama i dżentelmen’’ w wykonaniu Oli Strąk i Pawła Bożka. Konkurs prowadzili Zosia Olszewska i Kornel Kumański- przedstawiciele Samorząd Uczniowskiego.
Zaszczytny tytuł Mistrzyni Dobrych Manier SP Morawica zdobyła Kasia Misior- uczennica klasy 4a, natomiast tytuł Mistrza Dobrych Manier zdobył uczeń klasy 6b- Dawid Rudnicki. Gratulujemy!
Mottem tegorocznego konkursu były słowa:
,,Ty się naucz, koleżanko i kolego,
Jak zachować się ,w co ubrać i dlaczego,
Co uchodzi, czego zaś ci nie wypada,
To potrzebna w życiu wiedza od pradziada’’
|
Recytatorski triumf Julii Kamińskiej
W czwartkowy dzień, 15 maja- w Święto Niezapominajki, w siedzibie Nadleśnictwa w Daleszycach, rozstrzygnięto kolejną V edycję Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: „Przyroda w liryce”. W kategorii uczniów klas IV- VI bezkonkurencyjna okazała się i odniosła zwycięstwo nasza szóstoklasistka- Julia Kamińska.
Przed jury i licznie zgromadzoną publicznością z różnych gmin Julia wybitnie zaprezentowała utwór liryczny pt. „Spacerkiem po Puszczy Świętokrzyskiej”, autorstwa ojca Sergiusza Ślęzaka z Parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Swoją niezwykłą i doskonałą interpretacją oraz nienaganną techniką żywego słowa ujęła trzyosobową komisję, która jednomyślnie przyznała Julii pierwsze miejsce.
W tegorocznej edycji wzięło udział 42 uczestników ze szkół podstawowych wielu miejscowości, m.in. z Daleszyc, Sukowa, Górna, Masłowa, Borkowa, Cedzyny, Jachowej Woli i innych. Naszą morawicką szkołę i gminę, oprócz Julki, reprezentowali uczniowie klas czwartych, tj. Julia Ślusarczyk, która starannie deklamowała wiersz Hanny Zdzitowieckiej „Od wiosny do wiosny”. Michał Gil z klasy IV „b” uczuciowo i zachwycająco wygłosił „Jesienny poemat” prof. Franciszka Kobryńczuka. Lidia Bracichowicz z klasy V „a” wykazała się talentem recytatorskim , imponująco wykonując fragment utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Kronika olsztyńska”.
Nad prawidłowym doborem tematyki utworów lirycznych i nad staranną interpretacją głosową bacznie czuwały panie: Justyna Młynarczyk i Elżbieta Moskwa- Strąk.
|
Mistrzostwo Województwa w Badmintonie
W 2011 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy powstaje Uczniowski Klub Sportowy i tworzy się Sekcja Badmintona skupiająca uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w liczbie 14. Grupę trenuje z wielkim zaangażowaniem obydwu stron Andrzej Kowalski. Uczniowie uczestniczą w licznych zawodach o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim odnosząc spektakularne sukcesy.
W dniu 06. O5. 2014 r. w Suchedniowie odbyły się zawody o Mistrzostwo Województwa w Badmintonie w trzech kategoriach wiekowych: młodzik młodszy –szkoły podstawowe, młodzik – gimnazja oraz junior młodszy – szkoły ponadgimnazjalne.
Zawodnicy UKS Morawica w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyli następujące medale:
Junior młodszy: srebrny medal – Filip Kuranda (Filip gra z powodzeniem z uczniami szkół ponadgimnazjalnych)
Młodzik: złoty medal – Jakub Kos
brązowy medal – Jakub Kosałka
Młodzik młodszy: złoty medal – Wiktor Kosałka
brązowy medal - Wojciech Lurzyński
Specjalnym medalem dla najmłodszego uczestnika mistrzostw uhonorowano Mikołaja Kosałkę
|
Kolejny projekt czwartoklasistów
„Znak drogowy do kwadratu” – to interdyscyplinarne zadanie czwartoklasistów zrealizowane w ramach projektu unijnego „Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.
A tak wygląda krótkie sprawozdanie, z tego co robiliśmy podczas realizacji projektu „Znak drogowy do kwadratu”. Jeszcze przed feriami na zajęciach technicznych poznaliśmy podstawowe zasady rysunku technicznego i rysowaliśmy różne figury. Tuż po feriach na matematyce poznaliśmy zakres projektu i podpisaliśmy kontrakt. Nauczyliśmy się obliczać obwód i pole prostokąta, poznaliśmy jego własności. Nasze umiejętności wykorzystaliśmy do układania i rozwiązywania zadań związanych z modelem znaku drogowego. Model znaku wykonaliśmy na zajęciach technicznych. Ponadto poznaliśmy podstawowe zasady ruchu drogowego i znaki drogowe obowiązujące pieszych i rowerzystów. Informacje na temat wybranych znaków drogowych wyszukiwaliśmy na zajęciach komputerowych. Na przyrodzie analizowaliśmy niebezpieczne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się nam, uczestnikom ruchu drogowego podczas poruszania się po drodze. Nauczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy w niektórych urazach, świadomie korzystać z numerów alarmowych.
Wytworem naszej pracy jest wystawa fotografii i plakatów, które powstały w trakcie realizacji projektu.
|
Tydzień Kultury Języka
Dnia 14 marca, w ramach Tygodnia Kultury Języka, odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie klas IV- VI. Zmierzyli się oni z dość trudnym tekstem autorstwa Janusza Kowala. Do II etapu, który zaplanowano 20 marca, zakwalifikowało się 18 osób, po trzy z każdej klasy. Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych. Niektórzy finaliści mieli kłopoty z zapisaniem poprawnie następujących wyrazów: zarzewie, chimeryczny, niebłahe, itp. W sumie wyróżniono cztery osoby. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Adam Kamizela z klasy V „b” i otrzymał tytuł „Mistrza Ortografii”. Wicemistrzyniami zostały: Aleksandra Szymkiewicz – klasa VI „b”, Gabriela Biesaga – kl. V „a” i Aleksandra Wójcik z klasy V „b”. Wszyscy najlepsi otrzymali dyplomy, które wręczyła Pani Jadwiga Borowiecka –Poznańska- wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Morawicy.
Dyktando finałowe przygotowała Pani Marta Sylwar- bibliotekarka naszej szkoły. Sprawdzenia prac dokonały Panie: Justyna Młynarczyk, Marta Sylwar i Elżbieta Moskwa- Strąk.
|
Wielki sukces Igi Kwas
Ogromny sukces odniosła uczennica kl. VIa- Iga Kwas biorąca udział w I Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Trzy etapy konkursu (etap szkolny, powiatowy, a następnie wojewódzki) wymagały ogromnego wkładu pracy i wysiłku, zarówno laureatki jak i jej opiekunki, nauczycielki języka angielskiego - mgr Anetty Wrona. Wiele dodatkowych godzin pracy z nauczycielem, spotkań w dni wolne od zajęć przyniosły pozytywny efekt.
Iga zaprezentowała dużą wiedzę z zakresu słownictwa, gramatyki, kultury i geografii krajów angielskojęzycznych oraz umiejętności posługiwania się językiem obcym w praktyce, przedstawiając własną autoprezentację i odpowiadając na szereg trudnych pytań.
Iga stała się laureatką konkursu przedmiotowego na szczeblu wojewódzkim.
Cała społeczność szkolna cieszy się z ogromnego sukcesu Igi. Gratulujemy Jej wielkiej wiedzy i życzymy szczęścia w następnych konkursach na szczeblu gimnazjalnym.
|
Akademia z okazji Dnia Kobiet
8marca na wesoło - a to za sprawą uczniów klasy Va, którzy doskonale wcielili się w rolę Adama i Ewy. Chłopcy w humorystyczny sposób zaprezentowali różne rodzaje kobiet, począwszy od kokietki, aż po sportsmankę. Występ urozmaicony był piosenkami w wykonaniu młodych solistów z klasy IVb oraz układem tanecznym zespołu - Piramida. Wszyscy artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Na zakończenie pan Dyrektor złożył wszystkim PANIOM życzenia, tym małym i tym dużym.
Anetta Wrona
|
|
Laureaci wojewódzkiego konkursu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze"
Dnia 20 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy, Maciej Pabian i Patryk Gałęzowski, udali się wraz z nauczycielką informatyki, panią Wiesławą Cecot do Wólki Milanowskiej, by wziąć udział w konferencji podsumowującej realizację projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół województwa świętokrzyskiego. Wszyscy uczestnicy rywalizacji w napięciu czekali na punkt kulminacyjny programu, czyli werdykt jury. Niepokój potęgowała świadomość, że na konkurs wpłynęło aż 177 prac ze 122 szkół podstawowych. Satysfakcja była niezwykła, gdy oznajmiono, iż pierwsze miejsce zajął Maciej Pabian, uczeń klasy piątej SP w Morawicy. Wygrał on główną nagrodę, czyli laptop. Jury doceniło też pracę Patryka Gałęzowskiego, przyznając mu wyróżnienie i nagrodę w postaci odtwarzacza mp4. Członkowie Komisji złożyli również gratulacje pani Wiesławie Cecot, która doskonale przygotowała uczniów do rywalizacji konkursowej.
Organizatorami konkursu był następujące instytucje: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Biuro Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Wsparcie finansowe pozyskano z projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie”, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcie objęte było patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu; a także zwiększenie poziomu wiedzy uczniów oraz ich rodziców na temat możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, publicznym i gospodarczym. Przystąpienie szkoły do konkursu wiązało się z podjęciem przez nauczyciela szeregu działań, służących osiągnięciu określonych w regulaminie celów. Realizację projektu rozpoczęła zorganizowana w październiku konferencja, podczas której nauczyciele poznali szczegółowe założenia i zasady konkursu. Następnie odbyło się spotkanie przedstawiciela policji z uczniami SP w Morawicy. Starszy aspirant Dariusz Górski przybliżył wówczas dzieciom zagadnienia związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz wynikającą z tego odpowiedzialnością prawną nieletnich. Ponadto nauczyciel informatyki przeprowadził zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu oraz możliwości wykorzystania sieci do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. Następnie chętni uczniowie przystąpili do przygotowania indywidualnych prac konkursowych, czyli prezentacji multimedialnych adresowanych do swojej rodziny na temat bezpiecznego i efektywnego wykorzystania Internetu w życiu codziennym. W ramach eliminacji szkolnych wytypowano dwie najlepsze prace, które z kolei zostały zgłoszone do Konkursu Wojewódzkiego „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. Wśród kryteriów uwzględnianych przez Komisję Konkursową, oceniającą prezentacje uczniów, znalazły się m.in.: zgodność z tematem, pomysłowość, oryginalność, walory artystyczne, ciekawa forma graficzna.
W opinii pani Wiesławy Cecot: „Konkurs Szybuj bezpieczniej w internetowej chmurze jest bardzo atrakcyjny, nie tylko ze względu na pogłębiane przez uczniów wiadomości i wartościowe nagrody, ale też z tego powodu, że przygotowanie pracy konkursowej przynosi wiele radości dzieciom, ich rodzicom i rodzeństwu. Uczniowie wchodzą bowiem w rolę ekspertów i dzielą się swą wiedzą o Internecie z najbliższymi. Jest to niewątpliwie ciekawe doświadczenie dla obu stron.”
Warto podkreślić, że reprezentanci SP w Morawicy już po raz drugi osiągnęli sukces w Wojewódzkim Konkursie Informatycznym „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W ubiegłym roku szkolnym dwuosobowe zespoły przygotowane przez panią W. Cecot również znalazły się w zaszczytnym gronie nagrodzonych – jeden zespół zajął trzecie miejsce, drugi -zdobył wyróżnienie. Życzymy kolejnych sukcesów!
|
|
Podsumowanie interdyscyplinarnego projektu IPNI
Jesteśmy uczniami klasy czwartej. W tym roku rozpoczęliśmy realizację projektu unijnego, o bardzo długiej i trudnej nazwie, a brzmi ona następująco„Opracowanie i upowszechnienie innowacyjnego programu nauczania interdyscyplinarnego z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, informatycznych i technicznych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych”.
Jesteśmy jedną z 50 szkół województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, w których projekt jest realizowany.
Jak mówi sama nazwa, projekt ten jest realizowany na 4 przedmiotach, a mianowicie: matematyce, przyrodzie, zajęciach komputerowych i zajęciach technicznych. Podczas realizacji tematów projektowych mamy wykorzystywać w praktyce, takie metody nauczania, jak: projekt, metaplan i metodę tekstu przewodniego.
A w jaki sposób? - postaramy się Wam, to przybliżyć.
26 września napisaliśmy interdyscyplinarny test diagnozujący nasz poziom wiadomości i umiejętności z przedmiotów wiodących, takich jak: matematyka, przyroda. 7 listopada 2013r. na matematyce poznaliśmy, czym tak naprawdę jest metoda projektu i jakie są fazy realizacji projektu. Wtedy pani wprowadziła nas w temat naszego pierwszego projektu „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”. Na kolejnej lekcji matematyki dowiedzieliśmy się co będziemy robić na poszczególnych przedmiotach, ponadto podpisaliśmy kontrakt i poznaliśmy liderów grup projektowych, a także skład grup.I wtedy zaczęliśmy pracę na przyrodzie. Wykonywaliśmy doświadczenia, odkrywaliśmy tajemnice zjawisk przyrodniczych, obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i teraz już wiemy, co to jest pogoda, jakie są jej składniki, czym je mierzymy i w jakich jednostkach wyrażamy. Każda grupa wykonała plakat dotyczący składników pogody, który później prezentowała na forum klasy.
Przez tydzień obserwowaliśmy pogodę. Wyniki obserwacji zapisywaliśmy na jednym wspólnym arkuszu, oddzielnym dla każdej klasy, jak również w swoich dzienniczkach pogody. Dzienniczki pogody wykonaliśmy na zajęciach komputerowych. Do naszych pomiarów wykorzystywaliśmy wiatromierze wykonane na zajęciach technicznych, jak również Interfejs Cobra4.
Następnie na matematyce odczytywaliśmy dane z przeprowadzonych obserwacji i przedstawiliśmy je na wykresach. Każda grupa zaprezentowała swój wykres na forum klasy.
Na kolejnych lekcjach matematyki układaliśmy różne typy zadań do danych z przeprowadzonych obserwacji i rozwiązywaliśmy zadania związane z tematem pogody. Zadania związane z tematem pogody tworzą rozdział naszego zbioru zadań.
Tak wygląda krótkie sprawozdanie z realizacji naszego pierwszego projektu „W czasie deszczu dzieci się nudzą – poobserwujmy pogodę”
|
|