Moja Ojczyzna Świętokrzyskie
Uczniowie klas IA i IB wzięli udział w zajęciach multimedialnych "Moja Ojczyzna Świętokrzyskie" w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. W sposób przystępny uczniowie poznali dzieje historii Polski, legendy, symbole narodowe, sławnych Polaków – patriotów, którzy sławili naszą Ojczyznę na całym świecie. Dowiedzieli się co to jest historia, zwiedzili Muzeum Historii Kielc. Każdy uczeń miał okazję stworzyć mapę Polski zaznaczając na niej stolice Polski: Kraków i Warszawę, rzeki: Wisłę i Odrę, województwo świętokrzyskie wraz z jego stolicą oraz Morze Bałtyckie. Dla młodych Polaków z Morawicy była to prawdziwa lekcja patriotyzmu i historii Polski.
|
Pasowanie na Czytelnika
Uczniowie klasy I B zostali uroczyście pasowani na czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej w Morawicy. Uczniowie z aktywu bibliotecznego wraz z bibliotekarką p. Martą Sylwar w sposób niezwykle interesujący zachęcali pierwszaków do czytania książek, szanowania ich. Poznali zasady korzystania z biblioteki i czytelni, Złożyli uroczyste ślubowanie, zostali pasowani na czytelników i wypożyczyli pierwsze, wybrane przez siebie książeczki. Uczniowie należą do Świerszczykowego Klubu Pożeracza Liter prowadzonego przez wychowawcę M. Waszkiewicz. Biorą udział w projekcie czasopisma edukacyjnego ,,Świerszczyk” , którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. Dzieci posiadają legitymacje Klubu, w których gromadzą znaczki – pieczątki przydzielane przez wychowawcę za samodzielnie lub przez rodziców przeczytane książeczki czy czasopisma. Za uzupełnioną legitymację otrzymują odznakę: ,,Bardzo dobry pożeracz liter” , oraz nową legitymację klubu, w której wspólnie z rodzicami zapisują przeczytane wiersze , książeczki i nadal gromadzą pieczątki. Dążą tym samym do zdobycia odznak: ,,Jeszcze lepszy pożeracz liter” i ,,Najlepszy pożeracz liter”. Spotkania Klubu odbywają się co dwa tygodnie, na godzinach ,,karcianych” , na których prezentują przeczytane pozycje, poznają nowe książki i czasopisma, zdobywają pieczątki i odznaki. Poprzez zabawę pierwszaki rozwijają swoje zamiłowanie do czytelnictwa, uczą się autoprezentacji, integrują się z rodziną, która z zaangażowaniem wspiera dzieciaki w ich działaniach , a nauczyciel nagradza przydzielając pieczątki i odznaki uroczyście wręczane po zapełnieniu legitymacji. |
Ślubowanie Pierwszaków
8 stycznia 2014 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy.
Zgodnie z tradycją i ceremoniałem szkoły, co roku, w dniu urodzin patrona Kornela Makuszyńskiego odbywa się uroczystość pasowania pierwszaków na uczniów.
Odświętnie ubranym dzieciom towarzyszyli przejęci rodzice, rodzina oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Morawica Marian Buras, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy Jacek Kuzia, dyrektor Jadwiga Borowiecka – Poznańska, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Morawicy Zofia Soboń, nauczyciele przedszkola, Straż Gminna oraz nauczyciele i pracownicy placówki.
Klasy pierwsze zaprezentowały część artystyczną przed licznie zgromadzoną publicznością, do której przygotowywali się od początku roku szkolnego. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wykazali się dobrą znajomością utworów patrona szkoły, dużą wiedzą ogólną i wieloma umiejętnościami. Swoją postawą, zachowaniem i zaangażowaniem udowodnili i przekonali wszystkich, że mogą zostać włączeni w poczet ,,Kornelowców” i pasowani na uczniów szkoły im Kornela Makuszyńskiego. Koledzy z IV klasy życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniali o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Pierwszoklasistów ciepłymi słowami przywitała pani dyrektor szkoły Jadwiga Borowiecka - Poznańska. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie złożyli przyrzeczenie na Flagę Polski, a potem za pomocą „magicznego” pióra zostali pasowani przez dyrektora szkoły Jacka Kuzię, na uczniów. Następie głos zabrał wójt gminy i pani dyrektor przedszkola, którzy złożyli życzenia nowo pasowanym uczniom. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych przez wychowawczynie Danutę Bogusz i Małgorzatę Waszkiewicz . Uśmiechnięci Pierwszoklasiści z dumą i radością przyjęli życzenia i prezenty ufundowane przez wójta Mariana Burasa, przybyłych gości i rodziców. Były też podziękowania i kwiaty dla gości. Uświetnieniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień ten na zawsze pozostanie w pamięci uczniów oraz ich rodziców.
|
Korneliada dla uczniów klas II - III
W dniu 10.01.2014 r. obyła się Korneliada dla uczniów klas II – III. Uczniowie wykazali się wspaniałą znajomością przygód Koziołka Matołka i małpki Fiki- Miki. Potrafili bezbłędnie odpowiadać na pytania dotyczące życiorysu patrona. Dużo emocji dostarczyły konkurencje, takie jak układanie puzzli, czy tytułów książek z rozsypanki wyrazowej, gdyż zawodnicy, którzy jako pierwsi wykonali to zadanie, otrzymywali dodatkowy punkt. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z klasy 3 „a’ w składzie: Zuzia Gawryjołek, Franek Kruk i Patrycja Zawierucha.
|
Korneliada dla uczniów klas IV - VI
W dniu 9.01.2014 r. odbyła się w naszej szkole Korneliada dla uczniów klas IV – VI. Wzięli w niej udział, wytypowani przez poszczególne klasy, miłośnicy twórczości naszego patrona. Zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści książek (Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Bezgrzeszne lata) i życiorysu Kornela Makuszyńskiego, a także prezentowali wybrane scenki z utworów. Po bardzo wyrównanej walce, zwycięzcami okazali się reprezentanci klas czwartych: Zosia Olszewska, Natalka Orlińska i Kasia Misior
z klasy 4 „a” oraz Ola Strąk, Michał Gil i Ola Sularz z klasy 4 „b”.
|
Obchody Święta Patrona- Kornela Makuszyńskiego
Kornel Makuszyński jest patronem naszej szkoły już od osiemnastu lat. W dniu 8 stycznia 2014 r. odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy 4 „b” należących do Klubu Czytającego Przyjaciela. Uroczystość rozpoczęli członkowie Samorządu Szkolnego prezentując sylwetkę pisarza. Następnie uczennice Ola Strąk i Ola Sularz wprowadziły nas
w bajkowy świat śpiewając piosenkę „Kochajmy bajki”. Młodzi aktorzy z klasy 4 „b” zaprezentowali bajkę Kornela Makuszyńskiego „O krawcu Niteczce”. W rolach dwojga przyjaciół- Krawca Niteczki i Stracha na Wróble wystąpili uczniowie – Paweł Bożek- Raćkos i Michał Żołądek. Na zakończenie uroczystości uczennice z klasy 4 „a”- Ola Szałas i Daria Nowak zaśpiewały piosenkę „Tyle słońca w całym mieście”
Występy uczniów uświetnił zespół „Piramida” prezentując piękne tańce: „Na strychu” oraz „Płonie stodoła”.
|
Niezwykłe Mikołajki
6 grudnia 2013r. 46 – osobowa grupa uczniów z klas I – III Szkoły Podstawowej w Morawicy została zaproszona do siedziby Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Anatomia Człowieka” – czyli co kryje w sobie każdy z nas” oraz zabawę mikołajkową - Kreatywne Mikołajki. Do pięknego, stylowego pałacu zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu . Organizatorzy otrzymali ponad 300 prac z kilkunastu szkół. Najlepsze prace zostały nagrodzone, a nagrody wręczali: Zdzisław Wrzałka - Starosta Kielecki, Robert Jaworski - Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny oraz Marcin Perz - Dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Sukcesem uczniów naszej szkoły było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie przez Maję Banak z klasy II b oraz trzy wyróżnienia: dla Marcelego Groszka z kl. I a, Wiktora Adacha z kl. II a i Franciszka Kruka z kl. III a. Uczniowie ci otrzymali nagrody. Natomiast wszystkie uczestniczące w konkursie dzieci otrzymały upominki. Po części oficjalnej uczniowie uczestniczyli w zabawach kreatywnych i animacjach z Koziołkiem Matołkiem z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, eksperymentach fizyczno-chemicznych, konkursach i quizach. Po zabawie chętnie skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku. Dzieciom towarzyszyły panie: D. Bogusz i M. Mikorska oraz rodzice.
|
Koło misyjne pomaga potrzebującym
Uczniowie naszej szkoły już od pięciu lat pamiętają o swoich rówieśnikach z krajów misyjnych. W ramach Tygodnia Misyjnego organizowali wiele akcji charytatywnych pozyskując pieniądze dla potrzebujących. Sprzedawali ozdoby świąteczne, sianko wigilijne, organizowali loterie fantowe, zbiórkę maskotek, przedstawienia misyjne, a także kolędowali. Dużym powodzeniem już od trzech lat cieszy się sprzedaż tostów i soków. W tym roku szkolnym uczniowie klasy VI a, pod czujnym okiem nauczyciela religii, dokładając swoje serce, potrzebne produkty i talent kulinarny, również postanowili zorganizować podobną akcję. Tym razem pozyskali kwotę 660 zł, którą wpłacili do Caritas Diecezji Kieleckiej z dopiskiem "Filipiny". Za gest pomocy i wyrażenie solidarności z poszkodowanymi na Filipinach serdecznie dziękujemy.
|
Vive Targi Kielce w Morawicy
4 grudnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli drużyny piłki ręcznej Vive Targi Kielce. Odwiedziło nas trzech znakomitych szczypiornistów: Sławomir Szmal, Piotr Grabarczyk i Denis Buntić. Uczniowie odpowiednio przygotowali się do tego spotkania, ubrani na żółto - niebiesko, w dłoniach dzierżyli transparenty oraz klubowe szaliki.
Spotkanie ze szczypiornistami rozpoczęły uczennice naszej szkoły wykonując piosenkę "Pokonaj siebie" z repertuaru Feel. Następnie menadżer Vive opowiedział w kilku zdaniach o historii klubu oraz o zawodnikach.
Piłkarze chętnie odpowiadali na pytania uczniów. Na koniec każdy kibic dostał pamiątkowe zdjęcie z autografem. Do szczęśliwców trafiły także inne upominki od Vive: smycze i książki.
Spotkanie to było doskonałą promocją zdrowego, sportowego trybu życia. Dziękujemy Wam za spotkanie. Życzymy wielu sukcesów w sporcie.
|
Uczniowie szkoły w Morawicy u górników
Z okazji Dnia Górnika uczniowie klasy IIa Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Kotwicy przygotowali program artystyczny, z którym wystąpili w dniu 3 grudnia w Kopalni Wapienia ,,Morawica”.
Na program składały się wiersze, piosenki i tańce. Niektóre wierszyki i teksty piosenek napisane zostały specjalnie na tę okazję
i podkreślały szczególne zasługi morawickiej kopalni i górników wydobywających kamień. Kolorowe stroje podkreśliły uroczysty charakter przygotowanej prezentacji. Uczniowie występowali z wielkim przejęciem. Życzliwość świętujących i brawa, jakimi nagrodzili dzieci, złagodziła nieco ich tremę.
Po występie uczniowie wręczyli Prezesowi p. Józefowi Dąbkowi bukiet kwiatów, a górnikom własnoręcznie wykonane laurki.
W podziękowaniu otrzymali od nich słodycze.
|
„ Z ekologią na Ty”
Uczniowie klasy klasy IIIB- Mikołaj Grabiński i Adam Cieślikiewicz oraz uczeń klasy IIIA - Franek Kruk wzięli udział w I Konkursie Ekologicznym pod nazwą „Z ekologią na Ty” zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Obicach. Trzech chłopców godnie reprezentowało Szkołę Podstawową w Morawicy osiągając najwyższe noty podczas zmagań konkursowych. Konkurs obejmował 10 konkurencji, w których zmagali się uczniowie z 6 szkół. Uczniowie odpowiadali na pytania w formie ustnej i pisemnej, rozwiązywali krzyżówkę, zagadki, rozpoznawali głosy zwierząt. Najtrudniejszym okazało się zadanie sprawnościowe - rzut papierową kulką do pudełka. Brak celnych trafień zdecydował o tym, że uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. Otrzymali nagrody i dyplom, który przekazali pani dyrektor Jadwidze Borowieckiej-Poznańskiej. Cieszymy się z ich sukcesu. GRATULUJEMY!
|
Zajęcia w Geoparku
W dni 5 listopada 2013r. klasy drugie wraz z wychowawcami były na długo oczekiwanej wycieczce w kieleckim Geoparku.
Zwiedzając wystawy z przewodnikiem uczniowie mieli szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o prehistorii Gór Świętokrzyskich
i naszego regionu, skałach, organizmach zamieszkujących te tereny przed kilkuset milionami lat.
Każda gablota z wyobrażeniem dewońskiego świata wzbudzała ciekawość. Szczególne wrażenie zrobiły na dzieciach animacja tetrapoda
i wielka ryba pancerna. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i zadawali przewodnikowi pytania. To była wspaniała lekcja najdawniejszych dziejów Ziemi, dzięki której dzieci poznały środowisko życia dawnych ,,mieszkańców” naszego regionu. Zakończyła się w kapsule – symulatorze 5D obejrzeniem filmu ,,Podróż do wnętrza Ziemi”.
Na zakończenie dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których poznały tajniki szlifowania wybranych okazów minerałów, które następnie jako pamiątkę z wycieczki mogły zabrać do domu.
|
Dzień Edukacji Narodowej
14 października to bardzo ważny dzień we wszystkich polskich szkołach. W tym dniu obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich trud wychowywania i kształcenia. Przepiękną laurką na tę okoliczność był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas czwartych. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów. Swoją wdzięczność dla nauczycieli i pracowników szkoły wyraził również Pan dyrektor Jacek Kuzia, dziękując im za starania w pracy nad uczniami. Pod koniec uroczystości członkowie SU, rozdali nauczycielom drobne upominki i kartki z podziękowaniami.
|
X Jubileuszowy Rajd Świętokrzyska Baba-Jaga
Po raz dziesiąty uczniowie klas IV-VI wychodząc poza mury szkoły mogli zregenerować siły w dobrych warunkach klimatycznych, w świecie ciszy i jesiennych barw natury obcować z przyrodą. Przy pokonywaniu trudności terenowych i kaprysów pogody, podnieśli swą sprawność fizyczną. Podczas rajdu dzieci uczyły się poszanowania przyrody, nie zaśmiecania szlaków turystycznych, pozostawiania czystych, uporządkowanych miejsc pobytu.
Rajd rozpoczęliśmy 20 września 2014 roku zbiórką o godzinie 9.00 przed budynkiem szkoły. Uroczyście rozpoczęła go pani dyrektor Jadwiga Poznańska. Opiekunowie Anna Kuranda i Zbigniew Więckowski wręczając nam smakowite kanapki życzyli niezapomnianych wrażeń i dużo sił podczas dwudniowej eskapady rajdu, która stanowiła nie lada wyzwanie ponad 30 kilometrów. Uczestnicy zobowiązali się przestrzegać regulaminu pieszej wyprawy i godnie reprezentować szkołę w regionie świętokrzyskim.
Początkowo udaliśmy się autokarem do Masłowa, skąd czerwonym szlakiem turystycznym powędrowaliśmy na Górę Klonówkę . Z platformy widokowej podziwialiśmy przepiękne krajobrazy. Przecinając Pasmo Masłowskie minęliśmy reliktowa grań skalna zwaną Diabelskim Kamieniem. Dzieci z ciekawością wysłuchały legendy z nią związanej. Następnie przecierając szlak, podczas całej wędrówki przyswajały informacje na temat otaczającej nas przyrody, mijanych zabytków i legend z nimi związanych. Oglądaliśmy stare, pomnikowe drzewa oraz ślady niszczącego działania sił przyrody (wiatrołomy) i zastępowania powalonych drzew przez nowe gatunki roślin. Zapoznawaliśmy się z wyglądem charakterystycznych gatunków tj. jodły zwyczajnej, buka zwyczajnego i niekiedy spotykanego modrzewia polskiego. Wraz z zachodzącym słońcem dotarliśmy do schroniska, do Schroniska Młodzieżowego w Mąchocicach – Scholasterii. Najstarsza grupa uczestników, zorganizowała chrzest dla swoich młodszych kolegów. Mianowanie na rajdowicza nie było tylko zabawą. Przyświecał im cel edukacyjny. Poszczególne grupy rajdowe zaprezentowały region Gór Świętokrzyskich wykorzystując informacje zdobyte na trasie rajdu. Finałem pierwszego dnia rajdu były wspólne zabawy, które dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
Skoro świt udaliśmy się w dalszą drogę. Pierwszy etap wiodący Kraińskim Grzbietem przez Radostowę, okazał się najtrudniejszy z dotychczasowych. Tu nieodzowna była pomoc starszych kolegów. My, jako wychowawcy dostrzegliśmy na tym ciężkim odcinku rajdu, jak bardzo zintegrowana jest nasza grupa. Rekompensatą za wysiłek, trud wspinaczki były piękne widoki na całe niemal Góry Świętokrzyskie.
Realizacja rajdu umożliwiła lepsze poznanie przez uczniów środowiska przyrodniczego z jego uwarunkowaniami i walorami historyczno – kulturowymi. Rajd stworzył warunki rozwoju zdolności spostrzegania konfrontacji zdobytej wiedzy z rzeczywistością, kształtowania wyobraźni oraz służył utrwalaniu zdobytej wiedzy. Pomógł w przyswojeniu i zrozumieniu określonych treści nauczania. Spełnił rolę czynnika integrującego proces zdobywania wiedzy. Stał się istotnym elementem kształcenia wielostronnego, równoległego i interdyscyplinarnego. Podczas rajdu kształtowały się postawy, nawyki i przekonania pozytywnych zachowań w środowisku przyrodniczym. Zajęcia w terenie pozwoliły przyswajać wiedzę za pomocą wielu zmysłów, wzbudziły większe zainteresowanie przedmiotem.
Ze względu na partnerskie stosunki panujące na rajdzie wśród uczestników przejawiała się atmosfera wzajemnej życzliwości, pomocy i współpracy.
Intencję naszą potwierdzają słowa Józefa Minasowicza:
„Świat takich nauczycieli chwali i chwalił,
którzy ucząc chodzili a chodząc nauczali”.
|
XI rajd pieszy "Siedmiomilowe buty".
8 października 2013 roku uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy wraz z wychowawcami
i liczną grupą rodziców wyruszyli po raz 11-sty na rajd pieszy ,,Siedmiomilowe buty”. Organizatorkami były panie Danuta Bogusz
i Małgorzata Waszkiewicz.
W tym roku trasa prowadziła z Morawicy do Chałupek. Rajd rozpoczął się o godz. 8.40 zbiórką przed szkołą. Cała wyprawa liczyła 135 osób. Maszerowaliśmy ponad 6 km polnymi drogami i lasem. Pogoda dopisywała ,było ciepło i słonecznie ,mogliśmy więc podziwiać uroki jesiennego krajobrazu, oddychać świeżym powietrzem, zbierać dary natury a przy okazji nieźle się zrelaksować.
Po dotarciu na miejsce podzieleni na grupy obejrzeliśmy pokaz lepienia w glinie ,który zaprezentował pan J. Armański i zwiedziliśmy Muzeum Garncarstwa. Nad ogniskiem piekliśmy kiełbaski oraz uczestniczyliśmy w grach i zabawach przygotowanych przez wychowawców.
Z rajdu wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i sympatycznych wspomnień. Dlatego też zdecydowaliśmy się nadal uczestniczyć w rajdzie,, Siedmiomilowe buty”
Danuta Bogusz
|
Rajd i biwak integracyjny klasy 4b
Początek września dla czwartoklasistów to wielka zmiana- nowe otoczenie, nowy wychowawca, nowi nauczyciele, nowi koledzy. Krótkie spotkania z wychowawcą w czasie zajęć to zdecydowanie za mało, aby poznać się, zdobyć wzajemne zaufanie. Dlatego uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą postanowili wspólnie spędzić weekend. 4 października wyruszyli na rajd do leśniczówki Bilcza – Zastawie. Tam uczestniczyli w zajęciach na ścieżce przyrodniczo – leśnej oraz miło spędzili czas przy ognisku i na wspólnej zabawie. Zapadający zmrok dał dzieciom sygnał do powrotu. Ubrani w odblaskowe kamizelki i oświetleni światłem latarek, pełni emocji wrócili do szkoły. Nocne pływanie na basenie KORAL, wspólna kolacja i zabawy integracyjne zakończyły się późną nocą. Sen ogarnął biwakowiczów niespodziewanie w sobotę, wczesnym rankiem i był wyjątkowo krótki. Biwak zakończył się smacznym śniadaniem przygotowanym przez rodziców .
Serdecznie dziękujemy p. Ewie Domagała za bezinteresowną pomoc w organizacji spotkania w leśniczówce oraz rodzicom, którzy przygotowali posiłek.
|
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
25 września 2013 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W kampanii przedwyborczej wzięło udział 15 kandydatów, natomiast głosowali uczniowie klas III- VI Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy. Łącznie oddano 184 głosy, w tym 5 głosów nieważnych. Liczeniem głosów zajęła się komisja złożona z przewodniczących poszczególnych klas IV-VI. W wyniku głosowania w skład SU weszli następujący uczniowie:Biesaga Marietta, Bisaga Wiktoria, Kamińska Julia, Kostka Marcelina, Kumański Kornel, Łysak Patrycja, Majkowska Klaudia, Olszewska Zofia, Orlińska Natalia, Strąk Aleksandra.
Biorąc pod uwagę ilość zdobytych głosów ustalono skład Zarządu SU:
Przewodniczący SU: Kornel Kumański
Zastępca przewodniczącego: Zofia Olszewska
Sekretarz: Aleksandra Strąk
Skarbnik: Marietta Biesaga
|
O wrześniowych obchodach Tygodnia Wychowania
Dnia 26 września 2013 r. po raz kolejny spotkaliśmy się na apelu podsumowującym ogólnopolską akcję pod hasłem: „Wychowujemy do wartości”.
Nasza szkoła już po raz drugi włączyła się w obchody Tygodnia Wychowania, by budzić świadomość tego, co najważniejsze, co nie przemija, jest zawsze aktualne i ważne. Uczniowie w Tygodniu Wychowania (tj. od 16- 20 września) na lekcjach języka polskiego i religii wiele mówili o wartościach, szukając odpowiedzi na pytanie, co dla nich w życiu jest największą wartością?
Okazało się, że dla wszystkich najważniejsza jest rodzina i dom rodzinny. To z rodziną chcieliby spędzać najwięcej czasu i w każdej chwili na rodziców liczyć. W rodzinie bowiem się wychowują, wzrastają i przygotowują do dorosłego życia. Na finałowym spotkaniu uczniowie przygotowali program artystyczny, dedykowali go swoim rodzicom. W piosenkach: „Cudownych rodziców mam”, „Drogi Ojcze, droga Matko - chcę dziś podziękować Wam”, wyrażali swoją miłość do nich. Prezentowali napisane na zajęciach wybrane cytaty ze swoich wypracowań. Oto niektóre z nich: „rodzina jest naszym sercem dającym wszystko, czego potrzebujemy, …na rodziców zawsze mogę liczyć, …są oni najlepszymi przyjaciółmi, chciałbym z rodzicami spędzać więcej czasu”. Najmłodsi uczniowie wykonali wiele prac plastycznych przedstawiających rodzinę w różnych sytuacjach: na spacerze, wczasach, na wycieczce, przy wspólnym posiłku.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy swoją obecnością uświetnili nasz ogólnoszkolny apel.
|
Wycieczka klas drugich do Bałtowa
W dniu 25 września klasy drugie z wychowawczyniami Marią Mikorską i Małgorzatą Kotwicą były na wycieczce w Bałtowie.
Uczniowie obejrzeli seans w kinie 5D i bawili się na pirackim statku.
Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem JuraParku. Prehistoryczne dinozaury naturalnej wielkości zrobiły na dzieciach duże wrażenie. Wiele emocji dostarczyła wizyta w Prehistorycznym Oceanarium, w którym głębię oceanu sprzed tysięcy lat
i żyjące w niej stworzenia naturalnych rozmiarów przedstawiono w technologii 3D. Ogromny drapieżny megalodon ,,atakujący ‘’ szybę akwarium przestraszył niektórych nie na żarty.
Na zakończenie dzieci bawiły się na placu zabaw odkopując betonowy szkielet dinozaura.
|
Inauguracja roku szkolnego 2013/2014
2 września rozległ się pierwszy po wakacyjnej przerwie dzwonek oznaczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy wysłuchali słów dyrektora ZPO Jacka Kuzi. Pan dyrektor w oficjalnym przemówieniu serdecznie wszystkich powitał i złożył życzenia na nowy rok szkolny. Życzył uczniom i nauczycielom jak najwyższych wyników w nauce, wielu radości przez cały rok szkolny, ambicji i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Szczególnie ciepło zaprosił w szeregi kornelowców nowych uczniów i najmłodsze dzieci. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na pierwsze powakacyjne spotkania w klasach.
|
|