Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy
 
Strona główna
   
  • Z wakacyjnych wspomnień Samorządu Uczniowskiego

     

    Każdy, kto aktywnie i kreatywnie pracował w Samorządzie Uczniowskim i w Radzie Gimnazjalnej  w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy albo kto uzyskał wysoką średnią stopni  w roku szkolnym 2012/2013, miał możliwość pobytu  w siedzibie Sejmu, gmachu TVP, obejrzenia Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zwiedzenia  malowniczych licznych zakątków Warszawy, itp. Dwudniowy transport do stolicy został  ufundowany przez Dyrektora szkoły- Jacka Kuzię.  W ramach kontynuacji współpracy z Samorządem lokalnym w wycieczce uczestniczyła również morawicka radna, emerytowana polonistka - Marianna Parlicka- Słowik.

    W pierwszym tygodniu wakacji, w czwartkowy poranek, o godzinie szóstej trzydzieści wyruszyliśmy spod szkoły do naszej stolicy. Już na początku byliśmy przekonani, że czeka nas kilka godzin autokarowej jazdy, ale w tak doborowym towarzystwie czas mijał nieubłaganie szybko i nader wesoło. Pogoda była wymarzona-słoneczna, humory nam dopisywały, nawet na samą myśl, że w najbliższych dniach czeka nas mnóstwo atrakcji, a tym samym, że wreszcie mamy zasłużony długi wakacyjny wypoczynek. Na miejscu byliśmy przed planowym przyjazdem, więc najpierw udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, by chwilę ochłonąć rześkim powietrzem,  a przede wszystkim podziwiać Pałac na Wyspie- letnią rezydencję Stanisława Augusta  i monumentalny Pomnik Chopina-rzeźbę z brązu otoczoną niepowtarzalną kompozycją kwiatową. Stamtąd udaliśmy się na ulicę Wiejską, gdzie mieści się, w formie półrotundy, siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Po odnotowaniu się  w Biurze Przepustek, indywidualnej kontroli  ( przechodziliśmy przez monitorowaną bramkę), pozostawieniu podręcznych toreb, plecaków przemierzaliśmy wraz  z przewodnikiem długie szerokie korytarze, komnaty, słynne schody, na których dziennikarze w świetle fleszy  i reflektorów przeprowadzają  z parlamentarzystami telewizyjne wywiady. Dość długo siedzieliśmy również na sali posiedzeń- tu uzyskaliśmy cenne informacje  o zasadach funkcjonowania Sejmu. Poszerzyliśmy wiedzę  o działalności poselskiej.

    Po opuszczeniu gmachu parlamentarnego ruszyliśmy na malowniczą Starówkę, tłumnie odwiedzaną przez warszawiaków i turystów. Po drodze mijaliśmy potężną Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, kolorowe kamieniczki.

    Byliśmy pod domem M. Skłodowskiej- Curie, Pomnikiem Małego Powstańca. Stamtąd spacerkiem udaliśmy się na reprezentacyjne Krakowskie Przedmieście, zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem A. Mickiewicza, siedzibą Prezydenta Polski, aż wreszcie dotarliśmy do Ogrodu Saskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Pełni podziwu i uznania dla żołnierzy obserwowaliśmy uroczystą zmianę warty.

     Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na nas wiele wrażeń  i refleksji. Pogłębiliśmy wiedzę z zakresu historii, a szczególnie z okresu II wojny światowej. W przyszłym roku będziemy obchodzić siedemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania.

    Zmęczeni, ale pełni atrakcji udaliśmy się na obiadokolację do Schroniska Młodzieżowego. Po godzinnym odprężeniu ponownie wybraliśmy się na zwiedzanie stolicy, tym razem przejażdżką tramwajową. Dotarliśmy do Śródmieścia, podziwialiśmy nocą piękną i kolorową Warszawę . Zrobiliśmy zakupy w Galerii Złote Tarasy, które pod względem architektonicznym robią niesamowite wrażenie. Radośni i pełni podziwu wróciliśmy na nocleg późną porą.

    Nazajutrz po śniadaniu  udaliśmy się na ulicę Woronicza, gdzie znajduje się siedziba Telewizji Polskiej. Trafiliśmy na wspaniałego, elokwentnego przewodnika, z trafnym podejściem do dzieci i młodzieży. W sposób przystępny i konkretny oprowadzał nas po wszystkich telewizyjnych studiach.

    Po opuszczeniu gmachu telewizyjnego podjechaliśmy pod  Pałac Kultury i Nauki, który jest niezwykle okazałą budowlą, znajdującą się w sąsiedztwie Dworca Centralnego.  Tu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.  Większość  z nas zadecydowała, by z  przejażdżki Metrem zrezygnować. Być może napięty program, dość szybkie tempo przemieszczania się, ogólne zmęczenie upałem, spowodowało podjęcie takiej, a nie innej decyzji.

    W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na lotnisku. Ze względu na remont tarasu widokowego nie udało nam się obejrzeć wylotów i przylotów międzynarodowych samolotów. Z tego powodu do domu wróciliśmy trochę wcześniej niż planowaliśmy.   

    Wakacyjną wycieczkę do Warszawy zgodnie uznajemy za udaną, pełną atrakcji. Dwudniowy pobyt w stolicy utkwi nam na zawsze w pamięci. Jesteśmy dumni i zarazem bardzo wdzięczni Panu Dyrektorowi za to, że całkowicie sfinansował nam koszt transportu. Jest to dla nas niezmierne wyróżnienie  za całoroczną pracę   w Samorządzie Szkolnym lub za wzorowe zachowanie i bardzo dobre bądź nawet celujące stopnie. Niech żałują ci, którzy z nami nie pojechali, a mieli taką możliwość. Tętniąca życiem metropolia pozostawiła w nas niezapomniane wrażenie,  pozwoliła poznać  historię naszego niezwykłego miasta. Warszawa to miasto pełne kontrastów. Urzeka klimatem pałaców, kościołów, mieszczańskich kamienic oraz siedzib rządowych.

    Opiekun Samorządu, Rodzice, Samorząd Uczniowski i uczniowie składają serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora- Jacka Kuzi za umożliwienie  zorganizowania dwudniowej wycieczki do Warszawy. Paniom: Mariannie Parlickiej- Słowik i Elżbiecie Moskwie- Strąk za cierpliwość i  opiekę nad nami. Dziękujemy !!!

    Samorząd Uczniowski

     

  • ROK SZKOLNY 2012/13

  • Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy

     

     

  • Wielki Dzień Sportu 2013 w Szkole Podstawowej w Morawicy

    Dnia 18 maja w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy o zwycięstwo walczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele, którzy przybyli na Wielki Dzień Sportu 2013.

    Organizatorzy odpowiedzialni za przebieg imprezy, wspólnie z działającą Radą Rodziców przygotowali tego dnia moc atrakcji. Wszystkich przybyłych na Festyn przywitała Pani Wicedyrektor Jadwiga Borowiecka-Poznańska, życząc „Dla każdego coś sportowego”.

    Każda z klas wzięła udział w Paradzie – prezentując uprzednio przygotowane totemy i okrzyki.

    Moc atrakcji i emocji dostarczył wszystkim pokaz japońskiej sztuki walki Karate Kyokushin prężnie działającej w Naszej Szkole pod okiem Senseya Pana Andrzeja Horny, posiadacza pierwszego DANA.

    Morawicka sekcja karate, która działa od 2011 roku zaprezentowała techniki karate: kumite – kwintesencję karate Kyokushin, czyli wolną walkę. Pojawiła się także forma kata – formalne układy obrony i ataku oraz tameshiwari – łamanie przedmiotów.

    Cały pokaz „karatecy” rozpoczęli od uroczystego biegu ulicami Morawicy. A kto ich widział ... ten podobnież witał adeptów okrzykiem BAMAI, co oznacza 100 lat.

    Ogromną ciekawostką był fakt, iż w pokazie wzięli również udział Rodzice, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem ćwiczą wspólnie ze swoimi pociechami.

    Cały program Festynu oferował moc atrakcji w których każdy mógł znaleźć coś dla swojego „ducha i ciała”.

    Wsród konkurencji najwięcej emocji przyniosło „Przeciaganie liny” i „Dwa ognie usportowione”. Walka rozgrywała się pomiędzy drużyną Białych i Czerwonych, których reprezentowali przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli.

    Siłą i sprawnością fizyczną w obu konkurencjach popisali się Czerwoni, gdyż to oni właśnie odnieśli zwycięstwo. Gratulacje !!!

    Niesamowita integracja Rodzic – Uczeń – Nauczyciel i dobra atmosfera panująca podczas Festynu doprowadziła do tego, iż zabawie nie było końca. Ferwor walki podczas konkurencji rozgrywanych w dalszym etapie ponoć słychać było aż w Pińczowie !!!

    Bieg Patrolowy, Nordic Walking, Turniej Tenisa Stołowego, Warsztaty Fitness, mecz mężczyzn w  Piłkę Nożną, rozgrywki dziewcząt i chłopców w Mini Piłkę Ręczną - turniej klas I – III, „Żółwia jazda na rowerze”, „Gry i zabawy na wesoło” sprawiły, że wola walki i zwycięstwa była tak silna, że wszystkie konkurencje rozgrywane były z „nieziemskim przyspieszeniem”.

    Na chwilę odpoczynku można było się udać pod chmurkę, gdzie z okazji Światowego Dnia Książki można było przenieść się w krainę wierszy Juliana Tuwima. W rolę aktora wcielił się Pan Robert Żołądek, który stworzył tak bajkowy klimat, że czytaniu nie było końca ...

    Podczas całego Festynu prężnie działające Grupy Rodziców, drużyny Białych i Czerwonych pod opieką nauczycieli klas IIIB i IIA tworzyły "Łańcuch Dobrej Zabawy”. Tu mógł się zgłosić ten, który posiadał nie tylko szybkość, ale i zdolność manualną. Zwycięzcami okazali się Czerwoni, którzy wykonali łańcuch długości 124 metrów.

    Czas na oddech i zebranie sił do startu w dalszych konkurencjach można było zdobyć przy stoisku „Degustacji boskich herbatek”.

    Delektując się smakiem i aromatem Państwo Agnieszka i Piotr Rudzcy – znakomici fachowcy w dziedzinie herbaty przenosili smakoszy do Chin, Japoniii i Indii, zapoznając zainteresowanych z historią tak powszechnego napoju, jakim jest herbata.

    Intensywność udziału w konkurencjach spowodowała zapotrzebowanie energetyczne u każdego uczestnika imprezy, dlatego też Pan Piotr Rudzki, Pan Robert Żołądek i Pan Adam Trepka przewidzieli, że nieodłączną częścią całego Festynu będzie „stanowisko grillowe” i stanowisko z wodą mineralną, które zgodnie z przewidywaniami cieszyły się ogromnym powodzeniem.

     

    Więcej szczegółów

     

  • O spotkaniu z Wójtem w Urzędzie Gminy.

     

           Dnia 22 maja 2013 roku, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy miał zaszczyt gościć w siedzibie Urzędu Gminy.

     Był to dla nas wielki zaszczyt, że spotkanie odbyło się w samym gabinecie  Wójta- Pana Mariana Burasa. Pan Wójt serdecznie i z uśmiechem nas powitał. Twierdził, że bardzo lubi spotkania z dziećmi, młodzieżą. Poprosił, byśmy wszyscy wygodnie usiedli na krzesłach przy stole i czuli się swobodnie. Na początku wszyscy po kolei przedstawiliśmy się. Okazało się, że reprezentowaliśmy sześć miejscowości naszej gminy.

             Pan Wójt bardzo poważnie nas potraktował i zapoznał nas z kwestią samorządności, wyjaśnił nam, na czym ona polega, kto wchodzi w skład Rady Gminy. Co roku przybywa do nas coraz więcej mieszkańców, nawet z innych województw. Od 1990 roku pełni funkcję wójta i od tego momentu przybyło nas około 5 tysięcy. Jest to chluba dla naszej gminy. Po wystąpieniu wójta, rozpoczęła się luźna rozmowa, zadawaliśmy spontaniczne pytania, jak również przez nas wcześniej przygotowane i przemyślane.

    Dowiedzieliśmy się, że gospodarz naszej gminy urodził się i wychowywał w Radomicach. W dzieciństwie bardzo lubił czytać książki. Pisał również wiersze, które przesyłał do gazety „Świerszczyk”.  W wieku jedenastu- dwunastu lat przeczytał już „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Bardzo lubił się uczyć, nawet przy lampie naftowej, ponieważ w Jego wczesnej młodości nie było jeszcze elektryczności. Był nastolatkiem, kiedy założono prąd w Radomicach. Jako dziecko  miał również obowiązki: pasał gęsi, krowy, pomagał rodzicom w pracach polowych. Lubił grać z kolegami w piłkę na łące, a nawet na drodze publicznej, gdzie wówczas rzadko jeździły samochody, więc zabawa była bezpieczna. Bramki robili sobie z kamieni. Nie było specjalnych boisk do gry.

      Zapytany przez nas,  czy jest możliwość uzyskania przez Morawicę praw miejskich, odpowiedział twierdząco, ale najpierw trzeba o to zapytać mieszkańców. Jednomyślnie oznajmiliśmy, że byłby to prestiż dla gminy i jej mieszkańców. Rówieśnicy przyjeżdżający z innych miast nie mogą uwierzyć, że taka piękna i atrakcyjna Morawica jest tylko dużą miejscowością.

            Na zakończenie Pan Marian Buras kilkakrotnie podkreślał, że warto uczyć się języków obcych. Znajomość języka pomaga w kontaktach z obcokrajowcami, jak również w podróżach po świecie. Sam przekonał się o tym, gdy kilkakrotnie składał wizyty  służbowe w innych krajach. Obecnie potrafi porozumieć się  w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, którym można było posługiwać się     w Estonii, gdzie ostatnio wspólnie wyjechał z Dyrektorem naszej szkoły- Jackiem Kuzią, nauczycielami i gimnazjalistami na podsumowanie międzynarodowego projektu.

         Składamy serdeczne podziękowanie Panu Wójtowi za to, że w nawale swoich codziennych obowiązków, wygospodarował dla nas swój cenny czas, umożliwił nam ciepły i bardzo bliski ze sobą kontakt, wzbogacił naszą wiedzę z zakresu samorządności, przybliżył nam najbliższe plany, wyjaśnił nam wiele spraw dotyczących funkcjonowania małych i dużych szkół, podał wiele cennych dla nas wskazówek,  obdarował nas drobnymi upominkami i słodyczami. Na dalsze lata urzędowania życzymy Panu Wójtowi wytrwałości, kreatywności i wiele wdzięczności od ludzi.

           To była dla nas próba poważnej i odpowiedzialnej samorządności. Być może za kilka lat, ktoś spośród nas, zasiądzie w Radzie Gminy?

                                                                                    Samorząd Uczniowski

           

     

  • Wyróżnienie dla Julii Haby w Konkursie Recytatorskim

    Dnia 15 maja czteroosobowa grupa uczennic w składzie: Julia Kamińska, Oliwia Zawadzka, Marlena Baran i Julia Haba, wzięła udział w IV edycji Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w liryce”.  Konkurs odbył się w siedzibie Nadleśnictwa Daleszyce. W konkursie uczestniczyło 77 uczestników  z czterech Gmin: Daleszyce, Górno, Masłów i Morawica. Nasze finalistki bardzo dzielnie prezentowały się przed tak liczną publicznością. Interpretacja prezentowanych  utworów była znakomita, wręcz imponująca. Jednak ostatecznej oceny dokonało jury złożone z przedstawicieli środowiska kultury, nauczycieli języka polskiego  i nadleśnictwa. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników ogłoszono werdykt w dwóch kategoriach wiekowych: I-III i IV-VI.

     Julia Haba z klasy VI „b” otrzymała wyróżnienie i została nagrodzona cennymi upominkami i dyplomem. Pozostałym uczestniczkom wręczono za udział dyplomy i również cenne nagrody rzeczowe. W przyszłym roku zamierzają ponownie wziąć udział, ponieważ  zainteresowania literackie  i przyrodnicze są już u nich znacznie rozbudzone.  Oliwia Zawadzka z klasy V „a” prezentowała własny utwór liryczny, związany z tematyką przyrodniczą, zatytułowany  „Cztery pory roku”.

       Do finału konkursu przygotowywały nas Panie: Maria Jędrocha –Olszewska i Elżbieta Moskwa- Strąk.

                                                                                   Uczestniczki konkursu z klasy V „a”

     

  • Dzień Świętego Patryka

    17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. 

    W ramach koła języka angielskiego działającego w naszej szkole postanowiliśmy uczcić to święto i jednocześnie przybliżyć wszystkim zgromadzonym kulturę, historię i geografię tego pięknego państwa, jakim jest Irlandia- kraju, do którego w ostatnich latach zdecydowało się wyjechać tak wielu Polaków.

     

  • Śladami tetrapoda – dewońskiego czworonoga

    13 marca członkowie koła przyrodniczego i ekologicznego uczestniczyli w  zajęciach w Centrum Geoedukacji  w Kielcach.

    Podróż rozpoczęliśmy od Galerii Ziemi. Motywem przewodnim ekspozycji jest dewon - jego procesy geologiczne, bogactwa naturalne, fauna i flora. Dzięki licznym planszom, animacjom multimedialnym oraz eksponatom geologicznym mogliśmy wyobrazić sobie ówczesny ekosystem i organizmy, które zamieszkiwały obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których poznaliśmy tajniki szlifowania wybranych okazów skał, które jako pamiątkę zabraliśmy do swoich domów. Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam wirtualna podróż do wnętrza Ziemi w Kapsule Symulatorze 5D.  

    To była fascynująca podróż w geologiczną przeszłość regionu.

     

     

  • Zabawa karnawałowa

    W sobotę, 2 lutego, w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy miała miejsce karnawałowa zabawa dla dzieci i młodzieży klas I- VI.

    Już w przeddzień imprezy, tj. w piątek, wystrojem sali gimnastycznej zajął się Samorząd Uczniowski wraz z Małym Samorządem. Wnętrze pomieszczenia wypełnione było kolorowymi bibułami i balonami. Była ich niezliczona ilość.

    O muzyczną oprawę tego pięknego, dorocznego wydarzenia zadbała Rada Rodziców, która już od dawna zarezerwowała zespół muzyczny „W.A.R.S”. Przygrywający na żywo pięcioosobowy skład muzyków wszystkich porywał do tańca. W godzinach od dziesiątej do czternastej  na parkiecie, w rytm znanych  i lubianych melodii, wirowali uczniowie  

    i wychowawcy klas: I-III oraz ich rodzice. Większość uczniów była przebrana nie tylko za postaci z bajek. Nie zabrakło Mima, Zorra, Indianina, żołnierzy, piłkarzy itp.

    Od godziny piętnastej w tanecznych rytmach bawili się nieco starsi uczniowie klas: IV- VI. Całość imprezy prowadził didżej. Dominowała różnorodna muzyka. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Królowały światowe hity oraz najpopularniejsze dyskotekowe przeboje. Niezwyciężonym hitem wieczoru okazał się „Gangnam Style”, przy którym uczniowie najlepiej się bawili. Dużą popularnością cieszyła się również piosenka pt. „Ona tańczy dla mnie”. Honorowym Gościem był Pan Dyrektor, dla którego zamówiona została specjalna dedykacja muzyczna.

    Fani tanecznych rytmów nie mogli się pogodzić, że wszystko, co dobre, szybko się kończy.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego kierują serdeczne podziękowanie dla Dyrektora Szkoły- Jacka Kuzi i Rady Rodziców za wspaniałą ostatkową zabawę.

    Wszystkim Wychowawcom za dostarczenie niesamowitego humoru podczas konkursu tanecznego  w rytm „Gangnam Style”, jak również za cierpliwość

    i sprawowaną opiekę. Dziękujemy za mile spędzony sobotni wieczór. Była to dla nas pełna atrakcji zabawa!

                                                                                                     Dziękujemy!!!                                                                                                                      

    Samorząd Uczniowski

     

  • Wielki dzień pierwszaków

    Dzień 8 stycznia na zawsze pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy oraz ich rodziców. Jak co roku w rocznicę urodzin patrona szkoły odbyła się uroczystość ślubowania najmłodszych członków szkolnej społeczności.

          Odświętnie ubranym dzieciom towarzyszyli przejęci rodzice, a nawet dziadkowie. Wspólnie z nimi zechcieli przeżywać ten uroczysty moment zaproszeni goście: Wójt Gminy Morawica Marian Buras, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy Jacek Kuzia oraz dyrektor Jadwiga Borowiecka – Poznańska, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Morawicy Zofia Soboń, przedszkolni wychowawcy, uczący i opiekujący się dziećmi nauczyciele, a także pracownicy placówki.

          Uczniowie bezbłędnie i z ogromnym zaangażowaniem wykonali przygotowany na tę uroczystość program artystyczny: wspaniale recytowali, śpiewali, tańczyli, odgrywali scenki zbierając gorące brawa. Złożyli kwiaty pod płytą patrona. Dyrektor szkoły ogromnym piórem pasował ich na uczniów. Następnie zostali ciepłymi słowami przywitani przez wójta, panie dyrektor szkoły i przedszkola, koleżanki i kolegów z Samorządu Uczniowskiego i przedstawiciela Rady Rodziców.

          Na pamiątkę tego wspaniałego dnia dzieci otrzymały upominki od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka, wójta Mariana Burasa i dyrektora przedszkola. Wychowawczynie Małgorzata Kotwica i Maria Mikorska wręczyły uczniom  pamiątkowe dyplomy i pierwsze dokumenty tożsamości – legitymacje szkolne. Były też podziękowania i kwiaty dla gości. Uroczystość zakończył pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     

  • Obchody Święta Patrona

         Na dzień 8.01.2013 r. przypada siedemnasta rocznica nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji uczniowie klasy V „a” zaprezentowali przedstawienie pt. „Rozmowa z panem Kornelem”. Uroczystość rozpoczęliśmy hymnem szkoły, który odśpiewały uczennice: Ola Strąk i Klaudia Majkowska. W roli naszego patrona wystąpił Michał Kozera. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z życiem i twórczością pisarza.

         Następnie odbył się turniej gier i zabaw dla uczniów klas II – VI. Przedstawiciele poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w dwu drużynach – klasy „A” przeciwko klasom „B”. Zawodnicy zmagali się z zadaniami, takimi jak: krzyżówka, kalambury, dyktando biegane, test dotyczący znajomości książek (Przygody koziołka Matołka i Szaleństwa panny Ewy). Odrębną konkurencję stanowiło przedstawienie scenek z utworów Kornela Makuszyńskiego. Zadania tego podjęły się klasy piąte, po mistrzowsku prezentując „Spór o Basię” (klasa V a ) oraz „Kłótnię Irenki ze Zbyszkiem” (klasa V b). Ostatecznie zwycięzcami konkursu zostali uczniowie reprezentujący drużynę z klas „A”. Otrzymali oni w nagrodę książki Kornela Makuszyńskiego.

        Turniej, przygotowany przez panie: Ewę Ozimirską i Martę Sylwar, dostarczył wielu emocji zarówno uczniom biorącym w nim udział, jak również publiczności, kibicującej swojej klasie.

     

  • Sukces szóstolkasistek

    Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" odbyło się 18 grudnia 2012 roku w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Milanowskiej Wólce. Współorganizatorem projektu było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

    Gości przywitała Elżbieta Dudek, wicedyrektor ŚCDN, która podkreśliła, że realizacja projektu była przykładem profesjonalnego współdziałania.

    – Dziękuję naszemu strategicznemu partnerowi, czyli Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach za pomoc w realizacji projektu – powiedziała wicedyrektor Elżbieta Dudek.

    Konferencję prowadziła Anna Trawka, konsultant ŚCDN, kierownik Pracowni Edukacji Informatycznej i Multimedialnej, która omówiła przebieg konkursu i zaznaczyła, że wpłynęło wiele ciekawych prac przygotowanych w programie Prezi przez dwuosobowe zespoły uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

    – Temat prac brzmiał: „Kodeks bezpiecznego internauty”. Bardzo nam zależało, aby uczniowie własnymi słowami powiedzieli kolegom, co zrobić żeby być bezpiecznym w internecie – mówiła Anna Trawka.

    A potem już napięcie w sali rosło, bowiem prowadząca odczytywała nagrodzone zespoły uczniowskie, a zaczęła od wyróżnień i dopiero na końcu wyjawiła zwycięzców. Milena Piwowarczyk i Wiktoria Pawełkiewicz zajęły III miejsce a Gabrysia Piwowarczyk i Klaudia Ozimirska zdobyły wyróżnienie. Dziewczynki otrzymały laptopy i nagrody pieniężne.

    Nagrody i wyróżnienia wręczali: Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz podinspektor Rafał Kochańczyk, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Policji w Kielcach.

    Szkolnym koordynatorem projektu była p. Wiesława Cecot.

     

  • Szkolne przedstawienie jasełkowe

         Przed świętami Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy miała miejsce  niecodzienna uroczystość. Wystawiono Jasełka z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wzięli  w niej udział  zaproszeni goście: Wójt Gminy – Marian Buras, S. Nowak – członek Zarządu Kopalni Wapienia w Morawicy, inspektor ds. bezpieczeństwa nadzoru i higieny pracy - H.Bryk , wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach, Rodzice Uczniów, mieszkańcy Gminy Morawica oraz cała społeczność szkolna. W przedstawienie zaangażowani byli uczniowie od klasy pierwszej  po gimnazjum Młodzi aktorzy wprowadzili zebranych w klimat świąt Bożego Narodzenia. Odtworzyli historię ludzkości od stworzenia świata do czasów współczesnych ukazując  chrześcijańskie wartości i tradycje w życiu narodu polskiego. Przedstawienie wzruszyło i pobudziło widzów do refleksji, zachęciło do wspólnego kolędowania. Reżyserami widowiska były panie: Beata Kowalska i Małgorzata Waszkiewicz, a nad oprawą muzyczną czuwała Krystyna Gąsiorek. Atutem spektaklu była bogata i oryginalna scenografia zaprojektowana przez p. Hannę Kutę , a wykonana przy dużym wsparciu i zaangażowaniu licznej grupy rodziców. Publiczność doceniła aktorski kunszt młodych aktorów i nagrodziła występ gromkimi brawami. Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania dla wszystkich Rodziców, którzy przyczynili się do uświetnienia wigilijnej uroczystości.

     

  • Dzień Górnika

    Uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej zaprezentowali  program artystyczny z okazji Dnia Górnika przygotowany przez wychowawcę klasy Teresę Grzybek. Wystąpili  przed zgromadzoną „górniczą publicznością” w Kopalni Wapienia w Morawicy.  Swoje artystyczne umiejętności wyrazili w  wierszach o zabarwieniu humorystycznym, w rapowaniu  o ciężkiej pracy górników. W barwnych strojach z dużym  wdziękiem zatańczyli i  wyśpiewali dla górników życzenia od  patronki Barbórki. Z najlepszymi życzeniami dzieci wręczyły Górnikom kwiaty w imieniu Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów i Pracowników Szkoły Podstawowej w Morawicy. Równie sympatycznie został odebrany i nagrodzony oklaskami (na stojąco) występ drugoklasistów.  Było nam bardzo miło, że występ się podobał.

     

  • Pomoc charytatywna

            Dnia 03 grudnia Samorząd Uczniowski wraz z Małym Samorządem złożył mikołajkową wizytę w Domu Dziecka  „Dobra Chata” w Kielcach, przy ulicy Sandomierskiej. Dzięki hojności całej społeczności szkolnej zakupiono i  podarowano 26 jednakowych paczek ze słodyczami i owocami. Ponadto przekazano duży kosz różnorodnych słodyczy, zeszytów, kolorowanek  i maskotek. Pani Dyrektor placówki serdecznie podziękowała naszym młodym darczyńcom, była dla nich pełna uznania, opowiedziała o zasadach funkcjonowania ośrodka. Byliśmy pod wrażeniem estetyki, wystroju i czystości  wszystkich pomieszczeń, w których obecnie zamieszkuje 25 osób od ósmego roku życia.

            Ponadto przy okazji  przekazaliśmy bardzo duże ilości pokarmu dla bezdomnych zwierząt  w Dyminach pod Kielcami. Panie tam pracujące wręcz były zdziwione ilością przekazanych rzeczy. Dzieci podarowały mnóstwo ciepłych koców, ręczników, które pomogą przetrwać im zimę. Mieliśmy okazję pobawić się z małymi pieskami. Była to dla nas wielka frajda.

  • Narodowe Święto Niepodległości

                      Dnia dziewiątego listopada 2012 roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej  im. K. Makuszyńskiego w Morawicy przygotował apel z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zapoczątkowali, odświętnie ubrani w biało- czerwone barwy, trzecioklasiści, śpiewając piosenkę pt. „Jedenasty listopada”. Po odśpiewaniu hymnu, członkowie samorządu przybliżyli społeczności szkolnej najważniejsze daty i wydarzenia historyczne z okresu zaborów, na tle prezentacji multimedialnej.

          Program urozmaicony był piosenkami patriotycznymi, wspólnie zaśpiewano „Modlitwę obozową”. Zgromadzona publiczność obejrzała również inscenizację filmową z udziałem nieżyjącego już  Janusza Zakrzeńskiego, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego. Samorząd przypomniał, iż ósmego listopada  minęła dziesiąta rocznica wizyty tego aktora w naszej szkole podczas obchodów Święta Niepodległości.

          Na zakończenie Klaudia Majkowska i Julia Kamińska zaśpiewały piosenkę pt.” Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

              Apel zakończył się komunikatami Samorządu Uczniowskiego. Od 26 listopada szkoła nasza przyłącza się do ogólnopolskiej akcji  „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Samorząd ogłosił również zbiórkę maskotek i słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka.

          Ponadto Mały Samorząd klas I-III  zwrócił się z apelem o pomoc zwierzętom znajdującym się w schronisku.

  • ,,ŚNIADAJE DAJE MOC” UCZNIOM W MORAWICY

               W Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy odbyła się wyjątkowa impreza w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego pod hasłem ,,Śniadanie Daje Moc”.

         Przez kilka tygodni poprzedzających tę imprezę trwały przygotowania do niej. Polegały one na zbudowaniu postawy teoretycznej czyli przekazaniu najmłodszym uczniom cennych informacji  o roli prawidłowego żywienia . W tym celu w każdej klasie I –III powstał prowadzony przez wychowawcę Klub Śniadaniowy przybliżający 12 zasad zdrowego odżywiania. Dzięki działalności klubów  wzrosła świadomość na temat roli śniadania w życiu dziecka.

          Zwieńczeniem udziału w akcji było przygotowane w szkole uroczyste śniadanie. Miało ono dać dzieciom radość wspólnej pracy , dzielenia się z innymi, poznawania nowych smaków, pokazać jak wiele urozmaicenia pożywienia mogą dać warzywa i owoce. Uczniowie już od rana przygotowywali kanapki, koreczki owocowe i warzywne, atrakcyjne drobne przekąski. W pracy pomagali im wychowawcy i chętni rodzice. Atmosfera była niezwykła, a zaangażowanie dzieci ogromne.

            O umówionej godzinie na wspólnym stole na holu znalazły się talerze i patery z najlepszymi wyrobami. Stół w jednej chwili stał się niezwykle barwny  i apetyczny. Zgromadzeni uczniowie wszystkich młodszych klas przypomnieli poznane zasady żywieniowe, a następnie obejrzeli związany tematycznie z akcją występ kabaretowy przygotowany przez klasę 2b pod kierunkiem p. Teresy Grzybek. Zaproszeni goście: dyrektorzy p. Jadwiga Borowiecka – Poznańska i p. Jacek Kuzia, a także rodzice i nauczyciele mieli możliwość degustacji. Następnie uczniowie zjedli wspólne śniadanie. Było wiele radości i mocne postanowienie, że tak zdrowo będą się starali jadać zawsze.

    SUPER FOTO

        

  • JESIENNY RAJD ŚWIĘTOKRZYSKA BABA-JAGA

         Celem tegorocznej  pieszej dwudniowej wędrówki było określanie i rozpoznawanie cech krajobrazu naturalnego, propagowanie aktywnego wypoczynku oraz integracja grupy. Okazało się, że działanie to było bardzo trafne i przydatne.

            Wszyscy wychodząc poza mury szkoły mogli zregenerować siły w dobrych warunkach klimatycznych, w świecie ciszy dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przyrodą. Przy pokonywaniu trudności terenowych i kaprysów pogody, podnieść swoją sprawność fizyczną i uodpornić się. Gry i zabawy w terenie, otrzęsiny, bardziej zintegrowały grupę. Podczas rajdu uczono się poszanowania i ochrony zasobów przyrody, nie zaśmiecania szlaków turystycznych, pozostawiania czystych, uporządkowanych miejsc pobytu.

                Rajd rozpoczęliśmy zbiórką o godzinie 8.00 przed budynkiem szkoły. Następnie udaliśmy się autokarem do Bodzentyna ,gdzie  podziwialiśmy ruiny zamku. Następnie pokonaliśmy ,,niewielkie’’ wzniesienie góry Miejskiej i niebieskim szlakiem  doszliśmy do Świętej Katarzyny, mijając Klasztor Bernardynek z XIV w. oraz niewielką murowana kaplicę z końca XVIII w. wzniesiona jako kryptę grobową. Zwróciliśmy uwagę na mogiły powstańca z 1863 r. i partyzanta z ostatniej wojny.

    W Świętej Katarzynie  wieczorem w schronisku odbyło się oficjalne powitanie gór Świętokrzyskich i pasowanie uczestników rajdu na „turystę z klasą”. W czasie pasowania dzieci wykonały szereg trudnych, a zarazem zabawnych zadań, których efektem była integracja grupy. Okazało się, że uczniowie posiadają dużą wiedzę na temat Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jednak największą atrakcją był pobyt w Parku Linowym .Tu niektórzy zmierzyli się z możliwościami strachu i wysiłku pokonując wybraną ścieżkę wspinaczkową. Podziwiali Muzeum Miniatur najsłynniejszych budowli świata.

     Na drugi dzień cała grupa, kontynuowała wędrówkę Kraińskim Grzbietem przez Radostowę. Ze szczytu góry dzieci mogły podziwiać piękny krajobraz Gór Świętokrzyskich. Na północnej stronie, u podnóża Radostowej leży wieś Ciekoty. Tu uczniowie mieli okazję zgłębić swoją wiedzą na temat życia i twórczości S. Żeromskiego. Zwiedzili Centrum Edukacyjne Szklane Domy  z przewodnikiem.

    Ponadto podziwialiśmy:

    Drzewostan w poszczególnych typach spotykanego lasu

    Oglądaliśmy stare, pomnikowe drzewa oraz ślady niszczącego działania sił przyrody (wiatrołomy) i zastępowania powalonych drzew przez nowe gatunki roślin. Zapoznawaliśmy się z wyglądem charakterystycznych gatunków tj. jodły zwyczajnej, buka zwyczajnego i niekiedy spotykanego modrzewia polskiego.

    Stanęliśmy na Górze Radostowa. Była to dobra okazja zarówno do poznania zjawisk, jak również do porównania graficznego przedstawienia terenu na mapie z odczuciami doznanymi podczas pokonywania drogi pieszo (czas, stromość poszczególnych odcinków terenu, zmęczenie).

  • KORONA z wizytą w naszej szkole

              W szkole w Morawicy na Złocisto-krwistych niecierpliwie czekało około 320 uczniów, dlatego nie dziwi fakt, że nasi piłkarze, czyli Kamil Kuzera i Zbigniew Małkowski, zostali świetnie przyjęci przez młodzież, która wystrojona była w koszulki i szaliki w barwach naszego klubu. Najważniejszą częścią spotkania były pytania od dzieci. I trzeba przyznać, że w takim ogniu pytań Koroniarze nie bywali nawet na oficjalnych konferencjach prasowych. Młodzież ciekawa była różnych rzeczy. Od tego kiedy piłkarze zaczęli swoje profesjonalne treningi, po sprawy nieco mniej istotne jak… posiadanie dziewczyn, czy partnerek życiowych. Ale nie tylko piłkarze musieli zabierać głos na forum publicznym. Swoją wiedzą mieli się także popisać uczniowie, którzy za poprawną odpowiedź na pytania dotyczące Korony otrzymywali żółto-czerwone gadżety. Na wyczerpanie zapasów nie trzeba było długo czekać, bo dzieciaki były doskonale przygotowane do spotkania. Sympatyczna wizyta w szkole nie mogła się odbyć bez rozdawania autografów przez naszych zawodników. Nie mieli oni łatwego zadania, bo przecież każdy z uczniów chciał mieć podpisy swoich idoli. Żółto-czerwoni jednak z uśmiechem na twarzy stanęli na wysokości zadania!

    Mateusz Kępiński

     

  • RAJD NA POWITANIE JESIENI

    25 września jak co roku od wielu lat najmłodsi ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy wyruszyli na rajd pieszy ,,Siedmiomilowe buty”. Impreza ma na celu integrację   grupy, propagowanie aktywnego wypoczynku w kontakcie z przyrodą, zachęcanie do poznawania swojego najbliższego regionu oraz obserwacje przyrodnicze. Organizatorkami są panie Małgorzata Waszkiewicz i Danuta Bogusz, a udział biorą klasy I-III wraz z wychowawcami i liczni rodzice.

       W tym roku trasa prowadziła z Morawicy do leśniczówki w Bilczy. Świetnie przygotowanej do wyruszenia na rajd zebranej przed szkołą gromadzie dobrej drogi i zabawy życzyła dyrektor Jadwiga Borowiecka – Poznańska. Dzieci szły  bezpieczną trasą w zorganizowanym szyku pod świetną ochroną wychowawców i rodziców wyposażonych w kamizelki odblaskowe. Poszczególne klasy miały na szyjach kolorowe chusty, a pierwszaki – na głowach własnoręcznie wykonane opaski z listkami w jesiennych kolorach.

        Po dotarciu na miejsce odbyło się spotkanie z leśniczym, który opowiadał dzieciom o swojej pracy, o zwierzętach leśnych, dokarmianiu ich i opiekowaniu się zwierzętami zimą, a także odpowiadał na wiele pytań .

       Wielkim powodzeniem cieszył się duży grill, na którym upieczone zostały kiełbaski w godnej pozazdroszczenia ilości. Okazało się, że dzieci doskonale sobie dały radę z ich zjedzeniem, a i po posiłku, zabawie, obejrzeniu otoczenia i bardzo przyjaznych koników w zagrodzie uczniowie udali się na ścieżkę przyrodniczą, na której poszerzali swoje wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.

       Tegoroczny rajd można zaliczyć do imprez bardzo udanych, także dzięki przyjaznej pogodzie i dobrym humorom uczestników.

    Małgorzata Kotwica

strona: